De handen voor 'twerk en de harten voor God Religieuze commune van opmerkelijke Shakers telt nog precies elf leden LPi -! rijfT*' i==Ëi rrt, i V PAGINA 19 Hun naam doet denken aan een popgroep, maar ze vormen een reli gieuze commune. Ze zijn de uitvinders van de platte bezem, de cir kelzaag. waterdichte kleding, in zakjes verpakt tuinzaad en zelfs van de wasknijper. Ze bestaan nu al meer dan twee eeuwen, en zijn daarmee een van de langst overlevende utopische gemeenschap pen die de wereld ooit heeft gekend. Al hun bezit is gemeenschappe- 'ijk. Het zijn pacifisten en ze leven celibatair. Al in de 18e eeuw be- landelden ze mannen en vrouwen als gelijken. Hun geloof is sterk orotestants gekleurd, maar er is één grote uitzondering: hun Gods beeld. God is man en vrouw tegelijk. Zo overtuigd zijn ze altijd ge weest van de gelijkheid der seksen. Er zijn er nu nog elf. Of zeven, afhankelijk van welke stroming je gelooft. Ze zijn in ieder geval alle maal even arbeidzaam als vroom. De handen voor het werk, en de arten voor God. Dat is de lijfspreuk van deze groep, de Shakers. door Henk Dam Een Shaker-fami lie poseert. Een voud boven alles. Anderhalve eeuw geleden waren er in Amerika een kleine twintig Shaker- ge meenschappen met samen meer dan 6000 leden. Ze waren vooral in het noord oosten te vinden, en nog kun je daar een half dozijn van hun dorpjes bezoeken. Maar dat zijn veelal musea geworden. Slechts in twee van de dorpjes wonen nog mensen. Een ligt in Canterbury, in de staat New Hampshire. Daar wonen zuster Bertha Lindsay (92), en zuster Et- hel Hudson (93). Zij zijn de twee laatste bewoners van wat eens een vitale Shaker-commune was. Hoe lang nog voor deze gemeen schap ook een museum zal zijn? De zus ters kunnen allebei niet meer goed lo pen. Zuster Ethel is blind geworden. Levend In de staat Maine ligt het tweede Shaker dorp dat nog wordt bewoond. Het is de enige Shaker-commune die nog functio neert zoals vroeger. Er wordt hard ge werkt, er zijn een paar relatief jonge le den. Het is, anders dan het dorp in Can terbury, in alle opzichten een levende ge meenschap. Om er te komen moetje vanaf de kust plaats Portland route 26 naar het noor den nemen. Een weg die je steeds dieper in het fraaie landschap van Maine brengt. Na drie kwartier door het golven de groene decor te hebben gereden, ben je binnen de gemeentegrenzen van New Gloucester, en daar is het. Voor een goed overzicht is het dan het beste om uit je auto te stappen, en door de op een heuvel liggende appelboom gaard links van je te lopen. Boven op de heuvel zie je het Shaker-dorp dan bene den voor je liggen. Met een groot stenen huis, het gemeenschapshuis, omgeven door kleinere, witte huizen. Met schuren en weiland waarop schapen grazen. Met nette rijen kruiden en groenten, en dat gecultiveerde land is omgeven door bos- In de verte glinstert een meer, het Sab- bathday meer. Alles wat het oog vanaf de heuvel ziet, dat hele vooroorlogs rustige, arcadische tafereel is land van de Sha ker-gemeenschap, 900 hectare bij elkaar. "Ja, we hebben een hoop land", be aamt een zorgelijk kijkende broeder Ar nold Hadd, de financiële expert, tuin man en drukker van de commune. "We hebben zelfs zoveel land dat we de groot ste belastingbetaler in de regio zijn." Hoe kunnen negen'mensen al het werk op zo'n uitgestrekt landgoed aan? Ar nold: "Het is ook veel te veel voor ons. De Shaker-gemeenschap hier telde vroeger 150 broeders en zusters, en die hadden het al druk. Dus wat we nu doen is veel verhuren. De boomgaard bijvoorbeeld verhuren we al sinds jaren aan een boer". Begin Een Huis van de Shakers in New Goucester, op de foto onder een tafeltje. Zo gering in aantal als de Shakers nu zijn, zo gering in aantal waren ze ook in het begin, in het Britse Manchester, in het jaar 1747. Twee kleermakers aldaar, James en Jane Wardley, begonnen in dat jaar hun huis open te stellen voor religieuze dien sten. Zij waren Quakers, en leefden in de zekerheid dat het Einde der Tijden nabij was, en dat de Wederkomst spoedig een feit zou zijn. Er waren meer leken in het Engeland van die tijd die vergelijkbare diensten hielden. Wat de bijeenkomsten bij de Wardleys anders maakten, was hun in tensiteit. Stampvoeten, dansen, roepen, alles mocht. Omdat ze zo trilden en schudden werden ze al gauw in de immer rappe volksmond 'The Shaking Quakers' genoemd, en later, in het kort: The Sha kers. In 1758 kwam de 22-jarige Ann Lee, de dochter van een doodarme smid, in aan raking met de groep. Voor haar bleek een prominente rol te zijn weggelegd. Haar mystieke aard, de visioenen waarover ze vaak vertelde en haar charismatische persoonlijkheid maakten haar tot een na tuurlijk leidster. De buitenwereld moest van Ann Lee en haar Shaking Quakers niet veel heb ben. Ann Lee die, nadat al haar vier kin deren jong waren gestorven tot de con clusie was gekomen dat seks de oorzaak van al het kwaad in de wereld is, pro feteerde het celibaat. Dat viel heel slecht bij de burgers van Manchester. Het wilde gedoe bij de eredienst, het gespring en gedans en nachtelijk gezang, vonden ze ook maar verdacht, en al spoe dig werden Ann Lee en haar volgelingen uitgebreid lastig gevallen. Om niets be landden ze in de gevangenis, en als ze daar weer uit waren, stonden pestende menigten klaar om hen het leven zuur te maken. In 1774 besloot Ann Lee, die inmiddels door de getrouwen 'Moeder' werd ge noemd en als de reïncarnatie van de geest van Christus werd gezien, dat het genoeg was. Met acht discipelen verhuis de ze naar Amerika. Toen ze tien jaar later overleed, had ze daar inmiddels vier gemeenschappen ge sticht van mensen die naar haar leer leef den. Dat wil zeggen: ze waren celibatair, hadden geen eigen bezit, zagen werk als een manier waarop God eer wordt bewe zen, en hielden uiteraard hun levendige .erediensten waaraan hun naam was ont leend. Zekerheid Het aantal Shaker-gemeenschappen breidde zich in de volgende decennia ge staag uit. Het waren pastorale commu nes van handwerklieden en boeren, die zichzelf helemaal konden bedruipen. Ai- les werd gedeeld. Er werd zelfs geregeld van banen geruild, zodat niemand zich al te erg verveelde. De Shakers hadden niet veel nodig. Luxe was niet aan hen besteed; dat leid de maar af van het spirituele leven dat ze wilden. Moeder Ann Lee had hen ge- leerd, de eenvoud lief te hebben. Niet voor niets heet het bekendste lied van de Shakers: "It is a gift to be simple". Nieuwe volgelingen werden gevonden bij de Amerikanen die de zekerheid en de rust van de communes verkozen bo ven het onveilige bestaan in de wereld buiten. En bovendien gingen de Shakers er al gauw toe over, wezen onderdak te verlenen. Die ouderloze kinderen kregen onderwijs, hielpen mee bij het werk, en werden in de leer van de Shakers opge voed. Alle kinderen werd op hun 21e de keus gegeven: wil je hier blijven, of wil je weg? Velen trokken weg, omdat nu eenmaal weinigen uit overtuiging celibatiar wil len leven. Maar er bleven genoeg jonge ren over om het voortbestaan van de Shakers zeker te stellen. Werken was voor de Shakers meer dan alleen een ma nier om te overleven. Moeder Ann Lee had hen geleerd dat ze met hun werk God eerden. Daarom moest het werk ook goed zijn, en dat leidde tot een unieke traditie. De Shakers namelijk maakten zulke perfecte spullen, dat ze ook nu nog ge roemd worden. De rieten manden die ze maakten, waren perfect. De meubels die ze maakten waren simpel, zonder versie ringen ook hieruit bleek hun hang naar eenvoud maar eveneens perfect. De Shakers beslisten over alles ge meenschappelijk, zelfs over de vorm van een deurknop, de leuning van een stoel, de kraag van hun jas. Dat overleg, de constante discussie over alle aspecten van hun werk, stond aan de basis van heel wat uitvindingen. Het stond ook aan de basis van een geheel eigen Shaker stijl. Die eigen stijl, in combinatie met het vakmanschap waarmee de Shakers hun meubels en andere voorwerpen maakten, zorgde ervoor dat geleidelijk aan veel Amerikanen de Shaker-produk- ten als kunst gingen zien. Wie nu bij een Amerikaanse antiquair een simpele, niet eens erg oude Shaker- keukenstoel wil kopen, moet ten minste 2000 dollar bij zich hebben. En de prijzen stijgen snel. Het record werd onlangs bij een veiling gezet, toen een Shaker-kan delaar voor 154.000 dollar werd verkocht. Zelfs nieuwe, door niet-Shakers maar in de stijl van de Shakers gemaakte pro- dukten zijn duur. Shaker-achtige keu kenstoelen bijvoorbeeld met de karakte ristieke 'ladder-rug' kosten 350 tot 550 dollar per stuk. Dat is dus 650 tot 1000 gulden. Voor e-e-n enkele, dóódsimpele keukenstoel. Achteruit Terug naar de geschiedenis. Vooral na de Tweede Wereldoorlog ging het aantal Shakers snel achteruit. Zuster Frances Carr van de Shaker-gemeenschap in Maine vertelt hoe dat komt: "Ik was een wees en in de jaren '30, toen ik een jaar of tien was, werd ik bij de Shakers ge plaatst. Toen woonden hier nog 60, 70 volwassenen. Ik maakte deel uit van een groep van tien meisjes die door de Sha kers werden verzorgd. Ze leerden ons dingen als koken, naaien en weven, en er \yas een schooltje waar we les kregen". "Veel van de meisjes in mijn groep werden kort na de oorlog 21. Ze moesten dus toen beslissen of ze al dan niet wil den blijven. Nu was het toen een hele spannende tijd. Er was veel opwinding, er was een economische en culturele op leving, dus bijna iedereen vertrok". "De Shakers waren teleurgesteld", weet zuster Frances nog. "Je kon zien dat het hen pijn deed. Ze zetten niemand on der druk, maar toch kon je dat zien. Ik dacht: ze hebben zoveel voor ons gedaan, dat ik iets wil terugdoen. En dus bleef ik, zodat ik aan andere jongeren kon geven wat zij mij hadden gegeven". Het betekende dat ze op haar 21ste koos voor een celibatair leven. "Maar dat was nooit moeilijk", beweert zuster Frances, "want ik was met zo'n soort le- i opgegroeid. Er wordt mij vaak ge- 1 of ik het niet mis dat ik geen moe der heb kunnen worden. Mijn antwoord is dan: je hóeft geen biologische moeder te worden om moeder te zijn. Ik zorgde hier voor de jongeren". Maar dat werden er steeds minder. Vanaf de jaren '50 werden geen ouderlo ze kinderen meer bij Shaker-gemeen schappen geplaatst, en zo vergrijsden de Shakers langzaam maar onafwendbaar. Rebellen In 1957 besloten de ouderlingen van een leidend Shaker-dorp dat voor de Sha kers de tijd voorbij was. Zij kondigden aan voortaan geen nieuwe leden meer op te nemen in het Covenant, het grote boek waarin sinds de 18e eeuw alle Shakers met naam en toenaam vermeld stonden. Dat betekende in feite, dat de ouderlin gen de Shakers wilden laten uitsterven. Eén dorp, van de Shakers in New Glou cester, rebelleerde en zei nieuwe leden te willen blijven opnemen. Binnen de Shaker-gemeenschappen ontstond daarop een discussie over de vraag, of dat wel mocht. Iedereen, behal ve de Shakers in New Gloucester, vond dat het niet kon. Zuster Bertha en zuster Ethel uit Canterbury noemen de leden die na 1957 in de gemeenschap in New Gloucester werden opgenomen, dan ook geen 'brethren' en 'sisters' (de traditione le aanspreektitels) maar 'werkers'. In het Shakerdorp in New Gloucester wonen nu negen mensen, vijf oorspron kelijke Shakers en vier die na 1957 lid werden, en wier status dus discutabel Tot de laatste groep behoort de 34-jari- ge Arnold Hadd. Als 21-jarige hoorde hij over de Shakers en raakte hij geïnteres seerd. Hij schreef een brief, kreeg een hartelijke uitnodiging om te komen kij ken, kwam steeds vaker en besloot te blijven. "Omdat ik op zoek was naar een meer spiritueel leven, en hier precies vond wat ik zocht. Het betekende natuurlijk dat ik niet zou kunnen trouwen, maar dat vond ik niet erg. Dit leven maakt me erg geluk kig". "Mijn vader was er tegen, maar mijn moeder begreep het wel en had er vrede mee. Ze komt me nog steeds opzoeken", zegt Arnold die een veelheid van taken heeft in de kleine Shaker-gemeenschap. Maar de meeste tijd besteedt hij aan de kruidenhandel. De Shakers van Maine verbouwen kruiden, drogen die, verpak ken ze en verkopen ze. Tijm, basilicum en oregano verlaten in grote hoeveelhe den het dorp. Gevraagd naar de beschrijving van zijn dagindeling, vertelt Arnold: "De meesten van ons staan zes uur, half zeven op. Om tien over half acht is er een ge meenschappelijk ontbijt. Dan is er een gebedsdienst, gevolgd door werkzaam heden binnenshuis, koken, de admini stratie, dat soort dingen". Om half twaalf is er weer een gebeds dienst, daarna is het etenstijd. Arnold: "Meestal kookt zuster Frances, in de tra ditionele Shaker-stijl: eenvoudig maar voedzaam". Dan is het weer tijd om te werken, tot een uur of vier, vijf. Na enige ontspanning als het lezen van de krant is er weer een kleine maaltijd. Arnold: "Daarna werken de meesten van ons nog wat in de tuin of zo". Hij reageert geschokt op de medede ling dat die indeling nogal saai klinkt. "Oh nee. Nee, nee. Er is hier zo veel te doen. Ik heb een vriend die hij de Trap pisten is. Die moet zeven keer per dag aan gebedsdiensten meedoen. Dat is pas De Shaker-gemeenschap in New Glou cester accepteert nog steeds nieuwe le den. Zuster Frances beschrijft hoe dat gaat: "Als iemand werkelijk belangstel ling toont, kan hij eerst eens een week einde komen om te kijken hoe hij het vindt. Dan kan zo iemand een week blij ven, of een vakantie kunnen komen. Wie dan nog steeds Shaker wil worden, kan een jaar lang novice worden", zegt ze. Lang niet iedereen houdt het vol. Die gaat dan terug naar De Wereld, zoals de Shakers alles buiten hun dorp noemen. Zuster Frances: "En soms raden wij zelf mensen ook aan maar terug te gaan. Onze laatste novice bijvoorbeeld hebben we verteld dat hij niet kon blijven. Hij was wel spiritueel en werkte ook hard, maar hij hield niet van mensen. Dat is in een gemeenschap als die van ons nodig". Negen broeders en zusters in Maine en twee stokoude vrouwen in New Hampshire houden dus zo nog de Sha ker-traditie in ere. Bezoekers laten ze graag hun huizen zien, die van een onge wone schoonheid zijn. Ze zijn zo orde lijk, spaarzaam en simpel ingericht dat ze aan Zen-tuinen doen denken. Minder is meer, zo luidt de Shaker-esthetiek. Geïnteresseerden kunnen op zondag in Maine de eredienst bijwonen, waar ge beden wordt en oude Shaker-liederen als 'Come to Zion, sinsick souls' en 'Shake, shake out of me all that is carnal" worden gezongen. Gedanst wordt er allang niet meer. Broeder Arnold lachend: "Daar mee werd gestopt toen de eerste Shakers op leeftijd kwamen". Is er toekomst voor de Shakers? Broe der Arnold denkt van wel. "We hebben een paar aanvragen lopen, en ik denk dat daar wel nieuwe broeders en zusters tus sen zitten. Zuster Frances is voorzichti ger: "Het is moeilijk je onafhankelijk heid kwijt te raken. You're not your own person here". Maar ook zij is niet pessimistisch. Want tenslotte is er altijd nog de profetie van Moeder Ann Lee die ooit heeft ge zegd dat de Shakers een punt zullen be reiken waarop er minder van hen zullen zijn dan vingers aan een kinderhand. Daarna, heeft ze gezegd, zal hun aantal weer groeien. En daar geloven de Sha kers heilig in. De eigen stijl, in combinatie met het vak manschap waarmee de Shakers hun meubels en an dere voorwer pen maakten, heeft ervoor ge zorgd dat veel Amerikanen de Shaker-produk- ten als kunst zijn gaan be schouwen. Wie nu bij een anti quair een sim pele, niet eens erg oude Sha ker-keukenstoel wil kopen, moet dan ook ten minste 2000 dol lar bij zich heb ben. En de prij zen stijgen snel. «i i wms' a *£D L AC jaabüuW s. $a(KL3»j 1 pram»,; j EB ,-E tsaSEStS&Mi

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19