LEIDSCH DAGBLAD 'Geen aanval van Irak oj) Kuwayt' Lekker en makkelijk. NODIG! EG tegen overname Van Nelle door DE Roebel al volgend jaar inwisselbaar Metaalbedrijf gaat 32,5 uur werken Irak eist 4,4 miljard gulden schadevergoeding voor 'oliediefstal' Tien gevallen van tbc in Leidse regio Vredestein uit beursnotering Kamer bespreekt mogelijk invoeren Duits kiesstelsel 'Veestapel langzaam afbouwen' 3.95 WOENSDAG 25 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39300 Prijs fl. 1,35 Nog geen 60 procent Lager gebruik autogordel in Zuid-Holland ROTTERDAM Nog geen 60 procent van de automobilisten in Zuid-Holland draagt zijn au togordel. Het autogordelge- bruik in Zuid-Holland is binnen de bebouwde kom elf procent en buiten de bebouwde kom ne gen procent lager dan het lande lijk gemiddelde. Dat blijkt uit een onderzoek uitgevoerd door Traffic Test bv, waarbij ruim 12.000 bestuurders en ongeveer 3500 passagiers werden geobserveerd. Het onderzoek dient als on dersteuning van een actie van het Provinciaal Orgaan Verkeer- veiligheid Zuid-Holland. De af gelopen weken zijn er honder den borden geplaatst die de au tomobilist oproepen de gordel te gebruiken. Doel van de actie is het gordel- gebruik met 20 procent te verbe teren. Als dit lukt, zijn er jaar lijks in Zuid-Holland volgens een raming zeven doden èn tweehonderd gewonden minder te betreuren. Dagdienst bij Nedcon gesplitst in twee ploegen DOETINCHEM (ANP) - Bij Nedcon in Doetinchem, een bedrijf waar magazijnstellingen worden ge maakt, gaat de werkweek vanaf sep tember drastisch omlaag van 38 naar 32,5 uur. Het bedrijf wil vanwe ge een enorme orderportefeuille de produktiviteit fors verhogen. De dagdienst wordt gesplitst in twee ploegen die vijf dagen per week werken van 06.00 tot 13.00 uur en van 13.00 tot 20.00 uur, inclusief een half uur onbetaalde pauze. De bedrijfstijd wordt op die manier uit gebreid van 38 naar 65 uur. Boven dien wordt het produktiepersoneel fors uitgebreid van 30 tot 55 werk nemers. De werknemers gingen vrijwel unaniem akkoord met het plan, dat voorlopig voor een jaar geldt. De werknemers gaan er ondanks de forse atv geen cent op achteruit. Ook niet op vooruit overigens want een ploegentoeslag is er niet bij. Het aantal vakantiedagen blijft hetzelf de. Zodra men per dag meer dan 6,5 uur werkt wordt er geling van kracht. Nedcon valt onder de cao metaalnijverheid, een sector nog steeds een werkweek van 38 uur geldt. Net als in andere sectoren - bijvoorbeeld in de metaalindustrie - verzetten de werkgevers in de me taalnijverheid zich op centraal ni veau met hand en tand tegen verde re atv. De Industiebond FNV ziet het als een doorbraak en een voorbeeld voor andere bedrijven. De FWM, de centrale werkgeversorganisatie in de metaal, bestrijdt dat: "Het is een specifieke oplossing voor een indi vidueel bedrijf'. Navolging op gro te schaal acht de FWM volstrekt uit gesloten. LEIDEN De afgelopen zes weken zijn in de Leidse regio 10 gevallen van tuberculose (tbc) ontdekt. Zeven patiënten, van wie er 3 uit Leiden komen, heb ben de besmettelijke vorm van deze ziekte, zogeheten open tbc. "Er zijn zeven bronnen ontdekt en dat is vrij veel voor 6 weken. Maar paniek hoeft er niet te ontstaan", zegt tbc-arts De Heij van de Basisgezondheidsdienst (BaGD). De arts wil geen nadere me dedelingen doen over de patiën ten uit de Leidse regio, die ove rigens bijna allemaal in het zie kenhuis liggen of hebben gele gen. De familieleden, vrienden en kennissen van de zieken wor den in elk geval onderzocht, evenals de collegae. Zo worden personeelsleden van een kli niek, een gemeentelijke instel ling en een bedrijf, onderzocht. Ook leden van een sportschool in Leiden moeten worden ge test. Na drie maanden wordt het onderzoek bij iedereen her haald. Door de controles heeft de BaGD het erg druk, vertelt De Heij. "We zitten erg schaars met personeel". De mensen die worden onderzocht hoeven daarvoor overigens niet te beta len. Per jaar worden in Nederland ongeveer 1200 gevallen van tbc ontdekt. Bij ongeveer 400 men sen gaat het om open tbc. In Lei den en omgeving hadden vorig jaar 30 tot 35 personen tbc. Tien van hen hadden open tbc, (pagina Leiden 'Open tbc neemt in hele Randstad toe') KUWAYT (Rtr) - 'Irak zal Kuwayt niet aanvallen voor het geschil tussen de twee landen over hun olierijk grensgebied. Beide staten hebben te kennen gegeven dat zij het conflict, dat 9 dagen geleden begon, op vreedzame wijze willen oplossen'. Dit heeft Osama al-Baz, topadviseur van de Egyptische president Mubarak vanmiddag in Cairo bekendgemaakt. Mubarak besloot gisteren een be zoek te brengen aan Baghdad, Ku wayt en de Verenigde Arabische Emiraten nadat Irak het afgelopen weekeinde twee pantserdivisies had gestuurd naar het grensgebied met Kuwayt. De Iraakse president Husayn zei Mubarak niet van plan te zijn Ku wayt aan te vallen. Mubarak heeft die boodschap overgebracht aan Kuwayt, toen hij dit land enkele uren later aandeed. Irak eist wel 2,4 miljard dollar (4,4 miljard gulden) schadevergoeding van Kuwayt voor de olie die de klei ne golfstaat volgens Baghdad heeft gestolen. Dit maakten westerse di plomaten vandaag in Kuwayt be kendgemaakt. Iraks eis komt vlak voor een be langrijke vergadering van oliepro ducerende landen(OPEC), die mor gen in Genève begint. Irak zal op die veragdering vra gen een richtprijs van 25 dollar per vat (van 159 liter) olie vast te stellen. Minister van oliezaken van Kuwayt Rasheed Salem Al Ameeri ver klaard vandaag al dat die prijs niet haalbaar is. Iramkomt met een tus senvoorstel voor een verhoging tot 20 dollar per vat sommige Arabische interventie van bui- juni tenaf wordt gevoed door Ameri- i Golf en het begin van gezamenlijke militaire oefeningen van de VS het gebied. oliesoorten nu dichtbij de 17,50 dol lar per vat. De OPEC streefde de af gelopen anderhalf jaar naar een prijs van 18 dollar per vat. Maar vrees door grotere produktie daalde de staten olieprijs flink en bedroeg in juni tenaf nog maar 14 dollar. kaanse verklaringen als steun De Iraakse president Husayn be- k°^genoten van Washington schuldigt Kuwayt en de Verenigde u' Arabische Emiraten (VAE) ervan Baghdad in de rug te hebben aange- de VAE vallen door zich niet te houden aan de olie-quota. Tijdens een toe spraak op 17 juli zei hij dat Irak 14 miljard dollar heeft verloren als ge volg van de dalende prijzen. Bag hdad, dat afhankelijk is van de in komsten uit olie, heeft een schuld van naar schatting 80 miljard dollar als gevolg van de Golfoorlog met Iran. die 8 jaar duurde. Irak eist bovendien niet alleen dat Kuwayt belooft zich voortaan aan de quota te houden, maar dit ook te kunnen verifiëren, aldus een diplo- BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft bezwaar tegen de overname door Douwe Egberts van de concurrent Van Nelle. Volgens de commissaris voor concurrentie- zaken sir Leon Brittan is de overna me in strijd met de Europese regels. Vandaag wordt een formeel stand punt geformuleerd. In het dagelijks bestuur van de EG is alleen het Nederlandse lid, Frans Andriessen, tegenstander van een formeel bezwaar. De andere leden vinden dat Douwe Egberts door de overname een te grote machtspositie op de Nederlandse koffie- en tabakmarkt krijgt. De EG kan de overname blokkeren. maakte De Iraakse president Husayn (links) verwelkomt de Egyptische president Hosni Mubarak bij zijn aankomst in de Iraakse hoofdstad Baghdad. Mubarak doet pogingen het conflict met Kuwayt te sussen. (foto AP) GEOPEND LEIDEN Design - Voordelig maat. Mubaraks pogingen de crisis MOSKOU(Rtr/DPA) binnen de Arabische gelederen te houden, past in de visie van Irak, dat woedend reageerde toen bleek dat Kuwayt een brief over het ge schil naar de Verenigde Naties h'ad gestuurd. De Sovjetu- voert met ingang van 1991 in de handel met het buitenland een roe die inwisselbaar is tegen economie naar een vrije markt, die president Gorbatsjov dit jaar aan kondigde. Vice-premier Sitarijan i gisteren ook dat de regering in kondigde dit gisteren aan en voegde ren. Rente daaraan toe dat zijn land ook in de staand handel met landen in Oost-Europa zoals die Mubarak wil dat de crisis tussen marktprijzen gaat berekenen. Subroto ligt de gemiddelde prijs Kuwayt en Irak door de Arabische De maatregelen zijn een voor zeven belangrijkste OPEC- landen zelf wordt opgelost, zo meld- stap in de overgang van een Volgens OPEC-secretaris-genraal terse valuta. President Gorbatsjov hetzelfde kader de rente i minimaal of niet-be- 2n geleide economie de Sovjetunie. Verder mogen burgers in de Sov- forse jetunie binnenkort met buitenlands plan- geld importgoederen en hoogwaar dige binnenlandse produkten ko pen. "Zo kunnen de Sovjetburgers hun bezittingen aan buitenlands geld legaliseren en het gaan beste den in de nationale economie", al dus Sitarijan. Tot nu toe is het voor gewone bur gers in de Sovjetunie in feite verbo den om vreemde valuta in bezit te hebben. Door de toename tacten met het buitenland, volg van de politiek van perestroj ka, heeft de geldsmokkel een grote vlucht genomen en floreert de te markt. Sitarijan zei dat de Sovjet burgers momenteel zo'n 340 mil joen dollar aan buitenlands geld be zitten. Volgens het plan dat de regering gisteren presenteerde moet daar voor een netwerk van handelshui zen en particuliere winkels worden opgezet. Sitarijan zei ook dat Na de aardbe ving op 16 juli is het kustgebied van de Filipij- nen nu getroffen door een nieuwe natuurramp: overstromingen. Als gevolg van de schokken zijn in de bodem gro te scheuren ont staan waardoor het zeewater naar binnen stroomt en dor pen onder water zet. Zoals hier in Aringay waar een vrouw en haar twee kin- tZm™,eatl± naastT toekomst1 de* Sovjetburgers bankrekeningen in vreemde valuta kunnen openen zonder dat zij ver antwoording hoeven af te leggen over de herkomst van dit geld. werd al i gekondigd en de E< meteen bezwaar. Als de vandaag besluit de fusie te blokke ren kan DE daartegen in verweer gaan, tot bij het Europees Hof van Justitie. Het nieuwe concern zou een marktaandeel van 70 procent in de Benelux krijgen met een omzet van ruim 7' miljard gulden en 17.000 werknemers. DE is op zijn beurt AMSTERDAM (GPD) De han del in aandelen Vredestein op de Amsterdamse beurs is vanoch tend opgeschort. Voorzitter Hoog- endijk van de raad van bestuur wilde vanochtend geen nadere toelichting geven. Opschorting wijst doorgaans op aandelenhan del met voorkennis, afwijkende winstontwikkeling of overname. Vredestein dat in '89 26,5 miljoen gulden verlies leed is in gesprek met het Franse bedrijf Kléber (onderdeel van Michelin) over verkoop van dochter Vredestein Banden(1450 werknemers). DEN HAAG (GPD) - In de Tweede sulfaten leidde dat nooit. Maar nu Kamer wordt opnieuw gesproken over de mogelijke invoering van het Duitse kiesstelsel in Nederland. In dat stelsel kunnen stemgerechtig- lijken de regeringsfracties en PvdA er echt ernst mee te ma ken. Bij de commissie-Deetman, die onderzoekt of en hoe in Neder- den bij landelijke verkiezingen land enkele staatkundige twee stemmen uitbrengen: een landelijke partij en één op kandidaat uit de regio. De regeringspartijen CDA weer eigendom van het Amerikaan se Sara Lee. Het concern vindt dat de EG geen zeggenschap heeft omdat de omzet van beide ondernemingen beneden de grens van 11,5 miljard gulden blijft, die als norm geldt. Andriessen, zelf van '81 tot '85 commissaris voor concurrentieza- ken, vindt dat de positie van DE- IVau Nelle op Europees niveau moet worden bekeken. Daar heeft de nieuwe combinatie maar een klein marktaandeel. Brittan vindt echter dat in het Eu ropa zonder binnengrenzen van na 1992 geen onderneming een hele markt in een of meerdere landen moet bezitten. Dat verhindert ande re bedrijven de toegang tot die markt. Op die gronden heeft hij al een reeks van fusies aangeklaagd. PvdA: vleesprodulvtie afstemmen op waag DEN HAAG (GPD) - De veestapel kan voorzichtig worden ingekrom pen door de vleesproduktie beter op de vraag af te stemmen. Zo kan ook het mestprobleem worden aan gepakt. Landbouw- en milieuw oordvoerder van de PvdA J. Feen- stra zal dit plan begin september in de Kamer presenteren wanneer wordt gedebatteerd over het mest probleem. "Als er een bepaalde vraag naar vlees is, zou er die hoeveelheid ge produceerd moeten worden die past bij de vraag. De boer krijgt dan per eenheid-produkt een goede prijs. In de melkveehouderij is dat punt al bereikt, daar worden weer goede inkomens gehaald". De PvdA wil die situatie ook in de intensieve veehouderij bereiken. "Als er evenwicht tussen aanbod en vraag is ontstaan krachtige bedrij ven die de noodzakelijke milieu-in vesteringen kunnen doen". Het dagelijks bestuur van de EG heeft Nederland inmiddels verbo den subsidie te verlenen op de bouw van mestfabrieken. De EG ken met hun schaarse bezit tingen in zak ken. (foto AP) wingen kunnen worden doorge voerd, liggen voorstellen ter tafel vindt dat die fabrieken door de v om het Duitse systeem in te voeren, vuiler zelf moeten worden betaald. Het feit dat landelijke en gemeen- Feenstra vindt dit niet terecht. PvdA hopen met een dergelijk stel- teraadsverkiezingen elkaar vorig "Vergeten wordt dat van de 400 mil- sel de band tussen kiezer en gekoze- jaar zo snel opvolgden maakte de joen die we_ erin willen stoppen ne te versterken. Naar verluid heeft tongen al los. Toen al zou zijn oi vooral de lage opkomst bij de wogen om de kiezers slechts de ge- maal de gang naar de stembus te la- ANWB: Begeleide reizen DEN HAAG (ANP) - De ANWB wil voor toeristen die de winter in Spanje doorbrengen begeleide rei zen gaan organiseren. Aanleiding vormen de berovingen die sinds en kele jaren langs Spaanse en Zuid- franse autowegen plaatsvinden. Uit een ANWB-enquête blijkt dat Ne derlandse toeristen het afgelopen anderhalfjaar zo'n 150 maal te ma ken kregen met beroving, inbraak, insluiping en dergelijke. Meer zon In de nacht nog plaatselijk wolkenvel den, weinig wind en een minimumtem peratuur van ongeveer 12 graden. Overdag geleidelijk meer zon. Middag- temperatuur van 20 graden in het Wad dengebied tot 25 graden in het zuiden. Matige noordoosten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Vrijdag warm en zonnig bij een middagtemperatuur van onge veer 27 graden. Op zaterdag vanuit het westen afkoeling, mogelijk voorafge gaan door een onweersbui. Daarna pe rioden met zon en gematigde tempcra- 20 PAGINA'S ROME (Rtr) - Italië is begonnen met de aanleg van een 31 kilo meter lange drijvende anti- slijmbarrière om de stranden aan de Adriatische kust te be hoeden voor het zeeslijm dat vo rig jaar de vakantie van duizen den toeristen verpestte. De Italiaanse regering heeft meer dan 90 miljoen gulden uit getrokken voor de bestrijding Italië beschermt strand met anti slij mblokkade van het slijm, vertelde Paolo Arata, de commisaris die spe ciaal werd aangesteld om een herhaling van de toeristische en ecologische ramp van vorig jaar te voorkomen. Met het geld wordt onder meer een barrière in zee gelegd, zoals ook bij olierampen gedaan wordt. Vorig jaar zomer zegden meer dan 12.000 toeristen hun vakan tie af toen de wittige slijmlaag, die volgens deskundigen door algen werd geproduceerd, op de stranden aanspoelde. last^Boktgncse Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, 'n complete hoofdschotel. 400 gram jL95" Kip in roomsaus, lekker met aardappelen, rijst of pasta en groente. Voor 2-3 C JT personen. 400 gram ü.OU NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjes voor 3 - 4 personen. Aardbei, Q QO chipolata of cappuccino. 500g®m>3J5 L-IöO Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a.s. Geniet maar lekker van de zomer m laatste verkiezingen meenteraden de politici denken gezet. Over een invoering van het Duit se stelsel is in het verleden al meer malen van gedachten gewisseld in politiek-Den Haag. Tot concrete re- De Maizière ziet na crisis af van overleg met Kohl OOST-BERLIJN (Rtr/DPA) - DDR-premier De Maizière ziet na het uitbreken van de regeringscrisis af van een ontmoeting met de West- duitse bondskanselier Kohl. De twee zouden elkaar in Oostenrijk ontmoeten. De Maizière is vandaag voor een kort werkbezoek in Oostenrijk waar Kohl van een korte vakantie geniet. De Maizière keer direct naar Oost- Berlijn terug na gesprekken met le den van de Oostenrijkse regering. De Oostduitse premier had een ontmoeting gearrangeerd om met Kohl te bespreken hoe een dreigend opstappen van de liberalen en soci aal-democraten uit zijn regeringsco alitie. Dat is inmiddels gebeurd, (pagina 7: Liberalen DDR uit regering) tweederde afkomstig is uit heffin gen die de boeren zelf betalen. Zo blijft er een subsidie over die niet af- twee stemmen uit te steekt tegen andere subsidies die Nederland kennen". óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor bet abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1