'Ik ben echt verliefd op Leiderdorp geworden' Duinbrand doet discussie binnen brandweer oplaaien Leiderdorp onderzoekt of jeugd meer nodig heeft ZATERDAG 28 JULI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 13 DEN HAAG/WASSENAAR - Een 75-jarige Wassenaarder die twee mannen met een vuistbijl bedreig de en schreeuwde dat hij ze zou do den, komt er met een waarschu wing vanaf. Daarnaast is hij door de Haagse politierechter verplicht om een schade van 1250 gulden te ver goeden die hij n\et de bijl aan een auto had toegebracht. De auto vormde de aanleiding tot het geschil. De bejaarde kon het niet hebben dat zijn buurman een kennis had uitgenodigd om uitgere kend voor zijn deur de auto te was sen. "Het verpestte mijn uitzicht op een park en daarnaast wilde ik geen autowasstraat voor de deur", zo ver klaarde de bejaarde. Nadat het tweetal de waarschu wingen in de wind sloeg, werd de Wassenaarder zo kwaad dat hij bin nen een vuistbijl haalde. Hij bescha digde de auto door met de bijl twee klappen op het dak te geven en deu ken in het portier te schoppen. Ver volgens bedreigde hij het tweetal. Volgens officier Van Eek was het niet de eerste keer dat de man met buren overhoop lag. Bij de Wasse- naarse politie zijn de laatste twee jaar herhaaldelijk meldingen over burenruzies binnengekomen: "Het is duidelijk dat hier de zaak geësca leerd is". De officier benadrukte dat bij herhaling zeker gevangenisstraf geëist zal worden. Oltmans opent kunstgrasveld NIEUWKOOP - De hockeyver- eniging Nieuwkoop is erin ge slaagd bondscoach Roelant Olt mans te strikken voor de ope ning van het nieuwe kunstgras veld. Voor die opening, op zater dag 1 september, zal hij met een aantal jeugdleden van de club een training verzorgen. Olt mans, inwoner van Oegstgeest, geldt in de Nederlandse hockey- wereld als een vakbekwaam en succesvol persoon. De mannen- ploeg van Bloemendaal voerde hij vier keer naar de landstitel. In zijn eerste jaar als coach van de nationale vrouwenploeg zag hij zijn ploeg direct de wereldti tel De Zoeterwoudse kunstenares Bep Bruin-Brongers: "Ik ben pas echt gelukkig als ik zie dat mijn schilderijen emoties losmaken bij mensen. (foto Jan Holvast) Moet Wassenaars korps in 1991 een dure terreinwagen kopen? WASSENAAR - De duinbranden van deze week hebben een oude dis cussie bij de Wassenaarse brand weer doen oplaaien. Moet er vol gend jaar een zogeheten terreinwa gen komen met vierwielaandrijving of kan het korps het bij gewone au to's houden? Bij de duinbranden achter Duin- rell werd de brandweer de laatste dagen geconfronteerd met abrupt ophoudende duinwegen. En dat be moeilijkte het blussen aanzienlijk. Volgens brandweercommandant G. Spruit is de keus voor een nieuwe wagen een moeilijke. Een terrein wagen heeft een hoger chassis en dat brengt beperkingen met zich mee in het gewone gebruik. Boven dien kost de wagen zo'n 400.000 gul den, 40 tot 50.000 gulden meer dan een 'gewone' tankauto. Daar staat tegenover dat de auto's die de brandweer nu heeft, niet goed uit de voeten kunnen buiten de bebaande paden. Spruit: "En wanneer de trend zich doorzet om verharde we gen weg te halen, word je welhaast gedwongen een terreinwagen te ne men". Op dit moment heeft de brand weer de beschikking over een tank auto en twee wagens die zowel voor bluswerk als voor hulpverlening in gezet kunnen worden. Na wat aan passingen wil het korps volgend jaar beschikken over twee tankau tospuiten, een hulpverleningsvoer tuig en een ladderwagen. Als het aan de commandant ligt komt er binnenkort een aanvals plan voor het hele duingebied. Dat plan moet duidelijk maken waar verharde wegen liggen en waar wa ter te vinden is. De brandweer had donderdagavond en vrijdagoch tend twee handicaps: verharde we gen ontbraken en het dichtstbijzijn de water bevond zich op een kilo meter afstand, aan de voet van de eerste duintop. Algemeen probleem bij duinbranden is dat zelden duide lijk is waar het precies brandt en meldingen daardoor onduidelijk zijn, aldus de commandant. Natuur De branden van donderdag en vrij dag hebben een terrein van 500 bij 500 meter vrij zwaar aangetast. Gras en stuiken gingen in vlammen op eri veel bomen dienen gerooid te wor den. Zoeterwoudse schilderes Bep Brum-Broiigers Bronzen hond AMSTERDAM/ZOETERWOU- DE - Voorzitter K.V. Antal van kennelclub Cynophilia kreeg gis termiddag in de RAI in Amster dam een bronzen beeld van een herdershond aangeboden. Het beeld is ontworpen door de Zoeter woudse kunstenares mevrouw G. van den Bosch, die zich speciali seert in dierenbeelden. Antal ontving het geschenk van Nederlandse hondenliefhebbers ter gelegenheid van het hondérja rig bestaan van zijn club van hon denvrienden. De kunstenares kwam enige maanden geleden in het nieuws toen een door haar ont worpen groep bronzen schapen werd. geplaatst in de Zoeterwoud se nieuwbouwwijk De Goede Her der. Expositie Handbedrukte kleding is zondag te zien in het Voorschotense Ambachts- en Bal juwhuis. Atelier 't Paapje verzorgt twee modeshows om 14.00 en 16.00 uur in de Burgerzaal van het gebouw in de Voor straat 12. Tentoonstelling De leden van de Kunstkring Leiderdorp exposeren tot en met 12 augustus hun werk in het Leiderdorpse gemeentehuis (Statendaalder). Er zijn wandkleden te zien, olieverfschilderijen, architectonisch werk en aquarellen. De tentoonstelling is tijdens kantooruren te bezichtigen. Nieuw pleidooi voor behoud van smalspoortraject KATWIJK Katwijk gaat bij de provincie aandringen op het be houd van de smalspoorbaan in de zuidduinen. Ook wanneer de Ne derlandse Smalspoorweg Stichting (NSS) op korte termijn haar 'thuis basis' in de duinen verwisselt voor een nieuw onderkomen bij het Val- kenburgse Meer, zou de rails niet moeten worden opgebroken. "Het treintje is een uitstekende vorm van slecht-weerrecreatie en het zou dan ook incidenteel in de duinen moeten blijven rijden", meent het CDA-raadslid D. de Mooij. Samen met WD- en RPF- raadsleden heeft hij bij wethouder H. van Mierlo aangedrongen op een duidelijk gemeentelijk standpunt. Van Mierlo heeft de raadsleden toe gezegd over het onderwerp met het provinciaal bestuur in overleg te treden. Onlangs heeft ook de Stichting Promotie, Recreatie en Toerisme een verzoek gedaan om het smal spoor in de duinen niet op te bre ken. Dit samenwerkingsverband van VW's en het bedrijfsleven wees eveneens op het belang van dit traject, dat een uniek monument werd genoemd. LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - "Ik zit hier precies tussen twee mooie gemeenten in. Zoeterwoude en Leiderdorp zijn dorpen met een verleden, waar nog talloze bijzondere plekjes, polders, molens en ge bouwen zijn. Die wil ik graag al lemaal op mijn manier vastleg gen". De Zoeterwoudse Bep Bruin-Brongers maakt aquarel len. Haar onderwerpen vindt ze op die plaatsen waar een ver haal aan vast zit, waar geschie denis is geschreven. Hoewel Bruin zegt overal te kunnen schilderen hebben Zoeterwoude en Leiderdorp een warm plaatsje in haar hart. "Zoiets als De Miening en het Watertje vind je nergens in Ne derland. Die plekken zijn echt heel uniek. Op Leiderdorp ben ik pas echt verliefd geworden door Kees van Tol van de gemeentelijke groenvoorziening. Met hem loop ik regelmatig het dorp door, de pol ders in. Samen vinden we dan weer mooie plekjes". De schilderes trekt er niet op uit met palet, schildersezel en klap- stoel maar fotografeert haar onder werpen. Thuis, in Zoeterwoude- Rijndijk, maakt ze na veel passen en meten een pentekening en kleurt die in iriet waterverf. "Dat inkleu ren vind ik het mooiste en span nendste moment, want het resultaat is onvoorspelbaar. Door het nat-in- nat schilderen gaan kleuren zich mengen, waardoor tinten ontstaan die je niet kan bedenken en die ik la ter ook niet kan herhalen. Het ink leuren van een pentekening wordt zo één grote verrassingstocht, een ontdekkingsreis". Wat de bekende Frederik Kem- ner in pentekeningen van Leiden voor het nageslacht wilde bewaren, probeert Bruin met waterverf te be reiken. Zo legt ze verdwenen stuk jes Zoeterwoude en Leiderdorp vast als boerderij Engelendaal en boerderij Landzicht van agrariër Samsom. Deze man was op z'n tach tigste nog voorzitter van de jonge renvereniging. Andere verdwenen Leiderdorpse gebouwen die in het werk van de kunstenares weer tot leven komen zijn de aalmoeshuisjes aan de Hoofdstraat en het weeshuis Voordorp. Bruin maakt daarbij gebruik van oude prenten. Met behulp van een loep probeert ze zelfs de kleinste de tails scherp op het doek te krijgen. "Ik vind dat ik door mijn manier van werken een herkenbare stijl heb". Ieder thema schildert Bruin slechts een of twee keer. "Daarbij streef ik naar bijzondere kleurkeu zes. In de praktijk blijkt vaak dat zelfs met vuile verf nog prachtige nuances zijn te maken". Kritisch Bruin werkt op 'de meest krankzin nige uren'. Soms zit ze al om vijf uur 's ochtends te schilderen, 'want dan heb je hier het mooiste licht'. De schilderes werkt in een hoekje van haar huiskamer waar twee hoge ra men licht naar binnen werpen. Ze werkt graag met de poes in de ven sterbank, de hond aan haar voeten en klassieke muziek op de-achter grond. Als Bruin een van schilderstuk klaar heeft laat ze het natte werk nog even op haar schildersezel staan. Wanneer ze niet geheel tevre den is, werkt ze met de waterkwast lijnen weg of brengt nieuwe aan. "Aquarelleren is de kunst van het weglaten en het op de juiste manier gebruik maken van wit", doceert Bruin. Als ze tevreden is over haar werk laat ze een passe-partout ma ken ('dat is een vak apart'), zoekt een bijpassende lijst uit en zet het schilderij er zelf in. Haar schildertalent heeft Bruin niet van een vreemde. Opa en vader Brongers, die in de bouwwereld naam maakten, gingen het huis niet uit zonder schetsboek. Elk mo mentje werd benut om te tekenen. Ze maakten ruwe schetsen die later werden uitgewerkt. Bruin trad in hun voetsporen en kreeg enkele ja ren les van de bekende schilder Jan Mank op de Leidse Teken- en schil deracademie Ars Aemula Naturae. In Bruin's huis hangen tekenin gen van haar vader. "Hij was erg kri tisch", herinnert ze zich. "Hij had al tijd iets aan te merken of te corrige ren. Ik ben een tijdje gestopt met schilderen, maar vijfentwintig jaar geleden heb ik de kwast weer opge nomen. De kritiek van mijn vader ben ik overigens nooit vergeten. Pas later merkte ik dat ik veel van hem had geleerd, dat je een beetje lef moet hebben, spontaan durven zijn en niet zitten tutten met dat kwastje". Vooral door haar exposities en haar regelmatige aanwezigheid op bra derieën groeit de bekendheid van Bruin. Zo staat ze in september op de braderie in Leiderdorp. "Ik sta .daar niet in de eerste plaats om werk te verkopen, maar wil vooral laten zien wat ik maak. Ik wil daar over praten, juist met de mensen die een band hebben met die geschil derde straat of die molen of dat ge bouw. Bij het zien van een schilderij worden veel herinneringen opge haald, en dan komen vaak heel emo tionele verhalen los". 'Eerste stap op weg naar jeugd- en jongerenbeleid' Geen straf voor bejaarde man na dreiging met bijl LEIDERDORP - Een ambtelij ke werkgroep jongerenbeleid gaat op een rijtje zetten wat er in Leiderdorp voor jongeren wordt georganiseerd. Als blijkt dat er extra activiteiten nodig zijn, wil welzijnswethouder me vrouw C. Kerner (CDA) meer geld vrijmaken. Ze beschouwt dit initiatief als een eerste stap op weg naar een jeugd- en jon gerenbeleid. De werkgroep is opgericht omdat er vorig jaar veel overlast was van op straat zwervende jongeren. In de werkgroep zitten twee men sen van de politie, jongerenwerker P. van Oers van sociaal-cultureel centrum De Sjelter, drie ambtena ren, burgemeester A. J. A.L. Brugge- man en wethouder Kerner. Opperwachtmeester van de poli tie, J. Korbee (lid van de werk groep), zegt dat er de laatste maan den nog maar weinig klachten bin nenkomen over jongeren die op straat rondhangen met ronkende brommers of radio's. Vorig jaar klaagden wèl veel Leiderdorpers over groepjes lawaaiige jongeren. De toenmalige welzijnswethou der mevrouw C.A. Huigen (WD) wilde in de wijk Buitenhof enkele overkapte ontmoetingsplaatsen in richten om de overlast te beperken, maar dit plan stuitte op veel bezwa ren in de politiek. Raadsfracties noemden het 'symptoombestrij ding' en ook omwonenden hadden er weinig goede woorden voor over. Het plan verdween in een la en de 10.000 gulden die voor de aanleg van de ontmoetingsplaatsen was gereserveerd bleef in de gemeente lijke kas. Kerner zegt dat de overkapte ver zamelplekken 'nog niet helemaal van de baan zijn'. "De zaak is blij ven, hangen. Ik wil eerst inventari seren wat er voor jongeren in Lei derdorp te doen is. Je vangt toch ie dere keer weer signalen op dat er wat ontbreekt voor jongeren van pakweg 14 tot 20 jaar". Korbee vindt het niet verwonder lijk dat Leiderdorpse jongeren in groepjes op de hoek van de straat 'hangen'. "In Leiderdorp is structu- Wethouder C. Kerner: 'Je vangt signalen op dat er hier voor jonge ren iets ontbreekt'. reel niet zo veel mogelijk. Er is geen strand en er zijn geen bossen, dus dan zullen jongeren eerder geneigd zijn om. op de hoek van de straat te gaan staan". Ander vertier Dé enige plek waar de laatste maan den groepjes jongeren zijn gesigna leerd is het plein de Statendaalder, naast het gemeentehuis. "Maar dat geeft niet altijd overlast", zegt de politiewoordvoerder "Het is nu re delijk rustig. De jongeren die vorig jaar overlast veroorzaakten in de wijk Buitenhof hebben wellicht an der vertier gevonden. Die zijn ook weer een jaartje ouder". Kerner zegt geen inzicht te heb ben in de mogelijkheden die er voor jongeren zijn om zich in de eigen woonplaats te vermaken. "Ja, je weet dat er een zwembad is en dat er sportverenigingen zijn. Vanuit de kerken wordt ook het nodige voor jongeren georganiseerd. Maar als dat het enige is, moeten er mis schien meer activiteiten komen. In het najaar beginnen we met het voe ren van die discussie. Mocht blijken dat er voor jongeren meer moet worden gedaan, dan moet er geld komen. Dat is natuurlijk het grote probleem", zegt de wethouder, doe lend op de slecht gevulde gemeen tekas. Vorig jaar december heeft de ge meente 10.000 gulden gegeven aan de Sjelter. Dit bedrag was in eerste instantie bedoeld voor de jongeren werker, die voor een proefperiode van een jaar vijf uur per week zou moeten besteden aan 'straathoek werk'. De jongerenwerker, P. van Oers, vond dit niet zo'n goed idee. Hij voelde er niets voor om met zijn Fiets door de wijk te gaan rijden. Hij vreesde dat de jongeren hem zou den gaan zien als een soort 'verklik ker' voor gemeente en politie. Uit eindelijk mocht De Sjelter zelf be palen waaraan de 10.000 gulden zou worden uitgegeven. Wat er met dit bedrag is gebeurd' weet de gemeente niet. Van Oers was wegens vakantie niet bereik baar voor commentaar. LEIDERDORP - Het derde en laatste kantoorgebouw van de Leiderdorpse Elisabeth Center wordt in september geopend. Het gebouw rechts op de foto) wordt verhuurd aan Gist Broca des en NLCO Autolease. Het gebouw dat evenwijdig aan de Persant Snoepweg staat is al enige tijd in gebruik, even als het kantoor dat daarachter staat - naast het Ibis-hotel. Het pand langs de Persant Snoep weg is eveneens vexhuurd aan Gist Brocades. In het kantoor dat haaks op de A4 staat (naast het Ibis-hotel) is computerfirma Al gevestigd. Bij het High-tech kantorenpark is een exclusieve tuin aangelegd. Tussen de drie kantoren zijn fonteinen en vis vijvers. Aan de voorkant van het complex is een parkeerterrein. (foto Jan Holvast) WASSENAAR - B en W van Wasse naar wijzen de PvdA-suggestie af een meevaller van 80.000 gulden te gebruiken om museumbezoek door basisscholen te subsidiëren. Ook het (opnieuw) in handen geven van de milieu-opvoeding van de Wasse naarse schooljeugd van de Haagse dienst groenvoorzieningen en milieu-educatie - voorheen de dienst voor school- en kindertuinen - vindt het college geen goed idee. Volgens burgemeester en wet houders zijn er in de loop van een begrotingsjaar veel mee- en tegen vallers. Het zou onverstandig en on verantwoord zijn om er één meeval ler uit te halen en vervolgens ge dwongen te zijn uitgaven te verho gen. Om geld te bezuinigen heeft de gemeente in 1982 de toenmalige dienst voor school en kindertuinen de laan uitgestuurd. De meevaller van nu betreft een dividend van de Bank van Neder landse Gemeenten. Op de vraag van de PvdA of Wassenaar jaarlijks op een dergelijk bedrag kan rekenen, geven B en W een voorzichtig ant woord. Het zou kunnen, maar dan moet de bank wel voldoende winst maken en blijven kiezen voor het uitkeren van dividend. 'Meevaller niet gebruiken voor museumbezoek of milieu-educatie' ZATERDAG 28 JULI Katwijk duinwandeltocht over diverse afstanden, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij strandpost Kees van Duyn en Hotel Noordzee. stoomtreinritten door de Zuid duinen. vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. open huis bij Katwijkse Red- dings Brigade, op beide strand- posten, van 10.30 tot 17.00 uur. muziek door De Zeedorper Mu zikanten in het centrum, van 14.00 tot 17.00 uur. open luchtschaken op het rommelmarkt in de Ijshal Lei den aan de Vondellaan. van 9.00 tot 16.00t aanvang in het Rijksmuseum ir Volkenkunde. wandeling d kundige leiding, verzamelen c 6.00 uur op parkeerterrein de Zilk, Joppeweg (aanmelden bij VW Noordwijkerhout lel: 02523- 72096). Paalzitten Oosterduinsemeer: soundmix/playback show (14-16 uur), schatgraven (16 uur), Lam bada Kontest (20 uur). Voorschoten Paardenmarkt: aanvoer van 6.00 tot 10.00 uur, diverse evene menten vanaf 11.00 uur o.a. standwerkersconcours korte- baandraverij, torenbeklimming en diverse optredens. Warmond creatieve zomermarkt op het pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. Dorpsfeest Horeca-Warmond, van 21.30 tot 02.00 uur op de ZONDAG 29 JULI Katwijk zeilwedstrijden Skuytevaert, van 10.00 tot 17.00 uur voor de Boulevard. over 30 of 65 km, start tussen 8.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. rondleiding door natuurgidsen van het IVN, in het Heempark, Oegstgeesterweg, 14.00 uur. film: 'Faja Lobi', over mensen en natuur in Suriname, aanvang Noordwijk bootviscompetitie HSV De Sportvisser, verzamelen om 05.30 uur bij Hüzemeijer, West- einderpiassen. toeristische zomermarkt met levende muziek, van 13.00 tot 18.00 uurop het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout Paalzitten aan het Oosterduin semeer: o.a. paalzitloop (11 uur), stuntvliegtuig (15 uur), nieuw we reldrecord (16 uur). Voorschoten modeshow van handgedrukte Paapjes-kleding, aanvang 14.00 uur in Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat, int. tel: 01717- 5784/071-122839. MAANDAG 30 JULI Katwijk open luchtschaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest zomerbridge voor niet-rokers, aanvang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. Warmond zomer-drive bij Warmonder Bridge Club, inschrijven tot 19.45 uur bij Dekker Tennis in de Veer- polder. DINSDAG 31 JULI Katwijk toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. strandschaken bij strandpavil joen 1 Centrum, 19.30 uur. bridgen in kantine van w Kat wijk, sportpark De Krom, inschrij ven tot 19.45 uur. concert door Willem H. Zwart op het Bützorgel van de Vredes- kerk, aanvang 20.15 uur. Noordwijk vuurwerk t.h.v. de Koningin Wilhelminaboulevard, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13