'Herenakkoord gaf geen extra banen' Ja-knikker toont geloof in eigen kunnen US Beurshandelaar in Chicago wacht niet op zonsopgang Mini-krachje op beurzen correctie' hoge koersen GATT stelt overleg heet hangijzer landbouw uit Italië wil haast met monetaire unie Europa KLM waagt zich niet aan winstvoorspelling DINSDAG 24 JULI 1990 FNV berekende effect investering Shell en Esso Van onze correspondent Peter de Vries CHICAGO Wereldwijde financië le handel per computer, 24 uur per dag. Dat is de droom van de beurs in Chicago, die vanaf de jaarwisseling langzaam maar zeker in vervulling zal gaan. Het project, onder de am bitieuze titel Globex, moet voorzien in de groeiende behoefte aan beurs handel in zogenaamde futures (bij vliegtuigmaatschappij, voorbeeld speculeren op een beurs- moeten 99,8 procent index) en opties (recht om een aan- steld. 'Onze computer moet aan no- gere eisen voldoen dan die van een Terminals an de tijd open zijn", zegt vice-president Jack plaatsen ter wereld. De eerste 350 der precedent. Niemand heeft ooit computeraansluitingen zullen de iets geprobeerd dat zo complex handel in New York, Londen Chicago met elkaar verbinden, ter wijl later Parijs en Tokio volgen. ROTTERDAM (ANP) - Het zogenoemde Herenakkoord van Shell en Esso met de Neder- Het miljoenenproject - de exacte te volgen zijn. landse overheid heeft niet de werkgelegenheid gebracht die het beloofde. Beide bedrijven ontwikkelingskosten zijn onbe hebben samen wel ongeveer evenveel 25 miljard gulden geïnvesteerd als zij aan aard gaswinsten hadden geïncasseerd. Maar een bijdrage aan (hoogwaardige) werkgelegenheid is aan de personeelscijfers niet af te lezen. De Chicago Mercantile Exchan- samenwerkingsver- ge, doorgaans de Mere genoemd, is de snelst groeiende finan- Tot deze conclusie komt de Indus triebond FNV die met behulp van jaarverslagen bij beide bedrijven en bij de NAM waarin beide con cerns deelnemen vanaf 1980 de personeelsontwikkelingen heeft nageplozen. Zoals bekend zou dit jaar eventueel een nieuw Herenak koord gesloten worden. Minister Andriessen van economische zaken voelt daar echter weinig voor. Na het zomerreces besluit de Tweede Kamer hier over. Alles opgeteld en afgetrokken zijn er in de afgelopen tien jaar bij Shell 1000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Dat cijfer is volgens be stuurder P. Janssen van de Indus triebond FNV echter enigszins ge flatteerd. Tot 1982 groeide de werk- gelegenheid bij het bedrijf nog tot nen'Öok het ShëlMaboratorium 18.115 werknemers. Na dat jaar Inlijving van twee bedrijven deed de werkgelegenheid met rond de 340 arbeidsplaatsen toenemen. Daar staat echter tegenover dat bij Shell in Pernis (chemie en raffina derij) 1.500 arbeidsplaatsen verdwe- kend band van de Chicago Mercantile Exchange en het persbureau Reu- ciële markten, ter. De ontwikkeling van Globex concurrentie in ligt enkele maanden achter op het terst speculatief schema wegens de extreem hoge computergestuurde) handel in futu- betrouwbaarheidseisen die aan de computerverbindingen worden ge- grote koersveranderingen van de afgelopen jaren. Futures en opties zijn geavan ceerde vormen van de oude termijn- handel, waarbij boeren hun oogst al tijdens het zaaien voor een vaste prijs verkopen. Die agrarische han del vindt nog steeds plaats in Chi cago, maar wordt volledig over schaduwd door de termijnhandel in pakketten aandelen, valutakoersen en rentetarieven. Grote beleggers, zoals pensioenfondsen, gebruiken deze termijnhandel om zich in te dekken tegen het risico van een koersverandering. Zij verkopen het wordt door de risico aan een speculant die de aan- New York als ui- delenmarkt anders inschat en De (veelal hoopt snel geld te verdienen. De gegevens van de handel via Glo bex moeten uiteindelijk op een kwart miljoen computerschermen tracten over de toonbank en vol gens Wall Street is dat niets anders dan 'gokken' op koersveranderin gen. Wanneer in Chicago velen hun geld zetten op een daling van de Dow Jones, zal de beurs uit zichzelf inzakken, is de redenering in New York. Globex-woordvoerders zeggen dat er "allang geen sprake meer is van verschillende, onafhankelijke markten in Europa, het Verre Oos ten en Noord-Amerika. Er is een we reldomspannende markt, en hande laren hebben niet meer de luxe, te wachten met investeringsbeslissin gen tot bij hun de zon opgaat en de lokale markt opent. Globex is de markt die nooit dicht gaat". Overigens heeft het wereld omspannende computerproject ook in Chicago zelf enig wantrou wen opgewekt. Handelaren op de Merc die bang zijn dat hun systeem van luidkeels loven en bieden teloor zal gaan, hebben bedongen dat Glo bex in Chicago zelf de eerste tien jaar gedurende de normale ope ningsuren nauwelijks zal worden gebruikt. NEW YORK (ANP/UCN) De ef- De daling van gisteren riep dt fectenbeurs van New York heeft herinnering op aan de 'mini-krach' gisteren menig belegger flink van 13 oktober vorig jaar. Toen daal- schrik aangejaagd. De Dow Jones- de de Dow Jones-index met bijna beidsplaatsen. index van de dertig grootste indus- 191 punten. Sommige handelareh Vjq tnele fondsen zakte in de eerste vijf zeiden maandag dat de beurs rijp ming nam draeTn heidt ondeme' kwartier van de handel wee met was voor een 'techisehe correctief mmg NAM dragen be.de omdat de beursbarometer sinds be- Amsterdam zag de (hoogwaardige) werkgelegenheid met 600 plaatsen dalen. Bij de NAM groeide tot 1987 het aantal arbeidsplaatsen en nam na dat jaar tot vorig jaar met 200 af. Bij Esso Nederland was sprake van groei tot het topjaar 1982 en daalde het aantal arbeidsplaatsen vervol- gisteren riep de ëens tot en met vorig jaar met 300. Bij Exxon Chemical is per saldo iprake van een daling van 200 ar- Na een dieptepunt van 107 pun- gin april is gestegen met bijna 400 ten onder het slot van vrijdag ging punten. Anderen noemden de da ling een versterkte voortzetting x 2904,71 punten zat de beursindex eind vorige week, toen de index met Ramervraeen0^t SheO noe altnd od een verlies van 56.43 ruim 39 nunten uioo7atto ixamervragen dat Shell nog altijd op een verlies van 56,43 punten in vergelijking met eind rige week. dan 85 procent van de gas- winsten af aan de Staat. Die strijkt er dit jaar bijvoorbeeld 7,2 miljard gulden van op. Andriessen ant woordde december vorig jaar op Esso de gestemde Amsterdamse wemchf^erdil'lonto3^ Japtn to™*™- effectenbeurs is gisteren handel wordt verhoogd. De Amerikaanse nog eens fors onderuitgegaan door beurs, ging ook onderuit door de de i Wall Street. De reeks van teleurstellende kwartaal internationals resultaten in het Amerikaanse be- Nieuw beursschandaal Japan Van onze correspondent Wim Möring TOKYO Ruim 30 Japanse poli tici hebben forse winsten ge maakt bij een nieuw beursschan daal. Het zou gaan om een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens. Eén van de betrokken politici is oud-premier Yasuhiro Nakasone, die vorig jaar al in dis krediet raakte door zijn rol in de geruchtmakende Recruit-affaire. Vorige week arresteerde de Ja panse politie de directeur van de Koshin-groep, een vereniging van beursspeculanten. Hij wordt ervan beschuldigd de beursprij- zen te hebben beïnvloed. De handel in aandelen die aan een overname voorafging, bleek dermate lucratief, dat een aantal politici op eigen naam of via hun secretaris besloten een graantje mee te pikken. Naarmate de prij zen door speculaties omhoog gin gen, steeg ook het aantal op winst beluste politici. Een aantal belangrijke politici is nauw betrokken bij de Koshin- groep. Eén van hen is oud-pre mier Yasuhiro Nakasone, die, naar verluidt, ruim zeven miljoen gulden aan de groep betaalde voor 100.000 aandelen. Een maand later kocht Koshin ze weer terug voor bijna negen miljoen gulden. Nakasone was vorig jaar één van de grootste afnemers van aan delen in de firma Recruit. Dit be drijf verkocht aandelen vóór ze de beurs opgingen onder voordelige voorwaarden aan politici en in vloedrijke zakenmensen in de wetenschap dat ze na plaatsing op de beurs flink in waarde zouden stijgen. Het daaropvolgende 'Recruit- schandaal' ontwikkelde zich tot het grootste naoorlogse politieke schandaal in Japan en leidde uit eindelijk tot het aftreden van pre mier Takeshita. GENÈVE (ANP) - De GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) heeft besloten om de onderhandelingen over het omstreden liberalisering van het landbouwbeleid uit te stellen tot eind augustus. Dat blijkt uit een verklaring die de onderhandelaars in het landbouwoverleg van de GATT in Genève gisteren gezamen lijk hebben opgesteld. Dat betekent ondre meer dat de zeer controversë- le landbouwsubsidies van de Eu ropese Gemeenschap voorlopig on besproken blijven. Gisteren is in Genève het voltalli ge GATT-overleg over de liberalise ring van de wereldhandel her opend. Dit overleg, in 1986 begon nen als de zogenoemde Uruguay- ronde, moet in december in Brussel worden afgerond. Het overleg be strijkt vijftien onderwerpen, waar van vooral de liberalisering van de landbouwhandel, in het bijzonder de afschaffing van .de landbouw subsidies, een moeilijk punt is. De VS en de EG, de twee hoofd rolspelers in het landbouwconflict, en de andere grote landbouwlanden zijn met elkaar overeengekomen dat het voorstel van de De Zeeuw bij de verdere onderhandelingen zal dienen als "een middel om de on derhandelingen te intensiveren". De Nederlander Aart de Zeeuw is voorzitter van de groep waarbinnen de GATT-landbouwonderhandelin- gen plaatsvinden. De Zeeuw stelt onder meer voor de exportsubsi dies in de landbouw sterker dan an dere vormen van steun te verminde- sprongen met dubbeltjes tegelijk drijfsleven en dan vooral in de elek- omlaag, waardoor de stemmingsin dex in korte tijd een half punt ver der naar beneden duikelde om uit- eindeljk met een verlies van 1,3 Amerikaanse economie punt te sluiten op 120,90. Ook de effectenbeurs van Lon den heeft een flinke tik gekregen, De Financial Times-index van de tronicasector. Ook vreest de beurs handel dat de vrijdag bekend te ma ken herziene kwartaalgroei van de kleine re groei zal aangeven dan eerst is be kendgemaakt. Bovendien heerst er grote onze- honderd fondsen van de Londense kerheid over de ontwikkeling van beurs zakte met 40,4 punten tot de rente in de VS. Die kan omlaag 2359,7 punten. De effectenbeurs gaan als regering en Congres diep weg. Washington overeenstemming be- De CAC-ind,ex van veertig fondsen reiken over een flinke verminde- daalde met 40,56 punten tot 1990,04 ring van het Amerikaanse begro- punten. De beurs van Frankfurt tingstekort. Maandag verklaarde was ook lager, maar lang niet zoveel senator Robert Dole dat de kans als de beurs van Londen. De FAZ- klein is dat er overeenstemming index daalde met 1,52 punt tot wordt bereikt nog voordat het Con- 825,01 punten.gres in augustus met reces gaat. BRUSSEL (ANP) - Italië, dat op 1 juli het voorzitterschap van de EG van Ierland heeft overgenomen, maakt flink wat haast met het tot stand brengen van de Europese Mo netaire Unie, de EMU. Dat blijkt uit een tijdschema dat de Italiaanse mi nister Guido Carli gisteren zijn EG- collega's van financiën in Brussel heeft voorgelegd. Nederlandse di plomaten spraken van een Italiaan se 'overvaltechniek'. Carli wil de problemen van de EMU eerst nog eens goed doorpra ten in de informele bijeenkomst van de ministers van financiën die op 7 en 8 september (waarschijnlijk in Rome) wordt gehouden. In de EG- ministerraad voor financiën op 8 oktober (in Luxemburg)'moeten er spijkers met koppen geslagen wor den. Rome wil na de bijeenkomst van 8 oktober al meteen beginnen met het formuleren van teksten die doorgeschoven kunnen worden naar de Europese regeringsconfe rentie die op 13 december begint. Tijdens die conferentie moet men het eens worden over het nieuwe verdrag waarop de EMU gebaseerd zal zijn. Het lijkt erop dat het Italiaanse voorzitterschap de zaken wil force ren. Over'de EMU bestaan nog grote verschillen van mening. Men kan China De buitenlandse investeringen in China zijn in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar met 22 procent afge nomen tot 2,35 miljard dollar. In ju ni 1989 trad het Chinese leger in op dracht van de politieke leiding bij zonder wreed op tegen de eigen be volking bij grote demonstraties. Investeringen Het volume van de bruto investerin gen in vaste activa door bedrijven is in het eerste kwartaal van 1990 met 9,1 procent gestegen in vergelijking met het eerste kwartaal in 1989. De sterkste stijging deed zich voor bij vervoermiddelen (13,2 procent) en in machines (12,3 procent). Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. zich dus afvragen of er in zo weinig maanden zoveel resultaat geboekt kan worden als Rome kennelijk voor ogen staat, zo luidde gisteren het commentaar van enkele diplo maten. Op dit moment circuleren er twee opvattingen. De ene zegt dat alle EG-lidstaten van meet af aan in de EMU opgenomen moeten zijn. In dat geval zouden er uitzonderings bepalingen kunnen gelden voor economisch achtergebleven landen zoals Portugal en Griekenland. De andere opvatting luidt dat de economisch sterke EG-landen op een bepaald moment al vast met de EMU van start kunnen gaan. De 'economische zwakkere broeders' in het EG-gezelschap zouden dan pas tot de EMU kunnen toetreden als hun economie sterk genoeg is. Succes olie-bedrijf bespot gebrek aan zelfvertrouwen Suriname Woestijn Van onze correspondent Marie Anriet van Grunsven PARAMARIBO - Minister Jan Directeur Jharap Pronk (ontwikkelingssamenwer king) praat in Suriname daar vooral over de noodzaak ringsplan de inflatie en de zwarte koers plaat sen velen vraagtekens bij de zin van Nederlandse ontwikkelingshulp. Toch zijn er in Suriname ook bedrij ven die 'succesverhalen' te melden hebben. Een voorbeeld is Staatsolie, waar dollars worden verdiend door Suri- namers zelf. Nederland heeft in het kader van de ontwikkelingshulp 50 miljoen gulden beschikbaar gesteld drijf optimisme over de toekomst uit. Gebouwen, installaties en klei- 1980 begon- ne tankers worden tot in de puntjes roepende in de woestijn, onderhouden. Een schilderend per- Samen met een secretaresse en zijn soneelslid beaamt het: "Iedereen is kennis als voormalig hoofd van de hier gemotiveerd. Daarom staat ik de economie. Door geologische dienst begon hij aan op zondag de luiken rood te verven. een avontuur dat door velen in Suri- We voelen ons allemaal verantwoor- name onmogelijk werd geacht. Jha- delijk voor Staatsolie", rap: "Voor t" SLUISKIL - De bol is 15 meter hoog en heeft een gewicht van 270.000 kilo. Gisteren is de bol, die vloeibaar koolzuurgas kan bevat ten, bij het kunstmestbedrijf Hydro Agri op zijn plaats gezet, waar hij een onderdeel gaat vormen van een nog te bouwen koolzuurgasfabriek. Koolzuurgas wordt gebruikt in de voedingsmiddelenindustrie, bij voorbeeld voor het laten bubbelen van frisdranken. (fotoanp) Al eerder was afgesproken dat de deskundigen op landbouwgebied op 27 tot en met 29 augustus bijeen zouden komen, maar die besprekin gen krijgen nu extra gewicht. "We verwachten dat alle deelnemers alle thema's binnen het landbouwover leg serieus willen bespreken", aldus de verklaring van de landbouw- groep. Volgens Arthur Dunkel, di- rectèur-generaal van de GATT, is nu een "impasse doorbroken". ,,Nu weet ik dat iedereen bereid is seri eus te gaan onderhandelen op alle terreinen". Loonsverhoging stopt conflict bij Placid Oil ROTTERDAM (ANP) - Aan een maandenlang slepend conflict over de arbeidsvoorwaarden van de werknemers op de gasplatforms van Placid Oil in de Noordzee is een einde gekomen door een principe- akkoord over een cao. De Unie BLHP heeft gisteren namens de werknemers bekendgemaakt dat zij er alles bij elkaar rond de 9,5 pro cent op vooruit gaan. Alle 145 werknemers, zowel op de platforms als op de wal, krijgen van af 1 januari dit jaar 3 procent loons verhoging en per 1 juli 1 procent. Op 1 december zullen zij hun loon nog eens met 2 procent zien stijgen. Per 1 januari volgend jaar komt daar een half procent bij. Op 1 april wordt dan over een nieuwe cao onderhandeld. De ruim honderd werknemers op de plat forms krijgen omgerekend per maand nog eens 3 procent aanwe zigheidstoeslag. Verder gaan de overwerkvergoedingen omhoog. Dit akkoord, het eerste voor het Placid-personeel, is pas na lang on derhandelen, stakingsdreigingen en bemiddeling van twee externe deskundigen tot stand gekomen. Vanaf half april hebben de werkne mers verschillende vormen van ac tie gevoerd op de twee grote en der tien kleinere platforms van Placid in de Noordzee. De werknemers hadden geconstateerd dat zij flink lager 30 procent beloond wer den dan hun collega's op de werkei- landen op de Noordzee. r het florerende bedrijf. Het be- greep pleegden, kwam er r 'oor'80 was er geen vertrou- r? de eigen kunnen. De politici "Wdu gOuu lieten zich leiden door de grote olie- Het Surinaamse olieveld ligt 50 ki- maatschappijen. Shell had aange toond dat er olie in de grond zat. bo. Berekend is dat nog 215 miljoen Maar de vondsten waren te klein barrel olie in de grond moet zitten, king moet geven bij een lening op voor een grote oliemaatschappij, maar dat kan ook meer zijn,' want de kapitaalmarkt. Jharab wijst op Daarmee was het plan weer van de men staat steeds voor verrassingen. baan. Nadat de militairen de staats- Bronnen die op papier allang zijn af men voor 50 miljoen gulden uit de ontwikkelingshulpgelden. De helft lometer ten westen van Paramari- is schenking en de andere helft is garantiestelling, die rugdek- drijfsresultaat klinkt als een klok. "Elke maand ontvangt de minister van financiën bijna anderhalf mil joen dollar aan deviezen, dank zij Staatsolie", zegt een grijnzende di recteur Eddy Jharap. Sinds 1980 leidt hij een piepklei ne oliemaatschappij die Surinaam se olie uit de Surinaamse bodem pompt. Dagelijks worden 4200 va ten omhoog gehaald en daarmee wordt in 42 procent van de Suri naamse oliebehoefte voorzien. Een raffinaderij is er nog niet, dus de meeste olie wordt ruw doorver kocht. Met als resultaat: een tevreden thunvroegere overheid, die de dollars in dank aan- eigenaren of erfgenamen terug te vaart. Een J geschreven, blijven tegen de grote voorraad gloednieuwe boorpijpen die is aangeschaft met het Nederlandse geld. "Alleen Hongarije De Hongaarse regering heeft giste ren besloten de in 1947 gecollectivi seerde gronden geven, voorzover zij daarop nog boeren. Vroegere eigenaren zullen zonder betaling bouwland kunnen terug krijgen tot in totaal 100 hecta- de vele plagen waar door Suriname wordt geteisterd is immers het tekort aan vreemde va luta, het 'deviezentekort', waardoor geen goederen in het buitenland ge kocht kunnen worden. dacht voor nationale produktie. In wachtingen in hun dagelijkse portie nog geen cent binnengekomen. "zwart goud" naar boven brengen. Maar voorlopig zijn we in liquidi- Bankinstellingen binnen en bui- teitsproblemen (gebrek aan contan ten Suriname hebben vertrouwen ten) geraakt door de bureaucratie in Het staatsbedrijf heeft inmiddels in Staatsolie en stellen het bedrijf i - - ruim 200 mensen in dienst en pro- staat om door te groeien. Jharab i duceert elk jaar meer olie. De groei lustreert het aanvankelijke Suri- den nakomen hebben we hals over van Staatsolie is gefinancierd uit ei- naamse ongeloof in de mogelijkhe- kop een kortlopende lening moeten gen winsten, waardoor het bedrijf den van Staatsolie met een 'mop', afsluiten", in tegenstelling tot vele andere die hij al duizend maal verteld moet staatsondernemingen zeer rendabel hebben. "Twee economen lopen op is. "Vertrouwen in eigen kunnen", straat en plotseling ziet een van de heeft Jharab op elke jaknikker laten twee een briefje van honderd gul- naderij. Jharab hoopt voldoende schilderen, zijn 'bedrijfsfilosofie' denliggen. De ander zegt: "Dat kan olie te kunnen oppompenom de die geen windeieren heeft gelegd. niet". De eerste econoom houdt vol bouw daarvan rendabel te maken, Jharab heeft veel gekwalificeerd en wijst weer naar het bankbiljet, personeel kunnen betrekken uit het Waarop de andere econoom zegt: werknemersbestand van de "Neen, het kan niet, want als er wer- bauxietgiganten Suralco en Billi- kelijk een briefje van honderd had omdat de deviezenverslindende ton, die in tien jaar tijd de helft van gelegen dan was het allang opge- port van autobrandstof dan achter hun personeel hebben cyitslagen. raapt". "De mensen werken hier graag", dr,ff:„qr|„ weet Jharab. Te midden van een af- -Cvailinaaerij takelende economie straalt zijn be- Zijn bedrijf is in aanmerking geko- dan lukt het wel". zodat de auto's in Suriname op 't gen dieselolie' kunnen rijden. Niet vanwege de romantiek, maar vooral wege kan blijven. Jharab hoopt dat Nederland gaat helpen. "Als ze een beetje vertrouwen in ons hebben, AMSTELVEEN (GPD) - De direc tie van de KLM waagt zich in het vandaag verschenen jaarverslag 1989/90 niet aan een winstvoorspel ling voor het lopend boekjaar. Vorig jaar voorzag de directie een resul taat dat ten minste het niveau van 1988/89 zou evenaren. Toen werd een recordwinst 374 miljoen gulden geboekt. Door een zeer slecht vier de kwartaal bleef de winst echter steken op 340 miljoen gulden. De directie verklaart de winstda ling als een gevolg van sterk geste gen kosten. Namen de bedrijfsin- komsten toe met 8 procent tot 6,46 miljard gulden, de bedrijfslasten stegen met 10 procent tot 6,15 mil jard gulden. Na belastingen blijft een winst van 340 miljoen gulden over. Gezien de vele onzekere facto ren in de luchtvaart doet directie geen voorspelling over de winst. Het rendement (de winst als per centage van de omzet) bedraagt 5,3 tegen 6,3 in het boekjaar 1988/89. Van de winst wordt 230 mil joen gulden aan de reserves toege voegd. De winstuitkering aan het personeel bedraagt 4,7 miljoen. De KLM heeft vorig jaar 2,25 mil jard gulden geïnvesteerd in nieuwe vliegtuigen en gebouwen. In totaal werd een bedrag van 3,3 miljard ge stoken in de groei en modernisering van het bedrijf en in nieuwe deelne mingen. Ook dit jaar investeert de KLM ten minste 2 miljard gulden in nieuwe vliegtuigen en gebouwen. De sterke stijging van de kosten met 10 procent is enerzijds een na tuurlijk gevolg van de groei van het bedrijf. Anderzijds leidden de sterk gestegen brandstofprijzen (16 de vertraagde aflevering van de Boeing 747-400 en de toegenomen afschrijvingen door de ingebruik name van nieuwe vliegtuigen tot extra kosten. NLM CityHopper, de regionale dochter van de KLM, zag het afgelo pen boekjaar haar winst afnemen van 9,7 miljoen tot 5,8 miljoen gul den. De andere dochtermaatschap pij NetherLines boekte een verlies van 12,4 miljoen gulden. De KLM zal op korte termijn beide dochters samenvoegen tot een regionale luchtvaartmaatschappij onder de naam KLM CityHopper.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5