Melkuitgiftestation mag toch voor zes uur deuren openen Langzaam maar zeker wordt het hier mooi' Streep door bezwaren tegen bouwwerken op stortplaats De Does Zoeterwoudenaar koopt brandweerauto 'Als de zon opkomt, is het moeilijk wakker te blijven' PAGINA 10 I - REGIO LEIDER" 3 WOENSDAG 25 JULI ïgj Raad van State corrigeert Oegstgeest DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het melkuitgiftestation aan de Oude Rijnzichtweg in Oegst geest mag voor zes uur 's och tends zijn deuren openen. De gemeente Oegstgeest heeft niet de goede artikelen van de hin derwet gebruikt om scherpere voorwaarden te stellen aan de vergunning van eigenaar Men- ken-Van Grieken en vijf SRV- kruideniers. Dit besliste de Raad van State in het geschil Astrologie Het Maharishi Vedisch Instituut aan de Groot Haesebroekseweg 10 in Wasse naar begint morgen met een introductie cursus Jyotish-astrologie. Centraal staat de astrologie van het oude India. Aan de hand van de stand van sterren en plane ten tijdens de geboorte zouden cursisten inzicht kunnen krijgen in verleden, heden en toekomst. Docent is Wil Brugmans. De cursus begint om 20.00 uur en telt vijf lessen. Sociale zekerheid Het CNV-Wassenaar organiseert vanaf begin september een cursus sociale ze kerheid. Zeven dinsdagen achtereen zijn in de zaal van de Warenar aan de Kerk straat leden en niet-leden van het CNV welkom. Voor CNV-ers is de cursis gra tis, anderen betalen een kleine bijdrage. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij cursus- coördinator J. van den Eijkel, telefoon 01751-14372. tussen de ondernemers en de gemeente. De gemeente scherpte de vergun ning aan omdat de kruideniers te veel overlast zouden veroorzaken, vooral 's ochtends vroeg. Bij de be handeling van de zaak door de Raad van State klaagde een buurtbewo ner enige weken geleden dat een van de ondernemers al om vijf uur 's ochtends begint met het laden van zijn SRV-wagen. De ondernemer wierp tegen dat hij niet anders kan, omdat hij in alle vroegte instellin gen als bejaardenhuizen moet be dienen. De buurtbewoners vinden dat het bedrijf niet langer in hun woonwijk past, omdat het volledig uit zyn jas je is gegroeid. De SRV-wagens zou den te breed zijn voor de smalle straat, vrachtwagens zouden het in- rijverbod negeren, paaltjes omver rijden en auto's bekrassen. "En het gerinkel van flessen gaat soms tot laat in de avond door", vertelde een omwonende. Nieuwe vergunning Welke procedure nu moet worden gevolgd is nog onduidelijk. Volgens een woordvoerder van de gemeente moeten ondernemers nu een nieu we hinderwetvergunning moeten aanvragen. Als de partijen dat niet doen zou de gemeente ze daartoe kunnen dwingen. Tot het moment waarop een beslissing wordt geno men over een nieuwe hinderwetver gunning, kunnen de bedrijven blij ven doorwerken zoals zij de afgelo pen jaren deden. Een vertegenwoordiger van de Oegstgeester ondernemers ver klaarde er geen enkele behoefte aan te hebben commentaar te geven. LEIDERDORP - De Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaar schriften adviseert B en W om drie bezwaren tegen de bouw van een aantal bouwwerken op de toekomstige stortplaats in het Does gebied ongegrond te verklaren. Volgens de commissie bestaat er nog steeds een dringende behoefte aan een nieuwe stortplaats ui Zuid-Holland. Het Zoeterwoudse echtpaar Van der Hulst met de nieuwste aanwinst, i doet zich nooit meer voor". ZOETERWOUDE - Zoeterwoude naar R.H. van der Hulst is sinds gis teren de trotse eigenaar van een 26 jaar oude brandweerwagen. Van der Hulst is geen brandweerman en weet nog niet wat hij met de wagen moet doen. Maar toen hij hoorde dat de knalrode Chevrolet te koop was, aarzelde hij niet lang. "Zo'n kans doet zich nooit meer voor", zegt de bewoner van de Anto- niusstraat in Zoeterwoude-Rijn- dijk. "Meestal worden oude brand weerwagens door een stichting op- gekocht, gaan ze naar een museum of belanden ze op de schroothoop. Nu hoorde ik van collega's dat hij gewoon te koop was". De wagen is jarenlang gebruikt door de bedrijfsbrandweer van een psychiatrisch ziekenhuis hij Arn hem, maar moest plaatsmaken voor een nieuw model. Vorige week deed hij voor het laatst dienst bij een brandje op het uitgestrekte, bosach tige terrein van 't Konings Jaght en gisteren konden de brandweerlie den - met tranen in de ogen - af scheid nemen. Een paar uur later reed Van der Hulst ermee langs zijn stomver baasde buren en probeerde hij de wagen uit op het achterliggende in dustrieterrein Grote Polder. De drie spuiten en drie pompen werkten uitstekend en ook de sirene en het blauwe zwaailicht lieten hem niet in de steek. "De wagen is helemaal compleet, je kunt zó aan de slag. Ik heb er zelfs pakken en helmen bij- gekregen en in de tank zit 300 liter water", zegt hij. De eerste tijd zal de 5,5 meter lan ge, 2,23 meter brede en 2,55 meter hoge brandweerwagen vooral in de garage te vinden zijn. Daarna gaat Van der Hulst hem misschien wat vaker gebruiken: "Ik heb een tech nisch installatiebedrijf en kan er al tijd nog een servicewagen van ma ken of er iets ludieks mee doen. In ieder geval blijft hij intact". De Zoe terwoudenaar ontkent dat hij de wagen heeft gekocht omdat het te lang duurt voordat de Leidse brand weer ter plaatse is bij branden ir Zoeterwoude-Rjndijk: "Wij hebben daar geen klachten over en boven dien zie ik mezelf nog niet zo sne! gaan blussen". Daarom zou het terecht zijn dat de gemeente, vooruitlopend op de wij ziging van het bestemmingsplan, vergunningen heeft afgegeven voor de bouw van onder meer een op slagloods, een weegbrug, een puin- breekinstallatie, een sorteerge- bouw, een kantoorgebouw en een transformatorhuis. De bezwaren zijn ingediend door de Stichting Leefbaar Leiderdorp, de Stichting Zuidhollands Land schap en de familie Rijnsburger. Deze bezwaarmakers hebben ook kritiek op de procedures rond het afgeven van de bouwvergunningen aan de Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstreken (Gevulei). Zo zouden de stukken niet volgens de regels ter inzage hebben gelegen. Een van de indieners van de be zwaarschriften stelt voorts dat de geplande opslagloods in het Does- gebied niet 'esthetisch' is. De com missie ontkent dat procedures niet zijn nageleefd en vindt dat de be zwaarmakers met klachten over het uiterlijk van bouwwerken bij de» welstandscommissie moeten zijn. De commissie geeft aan dat de ar gumenten om de bezwaren te ver werpen dezelfde zijn als in het verle den. De commissie bracht eerder adviezen uit over de bouw van een brug en de omheining van de stort plaats in mei 1988 en januari 1989. VERDRONKEN - Een man van omstreeks 60 jaar is vannacht rond drie uur verdronken in het Prins Hendrikkanaal in Katwijk aan Zee. Het slachtoffer lag met zijn motor jachtje in het kanaal en is waar schijnlijk van de loopplank geval len. Rechtbank houdt Voorschotenaar aan restauratieplicht DEN HAAG/V OORSCHOTEN - DJ restauratie van het monumentale pand Molenlaan 3 in Voorschotel; moet voor 15 september beginner! en acht maanden daarna voltooid zijn. Dit bepaalde rechtbank-presij dent Van Delden gisteren in eed kort geding dat de gemeente Voor] schoten tegen eigenaar J.H.J. de Vries had aangespannen. Bij nietp nakoming van dit vonnis geldt eed boete van 250 gulden per dag dat dd termijnen worden overschreden. Aan het kort geding is enige jared geleden een gerechtelijke procedu-j re vooraf gegaan om de eigenaar er toe te bewegen om het bouwvalliga pand op te knappen. Op het pand dat De Vries in 1981 aankocht, rust te een restauratieplicht die ook op de nieuwe eigenaar overging. Da Vries is volgens de gemeente echten nooit met de restauratie begonnen en ze wil hem nu aan het contract houden. Molenlaan 3 behoort tot het be schermde dorpsgezicht van Voor schoten en staat temidden van pan dendie wèl zijn opgeknapt. Volgens gemeentewoordvoerder Van der Does is de voorgevel van nummer 3i zo broos als een koekje: "De restau ratie moet snel beginnen voordat er niets meer op te knappen valt". De restauratie van het onbewoonde pand gaat zeker enige tonnen kos ten. Bijdragen: Paul van der Kooij en Roza van der Veer. Recreatiegebied Vlietiand bij Voorschoten nog volop in ontwikkeling VOORSCHOTEN Ook deze zomer wordt geen gouden zomer voor de mensen die hun geld moeten verdienen in recreatiegebied Vlietiand, ingeklemd tussen de Vliet bij Voorschoten en de rijksweg A4. De vurig gewenste auto verbinding naar de Leidse Europaweg is niet voor okto ber klaar en pasinde tweedehelft van volgend j aar komt er een brug over de Vliet bij de Voorschotense ijsbaan. spartelvijvers gekomen, omge ven door speel- en ligweiden. Ze ven kilometer voetpad, 4,5 kilo meter fietspad en 2000 parkeer plaatsen maken de provinciale voorzieningen toegankelijk.' Particulieren verhuren zeilbo ten, roeiboten, waterfietsen en kano's, bergen surfplanken, ver zorgen zeil- en surfcursussen en beheren de zeilboothaven in de hoek van de Vlietlandplas en de motorboothaven aan de kant van de Vliet. De zeilboothaven heeft 700 natte en enkele honderden droge plaatsen, de motorbootha ven 500 droge en 500 natte plaat- NOORDWIJKERHOUT - Ruim 2000 bezoekers zagen gisteravond zestien potentiële wereldkampioe nen de palen in het Noordwijker- houtse Oosterduinsemeer beklim men. Met behulp van een wankel trapje in een schommelende boot gingen de veelal dik aangeklede paalzitters naar de plek waar zij de komende dagen moeten door brengen. Een oorverdovend ka nonschot dat door burgemeester F. Winkel om 21.00 uur werd ge lost, kondigde het officiële begin van het tiende en laatste wereld kampioenschap paalzitten aan. Een groot aantal deelnemers had zich voorbereid op het wereld kampioenschap door extra rust te nemen. De voorbereiding van de Noordwijkse Janny Bouwmans bestond dit jaar voornamelijk uit een dag luieren. "Ik ga uitgerust de paal op", aldus de 30-jarige deelneemster, die vorig jaar één van de zeven wereldkampioenen werd. Zij klimt voor de vierde keer op de paal. "Veel collega's verklaren mij voor gek, maar ik vind het zelf onwijs gaaf om mee te doen. Het is jammer dat het de laatste keer is". De Noordwijkse ziet vooral op tegen het warme weer dat voor het weekeinde is aangekondigd. "Als de zon op komt, is het moeilijk om niet in slaap te vallen". De 50-jarige Leidenaar Jan van Duyvenbode doet voor de vierde keer mee met het wereld kampioenschap. Ook hij heeft vooral rust gehouden voor het WK paalzitten door twee dagen eer der vrij te nemen. "Verder heb ik wat getrimd en de laatste dagen lichte kost gegeten". De 26-jarige Noordwijkerhouter Willem van Duin doet voor de tweede keer mee. "De eerste keer viel ik na ruim 66 uur in slaap op de paal en belandde in het water". Voor dat laatste is de oudste deelnemer, de 51-jarige Simon Schenkel uit Hil- legom, vreselijk bang. Hij heeft watervrees en durft niet op de paal te slapen uit angst eraf te vallen. Over de plannen om het 300 hec tare grote gebied het hele jaar door aantrekkelijk te maken voor een groot publiek, neemt de pro vincie na de zomer een beslissing. Vervolgens moet de gemeente Leidschendam haar bestem mingsplannen wijzigen en dienen de ministeries van landbouw en visserij en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu hun oordeel te geven over voor zieningen als squash-, tennis- en bowlingbanen, een golfbaan met 18 holes, appartementen en/of een hotel. Waar het op zal uitdraaien kan of wil niemand zeggen. B. Car- pentier Alting, wiens Recreatie Vlietiand bv de exclusieve rech ten op de recreatie bij Vlietiand heeft, houdt het erop dat hij voor de zoveelste keer moet wachten. Toch laat de Wassenaarder de moed niet zakken: "Het is in het belang van iedereen om de zaak zo snel mogelijk in orde te krij gen". En: "Je moet veel geduld hebben, maar langzaam maar ze ker wordt het net zo mooi en com pleet als ik altijd heb gedroomd". Voor de uitvoering van de al in 1988 doorgelichte plannen heeft Carpentier Alting veel geld nodig, maar een probleem hoeft dat niet te zijn. "We hebben contacten met een enorme hoeveelheid be leggers, ontwikkelaars en exploi tanten. En zij onderkennen de po tentie van Vlietiand", zegt de man die een aantal recreatievoorzie ningen verpacht en zich vooral op de hoofdlijnen concentreert: be heer, public relations en 'de ont wikkeling van het gehele gebied'. Spreiding. In de loop der jaren zorgde de provincie voor 300 meter zwem- strand, 300 meter surfstrand en 300 meter naaktstrand in het ge bied waar de zandwinning diepe plassen had achtergelaten. Aan de 'Leidse kant' van de grote plas sen zijn bovendien de nodige Er kan in Vlietiand midgetgolf worden gespeeld, er is een cam ping en een ruw, heuvelachtig ter- reintje voor mensen met een mountainbike. Naast het aloude, onlangs opgelapte paviljoen in de noordwesthoek van de Vlietland plas, zijn er ook paviljoens geko men bij het zwemstrand en het midgetgolfterrein. Vanaf zater dag gaat bovendien een zeven meter lange rondvaartboot dage lijks tochten verzorgen naar Lei den, Stompwijk en Leidschen dam. De Leidse kapitein R. Kruys bestuurt het 60-jaar oude bootje en maakt doordeweeks tussen twee en vijf uur tochtjes. Op za terdagen en zondagen vaart het ondiepe schuitje met een Frans luifeltje tussen twaalf en vijf uur. Volgens de mensen die in Vliet iand hun brood moeten verdie-' nen zijn de surf- en zeilschool en de havens ook buiten het zomer seizoen in trek, maar moeten de andere voorzieningen het van de maanden mei tot en met septem ber hebben. In die maanden is het vooral de weekeinden druk met 15 tot 20.000 bezoekers per dag. Op zulke dagen zijn de parkeer plaatsen vol en staan auto's in de bermen geparkeerd. Het lijkt wat te beloven voor het moment dat Vlietiand goed staat aangegeven en bezoekers De Wassenaarder B. Carpentier Alting (rechts) en de Leidse kapitein R. Kruys bij de jongste attractie vc het recreatiegebied Vlietiand: het rondvaartbootje waarmee tochten over de plassen worden gemaakt, (foto j zich niet langer een weg hoeven te banen over de smalle, snel ver stopte Vlietweg. Carpentier Al ting vreest geen moment voor verstoppingen. Een betere be reikbaarheid zal vooral voor een betere spreiding over het jaar zor gen, verwacht hg. Zandwinning In de winter is .er nooit veel te doen geweest in Vlietiand. Je kon er wandelen, fietsen en aan je boot knutselen, maar een kopje koffie drinken zat er niet in. De komende winter blijft het centra le paviljoen in de weekeinden open, niet in de laatste plaats om dat dan de vérbinding tussen de Leidse Europaweg en Vlietiand klaar moet zijn. In de tweede helft van volgend jaar volgt de voet- /fietsbrug over de Vliet bij de Voorschotense ijsbaan. Omdat de provincie op het laatste möment met plannen voor een duurdere, beweegbare brug kwam moet Voorschoten overigens 75.000 gulden extra betalen. De provincie heeft voor de brug 2,7 miljoen gulden gereserveerd en voor de weg naar Leiden zeven miljoen. De aankoop van het ter rein kwam haar op 10,6 miljoen te staan en de inrichting tot nu toe op tien miljoen. Twee tot 2,5 mil joen gulden is over voor beplan tingen, voetpaden, parkeervoor zieningen, toiletten op strategi sche plaatsen en banken en vis- plaatsen rond het rustige meer van Vlietiand, de Meeslouwer- plas. De plannen met deze zuidelijke plas hangen nauw samen met de zandwinning. Als het aan de pro vincie ligt wordt er de komende jaren flink geknabbeld aan de ei landjes tussen de Meeslouwer- plas en de Vlietlandplas en kun nen zandzuigers ook aan de slag in de aangrenzende rietlanden. Volgens milieubeschermers ver dwijnen daardoor de. laatste inte ressante vogels uit het natuurge bied, dat enkele jaren geleden nog internationale betekenis had. Ze hebben dan ook een bezwaar schrift' ingediend tegen het weg halen van 1,8 miljoen kubieke meter zand in de 'vogelhoek' en 600.000 kuub uit de diepte van de plas. Door dit uitdiepen zou de plas geen 30 maar 35 meter diep worden, enkele meters dieper dan de drukke Vlietlandplas waar de zandwinning inmiddels is af gerond. De uitbaters bezagen die extra winning aanvankelijk met argus-' ogen, maar hebben zich laten om praten. Carpentier Alting: "De provincie heeft toegezegd dat de zandwinning geen nadelig effect zal hebben op het toerisme. Zo blijven nadelige stromingen uit. De eilanden worden weliswaar smaller, maar de scheiding tussen de plassen blijft intact. De zuiger is niet zo'n fraai gezicht, maar blijft ver van het paviljoen verwij derd en sommigen gebruiken het als object waar ze omheen kun nen zeilen". WOENSDAG 25 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Katwijk avondwandeling in duingebied 'Berkheide' olv natuurgidsen, ver trek om 19.30 uur op parkeerter rein van Soefitempel. woensdagavondzang met als solist Henk Post, aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Lelden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. prof wielerronde Noordwijk. vanaf 19.00 uur, aansluitend grote dernyprijs voor profs. duathlon: 1500 meter zwem men in zee en 10 km hardlopen, aanvang 18.15 uur, Koningin Wil- helmina Boulevard. optreden EgerlSnder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten, aanvang 19.30 uur voor café De Redschuur. woensdagavondzang mmv Groot Hervormd Kerkkoor, uit Rijnsburg. aanvang 20.30 uur in de Oude Zeekerk, Hoofdstraat. Noordwljkerhout Paalzitten, Oosterduinsemeer, o.a. optreden van Piet Veerman (22.00 uur). avondviswedstrijd HSV 'De Ar- noud' uit Hillegom,. inschrijven vanaf 18.00 uur op tennispark Jonkers nabij Piet Gijzenbrug. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emma- laan.' DONDERDAG 26 JULI Katwijk open avond KNZHRM, Rijn mond, van 19.00 tot 21.30 uur. bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute. van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur inSjelter. zomerbridge-drive Leiderdorp- se Bridgeclub, aanmelden voor 19.45 uur, Bemhardstraat 3. Noordwijk orgelconcert door Sander van Marion, mmv panfluitist, aanvang 20.15 uur in de Grote -of Jeroens- kerk, Voorstraat. strandloop Rabo/Novo, aanvag 19.30 uur bij politiepost t.h.v Pala- ceplein. mime-spel-theater, door Stich ting De Ark, aanvang 20.30 Noordwijkerhout Paalzitten aan het Oosterduin- se meer, vanaf 19.00 uur optre den en diverse spellen. open folk podium in The Folk Club Noordwijkerhout, van 20.30 tot 24.00 uur in Partycentrum Uni que. Leidsevaart. VRIJDAG 27 JULI Alphen soosavond Stichting Homo seksualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in het SHA-gebouw, Prinses Marijkestraat. Katwijk concert door Michel Leclerc op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Noordwijk laatste zomerbridg-drive van De Vuurbaak, aanvang 20.00 uur. Dorpscentrum in De Rank, Golf baan. muziektheater met Gospelcon cert door 'Power Praise', aanvang 20.00 uur bij Het Gat van Palace (bij ongunstig weer in De Ark). Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten: verkiezing Miss Zomer 1990, ZATERDAG 28 JULI Katwijk duinwandeltocht over diverse afstanden, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij strandpost Kees van Duyn. door de Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10