r7\s^ 'Wat hebben wij aan Hilversiimse geheimen?' Veronique-directeur Freddy Thy es: Kannibalen MAANDAG 23 JULI 1990 DOCHTER WAJDA BRUID9 PARIJS Caroline, dochter van de Poolse filmregisseur Andrzej Wajda, kleedt zich in een bruidsjapon uit de collectie van modehuis Carven. Zij zal als mannequin voor dit huis, waarvan de eigenares se op de achtergrond te zien is, de herfst-winter-collectie showen. De hoofdtooi die Caroline draagt behoort tot de verzameling van het het Chaumet-museum. (foto epa> Ontslag voor 94 televisie- en radiomedewerkers in Kosovo PRISTINA/WENEN (AP) - De Servische autoriteiten hebben vrijdag 194 Albanese medewer kers van radio en televisie in de provincie Kosovo ontslagen. De ontslagen volgen op het protest van het Albanese omroepperso- neel tegen de bezetting van de omroepgebouwen in de hoofd stad Pristina door de Servische politie, op 5 juli. In Wenen zijn drie Albanese journalisten uit Kosovo een hongerstaking be gonnen uit protest tegen het Ser vische politieoptreden. Het Joegoslavische persbu reau Tanjug meldde dat de 194 Albanese omroepmedewerkers, voornamelijk journalisten, zijn ontslagen omdat zij na de politie actie van begin juli „hun werk hadden verlaten". De Alba- neestalige omroep in Kosovo heeft circa 350 etnische Albane zen in dienst. Voor de Hofburg in Wenen zijn drie Albanese journalisten uit Kosovo voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan uit protest tegen de bezetting van de om roepgebouwen in Pristina. In een verklaring gericht tot de In ternationale Hèlsinki-Federatie eisen de hongerstakers dat de Servische politie de gebouwen onmiddellijk ontruimt. Boven dien wordt het ontslag geeist van directieleden van de omroep in Kosovo, die met het Servische politieoptreden hebben inge stemd. De bezetting van de omroepge bouwen door de Servische poli tie volgde op de ontbinding van het parlement en de regering van Kosovo. In beide organen domi neerden de etnische Albanezen, die in de provincie 90 procent van de bevolking uitmaken. De maatregelen komen voort uit het streven van de centrale Servi sche regering om een einde te maken aan de autonomie van Kosovo. Van onze correspondent Ale van Dijk HILVERSUM (GPD) Freddy Thyes, algemeen-directeur van RTL-Veronique— kent Nederland al jaren. Hij studeerde economie en voor technisch ingenieur in München en Aken, „omdat mijn geboortestad Luxemburg de universiteiten daartoe niet rijk is". Vanuit Aken bezocht hij als student vaak Maastricht en Valkenburg, „want dat lag vlak in de buurt". Na zijn studententijd ging Thyes in de metaal-industrie werken: „Niet als technisch ingenieur, maar als industrieel manager". In totaal 19 jaar hield hij dat vol: „Tropenja ren", noemt Thyes dat achteraf. Toen het in 1985 bergafwaarts ging in de hele metaal branche en die in Noord-Frankrijk en Luxemburg in het bijzonder, zocht Thyes „een nieuwe uitdaging". Die vond hij bij CLT-Luxem- bourg, het commerciële moeder bedrijf van RTL-Véronique. „Ik ben op 100 meter afstand van de villa Louvigny geboren, de hoofdzetel van CLT. Mijn familie was door de jaren heen al be vriend met topmensen bij de Luxemburgse omroep, Luxem burg is maar klein. Als scholier ging ik al naar concerten van het Radio Philharmonisch Orkest van de zender". Het managen van een commer cieel omroepbedrijf is iets heel anders dan van een metaalindus trie, dat wist Thyes naar eigen zeggen al toen hij aan zijn nieuwe uitdaging begon: „Een groot ver schil is al, dat je bij het maken van omroep met politiek te ma ken hebt", zegt hij lachend. Het moederbedrijf in Luxem burg is niet van plan een Neder landse algemeen-directeur te be noemen: „Zolang de aandeel houders dat willen blijf ik op de ze post. En de aandeelhouders blijken dat te willen", antwoordt Thyes desgevraagd. Hij kan zich, zo meent hij, best veroorloven niet veel over het maken van tv en dan met name tv voor Neder landse kijkers te weten „als je je maar door een groep bekwame medewerkers omringd weet". En dat is wat Thyes betreft het geval, zo verzekert hij. -Véronique zal eind 1990 niet verdwijnen, zoals her en der is voorspeld? Thyes: „Geen sprake van. Integendeel. Wij hebben zo juist besloten het hele pand, waarin wij hier zitten en waarin slechts twee etages van de vier ons werkterrein waren, te gaan benutten. En ook in het hier te genover ons aan de Hilversumse Franciscusweg gelegen pand gaan wij vanuit een 400 vierkante meter grote studio programma's uitzenden en steeds toenemende werkzaamheden verrichten". Etentjes Thyes wordt de vraag voorge legd hoe hij nu oordeelt over het vonnis van het Commissariaat voor de Media over Veronica. Was Thyes zich ervan bewust, dat Veronica de Nederlandse mediawet overtrad door via de B.V. Tornado geld in Véronique te pompen en ook etentjes met vertegenwoordigers van de Luxemburgse zender te betalen? En In de boeken van Veronica komt ook de naam Thyes voor als de rekening van een etentje bij Jan Tabak in Bussum (op 05- 01-'89, kosten van de rekening f942,75) wordt vermeld. Thyes: „Hé, staat daar zelfs vermeld voor hoeveel wij daar gegeten hebben? Ha, ha. Nee, voordat ik daar iets over ga zeg gen wil ik eerst meedelen, dat ik alles over die onderzoeken voor 't eerst vernam via persberich ten. De kranten hebben mij daar over geinformeerd. Ik kan alleen als commentaar geven, dat wij vanaf het begin van de contacten met Nederlandse omroepen er van uitgingen, dat het volgens de Nederlandse wet niet toegestaan is, dat een publiek station be trokken is bij de start van een commercieel station. Zó hebben wij ook altijd gehandeld. Er waren al jaren contacten met mensen van Nederlarfdse omroepen. Ook met uitgeverijen, in 1981 nog met VNU, met Brentjes zelf, bijvoorbeeld. Zoals wij in Duitsland contacten had den met uitgeverij Bertelsman. H. Terheggen, die ook bij dat di ner in Bussum was, was ook in 1981 al bij projecten in Nederland betrokken. Toen ik in 1985 assis-, tent-manager was bij de opzet van de Duitse tak van ons i derbedrijf CLT, de huidige der RTL-Plus, werd er ove: sproken programma's in de Ne derlandse taal te gaan brengen. Plannen voor een Luxemburgse satelliet, de LUX-SAT, met op vier kanalen programma's in 't Duits, Frans, Engels en Neder lands werden besproken. len". Er is, in eerste instantie, in Luxemburg belangstelling ge weest voor de TROS. Ook de TROS is in contact geweest met ons. In Frankrijk, in heel Europa waren en zijn besprekingen over ontwikkeling van commerciële samenwerkingsverbanden al ja ren aan de orde van de dag. Met en over TV 10 werd internatio naal onderhandeld." Geheimen „Iedereen ontmoette enkele ja ren lang iedereen. Wij hadden mensen van Veronica uitgeno digd naar Luxemburg, zoals we ook mensen van de TROS wel eens hebben ontvangen. Let wel, in mijn ogen spraken wij niet met de omroep Veronica, maar met het management van Vero nica. Nou, dan word je uitgeno digd voor een tegenbezoek. Wij betalen in Luxemburg, zij in Bussum. Als je iemand uitno digt voor een diner laat je je gas ten niet betalen, nietwaar? Wie dat in Bussum betaalde, ik heb daar nooit een idee over gehad. Zoals ik ook uit de krant moest lezen, dat de BV Tornado aande len had in Véronique. Ik zwéér, dat ik dat nooit geweten heb. Wat ik wist was, dat European Media Investors (hier zou de Ve- ronica-top privé-belangen heb ben ondergebracht red.) die on dermeer de bankgarantie van 2.5 miljoen voor Veronique afsloot, 38 percent van de aandelen in be zit had. Hoe die groep aan het geld kwam, daar hebben we nooit naar gevraagd! De garan ties, dat het geld er was, waren toch binnen. Dat is voldoende". Om de door Nederlandse bestel- omroepen geopperde mogelijk heid, dat Veronica in het afgelo pen jaar economische en pro grammatische „geheimen" aan Luxemburg zou hebben doorge speeld, moet Thyes erg lachen: „Als er iéts zeker is, dan is zeker, dat wij nooit de intentie hebben gehad Hilversum te bespione ren. Wat zouden wij met onthul ling van g;eheimen, als die er al in Hilversum zouden zijn, moeten aanvangen? Opzet en strategie van een commercieel station zijn zo an ders, dat wij aan dergelijke infor matie, ook op programmatische terrein, niets zouden hebben ge had. Elke informatie daarover zou voor ons onbruikbaar zijn geweest". SANTA BARBARA - Acteur Gene Kelly (77) en schrijfster Patricia Ward. (36) poseren na een trouwcere monie in de privé-sfeer in Californië. Het paar ontmoette elkaar vijfjaar geleden in Washington. Later m le zomer houden ze in Europa hun huwelijksreis. 110(0 AFJ Jeroen Pauw definitief naar NOS-eultuur HILVERSUM (GPD) Nieuwslezer Jeroen Pauw gaat weg bij het commercië le tv-station RTL-Veroni- que. Hij verlaat deze om roep met ingang van 1 okto ber. Vanaf die datum gaat hij werken bij de afdeling cul turele programma's van de NOS. Na onderling overleg is het driejarig contract dat Pauw bij RTL-veronique had vroegtijdig afgebroken, zo meldt Veronique. Dit sta tion zegt het vertrek van Pauw „te betreuren", maar „respect" te hebben voor zijn beslissing. Het commer ciële station buigt zich de komende tijd over de opvol ging van Jeroen Pauw bij RTL-Veronique Nieuws. Bij zijn komst in de Polynesische wateren, in 1889, was de Schot Ro bert Louis Stevenson al een be roemd schrijver. Vooral zijn boek over de gespleten persoonlijkheid van Dr. Jekyll ("The Strange Case ofDr. Jekyll and Mr. Hyde") had hem in brede kring faam bezorgd. Stevenson, die om gezondheidsre denen naar de Zuidzee kwam (hij had een tuberculeuze aanleg), doorkruiste het gebied van Hawaii tot Samoa en van de Gil- bert-eilanden tot de Marquesas. Later vestigde hij zich op Samoa, waar hij zich steeds meer betrok ken ging voelen bij de plaatselijke politiek. Hij stierf in 1894, op 44- jarige leeftijd. De grote roman over de Zuid zee, die hij zo graag had willen schrijven, kwam nooit tot stand. In plaats daarvan schreef h ij een groot aantal reisbrieven, dat ge bundeld werd in "In the South Seas" (vertaald als "In de Stille Zuidzee"). Het woord "kanni baal" komt in de brieven veelvul dig voor. Waarom is het kanniba lisme zo'n wijdverbreid ver schijnsel in de zuidelijke wate- Stevenson weet wel een ant woord op die vraag: op de eilan den is nauwelijks enig dierlijk voedsel aanwezig en aangezien de mens van nature een vleeseter is, tracht hij zijn soortgenoten tot kluif en hamschijf te reduceren. Ook de hongersnood, die de eilan den regelmatig teistert, wakkert het menseneten aan. Stevenson twijfelt niet aan de waarheid van alle kannibalen- verhalen die hij op zijn reizen hoort. Hij verschijnt echter te laat op het toneel om op een afgelegen strand bij een nasmeulend kamp vuur neer te kunnen knielen en daar een ontzette blik te werpen op de zwartgeblakerde resten van een medemens. Enkele jaren geleden woedde in dè antropologie een discussie over de vraag of al die kannibalen, waarover in reisboeken en scheepsjournaals altijd zo gretig wordt geschreven, eigenlijk wel ooit bestaan hebben. Worden Eu ropeanen niet wat al te erg door menseneters geboeid, en zijn ze daardoor ook niet al te gauw be reid om elk verhaal erover te gelo- In zijn boek "The Man-Eating Myth" ("De mythe van het men seneten") beweert de Amerikaan se antropoloog W. Arens dat bijna alles wat over kannibalisme wordt geschreven berust op onbe trouwbare informatie. Antropolo gen zouden altijd afgegaan zijn op verhalen uit de tweede en der de hand, en zo gewillige slachtof fers zijn geworden van de inboor lingen die hen over deze zaken in lichtten. Op zichzelf is het natuur lijk niet zo vreemd dat er zo wei nig ooggetuigeverslagen van kan- nibalenfeesten bestaan - ooggetui gen waren uiteraard de eerste kandidaten die voor de kookpot in aanmerking kwamen! De enige vorm van kannibalis me die volgens Arens altijd en overal heeft bestaan, is het 'over- levingskannibalisme". Hierbij gaat het om het eten van mensen vlees in een acute honger situatie. Bekend zijn de verhalen over schipbreukelingen en passagiers van vliegtuigen, die zichzelf nle ven hielden met de lichaamsdelen van gestorven lotgenoten. Arens toont in zijn studie aan dat vele zogenaamd betrouwbare informatie van horen-zeggen is, en dat die vaak tegenstrijdighe den bevat. Kannibalen, dat zijv eigenlijk altijd de anderen, de mensen die verderop aan de ri vier of aan de overkant van de heuvel wonen. Een kannibaal is het toonbeeld van alles wat slecht en verdorven is, en daarom voelt hij zich het beste thuis in het dorp van de overburen. Ik denk dat Arens met zijn be toog te ver naar het andere uiter ste doorslaat. Waarom zouden mensen elkaar niet opvreten? Ze zijn toch tot elke wreedheid in staat? Trouwens, het is maar de vraag of de kannibaal wel een echte wreedaard is. Stevenson is tenminste van mening dat het veel wreder is om iemand een leven lang te onderdrukken dan oin hem na zijn dood in de smoorkuil te stoppen. Er zijn zelfs antropologen ge weest die, met een spotlichtje in hün ogen, op de positieve kanten van kannibalisme hebben gewe zen. Zo staat het vast dat het opeten van de vijand de gevoelens van solidariteit binnen de groep versterkt. En in plaats van het le ven van talloze jonge mannen te offeren, kan men beter, in navol ging van Maleise koppensnellers, het bloed drinken van 'n enkele vijand. Is het niet beter om, nu het nog kan, een keus te maken tussen oorlog en kannibalisme? Waardevolle eigenschappen als heldhaftigheid en zelfbeheersing zijn eveneens met de menseneterij verbonden. De Indianen, die rond de Grote Meren in Noord-Ameri- ka wonen, weigerden bij voor beeld het vlees te eten van degene die tijdens de martelingen begon te schreeuwen. Alleen hij, die zich zingend dood liet martelen, mocht als voedsel voor zijn kwelgeesten dienen. PAT 15 ZOVEEL ALS WANNEER WIP VAN HIERUIT EEN INSECT IN AUSTRALIË ZOUPEN KUNNEN ZIEN.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20