HAT mÊÊmt^mmtÊÊÊÊmmmooi Autorijden in een tunnel vereist voorzichtigheid Tien geboden van FNV voor 'Nieuwe Werkgever' President Zambia: algemene amnestie politieke gevangen Serviërs in Kroatië verklaren zich autonoom Procedure asielzoekers wordt klucht Massamoord in Sri Lanka DONDERDAG 26 JULI 1990 In de heel luxe en vaak onbetamelijk dure, maar zeer snelle sector van de sportauto's draait het om pk's, verfijnde tech niek, comfort, uitstraling en dergelijke. Maar het gaat na tuurlijk ook om gezien te worden. En dan kijken de 'snelle jongens' niet op een paar ton. We hebben enkele exoten bijeen gezet om je als eenvoudi ge burger eens even lekker te vergapen. Voor hen die wer kelijk een keus willen maken is dit mogelijk een eerste aan zet. Maak voor de koop wel even een proefritje om te voelen of de bolide u niet de baas is. ASTON MARTIN V8 VANTAGE De Aston Martin ziet er min of meer ingetogen Brits uit. Maar vergis je niet, de enorm potente V8 ontwik kelt maar liefst 408 pk. Niet niks. Vergeleken met een Mini is het bij na tien keer zoveel. Succes in de au tosport, maar vooral in films van Ja mes Bond maakten een Aston Mar tin geliefd. De topsnelheid van deze 1 miljoen kostende 2+2 is ruim 260 km/h. Van 0-100 km/h duurt 5.5 secon de. BMW M3 De toevoeging M bij dit steeds meer gewaardeerde Duitse merk staat voor 'Motorsport'. Deze BMW M3 heeft een 4-cilinder motor van 2.3 ltr en deze 16-klepper sleurt de ƒ112.275,- kostende racer naar 235 km/h. Voorzien van een fiks aantal spoilers doorklieft hij met 200 pk het luchtruim. Van 0-100 km/h duurt 6.7 secon de. FERRARI F40 Oprichter van het bedrijf Enzo Fer rari, heeft duidelijk de hand gehad in dit jubileum-model. De F40 is hét paradepaardje van Ferrari, waar mee ze laten zien dat alles nog snel ler en mooier kan. De V8 midden motor heeft het ongelooflijke ver mogen van 478 pk. Dat geeft de be stuurders in Nederland (er zijn er al 10 verkocht voor 800.000,- per stuk) de gelegenheid om 324 km/h te rijden. Blijf je in elk geval een po- litie-Porsche voor. Van 0-100 km/h duurt 4 seconde. JAGUAR XJR-S V12 Een suppersnelle Brit is deze spe ciale Jaguar. Daarvan worden er slechts 100 gemaakt en die zijn voor ƒ200.000,- per exemplaar al ver kocht ook. Deze bolide is ontwik keld door JaguarSport en onder lei ding van Tom Walkinshaw is er en thousiast gewerkt aan dit model. Na het winnen van het WK sportwa gens en de 24-uurs race van Le Mans met o.m. onze Jan Lammers aan het stuur, komt de XJR-S als 'hommage' in de verkoop. De V12- motor van 5.3 ltr heeft 291 pk en haalt een top van 241 km/h. Van 0-100 km/h duurt 6.8 secon de. LANCIA THEMA 8.32 Lijkt op een keurige auto die wel met het dagelijkse verkeer kan mee komen. Het raffinement zit onder de motorkap, daar staat een V8 van 3 ltr voorzien van liefst 32 kleppen. ADVERTENTIE i een heuse Ferrari-motor en serati wel de meeste allure heeft, die is altijd goed voor meer dan de Deze pas geïntroduceerde sportse- gemiddelde snelheid. Voor dan van het ruim 60 jaar bestaande 156.590,- wordt deze 240 km/h Italiaanse merk haalt uit de 2.8 ltr V6 motor 250 pk. Comfortabel zit tend in het fraaie leder snel je met een vaart van ruim 240 km/h naar je zakenlunch. Voor 138.400,- staat deze Maserati voor de deur. Van 0-100 km/h duurt 5.7 secon de. PORSCHE 928 CA BRIOLET EN 959 Liefst twee modellen van dit ra zendsnelle merk uit Duitsland. De 928 van 251.300,- is de snelste met 265 km/h en in 6.3 seconde van 0-100 km/h. De 959 is echt het van snelheid, een model slechts 200 exemplaren zijn ge bouwd. De 450 pk sterke 6 cilinder boxermotor geeft de reeds uitver kochte auto van ruim 1 miljoen een top van 315 km/h. De versie clubsport is echt de snelste auto, die doet er 3.7 seconden over om vanuit stilstand naar 100 km/h te komen. RENAULT ALPINE V6 TURBO Voor het luttele bedrag van ƒ115.200,- verkoopt Renault deze franse sportwagen. Voorzien van een kunststof carrosserie en een 2.5 de. LOTUS ESPRIT TURBO H.C. Een model dat al vele jaren tot de verbeelding spreekt. Het ontwerp van de meester in dit vak, de Itali aan Giugiaro, is als een razendsnelle speer. Klopt ook wel met 245 km/h als topsnelheid is dit geen langzame jongen. De 218 pk sterke 'gewone' 4 cilinder motor staat in het midden achter de rugleuningen. Ook al een auto die in een film van James Bond exceleerde. H.C. staat voor 'high compression' en wellicht ook voor 'high costs' gezien het prijskaartje van ƒ257.000,-. Van 0-100 km/h duurt 5.6 secon de. MASERATI 430 Importeur Hessing in De Bilt 'gros siert' in fraaie merken, waarvan Ma- ltr V6 motor op de achteras raast dit model naar maximaal 250 km/h. De 200 pk sterke motor zorgt er wel voor dat je met dit produkt van spe cialist Alpine goed voor de dag kunt komen. Van 0-100 km/h duurt 7 seconde. DE TOMASO PANTERA De snelheid straalt je tegemoet. Niet verwonderlijk als je een Itali aanse carrosserie kruist met een grote Amerikaanse V8 motor. Dat resulteert in een topsnelheid van 280 km/h. De zeer krachtige Ford- motor achterin levert 330 pk. De slechts 110 cm hoge auto is lever baar voor ongeveer 150 mille, een koopje voor zoiets fraais. Van 0-100 km/h duurt 5.2 secon de. TVR 350i CONVERTIBLE Met een van Rover afkomstige Vi- tesse-motor gaat het met deze TVR ongekend snel. Hij is met een prijs van ruim 1 ton een van de gooedko- pere 'snelle jongens'. De V8 van 3.5 ltr voorin deze Britse bolide haalt een top van 225 km/h. Er is al een 'simpele' versie van 92 mille met een V6 van Ford in het vooronder. Van 0-100 km/h duurt 6 seconde. ADVERTENTIE Off. Importeur Aston Martin/Lagonda HOLLANDSE AUTO IMPORTMAATSCHAPPIJ B.V. Floralaan 2 2230 AC Rijnsburg tel. 01718-29224. De Jaguar XJR-S V12 blijft exclusief er worden er maar 100 van gemaakt voor f 200.000,- per stuk. (foto gpd> Er zijn nogal wat mensen die niet echt gecharmeerd zijn van het rij den in een tunnel. Vooral als de lengte wat fors is, de kilometers lan ge Felbertauerntunnel in Oosten rijk is daar een voorbeel van, levert dat toch wat zweterige handen op. Want nog afgezien van hen die aan claustrofobie lijden en dus al helemaal niet een lange tunnel door kunnen, zelfs niet als passagier, voelen de meeste automobilisten zich toch wat onbehaaglijk. Proe ven toonden aan dat men onzeker wordt en het oriëntatie- en inschat tingsvermogen sterk achteruit gaan. Alhoewel de Coentunnel en de Schipholtunnel bij Amsterdam, de Velsertunnel en de Maastunnel in Rotterdam toch al van redelijke lengte zijn, is Nederland niet royaal voorzien met lange tunnels. De we reld houdt echter niet op bij de landsgrenzen en met name de va kantieganger die snel ter bestemder plekke wil zijn, ziet zich nog al eens geconfronteerd met tunnels. Bovendien, zo menen onderzoe kers, maakt het voor het rijgedrag niet uit of de tunnel lang danwel kort is. Vandaar dat hier enkele tips volgen die er toe kunnen bijdragen dat men zich wat gemakkelijker voelt bij het rijden in een tunnel. Dimlicht Voer bij het rijden in een tunnel al tijd dimlicht, dus geen stadslicht. Dat moet in elke tunnel, zelfs als die verlicht is. In veel landen zoals Frankrijk, Joegoslavië en Zwitser land is het zelfs wettelijk voorge schreven. Het doel van het voeren van dim licht is tweeledig: in de eerste plaats kan degene die voor u rijdt in zijn achteruitkijkspiegel zien dat er zich een auto achter hem bevindt, in de tweede plaats wil het al is het niet vaak - voorkomen dat de tunnelver lichting uitvalt. Als dan met stads lichten wordt gereden, dan zie je bij zonder weinig meer. Zonnebril Meestal vormen tunnels een onder breking van het daglicht. Als u met een zonnebril op rijdt, zet die dan af als u de tunnel binnenkomt. Ook als de glazen zich automatisch ontkleu ren. Dat duurt namelijk te lang. Borden Volg de aanduidingen op de borden in de tunnel exact op. Dat geldt zo wel voor het aanhouden van mini male als voor maximale snelheden, aanhouden van minimale afstand, het verbod om te claxonneren. Van de echo van dat geluid kunnen an dere weggebruikers enorm schrik ken. In tunnels kan het negeren van verkeersborden catastrofale gevol gen hebben. Radio In de tunnel valt de autoradio vaak weg. Draai dan niet de geluidsknop op sterk, want als u uit de tunnel komt begint de radio een enorme herrie maken. In veel tunnels is een plafondantenne aangebracht die de ontvangst van regionale program ma's met verkeersberichten moge lijk maakt. Het is dus de moeite waard in de tunnel de radio op een normaal volume te laten. V erkeersgedrag Sta zonder dringende reden in een tunnel niet stil; ga niet keren en haal nooit in als er in de rijrichting maar een rijbaan is. Ook niet als er geen markeringsstrepen zijn aange bracht. Daardoor kunnen levensge vaarlijk situaties ontstaan en bo vendien is het in alle landen verbo den. Rechts rijden Blijf zoveel mogelijk rechts rijden, maar bestuurders van combinaties moeten er in gewelfde tunnels reke ning mee houden dat de caravan langs de tunnelwand kan schuren. Let op trottoirbanden en uitsteek sels en op kleine voorwerpen die van onder de wielen van andere au to's weggeslingerd kunnen worden. File Ontstaat er een file in de tunnel houdt dan zoveel mogelijk afstand, maar minimaal drie meter. Anders worden de autogassen onverdund de auto ingeblazen. Lijkt het er op dat de opstopping lang gaat duren zet dan de motor af. Ga wel zoveel mogelijk aan de kant om de weg voor politie eventuele hulpverle ningsvoertuigen vrij te maken. Remmen Houdt er bij het uitrijden van de tunnel rekening mee dat u snel moet kunnen remmen. Uw voor ganger kan door het plotselinge fel le daglicht worden verblind en op de rem gaan staan en verder is er vaak direct na de tunnel een par keerplaats die de voorganger ook tot onverwacht remmen zou kun nen verleiden. Pech Wie pech krijgt in de tunnel dient onmiddellijk de waarschuwings- lichten te ontsteken. Duw de auto als het even kan naar een uitwijkha- ven. Laat alle inzittenden eerste uit stappen aan de rechterkant en laat ze zich dicht tegen de tunnelwand drukken. Vraag direct telefonische hulp. Lijnen op de tunnelwand ge ven de plaats van de dichtsbijzijnde telefoon aan. ADVERTENTIE Regionaal Jaguar Centrum A. Blankespoor b.v. JAGUAR^ Oostdorperweg 29-31 Wassenaar Tel. 01751-19359 BINNENLAND/BUITENLAND niveau omdat de arbeidsbureaus zwaar onderbezet zijn. Enkele andere punten die de vak centrale aangeeft: minder betaald UTRECHT (ANP) - Het kabinet be steedt in zijn nota over sociale ver nieuwing ten onrechte nauwelijks aandacht aan de bijdragen die be drijfstakken en bedrijven kunnen overwerk en" kaderwetgeving leveren. De vakcentrale FNV stelt verlofregelingen om betaalde en on- dit in een gisteren verschenen nota betaalde arbeid te combineren. Ver- waarin de vakcentrale haar visie der pleit de FNV voor het verbete- geeft op de sociale vernieuwing. De ren van arbeidsomstandigheden en FNV geeft aan hoe zij haar eigen rol een grotere zeggenschap van de en die van de overheid ziet in het werknemers op de dagelijks gang proces en heeft tien geboden opge- van zaken in het bedrijf en de instel- steld voor de 'sociaal vernieuwende ling, werkgever'. De visie van de FNV is overigens niet echt nieuw: de vakcentrale altijd al van uitgegaan dat veel pro- de werkgever. De Nieuwe Werkge- blemen in de maatschappij "verde lingsvraagstukken" zijn. Wel is het pelijke winst dat de regering nu ook open- kent lijk de scheefgroei in de maatschap pelijke verhoudingen erkent er "een poging doet" daar "mogelijke' oplossingen voor aan te dragen, al type dat zijn maatschap- verantwoordelijkheden daar ook naar handelt, vindt de FNV. Die tien geboden moet de werkgever overigens wel "minder speels opvatten dan het wellicht overkomt". De werkgever moet bij dus de nota. Daarom kiest de FNV voorbeeld gevaarlijke en ongezon de arbeidssituaties uitbannen en geen verboden van de wetgever af wachten; niet aan prestatiebeloning teleurgesteld doen, schade aan milieu voorko- het kader man en niet discrimineren. De vakcentrale is dat de overheid zich van Sociale Vernieuwing nauwe lijks over rechtvaardige inkomens verdeling uitlaat. Voor een succes volle sociale vernieuwing zijn vol- Van de overheid vraagt de FNV onder meer een goed systeem van individuele huursubsidies, quote- gens de vakcentrale een gedurfd ringsmaatregelen bij arbeidsmarkt- werkgelegenheidsbeleid en een fat- beleid, medewerking aan atv-beleid soenlijk inkomensbeleid cruciaal. en meer invloed van de vakbewe- Herverdeling en het beschikbaar 6inê °P de instrumenten van het stellen van extra geld zijn essen- economisch beleid. Maar ook zal de HAVANA Cubaanse politiemen sen bewaken de ingang van het Spaanse ambassade in Havana waar achttien Cubanen hun toe vlucht hebben gezocht. Ook in de Ita liaanse ambassade verblijven nog LUSAKA (IPS) - De Zambiaanse president Kenneth Kaunda heeft gisteren een algemene amnestie af gekondigd voor politieke gevange nen in zijn land. De amnestie voor ziet in de vrijlating van 600 Zambia- nen die gevangen zitten op beschul diging van verraad, opruiing en plundering. Kaunda zei met de am nestie nationale verzoening na te streven. Hij waarschuwde ervoor de maatregel niet op te vatten als een teken van zwakte. Kaunda kondigde tevens de op heffing van de avondklok aan en overweegt de staat van beleg, die al 27 jaar van kracht is, op te heffen. Verder wordt het referendum over de wenselijkheid van een meer-par- tijenstelsel uitgesteld van 17 okto ber dit jaar tot 13 augustus volgend jaar. De president waarschuwde dat de avondklok weer wordt ingesteld als opnieuw ongeregeldheden uit breken en zei vastbesloten te zijn niet af te treden als gevolg van de voedselrellen en de couppogingen. De meest opzienbarende vrijla tingen zijn die van luitenant Mwam- ZAGREB/SRB (Rtr) - De leiders van de Servische minderheid in de Cubanen die het land willen Joegoslavische republiek Kroatië verlaten. Drie mannen die de Zwit- hebben zich gisteren tijdens tieel. Zo is het bij de huidige econo mische omstandigheden goed mo gelijk de minimumuitkeringen ex tra te verhogen. Uitkeringen moe ten er 5 procent meer op vooruit gaan. Verder dient de overheid in haar economisch beleid meer ac cent gaan leggen op werkgelegen heid. De FNV ziet overigens proble men in de organisatie van het ar beidsmarktbeleid op gemeentelijk Arbeidsinspectie beter gaan functioneren. verlaten met de garantie dat tegen protesteren hiermee tegen de i moeten ^en niets ondernomen zal worden. waarop zij naar hun mening c> afp) worden gediscrimineerd in deze HAARLEM (GPD) - De Haarlemse gedwongen verblijf rechtbankpresident mr. H.F. den Haak kan binnenkort toch een inhoudelijk oordeel vellen over het gedwongen verblijf van asielzoe kers in de transitruimte op de lucht- kers in de transitruimten op Schip- OVERLEGGEN - Noord-en Zuid- Korea hebben gisteren in Panmun- rP® Pres,dent jon in de gedemilitaiserde zone aan hun gfens een historisch akkoord Haag het centrale punt Volgens Vluchtelingenwerk vreemdelingenzaken. Van heeft deze situatie geen wettelijke Haak verwees de zaak dan ook naar basis, en is dus illegaal. De staat be- zijn Haagse collega. getekend om voortaan op het hoog- naar Haarlem- ste politieke niveau met elkaar te overleggen. In het 19 punten omvat tende akkoord is afgesproken dat de premiers van beide landen el kaar van 4 tot 7 september in Seoul zullen spreken over politieke toena dering en culturele uitwisseling op weg naar een toekomstige hereni ging. de rechtbank in Den Haag heeft de zaak voor afdoening terugverwezen strijdt dit, maar Haarlemse rechters hebben van het standpunt van Den Haag al eerder niets heel gelaten. Landsadvocaat mr. G. Hoogvliet sprak tijdens het geding op 11 juli Het begint voor de buitenwacht over een wedstrijd, op een klucht te lijken. Op 11 juli punten achter sta' diende voor de Haarlemse recht- Rechtbankpresi__ bankpresident een kort geding tus- Haak kwam echter niet toe Getooid met de pet van rechter- pfaatsvervanger in Den Haag kan mr. Van den Haak nu toch, in Haar lem, inhoudelijk met de situatie in ik op de transitruimte aan de slag. De rechter heeft inmiddels besloten na Rechtbankpresident Van den de vakantie, medio september, nieuwe - korte - zitting publiek. Tienduizenden Serviërs woon den de bijeenkomst in het stadje Srb by. Zij betoogden tegen de grondwetswijzigingen die de nieu we rechtse regering van Kroatië wil doorvoeren. De Serviërs zeggen dat zij door die aanpassingen tot twee derangsburgers worden gedegra deerd. Zo'n elf procent van de 4,5 miljoen inwoners van Kroatië is Servisch. "Dit is de opstand van het Servi- sche volk", verklaarde Jovan n Raskovic, de leider van de 600.000 j.n Serviërs in Kroatië, voor een jui- ~ie chende menigte. "Maar het is geen den gewapende opstand". Eerder had den de leiders van een aantal over wegend Servische gemeenten in Kroatië een verklaring aangenomen waarin de "soevereiniteit en auto nomie van het Servische volk" werd uitgeroepen. In eene verkla ring stellen de Serviërs dat zij recht hebben op autonomie in Kroatië. Joegoslavië wordt verscheurd door nationalistische en ideologi- eens worden met de andere repu blieken. De Serviërs vrezen dat hun grondrechten niet gewaarborgd zul len worden als Kroatië een onafhan kelijke staat wordt. ba Luchembe, die op 30 juni een couppoging ondernam, en van de voormalige legeraanvoerder luite nant-generaal Christon Tembo. Te gen Tembo (41), ex-ambassadeur in West-Duitsland, liep nog een proces vanwege een couppoging in 1988. Ook de voormalige rechter van het Hooggerechtshof, Edward Sham- wana, profiteert van de amnestiere geling. Shamwana was tot levens lang veroordeeld, ook al vanwege een couppoging in 1988. Waarnemers hebben de door Kaunda aangekondigde maatrege len omschreven als een mijlpaal in de democratisering van de een-par- tijstaat, die in Zambia al 17 jaar oud is. Het Comité voor Herinvoering van een Meer-partijenstelse rea geerde echter negatief op de beslis sing het referendum bijna een jaar uit te stellen. Volgens Kaunda is het uitstel nodig om te kunnen voldoen aan de vakbondseis voor een nieu we kiezersregistratie, waardoor meer mensen kunnen deelnemen. Volgens het Comité zou uitstel tot december voldoende tijdwinst op leveren. VOETBAL - Het naar de eerste di visie gedegradeerde Haarlem heeft woensdagavond met 5-0 gewonnen van tweedeklasser Vaesrade. Bij rust was het 3-0. Van Roon scoorde vier maal. Het andere doelpunt kwam op naam van Baron. Er wa ren 500 toeschouwers. bracht. Krachtens de vreemdelingenwet is Den oerviers inhoudelijk oordeel over de kwes- te wijden. Daarna volgt de definitie- tie. Hij was het met de staat eens dat ve uitspraak. De partij die het met vluchtelingenorganisatie eist dat er de zaak bij de rechtbank in Den deze uitspraak niet eens is, kan ver een onmiddellijk eind komt aan het Haag had moeten worden aange- volgens in hoger beroep. d®J^af^ sche twisten. De republieken Slove nië en Kroatië willen dat het land een lossere confederatie wordt en zij hebben gedreigd uit de federatie te treden als zij het daarover niet COLOMBO (Rtr) - Tamil-guerrilla- strijders hebben vanmorgen bij een aanval op een Singalees dorp' 21 burgers gedood. Dit hebben militai re bronnen gezegd. Een grote groep Tamil-Tijgers be stormde kort na middernacht het dorp Tammanne Elawaka, waar on geveer 130 gezinnen woonden, en schoten en staken de slapende dor pelingen dood. De bronnen zeiden dat de Tijgers ook twintig huizen in brand staken. Sommige lijken, on herkenbaar verminkt, werden aan getroffen in de brandende huizen. Militaire troepen begaven zich van een naburig kamp direct naar het getroffen dorp en zochten de bos sen door naar de dader9. Maar zovei bekend is er niemand gegrepen. Het was de derde aanval op Singalese dorpen in het noordoosten in twee dagen. Zeker 38 Singalese dorpelin gen, onder wie vrouwen en kinde ren, kwamen daarbij om, zeiden de militaire bronnen. Bijzonderheden over de gebeurtenissen en het aan tal slachtoffers konden overigens niet worden geverifieerd bij onaf hankelijke bronnen. "De Tijgers', die worden gecon fronteerd met oprukkende leger- troepen, proberen de aandacht van het leger af te leiden door Singalese dorpelingen aan te vallen", ver klaarde een legerofficier. Militaire bronnen zeiden dat vei ligheidstroepen die dinsdag na he vige gevechten de noordelijke stad Kilinochci heroverden op de guerr illastrijders, hun positie aan het verstevigen zijn in het district. Sinds zes weken geleden de ge welddadige strijd tussen Tamil-Tij gers en het leger oplaaide zijn meer dan 1.500 rebellen, soldaten en bur gers omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15