TAD LEIDEN Kinderopvang wordt 'big business' Centrum Onderdak stuurt steeds meer daMozen weg 'Stop voeren j meeuwen' WEST LEYDEN LIGT BIJ NEW YORK VI4 Skateboardbaan weg van Ir. Driessenstraat Expositie over seksualiteit te zien in Leids stadhuis s LEIPSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 JULI 1990 Planten vermeld LEIDEN De 52-jarige bewoon ster van een woning aan de Primu laduin heeft gisteren bij de politie gemeld dat onbekenden planten in haar voortuin hebben vernield. Zij vermoedt dat de planten zijn over goten met een zuur. De bladeren waren zwart gewor den entoen de vrouw de planten op ruimde kreeg ze branderige han den. Ze vertelde dat ook de planten in een andere tuin bij haar in de straat zijn vernield. LEIDEN Mensen mpeten stop pen met het voeren van meeuwen, zegt Leidénaar Jasperse, bewoner van de Pieter de la Courtstraat. Hij denkt dat steeds meer vogels naar Tuinstadwijk komen omdat veel bewoners etensresten buiten depo neren. "Stamppot, bruine-bonen- soep, palingvellen, pudding en hal ve broden", somt hij op. Volgens hem gebeurt dit in Tuin stadwijk veel meer dan in andere delen van de stad. "Het is natuurlijk schitterend om het eten in de lucht te gooien en te zien hoe de vogels dat wegpikken. Maar de dieren ko men er wel op af Ook Jasperse ziet dat in zijn buurt steeds meer meeuwen komen. Voorheen concentreerden de vo gels zich in de omgeving van de Rooseveltstraat. Een bewoner van de Hugo de Grootstraat meldt dat ook daar veel meeuwen voorko men. "Elke ochtend om vijf uur be gint het hele spul al. Er zitten hele partijen op het complex bij de Schelpënkade". Hij denkt dat afschieten de enige komen: "Ik denk dat dat de beste I oplossing is. Het begint een hele plaag te worden, de meeuwen brei den zich langzaam uit over de hele stad". De gemeente haalt nesten en eie ren weg in de omgeving van de Rooseveltstraat. Daar zijn dit jaar geen jonge meeuwen geboren. Het is de bedoeling om volgend jaar ook elders nesten weg te halen. Burgerlijke Stand Gehuwd: A.A. Verdoorn en J.P. van der Toorn; C.P. Devilee en C. van Duuren; J.M. Juffermans en N.M. Cuelenaere; S.J.A. Gart- hoff en A.H.A. van Velzen; A.H.M. van der Poel en Y.J.C. Slingerland; T. Ottenhof en G.J. Koolmöes; W. van den Biggelaar en F.S. Arik- dogan; A. Wiemer en M.J.J. van den Burg; R.C.J. van der Hulst en J. Borreman; P. Smit en C.J.M. van der Heide; G. Hasselt en M.M. Keijzer; R. Vogelaar en V.S. du Prie; H.W. Mat ters en L. Boere; J.F. Raaphorst en L.M. van Marwijk. Gehuwd: J.H. Spaenij en E.'H.A. Dekking; G.C.V. Bermudez en G.O. Leo; R. de Vos en A.J.M. van Leeuwen; R.J. Voordouw en F.G. van der Maas; J.A. van Doorn en A. Faraoni; J.M. Inaldo en Y.Y. Law; R. Zuiddam en H.W.M. Stikkelorum; W.G.A.M. Koevoets en A. Hendriks ook genaamt Modderkolk. LEIDEN - Het aantal personen dat een beroep doet op het hulpverle ningsaanbod van het Centrum On derdak aan de Rembrandtstraat is de afgelopen jaren fors toegeno men. Het crisisopvangcentrum, be doeld om tijdelijk onderdak en be geleiding te bieden aan mensen die zich in een acute psycho-sociale cri sis bevinden, heeft in 1989 circa 225 personen afgewezen die eigenlijk opgenomen hadden moeten wor den. Een en ander blijkt uit het jaar verslag 1988-1989 van het Centrum Onderdak. Het aantal keren dat een verzoek om opname werd gedaan steeg van 886 in 1987 tot 1382 in 1989. Het opvangcentrum aan de Rembrandtstraat beschikt slechts over 17 kamers met in totaal 21 bed den. De oorzaak van de forse toename moet volgens de coördinator van het Centrum Onderdak, W. Bots, vooral gezocht worden in een toena me van de maatschappelijke pro blemen. "Maar, de steeds grotere bekendheid van het opvangcen trum in Leidse regio en daarbuiten speelt ook een rol in de toename van de opnameverzoeken", aldus Bots. "Van alle cliënten, die momenteel aankloppen bij het Centrum Onder dak voldoet bijna een derde aan de opnamecriteria, zodat veel mensen moeten worden afgewezen. Mensen die in een acute crisissituatie verke ren en niet kunnen worden opgeno men, worden daardoor gedwongen hulp te zoeken bij andere instellin gen die vaak niet de geëigende hulpverlening kunnen bieden. Ook belanden mensen vaak weer in de oude situatie die juist de aanleiding vormde om bij het Centrum Onder dak om hulp te vragen". Bots vindt de huidige situatie bij het Centrum Onderdak zorgelijk en heeft hiervan het ministerie van WVC op de hoogte gesteld. "Het mi nisterie heeft echter niet het voor nemen om de opvangcapaciteit in de Leidse regio uit te breiden maar heeft haar beleid gericht op het cre ëren van vervolgvoorzieningen zoals begeleid wonen". "Het enige dat we zelf kunnen doen om het gebrek aan capaciteit in te lopen is er voor te zorgen dat de verblijfstijd in het Centrum Onder dak zo kort mogelyk is en daarnaast te zoeken naar mogelijkheden voor doorverwijzing van mensen", aldus Bots. "Het Centrum Onderdak is daarom onlangs gaan samenwerken met de Stichting Begeleid Wonen de Schakel. Er zijn inmiddels enke le begeleid-wonenprojecten van start gegaan voor ex-cliënten van Centrum Onderdak". ADVERTENTIE '1 Grote kans dat je mij tegenkomt in de Leidse Salon Restaurant-Grand Café In den Leidschen Salon Particuliere initiatieven aan strikte regels gebonden v Ëafc' - [r deur. Vanuit de Stevenshof regent het nu ook al brieven met klachten en vragen of dat ding niet 10 meter verderop kan worden neergezet. Dat is de enige skateboardbaan die er nog in Leiden staat. De baan in de Merenwijk is ook al verdwenen. Die was na een week totaal geruïneerd", aldus Van der Luit. De skatebóardbaan die tot giste ren aan de Ir. Driessenstraat stond is eigendom van Rob Poelman, ei genaar is van de sportartikelenzaak Match. Hij betreurt dat de gemeente geen alternatief heeft geboden voor de locatie in Pancras-oost. Poel man: "De skateboardbaan is nu ver plaatst naar een particulier-terrein in Sassenheim waar alleen de leden van een skateboardclub er gebruik van kunnen maken. Dat is jammer r de Leidse skateboardliefheb bers. Zij zijn hiervan de dupe", al dus Poelman. De skateboardbaan aan de Ir. Driessenstraat werd gisteravond afgebroken. (foto Jan Holvast) Ook ldachten in Stevenshof LEIDEN - De skateboardbaan aan de ir. Driessenstraat is gisteravond verwijderd. De baan zou'teveel hin- 1 der in de buurt opleveren. De sociale vernieuwing in de wijk Pancras-Oost begint dus gestalte te krijgen. Wijkbewoners verklaarden kort geleden dat ze graag zouden zien dat de skateboardbaan aan de Ir. Driessenstraat uit hun buurt ver dwijnt. Ze worden Op hun wenken bedient. Het stalen gevaarte heeft gisteravond het veld moeten rui men, op last van het gemeentebe stuur dat daarmmee haar toezeg ging waar maakt in vervolg snel snel en adequaat op wensen en vra gen van burgers te reageren. Niet iedereen is overigens inge nomen met het besluit om de skate boardbaan te verwijderen. Aad van der Luit, van de gemeentelijke di rectie sport en recreatie, heeft in het verleden geijverd voor realisatie van een aantal skateboardbanen in de stad. "Als iemand het betreurt dat ze weer verdwijnen ben ik het wel", aldus Van der Luit. Dat er sprake zou zijn van een teruglopen de belangstelling wordt door hem in twijfel getrokken. "In de vakan tieperiode, en met net de eindexa mens achter de rug, zal de skate boardbaan wellicht iet$ minders ge bruikt zijn. Maar dat is niet de reden waarom het ding nu weg moest. Dat komt vooral door klachten van buurtbewoners, die willen er groen voor in de plaats hebben". Volgens Van der Luit is het altijd wat. "Iedereen wil een skateboard baan, maar wél bij een ander voor Vraag naar opvang in Leiden stijgt fors heid van burgers: het onderkennen van de risico's en het daarmee leren omgaan op positieve wijze. De be doeling van de tentoonstelling is daaraan een bijdrage te leveren. De tentoonstelling is op werkda gen te bezichtigen, tot 16 augustus, in de hal van het stadhuis. De expo sitie was eerder te zien in het anato misch museum. Ruzie over café duurt nog voort LEIDEN Een 45-jarige bewoner van de Nova Passage heeft aangifte gedaan van bedreiging nadat van nacht om drie uur een steen door zijn ruit was gegooid. Aan de steen zat een dreigbrief die was onderte kend door 'Pitbull'. De man kreeg het eerder deze week aan de stok met de eigenaar van café Fandango aan het Noord einde. Hij klaagt al geruime tijd over de overlast die wordt veroor-* zaakt door bezoekers van het vol gens hem illegale terras van Fan dango. De buurtbewoner schreef daar over onder meer een brief naar bur gemeester Goekoop. Daar maakte de eigenaar van het café zich erg boos over. Er ontstond een scher mutseling waarbij de kroegbaas ge wond raakte. Over de precieze gang van zaken bestaat onduidelijkheid omdat de twee tegenstrijdige ver klaringen hebben afgelegd tegen over de politie. Die heeft inmiddels een gesprek gearrangeerd tussen het tweetal, het hoofd van de dienst bijzondere wetten van de politie en een ambtenaar van de directie milieu. Het gesprek heeft morgen plaats. Zeven jaar voor reeks misdaden DEN HAAG/LEIDEN - De-29 jari ge Katwijker, die een reeks misda den op zijn geweten heeft, is van ochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf. De officier van justitie had de zelfde straf geëist. De rechtbank rekende de Katwij ker vooral een overval op een bloembollenhandelaar zwaar aan. Daarbij had hij ook de zoon van de handelaar bedreigd. Ook een in braak bij het Leidse café Annie's Verjaardag en het spuiten van traangas in de richting van een agent, achtte de rechtbank bewe- Exhibitionist valt Leidse lastig LEIDEN - Een man die alleen een bril droeg en gymschoenen heeft twee maal een 25-jarige Leidse vrouw de stuipen op het lijf gejaagd. Dinsdag- en woensdagavond kwam de exhibitionist plotseling tevoorschijn uit een donkere brand gang bij de Boshuizerkade, waar de vrouw op dat moment fietste. De onbekende man rende haar achter- De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij vakan tiegangers wordt ge vraagd. om in het buiten land verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzen dingen worden in de krant geplaatst en komen in aanmerking voor een naambord van Torun fo- togrageren, vindt de jury niet zo creatief Tot 15 september kan er nog worden ingestuurd naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, PostbiLS 54, 2300 AB Leiden. Ver geet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is gemaakt. LEIDEN - In de hal van het Leidse stadhuis wordt vrijdag de tentoon stelling 'Slipgevaar: risico's rond seksualiteit' geopend door wethou der Van Dongen (onderwijs). De tentoonstelling wordt gehou den omdat mensen in het dagelijks leven overal worden geconfron teerd met het thema seksualiteit: via de televisie, in reclame, bij mu ziek, in tijdschriften. Dat is niet al tijd zo geweest. Lange tijd heeft hierover een taboe geheerst. Er werd niet, of in bedekte termen, over gesproken. In deze tijd lijkt de balans te zijn doorgeslagen naar de andere zijde. Door de veel grotere communicatie mogelijkheden en de invoering van diverse voorbehoedmiddelen is een nieuwe vrijheid ontstaan. Die vrij heid brengt evenwel risico's met zich mee die op hun beurt nieuwe taboes kunnen oproepen. Seksualiteit, met of zonder risi co's, valt uit hét dagelijks leven ech ter niet meer weg te denken. Dat vraagt om eigen verantwoordelijk- prijs. Het prijzenpakket be- staat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september door burgemeester Goekoop uitgereikt. E. Tasseron is een van de eersten die een foto heeft ingezonden van een verwijzing naar Leiden in het buitenland. In de staat New York werd een plaatsnaambord van de plaats West Leyden gefo tografeerd. Er zijn ook in zendingen binnengeko men die niet voor plaat sing in aanmerking ko men. Een auto met een sticker van 'Leefbaar Lei den' naast een plaats- Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Kinderopvang begint steeds meer 'big busi- ness' te worden. Vanaf ko mend najaar wordt de parti culiere kinderopvang in Lei den daarom aan strikte re gels gebonden. De Leidse gemeenteraad heeft een ver ordening vastgesteld waarin die regels staan vermeld. Op deze manier hoopt de ge meente greep te krijgen op de kwaliteit van de particu liere kinderopvang en uit wassen, zoals die zich elders in het land wel voordoen, te voorkomen. "In de verordening staat dat ieder kinderopvangcentrum een vergun ning moet aanvragen", vertelt Josje Lesterhuis van de gemeentelijke di rectie welzijn. "Om voor zo'n ver gunning in aanmerking te komen moet men de nodige documenten overleggen waaruit blijkt dat het kinderdagverblijf voldoet aan de gestelde eisen. Zo moeten de kin dercentra over een bepaald aantal vierkante meters speelruimte be schikken en over een buitenruimte. De verordening stelt ook eisen aan de opleiding van de leiders en bevat aanwijzingen over de groepsgroot te. Ook het èantal leiders per groep is aan voorwaarden gebonden. De Basisgezondheidsdienst contro leert of de voorschriften worden na geleefd". "De eisen die aan de particuliere kinderopvangcentra worden ge steld zijn vergelijkbaar met de eisen die al veel langer gelden voor gesub sidieerde instellingen", aldus Josje Lesterhuis. "Ze gaan iets minder ver op het gebied van de opleidings eisen, maar de voorwaarden die bij voorbeeld worden gesteld aan de accommodatie, hygiëne en brand veiligheid zijn identiek". Waarom bemoeit de gemeente zich eigenlijk met de niet-gesubsi- eerde kinderopvang? Volgens Josje Lesterhuis is daar alle aanleiding toe. "Voor een snackbar gelden al lerlei voorschriften maar particulie ren die een kinderopvangcentrum willen beginnen konden tot dusver gewoon hun gang gaan. Sommige particulieren zien een kinderdag verblijf .als een commercieel be drijfje. Dat kan eigenlijk niet. Als je het goed wilt doen houdt een onder nemer er echt geen vette boterham Charlotte Driessen, directeur van de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden, meent dat het hoog tijd werd dat de gemeente het recht kreeg in- te grijpen bij misstanden. "Het is riiet zo dat particuliere kin deropvangcentra per definitie niet deugen. Er zitten goede tussen maar er zijn ook instellingen bij waar we minder positieve ervarin gen mee hebben en waar we regel matig klachten over krijgen. Tot dusver stonden wij daar machte loos tegenover. Het enige dat we ou ders konden adviseren is hun kind er niet meer naar toe te brengen. Maar dan stuitten ze vervolgens op een enorme wachtlijst bij de gesub sidieerde instellingen. Momenteel staan 638 kinderen op de lijst voor De bestaande opvangcentra krijgen eerst de tijd o 140 kinderen voor halve-dagop vang" Sluiting "Wanneer particuliere instellingen niet aan de voorwaarden van de ver ordening voldoen zullen ze niet on middellijk met sluiting worden be dreigd", weet Josje Lesterhuis. "De bestaande opvangcentra krijgen eerst de tijd om aan alle eisen te vol doen. Tijdens een overgangsperio- ookzelfconstaterenoferietsmisis. de zullen, bijvoorbeeld, leiders in de Wanneer bij de deur al wordt ge- gelegenheid worden gesteld een op- zegd: stop, en dat komt voor, dan leiding te volgen of krijgt de houder zou ik als ouder wantrouwig wor- vanhetkinderdagverblijfdetijdom den. Duizend gulden per maand een betere accommodatie te vin- voor dagopvang van kinderen is ei- den". genlijk het minimale bedrag waar voor men het kan doen. Als het min- "Het is goed dat de gemeente met der is moeten ouders maar eens de verordening in de hand kan op- goed gaan kijken hoe de tent ge treden. Maar ouders kunnen veelal rund wordt". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9