'Fan zo n pop heb ik gedroomd 'De brigade doet meer dan alleen spelevaren Vooroorlogs speelgoed tentoongesteld en getaxeerd in verpleeghui* Katwijkse vrijwilligers belichten alle facetten van het reddingswerk Traditionele paardendagen in Stompwijk PAGINA 10 REGIO LEIDEN DONDERDAG 26 JULI 19! Gewapende overval op ABN-filiaal NOORDWIJKERHOUT Drie Na de overval verdwenen de da- mannen hebben gistermorgen rond ders in een gereedstaande perso- 09.00 uur een overval gepleegd op nenauto, waarin al een chauffeur achter het stuur zat te wachten. De ze auto, een grijze Fiat Croma, werd een uur later teruggevonden op een parkeerplaats aan de Salviaweg in Noordwijk. de ABN-bank aan de Herenweg i Noordwijkerhout. De gewapende overvallers dwongen het personeel een nog onbekend bedrag aan geld af te geven. WK paalzitten verliest drie deelnemers NOORDWIJKERHOUT De drie Hillegomse paalzitters Simon Schen kel, Adriaan Visser en Willem Trouwen zijn vannacht van hun palen in het Oosterduinsemeer gestapt. De 51-jarige Schenkel, de oudste deelnemer aan het wereldkampioenschap, ging vanmorgen rond zes uur de paal af omdat hij misselijk was. De Hillegommer die voor de vijfde keer meedeed aan het paalzitten, heeft daarmee zijn eigen record van 96 uur niet kunnen verbreken. De andere twee Hillegommers moesten eerder in de nacht af haken. Leiderdorpse (78) van tasje beroofd LEIDERDORP - Een 78-jarige Leiderdorpse is gisteravond op brute wijze van haar tasje beroofd. Om ongeveer half negen reed zij op haar fiets door de plaatselijke Roodborststraat toen een onbekend gebleven jongeman haar tasje met grote kracht van haar schouder rukte. De tas bevatte een kleine hoeveelheid geld, een bank- en een giropasje en een setje betaal kaarten. De Leiderdorpse raakte niet gewond, maar was wel 'vreselijk ge schrokken'. VOORSCHOTEN - Tot verras sing van het Voorschotense ge meentebestuur heeft niemand een bezwaarschrift ingediend tegen de aanleg van een bus baan op de doorgaande Veurse- weg. Tijdens een gemeentelijke informatievond in maart lieten omwonenden nog weten niets te voelen voor de verkeersmaatre gel. Het ging toen om een aange past plan dat, anders dan aan vankelijk de bedoeling was, aan de zuidkant van de Gouden Leeuw zou komen. De honderd meter lange baan wordt naar verwachting in maart volgend jaar aangelegd. Tegen het provinciale' gedeelte van de busbaan kunnen nog be zwaren worden ingediend. Om dat langs dit deel van het tracé weinig huizen staan, lijkt ook dat geen probleem. Alleen de ei genaar van het tankstation zou een bezwaarschrift kunnen in dienen. Nu de gemeentelijke bezwaar schriftenprocedure is afgehan deld kan de gemeente subsidie aanvragen bij het Rijk. De bus sen 45, 46 en 48, rijdend in de richting Leiden, zullen van de aparte baan gebruik maken. WARMOND - "Als ik zo'n oude pop zie zitten, dan denk ik: wat hebben de mensen nu toch veel". Aan het woord is een 92- jarige inwoonster van het War- mondse psycho-geriatrische verpleeghuis Mariënhaven, waar gisteren een kleine exposi tie van vooroorlogs speelgoed werd gehouden. "Kinderen hebben nu zo veel meer dan vroeger en toch besteden ze er zo weinig aandacht aan". De bejaarde is opgevoed met de aloude stelregel dat 'wie het kleine niet eert, het grote niet weert is' en heeft geleerd om met weinig tevre den te zijn. Ze wijst naar een schitte rende poppenwagen uit het begin van deze eeuw en vertelt dat een vriendin zoiets had: "Zo'n mooie pop, daar kon ik alleen maar van dromen". De poppenwagen is overigens niet het enige pronkstuk waaraan de bejaarde vrouw en andere bezoe kers zich kunnen vergapen. De Ver eniging tot Expositie van Oud Speelgoed (VEOS) uit Leiden heeft in het verpleeghuis meerdere bij zondere stukken opgesteld, waar van het nodige beweegt, fluit of draait en mooie herinneringen op roept. H. Schalkwijk, voorzitter van de VEOS, en J. Mulder, nestor van de vereniging, zijn er dan ook met recht trots op. "Kijk, hier hebben auto was de voorkant verdwenen, verzamelaar Mulder en hij toont zoekers ook de mogelijkheid gebo den auto die is gemaakt door de den om eigen vooroorlogs speel- Duitse Doll Compagnie. "Van deze goed te laten taxeren. Schalkwijk Overigens is het overgrote deel wordt bepaald door van het speelgoed afkomstig uit lan- ervaring. "Inderdaad den als Duitsland en Engeland. spel is het erg mooi, maar het bij- lijke staat kunnen herstellen", zondere is dat het zo compleet is". Op hun speurtochten langs vei lingen en ruilbeurzen is dat vaak an ders. Incompleet en beschadigd speelgoed is daar aan de orde van de dag. "De restauraties plegen we aan de hand van catalogi", zegt de Leid- werpt zich hierbij op als expert. Het Inschattingsvermogen van de be woner uit Gorssel is echter niet op professionele basis geschoeid, maar jarenlange u iedereen zich speelgoedtaxateur kunnen 'Het Nederlandse speelgoed stelde noemen. Ik verzamel echter al tussen 1880 en 1940 namelijk niet vijftien jaar. Ik ben er dag en nacht veel voor", legt Schalkwijk uit. Tijdens de expositie wordt de be- Oudste inwoner Voorschoten overleden Tot aan zijn pensionering was hij als conciërge in dienst van het Kabi- bezig. Ik lees er veel literatuur over en bezoek veilingen en ruil beurzen in binnen- en buitenland. Dan kan je toch na enige,tijd de waarde inschatten en adviezen ge ven voor reparaties?" Een vrouw, in gezelschap VOORSCHOTEN - A.J. Hoogtey- ling, de oudste inwoner van Voor- s.iw46w schoten, is twee dagen geleden op net der Koningin. Albertus Johan- haar dochter, heeft een pop meege bijna 103-jarige leeftijd overleden, nes Hoogteyling was drager van de nomen. Collega Mulder denkt dat De bewoner van verzorgingshuis eremedaille in zilver, verbonden de pop van Duits fabrikaat is en tus- Adegeest werd geboren op 4 sep- aan de orde van Oranje Nassau. sen 1910 en 1920 gemaakt is. De tember 1887. waarde zou tussen zes- en zeven- Van onze redacteur Kees van Kuilenburg KATWIJK "We zijn niet alleen de jongens en meisjes die op mooie zomerdagen in een bootje spelevaren langs de kust. Dat willen we als Katwijkse Reddingsbrigade tijdens de komende reddingsweek heel nadrukkelijk on derstrepen. Het is voor ons de ideale mogelijkheid om een groot publiek alle facetten van ons werk te laten zien, van de voorlichting aan strandbezoekers tot aan de daad werkelijk hulpverlening op zee". KRB-lid Gert-Jan van Duijven- bode belicht met enthousiasme het idee achter de reddingsweek die vanaf zaterdag 28 juli in de kustplaats wordt gehouden. De activiteiten beginnen met een open huis op de twee posten van de brigade, zowel aan de zuidzijde als aan de noordzijde van het Kat wijkse strand. Hier bestaat onder meer de mogelijkheid om al het materiaal van de KRB te bekijken en als het weer meewerkt kan er door liefhebbers worden geroeid of met een motorboot een tochtje worden gemaakt. Het programma wordt daarna vanaf volgende week dinsdag voortgezet met een lezing in de zaal naast de Oude Kerk, terwijl er woensdag, donderdag en vrij dag een reddingsexpositie wordt gehouden in het zogenaamde Kerkhaventje, nabij de Oude kerk, en in een tent op het plein tegenover dezelfde kerk aan de Boulevard. Het programma wordt zaterdag 4 augustus afge sloten met de inmiddels traditio nele reddingsdemonstratie voor de kust. Deze groots opgezette red dingsdemonstratie is het hoogte punt van de reddingsweek. Be halve de KRB werken ook de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddings Maatschappij (KNZHRM), de rijkspolitie, de Kustwacht en de plaatselijke politie aan de demon stratie mee. Ook de collega's van de reddingsbrigade uit Noord- wijk zijn van de partij. Volgens Van Duijvenbode, lid van de commissie van de KRB die de reddingsdemonstratie heeft voorbereid, is het de opzet om te laten zien hoe de verschil lende organisaties als eenheid kunnen opereren. "Niet alleen je eigen winkeltje beheren, maar in samenwerking met anderen to nen wat er allemaal mogelijk is als er onverhoopt wat gebeurt langs de kust of op zee", aldus de KRB-man. "Daarnaast kunnen wij als KRB laten zien wat onze mogelijkheden zijn en welke rol wij als vrijwilligers binnen dit grote verband spelen". Brand In de demonstratie van zaterdag 4 augustus wordt een brand op een vissersschip voor de Katwijkse kust in scene gezet. Als 'decor stuk' voor de ramp heeft rederij L. Haasnoot uit de kustplaats een kotter ter beschikking gesteld. Na de melding van de brand ko men de verschillende reddings disciplines in het geweer. Een Orion-vliegtuig van de Koninklij ke Marine gaat op zoek naar de brandende kotter en tevens wor den een Lynx-helikopter en ver schillende reddingsvaartuigen in gezet om hulp te bieden. De slachtoffers worden in Katwijk aan land gebracht en vervolgens afgevoerd naar ziekenhuizen of ter plaatse behandeld. De actie wordt gecoördineert door de Kustwacht. "Iedereen weet z'n plaats in dit werk en han delt nauwkeurig volgens de in structies. Als je dan ziet hoe snel en. accuraat de verschillende or ganisaties werken, dat is fantas tisch", vertelt de Katwijker. Het werk van de KRB blijft in de regel beperkt tot de hulpverle ning aan de strandbezoekers. Nog steeds zijn baders, zwemmers, zeilers en surfers onvoldoende op de hoogte van de gevaren van de zee. Herhaaldelijk moeten de vrij willigers van de KRB dan ook te ^.;.-v«Wwu«r Leden van de reddingsbriga de komen in ac tie voor de Kat wijkse kust. (fotc Wim Dijkman] water om in moeilijkheden ge raakte gasten de helpende hand toe te steken. "Men beseft het niet, maar een vlak zeetje kan ook gevaarlijk zijn. De onderstroom trekt gaten langs de kust en dege nen die de zwemkunst niet of nauwelijks machtig zijn, kunnen daardoor in de problemen ko men". Om de kennis van de gas ten over de gevaren van de zee te vergroten geeft de KRB ook fol ders uit. In dit voorlichtingsmate riaal wordt uitgelegd wat je kunt doen om problemen te voorko men. "Het ontbreekt vaak aan he le simpele voorzorgsmaatrege len", zegt Van Duijvenbode. Ondanks de oplettende ogen van de KRB-vrijwilligers is vorig jaar nog een strandbezoeker verdron ken. Van Duijvenbode: "Iedereen trekt zich dat aan. Je bent er ten slotte om dergelijke ongelukken te voorkomen, daar zijn we ons wel degelijk van bewust". De in 1923 opgerichte KRB be schikt over 700 leden. Daarvan is een 'harde kern' van ongeveer 100 mannen en vrouwen in de zomer maanden inzetbaar. In het hoogseizoen zijn beide strand- posten vanaf half tien 's morgens tot in de avonduren bemand. Door de week wordt dit werk ge daan door scholieren en studen ten en in de weekeinden zijn de werkende leden paraat. Van Duijvenbode beschouwt de diensten van de KRB als een service van de Katwijkers aan de toeristen. "Je zou ons kunnen be schouwen als. een vereniging, waar veel leden al van jongsaf bij betrokken zijn. We hóren gewoon bij de badplaats, net als alle ande re vrijwilligersorganisaties die langs de Nederlandse kust actief zijn". Binnen de KRB worden ook de opleidingen voor de nieuwe leden zelf verzorgd. Ook het onderhoud aan het materiaal heeft de organi satie geheel in eigen hand. "Ten slotte kunnen we niet tot maan dag wachten als er in het week einde een motor van een vlet uit valt. Dan komen onmiddellijk de leden die verstand hebben van techniek in actie om de storing te verhelpen. Die zelfwerkzaamheid is de kracht van onze organisa* tie". Warmondse verpleeghuis Mariënha honderd gulden liggen. Het ver heugt de vrouw zichtbaar en ze za zeker het advies opvolgen om di elastieken bevestiging van de arm pjes te laten herstellen. Verkopei zal ze het speelgoed niet; ze houd het liever in de familie. Even is er enige consternatie al Mulder en Schalkwijk horen da een onbekend gebleven inwoner ui Sassenheim hun optreden dubieu noemt. Het vermoeden bestaat da het hier een teleurgestelde bezoe ker betreft die het niet kan hebbei dat zijn waar niet op waarde word geschat. Tegen het einde van de expositie komt nog een vrouw binnengewan deld met een houten gans op eei plankje met wieltjes. Schalkwijk ij meteen geïnteresseerd: "Dat is leuk. Meestal is het vierwielig maa: hier zitten er drie onder. Bovendier zijn de meeste plat, maar heeft deze een duidelijk profiel en diepte". De Warmondse, dochter van de oud-kamerlid mr. J.H. Boun (Libe rale Staatspartij), vertelt hoe ze ne de Tweede Wereldoorlog haar pop penhuis is kwijtgeraakt: "Tijdens de oorlog heb ik het achterin op de vliering verborgen voor de Duit sers. Toen de Canadezen kwamer heb ik die, blij als ik was, vertelc waar ik mijn poppenhuis had ver borgen". Dat bleek een misreke ning want de bevrijders namen bij hun vertrek stiekem het kinder speelgoed mee: "De gans heb ik wè) kunnen redden. Het is dan wel niel mijn lievelingsdier maar wel iets heel bijzonders". STOMPWIJK - Stompwijk staat dit weekeinde voor de 81ste keer in het teken van het Paardensportfeest. Harddraverij vereniging Nooit Ge dacht organiseert een reeks festivi teiten van vrijdag tot en met maan dag. Hoogtepunten zijn pony- en paardenspringwedstrijden, po- nyrennen, een demonstratie-race van volbloed-Arabieren en een kor- tebaandraverij. Bij de springwedstrijden wordt door plaatselijke ponyruiters ge streden om de Cor Jansen-trofee (zaterdag 14.30 uur). Aansluitend zijn de paarden aan de beurt om uit te maken wie het beste springt. Traditiegetrouw worden zondag 29 juli ponyrennen gehouden, een evenement dat redelijk uniek is in Nederland. Van heinde en ver wor den pony's voor deelname inge schreven. De pony's beginnen om 13.00 uur twee aan twee in ritten op een 160 meter lange grasbaan. Na de ponyrennen wordt een demonstra tie-ren met Arabische volbloeds ge houden. Maandag is er een kortebaandra- verij om de grote prijs van Stomp wijk (aanvang 13.00 uur). De ruiters zullen strijden om een prijzenbe- drag van ruim 10.000 gulden, plus een aantal ereprijzen. Er wordt gelo pen over een afstand van 300 meter en de wedstrijden zijn, net als de po nyrennen, gebaseerd op een afval- systeem. Op het programma van de Paar dendagen staat ook een aantal eve nementen die niets met paarden van doen hebben. Morgen is er een feestelijke optocht vanaf de Kniplaan (18.30 uur) en een brom fietsrace (19.45 uur). Zaterdag is er een kindershow (13.00 uur) en een veldloop (19.30 uur). Zondagavond wordt voor de tweede keer een zo genaamd kermisklanten-kam pioenschap gehouden (19.30 uur). DONDERDAG 26 JULI Katwijk open avond KNZHRM, Rijn mond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp zomerbridge- se Bridgeclub, 19.45 uur. Bernhardstraat 3. Noordwijk orgelconcert door Sander van Marion, mmv panfluitist, aanvang 20.15 uur in de Grote -of Jeroens- kerk, Voorstraat. strandloop Rabo/Novo, aanvag mime-spel-theater, door Stich ting De Ark. aanvang 20.30 uur in het Gat van Palace (bij slecht weer in De Ark, Picképlein). Noordwijkerhout Paalzitten aan het Oosterdum- se meer, vanaf 19.00 uur optre den en diverse spellen. open folk podium in The Folk Club Noordwijkerhout, van 20.30 tot 24.00 uur in Partycentrum Uni que, Leidsevaart. VRIJDAG 27 JULI Alphen soosavond Stichting Homo seksualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in het SHA-gebouw. Prinses Marijkestraat. Katwijk concert door Michelle Leclerc op het Van den Heuvelorgel van Noordwijk laatste zomerbridg-drive v De Vuurbaak, aanvang 20.00 u Dorpscentrum in De Rank, Golf baan. muziektheater met Gospelcon cert door 'Power Praise', aanvang 20.00 uur bij Het Gat van Palace (bij ongunstig weer in De Ark). Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten: verkiezing Miss Zomer 1990, van 20.00 tot 22.30 uur bij het Oosterduinsemeer. duinwandeltocht o I tussen 9.00 13.00 ui stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. open huis bij Katwijkse Red dings Brigade, op beide strand- posten. van 10.30 tot 17.00 uur. Lelden rommelmarkt in de IJshal Lei den aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Noordwijkerhout wandeling door de Amsterdam se waterleidingduinen onder des kundige leiding, verzamelen om 6.00 uur op parkeert, de Zilk, Jop- peweg (aanm. bij WV Noordwij kerhout tel: 02523-72096). Paalzitten Oosterduinsemeer: soundmix/playback show (14-16 uur), schatgraven (16 uur), Lam bada Kontest (20 uur). Voorschoten Paardenmarkt: aanvoer van 6.00 tot 10.00 uur, diverse evene menten vanaf 11.00 uur o.a. standwerkersconcours korte- baandraverij, torenbeklimming en diversè optredens. Warmond creatieve zomermarkt op het pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot ZONDAG 29 JULI Oegstgeesterweg, aanvang 14.00 bootviscompetitie HSV De Sportvisser, verzamelen om 05.30 uur bij Hüzemeijer, West- toeristische zomermarkt me levende muziek, van 13.00 to 18.00 uurop het Vuurtorenpleln.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10