Suriname is nieuwe eisen Nederland zat Wie legt er zout op de staart van de kwelgeest Overleg met Pronk over on lw i k keii ïgshul] Zeeuwse kust afgeladen Duitse kinder en van boot gehaald Doden bij botsing met trein, in dichte mist en op de stoep Gedetineerden in Zutphen ontsnapt en weer gevangen Brand verwoest bedrijven in Arnhem Nederlander ven hin kt bij Deense kust MAANDAG 23 JULI 1990 Bgr-TMSiig PAGINA 3 PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse regering is het zat dat Nederland steeds nieuwe eisen stelt voordat de ontwikkelingshulp wordt hervat. De Surinamers zijn vooral veron gelijkt over de 'harde eis' dat eerst een goed uitgewerkt saneringsprogramma voor de eco nomie op tafel moet liggen voordat de geldkraan weer wijd open wordt gezet. De Surinaamse vice-president Henck Arron gaat met deze inzet de gesprekken in met minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) over onder meer hervatting van de ont wikkelingshulp aan Suriname. Pronk is zaterdagavond voor een vijfdaags, oriënterend gesprek in Suriname aangekomen. Op vlieg veld Zanderij verklaarde Pronk tij dens een persconferentie in goed vertrouwen met de democratisch gekozen regering van Suriname om de tafel te gaan zitten. Pronk voorziet ook geen proble men met de Surinaamse premier Arron. Deze verweet Nederland vo rige week nog dat het beleid van Den Haag ertoe leidt dat Suriname de woestijn wordt ingestuurd. "Ik wil Arrons opvattingen graag uit zijn eigen mond optekenen", aldus minister Pronk, die zei op een con structief overleg te rekenen. Bij de onafhankelijkheid in 1975 zegde Nederland, bij monde van premier Den Uyl en Pronk (die toen ook minister van ontwikkelingssa menwerking was), 3,5 miljard gul den toe. Hiervan heeft Suriname, als gevolg van het opschorten van de hulp na de december-moorden in 1982, nog 1,6 miljard tegoed. Na de vrije verkiezingen in 1987 besloot Den Haag onder voorwaar den de hulp te hervatten. Dit voor jaar heeft de Tweede Kamer, in ge sprekken met Pronk, nog eens de puntjes op de i gezet. Vrede in het binnenland, een niet door het leger beïnvloede burgerregering en een sanering van de economie werden als basisvoorwaarden genoemd. Als hieraan is voldaan kan hulp binnen een meerjaren-ontwikkelingsplan effect sorteren, aldus de Kamer des tijds. Op papier is jaarlijks 200 miljoen gulden te besteden voor Suriname. Maar in de praktijk is daar de afge lopenjaren weinig van terechtgeko men. Ruim 100 miljoen gulden is uitgegeven aan 'overbruggings hulp' in de vorm van grondstoffen en machineonderdelen voor het be drijfsleven. In de meeste gevallen betrof het de levering van halffa brikaten, die in Suriname alleen nog op maat gebracht en verpakt moesten worden. Maar tot prijsdaling voor de con sument heeft de overbruggingshulp nauwelijks geleid. Ondanks de aan voer van 'goedkope', door Neder land geleverde grondstoffen, brach ten de handelaren de gebruikelijke zwarte prijzen in rekening. Alleen de door de regering gedistribueerde levensmiddelenpakketten bleven betaalbaar. BROUWERSDAM De Zeeuwse kust RENESSE (ANP) - De Zeeuwse kust was dit weekeinde overvol. Er is in de nacht van vrijdag op zater dag weer op grote schaal illegaal ge kampeerd. Veel mensen blijken zonder reservering vooraf aan een vakantie of weekeinde in Zeeland begonnen te zijn. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg heb ben veel mensen de nacht met cam pers en caravans op parkeerterrei nen en dergelijke doorgebracht. "Er is verwezen naar campings meer landinwaarts, maar daar voelen de mensen meestal niets voor. Vaak hebben ze ook al een lange reis ach ter de rug. Soms hebben ze alcohol genuttigd en dan is doorsturen ook niet zinvol", meldt hij. Het illegaal kamperen komt vol gens de woordvoerder vooral aan de Schouwse kust en op bepaalde lo- katies op Walcheren voor. AMELAND (ANP) - Een red dingsboot van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij heeft za terdag 24 Westduitse kinderen en hun begeleiders van boord ge haald van de klipper Wilhelmina. Ook een vrouw en hond, evenals de anderen uit Keulen afkomstig, werden gered. Het zeilschip was gestrand tus sen Ameland en Holwerd en liep door het zakkende water een knik en een scheur op. Bij vallend tij ontstond een sterke stroming, zo dat er zand onder het schip van daan werd gezogen. Hierdoor ont stond de scheur in de bodem. De schipper sloeg tegen het avonduur, toen het water weer opkwam, alarm. De reddingsboot bracht de kin deren en begeleiders naar ee kampeerboerderij op Amelanc Een bemanningslid van de ree dingsboot, de schipper en hulp probeerden intussen met be hulp van een sleepboot de klipper weer vlot te krijgen en de scheur te dichten. Gisterert slaagden zij er in het schip los te trekken en de scheur provisorisch te dichten. Terwijl de boot met pompen droog werd gehouden, brachten de bergers de klipper onder begeleiding van de reddingsboot naar de Ballu- mer Bocht gebracht, aan de Wad kant van Ameland. ZUTPHEN (ANP) Twee gevan- hulp van collega's uit omliggende gen uit het huis van bewaring in plaatsen en een toevallig in de buurt Zutphen zijn gisteren een aantal verblijvend politievliegtuigje. uren op vrije voeten geweest. In de De politie kwam beide ochtend slaagden zij erin om onder op het spoor bedreiging van een bewaker te ont- eei snappen, 's Middags had de politie de hen al weer te pakken. telefoontje van Zutphen. Deze bei- kwart voor vijf de politie toen hij glasgerinkel en gestommel hoor- UTRECHT (ANP) - Twee inzitten den van een auto zijn zaterdagmid dag in Roermond om het leven ge komen nadat de auto onder de stop trein Maastricht-Roermond was ge komen. De spoorwegovergang was met knipperlichten beveiligd, maai de auto was door rood licht gereden, kenhuis worden overgebracht, aldus de politie te Roermond. op een camping in Valkenburg, werd op een stoep aangereden door een auto waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren en uit de bocht was gevlogen. De autobestuurder moest met vrij ern stige verwondingen Na de botsing, die het treinver keer ruim een uur stremde, werd de wagen door midden gebroken. De slachtoffers waren op slag dood. Op de A 28 (Amersfoort-Zwolle) zijn zaterdagmorgen bij twee onge lukken in dichte mist 3 het leven gekomen. Drie werden zwaar gewond, aldus de rijkspolitie. Man raakt deel vinger kwijt op mysterieuze wijze ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie is bezig met een on derzoek naar het verhaal van een man, die gisteren met een afgehakt deel van een van zijn vingers in een doekje het bureau Marconiplein Twee doden vielen bij een ket tingbotsing op de Nieuwe IJssel- brug bij Hattumerbroek. bij de bot- kwam binnenlopen? Hofweide po sing waren tien personenauto s en ^tie de man snel naar het zieken- vier vrachtwagens betrokken, aldus huis bracht, lukte het daar niet het de rijkspolitie. afgehakte vingerdeel weer aan te Een jongen uit Smilde is dit naaien weekeinde door een verkeersonge- De man zegt te zijn ontvoerd in luk in Valkenburg om het leven ge- België, waarna hij enkele dagen is komen. Het slachtoffer, dat verbleef vastgehouden in Rotterdam-west. Uit het feit dat hij nog voldoende van een zelf gemaakt mes te dwin gen de deuren te openen. Ze namen de bewaker in gijzeling mee naar de de twee portiersloge. De andere bewakers houthok. zagen zich genoodzaakt de deur te openen beschermen. Eenmaal buiten de deur lieten de zonder enig verzet ontsnapte mannen de bewaker weer ongedeerd vrij en vluchtten de binnenstad van Zutphen in. Daar zette de politie van Zutphen een uit gebreide zoekactie op touw met be- totaal verkleumd en hun collega te doorweekt, omdat ze via de grach- ontsnapt. Ze gaven zich Man doodt vrouw en dan zichzelf i te doen was. De politie vond dat zijn verhaal verward klonk. Behalve het afgehakte vingerdeel had de man ook een touw meegeno- e hij in de woning vast- uit Schiedam heeft in de nacht gebonden zou hebben gezeten. Het van zaterdag op zondag zijn 27-jari- huis waaruit hij zou zijn ontsnapt, is ge partner om het leven gebracht, bij de politie bekend. De man heeft waarna hij zichzelf heeft gedood. De geen vaste woon- of verblijfplaats, achtergrond van dit drama wordt ARNHEM (GPD) - Een zeer felle uitslaande brand heeft vrijdag avond tenminste 2 bedrijven op een geld bij zich had, leidt de politie af industrieterrein in Arnhem in de as dat het de 'ontvoerders' daar niet gelegd. De totale schade wordt ge- SCHIEDAM (ANP) - Een 32-jarige schat op 20 miljoen gulden. De poli tie heeft dezelfde avond een man aangehouden, die ervan wordt ver dacht het vuur te hebben aangesto ken. De brand brak rond 23.00 uur uit in twee drukkerijen aan de Conrad- weg op het industrieterrein in Arn hem en sloeg later over naar een men. Bewoners wijken, maar ook Westervoort en opgeroepen rame ten te houden. De politie kon laat de verdachte op het industrieterrein aanhouden op aanwijzing van een getuige. Uit de eerste verhoren van de politie is vast komen te staan dat de brand- in verkeert in geestelijke werd duidelijk bij het ver- Huissen, werden hoor door de politie. De laatste we- n en deuren geslo- ken zat de man zo'n 10 keer vast. De politie heeft, nadat de verdachte de afgelopen tijd al enkele keer hoofdbureau gebracht Rijk subsidieert minder vuile bus en vrachtauto HILVERSUM (ANP) - Onderne mers die schonere en geluidarme vrachtwagens of bussen willen aan schaffen, kunnen daarvoor vanaf volgende maand een subsidie krij gen. Deze overheidsbijdrage vari eert van 1400 tot 6500 gulden. Dit heeft minister Alders (vrom) giste ren bekendgemaakt voor de NCRV- radio. Alders loopt hiermee vooruit op een Europese subsidieregeling die over een aantal jaren wordt inge voerd. Wanneer deze regeling van kracht is geworden, vervalt de Ne derlandse subsidie weer. Voor dit jaar heeft minister Al ders 40 miljoen gulden voor de sub sidieregeling. De jaren daarna is er per jaar 90 miljoen gulden voor uit getrokken. Het geld voor deze rege ling komt uit de extra verhoging van de dieselaccijns, die dit jaar is ingegaan. Volgens de minister bestaat er r de regeling veel belangstelling contact gezocht met de hulpverle ningsinstantie RIAGG, "maar dat P°rt, heeft niet geresulteerd in opname", sproken. nog bij de fabrikanten van bussen vrachtwagens en bij het wegtrans- deze regeling is be- KOPENHAGEN - Voor de kust van Jutland is zaterdag een Nederlandse zeiler verdronken, nadat zijn boot in een storm was gekapseisd. Dat heeft de Deense kustwacht gisteren meege deeld. Twee andere opvarenden konden worden gered. De boot nam met nog zo'n 130 schepen deel aan een wedstrijd op de Noordzee en was onder weg naar de Noorse haven Lar- vik. Het ongeluk gebeurde toen de trimaran Silene op 20 zeemijl van de Deense plaats Hanst- holm door een hevige storm in moeilijkheden raakte. Een Nederlandse vissersboot die in de buurt was ontdekte het omgeslagen schip en redde twee opvarenden. Zij vertelden dat een derde man enkele minuten voor hun redding in de golven was verdwenen. Zaterdagochtend zonk elders voor de Deense kust een ander Nederlands jacht. De vier opva renden konden echter worden gered. Veel schepen die aan de wedstrijd deelnemen werden zaterdag door het slechte weer overvallen en zochten hun toe vlucht in Deense havens, aldus de Deens kustwacht. De politie werd kort na midder nacht gebeld door familieleden van de man die een telefoontje van hem hadden gekregen waarin hij zei zijn partner te hebben vermoord. De po litie trof inderdaad korte tijd later het lijk van de vrouw aan in de wo ning. Ze was door verstikking om het leven gebracht. De man was niet meer in de woning. Enige tijd later werd zijn lichaam gevonden op een nabijgelegen spoorbaan. Hij bleek zich voor een trein te hebben gewor- Tol De NV Provinciale Zeeuwse Brug- maatschappij (PZBM) moet de le ning van bijna 17 miljoen gulden aan de provincie terugbetalen. Dat betekent dat de brug op zijn vroegst in 1999 tolvrij kan worden. Om de veelvuldige gebruikers van de ver binding tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland enigszins te gemoet te komen, wil het provincie bestuur een aanzienlijke korting verstrekken, in de vorm van een 40- rittenkaart. Lichaam In een rietkraag langs het Prinses Margrietkanaal in Sneek is zondag het stoffelijk overschot gevonden van een 55-jarige Westduitser. De man werd sinds zaterdagmiddag vermist, en is waarschijnlijk over boord geslagen en verdronken, al dus de rijkspolitie te water. Tanker vast Het motortankschip Morits, gela tion met 1080 ton benzine, is giste- r in de Oosterschelde in 't Zijpe 11 een zandplaat gelopen. Volgens de rijkspolitie te water is de oorzaak vcrmpedelijk een defect aan de vuurinrichting. Het schip is in de loop van gisteren vlotgetrokken en neergelegd bij de Krammersluizen. De lading, die was overgeladen in <V toevallig passerende motortan- i r Speyer, is daar weer teruggeno- Jacht op goudschip Lutine weer eens geopend TERSCHELLING (GPD) - Het duikteam Caranan onder leiding van de Harlinger tandarts Ane Jan Dtiijf hoopt binnen enkele maan den het bewijs te kunnen leveren dat zij de plek heeft gevonden waar in de nacht van 9 op 10 oktober 1799 de The Lutine (Kwelgeest) op de Terschellinger Gronden aan de grond liep en naar de kelder ging. Duijf en het uit tien man bestaande duikteam zijn er rotsvast van over tuigd dat zij hun theorie na langdu- Duijf zochten zij op de plaats van de rig archiefonderzoek, veldwerk, re- eerste strandingsfase. Daar zou al- kenwerk en nautische reconstructie leen het voorschip liggen. Duijf benadrukt dat het duikteam uit amateur-archeologen bestaat en geen bergingsbedrijf is. Hun werk- schip Caranan is dan ook niet inge richt op het boven water tillen van grote vondsten. Wel heeft men in tussen enkele voorwerpen opgedo ken, voornamelijk stukken eiken hout. Met de koolstofsdelingmetho- kunnen staven. De Lutine de destijds een grote hoeveelheid goud en zilver naar Hamburg. De op Terschelling geboren team leider Duijf en zijn mannen hangen, evenals de Australisch/Nieuw-Zee- landse expeditie die in 1980 met de Yak naar het wrak dook, de stran dingstheorie aan. Maar volgens de wordt nu de oudheid onder zocht, terwijl de stukken ook wor den vergeleken met eerder van de Lutine naar boven gebracht hout. ven moet liggen. Dat is op ruim tweehonderd meter ten noorden van de plaats waar het reusachtige tinbaggerschip de Karimata Het duikteam heeft nu gerecon- Billiton maatschappij rond 1938 e strueerd wat er met schip, beman ning en lading in die dramatisch verlopen uren moet zijn gebeurd. Het heeft berekend, en met de pro- to-magnetometer zo goed als zeker vastgesteld, waar het achterschip van de Lutine onder het zand begra- ADVERTENTIE groot gebied diepgaand omwoelde en enkele honderden meters ooste lijk van de plek waar de expeditie in 1980 zocht. Kans Het betreffende gebied, 50 bij 50 meter, is inmddels afgepaald. Het wordt in de komende tijd nauwkeu rig onderzocht aan de hand van son deringen en grondmonsters. De magnetometer heeft binnen de af gepaalde plek een groot magnetisch veld gesignaleerd. Caranan is er in de afgelopen tijd ook in geslaagd de plaats van een van de hulpankers te bepalen. Het naar boven halen daar- nacht tijdens een zware noordwes ter storm kapot is gebeukt op een zandrug. Daardoor zou het schip in tweeën zijn gebroken. Het voor schip zou weer teruggedreven zijn naar het (inmiddels verdwenen) IJzergat en daar gezonken, het ach terschip zou op de zandrug zijn ach tergebleven. Duijf concludeert dat na archiefonderzoek. Theorie Het gaat hem en zijn duikteam Ca ranan niet eens zozeer om het goud dat er volgens de verhalen moet li- gen. Nee, het gaat Duijf er in de eer ste plaats om de theorie over het vergaan van de Lutine bevestigd te krijgen. Bovendien wil hij eerher stel voor de destijds 31-jarige kapi tein van de Lutine, Lancelot Skyn- ner. Duijf: "In de bronnen komt hij er niet zo best af, maar ik denk dat hij er alles aan heeft gedaan om de overlevingskansen van de beman ning zo groot mogelijk te maken". Men wil tevens afrekenen met de mysteries en de grote geheimzin nigheid die er, met name over de goudschat, rond de Lutine hangt. "Wie legt er zout op de staart heeft voor de duikgroep echter kwelgeest", zo vraagt Duijf zich af. minder prioriteit. De twee wegende hoopankers zijn begin de ze eeuw al door een Engelse expedi tie geborgen. Op verzoek van het ministerie van WVC wordt het gebied extra in de gaten gehouden door douane en rijkspolitie te water. Lutine-eige- naar Lloyd's of Londen heeft, na aanvankelijk sceptisch tegenover de operatie te staan, toestemming gegeven te onderzoeken of Duijf en de zijnen het inderdaad bij het rech te eind hebben. Dat Caranan, een duikgroep die al negen jaar bestaat, juist nu naar de Lutine gaat duiken is geen toeval. Duijf: "Tijdens het archiefonder- hoorlijke buit opgeleverd. Maar Een van de verhalen wil dat de goudschat van de Lutine vlak na de ramp door vissers zou zijn gebor gen. Kwelgeest Wellicht verwijst de naam Lutine van een gebouw in Volendam naar het schip. Maar er zijn ook verhalen van Volendammers die zich herin neren dat een ver familielid na een reis plots naar Amsterdam ging en vervolgens een groot huis liet bou wen. Waarvan? Mogelijk had hij een goudstaaf gevonden. Twee eerdere expedities naar de Lutione hebben tot i zoek is mij opgevallen dat de om de zeventig jaar de Lutine enke le jaren prijs geeft. Dat is in perio- noch de Karimata, noch de expedi- 1980 leverden het zo fel be geerde goud op. En hoewel Caranan redelijke hoeveelheid daar in de eerste plaats niet op uit ii water in het gebied staat. In de a lopen jaren heb ik daar enkele ke- wel degelijk speelt het goud op de achtergrond gelood en gemerkt dat jaar weer meer water stond in het Noordwestgat. Zo'n kans krijg je dus maar eens in je leven". De strandingstheorie gaat ervan uit dat de Lutine in de bewuste Als de theorie van Duif juist is, zal ook daadwerkelijk worden gepro beerd om wat er nog ligt, te bergen. Duif; "Dan zijn wij een fase verder. We moeten nu eerst aantonen dat onze theorie juist is".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3