LEIDSCH DAGBLAD in zuid-Europa NODIG! CDA/PvdA: te hard rijden als een misdrijf bestraffen BOSPEEN EN HAMBURGERS In Oegstgeest 60 graven vernield Temperaturen lopen op tot rond 40 graden Greg LeMond wint zonder emotie Toegetakeld meisje in maïsveld achtergelaten Ruim 800 arrestaties bij Acid House-feest MAANDAG 23 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39298 Prijs fl. 1,35 Dode schietpartij is Rotterdammer LEIDEN - De man die donderdag avond door het Haagse arrestatie team in de Leidse Barnsteen straat werd doodgeschoten, is een 17-jarige Rotterdammer. Dat maakte de Haagse politie van morgen bekend. De andere vijf arrestanten, Ha genaars van 18 tot 23 jaar, weige ren iets te zeggen over hun be trokkenheid bij 10 gewapende overvallen, waaronder die in de Haagse Hobbemastraat, waarbij een juwelier werd neergeschoten. OEGSTGEESt - Ruim 60 graven op de begraafplaats van de her vormde Groene- of Willibrord kerk aan de Haarlemmerstraat weg in Oegstgeest zijn vrijdag avond door onbekenden nield. Naar schatting bedraagt de schade ongeveer 25.000 gulden. De politie vermoedt dat de ver nielingen het werk zijn van twee of drie jongens in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. einde een buurtonderzoek gehou den en is op zoek naar getuigen die vrijdagavond tussen 6 en 9 uur mensen op de begraafplaats hebben gezien. Kleine grafstenen zijn omge- schopt, vazen en bronzen kransen zijn ernstig beschadigd. Behalve de materiële schade is ook het verdriet van nabestaanden groot. Zo zijn er stenen vernield van pas-overledenen. Begraafplaats- opzichter W.F. Nieuwenburg is geschokt door de gebeurtenis. "Ik heb vrijdagavond echt staan janken. Mijn vaders graf hebben ze ook te pakken gehad". Gedurende het weekeinde heb ben zich heel wat treurige tafere len afgespeeld op het kerkhof. Nieuwenburg: "Er is bijvoor beeld een steentje vernield van een doodgeboren kindje dat 4 uur daarvoor was begraven. Pa kwam de volgende dag kijken. U snapt zeker wel hoe zijn reactie was". De opzichter is vanochtend be gonnen met het opnemen van de schade. MOSKOU/HELSINKI (AP) - In Finland en een deel van de Sovjetunie scheen de zon gisteren enige tijd niet: daar was een volledige zonsver duistering. Astronomen uit vele landen waren naar het zuid-Finse stadje Joensuu en Bjelomorsk aan de Witte Zee getogen, waar de ver duistering 96 seconden duurde. Zon verduisterd In Oost-Siberië zagen we tenschappers hoe de duis ternis neerdaalde over het poolgebied. Maar de astro nomen moesten zich wel in speciale vliegtuigen boven de wolken begeven om het verschijnsel te kunnen waarnemen. In Joensuu, dat was aan gemerkt als beste plek in west-Europa om de verdui stering te zien, stopten vo gels hun gezang en raakten de honden in paniek. Maar liefst 6.000 bezoekers waren uit de hele wereld naar het stadje gekomen. Het was de eerste totale zonsverduiste ring in Finland sinds 1945. De volgende is in het jaar 2126. UTRECHT - Op het terrein van de UBO-bandenfabriek in Utrecht woedde vanmorgen 8 uur lang een grote brand in enorme stapels banden en rubber matten. De brand, die gepaard ging met een enorme rookontwikkeling is vermoedelijk gesticht en richtte voor 2 ton schade aan. Vier waterkanonnen hielden de vuurzee binnen de per ken. Twee weken geleden werd de Domstad ook al opgeschrikt door brandstichting. Het Centraal Autobus Bedrijf in Utrecht brandde uit waarbij 50 bussen totaal verwoest werden. Schade: 10 miljoen gulden. (foto anp> DEN HAAG (GPD) De twee rege ringspartijen CDA en PvdA vinden dat forse snelheidsovertredingen voortaan als een misdrijf mogen worden gezien. In de praktijk komt het erop neer dat de boetes hoger worden, dat sneller tot intrekken van het rijbewijs wordt besloten en dat zelfs een gevangenisstraf moge lijk is. Beide partijen, een kamermeer derheid, scharen zich achter dit voorstel van directeur J. Goos van Veilig Verkeer Nederland. Goos: "Het gaat bij ernstige overtredingen immers over een zaak van leven en dood, die niet langer moeten wor den bestraft met een paar honderd gulden. Dergelijke boetes worden maar al te vaak als bedrijfskosten beschouwd". Volgens het CDA-kamerlid Gual- thérie van Weezei heeft de discussie over de maximumsnelheden tot nu toe te veel in het teken gestaan van het milieu. "Ik vind dat roekeloos rijgedrag ook, zoals het rijden onder invloed, als een misdrijf moet wor den beschouwd". Het CDA-kamerlid vindt bijvoor beeld dat iemand die 100 kilometer per uur rijdt in een straat met spe lende kinderen, zich schuldig Enkele wolkenvelden Perioden met zon. Vooral in het noor den van het land ook wolkenvelden. Droog weer. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtempera- tuur tussen 17 graden in het Waddenge bied en 22 graden in het zuiden. Matige wind uit noordelijke richtingen, landinwaarts in de nacht weinig wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Zonnig. Middagtem- pcratuur oplopend van ongeveer 22 graden op woensdag tot rond 28 graden tegen het weekeinde. maakt aan 'crimineel der roekeloos rijden verstaat Van Weezei ook vrachtwagens die bij re gen, slecht zicht en/of mist te hard rijden en daarmee de levens van an dere automobilisten in de waag schaal stellen. PvdA-kamerlid Castricum denkt dat vooral het overtreden van de maximumsnelheden in de bebouw de kom wordtonderschat. Castri cum wijst erop dat minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat tijdens een kamerdebat al voorstel len heeft ingediend om te hard rij den in sommige gevallen aan te kunnen merken als een misdrijf. "In de kamer zijn daartegen geen protesten gerezen", zo zegt hij. WN-directeur Goos benadrukt dat het niet alleen gaat om een wets wijziging. "Wij denken aan een breed pakket, waarin een intensie ve voorlichtingscampagne, scherp ere controles, snelheidsbegrenzers en dergelijke zijn opgenomen". Kritiek van onder anderen mr. R. Daverschot, voorzitter van de Ver- keerscommissie van het Openbaar Ministerie dat het WN-voorstel niets meer is dan 'het plakken van een ander etiket', weerlegt Goos. "Sinds het rijden onder invloed als een misdrijf mag worden be schouwd en tegelijkertijd ook ande re maatregelen werden genomen, zie je dat het aantal verkeersslacht offers ten gevolge van alcoholge bruik is afgenomen". Ook hoofddirecteur Nouwen van de ANWB is van mening dat zware straffen voor ernstige overtredin gen "passen in het huidige denken over de verkeersveiligheid". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, per bos, Hamburgers, ongepaneerd, kilo 1330 11.901 OQ 100 gram 1<49 albert heijn MADRID/PARIJS (GPD/DPA) - Een groot deel van Europa zucht onder een hittegolf. In Frankrijk, Spanje, Portugal en zuid-En- geland werd het rond 40 gra den en op vele plaatsen ging drinkwater op rantsoen. In Frankrijk kostte de hitte al aan 3 mensen het leven en belandden er honderden in ziekenhuizen. Bordeaux was het warmst met 38,8 graden. In het Parijse spoorstation Saint-Lazare viel het treinverkeer stil: hitte van 82 graden vlak boven de rails velde een schakelkast van een van de modernste wisselrege laars. Vandaag worden onweren over de Pyreneeën verwacht en lichte temperatuurdalingen aan de west kust. In delen van zuidwest-Frank- riik heeft het al vier zomers nauwe lijks geregend, de rivieren staan droog en bronnen zijn uitgeput. Op het lie de R evenals in vele andere gebieden heeft men de watertoe voer een groot deel van de dag afge sloten. Op de grote kampteerterreinen moeten toeristen zich wassen met flessen bronwater. Wanhopige land bouwers die de oogst onder hun ogen zien verdorren tappen illegaal water uit de stuwmeren van de Staatselektriciteitsbedrijf en uit de kanalen. De autoriteiten hebben al lerwegen afsluiters en schuiven hermetisch gesloten en het Canal du Midi tussen Toulouse en Carca- sonne wegens te lage waterstand gesloten. DINXPERLO (ANP) Onbeken- waarschuwden haar ouders de poli- Ook in Zuid-Engeland zetten vele den hebben dit weekeinde een tie. Het is vooralsnog volstrekt on- gemeenten het water op rantsoen, meisje van 15 jaar uit Dinxperlo duidelijk wat er tussen zaterdag- PARIJS (GPD) Zijn derde Tourzege was de overwinning met de minste emoties. Greg LeMond, na 1986 en 1989 op nieuw eerste in Parijs, maar welk een verschil met vorig jaar. Toen de apothéose Fignon- LeMond. Nu geen hartstocht, geen kinderen op de schouders, geen luide toejuichingen op de Champs Elysées. Simpel een huldiging van een man in het geel. De 29-jarige LeMond deed za terdag in de tijdrit rond het Lac de Vassivière in de Limousin, wat iedereen verwachtte: Clau- dio Chiappucci onttronen. Maar het ging met heel wat minder machtsvertoon gepaard dan Le Mond zelf had gehoopt. Chiap pucci werd in het eindklasse ment op 2.16 gereden, maar Le Mond zelf finishte pas als vijfde in de tijdrit. LeMond is met Philip Thys en Louison Bobet de enige, die de Tour driemaal heeft gewonnen. Allleen Merckx, Hinault en An- quetil deden het met vijf eind zeges beter. LeMond won in deze Tour geen etappe. Toen zijn Z-ploeg, winnaar van het ploegenklasse- ment op het podium verscheen, ontstond er eindelijk iets van opwinding naast opperhuldiger, de Parijse burgemeester Chi rac. Ze vlogen LeMond allemaal om de hals. Dat mocht ook wel: ruw berekend zijn de Z-renners van deze Tour 150.000 gulden de man wijzer geworden. Na Chiappucci werd Erik Breukink verrassend derde. De 26-jarige oud-Gelderlander weet dat Post hem te vroeg heeft afgeschreven: hij kan wel degelijk een Tour de France aan. Breukink onderstreepte dat met een spectaculaire zege in de tijdrit door de Limousin. Hij was bijna een minuut snel ler dan LeMond. De slotetappe eindigde giste ren in een massasprint, gewon- LE^TOUR EINDKLASSEMENT ■LeMond (VS) 90.43.20 j Chiappucci (Ita) 2.16 :f Breukink (Ned) 2.29 j Delgado (Spa) 5.01 Lejarreta (Spa) 5.05 Chozas (Spa) 9.14 Bugno (Ital) 9.39 j Alcala (Mex) 11.14 Criquielion (Bel) 12.04 Indurain (Spa) 12.47 d nen door de Belg Johan Mu seeuw. De groene trui was dit jaar voor Olaf Ludwig, de berg- trui voor Thierry Claveyrolat. avond twaalf uur en zondagmorgen half acht met het slachtoffer ge beurd is, aldus de politie. De rijkspolitie heeft inmiddels een recherchebijstandsteam van 15 personen geformeerd, dat gister middag aan de slag ging. Een poli- Dysenterie-epidemie In de Londense dierentuin moest zwaar mishandeld en voor dood de waterslang eraan te pas komen een maïsveld achtergelaten. Gister- om grotere zoogdieren nat te spui- morgen rond half acht werd zij ge- ten. Tapirs werden zelfs inge- vonden door voorbijgangers. Het smeerd met zonnebrandcreme. meisje is in coma overgebracht naar In Italië stegen de temperaturen een ziekenhuis. Zij verkeert in le- tot 35 graden. Door de aanhouden- vensgevaar. w w de droogte ontstonden veel bos- Het meisje bezocht zaterdag- tiehelikopter heeft foto' branden, vooral in gebieden rond avond een discotheek in haar woon- geving van het maïsveld gemaakt, de Vesuvius, rond Viterbo ten noor- plaats. Toen zij niet thuiskwam Ook is de omgeving afgesloten door den van Rome en op Sardinië. Een de politie. dienstplichtig soldaat kwam bij het blussen in Toscana om het leven. In Spanje werden in Cordoba en Sevilla in het zuiden en in Toledo en KATHMANDU (RTR) - In Nepal Madrid temperaturen gemeten tot zÜn de laatste weken zeker meer 42 graden. In het noordoosten ont- dan 200 mensen ten gevolge van een spoorde een trein omdat de rails dysenterie-epidimie om het leven door de hitte waren verbogen, waar- gekomen. Dat meldt het Nepalese bij 29 gewonden vielen. In Sevilla dagblad Rising Nepal vandaag, overleed gisteren een man door de Verder zouden zeker 4000 bur- hitte. gers in de meer afgelegen delen van In Madrid kon het leidingwater het land met dysenterie besmet zijn. door onvoldoende druk niet hoger Ook in de hoofdstad Kathmandu kon komen dan de tweede verdie- zijn mensen besmet, ping van huizen en gebouwen. In De associatie van hoteleigenaren het Turkse Istanbul was het water- in Nepal heeft de regering inmid- tekort ook alarmerend. Mensen dels opgeroepen de epidemie op vluchten de badhuizen in om zich te krachtige wijze te bestrijden. Zij wassen, aangezien alleen daar nog vreest dat het toeristen zal weerhou- water in voorraad is. den Nepal te bezoeken. I DRUKKERIJ IDELTABACH Baby's in DDR: problemen met westerse voeding OOST-BERLIJN (GPD) - De ba by's in de DDR behoren tot de eerste slachtoffers van het weg vallen van de Oostduitse produk- ten. De twee groothandelsorgani saties in de DDR, Konsum en HO, die samen tachtig procent van de markt in handen hebben, scha kelden volledig over op westerse produkten, waarop de baby's slecht reageerden. Onder de ouders van jonge kin deren in de DDR heeft dat grote bezorgdheid veroorzaakt, want baby's die waren gewend aan het DDR-produkt Manasan, konden slecht tegen de westerse gers. De kinderen konden het voedsel niet binnen houden en kregen darmklachten. Dit heeft geleid tot heftige pro testen bij de overheid, die op haar beurt HO en Konsum verweet dat een onverantwoord beleid werd gevoerd bij het vervangen van DDR-produkten. Beide organisa ties hebben daarop toegezegd dat Manasan weer in de winkels zou komen, maar het afgelopen week einde was dat nog niet gelukt. In Oost-Berlijn hebben enkele ziekenhuizen de afgelopen dagen gefungeerd als distributiepunt voor Manasan, voor het geval ou ders voor onoverkomelijke pro blemen komen te staan. Vanaf vandaag is in de Oostberlijnse wijk Pankow het DDR-baby- voedsel in de apotheek verkrijg baar omdat de detailhandel het laat afweten. 22 PAGINA'S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEEDS (AP) - Tijdens een zoge naamd AcidHouse-feest in een ver laten pakhuis in het Britse Leeds zijn gisterochtend 836 jongeren ge arresteerd en nam de politie lsd, ma rihuana en amfetamine in beslag. Bij de inval gooiden bezoekers ste nen en flessen naar de politie, waar door enkele agenten gewond raak ten. De politie trad op omdat het ge bouw brandgevaarlijk was en slechts één nauwe uitgang had. Ook vreesden de autoriteiten dat het drugsgebruik tot problemen zou leiden. Vader verbrandt dochter GÖTTINGEN (DPA) - Een 22-jarige Westduitser heeft gisteren bij Hélmstedt (Niedersachsen) zijn 7 maanden oude dochtertje met ben zine overgoten en verbrand. De man gaf zich 's avonds aan bij de po litie. Hij vertelde tot de daad te zijn ge komen omdat zijn 19-jarige vrien din en moeder van het kind hun re latie wilde verbreken. Twee man nen ontdekten het lichaam van het meisje. Jongeren verklaarden dat de poli tie zonder waarschuwing het ge bouw binnenstormde en knuppels en honden gebruikte. Op Acid-Hou- se feesten wordt monotone rock muziek gespeeld. De feesten wor den vaak met het drugsgebruik in verband gebracht. Een week gele den werd strengere wetgeving aan genomen, die het organiseren van illegale Acid House-feesten bestraft met 6 maanden celstraf en een boete van 70 mille. WAPENSMOKKEL - Het schan daal inzake de smokkel van Libane- se wapens naar Frankrijk, waar zij voor veel geld werden doorver- I kocht, dreigt een zaak van de Fran- se regering te worden. Verdachte Patrick Schalier heeft in de smok- Q keiaffaire verklaard dat de Franse staatssecretaris voor humanitaire j zaken, Bernard Kouchner, bij de wapensmokkel is betrokken, zo meldt een aantal Franse kranten. I Kouchner, die in verband met zijn werkzaamheden geregeld in Bayrut is, heeft inmiddels zijn vakantie af gebroken en is teruggekeerd naar Parijs. óók voor dé sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1