The Wall: imposant maar inhoudelijk zwak spektakel Sara Heyblom: een dienstbaar actrice Argentijnse auteur Manuel Puig (57) dood Jazz-pianist Joe Turner (82)overleden Filmregisseur Paradzjanov (66) overleden Foto's Alexandra Radius te Idjl Verhuizing Brabants Orkest in het geding MAANDAG 23 JULI 1990 IJkuMUM BERLIJN Nog maar twee jaar geleden voerde de Oost- duitse politie charges uit te gen enkele duizenden jonge ren die vanachter de Berlijn- se Muur probeerden mee te genieten van openluchtcon certen die Peter Gabriel. Ti- na Turner en Bruce Spring steen aan de andere kant ga ven. Onafzienbare mensen massa's maakten zaterdag avond op de Postdammer Platz in hartje Berlijn mee hoe het rocktheaterspekta- kel The Wall dat verenigde wat zo lang verdeeld is ge weest. Zo'n 11.000 Nederlanders waren in elk geval present tussen de 180.000 (officieel) of 250.000 mensen (poli tiecijfers) die zich verdrongen op dit, met mystieke sfeer omgeven, stukje Berlijnse grond. Ze vormden het grootste buitenlandse contin gent - even afgezien van de meer dan een miljard tv-kijkers die het evenement op afstand hebben ge volgd. Behalve de indrukwekkende sta tistische gegevens en de historische betekenis van de gekozen lokatie blijft na afloop de vraag wat de 47- jarige Britse componist en regis seur Roger Waters nu werkelijk be oogt met zijn creatie. Natuurlijk, The Wall is een conceptalbum dat Waters' vorige band, Pink Floyd, in 1979 het licht deed zien. Je zou het verhaal dat drie jaar later nog eens dunnetjes werd over gedaan in een filmproduktie onder regie van Alan Parker, dan ook tegen het licht van die tijd kunnen zien. Precies zoals de tijd waarin George Orwell Ani mal Farm of 1984 schreef, ook iets zei over zijn wereldbeeld of toe komstverwachting. i ur (168 bij een marspeloton dat het Comman- gemak reuzenpo- do van de Verenigde Sovjettroepen nisch staaltje Duitsland vertegenwoordigt, schuim opgebouwde 25 meter) op dit Berlij dium omstoot, dan voel je onder je Duitse buren het trauma wegvallen, schitterend vuurwerk - het Dit beeld sluit aan bij hun eigen be- niks. leving: op 9 november van het vorig jaar kwam er een einde aan een his- Reclamespot torisch scheefgegroeide situatie toen hun muur niet langer mensen Zuiver muzikaal gezien torende de- van elkaar scheidde of muziek pro- ze produktie van The Wall boven beerde te filteren. Het lijkt dus alsof die v?n Pink Floyd (uit het seizoen Waters' compositie achteraf alsnog 1981/82) uit betekenis heeft gekregen. Vrijwel sie in de scr. elke Duitser zal die beelden zater- breng van topmuzikanten heeft Wa- hij zelf een tech- i vernuft opvoert, waarschuwt hij in de toegift The Ti niet de is turning tegen de gevaren die technologie oplevert zolang ze in handen is van 'machthebbers'. In wezen verschilt Waters in niets van een cineaste als Leni Riefen- stahl die op zoek gaat naar het Der de Rijk, wordt versleten voor een documentairefilmer maar onder tussen pure propaganda brengt. Er zijn velen die in zijn goede bedoelin- hebben geïnterpre- ^ers aangetoond dat niet al zijn werk gen geloven of in hem moet worden verguisd. Joni Mit- het kan geen kwaad hen Wiee r dan twee uur duren- chell zorgde met die geladen stem te wantrouwen die de geschiedenis hun eigen hand willen zetten haar voor een emotioneel hoog- o_ de show, compleet met live tv-pro- tepunt in Goodbye Blue Sky. Bryan door hun Muurtje precies daar duktie, in goede banen kan leiden, Adams was voortreffelijk in Young te gooien waar een andere Muur die kan wat. Zestig meter hoge op- Lust, Sinead O'Connor en The door heel andere oorzaken aan het blaaspoppen, een symfonieorkest, Band gaven Mother een opknap- wankelen werd gebracht alpinisten die langs de Muur afda- beurt en Van Morrisori toonde de len, legertrucks die voor het podi- zelf vals intonerende Roger Waters um langszoeven, twee dozijn we- nog eens aan wat zingen inhoudt, reldsterren variërend van fluitist Optisch gezien ging er weinig James Galway tot zangeressen als mis: door technische storing kwam Sinead O'Connor en Joni Mitchell, het duet The Thin Ice tussen Ute een helikopter van de Britse strijd- Lemper en Roger Waters in het ge- krachten die ook zijn rolletje in het heel niet uit de verf, maar inhoude- geheel speelt, 600 man produktie, lijk zat er meer scheef. Wat deed die reclamespot van een Britse lucht vaartmaatschappij midden in deze als opera gemonteerde produktie? Wat bewoog Waters om juist Russi sche militairen op te laten draven voor Bring the Boys back home? Waarom scheert hij alle oorlogen over een kam? i het rock-concert i Vliesdun Het scenario achter The Wall is vliesdun: vervreemding in een be dreigende buitenwereld doet de hoofdpersoon Pink besluiten zich terug te trekken achter een muur. Een dergelijke isolatie biedt echter geen effectieve bescherming tegen een persoonlijk beleefde bewust zijnsvernauwing. Als Pink dan oók zijn uit piep- PARIJS (AFP/Rtr) - Eén van de grote Amerikaanse jazz-pianisten, Joe Turner, is zaterdag in een zie kenhuis in Montreuil bij Parijs overleden. Turner, die 82 jaar is ge worden, speelde met grootheden als Louis Armstrong en Benny Car ter. Sinds 1962 trad hij op in nacht club 'La Calavados' in Parijs aan de Champs-Elysées, terwijl in zijn mondhoek vaak een dikke sigaar bungelde. Turner werd in 1907 geboren in Baltimore en vertrok op zijn acht tiende naar New York om daar als pianist zijn mogelijkheden te be proeven. In 1928 werd hij gecon tracteerd door het orkest van saxo fonist Benny Carter. Twee jaar later kwam hij onder de hoede van Louis Armstrong. Tijdens de Tweede We reldoorlog speelde hij in de band van het Amerikaanse leger. MOSKOU (Rtr) De internationaal vermaarde Armeense filmregisseur Sergei Paradzjanov is na een lang durige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden. Zijn overlijden werd za terdag door het Sovjetrussische persbureau Tass „een zwaar verlies voor de filmwereld in de Sovjetunie genoemd". Tass noemde geen oorzaak van het overlijden van de cineast wiens filmloopbaan een periode van veer tig jaar besloeg. Hij bracht vier jaar in een werkkamp in de Sovjetunie door. Volgens Armeense bronnen leed Paradzjanov aan longkanker. Zijn bekendste films zijn .Scha duwen van vergeten voorvaderen', .Rhapsodie van de Oekraine' en ,De legende van de Suramvesting'. In 1974 werd hij tot vijf jaar werk kamp veroordeeld wegens „het ver spreiden van geslachtsziekten, han del in kunstvoorwerpen, homo seksualiteit en anti-Sovjet agitatie". Internationale protesten leidden er toe dat zijn straf met een jaar werd bekort. The Wall ook dag erna nog trekpleister WEST-BERLIJN (GPD) - De Potsdamer Platz in West-Berlijn leek gisteren, de dag na de op voering van The Wall, een woes tijnvlakte vol afval. Het stoffige terrein waar de podium-installa tie nog stond, was een dag na het concert een bezienswaardigheid in Berlijn voor duizenden men sen die het concert de vorige avond alleen op de televisie of op de radio hadden gevolgd. Naar schatting hebben tussen de 200.000 en 300.000 bezoekers de pop-opera van Roger Waters zaterdagavond bijgewoond. Voor 60.000 bezoekers was over nachten een kwestie van impro viseren. Tot ver in de omtrek van het muzi'ekterrein werd er gekampeerd in parken en op grasvlaktes, onder meer voor de Rijksdag. Het terrein voor dit gebouw was veranderd in een wilde camping. Ondanks de grote toevloed, vooral van jonge mensen, zijn er in Berlijn geen orde-problemen geweest. De problemen die er waren, lagen vooral op het ge bied van het verkeer. Zaterdag waren de toegangswegen naar Berlijn verstopt. Gisteren waren er in de stad op de uitvalswegen grote opstoppingen. Twijfelachtig Het grote succes dat Pink Floyd en Roger Waters door de jaren heen hebben genoten, is van een twijfel achtig kaliber. Met een uiterst zwakke argumentatie appelleert hij in The Wall aan allerlei gevoelens van verzet, oorlogen, ouders, op- R0ger Watersregisseur en componist van het spektakel, wuift naar de on- voeders, rechters - ze zijn allemaal afzienbare mensenmassa op de Potzdammer Platz. Naast hem Cyndi Lau- verwerpelijk. Met hetzelfde per (foto AP) 'Geen muren meer' staat er op an het spektakel afgelopen zaterdag omhoog hielden Rushdie wil dat film over zijn leven te zien is LONDEN (GPD) - De Brits-Indi sche auteur Salman Rushdie heeft gisteren het verbod veroordeeld van een Pakistaanse film over zijn leven. In de film, waarvan de ver spreiding in Engeland werd verbo den, wordt Rushdie afgeschilderd als een van god verlaten barbaar die moslims martelt en doodt. De film, getiteld 'International Guerillas', werd in de ban gedaan door de Britse filmkeuring. Dat be tekent dat het Tooting Video Centre i Zuid-Londen, dat alle rechten op Op 98-jarige leeftijd ingeslapen AMSTERDAM (GPD) - De actrice Sara Heyblom is vrij dagavond op 98-jarige leef tijd overleden in het verzor gingstehuis Beth Shalom in Amsterdam. Sara Heyblom heeft onder bijna alle grote Nederlandse toneelleiders ge speeld: Willem Royaards, Eduard Verkade en Albert van Dalsum (met wie zij goed bevriend was). Zij is op geleid door Jacqueline Royaards- Sandberg. die haar privélessen heeft gegeven. Als volontair begon ze bij Het Toneel van Willem Roy aards. Aanvankelijk speelde Sara Hey blom veel'klassieke rollen zoals Ba- deloch in Vondels 'Ghysbreght', maar later ook vlotte komische rol len. Ze debuteerde als Amande in Molières 'Geleerde Vrouwen'. In 1962 was Heijblom te zien in de mo derne 'klassieker' 'Het verjaardags feest' van Harold Pinter. Haar laatste toneelrol speelde zij in 1970 bij toneelgroep Centrum in een 'Dag uit uit de dood van verdomde Lowietje', maar op televisie was ze daarna nog een aantal malen te zien, onder meer in 'De Kleine Zielen', 'Swiebertje', 'De Oude Damês' en 'Zachtjes met de deuren'. bi Amsterdams Theaterinstituut Haar grootste toneel-succes was 'Arsenicum en oude kant', een stuk de spandoeken die toeschouwers dé film bez*it7het produkt niet op de dat ze meer dan 100 keer heeft ge- Britse eilanden mag distribueren. Kams Ferman, directeur van de filmkeuring, zei ter toelichting op het besluit dat de film Rushdies goede naam aantast en de schrijver tot mikpunt van publieke haat zou maken. In een brief aan het Tooting ficieel gevierde) afscheid ik een rol geweigerd zou hebben. Ik was altijd blij als er iets op me af kwam, als ik kon werken". Drie actrices voorgedragen voor Theo d'Or speeld. „Daar praat iedereen nóg over", zei ze in een interview uit 1972, „Het was niet zo'n kunstzinnig stuk, maar dat deed 't enorm". Met een causerie over haar toneel- ervaringen trad zij na haar (nooit of- tri^r'chris"' JUtelfoTe AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecties (VSCD) heeft op voordracht van de toneeljury de a AMSTERDAM (GPD) - Het Theatermuseum in Amsterdam -onderdeel van het Nederlands Theater Instituut- vertoont tot en met 26 augustus een kleine foto- en videotentoonstelling over de ballerina Alexandra Ra dius. Radius, wellicht de meest beroemde Nederlandse balleri na, stopte in juni van dit jaar met dansen na een carrière van 33 jaar. De expositie in het monumentale pand van het Theatermuseum is één van de vele kleine en actuele tentoonstellingen die doorlopend worden gehouden. De expositie be staat uit een aantal foto's dat een aardig beeld geeft van de carrière van de ballerina. Zo is 'Lex' te zien als een jonge Coppélia op een af beelding uit 1969, dansend met Rudolf Noerejev in Le Cofsaire in 1975, met echtgenoot Han Ebbelaar in Romeo en Julia en in George Ba- lanchine's ballet Donizetti Varia ties. Tevens wordt de documentaire 'Alexandra Radius. Prima Balleri na' die Jellie Dekker en Jessica Voeten voor de NOS maakten, ver toond. De documentaire, eerder dit jaar op televisie, toont de levens loop van Radius, die op achtjarige leeftijd begon met balletlessen. Op haar vijftiende werd ze ontdekt door Sonja Gaskell, die haar liet meetrainen met Het Nederlands ballet in Den Haag. Ze sloot zich, toen ze zeventien was, aan bij het in dat jaar opgerichte Nederlands Dans Theater, en werkte heel inten sief samen, met choreograaf Hans van Manen. Na twee jaar met dans en levenspartner Han Ebbelaar bij het American Ballet Theatre in New York gedanst te hebben, traden bei den toe tot het Nationale Ballet. Daarnaast dansten Ebbelaar en Ra dius veel in vrije produkties. Theatermuseum Amsterdam. Expositie Alexandra Radius, tot 27 augustus, 's Maandags gesloten. het to- Video Centre schreef Ferman "datneel nog lange tijd in besloten kring ge"ómineerd hij zijn besluit wellicht zou herzien °P- Later heeft ze deze anecdotes - - - als de naam van Rushdie uit de film toneelflitsen, zei ze zelf - op verzoek uitgever verwerkt tot haar worden vervangen en alle op roepen tot zijn dood zouden worden geschrapt. Sara Heyblom was een levenslus- Rushdie liet echter weten dat de bfi mens en een dienstbaar actrice. pret- hebben gehad als film dezelfde kansen zou moeten ..Ik vond niet iedere rol krijgen als zijn boek 'Duivelsver- bg", blikte ze terug zen', dat wijlen ayatollah Khomeiny nooit vrede ertoe bracht de doodstraf over hem uit te spreken. De auteur sprak via een tussenpersoon, omdat hij zich sinds het 'vonnis' nog altijd moet schuilhouden voor eventuele moordaanslagen. Het besluit van de filmkeuring LOS ANGELES (AP) - De Amen koren op de molen van de Brit- Scenarioschrijver Shapiro overleden kaanse filmscenarioschrijver Stan- moslimgemeenschap. Molslim- jey Shapiro is afgelopen zaterdag op de 65-jarige leeftijd overleden, ies Shapiro was de schepper van een als lange reeks romantische filmkome dies, waaronder „Pillow talk" uit 1959. Deze film, die Doris Day en Rock Hudson voor het eerst op het leiders laakten het verbod film, terwijl tegelijkertijd Rushdies boek vrijelijk verkrijgbaar „meten met twee maten". 'International Guerillas' is in Pakistan een kassucces geworden. Bioscopen hebben de toegangs- witte doek samenbracht, bezorgde kaartjes voor de film 500 procent Shapiro een Oscar. hij het Dirty rotten de hoofdrollen danks zijn de bioscopen nog altijd scoundrels" met i Michael Caine en Steven Martin. Daamen en Annet Nieuwenhuijzen r de Theo d' Or dit jaar. Dit is zaterdag bekend gemaakt door de VSCD. De Theo d' Or is de onderscheiding voor de beste vrouwelijke hoofdrol van het afgelopen seizoen. Voor de Louis d' Or, de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol, zijn voorgedragen Pierre Bokma, Peter Oosthoek, Rudolf Lucieer en John Kraaykamp. Tussen de actrices Gilda de Bal, Yvonne van den Hurk, Pauline van Rhenen en Celia Nu faar zal worden gekozen voor de toekenning van de Colombina, de onderscheiding voor de beste vrou welijke bijrol. Voor de Arlecchino- prijs voor beste mannelijke bijrol komen in aanmerking Vic de Wach ter, Eric van der Donk. Victor Löw en Allard van der Scheer. De jaarlijkse prijsuitreiking aan podiumkunstenaars heeft dit jaar op 17 september plaats in Theater Zuidplein in Rotterdam. Dan wor den ook de Prosceniumprijs, de Mi- meprijs, de Hans Snoek Prijs, de Theaterdansprijs en de Nederland se Choreografieprijs uitgereikt. De presentatie is in handen van Pierre Jansen, aldus de VSCD. Minister wil slechts half miljoen bijdragen DEN HAAG, DEN BOSCH (GPD) gewerkt aan een volwaardig con- - Minister D'Ancona (WVC) is niet certgebouw dat als thuishaven van plan om meer dan vijf ton bij te moet gaan dienen voor het Brabant- dragen aan de verhuizing van Het se muziekgezelschap. Het huidige Brabants Orkest van Den Bosch onderkomen is te klein en sterk ver- naar Eindhoven. Zij vindt dat ook ouderd. de provincie en de gemeente Eind- Minister D'Ancona heeft in juni hoven over de brug moeten komen, het gezelschap laten weten bereid te Dat staat in een brief die zij heeft ge- zijn een half miljoen .gulden uit te stuurd aan Gedeputeerde Staten trekken voor de verhuizing. Zij van Noord-Brabant en het college heeft daar echter de voorwaarde van Eindhoven. aan verbonden dat de provincie Noord-Brabant en de gemeente Het Brabants Orkest (HBO) wil in Eindhoven elk eenzelfde bedrag september 1992 verhuizen van Den' bijdragen. Gedeputeerde Staten ga- Bosch naar het nieuwe muziekcen- ven vorige week te kennen dat HBO trum in Eindhoven. Na veel politiek geheel onder rijksverantwoorde- gekrakeel werd enige tijd geleden lijkheid valt. Zij wezen de voor de knoop doorgehakt en wordt nu waarde van D'Ancona af. Ook de ge- CUERNAVACA (AP) - De Argen tijnse schrijver Manuel Puig is gis teren op 57-jarige leeftijd overleden. Puig, die geldt als één van de be langrijkste auteurs- van Latijns- Amerika, kreeg grote internationale bekendheid door zijn in 1985 ver filmde roman .Kiss of the spider wo man". Hij schreef daarnaast nog en kele andere boeken die de grond slag vormden voor succesvolle films. Als fervent filmliefhebber be- Een van die toneelstukken werk- pas drie jaar later kon verschijnen zette Puig op het spoor om meer ro- gon hij zijn auteursloopbaan met te hij uit tot de in 1965 voltooide en daarna door de Argentijnse re- mans te schrijven, het schrijven van scenario's en to- autobiografische roman .Betrayed censenten werd doodgezwegen. In neelstukken voor tv en het witte by Rita Hayworth', die wegens pro- Frankrijk en de VS kreeg de roman Nadat Juan Peron in 1973 weer blemen met de Argentijnse censuur echter een goede ontvangst en dit aan de macht was gekomen, keerde doek. Puig Argentinië voorgoed de rug toe. Hij woonde daarna onder meer in de VS, Brazilië en Mexico, waar hij gisteren in een ziekenhuis over leed. Kort voor zijn dood legde hij de laatste hand aan de revisie van de Engelse vertaling van zijn laatste boek 'A tropical nightfall'. Bij een uitgeverij in Spanje zal binnenkort een verzameling van zijn toneel stukken verschijnen. meente Eindhoven heeft de minis ter geschreven dat ze - voorshands - niet bereid is die vijf ton op tafel te leggen. De minister heeft gisteren Noord- Brabant en Eindhoven laten weten bij haar standpunt te blijven. „In dien de met de verhuizing samen hangende kosten voor het orkest niet mede met behulp van gemeen te en provincie worden bestreden, vrees ik dat de verhuizing van Het Brabants Orkest naar Eindhoven daadwerkelijk in het geding is", al dus de minister in haar brief. Zij wil vóór 1 november het pro bleem bespreken met de twee ande re overheden. „Tot dat tijdstip handhaaf ik mijn aanbod", zo schrijft D'Ancona. De adjunct-directeur van HBO, Jan Willems, heeft eerder de hele gang van zaken als 'triest' omschre ven. „Dit is niet bepaald motive rend. We moeten gewoon die twee miljoen gulden hebben. Komen die er niet, dan komt er geen verhui zing. Zo ligt dat nu eenmaal". HBO is zelf ook van plan 500.000 gulden op tafel te leggen. „Dat is al moeilijk genoeg", aldus Willems.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19