TAD LEIDEN 'Koets-o-theek op dak parkeergarage' Bibliotheek aan Nieuwstraat ook op zondagmiddag open 'Dit land is geen rimboe LEIDSCH M DAGBLAD Erica wil vestiging disco aan Hooigracht Ambtenaar bedreigd Kamer van Koophandel wil meer parkeerplaatsen voor bezoekers en bedrijven Bovens nieuwe directeur van De Zijl Bedrijven s DINSDAG 24 JULI 1990 LEIDEN - Projectontwikke laar Erica Beheer heeft een plan om bovenop de par keergarage aan de Hooi gracht/Ir. Driessenstraat een discotheek te bouwen. Vol gens de ontwikkelaar is dit een perfecte plek voor de Koets-o-theek omdat de dis cotheek op deze locatie wei nig overlast zal veroorzaken. "Van geluidsoverlast in de buurt zal nauwelijks sprake zijn", meent di recteur Swaak van Erica Beheer. "Het is technisch mogelijk een vol komen geluiddichte doos boven op het gebouw neer te zetten. Dat is met een adviesbureau doorgespro ken". "Van overlast door auto's en fiet sen zal evenmin sprake zijn omdat die in de garage gestald kunnen worden. Het publiek dat de disco theek lopend verlaat, gaat naar bui ten via de uitgang aan de kant van de Hooigracht (naast het Albert Heijn-filiaal). In de directe omge ving wordt nauwelijks gewoond". "Natuurlijk is er altijd wel enige hinder voor de omgeving", erkent Swaak. "Maar ik kan geen plek in de binnenstad bedenken waar dat niet het geval zou zijn. Je kunt pra ten als Brugman, maar een disco theek in de stad geeft altijd een stukje overlast. Dat is duidelijk. Het grote voordeel van dit plan is dat het publiek dat de discotheek ver laat al binnen het gebouw gespreid wordt over verschillende uitgan gen., Daardoor wordt de overlast tot een minimum beperkt", aldus Swaak. Volgens de ontwikkelaar komen bij de dansschool van Evert Kaste- Meisje gewond bij ongeval aan Klokpoort, politie zoekt getuigen LEIDEN - Een 15-jarig meisje is za terdagmiddag gewond geraakt na dat ze was aangereden door een au to. Het meisje scheurde haar knie banden en het bot onder de knie werd versplinterd. De bestuurder van de auto is doorgereden na het ongeval. Samen met haar moeder fietste het meisje zaterdag om tien voor half drie op de Klokpoort tussen de Langegracht en de Pelikaanstraat. Plotseling schreeuwde het meisje. Haar moeder keek om en zag dat ze ten val kwam omdat een blauwe Ford haar vanachter aanreed. De moeder heeft het meisje naar het ziekenhuis gebracht, waar het letsel werd geconstateerd. De politie is op zoek naar getui gen die het ongeval hebben gezien en het kenteken van de auto hebben opgenomen. De blauwe Ford is door de aanrijding vrijwel zeker be schadigd aan de voorzijde of de rechterflank. lein, in hetzelfde gebouw gevestigd, op sommige avonden ook wel 600 mensen tegelijk naar buiten. "Daar is nog nooit een klacht over ge weest", weet Swaak. Esthetisch In bouwkundig opzicht is het neer zetten van de discotheek bovenop het bestaande gebouw geen pro bleem. "De beoogde constructie kan heel goed door de huidige fun dering gedragen worden", betoogt de ontwikkelaar. Swaak verklaart nog te moeten nazien of het gebouw in alle opzichten aan de veiligheids voorschriften voldoet wanneer er een discotheek wordt gevestigd. "Maar", betoogt hij, "het gebouw is zeer brandveilig, heeft geen smalle trappen en er is een lift waar 20 i tegelijk in kunnen". Vanaf de straat zal de discotheek niet zichtbaar zijn, weet Swaak. "De architect heeft mij verzekerd dat de doos zo kan worden gesitueerd dat die alleen zichtbaar is vanuit de ach terkant van de woningen aan de Ou de Rijn en Middelstegracht. Voor de bezonning van deze huizen maakt het niets uit. De extra bouwlaag kan maximaal 1200 vierkante meter groot worden. Ruimschoots vol doende voor de Koets-o-theek. En volgens de architect gaat het com plex er in esthetisch opzicht zeker niet op achteruit", aldus Swaak. Rendabel De verhuizing van de discotheek van de Kruisstraat naar de Lammer markt is praktisch van de baan nu zich een meerderheid in de raad lijkt af te tekenen die tegen dit plan is. Om de discotheek bovenop de parkeergarage aan de Hooigracht te kunnen neerzetten, heeft project ontwikkelaar Erica Beheer ook de medewerking nodig van de ge meente Leiden. De bouw van een discotheek boven op de parkeerga rage is namelijk alleen mogelijk als het bestemmingsplan voor de wijk Pancras-Oost wordt gewijzigd. Erica Beheer heeft de gemeente de afgelopen tijd regelmatig bena derd met het oog op een mogelijke bestemmingswijziging omdat de parkeergarage in de huidige vorm niet loopt. Het meest rendabel is om de parkeergarage te sluiten, zou Swaak de gemeente hebben laten weten. Een nieuwe publiekstrekker in het gebouw is de ontwikkelaar dus zeer welkom. Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) was, wegens vakantie, niet bereikbaar voor commentaar. De eigenaar van de Koets-o-theek is om dezelfde reden onbereikbaar. LEIDEN - Een ambtenaar van de gemeente Leiden, werkzaam bij directie ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing, heeft aan gifte gedaan van bedreiging. Een man, die te horen kreeg dat hij geen nieuwe videotheek mag beginnen aan de Korevaar- straat, zou gistermiddag de be dreigingen hebben geuit. De videotheek mag er volgens het bestemmingsplan niet wor den gevestigd. Deze mededeling leidde tot grote boosheid bij de initiatiefnemer, die de ambte naar toevoegde: "Wie mij in de weg staat, zal ik opzoeken". Gemeente geeft 25.000 gulden voor proef van zes maanden LEIDEN De hoofdvestiging van de Leidse bibliotheek is van half ok tober tot half april op zondagmid dag geopend. Het college van B en W wil 25.000 gulden subsidie be schikbaar stellen voor dit experi ment, zo blijkt uit het ontwerp-wel- zijnsprogramma. Directeur E. van Sprundel ver moedt dat de Leidse bibliotheek de enige in Nederland is die op zondag open zal zijn. "In andere landen komt het wel voor en voor de oorlog was het in Nederland ook wel zo dat bibliotheken op zondag open wa- De vestiging aan de Nieuwstraat zal open zijn van 12.00 tot 16.00 uur en het publiek kan dan van alle diensten gebruik maken. Bij de bi bliotheek leven plannen om in sa menwerking met andere culturele instellingen activiteiten te organise ren op zondagmiddag. "Zo kun je er iets extra's aan toevoegen". Ge dacht wordt volgens Van Sprundel bijvoorbeeld aan het uitzenden van een radioprogramma vanuit de bi bliotheek. Gesprekken met andere instellingen zijn overigens nog niet gevoerd: "We wilden eerst afwach ten of het experiment kon door gaan". LEIDEN Gerard Bovens (41) wordt de nieuwe directeur van De Zijl Bedrijven, de voormalige socia le werkplaats. Hij volgt met ingang van 1 oktober interim-manager J. ter Haar op. Bovens is nu hoofd van de afdeling Welzijn van de gemeen te Leiden. Na zijn rechtenstudie is de ambte naar zijn loopbaan in 1972 bij de Leidse sociale dienst begonnen, in 1980 is hij daar gaan werken als be leidsmedewerker. In 1985 werd hij hoofd van de directie Welzijn. Dat een ambtenaar uit de 'softe' sector directeur wordt van De Zijl Bedrijven, vindt Bovens niet zo ver rassend. "Tijdens mijn loopbaan heb ik mij altijd bezig gehouden met werkgelegenheid, ook ben ik voorzitter van de stuurgroep doel groepenbeleid geweest en voorzit ter van de stichting werkgelegen heid. In de functie van directeur van De Zijl Bedrijven komen die sociale en werkgelegenheidsaspecten sa men met die van de rol van de over heid als ondernemer". Bij De Zijl Bedrijven werken on geveer 900 mensen van wie er circa 60 ambtenaar zijn. LEIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland vindt dat in de Leidse binnenstad meer parkeerplaatsen voor bezoe kers en voor bedrijven moeten ko men. Dat schrijft de Kamer in een reactie op de nota 'Evaluatie par- keerregeling 1989'. Omdat volgens de Kamer is ge bleken dat de aantrekkingskracht van de Leidse binnenstad voor be- van andere plaatsen is afge- moet het aantal parkeer plaatsen worden uitgebreid. "Im mers, als van het bedrijfsleven kwa liteitsverbetering van het winke laanbod wordt verwacht, mag van de gemeente een flankerend en voorwaardenscheppend parkeerbe leid worden verwacht". De Kamer spreekt zich uit tegen het autovrij maken van de Beesten markt en tegen bebouwing van de Kaasmarkt. In de brief wordt de wens herhaald voor een vierde par keergarage aan de Aalmarkt of Beestenmarkt. Bedrijven klagen er volgens de Kamer over dat zij worden belem merd in de bedrijfsvoering omdat ze geen parkeervergunningen kun nen krijgen. "Een specifieke groep gebruikers waarvoor een flexibel parkeerregime vereist is, zijn be drijven die tijdelijk werkzaam zijn zoals aannemers, onderhoudsbe drijven etcetera", aldus de brief. Ook moeten er voldoende laad- en loszones zijn en de route naar par keerterreinen moet duidelijk wor den aangegeven, vindt de Kamer. In de brief wordt verder een kant tekening geplaatst bij het stand punt van de gemeente dat het par keren kostendekkend moet zijn: "Niet alleen het financieel belang moet punt van afweging zijn". In de brief wijst de Kamer van Koophandel verder nog op de 'ui terst zorgelijke situatie' in de Bree- •straat. Vergeleken bij andere delen van de stad blijft de economische ontwikkeling daar nog steeds ach ter, aldus de Kamer. De ondernemingsraad is inmid dels akkoord gegaan met de proef, op voorwaarde dat het personeel al leen op basis van vrijwilligheid werkt op zondagmiddag. Volgens Van Sprundel zijn er voldoende mensen beschikbaar die dan willen werken. "We hebben ook een aantal mensen op oproepbasis in dienst en die hebben ook belangstelling. On der anderen studenten komt het wel goed uit om op zondag te wer ken. Maar een aantal vaste mede werkers heeft er geen zin in, dat is best logisch, en deze mensen hoe ven dan ook niet te werken". Het experiment geldt van na de herfstvakantie tot de paasvakantie. Dan zal worden bekeken of de hoofdvestiging in deze periode al tijd in deze periode op zondagmid dag open kan. "De reacties die ik tot nu toe heb gehoord zijn positief', vertelt Van Sprundel. "Een van de onderdelen van het experiment zal in elk geval een enquête zijn". Van Sprundel verwacht niet dat ook andere vestigingen van de Leidse bibliotheek op zondagmid dag open gaan: "De centrale vesti ging heeft toch het meest te bieden. Bovendien is het financieel al moei lijk genoeg om dit rond te krijgen". De gemeente betaalt alleen de kosten van het experiment. Daarna moet de bibliotheek zelf de kosten dragen die zijn gemoeid met de openstelling op zondag. "We moe ten dus zorgen dat we bezuinigen of dat er meer geld in het laatje komt". Van Sprundel wil nog niet ingaan op de ideeën die er zijn om gled vrij te maken voor de uitbreiding van de openingsuren. "We denken aan het organiseren van activiteiten die geld opleveren. We willen de ser vice zo min mogelijk aantasten. De lijn is dat we de cijfers proberen te verbeteren zonder dat de lezer om die reden meer moet betalen". Auto en motor puzzeltocht LEIDEN Café De Spons en buurthuis Groenoord houden ko mende zondag een auto en motor puzzeltocht. De tocht start zondag om 12.00 uur bij buurthuis Groen oord aan de Pasteurstraat. Inschrij ven is mogelijk bij café De Spons aan de Korte Mare of bij het buurt huis. De tochten voor motorrijders en automobilisten zijn zo gekozen dat er voornamelijk over B-wegen wordt gereden. Deelnemers op de motor rijden meer kilometers en hoeven minder vragen te beant woorden dan de automobilsten. Hoewel er wel een klassement wordt opgemaakt, wordt er niet op tijd gelet. Beide tochten zijn zo opgezet dat ook mensen die nog nooit een tocht hebben gereden, deze tocht gemak kelijk kunnen rijden. Lakenfeesten Met belangstelling las ik het artikel over de Leidse Lakenfeesten in het Leidsch Dagblad van 21 juli jl. Daar uit krijgt men licht de indruk dat slechts 'een bewoner van het Noordeindeplein' overlast onder vond van De Grote Beer. Die indruk is onjuist. Mij hebben veel klachten bereikt van bewoners van de Witte Singel en van de Rijn- en Schiekade. Ook is mij bekend dat bewoners van het Noordeinde en van de Rembrandtstraat zich erg hebben gestoord aan de herrie. Het zou allemaal niet zo erg zijn als de overlast beperkt zou blijven tot de Laken- en de Drie-oktober feesten. Maar in bijvoorbeeld De Grote Beer zijn het hele jaar door li ve-optredens, soms tot diep in de nacht. En dat midden in een woon wijk! En zonder hinderwetvergun ning! Als burger ben je gewoonweg vo gelvrij voor het geluidsgeweld. Het enige watje kunt doen is klagen bij de politie. Het is, denk ik, de hoogste tijd dat het horeca-beleid samen met om wonenden en bewonersorganisa ties wordt bepaald. Er moeten dui delijke afspraken komen, waaraan de horeca-ondernemers zich ook houden. Alleen dan is op begrip en medewerking van omwonenden te rekenen. Paul van Amersfoort (voorzitter wijkcomité Vreewijk) Ook op zaterdagavond 4 augustus v den de singles van dit Amerkaanse pla tenlabel weer van LEIDEN - Wie kent met de ver halen over het spreekwoordelijke broekie in politie-uniform dat mensen om de kleinste reden een vette bon aansmeert? Vaak wordt gedacht dat dit hin derlijke gedrag wel overgaat naarmate het aantal levensjaren toeneemt. Dit geldt blijkbaar niet voor of ficieren van justitie. Misschien was het omdat een legertje poli tieagenten de publieke tribune bevolkte, maar op het kantonge recht was officier van justitie Van Ek gisteren uiterst fanatiek aan de slag. Geen jong broekie, integen deel, een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie met een vracht aan ervaring. Volgens een medewerker van de griffie is die gedeeltelijk opgedaan bij de ma rine, hetgeen veel verklaart. Menige verdachte werd het vuur na aan de schenen gelegd. Een vrouw die vorig jaar op een dag twee maal te hard reed op de Plesmanlaan werd het hemd van het lijf gevraagd. "Wat doet u ei genlijk voor de kost?", wilde de officier weten. De verdachte antwoordde met een simpel 'niets'. Dat bleek Van Ek nogal te verbazen."Niets?' her- haalde hij op bitse toon om ver volgens te vragen of dat ook vorig jaar het geval. was. Blijkbaar zocht hij een oorzakelijk verband tussen het hebben van een baan en het plegen van een snelheids overtreding. Toen Van Ek ook nog wilde we ten waar de vrouw haar autosleu tels bewaarde, wist de gedagvaar de het ook niet meer en wierp een hopeloze blik richting rechter. Morshuis. "De officier bedoelt te vragen of het mogelijk is dat ie mand anders uw auto toen heeft gebruikt", legde deze uit. Dat was volgens de vrouw heel wel mogelijk, alleen had ze geen idee wie dat die dag had kunnen zijn. Met twee maal 120 gulden boete mocht ze weg. Een Leidenaar die vorig jaar was aangehouden omdat hij op een bromfiets reed met te veel vermogen, moest het eveneens ontgelden. Hij ontkende niet fout te zijn geweest, maar had nimmer een accept-giro ontvangen om de boete te voldoen. "Dit land is geen rimboe, de post werkt hier prima", beet de officier de ver dachte toe. Een Voorschotenaar had vol gens Van Ek nog mazzel dat hij niet was vastgezet toen hij zijn rij bewijs niet bij zich had tijdens een controle. De man was vorig jaar aangehouden in zijn woon plaats nadat hij te hard had gere den. De verdachte had de boete niet betaald omdat hij het vreemd vond dat Leidse agenten contro leerden in Voorschoten. Morshuis nam rustig de tijd om de man te vertellen dat dit wel de gelijk legitiem is, dat regionale korpsen vaker gezamenlijk con troleren. De officier liet kort we ten het 'een verhaal te vinden zoals vele'. "U boft nog dat u niet op het bureau bent vastgehouden totdat duidelijk was dat u inder daad een rijbewijs heeft". Een jongeman die had gereden met een opgevoerde brommer werd 'onacceptabel en levensge vaarlijk gedrag' verweten. Als het aan Van Ek had gelegen was de scholier zijn brommer met een waarde van 1900 gulden kwijt ge weest, de rechter oordeelde stuk ken milder: 150 gulden boete en verplichte aanpassing van het voertuig. Vals alarm Waar de PTT volgens Van Ek feil loos werkt, daar schiet de politie nog wel eens tekort. Zo ook in het geval van een Leidse vrouw die vorig jaar ten onrechte de brand weer en politie liet opdraven. Ze had gemeld dat een keukenbrand woedde in een naburig pand aan de Uiterstegracht. Het was vals alarm. "Ik wilde de bewoners een hak zetten, omdat ze altijd onze auto's laten wegslepen als we die bij hen voor de deur zetten". Een politiewagen en twee brandweerwagens waren uitge rukt, de vrouw had hiervoor in- 1 middels een boete betaald van 240 gulden. Toch moest ze zich gisteren nog verantwoorden voor de kantonrechter. Voordat de officier weer eens van wal kon steken, wees rechter Morshuis hem terloops op een schoonheidsfoutje. In het proces verbaal werden twee verschillen de huisnummers genoemd van de w>. ning waarin de brand zou zijn ge .veest. Het huisnummer dat in de dag vaarding stond klopte weliswaar, maar de bewijsvoering in het pro ces-verbaal was tegenstrijdig. "Ik weet niet hoe u dit wil oplossen", aldus Morshuis. Dat kon de offi cier inderdaad niet, zodat er niets anders opzat dat vrijspraak te vra gen. De rechter volgde dit advies, en voegde de vrouw toe blij te zijn dat ze daags na het gebeurde haar excuus had aangeboden aan brandweer en politie. Najaarsmarkt De inschrijving voor de grote najaars markt van 29 september in de Stevens hof is geopend. Mensen die iets willen verkopen, ruilen of zich wensen te pre senteren. kunnen zich opgeven bij de dierenspeciaalzaak van Jaap Visser in het winkelcentrum Stevensbloem. Tel. 311836. De kosten per kraam bedragen 35 gulden, er bestaat de mogelijkheid om een halve kraam te huren. Motown In de Droomfabriek aan de Oude Singel staat zaterdag 28 juli een avond op het programma waarop louter Motown-mu- ziek wordt gedraaid. Aanvang 21.30 iiur. Bustocht De wijkvereniging Stevenshofjespolder is bezig met de organisatie van een bus tocht naar Hindelopen en de Friese me ren. Mensen die belangstelling hebben om woensdag 5 september met de bus mee te gaan. kunnen zich opgeven bij P. Laman. tel. 312144 of mevrouw C. Brus- see, tel. 314992. De kosten, inclusief lunch, diner en koffie, bedragen 52.50 gulden voor leden van de wijkvereniging. Niet-leden wordt 5 gulden meer in reke ning gebracht. Hengelsport De uitslag van de wedstrijd die de Leidse visvereniging Hengelsport onlangs hield, is als volgt: 1 W. Verhoeff; 2. A.Beij; 3. H. Boelee; 4. A. Levahrt; 5. J. van Ginho- geboren: Wesley, zv. D.W. Ultee en A.J. Koster; Dieuv.ke. dv. F.W. Lamers en J.W. Huiskamp; Christiaan Lawrence, zv. B.J. Berk hout en R.C. Wikramasinha; Michael Jan Pie- ter. zv. P. Hoek en J.W. van der Meij; Sigrid, dv E. van Willegen en J. van Harten; Ruben. zv. B.J. van der Tang en E. Bouwmeester; Anne- miek. dv. R.A. Borsje en Y. van Bergen; Thijs, zv. D P. Lindhout en C.J.H. Besamusca Jeroen, zv. C. de Koning en E. Kralt; Charlotte Irene. dv. M.J.T. Visser en I.A. Tegelaar; Oguz. zv. A. Karaman en Karaman; Farzana Ro- mana, dv. N. Roshanali en L. Chand. Yvette, dv. O. Onderwater en Y.J. Bronsgeest; Kevin Theodorus Johannes, zv. G.A. Josée en C. Heemskerk; Marion, dv. H.C. Oexman en H.A.M. van der Boog; Jester, zv. J.G.M. van Steijn en M.J. Hovius; Erlijn Arda, dv. C.H.M. Oprms en M.E.J. van lersel; Jorien C.H.M. Oprins en M.E.J. van ler- sel; Rudolf, zv. A. Bloemendal en N. van Rui ven; Femi Adewunmi, zv F. Larrys en R. Bello; Guido Sebastiaan. zv. J.H. Verschoor en G.M. van der Linden; Rosanna Selma. dv. O. Tulen en E.F.A. Barnard; Rita, dv. F. Belmonte en A.W.C. Pnnse; Esmée Yasmin. dv. R.P. Huis- mann en L. Hoppezak; Tom, zv. W.P. van Kla veren en M. van Sint Maartensdijk; Lars Corne lls. zv C J.P Kiebert en M. Welteroth; Pauline Gijsbertine, dv. G.J. Schoneveld en C.H. de Wit; Jordy. zv. C. van Egmond en N Heems kerk; Denise. dv. R.B. Snelderwaard en C.'Zel- lenrath; Arie. zv. J.H. van Houten en G. van Tongeren; Jan. zv. J.H. van Houten en G. van Tongeren; Jeffrey, zv. J. van der Zwart en M.M.J. van Schooten; Keetje Johanna Lucia, dv. L.F.M. Walenkamp en A.C.C. Verhoef; Luuk Willem Hendrik, zv. H.B.M. Brans en A.J.M. Vermeulen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9