Schippers dreigen Maij met rechter Surinaamse regering teleurgesteld 'Croupier moet verslaafde herkennen^ Busvervoer stijgt met vijf procent door ov-jaarkaart Gemeente schiet tekort in behandeling ambtenaren Zorgen over toename aantal gokverslaafden DONDERDAG 26 JULI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Akkoord van Gorinchem niet nagekomen' ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse binnenschippers dreigen minister Maij-Weggen voor de rechter te slepen. Ze eisen dat ze zich houdt aan het zogenaamde Akkoord van Go rinchem, dat de voormalige minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes in juni 1988 sloot met actievoerende binnenschippers. Volgens de "Zes van Gorkum", de zes binnenschippers die toen na mens de actievoerders met Smit- Kroes onderhandelden, houdt de nieuwe minister zich niet aan het akkoord. Daarvan is volgens de schippers weinig of niets terug te vinden in het wetsvoorstel Vervoer Binnenvaart. Zaterdag vergaderen de binnen schippers in het Rotterdamse ge bouw Palace over het beleid van Maij-Weggen. Zij hebben het Am sterdamse advocatenkantoor Sje- nitzer Cairo ingeschakeld om een eventuele rechtszaak aan te span nen. Mr. C. Sjenitzer heeft de minis ter op 6 juli gesommeerd zich aan het akkoord te houden en daarover overleg te voeren met de zes. De afvaardiging van de actievoer ders kwam in 1988 tot een overeen komst met Smit-Kroes, nadat er maandenlang keihard actie was ge voerd tegen het Rotterdamse meng- veevoederbedrijf Granaria. Dat had van de minister een vergunning ge kregen om lading te vervoeren bui ten de schippersbeurs om. De binnenschippers meenden dat de vergunning aan Granaria oneer lijke concurrentie betekende. Het was volgens het stelsel van de Even redige Vrachtverdeling (EV), waar door vrachten die worden aangebo den aan de beurs eerlijk worden verdeeld onder de schippers, al moeilijk genoeg om een behoorlijk inkomen te verdienen. De zes en Maij-Weggen kwamen verder in conflict toen de minister hen in juni liet weten dat zij over haar binnenvaartbeleid slechts wil overleggen met de schippersorgani- saties, de ONS, de ASV en de Fede ratie van Schippersbonden. Het probleem, voor de zes is ech ter dat deze organisaties in 1988 bui ten het Granaria-conflict zijn ge houden en dus formeel niet waren betrokken bij het Akkoord van Go rinchem. De bonden staan daarom ook buiten de vergadering van za terdag. De zes vergaderen zaterdag in Rotterdam met de binnenschippers over het ontbreken van de essentië le punten uit het Akkoord van Go rinchem in het nieuwe wetsvoor stel. In de nieuwe wet ontbreekt straks het begrip Algemeen Ver- voersbelang (AV). In Gorinchem was volgens de zes echter overeen gekomen dat Smit-Kroes in haar Gewurgd Een 59-jarige Hagenaar heeft zich bij het hoofdbureau van politie aan gegeven, nadat hij een vrouw in zijn woning zou hebben gewurgd en in een jute zak zou hebben gestopt. De politie trof in de woning aan de Me lis Stokelaan het dode lichaam van een vrouw in een jute zak aan. Van daag zou sectie op het lichaam wor den verricht. Volgens de man is de vrouw een 21-jarige Haagse beken de van hem. Hij zou de vrouw om het leven hebben gebracht tijdens een uit de hand gelopen ruzie. Moord De rijkspolitie van het Zuidlim burgse Born heeft gisteren op aan wijzing van een wandelaarster in het Limbrichterbos het stoffelijk overschot aangetroffen van de 24- jarige Claire Melis uit het Belgische Oupeye. Even later werd in het bos ook het lijkje van haar tweeëneen- halfjarig zoontje Julien gevonden. De 27-jarige vader heeft bekend de twee te hebben gedood. Overleden Hans Paul Verhoef, de voorzitter van de HIV Vereniging Nederland, is deze week in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis aan aids overle den. Verhoef was 33 jaar. Hans Paul Verhoef kwam vooral in het nieuws door zijn strijd tegen de Amerikaan se overheid die reisbeperkingen hanteert voor seropositieven en met aids. wetsvoorstel het AV zou aanscherp- Het AV is een belangrijk toet singscriterium, omdat het wordt ge bruikt voqr het verstrekken van in schrijvingen voor eigen vervoer en voor het afgeven van vergunningen voor bijzonder en beroepsvervoer. Smit-Kroes had zelfs toegezegd dat zij in de nieuwe wetgeving een strakkere omschrijving zou geven van het begrip eigen vervoer. De zes vrezen dat door het ver dwijnen van het AV steeds meer la ding wordt onttrokken aan de schippersbeurzen en dus aan de Evenredige Vrachtverdeling wordt gemorreld. Zo wordt straks het con tainervervoer buiten de beurs om geregelcj. Bovendien wordt volgens de zes al zo gerotzooid in de binnenvaart. Als voorbeeld noemen zij het ver voer door buitenlandse schippers van 500.000 ton erts vanuit Euro poort naar het bedrijf Schokindus- trie in Zwijndrecht. Voor de schip persbonden is het moeilijk maatre gelen te nemen, omdat de onttrek king aan de EV in dit geval is toege staan volgens de nog bestaande ak te van Mannheim uit 1868. Fietsers Drie Engelse fietsers zijn door de Apeldoornse politie van de snelweg tussen Amersfoort en Apeldoorn geplukt. Ze reden daar al zo'n veer tig kilometer op toen de bemanning van een surveillancewagen het drie tal ontdekte. De Engelsen, die giste ren de oversteek van Huil naar Hoek van Holland hadden gemaakt, waren onderweg van Liverpool naar Berlijn en verkeerden in de veronderstelling, dat ze op de strook voor het langzame verkeer reden. Vakantie Op dit moment zijn ongeveer drie miljoen Nederlanders met vakantie, van wie zo'n anderhalf miljoen in het buitenland en een ongeveer evengroot aantal in het binnenland. Dit blijkt uit cijfers die de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond ANWB dinsdag heeftbekendge maakt. Het betreft vakanties van vier dagen of langer. Frankrijk is momenteel het meest in trek. Daar /e; Mijven 525.000 landgenoten. UTRECHT (ANP) - De ov-jaarkaart voor studenten - die na de nodige vertraging op 1 januari 1991 wordt ingevoerd - levert het stads- en streekvervoer 5 procent meer ver voer op. De busondernemingen denken dat de ov-kaart 250 miljoen reizigerskilometers (aantal reizigers maal het aantal kilometers dat ze af leggen) extra oplevert. Dat is 5 pro cent van de vijf miljard reizigerski lometers die stads- en streekver voer jaarlijks voor hun rekening ne men. De studenten zijn samen met de scholieren de belangrijkste klan ten van de bus. Ze nemen bij elkaar ongeveer de helft van het totale bus vervoer voor hun rekening. Volgens een woordvoerder van Streekvervoer Nederland zijn de busbedrijven klaar voor de komen de "vervoersoperatie". De streek- busbedrijven zelf beschikken over een vloot van 5.000 bussen. Ze kun nen daarnaast zonodig nog eens 1.500 bussen bij huren van touring- carbedrijven. Die toerbussen kunnen ook wor den ingezet als NS - die dankzij de ov-kaart rekent op 180 miljoen extra reizigerskilometers - de extra klan dizie niet helemaal zelf aankan. Dat laatste hangt af van de vraag in hoe verre minister Ritzen (onderwijs) erin slaagt de onderwijsinstellingen er toe te bewegen om de spitsperi- kelen van de spoorwegen te verlich ten door te schuiven met de lesroos ters. Begin deze maand *vas (na het nodige geharrewar) uiteindelijk 70 procent van de onderwijsinstellin gen bereid om te schuiven. NS hoopt dat onder druk van de minis ter ook de resterende 30 procent over de streep zal worden getrok ken. Hoe meer onderwijsinstellin gen willen schuiven hoe minder bussen NS hoeft bij te huren. In september of oktober moet duide lijk zijn hoe de kaarten liggen. Begin juli - kort nadat duidelijk was dat de studentenkaart defini tief doorgaat - heeft NS het streek vervoer overigens al gevraagd even tueel in vijftien gemeenten met bus sen bij te springen. NS verwacht daar spitsproblemen tenzij Ritzen erin slaagt om ook de onderwijsin stellingen in die gemeenten alsnog tot schuiven met de lesroosters te bewegen. Het streekvervoer heeft inmiddels NS een busplan voorge legd dat in de betrokken gemeenten voorziet in 140 snelle, aanvullende buslijnen. NOORDWIJKERHOUT - Even uitrusten in een bootje van de Reddings brigade op het strand, terwijl andere deelnemers nog met ferme pas langs de zee lopen. Gisteren was het de derde dag van de Strandzesdaaqse. AMSTERDAM (ANP) - De gemeen te Amsterdam schiet tekort in de behandeling van de eigen 28.000 personeelsleden. Het stadsbestuur maakt zich schuldig aan "een ui terst beknibbelende houding" te genover met name lagere ambtena ren. Die mening is Nora Salomons, de gemeentelijk ombudsman toege daan. Het is volgens Salomons geen wonder dat sommige ambtenaren in hun benadering van het publiek niet altijd even vriendelijk overko men, "gezien de manier waarop ze door hun eigen werkgever worden behandeld." De ombudsman is van plan om in haar jaarverslag, dat in september uitkomt, de werkgeversmentaliteit van de gemeente te bekritiseren. Amsterdam heeft van Salomons al vaker gevoelige tikken op de vin gers gekregen. Tekenend voor de beknibbelende houding van werk gever Amsterdam is volgens Salo mons de aangekondigde aanpas sing van het ideeënreglement dat de gemeente sinds 1983 kent om werk nemers te stimuleren creatief mee te denken over een beter functione ren van de gemeentelijke organisa tie. De aanleiding voor de aanpassing is het briljante idee dat een techni cus bij het gemeentevervoerbedrijf zijn baas aan de hand deed. De tip leverde de gemeente maar liefst een jaarlijkse besparing van 90.000 gul den op. Volgens de reglementen moest de man 22.500 gulden belo ning ontvangen; 25 procent van de netto besparing. Dat feest ging niet door. De gemeente besloot te vol staan met 10.000 gulden. Uit hoofde van zijn functie, zo oordeelde Am sterdam, mocht van de technicus een dergelijk idee worden ver wacht. Salomons heeft legio voorbeel den van de zuinige werkgeversmen taliteit van de gemeente. "Neem al leen al het voorbeeld van de brug- wachtster die haar dienstfiets een keer verkeerd parkeerde. De scha de die daardoor ontstond, 176 gul den, wilde de gemeente op haar ver halen. Dat kan dus niet. Je laat die mensen door dat rotverkeer heen en weer jakkeren tussen twee bruggen en dan wil je ze ook nog laten op draaien voor schade als er eens een keer iets fout gaat". De dienstreis die wethouder R. ten Have vorig jaar met een aantal ambtenaren wilde maken naar Mil aan vindt Salomons nog een voor beeld om het schaamrood van op de kaken te krijgen. De delegatie zou zich op de hoogte stellen van het Italiaanse beheer van de openbare ruimte en afvalverwerking. De bo dem van het potje waaruit de reis moest worden bekostigd was echter bereikt. Aanleiding voor de ge meente om serieus te overwegen de ambtenaren een deel van de reis - ongeveer 150 gulden en de kosten voor maaltijden - zelf te laten bekos tigen. "Dat zoiets überhaupt in je opkomt", verzucht Salomons. In tegenstelling tot het gebruik in de meeste particuliere bedrijven moeten de Amsterdamse ambtena ren ook zelf hun kopje koffie beta len, "en laatst werd ik betrokken bij de zaak van een cassière bij het ge meentelijk energiebedrijf (GEB) die een kastekort uit haar eigen zak moest aanvullen", vertelt Salo- Nog niet jarig HARKSTEDE (ANP) - De 99-ja- rige mevrouw W. Nijburg-Ho- genberg uit Harkstede heeft van de gemeente Slochteren te ho ren gekregen dat ze 28 juli niet 100 jaar wordt, zoals zij dacht. Volgens de gemeentelijke admi nistratie wordt ze pas twee da gen later, op 30 juli, honderd jaar. Wanneer de gemeente Slochteren gelijk heeft betekent dat dat de vrouw haar veijaar- dag 99 keer op de verkeerde dag heeft gevierd. Overeenstemming tussen Pronk en Paramaribo blijft uit HOORN - Op de Dag van de Viervoeters, gisteren gehouden in Hoorn, werd ook een ezeltjeslunch gehouden. Marie-Jolijn Vromans uit Tilburg deelde met haar ezel Femke een worteltje. (foto anp) PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse regering is teleurge steld over de 'harde' opstelling van Nederland. Een woordvoerder van de regering-Arron Shankar heeft dit gisteren gezegd na afloop van het vijfdaagse bezoek van minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) aan Suriname. "Er zijn me ningsverschillen blijven bestaan". Minister Jan Pronk vatte later de meningsverschillen samen: "Suri name vindt dat de koppeling die ik heb gelegd tussen de ontwikke lingshulp en een zichtbare start van een economisch aanpassingsbeleid, niet in overeenstemming is met het ontwikkelingsgedrag dat ik in '75 heb gesloten met Suriname". Wel zei Pronk blij te zijn met de Surinaamse bereidheid "om het roer om te gooien en een nieuw be gin te maken". De minister kondig de aan dat naargelang vorderingen worden gemaakt met de sanering van de economie, de Nederlandse terughoudendheid minder kan wor den. Pronk herhaalde dat sectoren die zijdelings betrokken zijn bij de wankelende economie, gevrijwaard zullen blijven van dit "restrictief be leid". Projecten op het gebied van on derwijs, volksgezondheid en de steun aan het binnenland zullen op steun kunnen rekenen. Humanitai re hulp aan evacuées in Frans- Guyana en rond Paramaribo wil Pronk door particuliere hulporgani saties laten verlenen. "Het is een goed pakket van maatregelen", al dus Pronk. Het gerezen meningsverschil tus sen hem en de Surinaamse regering over de interpretatie van het ont wikkelingsgedrag, vindt Pronk "meer juridisch dan van werkelijke betekenis". Pronk: "Daarover zijn we overeengekomen dat we niet tot overeenstemming konden komen. Belangrijker is dat Suriname zelf de bereidheid heeft uitgesproken om een goed aanpassingsbeleid te voe ren. Dit moge hard lijken, maar het is goed voor de mensen in Surina me". Legerleider Bouterse liet zich eerder in dergelijke bewoordingen uit. De Nederlandse minister wil nu afwachten welk beleid Suriname met behulp van EEG-deskundigen zal opstellen. "Ik kan me daar niet mee bemoeien. Dat is een Suri naamse zaak. Wel weet ik dat de overheid haar uitgaven zal moeten verlagen en de inkomsten moet ver hogen, bijvoorbeeld door de rijken zwaarder te belasten. En ik weet ook, dat een aanpassingsbeleid dat zich niet uitstrekt tot monetaire po litiek en wisselkoersbeleid, geen aanpassingsprogramma is. Ik zal goed luisteren naar de discussie tus sen de EEG en Suriname". Pronk vindt, dat sanering van de economie niet tot sociale onrust hoeft te leiden. "Suriname is een uitzondering in de wereld. Neder land is 'bereid te helpen bij de uit voering van de aanpassingspro gramma's. Andere landen moeten eerst aanpassen en mogen daarna hun handje ophouden voor hulp". Hij heeft de vakbonden tijdens een gesprek, dat in Nederland zal worden voortgezet, geadviseerd om zitting te nemen in een stuurgroep die samen met de EEG het aanpas singsprogramma voorbereidt. "Concensus tussen regering, vak bonden en bedrijfsleven. Zo doen we dat in Nederland ook". De Surinaamse werkgevers zijn, net als de regering, "zeer teleurge steld" over de houding van Pronk. Brahim, voorzitter van de Vereni ging Surinaams Bedrijfsleven: "In de periode die nodig is om het aan passingsbeleid uit te voeren, kun nen we best bezig zijn met bedrij ven die deviezen kunnen verdie nen. Er zijn plannen en er zijn goede ondernemers. We hadden gehoopt op een investeringsfonds, waaruit de vreemde valutacomponent gefi- nancieerd kan worden". Brahim voorspelt een verdere achteruitgang van de economie. "Het aanpassingsprogramma kan pas over een jaar klaar zijn. In de tussentijd gaat het afbraakproces door. En nog meer mismoedigheid en teleurstelling onder de bevol king. Op deze manier wordt een bij drage geleverd aan de depressieve toestand. Met wat voor hulp zijn we bezig"? Vlak voor zijn vertrek uit Parama ribo werd Pronk geconfronteerd met de eerste en enige demonstratie tijdens zijn bezoek. Een veertigtal sympathisanten van de Toekayana- indianen wilden een petitie aanbie den waarin werd gevraagd een eind te maken aan de verwaarlozing van het binnenland. "Moet die petitie niet naar de Surinaamse regering?", vroeg een Surinaamse journalist. De Toekayana-voorman: "Iedereen weet dat Nederland bepaalt wat in Suriname gebeurt". Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG - Gokverslaafden zijn in tegenstelling tot alcoholis ten en permanente gebruikers van harddrugs nauwelijks te her kennen. Aan hun gezicht zie je het niet. Aan hun kleding soms wel, maar dan alleen in het begin stadium. "Ze zien er in het alge meen keurig gekleed uit", zegt Ad Flikweert, maatschappelijk wer ker van het Jellinekcentrum in Amsterdam. "Pas in een later sta dium, als ze hun geld vergokt hebben en in de schulden zitten, zien ze er wat sjofeler uit". Met de komst van de casino's, de automatenhallen en de gok kasten in snackbars en kroegen is het aantal gokverslaafden drama tisch gegroeid. In ons land zijn er naar schatting 140.000 problema tische gokkers. Een aantal dat in het niet valt bij de omvangrijke groep alcoholisten, maar nog al tijd groter is dan het aantal drugs verslaafden. "Je zou dat niet ver wachten. De belangstelling voor drugsverslaafden is immers heel wat groter. Dat komt omdat de maatschappij veel meer last heeft van gebruikers van drugs". De omvang van het probleem maakt een adequate hulpverle ning noodzakelijk. "We zien de gokverslaafden pas in een laat stadium. Als ze financieel aan de grond zitten of huiselijke proble men door het gokken hebben ge kregen. Dan is het vaak te laat voor een succesvolle behande ling. We willen de gokverslaafden graag tijdig herkennen", zegt Flikweert. Om dat te realiseren, krijgen de circa tweeduizend per soneelsleden van Holland Casino binnenkort twee dagen'les om gokverslaving te ontdekken. Het Jellinekcentrum heeft daarvoor een speciale cursus samenge steld. "In het casino kun je het gokge- drag van mensen bestuderen. Daarbuiten is dat nauwelijks mo gelijk, omdat de mensen dan niet spelen", zegt Flikweert. "We wil len met de cursus bereiken dat de croupiers in de gaten hebben als iemand aan gokverslaving lijdt. Ze moeten de verslaafde attende ren op de risico's van het gokken en verwijzen naar instanties die hulp kunnen bieden". Het is ze ker niet de bedoeling dat de crou piers zelf hulpverleners worden. Ze zijn er slechts om op te mer ken. Het Jellinekcentrum heeft voor hetzelfde doel al eens eerder een cursus gegeven, toen bedoeld voor het personeel van automa tenhallen. Agressief Het is volgens Flikweert niet zo moeilijk een gokverslaafde te her kennen. "Je merkt het in een casi no gauw genoeg. Bijvoorbeeld door hun gedrag; ze zijn agressief en nerveus. Ze vallen ook op om dat ze hun geld snel willen wisse len of omdat ze op meer kasten te gelijk spelen. Bovendien zijn het mensen die het casino erg vaak bezoeken". De verslaving treedt niet plotseling op. Het kan jaren duren voordat iemand verslaafd raakt. "Dat gaat heel geleidelijk. Het gokken is hier nu zo'n twintig jaar mogelijk. De verslaving is pas van de laatste jaren". Het Amsterdamse centrum heeft al wat ervaring met de be handeling van gokverslaafden. Een paar jaar terug startte het Jel linekcentrum een experimentele werkgroep, die 140 gokverslaaf den behandelde. "Maar we moes ten ermee ophouden. Het werd te duur. De overheid wilde er niet aan bijdragen", zegt Flikweert. .Het centrum behandelt nu alleen gokverslaafden, die ook aan een andere verslaving lijden. Het opbouwen van een versla ving duurt lang, het afbouwen vergt ook heel wat tijd. Een be handeling duurt gemiddeld een half jaar tot een jaar. De verslaaf den moeten heel langzaam wen nen aan het feit dat er naast het gokken meer te doen is in deze wereld. "We laten ze een dagboek bijhouden, waarin ze opschrijven wanneer hun drang het grootst is en wat ze dan doen. Maar het be langrijkste is, zeker in het begin, de mensen zoveel mogelijk uit de buurt te houden van gokhuizen. Ze moeten bij voorbeeld leren om van werk naar huis een andere weg te nemen, als die langs een gokkast zou leiden. We helpen, als dat nodig is, de schuld te Pane ren en we proberen te regelen dat hun geld door een ander wordt beheerd". Gokverslaafden in behandeling kunnen, net als alcoholisten, last krijgen van ontwenningsver schijnselen. Ze worden depres sief, slapen slecht, trillen en zwe ten. "Het is identiek aan wat alco holisten meemaken. Dat klinkt misschien raar, omdat gokversla ving niks met het lichaam te ma ken heeft. Maar dat de verschijn selen hetzelfde zijn, komt door de 'motivatie. Die bepaalt de ontwen ning. Mensen die sterk gemoti veerd zijn om van hun verslaving af te komen, zullen er minder last van hebben". Het komt voor dat mensen na behandeling weer te rugvallen in hun oude gedrag. Maar Flikweert maakt zich daar niet al te veel zorgen om. "Men sen mogen best een keertje.terug vallen. Als ze maar goed weten wat ze doen. Je ziet dan dat ze zichzelf kunnen corrigeren. De keer daarna gebeurt het niet Schulden In principe kan iedereen aan gok ken verslaafd raken, ongeacht de sociale achtergrond. "Het zijn zo wel jonge jongens met een uitke ring als keurige heren met een uitstekende baan. Alleen hebben die laatsten door hun inkomen minder last van de nare gevolgen van gokverslaving. Ze zullen niet zo snel in geldnood raken of schulden maken. Maar het zijn niet alleen geldproblemen, waar mee gokverslaafden te maken krijgen. Er ontstaan ook moeilijk heden in het gezin, mensen raken hun baan kwijt". Ongeveer tweederde van de verslaafden, althans van degenen die tot nu toe door het Jellinek centrum zijn geholpen, werpt z'n geld in de fruitautomaat. De rest is verslaafd aan het casino. "En die laatste groep willen we nu proberen te benaderen. Daarvoor hebben we de hulp van de casi no's nodig. Het lijkt tegenstrijdig, maar de casino's willen graag meewerken. Ze beseffen heel goed dat ze aanvankelijk aan de verslaafde verdienen, maar er la ter alleen maar last van hebben. Gokverslaving leidt immers al snel tot criminaliteit", zegt Flik weert. Het is in de casino's al ja ren gebruik om mensen, die daar zelf om vragen, een entreeverbod op te leggen. Die mensen tekenen een verklaring, verbod verzoeken. AMSTERDAM (ANP) - Mensen die behoren tot de maatschappelijke bovenlaag gaan steeds gezonder le ven. Ze drinken minder alcohol en gebruiken slechts incidenteel cocaï ne en "designer drugs" zoals XTC. Tegelijkertijd lijkt het met jongeren die toch al in een probleemsituatie verkeren bergafwaarts te gaan. Met name jongeren met psychia trische stoornissen en daklozen ne men grote risico's met het gebruik van allerlei soorten drugs en exces sief gokken. Vooral de toename van het aantal gokverslaafden baart het Amsterdamse Jellinek-centrum voor drugs- en alcoholverslaafden grote zorgen, zo blijkt uit het jaar verslag over 1989. Volgens directeur J. Walburg be treft 10 procent van het totaal aantal aanmeldingen bij het centrum men sen die met gokverslaving kampen; dat zijn ongeveer vierhonderd men sen, alleen al in Amsterdam. Walburg: "Het is bizar dat ons door de overheid wordt verboden om deze mensen te helpen omdat we onze handen al vol hebben aan alcohol- en drugsverslaafden. Daar hebben we het druk mee, dat is waar, maar op dit moment wordt er niets voor gokverslaafden gedaan. Dat is des te navranter als je weet dat het ministerie van economische zaken tientallen miljoenen guldens opstrijkt uit accijnzen op gokken en er geen cent wordt uitgegeven aah het tegengaan van de gevolgen van gokverslaving". Walburg is ervan overtuigd dat in zijn centrum voldoende deskundig heid aanwezig is om gokkers te kun nen helpen. "De verslaving ver schilt op zichzelf niet zo veel van die aan drugs of alcohol. We hebben al met behandelingen geëxperimen teerd". Het aantal allochtonen dat met al coholproblemen kampt is in 1989 sterk gestegen. In 1988 maakten zij 10 prdcent uit van het cliëntenbe stand, in 1989 was dat gestegen tot 20 procent. Van de drugsverslaaf den is 40 procent van buitenlandse herkomst. Het totaal aantal mensen met alcoholproblemen is slechts licht gestegen. Het Jellinek wil, al dus directeur Walburg, behandel- vormen gaan ontwikkelen die beter zijn afgestemd op etnische minder- met geestelijke heden fl problemen. Het aantal drugsverslaafden dat zich voor opname meldde bij de kli nische afdelingen nam sterk toe; van 430 in 1988 naar 552 in 1989. De hoeveelheid ambulante behande lingen nam af van 1367 in 1988 naar 906 vorig jaar. De stabilisatie van het alcohol- en drugsprobleem laat zich volgens het Jèllinek niet verta len in een verminderd aantal behan delingen. Bij met name drugsver slaafden worden de behandelingen steeds zwaarder, als gevolg van on der andere besmetting met het hiv- virus en psychiatrische problemen. Op bepaalde afdelingen van het Centrum is 40 tot 50 procent van de cliënten geïnfecteerd met het virus dat aids veroorzaakt. ADVERTENTIE DE HEIDE BLOEIT! 3 Struikheideplanten (Calluna)in diverse^* 951 NU kleuren. eC 9 5. intxatuin voorschoten" Leidseweg 518,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3