Pronk houdt vast aan voorwaarden Reiskostenregeling: vooral veel gedoe Bijlmermeer krijgt zn eigen vlag en volkslied Medicijnentekort in Suriname VAKANTIEKINDEREN Opvang asielzoekers in militair kamp Suriname moet voor steun eerst economie saneren Van onze correspondent Marie-Annet van Grunsven PARAMARIBO Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft Suriname finan ciële steun toegezegd op voorwaarde dat een zichtbare start wordt gemaakt met de sane ring van de economie en Suriname daarvoor aanbevelingen van de EG overneemt. "Ik weet dat EG-deskundigen een aanpassingsprogramma aan het opstellen zijn. De beslis sing over financiële steun neem ik na het overleg tussen Suriname, de EG en Nederland", aldus Pronk. In afwachting van het EG-programma wil hij alleen projecten financieren in de sectoren volksgezondheid en onderwijs. Het overleg tussen Suriname, de het zoeken in sanering van het amb- De Surinaamse regering heeft tenarenapparaat, het afstoten van nog niet in het openbaar gereageerd staatsbedrijven en een flinke deva- op de woorden van Pronk. Alleen luatie, allemaal zaken waar de vak- minister van financiën Mungra wil- bonden zich tegen zullen verzetten, de kwijt dat hij en minister Pronk Pronk meende echter begrepen op dezelfde lijn zitten. Mungra heeft te hebben dat de grote meerderheid Pronk gewezen op de pogingen die van het Surinaamse parlement wel Suriname nu al onderneemt om het bereid is mee te werken aan een jaarlijkse begrotingstekort te ver- aanpassingsprogramma. "Dat lan- kleinen. Volgens Mungra is het te- ge-termijnplan móét worden gepre- kort vanaf '88 al teruggebracht van senteerd. Want ik heb de Surina- 489 miljoen naar 375 miljoen gul- mers gezegd: het is een politiek feit den. Mungra: "Maar dat is nog dat het Nederlandse vertrouwen in steeds een miljoen gulden per dag. het Surinaamse economisch beleid Dat is wel veel". Van onze correspondent Thea van Beek AMSTERDAM "In de Bijlmer meer zijn we bezig een eigen identi teit te krijgen. De Bijlmer is een unieke smeltkroes van alle nationa liteiten. Dat moetje uitbuiten", zegt de free-lance journalist Henno Eg- genkamp. Hij is de initiatiefnemer van een eigen vlag en volkslied voor de Bijlmer. Want, vindt Eggen- kamp, een eigen vlag en volkslied zorgen voor harmonie tussen de volkeren die wonen in deze wijk. Zijn initiatief heeft heel direct te maken met de plannen die de ge meente Amsterdam heeft met de Bijlmermeer. Die bestaan uit de sloop van zo'n drieduizend wonin gen en het verbouwen van eenzelf de aantal woningen tot dure appar tementen. De gemeente hoopt daar mee de leefbaarheid en veiligheid te vergroten. Maar veel Bijlmermeerbewoners zijn het volstrekt oneens met die plannen. Zij voorzien dat de minst iraagkrachtigen, waaronder veel migranten, de dupe worden van de sloopplannen. Eggenkamp: "De Bijlmer wordt vaak ten onrechte af geschilderd als een criminele buurt, waar het afschuwelijk is om te wo- Maar het tegendeel werkers van de 'Bijlmer Galerie'. Het rood, wit en blauw zullen daarin terug te vinden zijn evenals een nachtegaal, het symbool van de Bijlmer. Het volkslied werd geschreven door de 77-jarige oud-militair Rei- r Heidemann. Hij houden zoals die is. Nergens vind je zoveel groen en nergens ook kun je wonen met zoveel nationaliteiten bij elkaar". Op zondag 19 augustus, tijdens het achtste 'Blij met de Bijlmerfesti- val', worden zowel vlag als volks lied aan den volke gepresenteerd. De vlag is een ontwerp van mede- i Nederland kan plaatshebben nadat de Surinaamse economie is doorgelicht door een studiegroep van de EG, die door Suriname zelf is uitgenodigd. Verwacht wordt dat dit onderzoek begin volgend jaar is afgerond. Wel moet van tevoren overeenstemming tussen Neder land en Suriname zijn over het 'be leidskader' voor de sectoren. Verwacht wordt dat de EG-des kundigen drastischer maatregelen zullen voorstellen dan accijnsver hogingen op bier en het opsporen van belastingontduikers. Men zal 3 afgebrokkeld". PARAMARIBO (GPD) - Minister drijf verwacht dat medicijnen de Pronk heeft gisteren toegezegd dat komende maanden duur en schaars de verzending van medicijnen naar zullen zijn. Zijn (staats)bedrijf is Suriname op weinig problemen door minister Alimahomed van meer hoeft te stuiten. "De ambassa- volksgezondheid grotendeels ge- de zal voortaan geen toestemming passeerd bij de import van genees- aan Den Haag meer hoeven te vra- middelen. Ook op de Nederlandse gen na indiening van de Surinaam- ambassade in Paramaribo heeft se bestellijst", zei Pronk gisteren, men tevergeefs zitten wachten op die daarmee president Shankar de de Surinaamse bestellijst. wind uit de zeilen nam. Shankar probeerde Nederland de verant- Medici vermoeden dat het tekort woordelijkheid voor een naderende zijn oorsprong vindt in de 'vette ja- medicijnenschaarste in de schoe- ren' voor vóór de stopzetting van de nen te schuiven door te stellen "dat ontwikkelingshulp. Omdat er een de procedure zo ingewikkeld is ge- overvloed aaan medicijnen was, worden". moesten grote hoeveelheden pillen Directeur Verhagen van het Suri- vernietigd worden wegens hun be- geneesmiddelenimportbe- -perkte houdbaarheid. Niemand lag daarvan wakker; de handels winsten waren immers al gemaakt. Om de ergste problemen te voor komen, is nu door het ministerie particuliere apothekers Pronk blijkt naar Suriname te zijn gereisd als strenge pedagoog. Was het aanvankelijk nog een 'ori- ëntatiebezoek' in zijn nieuwste functie als minister, en vroeg vriend en vijand zich af wat Pronk in Suri name te zoeken had, na één dag in Paramaribo werd het doel van de reis duidelijk. Pronk heeft laten we ten dat Suriname is veranderd en dat zijn opstelling ook anders ge worden is. Minder streng toonde Pronk zich ten aanzien van de wederopbouw van het door oorlogsgeweld getrof fen binnenland. Een regeringsplan dat ondersteund wordt door de tb -Q Rapport provincies over afvalverwerking UTRECHT (ANP) - In een rapport dat is gemaakt in opdracht van de provincies Flevoland, Gelderland en Utrecht pleit een ingenieursbu reau voor een nieuwe verbrandings installatie voor huishoudelijk afval en daarmee samen te verwerken be- drijfsafvalstoffen. In het rapport ko men op dit thema zeven varianten voor. Dat hebben de provincies gis teren meegedeeld. De kleinste variant geldt voor het gebied Flevoland, Utrecht en de noord-west Veluwe en gaat uit van 600.000 ton te verwerken afval per jaar in het jaar 2000. De grootste va riant (de drie genoemde gebieden met de Gooi- err Vechtstreek, de west- en oost-Veluwe en Rivieren land) behelst een verwerkingscapa citeit van 900.000 ton per jaar. De Vereniging Milieudefensie heeft bij het openbaar ministerie in Haarlem een klacht ingediend te gen de voormalige directie van de afvalverwerkings-installatie (AVI) Zaanstad. Milieudefensie eist dat de directie wordt vervolgd wegens on zorgvuldig handelen. Milieudefen sie stelt dat de directie verantwoor delijk is voor het overtreden van 29 van de 100 vergunningsvoorschrif ten. VRIJSPRAAK VOOR MOORD - De 25-jarige Fransman tegen wie tien jaar cel was geëist wegens moord, poging tot doodslag en han del in harddrugs, is vandaag we gens onvoldoende bewijs door de rechtbank in Den Haag vrijgespro ken. De man werd verdacht van de moord op een man die in Den Haag werd doodgestoken. Gewelddadige dood De Amsterdamse politie heeft gis teravond in een woning in de le Jan van der Heijdenstraat in de hoofd stad het stoffelijk overschot van een man aangetroffen die door geweld om het leven is gebracht en al enke le dagen in een plas bloed lag. Hoe lang het slachtoffer, wiens identiteit bij de politie nog niet bekend is, in de woning heeft gelegen is niet dui delijk. Afgehakte vinger De politie heeft een 19-jarige Rotter dammer aangehouden in het onder zoek naar het verhaal van de 27-jari- ge Portugees die zou zijn gegijzeld in een woning in Rotterdam. De Portugees meldde zich zondag bij de politie met in een doekje een af gehakt deel van één van zijn vingers en het verhaal dat hij was gegijzeld. Kwik-afval Een convenant dat vooruitloopt op algemene regelgeving kan de hoe veelheid kwik-afval uit tandarts praktijken verminderen. Zo'n milieu-convenant moet worden ge sloten tussen de minister van ver keer en waterstaat, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de tandartsenorganisatie NMT. Dat stelt de Coördinatiecommissie Uit voering Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren, Ongeveer 1100 kinderen uit Hannover, Berlijn en verschillende vluchtelingenopvangcentra van het Rode Kruis kwamen gisteren in Nederland aan voor een vakantie van drie weken. In Oldenzaal arrvieerde 's middags een bosnegerbevolking kan op royale extra trein van 400 meter uit Berlijn. De vakantie is mogelijk gemaakt door de stichting Europa Kinderhulp, (foto steun door Nederland rekenen. anp> Pronk: "De hulp aan het binnen land willen we versnellen, mits de gebieden toegankelijk zijn, natuur lijk. Daar heb je weer die link met het vredesproces". Pronk heeft gesproken met presi dent Shankar, vice-president Arron en een aantal ministers. Naar eigen zeggen heeft hij de Surinamers niets nieuws verteld. "Ik wil hier ter plekke duidelijk maken dat een goed ontwikkelingsbeleid i per luchtvracht de meest goed binnenlands, economisch be- noodzakelijke medicijnen voeren. De import wordt betaald uit de schaarse buitenlandse geldmid delen die de regering tot haar be schikking heeft. Tegelijkertijd blij ven de Nederlandse miljoenen on aangeroerd. Verhagen vindt de gang van zaken onbegrijpelijk. Zijn bedrijf heeft het ministerie tijdig ge- weglekt naar de zwarte markt.'Het leid aan elkaar zijn gekoppeld. Het heeft geen zin om in landbouwpro jecten te investeren als er door de scheve koersverhouding met het buitenland geen mogelijkheid tot export is. En het heeft ook geen zin om projecten binnen de formele te financieren als het geld NIJMEGEN - Drie- tot vierhonderd asielzoekers worden bij wijze van noodoplossing ondergebracht in het voormalige militaire kamp Heu- mensoord tussen Heumen en Nijmegen. Ze kunnen er tijdelijk bi vakkeren in een deel van het tenten kamp dat de afgelopen week is ge bruikt voor de overnachting van achtduizend militaire deelnemers aan de Vierdaagse. Vanavond om zes uur arriveren de eerste zestig asielzoekers. Het aantal asielzoekers is de laatste jaren dermate toegenomen dat WVC alle trucs uit de hoge hoed doestanen geen koeievlees eten en moet toveren om ze redelijk op te dat varkens taboe zijn voor Isla- vangen. Dit jaar worden 15.000 mieten. Daarmee houden we reke- vluchtelingen verwacht; per dag ning". melden zich ongeveer zestig vluch telingen bij de vreemdelingenpoli- Heumensoord blijft tot 1 septem- tie in de hoop hier een gelukkige ber opvangplaats voor asielzoekers, toekomst te-mogen opbouwen. Daarna worden de tenten afgebro- Dat aantal is te groot voor een fat- ken. "Intussen hopen we bij de ge- soenlijke opvang. "We staan met de meenten zo veel succes te hebben rug tegen de muur", vertelt een geboekt dat we niemand op straat woordvoerder van het ministerie hoeven te zetten. We kunnen Heu- van WVC. "We weten niet meer mensoord niet langer aanhouden, heen moeten met al die omdat het na september wellicht te Het voormalig militair kamp Heumensoord werd gisteren klaargemaakt i asielzoekers. Vandaag arrvieert de eerste groep. mensen". Vandaar dat bij wijze uiterste noodoplossing asielzoekers nu in het militaire kamp Heumens oord worden ondergebracht. Het terrein komt onder bewaking te staan van het leger. Asielzoekers in een militair kamp, met prikkel draad omgeven. Een situatie waar mee WVC allerminst gelukkig is. s "Eigenlijk mag dit niet", erkent Van Beeck, hoofd afdeling opvang asiel zoekers van WVC. "Maar het is nu eenmaal een noodsituatie. Het draad fungeert als een hek. Dat zul len we de bezoekers duidelijk ma ken". Het prikkeldraad werd vóór de Vierdaagse aangelegd om met name de Engelse soldaten te be schermen tegen, aanslagen. Afgelopen vrijdag, terwijl Nijme gen de intocht van de Vierdaagse vierde, vroeg WVC steun aan het le ger en kreeg die prompt. "Omdat wij ervan overtuigd zijn dat het hier om een crisissituatie gaat, hebben *lres we meteen positief gereageerd op het verzoek", vertelt kolonel Geer- lings, provinciaal militair comman dant van Gelderland/Flevopolder. Defensie zorgt niet alleen voor de veiligheid, maar ook voor het on derkomen (tentappartementen, bedden en kasten), de sanitaire voorzieningen en medische ruimte, een ontspanningszaal en zelfs een gebedsruimte voor Islamieten. "We hebben aan alles gedacht", meent Geerlings, "We weten dat Hin- koud wordt", aldus Van Beeck. De actie van WVC en Defensie is zo snel gegaan dat de omwonenden van Heumensoord tot dusverre al leen via de kranten van de plannen op de hoogte werden gebracht. Heumens loco-burgemeester Vinc- ke gelooft echter niet dat er beroe ring zal ontstaan in zijn gemeente. "Door omstandigheden kunnen we de mensen pas inlichten wanneer de eerste asielzoekers er al zijn. Ik denk dat we volgende week een open dag houden. Zonder Heu mensoord zouden vele asielzoekers op straat staan. En ik ben ervan overtuigd dat de bevolking wel zo veel sociaal gevoel in z'n donder heeft dat men zoiets niet accep teert". Geen proefproces /an de rechtbank in Den A.H. van Delden heeft vandaag bepaald dat het niet wen selijk is een proefproces te voeren over de sluiting van Golden Ten Ca sino's. Het Casino "De Veste" in Delft, waartegen het OM heeft aan gekondigd strafrechtelijk op te tre den, had daar vorige week in een kort geding om gevraagd. De advo caat van het casino verweet het OM een warrig vervolgingsbeleid en stelde dat de uitspraken van de ver schillende rechtbanken en ge rechtshoven niet eensluidend zijn. Veel bewoners willen de Bijlmer acht inzenders, die reageerde op een oproep van Eggenkamp om de plaatselijke hymne te dichten. Zijn zes coupletten tellende bijdrage werd uitverkoren. Zelf spreekt hij liever niet over een 'volkslied', maar over het 'Bijlmerlied'. "Tenslotte woont er niet één volk in de de Bijl- "Alles wat kan meehelpen de Bijl- 'Veel cholesterol in mossel' fabeltje YERSEKE (GPD) - Mosselen bevatten relatief weinig choles terol. In een ons schelpdiervlees zit 40 tot 100 milligram van deze stof, die bekend staat als veroor zaker van hart- en vaatziekten. Ter vergelijking: een eidooier bevat 1300 en een ons boter 225 milligram cholesterol. De angst dat het eten van mosselen leidt tot een hogere cholesterolgehal te in het bloed, is absoluut onge grond. Wetenschapper dr. W. van Dokkum van het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek van TNO in Zeist maakte tijdens een persconferentie van de mos selsector in Yerseke duidelijk dat het cholesterolverhaal een fabeltje is. De misvatting berust op inmiddels achtergehaalde analyse-technieken, waarmee het niet mogelijk was onder scheid te maken tussen choles terol en andere stereolen in mos selen. Geruime tijd is al bekend dat ongeveer veertig procent van het totaal aantal stereolen in schelpdieren uit cholesterol be staat. De overige stereolen neemt het menselijk lichaam matig tot slecht op. Het cholesterolgehalte in an dere schaal- en schelpdieren, zoals oesters en krab, ligt iets hoger. Garnalen vormen een uit schieter. mer omhoog te stoten in de vaart der volkeren, dat mogen we niet voorbij laten gaan", verklaart Hei demann zijn dichterlijke bijdrage. "De afgelopen 25 jaar is er al zoveel negatiefs over de Bijlmer gezegd en geschreven, dat moet nu maar eens zijn afgelopen. Ik kan niet ontken nen dat er problemen zijn. Maar die liggen niet in de huizen, maar in de sociale omstandigheden en de be woners van de Bijlmer. Daar hoefje geen huizen voor af te breken, maar moet je juist sociale maatregelen voor treffen". Heel toepasselijk luidt één van de refreinen dan ook: 'Waar heb je zo de ruimte/En waar vind je zoveel groen?/Waar krijg je geld in het handje/Waar je niets voor hoeft te doen?/In de Bijlmer!/In de Bijlmer!' Zes koren, samengesteld uit de vele nationaliteiten die de Bijlmer kent, brengen het Bijlmerlied op 19 augustus ten gehore. Celstraf voor sympathisanten Groningse krakers ASSEN (ANP) - De politierechter in Assen A.G. de Wilde heeft gisteren twee sympathisanten van de kraak beweging veroordeeld tot korte ge vangenisstraffen wegens openlijke geweldpleging. Het tweetal maakte onderdeel uit van een groep die 12 juli in Hoog- eveen slaags raakte met de politie na een lawaaidemonstratie bij de Hoogeveense gevangenis de Grit- tenborgh, waar toen nog één kraker van het Groninger Wolters Noord- hoff-complex vastzat. De politie hield bij de ongeregeld heden drie verdachten aan. Twee van hen, een 20-jarige Groninger en een anonieme man, kregen tien da gen gevangenisstraf opgelegd. Van deze straf waren voor de man uit Groningen zes dagen voorwaarde lijk. De derde verdachte werd per abuis vrijgelaten voor hij een dag vaarding had ontvangen. De demonstranten waren na de lawaaidemonstratie bij de gevange nis teruggegaan naar hun auto's die op het parkeerterrein van het nabu rige ziekenhuis stonden. De politie verzocht hen zich daar te verwijde ren. Toen zij dat niet deden ont stond een duw- en trekpartij, waar bij de politie gebruik maakte van de wapenstok en 'twee politiehonden inzette. De advocaten van de verdachten hadden forse kritiek op dit optre den van de Hoogeveense politie, dat zij omschreven als "buiten propor ties". "Mijn cliënt bevond zich op privéterrein, één van de lichtste overtredingen in het Wetboek van Strafrecht", aldus mr. Pellinkhof. "De inzet van politiehonden in zo'n geval vind ik een zorgelijke ontwik keling. Ik heb de indruk dat de poli tie zich door buurtbewoners heeft laten opjutten." Drie demonstranten werden door de honden gebeten. Mr. Pellinkhof zal namens zijn cliënt een klacht in dienen tegen de Hoogeveense poli tie. Piloot voor rechter na ongeval Cessna HAARLEM (GPD) - Justitie in Haarlem stelt een strafvervolging in tegen de Cessna-piloot die op 17 ju ni vorig jaar betrokken was bij het vliegongeval in het Haarlemmer- meerse Bos. Bij het ongeval kwam de Hoofddorpse fotograaf Habby Wilts om het leven. Wilts maakte op 17 juni vanuit het toestel foto's van het concours-hip- pique in het bos. De Cessna kwam in de recreatiepias van het druk be zochte gebied terecht. Onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) wees later uit dat de fotograaf ver moedelijk per ongeluk met zijn elle boog een schakelaar op het instru mentenpaneel heeft aangeraakt. Daardoor kwamen de vleugelflaps van het toestel in de hoogste stand te staan, remde het vliegtuig af, ver loor hoogte en belandde in de vij- De piloot, in- het dagelijk leven verkeersvlieger bij Transavia, mag van de Raad voor de Luchtvaart een jaar niet met kleine toestellen. De man zou een grote fout hebben ge maakt door op geringe hoogte te vliegen. Van c GPD-correspondent DEN HAAG De reiskostenrege ling voor werknemers die per 1 au gustus ingaat, vraagt als het ware om gesjoemel. Voor ondernemers omdat ze meer bureaucratische las ten op hun nek krijgen. Voor werk nemers in het geval dat ze toch met de auto willen blijven rijden, maar minder kosten vergoed zouden krij gen. De ondernemersorganisatie KNOV heeft het onderwerp als eer ste, althans wat de uitvoering be treft, bij de kop gepakt. Zij en an deren hadden eerder gewaar schuwd tegen de gevolgen. Maar noch het kabinet, noch achtereen volgende meerderheden van Twee de en Eerste Kamer hebben er naar geluisterd. In naam van 'milieu-ont lasting' moeten daden worden ge steld, zo is het parool. Maar de ellen de komt op werkgever en werkne mer neer. Zodat ongenoegen ont staat, dat in een vorm van burgerlij ke ongehoorzaamheid uitmondt. Als een werkgever zich niet stoort aan de nieuwe vergoedingstabel pleegt hij geen overtreding. Het gaat hier namelijk niet om 'dwin gend recht'. De wet mag dan gewij zigd zijn, maar de daaruit voort vloeiende tabellen zijn adviezen aan de ondernemer. Hij kan niet wor den verplicht ze te volgen. Als hij te gen deze extra werklast op ziet in een klein bedrijf zal dat gauw het geval zijn laat hij die aanwijzin gen gewoon voor wat ze zijn. Hij be taalt zijn werknemers de bestaande vaste vergoedingen uit en gaat over tot de orde van de dag. Dat kan voor een werknemer ver velend zijn. Want als hij meer dan 30 kilometer van het werk woont en met de auto komt om welke re den dan ook mag hij minder be lastingaftrek toepassen. KNOV- voorzitter Kamminga kondigde dan ook aan dat werkgever en werkne mer wel zullen verzinnen om dit on gerief recht te breien. En de vakbe weging zal, als er veel klachten ko men, een tikje extra loon vragen. Er is altijd wel iets te 'regelen': het be drijfsleven maalt ook al niet meer om de lagere aftrekbaarheid (nog 75 procent) van de maaltijden. Controle De controle op de naleving van de nieuwe voorschriften is feitelijk vrijwel onmogelijk, terwijl de be drijven tevens de last opgelegd krij gen om alle strippenkaarten en NS- plaatsbewijzen of abonnementen gaan bewaren die hun werknemers inleveren. Dat wordt een leuke ad ministratie met stapeltjes in doos jes, mapjes en dergelijke, die 10 jaar moeten worden bewaard. De automobilist of Fietser, die geen vergoeding van de werkgever krijgt, kan echter ook met stapels verzamelde bewijzen bij de belas ting aankomen. De belastingdienst kandit niet controleren, want zij kreunt al onder de te grote hoeveel heid werk. Juist om haar met niet te veel extra werk te belasten is beslo ten de ondernemer op te leggen om aftrekbaar woon-werk-verkeer te bewijzen. Overigens dreigt met al het gedoe de doelstelling van een beperkte reiskostenaftrek uit het oog verlo ren. Die was: woon-werkverkeer per auto onaantrekkelijk maken. Tenzij meerdere mensen in één auto zijn te krijgen (carpoolen) om ten minste tien kilometer te reizen. Maar dan moet de werkgever weer een 'meerij-kontrakt' laten maken. Wie een 'wagen van de zaak' heeft en er meer dan 1000 kilometer per jaar privé in rijdt moet voortaan 24 procent van de cataloguswaarde bij zijn inkomen optellen (en daar be lasting over betalen) in plaats van 20 procent. Als de afstand woon-werk meer dan 30 kilometer is. Wie ver wondert het nog dat een onderne mersorganisatie als het KNOV zijn leden aanraadt er 'Siberisch' onder te blijven nu het administratieve werk in omvang toeneemt. Beloning Organisaties als het KNOV, vragen juist de overheid al jaren om be loond te mogen worden voor het werk dat een ondernemer gratis ten bate van het algemeen doet. Maar nee, zei minister Andriessen (eco nomische zaken) onlangs nog, vóór voor de ondernemer extra lastig maken. Even prompt zegt nu KNOV-voorzitter Jan Kamminga (een deel van zijn tijd ook onderne mer, met 65 werknemers) in feite: De overheid kan me wat, wij zijn niet verantwoordelijk, men zoekt het maar uit. Uit het alternatief dat het KNOV voorstaat bleek deze opstelling ei genlijk al. De organisatie zou liever zien dat de reiskostenvergoeding voor openbaar vervoer via de fiscus loopt. De fiscus geeft de werknemer dan een beschikking voor het ont vangen van een onbelaste vergoe ding woon-werkverkeer, met de voorwaarde dat de werknemer ach teraf de belastingdienst aantoont dat van het openbaar vervoer ge bruik is gemaak. Daarmee wordt de werknemer aansprakelijk: wat hij- /zij te veel heeft ontvangen, wordt verhaald. De administratieplicht verschuift naar de belanghebben- Andriessen: "Voor 2000 geen belo ning voor extra administratief werk ondernemer". (foto anpi 2000 redden we dat niet. Er zijn geen mogelijkheden op korte ter mijn als gevolg van het ingewikkel de fiscaal en sociale zekerheidsstel sel. Prompt komt de overheid met reiskostenregelingen, die de zaken Dit idee is ook in de parlementai re behandeling aan de orde ge weest, maar verworpen. Door het optreden van het KNOV wordt nu de door de politiek gekozen oplos sing min of meer onderuit gehaald. Die lijkt nu voor de keuze komen om de ondernemersorganisatie tot medewerking te bewegen. Dat kan goedschiks gebeuren, maar mis schien ook wel kwaadschiks.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3