Gemengd zitten, apart slapen Jacht op laatste Lelijke Eendjes Staatssecretaris: ook vrouwen in de mannengevangenissen 'Op mijn trouwdag was die gesloten deur extra pijnlijk' Produktie van Deux Cheveaux wordt deze maand definitief stopgezet PAGINA 27 EXTRA ZATERDAG 28 JULI 1990 Onlangs stelde staatssecretaris Kosto (PvdA) van Justitie voor om mannen en vrouwen in één gevangenis te huisvesten. De gevangeniswet uit 1953 verbiedt het om vrouwen in mannengevan genissen te stoppen. Kosto wil deze bepaling opheffen om zo meer plaatsen te creëren voor vrouwelijke gedetineerden, voor wie een groot tekort aan cellen bestaat. Het thuisfront uitte kritiek. Een ge mengde gevangenis zou een kweekvijver voor nieuwe relaties zijn. In de penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht, het enige com plex waar vrouwelijke en mannelijke gevangenen elkaar geregeld te genkomen, valt het wel mee met de liefde. Maar een paar keer per jaar is er zeker een trouwpartij. door Carine Neefjes Hoofdbe waarder Muyres van Overmaze, wij zend naar de mannentoren: "In het begin was het hier net een kleuter klas". (foto's gpd) Even lijkt de gevangenis op een stad huis. De gemeenteambtenaar vraagt de gedetineerden of ze elkaar eeuwig trouw beloven. Na het ja-woord feliciteren fa milie en vrienden het gelukkige bruids paar Annah en Ton. Behalve de vader van Annah. Die schudt de hand van zijn dochter niet. Een huwelijk moet een groot feest zijn, vindt hij. Dat vier je niet in de bajes. Voor Annah en Ton geen wittebroods weken. 's Avonds zit het pas getrouwde stel weer in de eigen cel. Annah in het vrouwenpaviljoen, Ton in de mannen- toren. "Op m'n trouwdag was die geslo ten deur extra pijnlijk", vertelt Annah (23). Leuke jongen In de luchtruimte tussen het paviljoen en de toren hebben Annah en Ton elkaar ontmoet. Als Annah buiten liep, zwaaide ze naar Ton voor het raam. Ze had hem al eerder in de gang gezien en vond hem een leuke jongen. Buiten legden ze door middel van gebarentaal het eerste con tact. Vervolgens schreven ze elkaar brie ven en het ijs was gebroken. "Alsof er een bommetje ontplofte", zo beschrijft Ton (30) het. Annah wist niet waarom haar vriendje vast zat. Dat doet er niet zo toe, vertelt ze. "Gelukkig bleek later dat hij geen ver krachter is. Dat had ik niet geaccep teerd". Annah en Ton wilden per se in de bajes trouwen. "We konden niet langer wachten", aldus het echtpaar. Hoofdbe waarder A. Muyres kent nog wel een an der motief: "Getrouwde gedetineerden mogen elkaar in de bezoekhal twee uur per week zien. Dat valt onder de noemer 'intern bezoek". Annah, een verraderlijk lachje om haar mond: "Natuurlijk speelde dat een rol. Maar dat is niet het enige. We houden van elkaar. Bovendien, zo'n uurtje bij el kaar zitten stelt niet veel voor. Je mag el kaar lekker vasthouden en kusjes geven. Maar meer niet, je moet wel op je eigen stoel blijven zitten". Ton: "Het is hard. Tijdens zo'n uurtje pep je elkaar op voor de rest van de week. Je hebt nauwelijks tijd om echt over je problemen te pra ten". Drugs De penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht is de enige in Nederland waar vrouwelijke en mannelijke gedetineer den elkaar geregeld tegenkomen. Daar naast zijn er zelfstandige vrouwengevan genissen in Amsterdam, Utrecht en Se- venum. In Groningen is evenals in Maastricht een aparte afdeling voor Adjunct-directer Geurts van Kessels; gedetineerden elkaar geregeld tegen". vrouwen. In totaal zitten in Nederland tweehonderd vrouwen vast tegen zeven duizend mannen. Het aantal vrouwelijke gedetineerden is in twee jaar tijd aanzienlijk gestegen. Volgens voorzitter Koehorst van de Ver eniging van Gevangenisdirecteuren, werden vrouwen in het verleden niet zo gauw achter slot en grendel gezet. Het hebben van kinderen gold als verzach tende omstandigheid. Met de toename in drugssmokkel wer den er meer vrouwelijke criminelen be trapt. Veel vrouwen zitten vast omdat ze als drugskoerierster zijn opgepakt. Sta pels vonnisen voor vrouwen liggen in middels bij de officier van justitie. Maar er is geen cel vrij waar ze de straf kunnen uitzitten. komen vrouwelijke en mannelijke Tot 1988 telde Nederland slechts zo'n 100 plaatsen voor vrouwen in de Bijlmer bajes in Amsterdam. Inmiddels zijn er 100 bijgekomen maar daarmee is is het cellentekort nog lang niet opgeheven. Binnenkort wordt een nieuwe vrouwen gevangenis in Breda gebouwd voor de vrouwelijke veroordeelden die nu op de wachtlijst staan. Gluren Toen in 1978 in Maastricht voor het eerst vrouwelijke gedetineerden kwamen, werden ze strikt gescheiden van man nen. Er was geen enkele mogelijkheid om elkaar tegen te komen. Een kramp achtige situatie, vertelt hoofdbewaarder Muyres. "Als vrouwen naar de dokter gingen, moest de hele bewakingsdienst worden ingelicht. Alle mannen moesten de hal uit. Dan werden de meisjes tot aan de deur van de dokter begeleid en weer opgehaald. Geen kerel mocht ze zien. Na tuurlijk stonden er dan mannen vanach ter de deur te gluren". De directie van Overmaze vond deze situatie te gekunsteld. Bovendien kamp te de inrichting met ruimtegebrek. Er waren veel voorzieningen waarvan vrou wen geen gebruik konden maken, omdat "ze anders een vent tegen kwamen". In 1980 werd de strikte scheiding tussen vrouwelijke en mannelijke gedetineer den opgeheven. Sindsdien komen mannen en vrouwen elkaar geregeld tegen. Iedere gedetineer de moet een grote hal doorkruisen om bijvoorbeeld naar de keuken, de dokter of de bibliotheek te gaan. "In het begin reageerden de gedetineerden uitgelaten. Ze bleven een beetje aan elkaar plakken. Het was af en toe net een kleuterklas", vertelt de bewaarder. De gedetineerden mogen nu zonder begeleiding naar de dokter lopen. Wel is er een aparte wachtkamer voor vrouwen en mannen. "Anders krijg je gedonder", verzekert Muyres. "Voor je het weet zit ten ze weer aan elkaar. En echt niet voor een babbeltje hoor. Al kijkt de burge meester toe, ze schamen zich nergens voor". Annah spreekt uit ervaring: "Toen ik nog niet getrouwd was regelden mijn vriend en ik altijd een afspraakje bij de dokter. Dan konden we weer even aan elkaar zitten". In de kerk mogen vrouwelijke en man nelijke gedetineerden wel samen de mis bijwonen. Maar: vrouwen in de rechter- banken, mannen knielen links. "Vroeger moesten vrouwen tijdens de dienst op het balkon zitten. Dan zag je steeds al die mannen naar boven kijken. Dat kinder achtige gedoe hebben we nu niet meer". Trouwen Van de 37 vrouwen en 192 mannen heb ben er nu vier een vaste relatie. In de af gelopen jaren zijn er tien trouwpartijen geweest. Een huwelijk moet worden goedgekeurd door de officier van justi tie. Hoofd-bewaarder Muyres is het niet altijd eens met die beslissing: "Zo trouw de een verslaafd meisje met een ver krachter. Het meisje was smoorverliefd op die verschrikkelijke bengel. Als ik in haar kamer kwam liet ze trots haar ont worpen trouwjurk zien. De vrouw dacht dat haar vriend gewoon een dief was. 'Dat schrijft hij toch', vertelde ze'V'Ik heb haar gewaarschuwd. Toen de man op vrije voeten was heeft hij direct een scheiding aangevraagd". Adjunct-directeur W. Geurts van Kes sels vindt dat hij dergelijke huwelijken niet kan verbieden. "Dat soort mensen zoekt elkaar buiten de muren van de ge vangenis ook op". De adjunct-directeur noemt de brief wisseling tussen de gedetineerden een gezonde correspondentie. Muyres on derschept zo nu en dan post waar hij zijn twijfels over heeft. "Er was hier een vrouw die behalve aan haar gedetineerde echtgenoot ook nog aan vijf andere man nen schreef. En dat bleef niet beperkt tot 'Hoe gaat het met jou'. Ze wilde iets met die kerels. Daarnaast zeurde ze steeds aan mijn kop dat ze haar kind wilde zien. Dan vroeg ik haar waar ze nu in hemels naam mee bezig was. Meer kon ik niet doen. Bovendien, tijdens de bezoekuren zie ik ook vrouwen èn vriendinnen bij één gedetineerde man". Volgens de directie levert de vrijheid onder mannen en vrouwen in de gevan genis geen buitensporige problemen op. In ieder geval hoeft nog geen extra perso neel te worden ingezet om het zaakje in bedwang te houden. Meer vrijheid dan een ontmoeting in de gang en tijdens ac tiviteiten ziet de directie niet zitten. Evenals staatssecretaris Kosto wil Maastricht de aparte vleugels handha- Ook de gedetineerden vinden deze vrijheid voldoende. Maria (33) moet er niet aan denken om ook samen met man nen te werken. "Hier zitten veel vrouwen die seksueel misbruikt zijn. Daar in die toren zitten enkele potentiële verkrach ters. Mijn maaljes hebben geen zin om intensief met die lui om te gaan. Dat vind ik begrijpelijk en daar moeten we reke ning mee houden". Soms ergert ze zich aan die fluitende jongens. "Stoer doen, he, van die echte macho's. Ach, we pakken ze wel terug. Als ze langs lopen terwijl wij aan het werk zijn, keuren wij ook of er nog iets leuks bij zit". Monogaam Jack (39) heeft nog een weekje voor de boeg in Overmaze. Toen hij hier 20 maan den geleden kwam was hij wel verbaasd dat er ook vrouwen waren. Een relatie is hij niet aangegaan want "mijn vrouw zit thuis en ik ben volledig monogaam". Wel geniet hij zo nu en dan van het .vrouwe lijk schoon, maar meer contact hoeft niet van hem. "Ik heb een delict gepleegd. Ik zit hier een straf uit en ben hier niet om vermaakt te worden. Als je hier ook nog een charmante buurvrouw krijgt, word je maar al te graag crimineel". door Arnoud Cornelissen Deze maand stopt Citroën met de produktie van het Lelijke Eendje. De auto is volgens de fabrikant niet meer van deze tijd. Voor de ware liefhebbers is het besluit eén ramp. Het eendje werd voor de oorlog door Citroën ontworpen als auto voor mensen met een minimum-inko men, maar werd al snel een 'apart' vervoermiddel. Sinds 1952 was de 2CV ook in Nederland te koop. Na 35 jaar werd de import echter stop gezet. De vraag naar het Lelijke Eendje was te klein geworden. Dat is ook de reden waarom de produk tie definitief wordt stopgezet. Je bent eendrijder of niet. Die ene knaap was het zeker niet. Na een week al kwam hij terug bij Loek van den Nieuwenho- ven in Leende. Hij kon maar niet aan het gewaggel wennen. "Hij heeft 'm inge ruild voor een BX. En nu is 'ie dolgeluk kig". Van den Nieuwenhoven trekt zijn weelderig besnorde bovenlip grijnzend op. Hij ziet vandaag de dag veel gelukki ge gezichten om zich heen. Hij bezit na melijk de laatste gloednieuwe Lelijke Eendjes die nog te koop zijn. Toen Citroën Nederland in 1987 de im port van het Lelijke Eendje na 35 jaar staakte, raakte de echte liefhebber nog niet meteen in paniek. De fabriek in Por tugal bleef produceren/Toen het bericht kwam dat ook de laatste produktie-een- heid van het eigenwijze karretje gesloten zou worden werd de jacht op eenden ge opend. De meest vreemde wegen werden be wandeld om in het bezit te komen van een nieuwe 2CV. Terwijl het veel een voudiger kon. Via het Citroën Centrum Nederland in Leende bijvoorbeeld. Waar Loek van den Nieuwenhoven de laatste 25 jaar niet veel anders heeft gedaan dan deze soepelverende autootjes verkopen en onderhouden. Uit heel Nederland bel den ze hem de afgelopen dagen. "Ik bezit echt de laatste eendjes die nog te koop zijn. Ik kon ze bemachtigen omdat ik een vrije jongen ben. Ik hoef niet aan de lei band van de importeur te lopen. En dat vind ik nu zo leuk, hè. Vroeger zagen de officiële dealers mij niet staan. Nu ko men ze bij mij eendjes kopen". De eendjes die tot het einde van deze maand in Portugal van de band lopen, zijn allemaal al door handelaren opge kocht. Het is goed mogelijk dat een groot aantal zijn weg nooit naar de particulier zal vinden. Want de 2CV is nu al een klas sieker. "Het is natuurlijk onzin om je ou de eend te bewaren, want er rijden er nu nog veel te veel rond. Maar reken maar dat het een collectors item wordt", zegt Van Nieuwenhoven voor tien deux che veaux die in fabrieksverpakking staan te wachten. Inez Oornick smult ervan. "Moet je nou eens zien. Dat zijn toch de mooiste autootjes die er zijn". De Amsterdamse had zich er eigenlijk al mee verzoend dat zij verder zou moeten leven zonder eend. Haar eigen 2CVtje had de keuring niet meer gehaald. "Ik vond het echt ver schrikkelijk dat de fabriek in Portugal dicht ging. Ik zou niet weten in welke au to ik dan zou moeten rijden. Ik heb altijd een eend gehad. Het is toch de beste auto die er is. En nu heb ik nog net op tijd een nieuwe kunnen kopen. Kan ik weer tien jaar vooruit. Want zolang doe ik er altijd mee". Inez Oornick is de koning te rijk. Even als die chirurg die Van den Nieuwenho ven opbelde. "Ik wil een 2CV Charleston. Kan me niet schelen wat die kost". De man in Leende kon leveren. Het was de laatste van die uitvoering. "Er is geen en kele klant die moeilijk doet over prij zen", vertelt Van den Nieuwenhoven. "De meesten beslissen binnen twee mi nuten. Ze bestellen er doorgaans ook nog eens voor duizend of tweeduizend gul den aan accessoires bij. Wat een nieuwe eend kost? Dertienduizendzevenhon- derdvijftig gulden. Ja, nog steeds. Ook de laatste. Moetje eens luisteren, ik ben dik tevreden met het bedrag wat ik daar aan verdien. Ik ga echt niet zitten wach ten totdat ik een slachtoffer vindt die veel meer voor die auto wil betalen". Afgelopen maandag kon Van den Nieuwenhoven zeven liefhebbers aan een 2CV-tje helpen. Voor zijn bedrijf on gekende verkoopcijfers. "Hoewel het voor mij toch een beetje jammer is dat ik de meeste auto's nooit meer terug zie. Ik verkoop ze, maar loop wel het onder houd mis". Het zijn hoe dan ook aparte mensen die een eend kopen. Het autootje is on losmakelijk verbonden met trefwoorden als alternatief, geitenwollensokken en anti-atoomstickers. Hij is met zijn groene motortje tegenwoordig zelfs milieu vriendelijk. De eendrijder maalt niet om luxe, geniet van het veren over de wegen met een maximumsnelheid van 120, en prijst zich gelukkig met zijn oprolbaar dakje. De eenrijder maalt niet om een piepje of kraakje. Het eendje brengt hem van de ene naar de andere plaats. En dat is het belangrijkste. Maar met het dicht gaan van de fabriek in Portugal wordt een tijdperk afgesloten. Ook Van den Nieuwenhoven betreurt het einde van de Deux Cheveaux-perio- de. "Ik verlies een deel van mijn brood winning. Jarenlang ben ik uitsluitend eendenspecialist geweest. Pas de laatste jaren ben ik ook andere types gaan ver kopen. Maar het ergste is: voor een Visa of BX klopt mijn hart niet. Dat zijn gewo ne auto's. Een eend is iets speciaals". Nog zo'n dertig mensen kan Loek ge lukkig maken met een nieuwe 2CV. De allerlaatste bewaart hij zelf. "Mijn zoon tje is nu 10. Als hij straks 18 is, heb ik voor hem een gloednieuwe eend. Dan is die wagen inmiddels allang een collec tors item. Mooi toch"? Éii M V-ï r Van den Nieuwenhoven met een klant bij de laatste Eendjes die hij te koop heeft. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27