Moeder en kind wachten vaak dagenlang op hulp Metaalindustrie zoekt 2500 werklozen Graven in een 'mestvaalt van de geschiedenis' ZATERDAG 28 JULI 1990 REGIO PAGINA 11 Nieuwe opleiding moet tekort kraamverzorgsters opheffen "Ik heb dit werk mijn hele leven al willen doen", zegt kraamverpleegster Mirrelle Hogendoo. Perspectief op vast werk is het toverwoord voor werkzoekenden Nu al worden mensen uit Ierland, Engeland, Turkije en Joegoslavië aangetrokken voor deze klus. Maar dat is nog niet voldoende. Hulp van de arbeidsbureaus in Noord-Hol land bleek daarnaast onontbeerlijk. De GAB's kunnen echter niet direct aan geschikte arbeidskrachten ko men. Daarom werd het initiatief vanuit de Rijnmond overgenomen. Klus De campagne richt zich op alle werkzoekenden tot 45 jaar die in de metaalsector aan de slag willen. Zij krijgen een speciaal hiervoor opge zette stoomcursus van het Centrum voor Vakopleiding om binnen een half jaar eenvoudig las-, soldeer- en constructiewerk te kunnen verrich ten. In eerste instantie worden 250 mensen uitgekozen voor de spoed cursus. De rest zal via andere cur sussen worden omgeschoold. De 250 uitverkoren werkzoekenden zijn na het behalen van het diploma verzekerd van een baan. De arbeids- buraus en het uitzendbureau Start stellen zich hiervoor garant. Start heeft toegezegd een arbeids pool oprichten om deze mensen werkervaring te geven. Het grootste deel van de cursisten zal volgend jaar voor enkele maanden gaan wer ken aan de renovatie van de hoog oven 7. Alleen de cursisten die di rect een vaste baan in hun eigen re gio kunnen krijgen, vallen voor de ze klus af. De arbeidsbureaus hopen verder dat werkgevers in de metaal sector ook garanties gaan geven op werk. "Wanneer de tijdelijke klus bij hoogovens is geklaard, zullen de mensen met wellicht nog wat bij scholing bij kleine metaalbedrijven aan de slag moeten", aldus direc teur Keur van het GAB-IJmond. Leidse expeditie speurt in Syrië naar verdwenen cultuur De fundamenten van een naar schatting 7500 jaar oude boerderij. Onderzoekers van het Leidse museum van oudheden zijn er van overtuigd dat onder deze boerderij nog oudere nederzettingen zijn te vinden, (foto rmo) Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het tekort aan kraamhulpen dreigt uit de hand te lopen. Vrouwen die nu bevallen, hebben grote kans een paar dagen op hulp te moeten wach ten. Er is een kleine geboortegolf en bovendien zijn vele kraamhulpen met vakantie. Het tekort aan kraam hulpen dreigt in de Randstad echter structureel te worden. Een nieuwe opleiding, die in oktober begint in de Randstad, moet uitkomst bie den. Administrateur C. Rietbroek van het Kraamcentrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude zegt dat er zonder enig probleem tien extra kraamhul pen bij het centrum zouden kunnen worden geplaatst. Het centrum ver zorgt met 2700 'uitzendingen' per jaar een belangrijk deel van de jon ge moeders en babies in deze regio. Bij Rijn en Vliet werken 100 full-ti me vaste krachten. Desondanks komt het geregeld voor dat een pas bevallen vrouw een of een paar da gen moet wachten voor de kraam hulp het huishouden en de verzor ging van moeder en kind over neemt. De nieuwe opleiding, die wordt gegeven in het kader van het leer lingstelsel, duurt 16 maanden en wordt verzorgd door onder meer de MDGO-scholen in Leiden, Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Deze scholen geven al langer dit soort op leidingen. Kraamverzorging is ech ter een onderdeel van het studie pakket. De mensen die op deze scholen afstuderen, zijn bekwaam in verschillende verzorgende beroe pen en komen dus niet noodzakelij kerwijs in de kraamzorg terecht. De cursus die dit najaar begint, is uit sluitend gericht op de verzorging van moeder en kind. Het is de be doeling dat er het eerste jaar 120 mensen afstuderen. Noodklok Het tekort aan kraamhulpen komt niet opeens uit de lucht vallen. En kele jaren geleden begonnen de MDGO's al een verkorte opleiding voor herintredende vrouwen. "De Nationale Kruisvereniging, nu LVT, luidde in 1988 de noodklok. Wij zijn toen al begonnen met een opleiding die twee in plaats van de gebruikelijke drie jaar duurde. Nu komt daar dus de cursus van zestien maanden bij", aldus J. Ploeg van de sector-organisatie MDGO-VZ. Het Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - In de Balikh-vallei, er gens in het noorden van Syrië, ligt een heuveltje met een fraaie naam: Teil Sabi Abyad - de Heu vel van de Witte Jongen. Het is een kleine, tien meter hoge uit stulping, die zelfs in het vlakke landschap van de vallei nauwe lijks' opvalt. Een onooglijke hoop klei; en een mekka voor archeolo gen. Teil Sabi Abyad is letterlijk een 'mestvaalt van de geschiedenis'. Het bergje is geen natuurlijk ge vormde heuvel, maar een opeen hoping van de restanten van de nederzettingen die daar duizen den jaren voor Christus zijn ge bouwd. En het is een interessante verzameling. De kleihoop bergt waarschijnlijk de complete fun damenten in zich van enkele 8000 jaar oue dorpen, bewoond door een volk waarvan nog nooit der gelijke uitgebreide sporen zijn ge vonden. En mogelijk is er ook de 2500 jaar oude administratie te Zoeterwoudse kraamcentrum Rijn en Vliet werkte vorig jaar ook mee aan een project om herintredende vrouwen tot kraamhulpen op te lei den. Er deden destijds 13 cursisten De extra opleiding komt Riet broek als geroepen. Volgens de ad ministrateur is het tekort aan kraamhulpen nog nooit zo groot is geweest als juist op dit moment. Door een piek in de geboorten en de vakanties, moeten mensen die nu bevallen een paar dagen op een kraamhulp wachten. "Het is nu echt nijpend, maar eigenlijk komen we doorlopend mensen tekort". Rietbroek heeft wel een verkla ring voor het chronische tekort. Het aantal geboorten de laatste jaren weer flink aan het stijgen en het per soneelsbestand kan niet één, twee, drie aan dat hoge peil worden aan gepast. Daarnaast blijkt het steeds moeilijker om mensen te interesse ren voor een beroep in de verzor gende sector. Kraamhulpen verdie nen volgens de administrateur niet erg best en voor veel jonge vrouwen zijn de weekenddiensten een be zwaar. "Een betere beloning zou het Van onze correspondent Esther Lammers BEVERWIJK/LEIDEN "Werklozen willen zich best laten omscholen als ze maar zicht hebben op een werkgarantie. Perspectief op vast werk is het toverwoord voor werkzoekenden. En die geven we ze hiermee". Dat zei Directeur-Gene raal van de Arbeidsvoorziening Van den Berg gistermorgen tijdens de presentatie van het project 'Zullen we samensmeden' in Beverwijk. Via een grootscheepse wervings campagne verwachten de arbeids bureaus van Noord-Holland, de Fle- vopolder en de regio Leiden de ko mende vier weken zo'n 2500 werk zoekenden te krijgen die bereid zijn zich te laten omscholen tot lasser, pijpwerkers of constructiebank werkers. In feite gaat het om een oude wer vingscampagne, die met extra geld van het rijk en de werkgeversorga nisatie FME, in een nieuw jasje wordt gestoken. Want al een aantal jaren organiseren de verschillende arbeidsbureaus vrijwel vergeefs ac ties om werkzoekenden over te ha len tot een beroep in de metaalin dustrie. Alleen de campagne vorig jaar in de Rijnmond, die werklozen binnen enkele maanden omschool- vinden van een 'onderkoning' uit het Midden-Assyrische rijk. Of die mooie verwachtingen ge grond zijn, zal volgend jaar duide lijk worden. Dan vertrekt drs. Pe ter Akkermans, conservator van de afdeling Naije Oosten van het Leidse Rijksmuseum van Oudhe den, met een groep medewerkers naar deze ruïne om er een serie opgravingen te beginnen. Akker- mans, die straks leider van de ex peditie zal zijn, gelooft inderdaad Iets bijzonders te pakken te heb ben. Bij proefopgravingen in 1986 en 1988, waarbij hij als student van de Universiteit van Amster dam was betrokken, is al een aan tal zeer opmerkelijke zaken aan het licht gekomen. beroep al een stuk aantrekkelijker maken", stelt de administrateur. Roeping De nadelen van het beroep van kraamverzorgster kan Mirrelle Ho- gendoorn uit Zoetermeer alleen maar erkennen. Er staat echter, in elk geval voor haar, meer positiefs tegenover. "Dit is echt mooi werk. Ik heb dit mijn hele leven lang al willen doen", zegt de 21-jarige. Dezer dagen helpt ze Corrie Meul- dijk uit Zoeterwoude-Rijndijk, die zondag van een gezonde blozende dochter Rianne beviel. De kraam hulp maakt lange dagen. De eerste paar dagen na de bevalling is ze er tien uur per dag en al die tijd zit ze eigenlijk geen minuut stil. Een echt nadeel van het werk als kraamhulp vindt Rianne dat ze nooit van tevo ren weet wanneer ze precies moet werken. "Dat maakt het maken van privé-afspraken moeilijk". De hulp wordt door de jonge moe der in elk geval wél gewaardeerd: "Het is heerlijk om eens een paar dagen niets te hoeven doen. Alles wordt verzorgd, ik bemoei me al leen met mijn kind. Zo'n kraam hulp is ideaal". de tot een technisch beroep heeft tot nu toe goede resultaten geboekt. Daardoor zijn inmiddels 250 werk lozen aan een baan geholpen. Eenzelfde idee hebben nu de ar beidsbureaus in de regio Leiden en de provincies Noord-Holland en de Flevopolder voor ogen. Met deze nieuwe gezamenlijk opgezette cam pagne, verwachten de arbeidsbu reaus zo'n 2500 arbeidskrachten voor deze branche te kunnen wer ven. Dat moet ook wel want de nood in de metaalsector is hoog. De werkge versorganisatie FME klaagt al jaren steen en been over het tekort aan ar beidskrachten. Allerlei acties van de arbeidsbureaus ten spijt, stijgt het aantal vacatures nog steeds. In totaal zijn er in de Randstad jaar lijks 15.000 vacatures in de metaal sector. "Er zijn twee dingen aan de hand daar, en die willen we vol gendjaar tegelijkertijd uitzoeken. We hebben er ten eerste de resten gevonden van een 50 bij 50 meter groot gebouw dat uit de Midden- Assyrische tijd, zo'n 1300 voor Christus, stamt. We leiden dat af aan allerlei voorwerpen die we rond de fundamenten hebben ge vonden". "Een dergelijk groot gebouw - voor die periode is het zeis kolos saal te noemen - zal hoogst waar schijnlijk een soort regionaal be stuurscentrum zijn geweest. Zeg maar: de vestigingsplaats van een onderkoning, of zoiets. Het aardi ge is nu dat het gebied rond de Balikh-vallei in die tijd één van de buitengewesten van het Midden- Assyrische rijk was. Het was bo vendien één van de plaatsen waar dit rijk geregeld 'botste' met het toenmalige Turkse rijk". "Over deze, voor archeologen heel interessante periode, is in middels het nodige bekend. Die kennis beperkt zich echter tot het centrum van het rijk; het grote bestuurscentrum. Wat er in de randgebieden gebeurde, is lang niet zo goed onderzocht. Wij ho pen nu bij de opgravingen in dat enorme gebouw resten te vinden van een administratie. Allerlei za ken werden destijds op kleita bletten geschreven, en die blijven ondergronds over het algemeen heel goed bewaard". "Vinden we deze kleitabletten inderdaad, dan hebben we de mo gelijkheid om te achterhalen wat er in dat gebied precies gebeurde. Wat werd er verbouwd en verhan deld, hoeveel mensen woonden er, aan wie moesten ze belasting betalen, enzovoorts, enzovoorts. Daarmee wordt misschien ook duidelijk hoe de bestuurlijke structuur in zo'n buitengewest destijds in elkaar stak". Of deze zaken al meteen vol gend jaar aan het licht komen, be twijfelt Akkermans. "Je kunt niet in één keer het hele gebouw uit graven. Dat kost zoveel man kracht en geld, dat is niet te doen. Je moet dus beginnen met een klein gebiedje en hopen datje het goede te pakken hebt. Maar welk gebiedje? Dat blijft gokken". "Dit soort projecten zijn trou wens zaken die vaak vele, vele ja ren duren. Enkele Duitse expedi ties zijn in Syrië van vanaf de ja ren '20 bezig met het afgraven van een ruineheuvel. Die leggen ze stukje bij beetje bloot. Dat zijn wij niet van plan. Toch is het on denkbaar dat je de zaak in een paar jaar klaart. Of je moet ontzet tend veel geluk hebben. Daar gaan we echter maar niet vanuit". Deze ontwikkeling is zorgwek kend, omdat daarmee de groei in deze sector stagneert en werkge vers hoge lonen en allerlei soorten premies gaan geven om toch maar aan werknemers te komen. Daar mee dreigt de situatie uit de hand te lopen. De kloof tussen werkzoeken den en vacatures moet kleiner wor den, aldus de Beverwijkse GAB-di- recteur Keur, woordvoerder van de arbeidsburaus. Het initiatief voor de nieuwe cam pagne komt van het arbeidsbureau in Beverwijk. Het GAB-IJmond kreeg het verzoek om volgend jaar enkele honderden mensen beschik baar te hebben voor de groot scheepse renovatie van hoogoven 7. In een paar maanden tijd moet deze hoogoven volledig worden afgebro ken en opnieuw opgebouwd. Hier voor zijn enkele duizenden tijdelij ke arbeidskrachten nodig. Met de tweede opgraving hopen de medewerkers van het rijksmu seum de fundamenten boven te krijgen van een 7500 jaar oud dorp. "Ook dit zijn uiterst boeien de resten", meent Akkermans. "Het gaat waarschijnlijk om een. nederzetting uit de 'Vroege Halaf- cultuur'; een volk of een verzame ling volken die leefde in een over gangsfase. Daarin ontwikkelden de vroege landbouwdorpjes zich geleidelijk tot de eerste steden en staten. Van deze cultuur zijn her en der al resten gevonden, maar er is nog nooit een complete ne derzetting opgegraven. Het ziet er naar uit dat we er nu één te pak ken hebben". Volgens Akkermans zijn bij de proefopgravingen al flinke hoe veelheden aardewerk en stenen gebruiksvoorwerpen omhoog ge haald. Voorts hebben de onder zoekers resten blootgelegd van een mogelijk twee verdiepingen tellende, uit kleitegels opgetrok ken boerderij en van enkele voor- raadschuurtjes. "We vermoeden dat er op Teil Sabi Abyad nog drie of vier van dergelijke boerderijen staan". Onder de fundamenten van het gebouw, zijn overigens al resten gevonden van een eerdere boer derij. "En we sluiten niet uit dat dieper in de heuvel restanten lig gen van gebouwen die nog ouder zijn, misschien wel tot 6000 jaar voor Christus". Om die lagen te bereiken, moe ten de archeologen de restanten die ze tot nog toe hebben gevon den, weggraven. "Dat is natuur lijk doodzonde. Maar ja, het is de enige manier om dieper in de heu vel door te dringen. En trouwens, er is toch geen methode om kleitegels te conserveren. Het spul verweert bijna waar je bij staat". Vergunningen De medewerkers van het rijks museum vertrekken pas volgend jaar naar Syrië omdat, aldus Ak kermans, een groot aantal zaken nog niet is geregeld. "Voor de op gravingen heb je een vergunning nodig van de Syrische overheid. Die stonden op naam van de Uni versiteit van Amsterdam. Ik heb ze meegenomen toen ik conserva tor werd bij het rijksmuseum van Oudheden. Het overschrijven van die papieren vergt echter de nodi ge tijd. Bovendien, ik leid het on derzoek en ik heb dit jaar geen ge legenheid om weg te gaan. Ik ben namelijk bezig met mijn promo tie. Het komt er dit jaar gewoon niet van". Tijdens de werkzaamheden bij de heuvel van de Witte Jongen zal Akkermans ook een nieuwe graafplaats selecteren. Het rijks museum is door de Syrische rege ring gevraagd mee te werken aan een noodopgraving in een gebied dat straks onder water komt te staan na de bouw van een nieuwe stuwdam. "Het woord noodop graving moet je overigens niet al te letterlijk nemen. De bouw van zo'n stuwdam duurt meestal vele jaren, als ze ooit al afkomen". Akkermans zal bij die dam op zoek gaan naar een soortgelijke ruïneheuvel als Teil Sabi Abyad. "In de hoop dat we de vondsten kunnen vergelijken". Overigens kan de noodopgraving ook op een andere manier interessant zijn voor 'Oudheden'. "Normaal ge sproken moetje alle vondsten die nog gaaf zijn in het land zelf ach terlaten. Bij noodopgravingen wil de regering nog wel eens wat soe peler zijn. Als dank voor de hulp mag je een deel van de interessan te dingen meenemen. Dat is na tuurlijk leuk voor een museum". Volgens Directeur-Generaal Van den Berg moeten werkgevers in de metaalsector actiever betrokken worden bij de arbeidsvoorziening. "Nog te vaak gebeurt het dat werk gevers niet vooruit kunnen kijken. Wanneer ze tijdig kunnen vertellen wanneer en hoeveel vacatures ze krijgen, kunnen de arbeidsbureaus daarop inspelen. Ze kunnen dan mensen omscholen, zodat ze op het moment dat de vacature bestaat di rect inzetbaar is. Die samenwerking hopen we nu met de nieuwe samen werking tussen vakbonden, werk geversorganisaties en overheid te bereiken." Stranden De campagne 'Zullen we samens meden' is grootscheeps opgezet, om een zo groot mogelijke bekendheid eraan te kunnen geven. Volgens di recteur Keur van het GAB-IJmond is juist de zomermaanden een per fect moment om de campagne te starten. "Juist in deze maanden gaan de mensen zich bezinnen op de komende maanden. Daar willen we op inspelen. Zo is er een promotieteam opge richt, dat de komende weken de drukbezochte stranden, braderieën en natuurlijk het zeilevenement SAIL zal gaan aflopen om folders te verspreiden. Reclamewagens en de bussen van de NZH zullen met pro motiemateriaal door de provincie rijden. Ook is er een speciaal gratis 06-nummer (06-0510) opengesteld om meer informatie te krijgen. Directeur-Generaal Van den Berg benadrukte gisteren dat het niet ging om een nieuwe 'stunt' om men sen te recruteren voor de metaalsec tor. "De campagne is vooral ontwik keld om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Dat is geen stuntwerk, dat is een weloverwogen strategie die aansluit op de landelijke ontwikke lingen". 0ufr J3müi)s 28 juli 1990 Honderd jaar geleden stond in de krant: Men zegt dat de Paus een ein de heeft willen maken aan het Passiespel te Oberammergau, en dat hij de boeren, die dat spel vertoonen, eene schadeloosstel ling in geld heeft aangeboden als zij van de vertooning in 1900 willen afzien. De Oberam- mergauers weigerden echter. Duitsche bladen zeggen dat Leo XIII, indien hij inderdaad dit gedaan heeft, daarom slechts te prijzen is. Te oordelen naar de ervaring der laatste tien jaren, waarin het verval reeds duide lijk te bespeuren was, zal het fraaie spel niets dan eene gewo ne speculatiezaak zijn gewor den. Te Dvsseldorf heeft het leger des heils niet veel succes. Wordt er eene bijeenkomst gehouden, dan heerscht er een geschreeuw en getier, dat de officieren, van welken graad dan ook, niet ver staan kunnen worden. Ten gevolge van de aftre ding der steedelijke regee- ringsleden te Montpellier zijn daar alle huwelijken tot de vol gende week uitgesteld. Vijfentwintig jaar geleden: De leden van de TROS, die een gulden contributie voor het lo pende jaar hebben betaald, zul len bij de lidmaatschapskaart, die hun wordt toegezonden een verzoek vinden zo spoedig moge lijk de tot vijf gulden verhoogde contributie voor het jaar 1966 te voldoen. Hiermee wil de leiding van de TROS de regering tege moetkomen in haar eis, dat een zendvergunning pas kan wor den aangevraagd, als een orga nisatie minstens tienduizend le den telt, die een jaarlijke bijdra ge van minstens vijf gulden heb ben gestort. De leiding van de TROS had na een oriënterend gesprek met de vorige minister van O.K. en W. de overtuiging gekregen dat de regering genoe gen zou nemen met een contribu tie van een gulden. Volgens de TROS-administratie is het le dental inmiddels opgelopen tot 132.000. Een bijna 8000 jaar oud graf van kind. Opmerkelijk is dat de beende ren vergroeingen vertonen die wijzen op Engelse ziekte, een aandoe ning die in zonnige landen als Syrië niet of nauwelijks voorkomt, (foto rmo)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11