Straaljagers als museumstukken Israëlische luchtmacht geeft beeld van geschiedenis op basis in Negev-woestijn 'We hebben de beste vliegers, en de beste grondploegen' ZATERDAG 28 JULI 1990 EXTRA PAGINA 29 Tot de taak van de Israëlische chef-testpiloot behoort ook het be proeven van buitgemaakte vijande lijke vliegtuigen. Danny Shapira vloog de MiG-21 en later de MiG-17. De eerste viel in Israëlische handen toen in 1966 de Iraakse luchtmacht kapitein Munir Radfa, een christen, besloot het in zijn land voor gezien te houden. Hij verliet een formatie in het grensgebied met Jordanië en slaagde erin een Israëlische lucht machtbasis te bereiken. Zijn gezin was toen al naar het Westen ge vlucht, als onderdeel van een opera tie die was opgezet door de Israëli sche inlichtingendienst. Twee jaar later landden twee Sy rische MiGs-17 op een luchtmacht basis in het noorden van Israël, als gevolg van een navigatiefout. De beide vliegers werden in 1973 naar Syrië teruggestuurd bij een gevan- genenruil. Hun vliegtuigen staan nu in het nieuwe Israëlische lucht machtmuseum. Overlopers Shapira: "De Amerikanen boden in die tijd communistische overlopers tien miljoen dollar als ze naar het Westen zouden vliegen, en wij kre gen die vliegtuigen gratis en voor niets. Vooral de MiG-21 was interes sant. Ik heb er ongeveer honderd vluchten op gemaakt. Ik was de eer ste vlieger in het Westen die op de MiG-21 vloog en ik was dus van het begin af aan op mezelf aangewe- "De Iraakse vlieger vertelde me het een en ander over startprocedu res en vliegeigenschappen en hij vertaalde de aanwijzingen bij de schakelaars voor me, want die wa ren in het Russisch en het Arabisch. De informatie die ik in al die vliegu ren opdeed, kwam ons goed van pas in de Zesdaagse Oorlog. Onze vlie gers wisten toen precies hoe ze een MiG-21 moesten neerhalen, want hij had een paar zwakke plekken. Zo waren de manoeuvreermogelijk heden bij hoge snelheid op lage hoogte beperkt. De MiG was zo zwaar op zijn roeren dat de vlieger in die omstandigheden weinig kon doen". "Dikwijls hadden we MiGs-21 op zeshonderd voet zien vliegen, met hoge snelheid en in een kaarsrechte lijn, en we begrepen niet waarom. Je zag de vlieger af en toe de rolroe- ren bewegen, maar dat had geen ef fect. De Mirage was veel beter te manoeuvreren, ook onder die om standigheden. Dus ik vertelde onze vliegers: probeer ze te dwingen geen snelheid te verminderen. Ove rigens was de MiG-21 een uitsteken de onderscheppingsjager en ik denk dat wij er evenveel treffers mee hadden kunnen plaatsen als met de Mirage. Maar de Arabische vliegers wisten niet alle mogelijkhe den te benutten". Vorig jaar kon de Israëlische luchtmacht een MiG-23-S toevoe gen aan zijn kleine verzameling exotische vliegtuigen. De Syrische majoor Adel Bassem vloog hem eenvoudig naar een landingsstrip in het noorden van Isrdël. Sinds janua ri van dit jaar heeft Shapira's opvol ger, chef-testpiloot luitenant-kolo nel O. (namen van actieve vliegers mogen niet gepubliceerd worden, red.), er al heel wat uren op gevlo gen. Overeenkomsten Danny Shapira, die O. van advies diende, ontdekte een aantal over eenkomsten met de MiG-21. Maar de 23, met verstelbare vleugels, is een veel moderner en vooral krach tiger vliegtuig, in. vliegeigenschap pen nog het best vergelijkbaar met een F-4 Phantom. Ook deze MiG zal mettertijd een plaats krijgen in het luchtmachtmuseum. In een nu nog stille hoek van de Israëlische lucht machtbasis Hatzerim, in de Negev-woestijn, wordt druk gewerkt aan een uniek museum. De Israëlische luchtmacht gaat er bijna alle vliegtuigtypen tentoon stellen die ze in de loop van de afgelopen 43 jaar heeft gebruikt. En daaronder zijn bijzondere exemplaren. De in Tsjechoslowakije gebouwde Messerschmitt-109 bij voorbeeld, Israëls eerste echte jager, en de zwarte Spitfire van oud-luchtmachtcommandant Ezer Weiz- man. Of de Mirage-lll uit de tijd van de Zesdaagse oor log (1967) en de Oktoberoorlog van 1973 waarmee dertien vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. En de Boeing-707 die in een hoek van het platform staat opgesteld: in 1976 de vliegende commandopost bij de bevrijdingsactie van Israëlische gijzelaars in En tebbe. Andere museumstukken zijn vijandelijk toestel len die in Israëlische handen zijn geraakt: twee MiGs- 17. een MiG-21 en een MiG-23. Zodra het museum of ficieel open is, waarschijnlijk begin volgend jaar, zal ex- testpiloot Danny Shapira vliegdemonstraties verzor gen met verschillende oldtimers. Er staan maar weinig vliegtuigen in Hatzerim waarin hij in de loop van zijn lange luchtmachtcarrière niet heeft gevlogen. De redding voor Israël kwam toen de Tsjechen vijftig in prima staat verkerende Spitfires te koop aanboden. Deze door de Slag om Engeland legendarisch geworden vliegtuigen waren een geschenk van de Britten voor de vele Tsjechen die in de RAF hadden ge vlogen. Maar de Russische bezet ters bepaalden dat Tsjechoslowa kije er geen gebruik van mocht ma ken en dus gingen de Spitfires voor 15.000 pond sterling per stuk naar Israël. Opleiding Danny Shapira, toen 23 jaar oud en met niet meer dan een burger-vlieg brevet op zak, was op een Tsjechi sche luchtmachtbasis juist begon nen aan een opleiding op de Messer- schmitt, toen het nieuws over de aankoop van de Spitfires bekend werd. Hij trainde zeven uur op het nieuwe toestel en werd toen uitge kozen om samen met tien ervaren oorlogsvliegers de nieuwe aanwinst over te vliegen naar Israël. "We kregen toestemming om een stop te maken in het uiterste zuiden van Joegoslavië, dicht bij de Alba nese grens, op de bodem van een droog meer. Dat betekende dat we minstens acht uur aan een stuk zou den moeten vliegen, terwijl de Spit fire berekend was op niet meer dan anderhalf uur. De commandant van de operatie was Sam Pomerantz, een joodse ex-testvlieger van de Amerikaanse marine". "Pomerantz was ook ingenieur en hij ontwierp een ingewikkeld sys teem voor extra brandstoftanks. Dat betekende dat alles wat maar even gemist kon worden overboord ging: 'luxe' instrumenten, radio en zuurstofflessen. Op 19 december vertrokken we, bij slecht weer. We- moesten op zicht vliegen en dus een dichte formatie aanhouden, onder leiding van Pomerantz. In de wol ken was dat soms heel moeilijk". "Op een gegeven moment waren we Pomerantz kwijt. Hij is waar schijnlijk in een dichte wolk de ori- Bezoekers bij een Syrische MiG 17. door Ad Bloemendaal "Hoeveel uur hebben jullie nodig om de vijandelijke luchtmachten te vernietigen?" vroeg Jitschak Ra bin, chef van de generale staf. Luchtmachtcommandant Motti Hod hoefde niet lang na te denken. "Zes uur", antwoordde hij zonder blikken of blozen. "Tien uur is goed genoeg", besloot Rabin, die het ge- snoef van de luchtmacht niet kon uitstaan. Het was begin juni 1967, de voor avond van de Zesdaagse Oorlog. President Nasser van Egypte had aangekondigd dat hij de joden de zee in zou drijven en Israël had be sloten daar niet op te wachten. In de vroege ochtend van de vijfde juni kreeg de luchtmacht de opdracht aan te vallen. Met hun Mirages, Su per Mystères, Vautours en Oura- gans hadden de Israëlische vliegers niet meer dan drie uur nodig om 350 vijandelijke vliegtuigen te vernieti gen, de meeste op de grond. Op die eerste dag van de Zesdaag se Oorlog is het woord 'bescheiden heid' definitief uit het woorden boek van de Israëlische luchtmacht geschrapt. Beste vlieger Kolonel Daniel ('Danny') Shapira was toen al Israëls beste vlieger. Als chef-testpiloot had hij een voortge zette vliegopleiding achter de rug in Frankrijk, waar hij als eerste bui tenlander op de Dassault Mirage-III straaljager vloog, het toestel dat me de dankzij de Israëlische successen in de Zesdaagse Oorlog een Franse bestseller werd. De nu 65-jarige Shapira herinnert zich die oorlog als de dag van gisteren, ook al om dat het bijna zijn laatste was ge weest. "Op de eerste dag bombardeerde ik met mijn Mirage het vliegveld Cairo-West. Er was al geen vijande lijk vliegtuig meer in de lucht, dank zij onze bliksemaanval in de eerste uren.- Ik was net aan de terugweg begonnen toen ik een SAM-2 lucht doelraket op me af zag komen". "De Egyptische batterijen wer den bediend door Russen. Ik wacht te tot de raket me tot driehonderd meter was genaderd, draaide toen scherp naar rechts en vervolgens naar links, en hij schoot rakelings langs me heen. Een goede manoeu vre. Twee dagen later, ook boven Egypte, werd het motorcomparti ment van mijn Mirage geraakt door vijandelijk vuur en de kist begon zwaar te trillen". "Ik draaide en zag beneden me een Egyptische tank met twee vu rende 57 mm. kanonnen. Die komt niet meer thuis, besloot ik. Ik dook aan en schoot hem in brand, samen met twee gepantserde personeels- voertuigen in de buurt. Om twaalf uur was ik op de basis terug. De mo tor werd meteen vervangen en om vijf uur vertrok de Mirage voor een volgende missie". "We hebben niet alleen de beste vliegers, maar ook de beste grond ploegen. In de Zesdaagse Oorlog kostte het precies zeven minuten om te tanken, bommen in te nemen en weer te starten. Daardoor kon den onze vliegtuigen gemiddeld zo'n zeven keer per dag opstijgen, waarbij iedere vlieger er twee df drie voor zijn rekening nam". 1 Als enige niet-Fransman vloog Shapira 'niet officieel' de Mirage- IV, bestemd voor het uitvoeren van missies voor de 'Force de Frappe', de Franse nucleaire strijdmacht. En bij het ontwerpen van de Mirage 5, een verbeterde versie van de III, liet Dassault zich adviseren door de Is raëliërs. De joodse staat bestelde vijftig van deze vliegtuigen, aan de omstandigheden in het Midden- Oosten aangepaste exemplaren. Ze werden door Dassault voorzien van de type-aanduiding 5J, waarbij J stond voor Juif (iood). In het najaar van 1967 arriveerde Danny Shapira in Frankrijk om het eerste exemplaar over te vliegen, maar onmiddellijk na aankomst kreeg hij te horen dat De Gaulle zijn sympathie had verlegd van Israël naar de Arabische landen. Shapira: "Frankrijk kondigde een wapenem bargo af tegen Israël en ik moest met El Al terug naar huis". Om zout in Israëls wónden te wrijven, ver kocht De Gaulle de voor Israël be stemde Mirage 5s aan Libië. "Vier van die Libische Mirage 5s hebben we later nog gezien", vertelt Shapira bitter. "Boven de Sinai, toen ze in de oorlog van 1973 de Egyptenaren te hulp kwamen. We hebben ze alle vier neergeschoten. Toch was het embargo van De Gaul le het beste wat hij voor Israël kon doen, want het stimuleerde ons bij het ontwikkelen van eigen vliegtui gen. Zonder het embargo zouden we nooit de Kfir hebben gebouwd en later de Lavie, ook al is dat pro ject om financiële redenen afgebro ken. De know-how van Israël op het gebied van de vliegtuigbouw is door de tegenwerking van het bui tenland enorm toegenomen". Het Franse wapenembargo van 1967 was bij lange na niet het eerste dat Israël trof. In 1947 en 1948, toen de joden in Palestina vochten voor hun eigen staat, waren er maar heel weinig landen bereid wapens te le veren. De Britten hadden legers in de omringende Arabische landen en zij bewapenden de legers van Egypte en Jordanië. Een van de weinige landen die za ken wilden doen met de jonge staat, natuurlijk tegen betaling met harde Westerse valuta, was Tsjechoslowa kije. De eerste echte jagers van de prille Israëlische luchtmacht waren tijdens en na de Duitse bezetting in Tsjechoslowakije gebouwde Mes- serschmitts-109, anders dan de ori ginele toestellen voorzien van een Junker Jumo motor en een andere propellor. Die modificaties maak ten het toch al moeilijk te vliegen (en vooral te landen) vliegtuig zo on handelbaar dat het volgens de vlie gers gevaarlijker was voor henzelf dan voor de vijand. De Mirage-III uit de tijd van de Zesdaagse oorlog (1967) en de Oktoberoorlog van 1973, waarmee dertien vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. (foto gpd> "Ook een andere collega verloor de formatie uit het oog, maar hij slaagde erin de kust te bereiken en maakte daar een noodlanding. Op 21 december kwamen we in Israël aan en de volgende dag vloog mijn Spitfire al een missie tegen de Egyptenaren". Raketmotor Shapira kan bogen op 12.000 vliegu ren op meer dan honderd vliegtuig typen. In een experimentele Mira- ge-III met extra raketmotor haalde hij ooit een hoogte van 70.000 voet. Maar naast de Mirage is de Spitfire nog altijd zijn grote liefde. Om de paar maanden maakt hij een aantal uren op het enige luchtwaardige exemplaar dat in Israël is overge bleven: de zwartgespoten nummer 57 van ex-luchtmachtcommandant generaal Ezer Weizman. "Toen Weizman tijdens de oorlog in de RAF vloog, had zijn basiscom mandant een zwarte Spitfire en hij besloot dat hij ook zo'n vliegtuig wilde als hij ooit commandant zou worden. In 1958 kreeg hij het com mando over de Israëlische lucht macht en kon hij zijn wens vervul len. Ezer vloog de Spitfire tot 1977, toen hij minister werd. Premier Menachem Begin zei toen: 'Mon gé- néral, u bent nu minister en Danny Shapira gaat uw Spitfire vliegen'. Sinds die tijd ben ik de enige die er mee vliegt". Danny Shapira voor zijn zwarte Spitfire: "In de Zesdaagse Oor log kostte het precies zeven minuten om te tanken, bommen in te nemen en weer te star ten. Daardoor konden onze vliegtuigen ge middeld zo'n zeven keer per dag opstij gen". ëntatie kwijtgeraakt omdat hij vrij wel geen instrumenten aan boord had. Hij moet zijn gaan klimmen om uit de bewolking te komen, maar hij had geen zuurstof aan boord zodat hij waarschijnlijk het bewustzijn heeft verloren. Zijn Spitfire is tegen een bergtop te pletter geslagen en hij is daarbij om het leven geko men'".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29