Finse cultuur voor ons geen vreemde Museum voor oud straatmeubilair in Amsterdam rii$ o :'v^ Nieuw hoofd van Anglicaanse Kerk grote verrassing Nederlandse fabriek NKF Kabel went snel aan nieuwe moeder Nolda A.\. 'lil iREPORTAGEq DONDERDAG 26 JULI 1 Van onze medewerker Thea van Beek AMSTERDAM Waar zie je ze nog staan, de krulvormige latjesbank, de rode gietijzeren brandmelder, de peperbus of de ouderwetse Ako- kiosk met achter het loket de dame of heer die kranten en tijdschriften verkoopt. Het oude straatmeubilair behoort tot een verdwijnend stads beeld. Daarvoor in de plaats kwamen de glimmend schone abri's en recla- memuppi's van Publex. In de Am sterdamse Spaarndammerbuurt be treuren ze het verdwijnen van dat oude stadsmeubilair. Eind dit jaar wordt daar dan ook een 'Buitenmu seum' ingericht met voorbeelden van straatmeubilair uit de periode van de Amsterdamse School. Volgens Joger de Jong van het wijkopbouworgaan in de Spaarn dammerbuurt is het plan voor het Buitenmuseum langzaamaan ge groeid. "Veel Japanners en Ameri kanen kwamen hier geregeld kijken naar de voorbeelden van woningen die zijn gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School. Vijftien jaar geleden verscheen er in Japan zelfs een fotoboek over 't Schip van ar chitect De Klerk. Maar ook speelde mee hoe iets te doen aan het beheer van de openbare ruimte. We beke ken wat hier nog aan oud straat meubilair aanwezig was. Dat ble ken wat oude bussen van de inmid dels opgeheven gemeentegiro, vuil nisbakken en kasten van het ener giebedrijf'. Na een inventarisatie van wat er ooit bestond aan straatmeubilair uit deze bouwperiode, begon vervol gens een speurtocht naar wat daar van nog overbleef. Het spoor leidde zelfs naar Texel, waar nog een oude, rode brandmelder stond. Gul stond de bewoner die af voor het toekom stige museum. Vaak wordt nog ge peurd uit de opslagdepots van de gemeente. En in de omgeving van het Amstelstation bleek nog de laatste houten abri te staan. De speurtocht bracht lang niet al les boven water. Zo bleek de kran tenkiosk een stille dood gestorven. Op basis van oude werktekeningen wordt die binnenkort herbouwd. In totaal komen er in de omgeving van 't Schip een twintigtal voorbeelden van het vroegere straatmeubilair te staan. "Het moet vooral niet aan doen als een museum", meent Mar cel van Tilburg van de Stichting Be heer Spaarndammer-/Zeehelden- buurt. "Je moet er langs kunnen lo pen, zonder dat het echt opvalt als iets buitensporigs". Dat neemt niet weg dat in samen werking met de VW en de gemeen telijke Dienst Ruimtelijke Orde ning rondwandelingen in de buurt worden georganiseerd. Bovendien verscheen onlangs een gids waarin al dat moois uitvoerig wordt be schreven. Een aardig voorbeeld daarvan valt opnieuw te zien in-het zo befaamde 't Schip. In dit woning complex is een piepklein postkan toortje gevestigd, dat nog vrijwel in de oude, originele staat verkeert. De wanden zijn voorzien van lichtblau we tegels en in een hoek bevindt zich nog een ouderwetse telefoon cel. "Het tweede component aan dit Buitenmuseum", zegt De Jong, „is dat wij mensen uit de buurt gaan opleiden tot gids. Velen wonen hier al hun hele leven en weten de leuk ste dingen te vertellen over hun buurt. Maar daarnaast blijkt dit straatmeubilair ook zeer onder houdsgevoelig. Eén van de redenen waarom het verdween. Daarom ne men jongeren uit een werkerva ringsproject het onderhoud en de opbouw voor hun rekening. De plaatsing van de abri met daarin vijftig ruitjes, was tevens hun exa menstuk". Geld voor de inrichting van het Buitenmuseum kwam er echter niet. De Jong: "Elk stukje meubilair was een slag apart. Soms zijn het be drijven die meewerken, soms krij gen we medewerking van gemeen telijke diensten. Wat dat betreft is een kritische noot toch wel op zijn plaats. Notabene in het Europese Jaar van het Toerisme kwam er geen cent voor vrij". Van onze redacteur Raymond Peil LEIDENAVADDINX VEEN/DELFT Bij tegenstanders van een bedrijfsovernemingen is 'verschil in bedrijfscultuur' een veel gehoord argument. Een argument dat door de voorstan ders vaak net zo hard als 'onzin' wordt afgedaan. Maar als een overname mislukt gebruiken betrokkenen vaak hetzelfde alibi (Elsevier-NDU). De hiervoor genoemde zaken spelen in Nederland. Maar als een Nederlands bedrijf in de handen van buitenlandse onder neming valt, komt daar nog een extra verschil in landscultuur bij. De NKF Holding nv, in oktober vorig jaar overgenomen door het snel expanderende, Finse industrieconcern Nokia, heeft er goede ervaringen mee. Daar vinden ze dat de interna tionale cultuurverschillen wel meevallen. "Tachtig procent is hetzelfde en twintig procent is te overbruggen", zo schetste een topman het onlangs. Van de door de Finnen overgeno men holding is NKF Kabel nv een dochtermaatschappij, die kjabels vervaardigt voor elektriciteit en te lecommunicatie. Er zijn drie kabel- fabrieken, in Waddinxveen, Delft en Delfzijl, waarvan de eerstge noemde overigens gedoemd de overneming door Nokia rappor ten aan het NKF-hoofdkwartier in Delft al vaak in het Engels werden opgesteld. Zoals gemeld was NKF van 1986 tot en met 1989 zelfstandig, maar daarvoor onderdeel van Philips. Rubay Bouwan: "Toen werd ook paar jaar te sluiten, omdat veel in het Engels gedaan. Ik de produktie wordt overgeheveld naar Delfzijl. In totaal werken er zo'n 1400 werknemers, terwijl de jaaromzet een half miljard gulden beloopt. NKF heeft van 1970 tot 1986 deel uitgemaakt van Philips. Nokia is een Finse industriegi gant met een jaaromzet van (omge rekend) zo'n 11 miljard gulden en 41.000 werknemers. Tweederde van zijn omzet zit in de elektronica: tv's, autoluidsprekers, beeldschermen, satellietontvangers en ook kantoor computers en mobiele telefoons. Het bedrijf is van oudsher en nu nog steeds actief in papier (tissues en als grondstof), kabels en rubber. Nokia is marktleider in Scandinavië wat rubberlaarzen betreft. Een niet onbelangrijk onderdeel van het concern is Nokia Cables, met fabrieken in Finland, West- Duitsland en Turkije. Deze zetten jaarlijks voor ruim 1,1 miljard gul den om en er werken 2000 mensen. NKF Kabel is aan deze divisie toe gevoegd en werd van een zelfstan dig, middelgroot bedrijf onderdeel van een toonaangevende Europese kabelproducent. Niet vreemd Volgens directiewoordvoerder R. Rubay Bouman van NKF hebben beide bedrijven er veel werk van ge maakt om de verschillende vesti gingen in de verschillende landen met elkaar vertrouwd te maken. "Het is goed bevallen. We hebben ons snel aangepast aan elkaar. De bedrijfsculturen liggen niet zo ver van elkaar. De Finse cultuur is voor ons geen vreemde", aldus Bouman, die sinds een halfjaar dagelijks met Finnen heeft te maken, in functieni veau variërend van secretaresse tot directeur. Hij constateert dat beide bedrij ven van nature gewend zijn in de praktijk worstelen met een taal die elders in de wereld niet wordt ge sproken. Alletwee zijn ze in oor sprong gevestigd in een klein land dat een enorm buitenland heeft. Het vermogen van het bedrijf om zich aan het buitenland aan te passen is in dergelijke gevallen van groot be lang voor succes buiten de lands grenzen. In de kabeldochters van Nokia is Engels de voertaal. Rubay Bouman: "Dat dwingt je om extra zuiver te formuleren. Ik vind dat een een voordeel. Het dwingt je om zorgvul dig je vreemde talen te beheersen". Hij tekent daarbij aan dat ook vóór wacht dat we nu weer mensen gaan aannemen die mede op grond van hun beheersing van het Engels wor den geselecteerd". Synergie Binnen de kabelbedrijven van No kia worden mensen uit verschillen de delen van de wereld geregeld bij elkaar gezet, om synergie-effecten te bereiken. 'Synergie' is in het be drijfsleven de gevleugelde en gang bare term voor samenwerkingsver banden waarin één en één meer dan twee opleveren: de toegevoegde of meerwaarde die samenwerken heeft boven de optelsom van de af zonderlijke prestaties. Hierop voortbordurend organise ren de kabelbedrijven van Nokia geregeld 'synergiebijeenkomsten'. Per geleding (kabels, inkoop, ont wikkeling) van de onderneming ko men geregeld lieden van verschil lende nationaliteiten bij elkaar, met in het begin vooral het doel om el kaar en elkanders werkwijze beter te leren kenen. Volgens Rubay Bouman wordt met de grensoverschrijdende bij eenkomsten tevens beoogd om de verschillende vestigingen van el- kaars mogelijkheden te laten profi teren. Bouman laat zich er zeer posi tief over uit. "Er is vrij veel bereikt. Er wordt, als het om bepaalde vak gebieden gaat, inderdaad net zo makkelijk met Waddinxveen als met Istanbul gebeld. Zo is het ook bedoeld en in gang gezet". Bouman heeft het over 'synergie over heel Europa' en 'merkbaar be wust van eikaars mogelijkheden'. Zo worden er, als een vestiging iets niet alleen aan kan, samen zaken aangepakt. Gezamenlijk hebben de partners inmiddels activiteiten ont plooid in offertes en projecten, on der meer in het Verre Oosten (Indo nesië en Malaysia). Als regel is voorts vastgesteld dat uitbreidings investeringen voor het hele concern van belang moeten zijn. Bescheiden Wat de onderzoek en ontwikkeling betreft is de samenwerking nog niet zo intensief. "Er is een bescheiden begin gemaakt", zegt Rubay Bou man desgevraagd. Hij voorziet dat de Finnen kunnen profiteren van de kennis en produktie van NKF op het gebied van glasvezelkabel. De Finnen hebben de Nederlandse maatschappij onder meer randap paratuur in telecommunicatie te bieden. "Wat we vroeger bij Philips vonden, vinden we nu breder bij Nokia". De directie zoals veel grote con cerns: raad van bestuur van Noki a's kabelbedrijven is een toonbeeld van internationale samenwerking voor de rest van het bedrijf. In de raad van bestuur zitten twee Finnen en twee Nederlander en daar wordt de strategie bepaald. De voorzitter is een Fin. De verantwoordelijkheid voor de produktgroepen is over de verschil lende leden van de raad van bestuur gespreid. Dat betekent bijvoor beeld dat A.P.G. Appel voor de overneming president-directeur van NKF de baas is over de tele- communicatiekabels is en tevens de zegenschap heeft over de ook de baas over de Nederlandse, Finse, Turkse en Duitse kabels. 'Transna tionale produktgroepen' heet dat. Wordt het beleid voor het kabel- concern centraal vastgesteld, de verschillende Europese filialen zijn wel vrij bij de uitvoering ervan, zo benadrukt Bouman. "Dat uitvoe ring geschiedt nationaal: operatio neel zijn er veel vrijheden, bijvoor beeld in de toelevering". Concurrentie Nokia heeft wereldwijd het is hiervoor al geschetst nogal wat verschillende activiteiten. De ka beldivisie moet daardoor de con currentie met de andere takken van het concern aan. Bouman: "Je moet je case aantrekkelijk presenteren". Zelf ziet hij binnen Nokia Cables een leuke rol voor Nederland weg gelegd, nu het beleidscentrum voor kabels in Nederland is gevestigd. In Delft worden de lijnen uitgezet voor hele kabelconcern. Het is tevens de bedoeling dat 'Nederland' de juridi sche eigendom krijgt van alle kabel- fabrieken van Nokia, behalve die in Finland. Voor de Finse kabelfa- briek krijgt NKF Kabel een mana gement contract. Binnen deze nauwe samenwer king moest de afstand tussen de be- drijfs- en nationale -culturen wor den overbrugd. De verschillen tus sen de Finse en Nederlandse in borst zijn volgens Rubay Bouman echter niet erg groot. De Finnen be oordeelt hij als hardnekkiger en doelgericht, wat zou worden ver klaard uit het feit dat zij altijd heb ben moeten vechten tegen de po tentiële overheersing van de Sov jetunie. Bouman bespeurt voorts een christelijke achtergrond. Dit luthe- raanse stempel is naar zijn idee wel vergelijkbaar met de Nederlandse, calvinistische inslag. De Finnen zijn bovendien behept met hoge op vattingen van moraal en ethiek, wat stijfjes en rechtlijnig. Bouman meent ook dat Finnen wat strenger zijn dan de wat mildere Nederlan ders, wat te maken zou hebben met het feit dat zij van oudsher gedwon gen zijn te overleven in barre weers omstandigheden. Deze zomer staat er in deze krant een serie verhalen over de culturele problemen die kunnen ontstaan, wan neer twee bedrijven uit verschillende landen versmelten. Vandaag het eerste In glasvezelka bels heeft Nokia door de overne ming van NKF Kabel haar marktpositie aanzienlijk ver sterkt. De sa menvoeging van de Finse en Nederlandse manier van za kendoen blijken daarin geen be letsel. (foto GPD) iU'lt J 20 Hoewel op de afgesproken tijd, had ik een verkeerd moment geko zen om het portaal van de 'Smulp aap' te betreden. Ik kon me welis waar buiten de vijandelijkheden houden lussen Hein de uitsmijter en het in leer gestoken trio door me te gen de muur te drukken, maar ook op die plek kwam een uithaal met een baseball knuppeltje gevaarlijk dicht in mijn richting. De knuppel was bestemd voor Heins achterhoofd, terwijl hij vak kundig bezig was de anderen de deur uit te werken. Dat kon ik niet goed aanzien. Want eigenlijk was Hein wel een aardige man, die me bovendien had behoed voor de ka ken van de pitbull. Daarom greep ik impulsief naar het langs me heen vliegende slaghout en gaf er een ruk De eigenaar van het wapen wan kelde even en uitte een verraste kreet. Hein had net zijn laatste te genstander eruit gegooid en keek verrast op. Daarna zag ik hem met een verrukte glimlach op knuppel mans inlopen en zijn arm onder de oksel van de opnieuw geheven arm wrikken, waarna hij zijn biceps EEN AVONDJE STAPPEN spande en doorboog in het middel waardoor man en knuppel een fraaie boog beschreven alvorens ze tegen de grond sloegen. Hein raapte het slagwapen van de grond, trak teerde de bezitter op een paar misse lijkmakende meppen en haalde in het voorbijgaan het eind hout nog even over de neus van de een terug gekomen vriendje, waarna hij ze sa men de deur uit smeet. Heins eerste zorg gold zijn vlin derdasje dat op half twee stond. Pas daarna zag hij mij. "Was jij het die dat knuppeltje afleidde?", vroeg hij. Hij hijgde niet eens. Ik knikte woordloos. "De baas is net binnen", zei Hein droogjes. "Ik zal je even aankondigen". "Hadden die lui het op Groeneboom voorzien?", vroeg ik. Hein schokte met zijn brede schouders. "Ik denk het wel. Een knokploegje van de concurrentie, die even iets kwam rechtzetten. Eh... nog bedankt voor je hulp". Hij staarde peinzend naar het glim mende eind hout in zijn hand. "Graag gedaan". Ik wierp een schichtige blik naar de klapdeur. "Oh, die komen voorlopig niet meer terug", klonk 'het vol zelfvertrou wen, waarna Hein me alleen liet in het nu uitgestorven portaal. Er woei een vlaag Dixyland door de dubbelen klapdeuren van het res taurant toen hij terugkeerde met op zijn hielen een tengere, goedgeklede man van achterin de vijftig. Hij had grijzende slapen en een waakzame oogopslag en zou even goed de nota ris als de kroegenkoning kunnen zijn. Beter zelfs. Met een glimlach en een uitgestoken hand kwam hij op me af. "De Klerk, het spijt me dat je bezoek vanavond zo slecht uitkomt. Laten we afspreken voor een andere keer. Ik bel wel met de bank voor een nieuwe afspraak. Hier" - hij had na mijn hand gedrukt te hebben, zijn portefeuille getrokken en er een paar bankbiljetten uit gehaald die hij in mijn nog uitgestoken hand stopte - "voor de moeite en de onkos ten. Neem morgen maar contact op met Colland om te horen wanneer het me schikt!". Voor ik een woord had kunnen uitbrengen, was hij als een duveltje in een doosje weer achter de klap deuren verdwenen. Verbluft keek ik vragen naar Hein. "Als je het mij vraagt, omdat zijn vriendin en partner Van Zuylen erbij zit", grijnsde Hein. "Om wat jij van avond tegen haar zei...". Verstrooid stopte ik de twee brief jes van tweehonderdvijftig in mijn zak en dacht aan Colland. Hein zwaaide vriendelijk naar me en even later stond ik buiten, zonder ook maar te denken aan de knok ploeg. Mijn schaduw was er echter nog steeds, zoals na een paar minu ten lopen door het nachtelijke Gro ningen gertiakkelijk viel te constate ren. Eigenijk wel een veilig gevoel, zo'n politieman op je hielen. Ik per mitteerde me een korte wandeling. Op een vijfsprong zag ik in de verte het woord 'Casino' oplichten. Gro ningen in de vaart der volkeren. Zo gewonnen zo geronnen. In ieder ge val hielp de speeltafel me de nacht door te komen tot de eerste trein naar het Westen vertrok. Ik en mijn schaduw zetten, nog voor de kantoren open gingen, voet aan land aan de oever van Het IJ. Hij volgde me trouw naar mijn huis, waar ik de oprit insloeg en hij recht door reed. Misschien omdat ik in de trein een uurtje had geslapen, reageerden mijn zintuigen scherper dan ge woonlijk op dit uur van cle dag. Nog maar nauwelijks was ik gekleed, maar met mijn schoenen uit, op het. tweepersoons bed gaan liggen, of ik merkte dat er iets niet in orde was. Moest ik aan mijn vrouw Lizzy den ken omdat ze me eergister op dit on mogelijke uur had gebeld, of was er iets anders? Ik wierp me op mijn zij en sperde meteen daarna mijn ogen wijd open. Haar kussen. Het kussen waarop Lizzy's hoofd gewoonlijk placht te rusten, was spoorloos ver dwenen! George Carey 'volstrekte outsider' LONDEN (GPD/Rtr) - Volslagen onverwacht heeft de Britse vorstin de 54-jarige George Carey tot aartsbisschop van Canter bury benoemd. Vrijwel niemand had erop gere kend dat de zoon van een Londense ziekenhuispor tier tot hoofd van de we reldwijde Anglicaanse Kérk gepromoveerd zou worden. De benoeming van Carey (54), bis schop van Bath en Wells, komt als een volkomen verrassing. Hij werd nauwelijks tot de kansheb bers gerekend, nadat Runcie be gin dit jaar zijn aftreden had aan gekondigd. Runcie legt zijn func tie op 31 januari 1991 neer, negen maanden voordat hij 70 jaar wordt, de leeftijd waarop hij zou moeten aftreden. Het was de verwachting dat premier Margaret Thatcher haar keus zou laten vallen op aartsbis schop John Habgood van York of op bisschop David Sheppard van Liverpool. De Britse premier heeft gekozen uit de twee namen die een commissie van 16 anglica nen haar had voorgelegd. Konin gin Elizabeth, die formeel aan het hoofd van de Kerk staat, heeft daarna de benoeming goedge keurd. Carey heeft geen onderwijs ge noten aan een Engelse kostschool en al evenmin de universiteiten van Cambridge of Oxford doorlo pen. Hij was bovendien nog maar drie jaar bisschop. In de eerste commentaren wordt Carey, ge huwd en vader van vier kinderen, dan ook een 'volstrekte outsider' genoemd. Carey behoort tot de evangeli- Boesak breekt definitief met kerk en vrouw KAAPSTAD (RTR/ANP) - Dr. Allan Boesak heeft definitief zijn ontslag aangekondigd als predi kant van de Nederduitse Gerefor meerde Sendingkerk (NGSK). Tegelijk maakte de 45-jarige anti- apartheidsstrijder bekend dat hij gaat scheiden van zijn vrouw. De kerkeraad van Bellville had Boesak gevraagd geen ontslag te nemen. De kerk gaf hem drie we ken bedenktijd om terug te ko men van het besluit dat hij had genomen na onthullingen over een buitenechtelijke relatie met de blanke tv-prodücer Elna Bo tha. Voorwaarde was wel dat hij deze verhouding zou verbreken. Boesak treedt tevens af als sy nodevoorzitter van de NGSK. Hij blijft voorlopig nog wel voorzitter van de WARC, de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken. Hij blijft in deze func tie, die hij sinds 1982 vervult, tot dat het bestuur van de WARC zich volgende maand over zijn po sitie heeft beraden. Boesak schrijft in een verkla ring dat hij actief zal blijven in de Zuidafrikaanse politiek, waarin hij sinds ruim tien jaar een voor aanstaande rol speelt. "Ik ben be reid elke rol te spelen waartoe ik word geroepen", aldus Boesak. "De mislukking van mijn hu welijk was al een feit voordat ik Elna ontmoette en wat er tussen ons bestaat is een persoonlijke aangelegenheid en niet iets waar ik me voor schaam. Ik zie dan ook geen geldige reden om dit contact te verbreken", schrijft Boesak, die 21 jaar getrouwd is geweest. Hij is vader van vier kinderen. Boesaks stap zal ongetwijfeld invloed hebben op de hereniging van de NGSK (de voormalige NG- Kerk voor kleurlingen) en de NG- Kerk in Afrika (zwarten) die dit najaar een feit moet worden. Boe sak gold tot voor kort als de be langrijkste kandidaat om voorzit ter van de nieuwe kerk te worden. sche vleugel van de kerk, die na druk legt op de traditionele ma nier van geloven. Hij draagt de oe cumene een warm hart toe en schijnt ook voorstander te zijn van de priesterwijding van vrou wen, een gevoelig onderwerp in de wereldwijde anglicaanse ge meenschap, die ongeveer zeven tig miljoen leden telt. Hij staat verder bekend als de 'groene bisschop'. Op zijn pers conferentie maakte hij gisteren duidelijk dat hij ook als aartsbis schop geen blad voor de mond zal nemen. "Ik voel me verbonden met God, maar ook met het aard se leven", zo sprak hij. Carey geeft toe dat hij een bui tenstaander is, maar gelooft niet dat zijn benoeming een compro mis is. "Ik ben nooit iemand voor het compromis geweest. Mis schien ben ik vanwege mijn leef tijd of mijn bijzondere gaven be noemd. Ik neem aan dat men mij heeft aangewezen om datgene wat ik te bieden heb", aldus de nieuwe aartsbisschop. Carey heeft acht boeken op zijn naam staan over uiteenlopende onderwerpen als het bestaan van God en de samenwerking met de RK Kerk. "Ik zal me net als in het verleden blijven uitspreken over verschillende onderwerpen. Ik wil een rijke en creatieve dialoog tussen kerk en staat, die zich bei de voor belangrijke morele, socia le en geestelijke problemen in on ze samenleving geplaatst zien". De bisschop van Bath en Wells, die eind vorige week op de hoogte werd gebracht, voelt zich zeer vereerd nu hij de 103e aartsbis schop van Canterbury wordt. "Ik voel me duizelig en onwaardig", zei hij in een eerste reactie. Carey wil graag 'een pastorale aartsbis schop' worden, met beide benen in de wereld. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. Dr. George Carey doorliep een gewone lagere en middelbare school. Op 15-jarige leeftijd kreeg hij een eenvoudige baan bij het Londese electriciteitsbedrijf. Zijn dienstijd bracht hij door bij de Britse luchtmacht. Pas op vrij late leeftijd studeerde hij af aan het King's College in Londen. Hij be gon zijn werk voor de kerk als hulppredikant te Islington. Tus sen'1975 en 1982 was hij predi kant in Durham. Aartsbisschop Robert Runcie, die in 1980 primaat van de Angli caanse Kerk werd, bestempelde de keuze voor Carey als 'fantasie rijk' en noemde zijn opvolger een theoloog die veel respect af dwingt. Baptisten VS. In de grootste protestantse kerk van de Verenig de Staten, de Southern Baptist Convention, is opnieuw de strijd tussen liberalen en conservatie ven opgelaaid. Er wordt over een dreigende scheuring gesproken, nu het dagelijks bestuur twee me dewerkers van de kerkelijke pers dienst heeft ontslagen. Liberale kerkleden hebben te gen deze daad geprotesteerd met de oprichting van een alternatie ve persdienst. Zij zijn hevig gepi keerd over het feit dat het bestuur in een besloten vergadering de Baptist Press-redacteuren Al Shackefold en Dan Martin na ja ren trouwe dienst zonder opgaaf van redenen aan de dijk heeft ge zet. Martin vreest dat het bestuur, waarin de conservatieven de meerderheid vormen, de pers dienst wil muilkorven en alleen nog fundamentalisten aan het woord wil laten. Waarnemers vin den de berichtgeving van Baptist Press over de jarenlange richtin genstrijd tot nu toe objectief en betrouwbaar. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Luxemburg (Ned.Prot.Gemeente) H. Stam eervol ontheven predikant (le raar godsdienstonderwijs) Nijverdal. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Nieuwerkerk (Z.) E. Venema El-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2