NOS gaat met Eurosport praten Justine Pelmelay naar Songfestijn Scheveningen NOS: portretten Webster, Waller, Trotzld en Baldwin DONDERDAG 26 JULI 1990 HILVERSUM (GPD) - Zangeres Justine Pel melay vertegenwoordigt Nederland op het eerste Holland Casino Scheve ningen Festival dat op 14, 15 en 16 september in het Circustheater in deze bad plaats wordt gehouden. In totaal doen twaalf landen mee aan het festijn, dat de opvolger moet worden van het vorig jaar ter ziele gegane Knokke Cup Fes tival. De organisatie van het festival heeft 64 landen uitgenodigd om deel te nemen. Maar liefst 151 ar tiesten hebben zich aangemeld. Een commissie, bestaande uit Harry de Groot, Harry van Hoof, Geert Popma en John de Mol sr., heeft uiteindelijk de twaalf deel nemers geselecteerd. Zij worden tijdens de voorronden en de fina le begeleid door het Metropole Orkest onder leiding van Harry van Hoof en de Jody Singers. Opmerkelijk onderdeel van het nieuwe festival, het grootste op het gebied van de lichte mu ziek in ons land, is dat alle deel nemers een lied moeten zingen dat speciaal voor hen is geschre ven door Nederlandse compo nisten en tekstschrijvers. Die stukken worden vertaald, omdat de deelnemers ze in hun eigen landstaal moeten vertolken. Hans Vermeulen, Maarten Pe ters, Piet Souer en Alice May zijn enkele van die liedjesleveran- Justine Pelmelay zingt tijdens het festival een liedje van Edwin Schimscheimer en Cees Stolk, getiteld 'Alles voor jou'. De zan geres kreeg vorig jaar nationale bekendheid toen zij werd uitver koren Nederland te vertegen woordigen op het Eurovisie Songfestival in het Zwitserse Lausanne. Daar kwam ze als vijf tiende uit de bus. Het bleef ver volgens geruime tijd stil rond Justine, die voor haar songfesti val-avontuur veel studiowerk deed en als achtergrond-zange res optrad. Enkele maanden ge leden verscheen haar nieuwe single 'I love my man'. De VARA en de KRO zenden de twee halve finales recht streeks uit op televisie. De finale, die op 15 september plaatsvindt, wordt een dag later uitgezonden door de VARA. Festivalmanager John de Mol: „Het is zonder meer de bedoeling dat dit festi val het belangrijkste wordt van West-Europa. Het gaat om het stimuleren van jong talent, maar dat talent begeeft zich dan wel op een bepaald niveau". Justine Pelmelay. (foto gpd> HILVERSUM (ANP) - De NOS praat met de sportzender Eurosport over mogelijke vormen van samenwerking. Of het doorgaat hangt af van de lijn die zij kiezen, aldus Ed van Westerloo, directeur televisieprogramma van de NOS, in een gesprek met het ANP. Als Eurosport de con currentie aan wil met de NOS, dus bij voorbeeld gelijktijdig met Neder lands commentaar top sportevenementen wil uit zenden, dan wordt het voor de NOS een moeilij ke zaak, zo blijkt uit Van Westerloos' woorden. Maar streeft Eurosport meer naar een aanvullen de rol, dan zijn er zaken te doen tussen de twee. Eurosport is begin vorig jaar be gonnen als commerciële zender die is opgericht door de EBU, het overkoepelend orgaan van de Europese publieke omroepen. Leden zijn onder meer de BBC en de BRT. De zender werkt sa men met de Britse Sky Televi- Er zijn wel mensen die i dat op den duur internationale sportevenementen niet meer door nationale omroepen, maar door een Europees kanaal zoals Eurosport uitgezonden zullen worden. Niemand minder dan Johan Cruijff lijkt die gedachte aan te hangen, te oordelen naar het feit dat het enige interview dat hij tijdens het wereldkam pioenschap voetbal heeft toege staan, er één bij Eurosport was. Vooral de uit de pan rijzende uit zendrechten zouden nopen tot een dergelijke Europese opstel ling. De nationale omroepen zul len zich in die visie vooral gaan toeleggen op sportgebeurtenis sen met een nationale draagwijd te. Cultuur „Zo werkt het niet", meent Van Westerloo. „Er bestaat geen Eu ropese sportcultuur. Elk land maakt zijn eigen keus. Hier heb ben we ons druk gemaakt over de Tour de France, in Scandina vië weten zij niet eens waar je het over hebt. Zij doen van de winter veel aan skiën, dat volgen wij weer niet. Sport is geen pan-Eu- ropese gebeurtenis, het is een na- tionaal-chauvinistische aangele genheid. Wij zijn geïnteresseerd in Breukink, de Italianen in Chiapucci. Dat neemt niet weg dat er best plaats is voor een Eu ropees kanaal, maar dan aanvul lend.". De rechten op de uitzending van sportgebeurtenissen zijn de afgelopen jaren zo opgelopen dat de NOS daar onlangs nog bij de behandeling van de begroting van het televisieprogramma in het NOS-bestuur de noodklok over luidde. De begroting over het lopende jaar toonde een te kort van 6 miljoen gulden, dat ge heel veroorzaakt was door de ex cessieve stijging van de sportrechten. In de periode 1985 tot en met 1988 betaalde de NOS 15 miljoen gulden aan rechten. In de perio de 1989 tot en met 1992 zal dat 40 miljoen gulden worden, een ge middelde stijging per jaar dus van ongeveer 6 miljoen gulden. Het probleem van dit jaar is sa men met dat van vorig jaar intus sen opgelost doordat 'minister D'Ancona 8 miljoen gulden extra uit de omroepmiddelen ter be schikking heeft gesteld en door bezuinigingen van de NOS zelf. Die zendt zonder pardon een aantal sportgebeurtenissen niet meer uit, of minder uitgebreid. Zo is het wereldkampioenschap hockey geschrapt en zo zal ook het wereldkampioenschap wiel rennen, dat op 2 september in Ja pan begint, het NOS-scherm niet halen. „Een paar ton aan uitzend rechten vroegen ze daarvoor, vijf maal zoveel als twee jaar gele den, terwijl het door het tijdver schil 's morgens in alle vroegte moet worden uitgezonden", zegt Van Westerloo. Hij voorziet dat de explosieve stijging van de sportrechten die we op het moment zien niet in die mate zal doorgaan. „Dan is niemand, publieke noch com merciële omroep, in staat om ze nog te betalen. De belangen die sponsors bij uitzending hebben zijn zo groot, die zullen ervoor zorgen dat het zover niet komt". Veronique Met de commerciële zender RTL Veronique zijn op kleine schaal vormen van samenwerking gaande. Zo waren er afspraken voor de overname door Veroni que van maximaal 90 seceonden beelden van het WK voetbal, het tennistoernooi Roland Garros en de Tour de France voor de nieuwsuitzendingen van de com merciële zender. Waarschijnlijk volgt een wat algemenere af spraak over het overnemen van beelden van de NOS in de nieuwsuitzendingen van Veroni que. Maar om de tafel gaan zitten en samen sportrechten inkopen of Jazzpolitiek en literatuur op tv HILVERSUM - De NOS ver toont in de maand augustus een groot aantal culturele program ma's. Jazz-muziek zal centraal staan in portretten van tenor saxofonist Ben Webster (3 augus tus) en pianist Fats Waller (10 au gustus). Op 17 augusutus volgt een documentaire over bluesmu zikant B.B. King. Op het gebied van klassieke muziek wordt op 22 augustus het programma 'Fortepiano' met het eerste pianoconcert van Beetho ven uitgezonden. De 'Sinfonia Concertante' van Mozart is onder directie van Nikolaus Harnon- court op 14 augustus te zien. Twee dagen later is een uitvoe ring van Schubert le Symfonie te zien door het Residentie-or kest onder leiding van Yoel Levi. Op 18 augustus speelt het Am sterdam Baroque Orchestra het concert voor viool, clavecimbel en strijkorkest, dat in 1986 in Naarden werd opgenomen. Het Ricciotti Ensemble, een straat symfonie-orkest, wordt op 21 au gusutus geportretteerd. Literatuur komt aan bod in een documentaire rondom de zwarte schrijver James Baldwin (2 augustus). De Samuel Falk land-show wordt aan de voor avond van de aan de show, toege kende Nipkowschijf herhaald. Willem Nijholt en Huib Broos ge ven in deze sketch gestalte aan het leven van Herman Heijer- De in juli begonnen documen- taire-sene 'Met de prijs voor ogen', die verslag doet van de strijd voor rassenintegratie en gelijke rechten in de VS tussen 1954 en 1965 wordt met de laatste drie delen in augustus beëindigt. Een dramaproduktie onder de ti tel 'Tuig!?' over de mijnwerkers- staking van 1984/85 in Groot- Brittannië is 7 augustus te zien. Een portret van Trotzki, een der grondleggers van de Sovjetunie, is 16 augustus op Nederland 3 te de evenementen verdelen? Van Westerloo drukt zich voorzichtig uit. „Vanaf het moment dat Ve ronique en TV10 met hun plan nen kwamen hebben we ons van een aantal speerpunten in ons sportbeleid verzekerd van de rechten voor de komende jaren. Ik denk dat er niet direct reden is om te gaan samenwerken. In het algemeen zie je dat er, waar de publieke omroep concurrentie krijgt van de commerciële, er de eerste jaren een hevige concur rentiestrijd ontstaat en dat men daarna om de tafel gaat zitten. Maar op het terrein van grote sportevenementen is voor ons die tijd nog niet aangebroken. Van samenwerking kan alleen sprake zijn als het in ieders be lang is. Ik sluit het op lange ter mijn niet uit. Maar het is vrese lijk moeilijk om te zeggen hoe de omstandigheden zijn nadat de lo pende contracten zijn afgelo pen." De contracten die de NOS nu heeft lopen variëren in lengte. Sommige, zoals die voor de uit zending van de Europa-Cupfïna- les en het Europees kampioen schap voetbal lopen tot en met 1996 (het WK zelfs tot en met 1998), dat met de KNVB over het Nederlandse competitievoetbal tot en met 1993. De contracten hebben alle maal betrekking op grote sport evenementen, „speerpunten", noemt Van Westerloo ze, zoals de Olympische Spelen, de Tour de France, het EK en WK schaatsen, tennistoernooien zoals Wimble don, Roland Garros en de Davis Cup. „Veronique", zegt Van Wes terloo, „is een geduchte concur rent, maar niet op sportgebied". Huis plezier van Athene heeft deze zomer al een paar keer de alarmklok geluid. Tientallen mensen werden met ademhalingsmoeilijkheden en hartproblemen in ziekenhuizen opgenomen. Hitte en windstilte zorgden namelijk voor een verer gering van de luchtvervuiling, die de stad toch al zo'n tweehon derd dagen per jaar in haar greep heeft. Athene is niet alleen de oudste, maar ook de meest ver vuilde stad van Europa. In november vorig jaar, toen de bruingrijze "nefos" weer als een verstikkende walm boven de Griekse hoofdstad hing, vaardig de het stadsbestuur een rijverbod voor personenauto's en de helft van de taxi's uit. 's Nachts mocht er helemaal niet meer worden ge reden. Scholen werden gesloten. De kranten verschenen met kop pen als "Dode stad", "Athene een hel" en "We stikken". In de programma's van de be langrijke politieke partijen komt geen passage voor waarin voorge steld wordt het autoverkeer uit de hoofdstad te bannen. Niemand wil de kiezers voor het hoofd sto ten, en om die reden ontbreekt de auto op de zwarte lijst. Toch weet iedereen dat de gifwolk boven Athene haar ontstaan in de eerste plaats dankt aan de uitlaatgas sen van het verkeer. Vorig jaar was ik er voor het eerst, in de openlucht-garage die Athene heet. Luid claxonnerend en met gierende banden haastte een dichte stroom auto's, bussen, bromfietsen en motoren zich van het ene stoplicht naar het andere. Voor de voetgangers is het trottoir een plaats vol dreiging en gevaar. Grieken zijn toch al gewend ieder een omver te lopen die hun pad kruist, een houding die je niet zou verwachten in een land waar de democratie is uitgevonden. Maar het grote gevaar komt van de verkeersweg, waar de wa gens uit alle macht proberen el kaar op de stoep te duwen, i komt zo'n botsauto dan vlak voor je met een klap tegen een muur of lantaarnpaal tot stilstand. De chauffeur laat dan vaak zijn tra nen de vrije loop, want het lijdt geen twijfel dat de Griek aan zijn auto verknocht is. Ik heb eens op de nummerbor den van de auto's gelet - de over heid had immers bepaald dat het centrum van de stad de ene dag slechts toegankelijk was voor wa gens waarvan het nummerbord op een even cijfer eindigde, en de andere dag voor wagens met een oneven cijfer. Ik was waarschijn lijk de enige die het opviel dat nie mand zich iets van deze tijdelijke bepaling aantrok. Toch was niet de nefos, maar Niko Spiropoulos de ware reden dat ik haastig uit Athene vertrok. Hij drukte mij de hand in een straatje in de Plaka, de oude volkswijk die zich aan de rotsen van de Akropolis vastklemt. Toe risten aller landen schuifelen er 's avonds door de straten, op zoek naar de echte Griekse keuken en naar pikante verstrooiing. Op pleintjes, onder de sinaasappel bomen, wordt moussaka, sou- vlakia, gevulde wingerdbladeren en inktvis met knoflookbollen ge serveerd. Voorafgegaan door een glaasje anijsjenever en begeleid door retsina, de harsige wijn die het verhemelte in een wasbord verandert, krijgt men zo de smaak van het ware Hellas te pakken. Niko Spiropoulos hij heet na tuurlijk anders, de boef. Hij grijnsde een speekselrijk, scheef gebit bloot, en vertelde, in een Nederlands en En- r zijn verloofde uit Eindhoven. Hij wilde mij in een café graag iets aanbieden. Ik zag daar niets kwaads in, vooral niet omdat ik me uit de reisgids herinnerde dat Grieken gewend zijn een vreemdeling als een vorst te ontvangen. Ik drentelde achter hem aan en betrad na korte tijd een smoezelig pand, waarvan de deur, meteen na onze binnen komst, werd gesloten. Tegelijk met de ouzo, die het vrouwmens achter de bar voor mij neerzette, streek er een brutaal kijkende juffrouw op de kruk naast de mijne neer. "Hoe gaat het met jou?", fluis terde ze met lage stem. In het Nederlands! Heel even dacht ik dat zij Niko's verloofde was. Maar al gauw bleek dat haar kennis van het Nederlands even gering was als haar schaam- Haar beringde, oriëntaalse hand gleed over mijn arm. Ze leek me een Turkse, maar verder lette ik nauwelijks op haar, want die dichtgeslagen deur had mijn alarmsysteem in werking gesteld. Spiropoulos was, zodra we bin nen waren, direct naar het andere einde van de bar doorgeschoven. Het animeermeisje verlangde een drankje van mij, en zo kwam het dat ik even later, toen ik de deur van het huis van plezier achter mij sloot, te weinig drachmes op zak. had om zelfs maar een maal tijd van brood en geitekaas te kunnen bestellen. Wat ik me, sinds mijn paar da gen in Athene, nu afvraag, is of daar bordelen bestaan die gespe cialiseerd zijn in Nederlanders. ALEE, HOEPEL OPf IK ÓA N/ETMET JE A VOETBALLEN rcowpuTEK-SPeusrjesr IK W/LPEPAT MENEEK FANPA EEN PASSENPEK ^BEZKEnElP ZOCHT! HUH? PE PEIS? W/£ KAN PAT ZJN, ZO LAAT J3B PE AV0NP7T poor de gebeurtenissen in oost- europa wat 15 er oorlog in ethiopië heeft de wereld nauwelijks nog interesse in de burgeroorlog in ethiopie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18