Vaten werden op stort afgedekt met huisafval Moet Zuid-Holland toch de zee in? Record-afzet drinkwater Inspraak in bejaardenoorden op gang Nieuwe NZH-bus op weg: 'Wat een kar, daar wil ik nog wel een ritje in maken' Dioxine rond Leidse vuilverbranding nooit hoger dan wettelijk toegestaan Nu ook bekentenis Kemp in gifschandaal Informatie produkten laat te wensen over Kunst in provinciehuis Woningbouw vraagt een spectaculaire keuze van provincie DONDERDAG 26 JULI 1990 PAGINA 11 LEIDEN - Het EWR heeft vrij dag een record-hoeveelheid water afgeleverd. Die dag ging 98.000 kubieke meter drinkwa ter de deur uit. Gemiddeld le vert de EWR zo'n 77.000 kubie ke meter af. Volgens woord voerder R. Hagenaars is dit te danken aan het warme weer. "Overigens is de omzet de af gelopen tijd hoe dan ook flink gestegen. Dat komt door de groei van het inwonertal in de regio en omdat we nu ook aan Alphen leveren". Hij verwacht geen problemen door de droogte. "Het Haagse water bedrijf. waarvan we afnemen, heeft voldoende capaciteit. In geval van nood kunnen we ook de produktie in de Katwijkse duinen tijdelijk uitbreiden". Enquête provincie Zuid-Holland: DEN HAAG Het democratise ringsproces in verzorgingshuizen komt langzaam maar goed op gang. Die conclusie trekt beleidsmede werker ouderenzaken P. Cremers van de provincie Zuid-Holland naar aanleiding van een enquête onder de verzorgingshuizen in de provin- In april vorig jaar stelde het pro vinciebestuur regels voor inspraak en medezeggenschap van de bewo ners van deze huizen vast. Deze re gels moeten in oktober van dit jaar werkelijk doorgevoerd zijn, vindt de provincie. "Er is door de besturen van de huizen nogal wisselend gereageerd op de regels", zegt Cremers, "in sommige huizen was men er al mee bezig. Andere vonden het een goed idee. Soms was er ook sprake van frisse tegenzin. Met name bij enkele protestant-christelijke huizen lagen sommige zaken om principiële re denen nogal moeilijk". Dat geldt bijvoorbeeld de nieuwe bestuurssamenstelling. Bepaald is dat er drie bewoners in het bestuur zitting moeten hebben. Het meren deel van de huizen is bezig de sa menstelling van het bestuur aan te passen. De besturen van tien huizen (Zuid-Holland telt in het totaal 107 verzorgingshuizen) zijn weigerach tig om aan deze verplichting te vol doen en houden de samenstelling liever in eigen hand. Uit de enquête bleek dat een vijf de van het aantal huizen reeds een klachtencommissie heeft ingesteld. In 70 procent van de ondervraagde huizen wordt regelmatig met de be woners overlegd. Tegenvallend was dat de meeste bestuursvergaderin gen nog in beslotenheid plaats vin den inplaats van in het openbaar, zoals de nieuwe regels Formeel heeft het provinciebe stuur geen sanctiemogelijkheden om naleving van de nieuwe regels af te dwingen. Cremers verwacht ech ter dat de provincie vanuit haar ver antwoordelijkheid als toezichthou der en subsidiegever voldoende mogelijkheden heeft om het beleid in de verzorgingshuizen bij te stu- BILTHOVEN/LEIDEN - De hoe veelheid dioxines in het melkvet van koeien die rond de Leidse vuilverbranding grazen, heeft nooit de normen overschreden. Hoewel de installatie zelf wel tot enkele honderden keren méér dioxines uitstoot dan wettelijk is toegestaan - en daarom ook in september wordt gesloten - zijn deze uiterst giftige stoffen in de onderzochte melkmonsters niet eenmaal in verontrustende hoe veelheden aangetroffen. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft inmiddels van de ministeries van Landbouw en Milieu opdracht gekregen de on derzoeken naar de 'Leidse' melk te staken. Volgens een woordvoerder van het RIVM zijn er in totaal drie keer melkmonsters uit Leiden onderzocht. Vorig jaar, na de Lickebaert-affaire, gebeurde dat voor het eerst. De metingen zijn in april en mei van dit jaar her haald. Het RIVM heeft, steeds de melk onderzocht van twee bedrij ven, 'direct' onder de rook van de Leidse vuilverbranding. Het dioxine-gehalte lag bij deze me tingen telkens rond de 4 tot 5 pi- cogram - een miljoenste van een miljoenste gram - dioxine per gram melkvet. De norm staat op 6 picogram. Tegelijkertijd met Leiden, zijn ook de melkvet-metingen rond de vuilverbrandingen in Alkmaar en Amsterdam-Noord beëindigd. De onderzoeken bij melkvee-bedrij ven in de Lickebaertpolder in het Rijnmondgebied gaan door. Daar worden de dioxinenormen nog steeds overschreden, zeer waar schijnlijk door de uitstoot van de AVR. Waarom daar de melk wel flink is verontreinigd en in Leiden niet, terwijl de dioxine-uitstoot hier minstens zo ernstig is, is nog niet helemaal duidelijk. "We vermoe den dat de verspreiding van dioxines rond de Leidse installa tie 'gunstiger' verloopt. De twee bedrijven die we in Leiden heb ben onderzocht, zijn trouwens ook verder verwijderd van de vuilverbranding dan die in de Lickebaert. Hoe de neerslag van de stoffen en de opname in het melkvet echter precies plaats hebben, moet nog nader worden uitgezocht", aldus de RIVM- woordvoerder. LEIDEN Kilometerstand: 758. Tijd: 10.19 uur. Vertrekpunt: Sta tionsplein. Leiden maakt kennis met de nieuwe, hagelwitte, NZH- bus. Mensen blijven stilstaan, wij zen naar ernaar. De blikken zijn be wonderend. Zuid-west wordt eerst aangedaan. De rit is voorzichtig. Chauffeur Huig v.d. Bent heeft de primeur. In Rijnsburg hoort hij via de esofoon - zoiets als een mobilo foon - dat hij uitverkoren is om de stadsbus als eerste te mogen bestu ren. Eng vindt v.d. Bent het niet. Zegt dat hij al vijftien jaar buschauf feur is. Het frontje is wat anders dan dat in de gele bus en hij moet wen nen aan het lage zitje. Zijn collega's kijken op hem neer en hij moet naar de passagiers op kijken. Dat is even wennen, vindt v.d. Bent. Uitleg hoe het allemaal werkt krijgt de chauffeur uit Katwijk van uitrukchef M. van Vulpen, de man die er 's morgens in alle vroegte voor zorgt dat alle bussen de weg op gaan. Hoe de automatische versnel lingsbak moet worden ingescha keld, hoe de lage vloer naar de stoeprand 'knielt' waarna de kin derwagens als het ware zo naar bin nen kan rijden. En wat meer techni sche snufjes. Met nog een laatste waarschuwing om goed op de reizi gers bij de halte te letten, vertrekt het prototype van de bus om precies elf minuten voor half elf. Bekijks heeft de mooie witte bus, die meer op een touringcar lijkt, ze ker. De chauffeur manoeuvreert voorzichtig door het stadsverkeer. "Even het gevoel krijgen", lacht v.d. Bent. "Kijk, met die andere spelen we". Tot twee keer toe raakt de bus met de voorwielen de stoeprand, omdat de chauffeur niet weet hoe ver de wielen uit elkaar staan. Even wennen dus. Weinig lawaai Het eerste wat v.d. Bent opmerkt is dat de motor zo weinig lawaai maakt. Een gesprek kan zonder stemverheffing worden gevoerd. Voordeel van de motor is dat hij 'schoon' is. "Hij is ook wat feller", merkt v.d. Bent na enkele kilome ters op. "Best een voordeel, omdat je dan gelijk met de verkeersstroom kunt optrekken. Nee, hard rijden kun je er niet mee. De bus is afge steld op 80 kilometer per uur". Collega-chauffeurs die hij tegen komt kijken met begerige blikken naar de bus. In de Korevaarstraat maakt één van hen een gebaar met duim en wijsvinger alsof hij zeggen wil: 'Nou, nou, dat kost een lieve duit'. Dat kost het ook wel, denkt v.d. Bent. Hij schat de prijs van de bus op een bedrag dat het kwart miljoen heel dicht benadert. Later blijkt de opmerking 'goed op passagiers bij haltes te letten' geen loze kreet te zijn. Een andere buschauffeur laat tijdens een stop luidruchtig weten dat z'n vriendin de bus heeft gemist. Maar v.d. Bent is daaraan niet echt schuldig. De vriendin had de bus wel zien nade ren, maar wist niet dat de NZH daarmee ging rijden. Anders ge zegd: ze miste de bus. Haar vriend, een collega van v.d. Bent, moest het ontgelden. Weer een andere chauf feur kijkt z'n ogen uit en weet niet anders te zeggen dan: 'Verrek, is dat Wat mooi zeg'. Indruk Passagiers lopen hoofdschuddend om de bus heen alvorens ze erin stappen. Een oude baas met stok merkt na z'n ritje op: "Wat een kar zeg, daar zou ik nog wel eens in wil len rijden". Een bejaard echtpaar dat net een halte passeert waar de bus een stop maakt: "Wat een ruim te om te staan. Effe kijke hoor", zegt de mannelijke helft, "en effe zitte". De man vindt dat de NZH de reizi ger wel verwent. "Het ruikt alle maal nog nieuw". Een vrouw die enkele haltes ver derop instapt aarzelt wat alvorens ze de bus laat stoppen. Zegt:"Góh, ik moest eerst eens even kijken. Wat mooi hè?" Als ze een plaats heeft ge vonden merkt ze op de stoelen toch wel wat aan de lage kant te vinden. "Ja, ik moet wat zeggen, nietwaar", lacht ze. Een echte Leidenaar roept al van verre: "We gaan erop vooruit hoor". Het lijkt of hij de 'R' extra lang laat rrrrrollen. "Ik hoop dat 'ie zo mooi blijft". Het ritje Stationsplein-Leiden zuid-west zit er op. Een kilometer of tien heeft v.d. Bent de nieuwe stads bus gereden. Een eerste, voorzichti ge, impressie? "Hij rijdt prima, stuurt lekker en zit lekker. Kortom, wat mij betreft, ik ben tevreden. Voor mij mogen ze hem zo inzet ten". De passagiers lieten dat al eer der blijken. (Vanc redacteur Meindert van der Kaaij) DEN HAAG/REGIO - "Ik weet van niks. En het interesseert me ook niks". Zo reageerde de voormalige stortbaas in maart 1988 op vragen van journalisten wat zijn aandeel was in het toen net bekend geworden gifschandaal op de Alphense vuilstort in de Coupépolder. Dat transporteur Kemp in Alphen afval stortte was hem bekend. Van illegale lozingen of vaten chemisch afval had hij nooit iets gemerkt. Na de eerste publikaties over het schandaal in Alphen waar 100.000 vaten chemisch afval zouden lig gen, regende het tips over bedrijven en ambtenaren die betrokken zou den zijn bij illegale stortingen. Op aandrang van burgemeester Paats van Alphen werd na geruchten over nachtelijke stortingen de handel en wandel van de stortbaas nagegaan. Dit onderzoek liep echter op niets uit. Daarop zijn in 1988/89 een groot aantal getuigen gehoord door justi tie waaronder ex-werknemers van Kemp zoals chauffeurs. Maar ook ambtenaren van de gemeente Al phen van wie enkelen verdacht wer den van omkoping werden onder vraagd. Bij die verhoren eind '88 heeft de ex-stortbaas verklaard, zo blijkt uit het vonnis van de Haagse rechter, meer dan een ton aan steekpennin gen van Kemp te hebben ontvan gen. Een deel van de smeergelden gaf de stortbaas op zijn beurt aan twee andere personen die op de stortplaats werkzaam waren. De Leidenaar heeft ook bekend dat hij de stortplaats vaak voor de reguliere openingstijd opende, om 5.00 of 6.00 uur 's ochtends, zodat er geen getuigen zouden zijn van de il legale stortingen. De lozingen wer den door hem niet geregistreerd, zo dat Kemp meer afval kon storten dan maximaal was toegestaan. Een 43-jarige bulldozermachinist uit Bodegraven kreeg van de stort baas de opdracht om de gestorte va ten onder het andere afval te schui ven zodat ze niet meer te zien wa- Tuinafval Behalve van Kemp, ontving de stortbaas ook steekpenningen van de firma's Jannes Vos bv en Willem Verkerk, beiden uit Alphen aan de Rijn, voor het illegaal storten van chemisch afval. Daarnaast hebben ook anderen tegenover de rechter commissaris verklaard dat I£emp niet de enige is geweest die destijds kwalijke stoffen in Alphen heeft ge stort. Zo zou in opdracht van container- vervoersberdrijf Willem Verkerk DEN HAAG - De veiligheidsin structies voor produkten laten vaak te wensen over. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden vandaag is gepubliceerd. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur en Instituut voor consumentenonder zoek (Swoka). Volgens de Werkgroep Veiligheid van de Leidse universiteit beperkt de informatie in handleidingen zich vaak tot wat een gebruiker wel, of juist niet, moet doen om veilig met een produkt om te gaan. Deze infor matie is over het algemeen duide lijk en voldoende. Over de aard van het gevaar en de gevolgen van on- DEN HAAG - De Zuidhollandse kunstenaars Fem Hulst-Stamkart uit Oegstgeest en Piet Kouwenho- ven uit Bleiswijk stellen in augus tus hun werken ten toon in het pro vinciehuis aan de Koningskade in Den Haag. Hulst-Stamkart laat zich veelal door natuur en landschappen inspireren en maakt tekeningen en schilderijen. Kouwenhoven laat acrylschilderijen zien die handelen over mensen in de sport. De kunst werken zijn gratis te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Professor Van Knippenberg overleden LEIDEN - Op 53-jarige leeftijd is dinsdag onverwacht prof. dr. P.H. van Knippenberg overleden. Hij was verbonden aan de vakgroep biochemie van de Leidse universi teit. Van Knippenberg studeerde scheikunde in Leiden voordat hij in '65 cum laude promoveerde. Na een verblijf van enkele jaren in het bui tenland keerde hij in '68 bij de vak groep biochemie terug waar hij in '80 als hoogleraar werd benoemd. Prof. van Knippenberg wordt mor gen in zijn woonplaats Oegstgeest begraven. veilig gebruik wordt echter nauwe lijks gesproken, aldus de werk groep. Gebruikers kunnen de risi co's daardoor verkeerd beoordelen. De onderzoekers pleiten ervoor de veiligheidsinstructies zoveel mo gelijk vóór in de handleidingen op te nemen. Het is namelijk gebleken dat veel consumenten deze infor matie niet kunnen vinden. Ook is bekend dat mensen slechts een klein deel van de instructies ont houden, vooral ook omdat de mees te handleidingen te dik zijn. Overi gens geven de onderzoekers geen verband aan tussen de slechte pro- duktinformatie en het aantal onge vallen door onveilig gebruik van ap paraten. tectyl, verlopen olie en volle en lege blikken verf in de Coupépolder zijn gedumpt. Een andere chauffeur be kende aan de recherche in opdracht van Jannes Vos 'vloeistoffen' te hebben geloosd. Directeur Willem Verkerk ontkende vanochtend dat dit is gebeurd. "We hebben in de Coupépolder slechts bouw- en sloopafval gestort". Verkerk be strijdt verder dat hij ooit Kemp heeft ingeschakeld voor een trans port. Directeur Jannes Vos ontkent ooit chemisch afval te hebben ge stort. "Ik heb helemaal geen chemi sche fabrieken waarvoor ik afval vervoer. Ik heb destijds wel in de Coupépolder gestort, maar dat ging alleen om tuinafval", aldus Vos. Kemp heeft in februari '89 tegen over de recherche toegegeven dat hij meerdere malen in Alphen aan den Rijn chemisch afval heeft ge stort. Eerder ontkende Kemp altijd dat hij illegaal gestort zou hebben en noemde hij de beschuldigingen 'leugens'. Nu heeft hij ook toegege ven shredder - een restproduct van autowrakken - en ziekenhuisafval van het Academisch Ziekenhuis Leiden te hebben gedumpt. Met verschillende bedrijven was hij overeengekomen dat hij afval stoffen zou afvoeren naar de Afval verwerking Rijnmond en heeft hij daarvoor ook de verbrandingskos- ten in rekening gebracht. In werke lijkheid bracht hij de stoffen naar de Coupépolder. Een aantal voormalige werkne mers van Kemp heeft bekend in op dracht van hem vaten met vloeibaar afval te hebben gestort. Soms werd de inhoud van de vaten op het be drijfsterrein van Kemp vermengd met huisvuil of papierafval. In en kele gevallen, zo verklaarden zij, werd een laag vaten in containers afgedekt met bij voorbeeld huisvuil en vervolgens gestort. DEN HAAG/REGIO - Nog niets staat vast: de aantallen niet, de lokaties niet. Wel is zeker, dat er soms spectaculaire oplossin gen nodig zijn. Het dempen "van het IJmeer bij Amsterdam bij voorbeeld, of landaanwinning voor de kust bij Den Haag. Pijnlij ke ingrepen zullen noodzakelijk blijken. Het kostbare want schaarse Randstad-groen kan niet altijd onaangetast blijven. Het 'wegzetten' van ongeveer 700.000 woningen tot het jaar 2015 (500.000 na 1995) vergt offers. Dit najaar komt de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu, Hans Alders, met zijn supplement op de Vierde Nota voor de Ruimtelijke Orde ning. De 'Vierde Nota Extra' heet het stuk. In de oorspronkelijke versie van het stuk, nog uitge bracht onder het bewind van Ed Nijpels, werd het dilemma al dui delijk, zij het dat het toen nog om andere getallen ging. Er moesten volgens Nijpels nog één miljoen woningen worden ge bouwd in de Randstad. De huizen zijn nodig om de bevolkingsgroei in de Randstad op te vangen, maar ook om te kunnen voldoen aan de behoefte om ruimer te wo nen. Dat ontstellende aantal is in middels gezakt tot 700.000 wonin gen, waarvan dan ook nog een groot deel kan worden gereali seerd binnen de steden en in be staande plannen. Voor ruim 100.000 huizen is nog geen plek. Dat lijkt niet veel, maar de wereld van de ruimtelijke ordenaars is nog steeds in rep en roer. Waar in godsnaam laten we al die huizen? Velen hebben al gewaar schuwd, dat het bouwen vooraf zal worden gegaan door minder aantrekklijke keuzen. Hans Al ders voorop. Vorige week nog bij de presentatie van een rapport van de Rijks Planologische Dienst over onder meer de wo- ningbouwproblematiek zei hij: "Het lijkt er soms op, dat het schier onmogelijke met elkaar moet worden verenigd". Hier on der een overzicht van de 'keuze problemen' in Zuid-Holland. Parkstad In deze provincie wordt met spanning gewacht op een struc tuurvisie. In september geeft het college van gedeputeerde staten zijn standpunt over onder meer de nieuwe, grootschalige woning- bouwlokaties prijs. "Het wordt een aantal discutabele oplossin gen. Dat weten we nu al", zei ge deputeerde mevrouw Loudi Stol- ker-Nanninga onlangs in deze krant. Oplossingen waarbij het toch al schaarse Randstad-groen verder zal worden aangevreten. In het gebied tussen Leiden en Dordrecht moeten tot 2015 nog 150.000 woningen worden -ge bouwd. Vooruitlopend op de structuurvisie zijn er al plannen voor nieuwe woningbouwloka- ties gelanceerd - spectaculaire plannen mag men wel stellen. De twee meest in 't oog springende zijn de 'Kustlokatie' en de 'Park stad'. De Kustlokatie voorziet in de aanwinning van land voor de Noordzeekust tussen Hoek van Holland en Scheveningen. Het tweede plan gaat uit van het vol bouwen van de zone tussen Den Haag, Zoetermeer, Delft en Rot terdam. Het laatste woord over deze twee plannen is nog niet ge zegd. Het moet, zoals het er nu naar uitziet, een keuze worden tussen beide plannen, althans volgens de Rijks Planologische Dienst (RPD). In Zuid-Holland lijkt men geneigd te zeggen, dat ze beide moeten worden uitgevoerd om aan de vraag naar woningen te kunnen voldoen. Gedeputeerde Staten zullen daar in september meer duidelijkheid over ver schaffen. Zoals ze ook antwoord moeten geven op de volgens de RPD essentiële vraag: moeten Den Haag en Rotterdam geschei den stadsgewesten blijven of worden de twee samengevoegd tot één superstadsgewest? Wanneer gekozen wordt voor de vorming van één stadsgewest, kan dat waarschijnlijk het beste gebeuren door het gebied tussen Den Haag en Rotterdam langs de zogenaamde Hofplein-spoorlijn (Rotterdam-Pijnacker-Den Haag) vol te bouwen met maximaal 35.000 woningen. Deze variant heeft als nadeel, dat een groot aantal tuinbouwkassen naar el ders moet worden verplaatst, al dus de RPD in het rapport 'De Randstad op weg naar 2015' dat vorige week is gepubliceerd. Kustuitbreiding Deze kostbare operatie kan wor den omzeild' door de koppeling tussen de beide stadsgewesten 'buitenom' te leggen; dat wil zeg gen in het oostelijke deel van het gebied, tussen Zoetermeer en Rotterdam-oost. Deze variant komt vrijwel zeker niet in aan merking. In het rapport van de Rijks Planologisch Dienst komt deze suggestie als slechtste uit de bus. Om verschillende redenen. De aantasting van het 'Groene Hart' is daarvan wel de belang rijkste. Het Groene Hart is het centrale deel van de Randstad dat ligt in geklemd tussen Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Belangrijke stukken als de Vier de Nota op de Ruimtelijke Orde ning van VROM-minister Alders, maar ook de nota 'De Randstad maakt zich op' (uitgebracht door de drie Randstad-provincies sa men) gaan ervan uit, dat instand houding van het Groene Hart es sentieel is voor het behoud van de leefbaarheid in de Randstad. Mocht de beslissing zijn, dat Den Haag en Rotterdam niet aan elkaar gekleefd moeten worden, dan pas komt volgens de RPD een ander spectaculair plan in beeld en dat is de 'Kustlokatie'. In dit plan dat overigens ook ruimte 'biedt aan bedrijvigheid en recrea tie, zouden ongeveer 25.000 wo ningen kunnen worden ge bouwd. Het plan, dat vooralsnog drie varianten kent, heeft één groot nadeel: het is duur. Er moet land worden aangewonnen en dat is niet het goedkoopste werk dat men zich kan bedenken. Tech nisch is het plan volstrekt haal baar, volgens berekeningen kan het tekort in de exploitatie oplo pen tot 1,8 miljard gulden. "Als uitsluitend naar de kosten wordt gekeken, is de kustuitbrei ding uit maatschappelijk-econo- misch oogpunt niet haalbaar", schreef drs. J. Borgman, voorzit ter van de stuurgroep die de mo gelijkheden van het plan heeft on derzocht, enkele jaren geleden al. Maar hij schreef ook, dat wie de kwaliteit van het bestaan in de Randstad mee laat wegen, tot an dere uitkomsten kan komen. Het Kustplan is derhalve niet kans loos. Honderd jaar geleden stond de krant: Er worden gevraagd: een BINNENVADER en - MOEDER voor het Weeshuis der Neder- duitsch-Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee. Vereischten zijn: Gehuwde Lieden, gezond gestel en van beslist Christelijke beginselen, ouderdom niet boven de 50 jaren en geene kinderen te hunnen laste. Zij genieten vrijen kost, inwoning en geneeskundi- gè hulp. Salaris bij nadere over eenkomst te bepalen. B. en Ws. te Leiden stellen voor aan de firma Tieleman en Dros vergunning te verleenen om uit hare fabriek aan de Uiterstegracht een riool te leg gen tot afvoer van vuil water naar de gracht, onder de door de commissie van fabricage voor gestelde voorwaarden. Bij het achteruitzetten van een ledigen trein zijn gister avond laat op het rangeertrein van den Hollandschen Spoor weg te Amsterdam twee wagons ontspoord en van het talud aan de zijde van den Westerdokdijk gevallen. Van de Korte Prinsen gracht kan men ze zien liggen, half vernield. Vijfentwintig jaar geleden: De 65-jarige Pietro Mosca en de 60-jarige Maria Molinaro zijn gisteren in Ivrea, noord west-I talie, na een verloving van 45 jaar in het huwelijk ge treden. Mosca vertrok kort na zijn verloving in 1920 naar de V.S. om zijn fortuin te gaan zoe ken. Zijn verloofde wachtte trouw en wees verscheidene hu welijksaanzoeken af. Twee jaar geleden keerde Pietro terug en bouwde een huis van het ver diende geld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11