'Alle illegalen uitzetten onmogelijk Trammelant in Duits bedevaartplaatsje DODELIJK Prioriteit ligt bij georganiseerde criminelen REPORTAGE ess GEESTELIJK LEVEN KEVELAER - De VW van het Maria-bedevaartsoord Kevelaer wil, dat de winkels op zondag ook wereldse zaken aan de bede vaartgangers mogen verkopen. De VW heeft zich, gesteund door alle winkeliers, daarvoor gewend tot de Bondsdag, het Westduitse parlement. MADRID Spanje is een van de toonaangevende wielerlanden. Renners als DelgadoIndurain, Chozas en Lejarreta zijn bekende namen. Ook Spanje telt vele tienduizenden 'liefhebbers' die dagelijks een uurtje op het zadel klimmen om hun conditie en figuur op peil te houden. Zelfben ik ook zo'n fanatiek fietser. Ik heb een aantal keren gepoogd de Navacerrada te beklimmen, een bergpas van 1860 meter hoog, waar in de winter geskied wordt en waar de Segoviaaji Delgado zijn eerste ervaringen als fietsende berggeit opdeed. Maar meestal beperk ik me tot enige rondjes in het Casa de Campo, een park met de omvang van het Amsterdamse bos, aan de rand van de Spaanse hoofdstad. Het Casa de Campo zou waarlijk het groene hart van Madrid kunnen zijn. In de winter en in het voorjaar, AMSTERDAM - Ruim honderdduizend van de 700.000 inwoners van Am sterdam staan geregistreerd als vreemdeling. Buitenlan ders met een verblijfsver gunning. Daarnaast lopen er nog eens naar schatting twintig- tot veertigduizend illegalen in de hoofdstad rond. Een kopzorg voor de Amsterdamse vreemdelin genpolitie, de grootste en te vens meest overbelaste van Nederland. "Het is onbegon nen werk om alle illegale vreemdelingen te verwijde ren", zegt hoofdinspecteur J.P. Hollmann, plaatsver vangend hoofd van de Am sterdamse Vreemdelingen politie. Wanneer 's morgens om kwart over acht de deur van de Vreemdelin genpolitie aan het Waterlooplein opengaat, staat er al een lange rij. De drukte blijft tot de balies 's mid dags om drie uur sluiten. Buitenlan ders die hun verblijfsvergunning komen verlengen, en degenen die zich voor de eerste keer komen mel den bij bureau Toelating. Vooral veel 'tweede-generatievreemdelin gen', mannen en vrouwen die zijn getrouwd met in Nederland wonen de landgenoten. Vorig jaar kwamen er daarvan 7317 naar de hoofdstad. In totaal woont ongeveer twintig procent van de legale buitenlanders in Ne derland (550.000) in Amsterdam. In Rotterdam staan 70.000 buitenlan ders in de registers. Een vreemdeling zonder speciale banden, die zich in Nederland meldt voor een baan, maakt geen kans. Die wordt linea recta terugge stuurd naar het land van herkomst. Er melden zich dan ook niet veel meer met die boodschap. Het leeu- wedeel geeft nu op vluchteling, asielzoeker, te zijn. Vorig jaar in Ne derland 14.000 mensen, bijna een verdubbeling ten opzichte van 1988. Na een eerste verhoor waarbij ze naar hun reis wordt gevraagd en hun vingerafdrukken worden geno men, belanden de asielzoekers bij Justitie. Sinds de regeling Rijksop- vang Asielzoekers, die de vluchte lingenlast over het land verdeelt, is de grootste druk wat die categorie betreft van Amsterdam af. Wat blijft zijn de enorme hoeveelheden illega len, die zich nooit ergens hebben ge meld of die zijn uitgewezen, maar hebben gekozen voor een onder gronds bestaan zonder recht op een woning, werk of uitkering. Roosendaal-methode Een detachement van acht mare chaussees is aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie 'uitgeleend' voor de opsporing en uitzetting van 'uitgeprocedeerde asielzoekers'. De vreemdelingenpolitie zelf, 86 man sterk, heeft 24 rechercheurs voor de opsporing en 21 mensen voor de 17 Linda de Leeuw had dus wel dege lijk mijn onbeheerste reactie op de eerste nam uit haar p.c. opgemerkt. Ik spreidde mijn handen. "Ik weet niets van Steven Colland", ant woordde ik naar waarheid. Linda wendde zich tot de man die zich in middels voor mijn stoel had opge steld. "Hij schrok toen ik hem de naam noemde van onze ouwe bank relatie". "Die ons helaas ook is ont vallen", grijnsde de man en stak zijn hand. uit. "Mijn naam is Jac ques. Bedrijfsleider, boekhouder en bij tijd en wijle gastheer en gigolo in dit gerenommeerde entertainment bedrijf'. Ik stond half op en drukte de hand. "Max de Klerk", zei ik. "En ik ken geen Colland". "Maak dat de kat maar wijs", zei de vrouw vinnig. "Je doet in hypo theken, je treedt op voor Groene- boom en je reageerde op de naam Colland. Hij zou best eens jouw baas kunnen zijn, die jou hier heen heeft gestuurd". "Als meneer De Klerk ons zoveel interessants heeft te ver tellen", zei Jacques en verwijderde zich naar een in een hoek staand kastje, "waarom heb je hem dan nog niets te drinken aangeboden?". Lin da was vergeten dat ze alleen maar haar eigen conclusies had getrok ken. "Doet u geen moeite", zei ik snel. "Ik kwam alleen maar even in formeren...". Ik liet mijn stem weg- wanneer de zon net gras nog niet verschroeid heeft, is het er prachtig groen en grazen er schapen. Jammer genoeg is fietsen er net als inde rest van Spanje een gevaarlijke onderneming. Want het park is ook een sluiproute voor auto's tussen de zuidwestelijke voorsteden en het centrum van de stad. Met als gevolg, dat er al 's ochtends om zeven uur lange files staan te wachten tot ze de aangrenzende M 30-snelweg op kunnen rijden. Vaak staan die files er 12 uur later nog. Hoe levensgevaarlijk het Casa de Campo is, heb ik zelf enige weken geleden ondervonden, toen een fietser vlak voor mij onder de achterwielen van een uitwijkende vrachtwagen kwam en dat niet overleefde. Ik ben direct omgedraaid en nam me voor de fiets voortaan thuis te laten. Maar de behoefte aan lichaamsbeweging heeft het toch gewonnen, dus nu rijd ik weer dapper iedere dag mijn rondjes. Daarbij kijk ik wel regelmatig angstig achterom of er niet een vrachtwagen met een snelheid van 90 kilometer per uur probeert me in te halen. Eigenlijk is het een schande, dat een stad als Madrid zo slecht met zijn toch al schaarse groen omspringt. Er staan wel overal leuzen gekladderd die oproepen tot een totaal autoverbod voor het Casa de Campo, maar de gemeente voelt daar niets voor. De toch al grote verkeerschaos in en rond de stad zou met het wegvallen van de sluiproutes in het park alleen maar groter worden. Verder zijn er talrijke bars en terrassen, die hun klandizie zouden zien wegvallen, omdat menig Madrileen daar dagelijks met de auto natuurlijk een kop koffie of een pilsje komt halen. Er tenslotte zou een autoverbod betekenen dat attracties in het park, zoals de kabelbaan, de Zoo en de immense kermis minder publiek krijgen. Tenslotte heeft het Casa de Campo nog een ander probleem en dat is de parkprostitutie. Onlangs kreeg ik een klap uitgedeeld, toen ik een van deze hoertjes op de fiets te dicht passeerde aan het begin van een van de niet al te gemakkelijke beklimmingen in het park. Dat alles heeft mijn bewondering voor de Spaanse wielerprofs alleen maar doen toenemen. Want behalve de steile hellingen, de hete zon, het dodelijke autoverkeer moeten zij blijkbaar ook prostituees weten de overwinnen. Petje af dus, als Pedro Delgado of een van de andere Spaanse coureurs volgende week inderdaad dicht bij het geel in Parijs arriveert. De afgelopen tijd zijn diverse handelaren door de rechter ver oordeeld wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Een van de slachtoffers is Herbert Koe ken. Hij zegt dat hij volgens de wet alleen maar „kitsch en devo- tionalia" mag verkopen. „Maar wat zijn devotionalia? Dat woord is helemaal niet duidelijk, noch voor de kerk noch voor de autori teiten". Tot de rechter hem een boete oplegde, verkocht Koeken op zondag behalve kruisen, ikonen en kandelaars ook vazen en „heel wereldse" geschenken. Nu moet hij vaak boze klanten te woord staan, die het hem kwalijk ne men, dat de wetgever hun voor schrijft wat zij als aandenken aan de bedevaartsplaats willen mee- Bedevaarten en het toerisme zijn in Kevelaer nauw met elkaar verbonden. Sinds 1642 wordt in het stadje net over de grens bij Venray, op een plaats waar vol gens de legende Maria aan een koopman is verschenen, een Bel gische kopergravure vereerd. On geveer de helft van de bevolking leeft er van de bedevaarten en het toerisme: winkeliers, pension houders en hoteliers. Het afgelopen jaar kwameh er meer dan 70.000 bedevaartgan gers naar het stadje en daarnaast nog vele toeristen. Daarom is het volgens de voorzitter van de Ke- velaerse VW, Edmund Becker, Belangstelling voor 'Tegelen' opvallend groot TEGELEN (ANP) - De belang stelling voor de Passiespelen in het Noordlimburgse Tegelen is dit keer opmerkelijk groot. Na zes voorstellingen hebben al een klei ne 15.000 toeschouwers de spelen in het openluchttheater 'De Dool hof bezocht. Bij de vorige cyclus in 1985 werd dit aantal pas bereikt na tien voorstellingen. Voorzitter drs. W. Beurskens van de Stichting Passiespelen verwacht dat in totaal 40.000 of zelfs 50.000 mensen de Passiespe len zullen bekijken. Tot 30 sep tember worden er nog tien voor stellingen gegeven. Vijf jaar gele den trokken de spelen, waaraan ruim 300 inwoners van Tegelen meewerken, in totaal 35.000 be zoekers. Het openluchttheater kan een kleine 3500 toeschouwers bevatten. Theologe weid; woede op bij radicale moslims FEZ (KIPA) - De Marokkaanse is lamitische theologe Sumaja Naaman heeft zich de woede van radicale moslims op de hals ge haald met haar boek 'Over de grenzen van de nederigheid'. In de Marokkaanse pers wordt al ge sproken van een nieuwe Rushdie- affaire. In haar boek bindt Naaman, die aan de universiteit van Fez socia le ethiek van de islam doceert, de strijd aan met de seksuele taboes van de moslim-gemeenschap. Zij verzet zich tegen de vijandigheid jegens vrouwen die zij aantreft bij traditionele moslims. Met een beroep op de Koran eist Naaman een andere omgang met seksualiteit en een nieuwe kijk op de vrouw. Het beeld van de vrouw als „noodzakelijk kwaad" moet volgens haar snel de wereld uit. Omstreden is ook haar stelling dat in de seksuele lust een voorschot op het paradijs wordt genomen. Naaman schrijft dat 75 van de 100 Marokkaanse meisjes voor het huwelijk geslachtsgemeen schap hebben. 63 van hen laten zich via een operatie opnieuw maagd maken, omdat zij anders niet aan een man komen. De vrouwen die echt maagd zijn ge bleven, hadden bijna allemaal (96 procent) het gevoel dat zij in de huwelijksnacht verkracht zijn. Aantal dopen in Sovjet-Unie sterk gestegen MOSKOU (EPD) - Steeds meer ouders in de Sovjetunie laten hun kind dopen. Tussen 1985, het jaar waarin Michail Gorbatsjov aan de macht kwam, en 1989 is het aantal dopen ruim verdubbeld, zo heeft het weekblad 'Argumenti i fakti' uitgerekend. In 1985 werden er 637.000 kin deren in de Sovjetunie gedoopt (16 procent van de pasgeboren kinderen), in 1989 waren dat er bijna 1.640.000 (46 procent). In diezelfde periode steeg ook het aantal kerkelijke huwelijken van ruim 30.000 (1,4 procent) naar 83.000 (3,8 procent). Het aantal dopen is volgens het weekblad zo fors gestegen, omdat kerken sinds twee jaar hun doop register niet meer hoeven voor te leggen aan de plaatselijke autori teiten. Gelovige ouders hoeven niet langer bang te zijn dat de doop van hun kind negatieve ge volgen voor henzelf zal hebben. een „treurige ervaring", dat „we reldlijke rechtbanken zeer enge grenzen trekken voor het aanbod van goederen in de winkels". Het probleem ligt niet zozeer bij de bedevaartgangers, maar veeleer bij de tienduizenden toe risten die het plaatsje aandoen, al dus Becker. Zij willen niet altijd een kaarsenstandaard of kaars hebben, maar soms ook een boek of tas. Voor Becker spreekt het van zelf dat op zondag in Kevelaer geen spijkerbroeken worden ver kocht. „Er moet geen rommel markt ontstaan, maar er moet wel enige ruimte en vrijheid zijn". Net als in toeristencentra geldt in Ke velaer, dat de klant koning is. Becker ziet het verzoek om ver ruiming van de winkelsluitings wet daarom als een zaak die voor heel Duitsland van betekenis is. Hij verwijst naar de Nederlandse wet, die volgens hem veel ruimer is. Daardoor kunnen bedevaart gangers en toeristen vaak in Ne derland wel kopen wat in Keve laer, drie kilometer verder onmo gelijk is. Volgens Becker steunt „heel Kevelaer" het verzoek. De kerke lijk leider van de bedevaarten, Ri chard Schulte Staade, wil echter niets zeggen. Hij wil zelfs niet aangeven, of hij voor of tegen ver ruiming van de wet is. De middenstand van Kevelaer moet zich echter niet veel illusies maken. In kringen van het minis terie van arbeid verluidt, dat ver ruiming van de winkelsluitings wet voor de verkiezingen voor de Bondsdag van december zeker niet aan de orde is. Het parlement van Tsjechoslo- wakije heeft ingestemd met de te ruggave van 74 gebouwen (bin nen drie jaar) aan de rooms-ka- tholieke ordes en congregaties. De kloosters, scholen en andere gebouwen werden in 1950 na het verbod van de ordes en congrega ties door de communistische re gering in beslag genomen en dienden de afgelopen tijd vooral als kazerne of pakhuis. Een ruime meerderheid van het parlement (80 procent) stemde na een langdurig debat in met de te ruggave van de gebouwen. De nu teruggegeven gebouwen maken tien procent van alle in beslag ge nomen gebouwen uit. Ze zijn meestal sterk verwaarloosd. President De Klerk 'Leidende rol voor christenen in Zuid-Afrika' PRETORIA (EPD) - De Zuidafri- kaanse president F.W. de Klerk ziet een leidende rol voor christe nen in een nieuw Zuid-Afrika. „Alleen zo wordt verzekerd dat de geest van de christelijke naasten liefde triomfeert over haat en angst". De Klerk heeft de kerken opge roepen hun wensen voor een toe komstig rechtvaardig Zuid-Afri ka te formuleren. Er is maar één fundament voor de toekomstige samenleving en dat is gerechtig heid in de bijbelse zin van het woord, zo zei hij dit weekeinde op een conferentie met 200 kerkelij ke afgevaardigden. De blanke Ne derduitse Gereformeerde Kerk was een van de voornaamste deel nemende kerken. Aanvankelijk was het de be doeling dat alle kerken zouden deelnemen aan de bijeenkomst, waarvoor De Klerk eind vorig jaar de kerken uitnodigde. De lidker ken van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) gaven geen gehoor aan de uitnodiging, omdat zij moeite hadden met De Klerks rol als gastheer. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Epe: W. Blanken te Voorschoten;te St. Quentin/Dessenines de l'Aisne (Eglise Reformée de France): C. M. W. Visser 't Hooft, kandidaat te Utrecht, die dit be roep heeft aangenomen. Chr. Gereformeerde Kerken: Be roepen te Zaandam: D. Dunsbergen, kandidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Bussum: J. Bos, kandidaat te Urk, die bedankte voor Ulrum i.c.m. Lutjegast. Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Aagtekerke: J. J. van Ec- keveld te Zeist; voor Boskoop: C. Ha- rinck te Oostkapelle; voor Katwijk aan Zee: M. Mondria te Waardenburg; voor Scherpenzeel: J. Koster te Dirksland; voor Urk: J. Kareis te Rijssen. Bij het bureau Vreemdelingenpolitie in Amsterdam is het permanent spitsuur. Omdat er ook nog eens de nodige illegalen in het land verblijven, ceeft de dienst meer armslag gekregen om areev te krijgen op in elk geval de "verwijdering" van illegalen. Die rond lijkt, maar dat een uitzetting op huisbezoek en zetten de il- toch niet doorgaat. Zoals die verwil- georganiseerde criminele illegalen'. aanleiding daaryoor is een grote vrijwel verdwenen 'balletje-balle- legalen op het vliegtuig of op de trein. Nog niet eenvoudig, dat uit zetten, want er-moet wel een land zijn dat ze binnen laat. "Als ze weigeren hun naam te ver tellen, zal iedere ambassade een doorlatingsbewijs weigeren", zegt referendaris D. van den Brink, ge pensioneerd hoofd van het bureau Toelating, maar nog werkzaam als 'toegevoegd chef. "Dat betekent dus vingerafdrukken opsturen naar Interpol en afwachten of de onge wenste bezoeker ergens geregi streerd staat. Is dat zo, dan knijpen we in onze handen. Dan heb je z'n identiteit en kun je een 'laissez pas ser' krijgen. Die briefjes bewaren we dan heel zorgvuldig". In kanslo ze gevallen wordt onofficieel wel gegrepen naar de 'Roosendaal-me thode'. Een vreemdeling die blijft weigeren zijn identiteit prijs te ge ven gaat bij Roosendaal op de trein de grens over. Het identiteitsönderzoek vergt veel werk. En als Interpol eindelijk De 'georganiseerde criminele illega- derde en vervuilde 'Noor' die door Van den Brink onder een brug werd aangetroffen. Hij had een Noors paspoort in zijn vodden en hij leek ook op de pasfoto. Maar toen alles rond was en het gezelschap op Schiphol stond om het vliegtuig naar Oslo te pakken, bleek de man een Nederlander met een gevonden Noors paspoort. Hoewel de vreemdelingenpolitie als 'ondersteunende dienst' eigen lijk geen zelfstandige acties hoort te ondernemen doet ze dat toch. Holl mann: "Wij zijn de eersten bij de po litie die merken dat er iets gaande is, bijvoorbeeld met georganiseerde criminele illegalen. Dan doen we het eerste onderzoek en nemen dan contact op met het districtsbureau, ook al omdat de vreemdelingenwet bijzonder ingewikkeld is en de re guliere politieagent eigenlijk niet zonder onze kennis kan". Profiteren groep illegalen die door de politie tje'-spelers steevast als "Noord-Afrikanen" tuees. wordt aangeduid en die inmiddels is uitgeroepen tot prioriteit num- tegen heroine-prosti- met de gegevens komt, meestal i half- tot driekwart jaar na dato, is vreemdeling meestal al lang breed uit zicht verdwenen. De len' waren recentelijk aanleiding de het opsporingsbeleid aan te scherp en en. Burgemeester Ed. van Thijn, hoofdofficier van justitie Volgens bureau Warmoesstraat, dat inmiddels een speciaal Noord afrikanen-team heeft opgericht, maakt de groep van 500 voorname lijk Marokkanen en Algerijnen het Wallengebied onveilig. Ze zouden vooral de laatste maanden voor een golf van gewelddadige berovingen eh overvallen hebben gezorgd en met de drugshandel verweven zijn. Voor de politie bleef de groep on grijpbaar doordat ze stélselmatig in de anonimiteit van 'clusters' opere- Burgemeester Van Thijn heeft al eerder gezegd niet te willen tole reren dat criminelen profiteren van een zachtmoedig beleid van de overheid. Om de politie meer greep te geven op de criminele illegalen, is het criterium "crimineel gedrag" als reden voor aanhouding daarom sinds kort uitgebreid met "over last". Dat geeft de politie de moge- Gevaarlijke grens Tegen de aanscherping is onmid dellijk fel protest gekomen van be langenorganisaties van vreemdelin gen en ook binnen de Amsterdamse gemeenteraad. Vreemdelingen, buitenlanders, asielzoekers, dat is een gevoelig onderwerp, waarbij de termen 'opjaagbeleid' en 'razzia's' al gauw vallen. Zo vindt de fractie voorzitster van Groen Links in de Amsterdamse gemeenteraad, An toinette Tanja, dat "een gevaarlijke grens wordt overschreden". Hoewel de gemeenteraad formeel geen invloed kan uitoefenen op het vreemdelingenbeleid, dat onder rechtstreekse verantwoordelijk heid van de minister van justitie valt, heeft de burgemeester beloofd de maatregel in september nog eens aan de raad te zullen uitleggen. De vreemdelingenpolitie onder steunt Van Thijn met de formule ring van zijn antwoord. Zo lang de zaak nog ter discussie staat wil het lijkheid ook 'randfiguren' op te pak- *°rPs4ch onthouden van commen- ken. die zelf niet direct een misdrijf de burgemeester gelijkheid een illegale vreemdeling Steenderen en korpschef E. Nord- zo lang als nodig in een cel te hou- holt maakten een nieuwe "werkaf- den, vindt de vreemdelingenpolitie spraak" die de vreemdelingenpoli- "niet humaan". tie meer armslag moet geven bij de Het gebeurt ook wel eens dat alles aanpak van die groepen. Concrete niet voor de voeten lopen in de dis cussie met de raad", aldus Holl mann, die nadrukkelijk ontkent dat de nieuwe werkafspraak ook 'rui mere bevoegdheden' voor de den" mog'eïijk'tegen^de^inmidders vreemdelingenpolitie inhoudt. hebben begaan, maar er wel toe uit lokken of aanzetten. Die aanpak geldt overigens al langer dan de werkafspraak oud is, en maakte vol gens de politie "succesvol optre- EEN AVONDJE STAPPEN I Jan van Houl sterven. "...Of wij iets afweten van de moord op Karin", vulde Linda ironisch aan. "Om er je voordeel mee te kunnen doen bij de kerels die jou hebben gestuurd". Ik had het niet beter kunnen for muleren, en stortte me in het 'diepe met: "Jullie weten dus af van Karuis chantage. Maar betekent dat, dat jullie het daar ook mee eens waren?". Deze keer stierf mijn stem weg in een vragerig toontje. "Die stomme griet moest zelf maar weten wat ze deed", zei Linda hard. "We hebben haar vaak genoeg ge waarschuwd. Maar ze was door het dolle heen, nadat die engerd...". Ze brak af. "Ik denk", schoot Jacques haar te hulp vanaf het kastje, dat bij nader inzien een barretje bleek te zijn, "dat meneer een verklaring zoekt voor het feit dat de namen van zijn opdrachtgevers in onze p.c. zit ten". Hij schonk zich een flinke scheut whisky in, spoot er een vleug je soda bij en hield vervolgens zijn glas met een vragend gebaar om hoog. Ik schudde mijn hoofd en Lin da zei: "Geef mij maar een droge sherry". "Lepeltje erbij om het glas uit te schrapen?", grapte Jacques. Linda's hoofd stond niet naar grap pen. Ze was na Jacques' entree nogal gespannen geraakt en zei nu snel: "Colland en Groeneboom zit ten in de p.c. omdat het ouwe klan ten zijn. Karin heeft ze van ons afge troggeld toen ze voor zichzelf begon. Dankzij die Pieter met zijn enge ogen, op wie ze verliefd werd. Of nee, behekst is een beter woord...". Kende ik een Pieter uit het rode boekje? Niet uit mijn blote hoofd. Voordat ik iets kon vragen richtte Jacques, elegant leunend op het bar retje, het woord tot mij: "Je zult wel begrepen hebben dat nog niet zo lang geleden Karin de grote ster was in dit paradijselijke pand van plezier. Uiteraard pas nadat de lie ve Linda" - een veelzeggende blik in de richting van zijn werkgeefster - "besloot het wat kalmer aan te doen. Onze vaste bezoekers vereerden haar, om van het losse volk maar te zwijgen. Die kregen bij haar niet eens een kans. Die meid had goud tussen haar benen en daar heeft Pie ter Versteeg...". "Zo is het wel genoeg Jacques", kwam Linda er ijzig tus sen. Jacques nam glimlachend een slok. "Kortom", vervolgde hij, "de verleidelijke Karin, na een gelukki ge periode van dienende sex, viel op een engerd met nare ogen en begon voor zichzelf. Of liever: ze begon voor hèm. Tot ze er op de een of ande re manier genoeg van kreeg. Maar ondertussen was Karin wel bedre ven geworden in het kaal plukken van klanten die daarvoor in aan merking kwamen". Linda had zijn verhaal niet leuk gevonden, maar had hem niet weer onderbroken. Toen hij tegen mij was uitge praat, wendde Jacques zich tot haar. "Jij vraagt je af waarom ik dit allemaal vertel aan een wild vreemde. Maar als hij net zo graag als wij wil weten wie Karin ver moord heeft, mag Pieter Versteeg niet over het hoofd worden gezien. Hij leek mij een wraakzuchtig type. En onder de gegeven omstandighe den is meneer De Klerk beter in staat hem aan de tand te voelen dan wij die Hoewel het vreemde duo grootstedelijke variant van een sex- boerderij me Pieters laatst bekende verblijfplaats had gegeven, was er voorlopig geen haar op mijn hoofd die er aan dacht hem op te zoeken. De boter die ze zelf op hun hoofd hadden, rook veel sterker: Linda, die geen goed woord over haar ver moorde zusje over haar tong had ge kregen. Jacques, die zich zo lyrisch over haar had uitgelaten, dat hij best ook in haar chantegenet kon zijn verstrikt. Of zij samen, omdat Karin hun een stel gefortuneerde klanten had gekost. Om de een of andere reden voelde ik me gesterkt en besloot me te con centreren op de twee andere namen die ze hadden prijsgegeven. De bankman Colland kon wachten tot ik voorzichtig mijn collega's of mijn terminal op de bank zou kunnen raadplegen. Ik ging eerst naar ene Henkie Groeneboom, die in het Gro ningse bekend stond als de kroegen koning. Ik was in die stad, dankzij een misluke studie economie aan de RUG, niet helemaal onbekend, al was dat al bijna vijfentwintig jaar geleden. In ieder geval wist ik wel beter dan er met de auto heen te gaan. Er kwam een plaatsje vrij in een parkeergarage en om drie uur zat ik in de Intercity. Twee uur later arriveerden we in een stromende voorjaarsregen. Jaloers keek ik naar het mannetje dat op het Cen traal Station tegelijk met mij was ingestapt en dat nu zijn corduroy hoedje drooghield onder een meege brachte paraplu.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2