EIDEN 'Open tbc neemt hele Randstad m toe Ik doe alles voor honderd procent LEIDSCH m DAGBLAD Recordpogiiig ldnderstoelzitten tijdens Leidato 'Aidsbijter' komt vrijdag voor de rechter Overlast van F andango leidt tot vechtparij LAKEN VAN VIJF KILOMETER Vooral jongeren slachtoffer ziekte r - - yj*. Dochter Joop den Uyl, directeur sociale dienst Leiden Rijksrecherche reconstrueert schietpartij bij Doctor Lelylaan Lichtkroon in raadszaal veroorzaakt turbulentie WOENSDAG 25 JULI 1990 Aad van der Luit wil 13 stenen door inidden slaan LEIDEN Tijdens de Leidato wordt dit jaar een poging gedaan om het wereldrecord kinderstoel- zitten te verbeteren. Op de huis houdbeurs, die dit jaar van 7 tot en met 16 september wordt ge houden, doet ook sportschool houder Aad van der Luit een re cordpoging. Hij probeert het re cord stenen doormidden slaan te verbeteren. Dat staat momenteel op 11 stenen. Van der Luit wil het op 13 stenen brengen. Het record kinderstoelzitten staat momenteel op 107 uur. Het werd in 1987 in Katwijk geves tigd. Omdat de discotheek Mari- bel, waar die recordpoging werd gedaan, is afgebroken, is er sinds dien geen poging meer gedaan. Als het record wordt gebroken, wordt het opgenomen in het Guinness Book of Records. Initiatiefnemer tot de record- poging tijdens de huishoudbeurs in september is Hillegommer Si mon Schenkel. Hij is een van de deelnemers aan het paalzitten in Noord wij kerhout dat gisteravond is gestart. Hij verwacht dat er moeiteloos acht deelnemers worden gevon den voor het kinderstoelzitten. Er hebben zich al mensen aange meld, onder wie twee vrouwen. Ik wacht zelf even het paalzitten af voor ik een beslissing neem of ik zelf ook meedoe tijdens de Leida to". Volgens Schenkel is het kin derstoelzitten tijdens het begin van de poging gemakkelijker dan paalzitten, omdat de stoelen zijn n een ruggesteun. Daarna krijgen de deelnemers het echter steeds moeilijker. "Een van de regels voor het Guinness Book of Records is datje vijf mi nuten per uur of tien minuten in de twee uur van de stoel komt. Tijdens het paalzitten kom je in een bepaald ritme. Je probeert uren achtereen op één bil te zit ten. Tijdens het kinderstoelzitten word je dus steeds uit dat ritme gehaald. Na een uur of 60 krijg je het echt moeilijk". Het is Schenkel al eens overko men dat hij zomaar de stoel afliep, zonder dat-ie wist wat-ie deed. "Plotseling kan je er helemaal 'doorheen' zitten". Organisator Jan Bemer vindt de recordpoging een leuke attrac tie voor zijn beurs. Het is de be doeling dat de kinderstoelzitters midden in de Groenoordhallen worden opgesteld. Een medisch team en notaris Karstens, die kijkt of de recordpogingen vol gens de regels verlopen, houden toezicht. Naast het kinderstoelzitten heeft de Leidato nog meer attrac ties op het programma staan. Gis teren contracteerde Jan Bemer het Hongaarse artiestentrio Si- met, dat halsbrekende toeren uit haalt op twee in de lucht gespan nen draden en werkt zonder vangnet. Het trio verzorgt één op treden in de middag en twee in de avond. Simoii Schenkel: "Kinderstoelzit ten is in het begin gemakkelijker dail'paalzitten. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Een 28-jari- ge Leidenaar die vorig jaar drie per sonen had gebeten en vervolgens zei dat hij aids had, wordt dreiging met doodslag telastegelegd. De man moet moet vrijdagochtend voor de Haagse rechtbank verschij- De Leidenaar verzette zich vorig jaar op Leidse station bij zijn aan houding door twee Leidse agenten en de perronopziochter. Dat ging gepaard met een fiks handgemeen, waarbij hij de agenten en perronop zichter behalve schopte ook in de handen beet. Op dat moment had de verdachte ook verschillende wond jes aan en in de wond opgelopen. Omdat de verdachte zei dat hij aan aids leed, werd gevreesd dat de agenten met het dodelijke virus be smet zouden zijn. Een halfjaar later bleken de agenten negatief te zijn. Toch wordt de man nu dreiging met doodslag telastegelegd. LEIDEN - De 37-jarige eigenaar van café Fandango, aan het Noordein de, is gisteravond slaags geraakt met een 45-jarige buurtbewoner. Het tweetal ligt al geruime tijd met elkaar overhoop over de overlast die het café in de buurt veroorzaakt. De cafe-eigenaar liep bij de vecht partij ernstig letsel op in het gelaat en aan de hals. Hij is voor behande ling overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. Over het verloop van de de vechtpartij lopen de verklarin gen van de caféeigenaar en de^ buurtbewoner uiteen. Volgens een politiewoordvoerder besloot de cafébaas gisteravond verhaal te halen bij een buurtbewo ner naar aanleiding van uitspraken die bewoners en omwonenden van de Nova-Passage hebben gedaan in een brief gericht aan burgemeester Goekoop. In de brief schrijven de omwonenden dat de Nova Passage onbewoonbaar wordt door de terro riserende en stelselmatige uitbui ting door café Fandango en dat dit tot excessen heeft geleid die in een geordende samenleving volstrekt onacceptabel zijn. De briefschrijvers vragen de bur gemeester om het terras te laten ver wijderen zodat een einde komt aan de overlast. De gemeente heeft de omwonenden eerder laten weten dat binnenkort besluiten worden genomen over het 'terrassenbeleid'. De café-eigenaar wil een berging bouwen op het terras en tegen dat plan hebben de omwonenden be zwaar gemaakt bij het Leidse colle ge. Ze hebben tevens een schor- singsverzoek ingediend bij de Raad van State tegen de door de gemeen te verleende vergunning voor ver bouwing van het café. De discussie over uitlatingen in de brief aan de burgemeester ont aardde gisteravond in een vechtpar tij tussen de cafébaas en de buurt bewoner. De caféeigenaar heeft te genover de politie verklaard dat hij door de buurtbewoner met een ge broken glas in het gezicht is gesto ken. De buurtbewoner zegt daaren tegen dat de eigenaar tijdens de vechtpartij op het-glas is gevallen. Volgens een politiewoordvoerder is nog onduidelijk welke verklaring de juiste is. De caféeigenaar is voor behande ling overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. Daar kreeg hij 35 hech tingen in het gelaat en aan de hals. De politie heeft de zaak nog in on derzoek. 'W/lf -MTV. 1^- gio zijn vijf van de tien LEIDEN - De Stichting Schreeuw om Leven van drs. L.P. Doreribos heeft een nieuwe actie bedacht tegen abortus. Met een laken vol namen wil Dorenbos het aantal geaborteerde kinderen symboliseren. Volgens hem wordt het een laken van vijf kilometer. Dorenbos voerde gisteren actie bij het Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. Hij doet dat regelmatig. Een laken met een reeks namen hing hij aan het pand. Later trok hij naar de universiteit de lucht blijven zweven en door ie- de 15 en 30 jaar oud. "Jongeren mand anders worden ingeademd, vaak op reis, trekken bijvoor- Die persoon is dan besmet, maar hoeft niet altijd ziek te zijn", vertelt De Heij. Een patiënt met tbc voelt zich vol gens haar moe, niet lekker en hoest veel. Dat duurt meestal een langere zijn nu al meer gevallen ont- Ze benadrukt dat de ziekte niet tijd. "Veel mensen voelen zich wel- - - - - - ---jjjg- i eens moe en niet lekker. Mensen kunnen daardoor langdurig blijven rondlopen met tbc en vormen een bron zonder dat ze het zelf weten. Het is onze taak om die bronnen op te sporen". LEIDEN - "Zeven gevallen van open tbc in zes weken is beeld door Afrika. Daar komt de veel. Maar in de hele Rand- ziekte veel voor. Als ze zich dan slecht verzorgen, verzwakt de w stad zie je op dit moment ho- stand waarcl'00r ze ziek kunnen v gere cijfers. In Rotterdam den" jaar", vertelt tbc-arts De Heij van de Basisgezondheids dienst. Ze zegt geen idee te hebben wai door deze toename wordt veroi zaakt. "Sinds 1900 is het aantal Zweven Personen die veel in contact komen met de 'bronnen', zoals de patiënten met open tbc worden aangeduid, om 'ethica-voorvechtster voor het doden van leven met te weinig kwaliteit' prof. H. Dupuis uit te dagen voor een debat. Hij deed dat via een brief die Dupuis van morgen overigens nog niet had ontvangen. Zij liet ove rigens weten niet in te gaan op het verzoek. Eerder op de dag had Dorenbos op het Binnenhof een aantal lakens met namen opgehangen. En later trok hij nog langs klinieken in Den Haag en Heemstede. niet meer verder naar beneden gaat. Vorig jaar is het aantal niet vermin derd, en dit jaar zijn er waarschijn- tueel wordt ook lijk zelfs iets meer gevallen". Opmerkelijk is het volgens de arts dat de ziekte vrij veel bij jonge ren wordt ontdekt. In de Leidse re- honderdnegentig mensen leiding moet geven, echt haar best te moe ten doen. "Maar dat hoort bij mij", HEEMSTEDE/LEIDEN zegt ze. "Ik houd er niet van zomaar Burgemeester zal oud-wethou- ergens in te rollen. Net zo goed als ik der Saskia Noorman-Den Uyl politiek op de dingen afga omdat ik voorlopig niet worden. Na haar f gedwongen afscheid als wet- houder van Progressief Heem stede werd haar de baan als di recteur van de Sociale Dienst in Leiden van vijf kanten aangera- de volle honderd procent: of dat een komkommer snijden is of het functioneren in de politiek". Zij denkt dat haar achtergrond als wethouder sociale zaken, perso neel, organisatie, automatisering f den. Ze accepteerde. "Ik heb werkgelegenheidsbeleid aantrek- Overleden: C.M. Paes, geb. 19 jan. 1924, man; H.M. de Wolf, geb. 27 jan. 1909. geh. gew. met M. Brinksma; J.M. Sjardijn, geb. 28 dec. 1911, geh. gew. met B. Werk; H.J. van der Woerd, geb. 19 april 1919, man; S.J. van Eg- mond, geb. 14 aug. 1906, man; C. Spaander man, geb. 23 aug. 1916, man; P. van der Zeeuw, geb. 5 nov. 1898, echtg. van J. van den Eikhoff; M.C. Conijn, geb. 31 mei 1912, geh. gew. met H.E.M.F. van der Schrieck; A. Kan bier, geb. 22 aug. 1946, man; D. Coster, geb. 1 feb. 1922, man; A. Ouwehand, geb. 20 sept. 1908, geh. gew. met C. Barnhoorn; C. Ouwe hand, geb. 31 mei 1922, man; J.P. Langerak, geb. 3 dec. 1906, geh. gew. met A.J. Cambier; A.L. Bhugwandass, geb. 11 jan. 1928, man; P. van Leeuwen, geb. 10 nov. 1909, man; J.W. Oonk, geb. 30 nov. 1949, man; H.M. Philipse, geb. 13 jan. 1965, vrouw; H. van Tongeren, geb. 24 juni 1909, geh. gew. met F. Gressie; F. Berbee, geb. 26 maart 1916, man; M.J. Knot- M.C. Berendse, geb. 14 juli 1953, der Meer, geb. 24 sept. 1901 der Veer, geb. 10 nov. 1908, Noort, geb. 15 aug. 1936, Ruijgrok; S.M. Llobera, geb. n; P. Postma, geb. 4 maart met G.W. Schoneveld; B. El- echtg. van N.H., 2 juli 1990, zot 1915, geh. gew. geh. ge» i. gew. met T.MF.C. Sturm; F.A.J. Wester hof, geb. 1 feb. 1916, geh. gew. met J.B. Roos; M. Vermeulen, geb. 10 juli 1929, geh. gew. met J.T. van Rossum; J.C. Hondius, geb. 3 aug. 1905, geh. gew. met J.D. van Slijpe; S.M. Ma- rijt, geb. 24 april 1902, geh. gew. met P.J. Edelaar; H. van der Zeeuw, geb. 3 sept. 1908, gekozen voor Leiden en dat be tekent dat ik de richting van een burgemeesters-functie de eer ste jaren niet uitga", zegt ze. De ambitie van mevrouw Noorman om carrière te maken is wijd en zijd bekend in Heemsteeds politieke kringen. Had ze graag over een aan taljaren 'burgermoeder' van Heem stede geworden? Noorman lacht. "Ik denk niet dat ik politiek in de cultuur van de gemeente Heemste de had gepast. Het lijkt mij niet voor de hand liggend. Aan de andere kant... men kiest natuurlijk tóch voor kwaliteit!". Het was voor oud-wethouder Noorman even wennen, toen bij de jongste collegebesprekingen in Heemstede haar partij uit de boot viel. "Ik stond op een kruispunt in mijn leven. Ik houd van hard wer ken en vind ook dat ik wat te bieden heb. Bovendien vond ik dat ik aan geland was bij een fase in mijn be staan, waarbij ik mijzelf verder moet ontwikkelen". Komkommer Noorman, moeder van vier kinde ren, denkt voor de toekomstige management-functie, waarin zij aan Portemonnee gerold LEIDEN - Een 69-jarige Leidse vrouw is gisteren beroofd van haar portemonnee met een inhoud van ruim 1000 gulden. De vrouw was met de bus op weg naar haar woning in de Merenwijk. Bij thuiskomst bleek haar porte monnee te zijn gerold. kelijk is geweest voor de toekomsti ge functie, waarvoor zij uit 35 kandi daten is gekozen. "Verder heb ik ook nagal wat ervaring opgedaan met de gemeentelijke reorganisatie in Heemstede", legt de oud-wethou der uit. Noorman verwacht dat de taak van de sociale dienst in Nederland zich zal verbreden en dat er op het gebied van de sociale wetgeving wel het een en ander te verwachten is. "Er zal ongetwijfeld in de toe komst veel veranderen op het ge bied van het werkgelegenheidsbe leid". Kritisch Opgeleid aan de Rietveld academie als interieur-architect begon Noor man haar politieke carrière in Heemstede twaalf jaar geleden. Hoewel haar als dochter van oud PvdA-voorman Joop den Uyl soci aal bewustzijn met de paplepel werd ingegoten, zegt zij zelf over een kritische instelling te beschik ken. "Dat zit er ook in bij mijn broers en zusters". Politiek werd ze pas actief toen zij werkervaring kreeg. "Op mijn zesentwintigste ben ik lid geworden van de Partij van de Arbeid. Ik heb gewacht tot ik een dwang daartoe voelde. Door mijn politieke interesse kwam de affiniteit met de sociale kant van zelf. Ervaring kreeg ik na een aantal jaren door actief te zijn ondermeer door het functioneren in verschil lende besturen". Sinds 1985 was ze wethouder, Noorman voelt zich sterk betrok ken bij de gemeente Heemstede. Hoe kijkt zij nu tegen de functie van honderden mensen een zogeheten mantouxtest moet afnemen. Even- longfoto ge maakt. Als blijkt dat een persoon uit deze 'eerste ring' is besmet, worden ook ,de mensen onderzocht die tot de 'tweede ring' behoren. "We gaan net zo lang door tot we geen besmet- tingsgeval meer vinden, dan spre ken we van een gesloten ring, maar dat kan soms wel een jaar tot ander half jaar duren", aldus De Heij. In middels zijn door deze onderzoeken 15 tot 20 besmettingsgevallen ont dekt. Tbc is een infectieziekte die wordt veroorzaakt door een bacte rie. De bacterie verspreidt zich via de lucht. Iemand die open tbc heeft, hoest deze bacterie op. "Die kan in Medicijnen Als er niets aan open tbc wordt ge daan, dan sterft de patiënt. Door be handeling met verschillende soor ten medicijnen kan de ziekte volle dig genezen. Bij ernstige tbc moet gedurende negen maanden of lan ger een kuur worden gevolgd. Men sen die besmet maar nog niet ziek zijn, krijgen een preventieve behan deling. Gedurende zes maanden slikken zij een medicijn. Patiënten die besmettelijk zijn en niet in het ziekenhuis hoeven wor den opgenomen, krijgen drie we ken huisarrest. Dan mogen ze niet naar buiten. Wie drie weken de me dicijnen heeft geslikt kan andere mensen niet meer besmetten. "Maar de patiënt is dan wel ziek, slikt ook een behoorlijke hap medi cijnen. Het duurt altijd wel een paar maanden voordat iemand weer aan het werk kan", aldus de Heij. LEIDEN - De rijksrecherche heeft gisteravond een reconstructie van de schietpartij aan de Leidse Barnsteenstraat laten uitvoeren. Tijdens de schietpartij, vorige week donderdag, werd een 17-jarige Rotterdammer door leden van een Haags arrestatieteam doodgeschoten. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de schietpartij. Door de re constructie, waaraan leden van het arrestatieteam deelnamen, werd de Dr. Lelylaan even en de Barnsteenstraat voor langere tijd afgesloten. De schietpartij vormde het einde van een achtervolging die de Haagse politiemensen al in de hofstad hadden ingezet. De Rotterdammer en vijf andere mensen werden al enige tijd in de gaten gehouden, omdat ze wer den verdacht van een reeks gewapende overvallen. Omdat de politie het vermoeden had dat de zes een overval zouden ple gen op het benzinestation aan de Dr. Lelylaan werd tot aanhouding over gegaan. De 17-jarige Rotterdammer werd doodgeschoten toen hij een wa pen trok. Een andere verdachte brak zijn arm bij de arrestatie. LEIDEN - De lichtkroon in de Leid se raadzaal wordt verwijderd. De lampen geven zoveel warmte af dat er turbulentie ontstaat. De- hitte en de stof, die door de turbulentie wor den veroorzaakt, is slecht vóór de wandbekleding die begin jaren '80 werd opgeknapt. De raadzaal heeft een ventilatie systeem dat op zich goed werkt Hoeveel de vervanging van de verlichting kost, is nog onduidelijk. "Er is nu een principe-beslissing ge nomen", aldus Noort. De uitwer king van die beslissing moet nog plaatshebben. De lichtkroon is overigens niet geplaatst bij de herbouw van het stadhuis in de jaren '30. De de warmte _lucht grotendeels af- tuur werd in 1957 ontworpen door de Haarlemse architect professor ingenieur Zwiers en in hetzelfde Saskia Noorman-Den Uyl: "Er zal ongetwijfeld in de toekomst veel deren op het gebied van het werkgelegenheidsbeleid". (foto United Ph raadslid aan na vijf jaar achter de meente". 1 collegetafel te hebben gezeten? Zij vindt ook dat de raadsleden "Als je bereid bent als wethouder te echt hart voor hun gemeente neb- functioneren moet je dat natuurlijk ben. „Er bestaat een aardige cultuur vcu lö uctt C1 AU1111KCi Illct cm ook zijn als raadslid. Ik weet er na al in de Heemsteedse politiek Maar wordt omgegaan. Niet alleen die jaren zoveel vanaf: ik blijf het het is en blijft politiek: je staat na- leuk vinden, ook als raadslid. De tuurlijk wel voor verschillende poli- raad is toch het bestuur van de ge- tieke visies". voert. Maar B en W hebben toch be sloten de lichtkroon te vervangen omdat de wandbekleding er door jaar geplaatst. Het wordt aangetast en de verlichting schenk van provinciale staten van ook niet voldoet. "Het licht schijnt Zuid-Holland. Omdat onduidelijk is alle kanten uit en is onprettig", al- of de architect nog rechten kan dus mevrouw Noort van de directie doen gelden op de lichtkroon, gebouwen. Bijkomend voordeel van de vanging is dat er zuiniger met e de nieuwe lampen zuiniger, boven dien zal het ventilatiesysteem veel minder worden gebruikt. wordt hij niet op de schroothoop ge gooid. "De directie culturele zaken zoekt nog een plek waar de kroon kan worden opgehangen, en waar hij niet te vaak aan hoeft. Maar zo'n plek is nog niet gevonden", aldus Noort. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LFIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9