Tekort bedrijfsgrond dreigt in regio Leiden Ik vrees dat het verkeer volledig moet vastlopen voordat er voldoende geld voor openbaar vervoer op tafel komf 'Van een behoorlijk stuk overleg komt bij Schakenbosch in de praktijk niets terecht' Bouwbedrijven verwachten forse stijging van de omzet DINSDAG 24 JULI 1990 PAGINA 11 Onvrede onder personeel van psychiatrisch ziekenhuis Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDSCHENDAM - De directie van de Robert Fleury-stichting, die de psychiatrische ziekenhuizen Schakenbosch in Leidschendam en Ursula in Wassenaar exploiteert, licht al jarenlang de hand met me dezeggenschap van het personeel en de wet op de ondernemingsra den. Dat zegt Marco Borsboom, vice-voorzitter van de onderne mingsraad van Schakenbosch. Dat de OR van de Ursula in Was senaar onlangs het overleg met de directie opschortte, kwam voor het Leidschendam.se personeel dan ook niet als een verrassing. Daar wordt namelijk al jaren met de directie ge knokt over inspraak. Het rommelt binnen de Robert Fleury-stichting. De oprichting van de stichting (anderhalfjaar geleden) bracht veel onrust teweeg bij het personeel van beide instellingen. Algemeen erkend is dat er in Ursula en Schakenbosch een verschillende 'werkcultuur' heerst. Ursula met 200 personeelsleden is veel kleiner en heeft het karakter van een 'fami liebedrijf. Schakenbosch (450 per soneelsleden) werkt veeleer vol gens de formele regels. De oprichting van de stichting doorkruiste de oude culturen en dat werd de directie door een belang rijk deel van het personeel niet in dank afgenomen. Het personeel van Schakenbosch, vertegenwoordigd in de OR, kwam herhaalde malen in forse aanvaring met de directie. De reden was vrijwel altijd dezelfde: de directie hield en houdt geen reke ning met wat de OR heeft te zeggen. In Ursula is het lange tijd rustig gebleven maar nu is daar de bom ook gebarsten. Vorige week lichtte de directie het personeel van Ursula officieel in over de sluiting van de Wassenaarse kliniek over vijf jaar. De ondernemingsraad was volgens een woordvoerder van de OR tot die dag nooit geïnformeerd laat staan geconsulteerd. Het overleg met de directie werd met onmiddellijke in gang opgezegd. Gistermiddag be sloot de OR na overleg met het per soneel dat wordt bekeken of het mogelijk is een juridische procedu re tegen de directie te beginnen. W oordenwisseling Binnen Schakenbosch wordt al ge ruime tijd onderkent dat er proble men zijn met de medezeggenschap. Borsboom: "Wij vechten al heel lang'met de directie over inspraak en meepraten. De ondernemings raad van Ursula zei tot nu toe altijd dat zij geen probleem had. Dan ga je langzamerhand toch denken dat het aan jezelf ligt. Nu de Wassenaarse ondernemingsraad ook officieel het conflict met de directie is aange gaan, weten we dat we niet langer alleen staan", zegt Borsboom.' De 'saamhorigheid' die uit Bors- booms woorden kan worden opge maakt, is er in werkelijkheid niet. Sedert de fusie in 1989 bevechten de ROTTERDAM/LEIDEN - De bouwbedrijven in deze regio ver wachten de komende jaren de grootste omzetstijging van alle bouwondernemingen in Zuid-Holland te kunnen boeken. Ondanks die rooskleurige vooruitzichten denken de bedrijven dat het aantal personeelsleden dit jaar flink zal dalen. Vooral de relatief grotere bouwondernemingen, met omzetten tussen de 2,5 en 5 miljoen en boven de 10 miljoen per jaar, verwach ten straks minder werknemers in dienst te hebben. Dit blijkt uit de jaarlijkse enquête van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) in Zuid-Holland. De bouwbedrijven in de Leidse regio hebben vorig jaar een om zetstijging behaald van 8,6 procent. Daarmee bleven ze iets achter bij het provinciale gemiddelde, dat in 1989 12,2 procent bedroeg. Met de verwachte stijging voor dit jaar - 7,4 procent tegen een pro vinciaal gemiddelde van 3,1 procent, wordt deze achterstand weer enigszins ingelopen. Het aantal personeelsleden gaat dit jaar vermoedelijk met 2,5 procent omhoog. Waarom in de Leidse regio het aantal werknemers zal dalen, kon een woordvoerder van het NVOB vanochtend niet vertellen. De enquête van het verbond is gehouden onder 355 be drijven, waarvan 53 uit de Leidse regio. Ruimtebehoefte van glastuinbouw belicht op seminar NAALDWIJK - Hoe moet de schaarse ruimte in het glasdistrict in Zuid-Holland worden verdeeld en ingericht? Die vraag staat cen traal op een seminar over ruimte- problematiek dat op 4 september wordt georganiseerd door de stuur groep 2012. Het antwoord op de vraag wordt gegeven door een land- bouwconsulent, de directeur van het NCW, een stedebouwkundig manager, de voorzitter van de raad van bestuur van de Heidemij en de directeur-generaal van Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg. Het se minar 'Geef het glastuinbouwcom- plex de ruimte' wordt gehouden in De Naald in Naaldwijk. Nadere in formatie is verkrijgbaar op tele foonnummer 01740-27101. Onderzoeksbureau: economische groei kan stagneren gens Borsboom is de Wassenaarse OR geneigd met geven en nemen tot een compromis te komen, terwijl de ondernemingsraad van Schaken bosch een stevige woordenwisse ling niet uit de weg gaat bij het over leg met de directie. Hét opzeggen van het vertrouwen in de directie betekent dat nu ook 'Wassenaar' bereid is de confronta tie aan te gaan. Borsboom spreekt zich niet uit over de gevolgen die dat heeft voor de samenwerking van beide ondernemingsraden, maar merkt wel op dat op Schaken bosch de deur voor de OR van Ur sula nog steeds wijd open staat. Overigens wordt er in november toch één OR gevormd. Op de rand Voor Borsboom staat in elk geval als een paal boven water dat het zo niet langer kan. De directie lapt naar zijn zeggen alle regels inzake inspraak aan haar laars. De OR staat echter met lege handen omdat juri disch gezien de directie niet uit de pas loopt. Borsboom: "De wet op de ondernemingsraden kent marges. De directie zit op de rand van het toelaatbare. Ze gaat net niet over de schreef. Daarmee wint zij dus altijd want een juridisch proces heeft voor ons geen schijn van kans". Er zijn volgens Borsboom voor beelden te over van het frustreren van het overleg met de vertegen woordiging van het personeel. Als voorbeeld noemt hij het behandel- beleidsplan, een plan beleid wordt uitgestippeld" voor de behandeling van de verschillende patiéntgroepen. "Dat heeft giganti sche gevolgen voor het hele perso neel. Een behoorlijk stuk overleg lijkt dan ook niet meer dan logisch. In de praktijk komt daar evenwel niets van terecht. Op grond van het plan worden binnenkort de eerste personeelsleden overgeplaatst maar overleg hierover met de wette lijke vertegenwoordiging van dat zelfde personeel is er nog nooit ge weest. Zoiets kan dus niet". Tragisch Hoewel hij voor het personeel Van Ursula de sluiting van 'hun' kliniek uitzonderlijk tragisch en ontmoedi gend zegt te vinden, is Borsboom aan de andere kant toch niet hele maal ongelukkig met de gang van zaken rondom die sluiting. "Nu wordt duidelijk dat niet al leen wij, maar het hele personeel van de Robert Fleurystichting echt enorme problemen heeft met de di rectie. ifUom wordt onderkend dat de directeuren het recht op in spraak absoluut verontachtzamen. De druk op de directie wordt steeds groter. Het lijkt me toch dat ze zich hiervan iets moeten aantrekken. Ze kunnen toch niet overal aan voorbij blijven gaan". Economisch directeur H. Willem- sen van de Robert Fleurystichting weerlegt de kritiek op de handelwij ze van de directie. Het verhaal van vice-voorzitter Borsboom over het ontbreken van overleg op beide lo caties hangt zijns lucht' omdat het conflict met Ur sula volgens hem opgelost is. Dat conflict zou alleen op een communi catiestoornis berusten. Willemsen is ervan overtuigd dat de ondernemingsraad van Ursula niks tekort is gedaan: overeenkom stig de wet zal de OR nog formeel advies worden gevraagd over de sluiting. De kritiek van Borsboom dat het behandelbeleidsplan is doorgedrukt zonder afdoende over leg met het personeel, spreekt Wil lemsen ook tegen: "De onderne mingsraden zijn hierover uitvoerig geïnformeerd. Er ligt zelfs een soci aal plan". LEIDEN/NIJMEGEN - In de Leidse regio dreigt de ko mende jaren een tekort aan bedrijfsterreinen te ontstaan van 10 tot 35 hectare. Slagen de gemeenten er in een groot aantal bedrijven van buiten de regio naar dit gebied te halen, dan kan het tekort zelfs oplopen naar 15 tot 42 hectare. Dit concludeert het onderzoeksbureau Buck Consultants uit Nijmegen. Het bureau heeft de econo mische mogelijkheden on derzocht van de verschillen de vestigingsplaatsen in de ze regio. Handleiding vakantie zonder stress LEIDEN Vakantie lijkt zo leuk. Als het een beetje meezit zonder files naar een warm land mét lekker eten en drinken. Geen werk en geen zorgen. He laas blijkt voor lang niet ieder een de vakantie zo idyllisch te verlopen als men zich tevoren had voorgesteld. Irritaties en lichamelijke kwalen steken de kop terwijl de oorzaak vaak in voor de hand liggende praktisch dingen wordt gezocht. Veel van de klachten zijn echter terug te voeren op aanpassingsproble men die leiden tot stress, meent ook de Leidse Stichting Bio- wetenschappen en maatschap pij. Daar is echter wel wat tegen te doen, vindt de stichting. Men sen kunnen zichzelf trainen be ter met stress om te gaan. In veel gevallen lucht herkenning van de verschijnselen al op. De stichting heeft een speciaal ca hier over stress uitgegeven waarin wordt uiteengezet wat stress is, wat stress veroorzaakt en hoe stress te bestrijden is. Het cahier kost tien gulden en is te bestellen bij de stichting Bio- wetenschappen en maatschap pij in Leiden. Het bedrag moet worden overgemaakt op giro- 154373. Volgens Buck is er op korte termijn behoefte aan minstens één nieuw bedrijfsterrein van minimaal 15 hectare langs de snelweg. Voorts moeten er de komende jaren enkele kleinere bedrijfsterreinen komen, die minder optimaal gelegen hoe ven te zijn. De gemeenten moeten verder kijken naar nieuwe bedrijfs ruimten door bestaande terreinen opnieuw in te delen, aldus het bu reau. In de Leidse regio is de komende tijd ongeveer 36,5 hectare aan be drijfsterrein beschikbaar. Aange zien nu gemiddeld ruim-8 hectare per jaar wordt uitgegeven, is het niet zo moeilijk te voorspellen dat de grond over enkele jaren op is. Daarbij moet nog worden bedacht dat het overgrote deel van de be drijfsterreinen zich in Leiden be vinden en voor de Leeuwenhoek - waar nog het grootste terrein voor handen is - een zeer streng selectie beleid geldt. De komende jaren kan alleen nog het Veenderveld in Alkemade - on geveer 17 hectare groot - uitkomst bieden. Of dit terrein ooit wordt aangelegd, is echter onzeker. De ter reinen Dwarsweteringkade in Lei derdorp en de Lasso-Zuid in Alke made, die nu wel beschikbaar zijn, dragen nauwelijks iets bij aan de oplossing van de ruimteproblemen, meent Buck. Buck roept de gemeenten in de Leidse regio op om gezamenlijk de aanleg van bedrijfsterreinen ter hand te nemen. De tijd dat ieder dit voor zich kon doen, is volgens het bureau nu wel voorbij. De aanleg van nieuwe bedrijfsgrond is belang rijk, meent Buck, omdat anders de economische groei van deze regio Gedeputeerde Stolker verwijt Maij onvoldoende daadkracht Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Om in de volgebouwde Bandstad nog plaat sen aan te wijzen voor woningbouw en bedrijven valt niet mee. Volgens gedeputeerde L. Stolker (ruimtelijke orde ning) wordt dat echter voor Leiden en omstreken wel érg moeilijk. Na de zomer moeten gedeputeerde staten, het da gelijks bestuur van de provincie, de plaatsen aanwijzen waar na het jaar 2000 kan worden gebouwd. "Dat wordt een aantal discutabele oplossingen, dat weten we nu al. Maar in 2015 moeten er toch 11.000 woningen rond Leiden extra ge bouwd zijn", aldus Stolker. Behalve over de toekomstige bouw- lokaties gaat Stolker bok over het openbaar vervoer in Zuid-Holland. Ook een politiek geladen onder werp dat in het brandpunt van de belangstelling staat. Wordt immers niet elke dag van menig forens ver pest door de ellenlange files? Maar ook maakt menigeen zich ernstig zorgen over het milieu en over wat met een mooi woord de leefbaar heid van onze omgeving genoemd wordt. Hoe kan de Randstad een metro pool worden en tegelijkertijd leef baar blijven? Londen, Parijs en het Roer-gebied zijn geen schoolvoor beelden van schone, ruime en pret tige woonomgevingen. Dat neemt niet weg dat de Randstad volgens Stolker kan concurreren met de economische centra in Europa en tegelijkertijd een goede woonplaats voor mensen biedt. "Je moet dat in elk geval planma tig aanpaken". stelt de PvdA-gede puteerde. "We hebben nu het con cept van vier kernen - Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht - met daarbinnen een groen hart, dat ik altijd zie als een binnentuin. Het volbouwen van dat groengebied kan onder meer worden voorkomen door het maken van streekplan nen", aldus Stolker. Toevlucht Het in de hand houden van de groei lijkt vooral een bestuurlijk pro bleem. De provincie worstelt bij voorbeeld met de lokale belangen van gemeentebesturen. Dat kan volgens Stolker worden opgelost door het vormen van gemeenschap pelijke regelingen (samenwerkings verbanden tussen verschillende ge meenten). En als dat niet lukt door het oprichten van ontwikkelings maatschappijen die grote regionale plannen maken en bevoegdheden krijgen om die uit te voeren. De komende jaren breekt het mo ment aan dat gemeenten hun eigen gebied hebben volgebouwd en hun toevlucht tot buiten de grenzen ge legen terreinen moeten nemen. Dan komt het moment dat de provincie moet voorkomen dat groene gebie den tussen de steden verloren gaan. Stolker begrijpt dat steden als Leiden en Den Haag voor grote pro blemen staan. De cijfers spreken wat dat betreft boekdelen; in de zuidvleugel van de Randstad (het stedelijk gebied tussen Leiden en Dordrecht) moeten in 2015 maar liefst 150.000 woningen extra wor den gebouwd. Leiden passeerde on langs de magische grens van 10.000 ingeschreven woningzoekenden, maar is in '94 of '95 wel helemaal volgebouwd. De stad heeft in de pe riode 2000 tot 2015 zo'n 11.000 extra woningen nodig. Voor de duin- en bollenstreek ligt dat cijfer op 8.000. De gedeputeerde, eigenlijk een wethouder op provinciaal niveau, geeft toe dat groene gebieden toch opgeofferd moeten worden. "We ontkomen dan niet aan discutabele oplossingen. De Boterhuispolder (ten Noordoosten van de Meren- wijk, red.) is een prima lokatie voor woningbouw, maar het is nu wel een mooi groengebied. Hetzelfde geldt voor gebieden in de vierhoek Noordwijk, Sassenheim, Voorhout en Katwijk, waar overigens op klei ne schaal gebouwd kan worden. Dat worden moeilijke besluiten". Goede wil Behalve op gebied van ruimtelijke ordening wil de provincie ook een belangrijkere rol spelen op gebied van verkeer en vervoer. De grote steden zijn over de weg in de spitsuren slechts met grote vertra gingen te bereiken. Hierdoor lijden bedrijven economische schade en wordt het milieu ernstig aangetast. Alle reden om mensen uit de auto te "krijgen en gebruik te laten maken van het openbaar vervoer. Stolker is blij dat in de plannen van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) het openbaar vervoer tot 2010 op 19 miljard gulden kan re kenen in plaats van 12 miljard die haar voorgangster daar voor wilde uitgeven. Toch is dat nog te weinig, vindt Stolker. "Voor een hoogwaardig net tus sen de steden", zo stelt Stolker, "dat Gedeputeerde Stolker: "Het openbaar ver voerbeleid spe culeert te veel op de goede wil tot samenwer king". (foto PR) een goed alternatief biedt voor de auto is minstens 13 miljard nodig. Maar dat net moet wel er eerst ko men. We denken aan metro-achtige lijnen die de knelpunten tussen de stadsagglomeraties opheffen. De TGV-lijn is ook zeer welkom, maar daarvoor bestaat nog niet eens een deugdelijke financiering". Zo goed als het vervoer binnen gemeenten is geregeld, zo slecht is het gesteld met het vervoersnet tus sen de steden in de Randstad. Ge meenten besteden veel zorg aan de verbindingen in stadscentra, maar bitter weinig aan die met andere ste den. "Dat is niet zo vreemd. Ge meenten denken aan hun lokale be langen en hoeven ook niet verder te denken. Vandaar dat ik het jammer vind dat Maij-Weggen geen hardere eisen stelt aan de vorming van de vervoersregio's. Het is nu voor ge meenten te vrijblijvend, het specu leert nog te veel op de goede wil tot onderlinge samenwerking". Belang De provincie Zuid-Holland wil ze ker het voortouw nemen als het op een vervoerregio aankomt. Stolker vindt het belangrijk dat de proble men op samenhangende wijze wor den aangepakt. Dat geldt voor het openbaar vervoernet, maar ook voor het flankerend beleid. Daarbij hoort bij voorbeeld het beleid om het aantal parkeerplaatsen, die ver keer aantrekken, bij grootschalige nieuwbouwprojecten te beperken. Daarnaast kan worden gedacht aan aanleg van fietspaden. De provincie wil een rol spelen maar dat moet in samenwerking met andere overheden. Het ver baast Stolker dat niet veel meer groepen mee denken om de files te bestrijden. Ze noemt daarbij het be drijfsleven, maar ook een belangen organisatie als de ANWB. "Zij heb ben er toch belang bij dat steden be reikbaar blijven en het autorijden betaalbaar blijft. Het bedrijfsleven heeft toch een economisch belang bij een vlot transport, maar mee denken ho maar". De inspanningen van Maij-Weg gen vindt Stolker 'goedbedoeld', maar niet voldoende. "Niet dat dat aan de minister ligt, maar er is nog onvoldoende nagedacht over de op lossingen van de vervoersproble men en er is te weinig maatschappe lijk draagvlak voor het radicale be leid dat nu noodzakelijk is. Ik vrees dat het eerst volledig moet vastlo pen om het benodigde geld op tafel te krijgen. Er zijn ambtenaren die er nu van uit gaan dat alleen de wal het schip kan keren en dat de files de mensen vanzelf de auto uitjagen. Toch is het aan de politiek om die si tuatie voor te blijven". belemmerd wordt. Iets wat overi gens ook al in eerdere onderzoeken is geconstateerd. Waar de terreinen kunnen komen, geeft Buck niet Sciencepark Het Nijmeegse adviesbureau heeft in zijn rapport onder meer de kwali teiten van de belangrijkste bestaan de en geplande terreinen in de regio op een rijtje gezet. Het Leidse scien cepark in de Leeuwenhoek komt op vrijwel alle fronten als beste uit de bus. Het terrein is uitstekend be reikbaar met de auto en het open baar vervoer, het is representatief en een prima plek voor bedrijven met een belang dat boven dat van de regio uitstijgt. De gemeente Lei den springt echter zeer zorgvuldig om met de Leeuwenhoek. Slechts hoogwaardige, technologisch gea vanceerde ondernemingen kunnen er een plek krijgen. Ook het terrein Roomburg in Lei den 'scoort' goed. Deze plek is voor al bedoeld voor bedrijven die flink wat ruimte vergen. Aangezien in Roomburg echter nog geen 14 hec taren beschikbaar zijn, zal het lang niet in alle behoefte kunnen voor zien. De Dwarsweteringkade in Lei derdorp en de Lasso-Zuid en Veen derveld in Alkemade komen min der gunstig uit de bus dan Room burg en vooral de Leeuwenhoek. Op Veenderveld na, kunnen deze terreinen ook nauwelijks de ruimte nood oplossen. Vandaar ook dat Buck om de aanleg van een nieuw, groot en goed gelegen bedrijfster rein vraagt. Overigens kunnen de regio-ge meenten daarbij op problemen stui ten. Minister Alders van vrom wil verbieden dat er nog langer kan toorgebouwen worden neergezet op plaatsen langs rijkswegen, zeker niet als die niet goed zijn te berei ken met het openbaar vervoer. Honderd jaar geleden stond in de krant: Omtrent het bezoek van de Ko ningin en het Prinsesje aan Am sterdam wordt het volgende ge meld: Door een dichte, juichende menigte reden de hooge gasten van het station in open rijtuig in vluggen draf naar het Frederik- splein, naar het Volkspaleis, de Veiligheidstentoonstelling. In de sierlijke vestibule werd H.M. ontvangen door dr. Ruysch. Een keurige catalogus werd hier den vorstelijke bezoeksters aangebo den en welwillend door dezen aanvaard. Ook eenige schoone bouquetten werden H.M. en de Prinses geoffreerd. Met hooge be langstelling bezichtigde H.M. de tentoonstelling en niet minder belang stelde de Prinses in de phonografische pop enz. Deze pop zingt het Volkslied, gelijk het orkest het meermalen speel de. Bij verschillende etalages stond H.M. met belangstelling stil. Daarna ging men langs de Stadhouderskade naar het Rijks-MiLseum. Onder het ge juich des Volks stapten H.M. en de Prinses binnen. Het bezoek gold voornamelijk de Rem- brandtzaal, waar de Nacht wacht in het bijzonder hooge aandacht trok. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het Aquarium van Artis. Na deze instelling met groote ingeno menheid te hebben bezichtigd, werd de rijtoer, ook door de Jo denbuurten, hervat, nu naar het station, van waar het hooge ge zelschap te kwart over vieren naar het Loo terugkeerde. Vijfentwintig jaar geleden: Tijdens slechte weersomstan digheden met windkracht 7 tot 8 op de Noordzee is omstreeks ne gen uur vanmorgen de kotter KW 219. Jacomina, omgeslagen op 6 mijl ten noordwesten van IJmuiden. De gehele bemanning van de kotter is gered door de Katwijkse kotter KW 110, de Rianne. De Jacomina is een nieuw schip, dat eigendom is van de rederij A.v.d. Plas in Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11