PORT Greg LeMond: 'Ik wil naar de vijf Erik Breukink: opnieuw gegroeid Post moet alweer fiasco verwerken MAANDAG 23 JUL11990 PAGINA 11 'Ik ben scherper en agressiever' TOUR'90 Riethoven wil de Tour weer naar Leiden halen Erelijst van de winnaar BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PARIJS Ergens in de Limousin liggen een unieke video cassette en een foto-album tussen de verzamelde huwelijks geschenken. Centraal in beeld: Christelle en Philippe, een zaterdags, klassiek bruidspaar, uit de buurt van porcelein- stad Limoges, aan de rand van een zwembad. Met in het midden een doornatte, druipende... Greg LeMond. Aërody namische regenboogpak nog om de lendenen, en nog geen tweeëneenhalf uur ervoor gehuldigd als nieuwe gele trui drager én virtueel winnaar van de Tour de France 1990. De baldadigheid vierde hoogtij, bij de Z-ploeg van Roger Zannier, sponsor/miljonair in kinderkleding. Toen om kwart voor acht de ploeg leidersauto van Roger Legeay het parkeerterrein van het Novotel Li moges ZI Nord opdraaide, brandde de zon nog altijd in de lichamen. TV-verplichtingen achter de rug, persconferentie in een derdehands dorpstheater overleefd, terugtocht van drie kwartier naar de bewoonde wereld - óók gedaan. En toen lonk te, achter de hoteldeur, op het ter ras, een verkwikkend, groen zwem bad. Getuigen Wie begon met wie erin te gooien, wie er uiteindelijk allemaal, met kleren en al in de koele poel doken - er waren amper getuigen. Behalve dan dat bruidspaar met hun gasten, die mee mochten spelen in een tafe reel, waar menige Franse Berlusco ni goud geld voor had over gehad. LeMond te water, Roger Legeay te water, Gilbert Duclos Lassalle te water. Voor wie de gebruiken bij wielrenners kent was het een won der, dat niet óók bruid en brui degom in het water werden gejo nast. Nu bleef het bij een groepsfo to, c.q. -video van een pas gezegend paar, en een pas gezalfde triomfator van 's werelds grootste wielereve- nement. Philippe en Christelle hadden ge luk, en waren gelukkig. Evenals de 29-jarige Yank. „Greg, je hebt geel!" riep de tv- commentator, minder over zijn toe ren dan een jaar min een dag voor heen. „Oh, c'est bon!" Ook de gri mas hing minder uit het dak. Het werd een lichte anti-climax, het duel Chiappucci-LeMond, want de 'match' haalde nooit het niveau- '89, met Fignon. De kleine Italiaan bood te weinig partij, had na 7 kilo meter chrono al teruggekund naar zijn alledaagse Carrera-trui. Maar, wilde iedereen nu wel toe geven, het zou ook een regelrecht wonder zijn geweest, als Chiap- pucci het geel tot in Parijs had ge dragen. En wonderen bestaan niet. Bleek ook de strekking van de persvoor stelling, die LeMond een uurtje la ter verzorgde op het podium van een feesthal, annex dorpstheater, zoals die alleen nog in de verst weg gestoken buurtschappen bestaan. Het Lac de Vassivière en Li mousin is mooi, maar behalve de Tour lijkt er nog weinig van de mo derne beschaving te zijn voorbijge trokken. Coulissen waren er niet, wel een houten tafel, met microfoon en Bose-speakers. De gloeilampen aan het voetlicht schenen duister nis. Hondervijftig radio- en krante journalisten, met ergens beneden hen een man in de kleuren van de regenboog. Wat moet je nu dragen, Greg? De ze trui, of de gele? „I dont know". Ik moet eerst de UCI de criteriums dé gele, en in een wed strijden voor de wereldbeker de genboogtrui". „La traduction, roept een benepen Franse collega. Vertalen, en gauw een beetje! Hij ontmoet slechts hoon. Had hij zijn school maar moeten afmaken. tak. Van Engels naar Frans, en om gekeerd. Hij verdedigt, pareert, gaat in de aanval, wordt soms fel, is zelf bewuster dan hij ooit was in de Tour. Beschamend Over dat wonder. Hij wordt er iede re dag weer mee geconfronteerd, want in de Giro di Italia finishte hij nog op bijna drie uur... Bescha mend. zeggen toch ex-coryfeeën als Merckx, Hinault enzovoorts. Man nen, die vijf keer de Tour de France hebben gewonnen. Gisteren nog, in de Franse zon dagsbladen, haalde Merckx ander maal uit: „LeMond zal z'n seizoen toch breder moeten inrichten, an ders haalt hij nooit de galerij der groten". Zijn repliek. „Dat ik de Tour won, is geen wonder. Dat heb ik alleen aan mezelf te danken. Aan het kei harde werken, dat ik ervoor heb ge daan. Men heeft mij verweten, dat ik als een toerist in de rondte reed. Wel, ik heb dit voorjaar door m'n ziekte afgezien als geen ander. Ik kwam dag na dag dood aan bij de fi nish. Wie dat vakantie noemt, is simpel". Al die praatjes van dat overge wicht, van die ongeïnteresseerd heid - hij is ze meer dan zat. „Ik heb niét zitten vissen in Californië, ik heb niét gegolfd in Minnesota. Ik heb ook géén liters ijs gegeten, ik leef niét alleen op cheeseburgers. Ik hou zo veel van bepaalde dingen als heb af anderen doen, zoals journalisten de van bier of whisky. Maar ik over drijf niet, ik geloof juist in matigd- Jammer „Ik ben nu tien jaar prof. Zou je je echt tien jaar aan de top kunnen staan te doen, hadden me, als ik de- handhaven als je er maar op los ze Tour de France had verloren, fi- leeft? Ik leef op mijn manier, en als naai afgebrand", dat anders is dan jullie in Europa Verliezen, dat kon niet zo zijn. gewend zijn, dan is dat jammer. Ik Hoewel LeMond niet zo overtuigde strijd 100 kilometer achtereen De beslissing in de Tour boogtrui verwisselen tijdrit zijn regen- (foto EPA) als in andere jaren. Hij bestrijdt dat. „Ik heb aangevallen waar het Amerika". moest. Ik heb gedomineerd, waar Ik heb sinds maart geen krant of het nodig was de baas te spelen. Ik tijdschrift meer gelezen, maar als ik hoor wat er over me is geschreven, dan weet ik één ding: jullie, die hier zogenaamd aardig tegen ben zelfs beter door de bergen geko men dan vorig jaar. Dat ik geen rit won? Ach..." „Vergeet niet, het wielrennen zoals jullie dat nog kennen uit de tijd van Merckx en Hinault, dat komt nooit meer terug. Het bestaat wed- troleert. Van de 22 Tourploegen zijn er 15 in staat iets in de ritten of het klassement te doen. Het is zoveel breder geworden". Cyrille Guimard (vijf renners in Parijs...) heeft zojuist geroepen, deelt iemand mee, dat LeMond deze Tour alleen heeft gewonnen, omdat de anderen hem hebben verloren. „Laat ik dit zeggen: Fignon is af gestapt, maar was geen partij, stond op een veel lager niveau dan vorig jaar. Gebrek aan kwaliteit bij de te genstanders? Er was een heel brede eerste rij, en ik heb naar Saint Etien- ne, naar l'Alpe d'Huez en naar Luz Ardiden afgedwongen daarvan de beste te zijn. Ach, tachtig percent is tevreden, twintig percent heeft kri tiek. Zo is het toch altijd?" Eerlijk Over zijn slottijdrit heeft hij nooit ingezeten. „Ik ben vorige week soms hard geweest voor Chiap- pucci, maar dat hoort er bij. Als ik eerlijk ben, zeg ik dat hij een prima ronde heeft gereden, er het maxi mum heeft uitgehaald. Maar toen ik op zeker moment een minuut op hem had, wist ik dat het niet meer kon misgaan. Ik heb vanaf toen niet meer voor de ritzege gereden, alleen nog voor het klassement". De veelbesproken zitvlakblessu re? „Die speelt al sinds de tijdrit naar Epinal. Ik heb de laatste week niet meer dan vijfeneenhalf uur per nacht kunnen slapen. Na de behan deling om elf uur naar bed, iedere ochtend half vijf weer wakker. Mis schien stress. In de tijdrit had ik er last van in de afdalingen en op het vlakke, maar het is niet om die re den, dat ik de rit niet heb ge won- De spanning bij LeMond is er een beetje af, waarna prompt ook alle elektriciteit uitvalt. De ploegleiding roept hem achter de micro vandaan, maar op LeMond raak je niet uitge vraagd. Dit was de derde eindzege, op naar de vijf? „De komende twee jaar staan nog volledig in het teken van de fiets. Ik wil naar de vijf, naar de zes ook. Als het fysiek mogelijk is, okay!" Maar de oprukkende generatie, Breukink, Indurain, Alcala? „Dit jaar is volgend jaar niet. Iedereen moet zich altijd weer opnieuw be wijzen. Ieder jaar start voor een cou reur op nul". PARIJS (ANP) - Steven Rooks miste Theunisse en vorm. Jean Paul van Poppel zelfvertrouwen en kracht. Planckaert en Peiper misten ambitie en gingen naar huis. De groene trui en de ritzege van Ludwig betekenden hooguit troostprijzen. Evenals de over winning in de ploegentijdrit aan het begin van de Tour de France. Opnieuw moest Peter Post vaststellen dat investeringen van miljoenen geen garante zijn voor Het jeugdig enthousiasme dat Post in januari in Limburg uit straalde bij de officiële voorstel ling van de ploeg Panasonic- Sportlife, maakte gaandeweg de Ronde van Frankrijk plaats voor cynisme en berusting. De ooit zo succesvolle ploeglei der moest gisteren in Parijs con stateren dat de 77ste editie van de Tour de France op een nieuw fias co was uitgedraaid. Al jaren achtereen speelt zijn équipe in het belangrijkste wie lerspektakel ter wereld niet meer dan een figurantenrol. Dit keer eindigde zijn klagende kopman Rooks op ruim veertig minuten van LeMond. De hoogste klasse ring voor de ploeg Post in de alge mene rangschikking is de 33ste. „Afgaande op de resultaten, moet ik ontevreden zijn. Elke keer is er weer iets anders", ver zuchtte Post op de Champs Ely- sees in Parijs. „Verkeerde ploeg? Dit was mijn best mogelijke ploeg. Ik had geen betere men sen. Ik kan toch ook niet voorzien dat Planckaert problemen thuis heeft. Dat Rooks veel last van zijn in de Giro opgelopen blessure heeft. Achteraf is het voor ieder een gemakkelijk praten. Als ie vooraf alles weet, kun je net zo goed thuis blijven". Knarsetandend moet Post de comeback van Erik Breukink hebben gevolgd. De door de Am- stelveense ploegleider min of meer afgestoten renner, presteer de onder de hoede van Jan Gis- bers wèl in de Tour. En hoe. Hij werd derde in het eindklassement LeMond en Chia- pucci. Tweeritzeges, twee tweede plaatsen en een derde stelling in etappes veroverde Breukink daar bovenop. De aanpak en begeleiding bij PDM lijkt door Jan Gisbers beter en moderner te zijn dan door Post, die de frêle Breukink ieder jaar de 'dubbel' Giro-Tour voor schotelde. „Ik heb hem nooit ge dwongen. Breukink wilde zelf', reageerde Post geïrriteerd op de ze stelling. Rooks kon zijn het in hem gein- vesteerde miljoen niet verzilve ren. De introverte Noordhollan der had te veel last van een rib- blessure, opgelopen bij een tui meling in de Giro. De tweede mil joeneninvestering Theunisse zat thuis en/of aan het strand van Te- nerife. Beschuldigd van herhaald dopegebruik. Weggegooid geld derhalve. „Nogmaals. Ik kan niet in de toekomst kijken", aldus Post. „Wisten anderen het begin dit jaar wel? Moet ik stoppen? Me aan de verantwoording onttrek ken? In dat geval krijg ik ook commentaar". Pas op de plaats PARIJS Greg LeMond ontbreekt de eerste dagen op de critiriums in Frankrijk. Zijn verwonding aan het zitvlak („Het is gewoon rauw vlees, maar het begint dicht te groeien") moet rust hebben, heeft zijn dokter gezegd. Het betekent, dat hij de criteri ums voor vandaag en morgen heeft afgezegd. Woensdag op z'n vroegst, in Dijon, is hij in het geel te bewon deren. Door Peter Ouwerkerk en Dick Heuvelman PARIJS „Breukink? Dat is een renner voor de Ronde van Italië. Geen schande, want daar is-ie groot geworden", zei Peter Post, augustus/september vorig jaar. „Breukink? Die moet de Giro maar gaan rijden. De Tour is voor Rooks en mij, wij hebben er al genoeg bewezen. Breukink niet. Laat die zich maar op de Italië concentreren", zei Gert-Jan Theunisse, óók een maand of tien, elf geleden. Diezelfde Erik Breukink won zater dag met grote overmacht zijn twee- vragen. Ik denk op de tijdrit in zijn vierde Tour de France, hij troefde Tourwinnaar Greg LeMond met bijna een minuut af, hij maakte het gat met Delgado plait", gapend groot, hij stond gisteren bij na nog op een zilveren podium plaats. Breukink, 26, opnieuw gëgroeid, derde in het eindklassement. Alleen Wie LeMond wil volgen dient twee- door een 'mindere dag' in de Pyre- Van onze redacteur Ad van Kaam LEIDEN - Joop Riethoven is opnieuw in de markt om de start van de Tour de France naar Nederland te balen. Als de geïnteresseerde sponsor voor november van dit jaar ook daadwerkelijk over de brug komt, zal de karavaan in 1992 voor de tweede maal uit Leiden ver trekken. Tweemaal eerder sloeg het grootste wielercircus ter wereld zijn tenten in Nederland op. Voor de eerste maal was dat in 1973 toen Scheveningen als startpunt fungeerde. In 1978 lukte het Riethoven, ere-voorzitter van de Leidse vereniging Swift, om de Tour naar Leiden te halen. Het zat hem toen bepaald niet mee. Niet alleen verregende destijds de proloog, maar bovendien moest de organisa tor met een lichte hersenbloeding in bet ziekenhuis worden opge- Inmiddels heeft Riethoven van de Tour-organisatie de officiële toezegging binnen dat, mocht hij er voor november in slagen om aan de financiële voorwaarden te voldoen, Nederland nummer één staat voor wat betreft de Tour-start. In het kader van Europa 1992is men in Parijs wel te porren voor een ronde die meer landen aandoet dan alleen Frankrijk. Leiden als vertrekpunt dient dan wel 2,3 miljoen gulden op tafel te leggen om het circus binnen zijn poorten te krijgen. "Er is een se rieuze gegadigde", meldt Riethoven, die de naam van dat'bedrijf - een 'grote' naar zijn zeggen - evenwel nog niet kan prijsgeven. "Mo menteel wordt daar intern onderzocht of het ook een haalbare kaart is. Hoewel ik tot november de tijd heb, verwacht ik binnenkort een uitspraak. Uiteraard hoop ik dat die positief uitvalt". In het gevpl dat zo mocht zijn, en 'Parijs' zijn fiat geeft, zal Riethoven zich uitsluitend bepalen tot het verrichten van wat pr- werk. "Ik heb geleerd van vroeger. Er komt natuurlijk wat over je heen, als je zoiets groots als de Tour-start mag organiseren. Ik heb al contact met een sport-promotiebureau. Die moet dan de plannen maar verder uitwerken. Ik kan het mijn gezin niet aandoen om er onderdoor te gaan", aldus Joop Riethoven. Hinde Erik Breukink repte zich zaterdag als een hinde over de kronkelende wegen rond het prachtige Lac Vas sivière en Limousin, of fietsafstand van Limoges. De slotbeelden naar de finish waren van een ongekende souplesse en schoonheid. De pure uitbeelding van een rouleur, a la Bugno, Indurain, Alcala, averechts op werkers als Chiappucci en Le Mond. Dat handje, net over de streep was nog het mooist. Een meter na de tijdscontrole tot rechtervuist ge bald, ten teken van de overwinning. Breukink had zijn laatste doel in de ze Ronde van Frankrijk bereikt. Als er één renner tot wasdom is gekomen, deze julimaand, dan is het Breukink wel. Na een onopge merkte aanloop in de eerste week (reden: verkoudheid) reed hij met een overtuiging, die ongekend was voor 'het netste jongetje van de wie- Ierklas'. Breukink gedroeg zich als een professional, en was fysiek in staat dat vol te houden tot aan Pa rijs. Behalve zijn twee prachtige tijd ritten, zijn attente rijden naar Saint Etienne en Bordeaux, was er deze Tour minstens nóg een moment, dat de groei van Breukink perfect illu streert: het moment van 'rechtzet ten' in de belangrijke Alpenetappe naar l'Alpe d'Huez. Commando Alcala was nog kopman, Breukink hield zich klaar om over te nemen. Maar Alcala beleefde zijn 'mindere dag', en moest een aanval van Indu rain, Delgado, LeMond laten lopen. Breukink kwam onmiddellijk aan het commando, blafte een ploeg maat van LeMond (Cornillet) af, toen die probeerde te storen, en be gon aan zijn corrigerende werk. In die ene actie toonde Breukink aan kopman te kunnen zijn. Hij deed dat ook in de slotweek van de Tour. Zijn positie was na Luz Ardiden een vrij kansloze gewor den, LeMond stond er rooskleuri ger voor, Breukink kon alleen nog wat terugkrabbelen. Hij deed dat in de slotkilometers naar Bordeaux met een dadendrang, die alleen in Erik Breukink stal in de tijdrit opnieuw de show. Op weg r de etappezege en tevens het erepodium. de beste momenten van Nijdam en Theunisse is terug te vinden. Achteraf praten, achteraf conclu deren, achteraf spijt hebben - het is het makkelijkste wat er is, zet Post de toon. Maar zeker is inmiddels, dat Post niet de beste keuze heeft gemaakt door Breukink naar achter te schuiven, ten gunste van de com merciële goudhaantjes Rooks Theunisse. Post zal minimaal moe ten bekennen, dat hij zich heeft ver gist. Breukink kan wel degelijk een Tour aan. De begeleiding, waarmee Breu kink zich sinds de breuk met Post verstaat, zit hem gegoten. Hij bena drukte dat zaterdag andermaal na zijn iedereen imponerende tijdrit. „Ik was knap gespannen. Ik had maar weinig geslapen. Ik wilde die derde plaats toch wel graag vast houden, maar Delgado is een kwaaie concurrent. Die rijdt een knappe tijdrit. Gisbers liet me met rust. We zijn het parkoers wezen verkennen, en dan zegt hij precies genoeg: let op die bocht, snij daar wat aan, probeer het eens met die versnelling. Bij iemand anders was je al gek gepraat van de adviezen". Breukink heeft te veel stijl om de naam van Post in de mond te ne- Een half uur voor de start besloot Breukink tot een wisseling in het materiaal. Hij vond, dat hij met de carbonfiets, met het 'duikbootka der', met het triathlpnstuur en met een dicht achterwiel moest rijden. Niemand, die hem tegensprak. Hij kreeg alle vertrouwen. „Ik had de proloog op de lichte fiets gereden, maar dat was niet goed bevallen. Achteraf kwam dat door die verkoudheid, maar je moet in iets geloven. Omdat het nogal heuvelachtig was rond het Lac, be sloot ik het er op te wagen. Het is goed uitgepakt". Breukink had geen kind aan Del gado, nam meteen vlot afstand van LeMond, duelleerde in feite alleen met ploegmaat Alcala, die uiteinde lijk tweede werd en een half mi nuutje moest toegeven. En Chiappucci, de 3.31 voor hem prijkende nummer twee van het klassement? Breukink: „Ik had er nooit op gerekend, dat ik nog zo dicht bij zou komen. Ik ging alleen voor de ritzege. Het klassement was al zo ongeveer maximaal: ik had ge hoopt bij de eerste tien, daarna bij de eerste vijf te eindigen, dan mag je met een derde plek dus zeer tevre den zijn". Breukink heeft de afgelopen tweeëntwintig dagen vooral even wicht vertoond. De balans, die hij van nature in de omgang uitstraalt, kwam er ditmaal ook uit op de fiets. Hij herhaalde nog maar eens: „Ik ben geen komeet, ik moet het van een rustige opbouw hebben. Ik ben nu 26, ik kan nog een, twee jaar groeien". Druk Wat allemaal niet zal wegnemen, dat er volgende Tour weer een gro tere druk op zijn schouders zal rus ten dan nu het geval was. Hij start dan als één van de favorieten, want hij gaf hier zijn adelbrieven af: ex cellent tijdrijder, goed klimmer. „Misschien dat ik dan zonder zwak kere dag kan doorkomen". Belangrijk is, dat hem dezelfde rust wordt gegund, die hem nu is gegeven. „Winnen in het voorjaar is meegenomen, maar niet noodzake lijk. Je moet doelen formuleren, en daar op af gaan". Breukink is de komende dagen, weken ongetwijfeld de held van de Nederlandse criteriums. Hij rijdt ze vrijwel allemaal, drie weken aan een stuk, woensdag al in Noord- wijk. „Hoeft niet verkeerd te zijn, als je je maar op je werk blijft con centreren". Zijn grootste winst van deze Tour? „Dat ik mijn zelfvertrouwen volledig terug heb. Ik voel me scherper, agressiever in de koers. Dat dwingt iets af bij je tegenstan ders. Als de onzekerheid van je af straalt, dan ben je bij voorbaat al ge- Greg LeMond Geboren: 26-06-1961 in Lake (VSt) Ploeg: Z (Legeay). Prestaties als professional 1982: 2e in wereldkampioen schap, winnaar Ronde van de Toe komst plus twee etappes, 3e Tirre- no-Adriatico plus etappe 1983: wereldkampioen, Dauphiné Liberé plus drie etappes, Azencriterium 1984: 3e in Tour plus jongeren- klassement, 3e Dauphine plus etap pe, 3e Luik-Bastenaken-Luik 1986: winnaar Tour plus etappe, 4e in Giro plus etappe, 2e Milaan- Sanremo 1987: breekt pols in Tirreno-Adri- atico, wordt slachtoffer van onge luk met geweer Tour de France Meervoudige T our-winnaars De lijst van meervoudige 5 zeges Anquetil (Fra, 1957, 1961, 1962, 1963, 1964), Merckx (Bel, 1969, 1970, 1971, 1972, 1974), Hinault (Fra, 1978, 1979, 1981, 1982, 1985). 3 zeges LeMond (VSt, 1986, 1989, 1990), Thys (Bel, 1913, 1914, 1320), Bobet (Fra, 1953, 1954, 1955). 2 zeges Petit-Breton (Fra, 1907, 1908), Lambot (Bel, 1919, 1920), Bottec- chia (Ita, 1924, 1925), Frantz (Lux, 1917, 1928), Leducq (Fra, 1930, 1932), Magne (Fra, 1931, 1934), Maes (Bel. 1936, 1939), Bartali (Ita, 1938, 1948), Coppi (Ita, 1949,1952), Theve- net (Fra, 1975, 1977), Fignon (Fra, 1983, 1984).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11