'Dioxine-uitstoot al jaren bekend' Stichting Natuur en Milieu: de overheid is laat met sluiten van vuilverbranders Slechts drie van de twaalf ovens voldoen aan normen ZATERDAG 21 JUL11990 EXTRA bjjlag^jaiujemidscwalph^ PAGINA 17 De Vereniging van Afvalverbrandingsinstallaties maakt zich ernstig zorgen over de sluiting van steeds meer verbrandingsovens in ons land. De afgelopen maan den werden drie afvalverbrandingsinstallaties gesloten omdat ze teveel dioxine uitstootten. Storten van afval levert volgens de vereniging op de lange termijn meer problemen op voor het milieu dan de te hoge dioxine-uitstoot bij verbranding. Minister Alders (VROM) vindt het desondanks toch beter om met verbranding te stoppen. De bewindsman is het niet eens met het verwijt van de Stichting Natuur en Milieu dat de overheid traag heeft gereageerd op het dioxine-probleem. Vol gens woordvoerder Reijnders heeft Natuur en Milieu er al vijfjaar geleden op ge wezen dat er aanzienlijke problemen waren met dioxine. De stichting pleitte toen ook voor een verbod op het telen van groenten binnen een straal van een kilometer rond de verbrandingsinstallatie. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu meent dat de overheid juist adequaat op de ontwikkelingen heeft gereageerd. "Het was wetenschappelijk niet eerder mogelijk dioxine te meten in melkvetten en in de schoorstenen van de vuilverbranders". Van de twaalf verbrandingsovens die ons land telt, voldoen er slechts drie aan de geldende milieunormen. door Theo Haerkens In amper drie maanden tijd zijn in ons land drie vuilverbrandingin stallaties gesloterf omdat ze teveel van het uiterst giftige dioxine de lucht inblazen. In april gingen de vuilverbranders in Alkmaar en Zaanstad dicht, afgelopen week volgde die in Leeuwarden en in sep tember moet de oven in Leiden wor den gesloten. Zoveel daadkracht zijn we in ons land niet gewend als het gaat om de bescherming van natuur en milieu. Is het de overheid nu ineens ernst met de aanpak van de milieuvervui lende activiteiten? De stichting Na tuur en Milieu in Utrecht vindt dat dat nogal meevalt. Woordvoerder Lucas Reijnders wijst erop dat het al heel wat jaren bekend is dat vuil verbranders dioxine uitstoten en zelfs vormen. Inmiddels is duidelijk dat van de twaalf vuilverbrandings installaties in ons land er niet meer dan slechts drie voldoen aan de gel dende milieunormen. Reijnders: "Vier, vijf jaar gelden hebben wij er al op gewezen dat er aanzienlijke problemen zijn met dioxine. Op basis van publikaties in het buitenland pleitten wij er toen al voor in een straal van één tot twee kilometer om een vuilverbrander geen voedsel meer te verbouwen". Deze publikaties gingen over on derzoek in Duitsland, Groot-Brit- tannië en België, waar gewerkt wordt met vuilverbranders die erg lijken op de onze. Maar ook in Nederland is in het verleden al het nodige onderzoek gedaan op dit gebied. De Universi teit van Amsterdam - waar Reijn ders zelf sinds '88 als hoogleraar aan is verbonden - toonde begin jaren tachtig al hoge concentraties dioxine aan in de omgeving van de vuilverbranders in Zaanstad en Amsterdam. Domino-effect Natuur en Milieu vindt het jammer dat er zoveel tijd is verstreken voor dat er werkelijk maatregelen wor den getroffen. Maar de organisatie is niet verbaasd dat er nu uiteinde lijk toch wat gebeurt. De bezorgd heid van de veehouders in de buurt van de Afvalverwerkingsinstallatie Rijnmond, begin dit jaar, over de aanwezigheid van dioxine in de melk van hun koeien, zorgde ervoor dat de overheid niet langer meer kon afwachten. "Toen de ene vuil verbrander werd aangepakt, kon den de andere niet ongehinderd verder werken. Het domino-effect zorgde ervoor dat ook de andere in stallaties werden aangepakt", re construeert Reijnders. Het ministerie van vrom heeft een andere lezing en houdt het er op dat de overheid juist buitengewoon adequaat reageerde op de ontwik kelingen. Wetenschappelijk was het nog niet eerder mogelijk dioxine te meten in melkvetten en de schoor stenen van vuilverbranders, aldus het ministerie. "Toen dat wel kon, is onmiddellijk ingegrepen en zijn er normen vastgesteld van wat wel en niet toelaatbaar was". De affaire rond de Afvalverwer- kingstinstallatie Rijnmond maakte duidelijk dat het zo niet langer kon. De boeren wisten niet meer wat ze met hun melk aan moesten en de consument toonde zich uiterst wan trouwend tegenover het produkt. Was melk nog wel goed voor elk? Toen duidelijk werd dat de vuil verbranders in Alkmaar en Zaan stad niet aan de eisen voldeden en eveneens dioxine verspreidden, werd in overleg met het college van Gedeputeerde Staten besloten de installatie in Alkmaar zo snel moge lijk stil te leggen. "Het was een nieuw probleem voor ons en ook voor de provincie", aldus de woord voerder van het ministerie. GS nam even de tijd om de oven in Alkmaar stil te leggen. Tenslotte werd er dagelijks ongeveer 300 ton afval verbrand en daar moest de provincie wel ergens anders mee heen. Tegelijkertijd nam GS het be sluit dat ook de oven in Zaanstad, met een vergelijkbare capaciteit, dicht moest. Vrom vond het rede lijk Noord-Holland wat tijd te gun nen om voor dit probleem een op lossing te vinden. Veel kwaad was daar niet van te t De vuilverbranding in Leiden. Dicht in september. verwachten. De melk van de boer derijen in de buurt van de afvalver werkingsovens werd immers met andere melk vermengd, zodat het dioxine-gehalte daalde en boven dien zouden de besmette koeien niet van de ene op de andere dag 'schone' melk geven. Toen GS be sloot het afval dat nu niet meer kon worden verbrand, dan maar tijde lijk te storten, was de zaak snel be keken en gingen beide installaties plat. In Leeuwarden ging het afgelo pen week allemaal razendsnel. De AFVALOVENS EN HUN CAPACITEIT tonnen; totaal 2.780.000 ^LE0"UWARDEN fOLAF 65.000 alkmaar 110.000 zaanstad 110.000 leiden 90.000 jsf GEVULEI amsterdam A.V. A'dam idenhaag 395000 Ui 285.000 [li rotterdam rijnmond [H «UrOTEB 290.000 A.V.R. m 1.000.000 i1 roosendaal dordrecht 20000 gevudo 120.000 arnhem 220.000 nijmegen A.R.N. 75.000 anp bron: ministerie van VROM provinciebestuurders hakten hier onmiddellijk de knoop door en pro beerden het afval dat zij niet meer zelf kunnen verwerken, bij de buur provincies te slijten. "Wij gunden ze iets meer tijd, maar we zijn gelukkig dat GS zijn verantwoordelijkheid op deze manier heeft genomen", al dus het ministerie. Ondeugdelijk Van de twaalf vuilverbrandingsin stallaties die ons land begin dit jaar telde, voldoen er slechts drie aan de eisen die nu worden gesteld: de Alleen de ovens in Nijmegen, Dordrecht en Duiven bij Arnhem voldoen aan de eisen. De andere, die stuk voor stuk oudere zijn deugen mniet en stoten teveel giftige stoffenm, uit. ovens in Nijmegen, Dordrecht en Duiven bij Arnhem. De andere, die stuk voor stuk ouder zijn, deugen niet en stoten teveel giftige stoffen uit. Rook uit de schoorsteen van een vuilverbrander mag niet meer dan 0,1 nanogram (1 nanogram is een miljardste gram) dioxine bevatten. De oven in Amsterdam-Noord is verouderd en gaat in 1993 dicht als de nieuwe afvalverbrandingsoven in het westen van de stad wordt ge opend. Nieuwbouw staat ook op het programma in Den Haag en deze nieuwe oven moet tevens de Leidse vuilverbrander vervangen. De in stallaties in Rijnmond en Rotter dam worden opgeknapt. Die in het Brabantse Roosendaal is nog niet onderzocht, maar verwacht wordt dat ook daar de installatie niet aan de normen voldoet. De meeste vuilverbrandingsin stallaties gaan ongeveer twintig jaar mee en zijn dan verouderd, omdat ze niet meer voldoen aan de normen voor de uitworp van schadelijke stoffen, die van jaar tot jaar worden aangescherpt. En dat betekent dat de installaties steeds moeten wor den gemoderniseerd. Een voorbeeld: de installatie in Dordrecht, in 1972 in gebruik geno men, voldoet op dit moment aan de richtlijn Verbranding 1985, maar niet aan de verscherpte normen die in 1989 zijn vastgesteld en in '93 van kracht worden. De exploitant, meestal een sa menwerkingsverband van een aan tal gemeenten al dan niet met de provincie, heeft de keuze om de oven te verbouwen en aan te passen i richtlijn of tegen die tijd een .nieuwe oven bouwen. Al leen op die manier worden de ver beterde technische mogelijkheden optimaal benut. Tweede keus De provincie Noord-Holland stort voorlopig haar afval, nu dat niet meer kan worden verbrand. Dat is weliswaar in strijd met het beleid van het rijk, maar veel keus is er niet. Het ministerie streeft op de eerste plaats naar hergebruik en het voorkomen dat er afval onstaat. Verbranden en storten zijn duide lijk tweede keus omdat dat slecht is voor het milieu en het laatste ook nog eens teveel ruimte in beslag neemt. "Slecht verbranden is slech ter dan matig opslaan", aldus de vrom-woordvoerder. Hij erkent dat het verbranden over een aantal ja ren niet alsnog kan, al is het maar omdat de capaciteit daarvoor ont breekt. Natuur en Milieu is het met het of ficiële prioriteitenlijstje van vrom van harte eens, maar Reijnders merkt fijntjes op dat het lijstje al wel zo'n jaar of tien twaalf bestaat. "Het is indertijd in de motie-Lan- sink vastgelegd en door de hele Ka mer aanvaard". In de praktijk komt van deze mooie voornemens maar weinig te recht. Reijnders wijst er op dat er wel erg veel plannen bestaan voor nieuwe verbrandingsovens, onder meer in Brabant, Limburg, Den Haag en Rijnmond, terwijl in Am sterdam de bouw van een nieuwe oven in volle gang is. Daar komt nog bij dat van techni sche oplossingen zoals het aan brengen van rookgasreinigers wel erg veel wordt verwacht. "Wat moet er gebeuren met de dioxine in die filters?" vraagt Reijnders zich hardop af. "Verbranden is geen me thode, het is alleen maar het behou den van de ellende". Pillen Volgens de hoogleraar moeten al leen overtollige pillen, ziekenhuis- en kleine hoeveelheden chemisch afval worden verbrand. Voor de rest moet wat anders worden bedacht. Reijnders wijst er op dat bij ver branding van kunststoffen als pvc en zelfs van groente-, fruit- en tuin afval juist dioxines worden ge vormd. De zouten die dit plantaar dige afval bevat, worden bij ver branding omgezet in dioxine. Iets wat in de wetenschappelijke wereld onomstreden is. Plantaardig afval volgens de medewerker van Natuur en Milieu goed voor een derde van de dioxine- vorming kan veel beter worden omgezet in compost, zo erkent ook het ministerie van vrom. Geschei den inzamelen van dit materiaal zou de berg te verbranden afval aardig terugdringen en bovendien het ver brandingsproces in de ovens min der storen. Het vocht in dit afval tempert de temperatuur in de ovens, wat het eindresultaat niet be paald ten goede komt. Als er geen pvc meer wordt verbrand Reijn ders bepleit sterk terugdringen van het gebruik ervan scheelt dat nog eens zestig procent. Minder optimistisch hierover is dr. ir. E. de Leer, hoofd van de afde ling analytische chemie van TNO in Delft. "Het verwijderen van pvc uit afval heeft bij proeven niet geleid tot dramatische vermindering van de dioxine-uitstoot. Als er 100 nano gram per kubieke meter lucht vrij komt, zoals bij de installatie in Leeuwarden, kun je dat wel met dertig procent terugdringen. Maar 0,1 de nu geldende norm haal je niet". "Slimme technische trucs" zoals het filteren van de rookgassen helpt ook wel, maar eigenlijk moeten pvc en andere stoffen die chloor bevat ten bij 1300 tot 1400 graden Celsius worden vernietigd in een oven voor chemisch afval. In een gewone ver brandingsoven wordt in de koudste zones niet eens 850 graden gehaald en kunnen uit de onverbrande ele menten gemakkelijk schadelijke stoffen ontstaan als koolmonoxide en dioxine. Maar het blijft erg moei lijk een volledige verbranding te ha len". Aantrekkelijker Vooralsnog ziet Natuur en Milieu in de huidige ontwikkelingen ('We zyn er natuurlijk wel bly mee') nog niet die grote sprong voorwaarts die werkelijk nodig is. In de hoge kos ten die met nieuwbouw en moder nisering van de bestaande ovens ge paard gaan, ziet Reijnders echter een nieuwe stap in de goede rich ting. "Als het verwerken van afval duurder wordt, wordt het econo misch veel aantrekkelijker om ein delijk echt eens iets te doen aan de produktie van al dat afval".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17