Sprinters zitten zonder werk 'LeMond moet met zo kleinzielig doen Rooks In de Ronde Steven Rooks gaat het anders doen TOUR'90 Bontempi wint etappe met merkw aardige solo-actie 182,5km ZATERDAG 21 JULI 1990 PAGINA 13 LIMOGES Gironde, Dordogne, Limousin, streek boven Bor deaux dat is dus wijn. Wie daar passeert moet wel stoppen om tenminste het huiskamerrek bij te vullen. Er komt een man in sportbroek naar buiten, ziet de auto, en roept: 'Ah, Zoetemelk, Zoetemelk'. Hij heet Robert, heeft zelf Genua-Nice in de jaren vijf tig gewonnen, zegt hij, speelde nog voor kok tijdens Zoetemelks zesdaagsen. Binnen zit Jean-Pierre Genet, oud ploegmaat van Zoetemelk, en als zodanig nog mooi alle Belgen bij de neus nemend in Marche-en-Famen- ne. Tour 1971. De begroeting is har telijk, Genet is niet langer meeloper in de Tour, hij heeft het te druk met de wijn. Evenals Robert. Die vertelt van Poulidor, de held van deze streek. Robert is in 1976 ook in de Tour ge weest, een van de topjaren van 'Poupou'. Hij mocht aardewerken bordjes verkopen, met de beeltenis van een fietsende Poulidor midden- op, en een uurwerk als extraatje er- bij. Kostte twintig franc het stuk, heeft hij er in drie Tourweken tijd een miljoen van verkocht. EEN MILJOEN! Twee Touren later stond de totaal-teller stil op twee miljoen driehonderd duizend. En toen had hij zich van de winst deze uiterst fraaie 'propriétaire' kunnen kopen. Eigenaar van een wijngaard om u tegen te zeggen, in een van de beste streken van Frankrijk wil een Fransman nog meer' „O la la, monsieur, die bordjes... Dat was handel. Kijk, daar hangt er nog een aan de muur". Een kilometer of veertig oostelijker rijdt de gele trui van de Tour de France 1990. Luisterend naar de prachtige naam van Claudio Chiap- pucci. Eenmetertweeénzeventig klein, 67 kilo licht. Sinds de tijdrit in Villard de Lans de man om wie de Van der Poel boos op Ducrot LIMOGES - Adrie van der Poel werd verwacht in Limoges. Hij arriveerde er ook, zij het niet als eerste. En daar was het Van der Poel, tot gisteren een van de meest kleurloze Tourrenners, wel om te doen. Dat had alles te maken met de plaats van aan komst, Limoges dus. Op een steenworp afstand van deze stad, in Saint Leonard-de-Hob- lanc, staat het huis van schoon- pa Poulidor en dan krijg je als wielrenner 'moraal'. Van der Poel was overigens niet de enige die met snode plannen aan het vertrek, in Cas- tillon-la-Battaille, even ten noordoosten van Bordeaux, had gestaan. Datzelfde gold Frederic Brun en Luc Leblanc, twee ren ners van de streek. Het lukte hen, in tegenstelling tot Van der Poel, echter niet zich in een goe de uitgangspositie voor de ritze- ge te manoeuvreren. Van der Poel was present toen na 110 ki lometer een kopgroep van 14 ontstond. Later sloten, harde jacht, nog eens zes Bij die twintig lei ders zaten vijf Nederlanders, be halve Van der Poel ook nog Maarten Ducrot, Twan Poels, Jos van Aert en (in tweede in stantie) Jelle Nijdam. De demarrage van Bontempi, op 30 kilometer van de aan komst, bleek een streep door de rekening van Van der Poel. 'Poupoel' probeerde de schade nog wel te herstellen, maar kreeg geen enkele steun. Van der Poel: „Ze wisten, denk ik, wat ik hier van plan was. Zij hadden duidelijk hun koers op mij afgestemd. Dat kan gebeu ren, je moet ook een beetje ge luk hebben met zo'n ontsnap ping". Alleen Nijdam wilde nóg wel een duit in Van der Poel's zakje doen. Daarentegen betichtte de Brabander zijn landgenoot Du crot van pure tegenwerking. „Wat hem bezielde, weet ik niet. Hij fietste zo raar, zat de hele zaak te verzieken". Dat schoot weer in het verkeerde keelgat van Henk Steevens, de assis tent-ploegleider van TVM die achter de kopgroep heeft gere den. „Die Van der Poel", ripos teerde Steevens, „moet eens een bril kopen. Dan kande het beter zien. Ducrot heeft, toen Bon tempi weg was, zeker niet min der kopwerk gedaan dan Van der Poel. Misschien zelfs wel meer. Die Van der Poel heeft al tijd wat te zeuren". Jelle Nijdam bevestigde de zienswijze van Steevens. „Du crot heeft zijn werk zeker ge daan, daar is het een veel te col legiale renner voor". Ook voor zijn ploegleider Walter Go- defroot had Van der Poel nog een 'lekkere kat'. Die kreeg weer eens een brevet van onvermo gen van zijn kopman opgespeld. Van der Poel: „Met zo'n ploeg kun je ook niet winnen hier, veel te defensief ingesteld". Tour draait, de boterbloem van het peloton. Zevenentwintig jaar, maar de hartedief van iedereen. Chiappucci weet, dat zijn klok de alarmfase nadert. Vijf seconden verschil met Greg LeMond. Een, twee, drie, vier, vijf, zes en zijn gele droom is over. Zaterdagmiddag, bij het schilderachtige Lac de Vassiviè- re en Limousin zal hij voor de laatste maal in het geel gehuld gaan. De epiloog, de poen en de hulde, zijn voor de Yank. Tenzij... De laatste dagen is er een woor denstrijd gespeeld, die op grote ner vositeit bij LeMond duidt. Hij pro beert zijn voornaamste (enig over gebleven, of toch niet, Breukink?) tegenstander af te bluffen met de grote bek van de Amerikaanse vechter, die er genoeg van heeft dat het Italiaanse onderdeurtje met alle harten is gaan lopen. Paniek LeMond was in paniek, woensdag wat op de Marie Blanque, toen hij lek reed. Maar hij was onredelijk, toen hij 'Cappuccino' in de hoek zette van de onsportievelingen. Hij noemde Claudio zelfs een 'piccolo corridori', een kleine coureur. Om dat hij had aangevallen, toen Le Mond zonder wiel en... zonder assis tentie stond. Bernard Hinault, vier Touren ge leden nog in een zenuwenoorlog verwikkeld met de Amerikaan, vindt het beneden niveau het ge kwek van 'The Crack'. „Een van de grondregels vanv het wielrennen is, dat je je tegenstanders niet moet de- ^et 20e etappe |u^rou* 21 juli 45,5 km Orladeix Claudio Chiappucci heft het glas op zijn gele trui. Waarschijnlijk voor het laatst. ANP) °P de Maar die tot deze Tour onbeduiden: de Italiaan? fiets uit, niet met woorden Hoe snel een mens vergeet. Chiappucci heeft er zijn schou ders maar over opgehaald. En „Die", kleineert LeMond op nieuw, „alleen maar zo hoog staat, dank zij die tien minuut dertig nuut of drie moeten zijn. Maar wie geel draagt, krijgt vleugels. „Ik start drie minuten na hem, dat motiveert. Bovendien, hij kan me niet inhalen". Verwondingen rpraghptfl^d°pn n'S ïnnr 7"°rCar" de eerste zondagmor6en"-Alsof"Le' Toch, nogmaals: normaal gespro- betaald, en niet door Z' Hij zegt er ook nog iets achter: „LeMond heeft kennelijk meer vrienden in het peloton dan ik. Mijn ploeg reed alleen, hij kreeg hulp van alle kanten. LeMond moet niet zo kleinzielig doen". Vechtertje Mond niet zelf tot de pardonneurs had behoord, niet zelf ook ploeg maat Pensee vrij baan had gegeven. LeMond dus op de bluftour tegen een Chiappucci, die verbeten pro beert stand te houden. Normaal zou het verschil over 44,5 km een mi- ken kan LeMond deze 'match' niet 'Andreotti', noemen de tifosi Chi appucci, omdat hij net als de Itali aanse president het hoofd enigszins tussen de schouders verbergt, maar stand houdt 'tot in den doet'. De eer ste man van Italië heeft al laten we ten met die keuze te zijn ingeno men. Claudio heeft het land op- tot onverwachte sportieve r verliezen. Of er moeten alsnog hoogte doen stijgen. complicaties optreden met zijn Claudio Chiappucci, tot in Parijs wonding aan het zitvlak. Vorig jaar 'Maglia gialla', gele trui? De apo- deze tijd begonnen de urinewegen théose van vorig jaar z „Ik was nog maar net beroepsren ner. In een koers in Frankrijk zag ik een iel ventje in de ploeg van Bernard Hinault. Het was het voorjaar van '83. Hij viel me ab soluut niet op, toen. Alleen dat-ie zo'n grote versnelling reed. Ik ken de zijn naam niet eens. Daar is wel het een en ander aan veran derd. Dat ventje van toen staat morgen, wie twijfelt daar nog aan, op de Champs Elysées voor de derde keer in de gele trui. Greg Lemond, zo langzamerhand een fenomeen. Ik mag zeggen dat ik Lemond aardig goed ken. Ik heb de afgelo penjaren veel met hem gesproken. Zo krijg je een beetje inzicht in hoe hij in elkaar steekt. Nee, een moei lijke jongen is hij niet. Hij is heel openhartig, gemakkelijk te bena deren. Maar vóór alles is Greg Le mond een Amerikaan. Dat wil zeggen: een bluffer, overlopend van zelfvertrouwen, een vechter en een zakenman. Die kwaliteiten maken je een zeer goed renner. Wat is er nou zo bijzonder aan Greg Lemond? Ik heb het me ook vaak afgevraagd. Waar de meeste renners het na de Alpen wel een beetje gehad hebben, wordt Le mond gewoon met de dag beter. Dat is opmerkelijk. Hij verbetert elke dag. Komt eigenlijk slecht aan de start, maar in Parijs is-ie in een bloedvorm. En dan denk je, hoe krijgt-ie het wéér voor elkaar. In de Trump Tour werd hij in mei iedere dag op minstens een half uur gefietst. In de Giro moest hij er een paar dagen later op het eerste het beste viaduct al af. En in de Tour rijdt hij iedereen er af. Hoe kan dat nou? In wezen is het heel simpel. Hij heeft heel veel wedstrijden no dig om in vorm te komen. Maar in de aanloop naar de Tour forceert hij nooit. Geen moment. Hij zal nooit zijn reserves aanspreken. En al valt iedereen hem af, al wordt hij in de pers afgemaakt, daar trekt hij zich niets van aan. Daar heeft hij gewoon maling aan. De Tour, daar draait alles om. En je ziet het, hij krijgt wéér gelijk. Dat is wat hem zo bijzon der maakt: hoe hard hij ook bluft, hij heeft steeds gelijk. Natuurlijk is het gok. Ik bedoel, één valpartijtje of een verkoudheidje en je hele jaar is naar de knoppen. Maar blijk baar is men bereid die gok te ne- Lemond is een typische renner uit de stal van Guimard. Geen klimmer bij uitstek, maar een pu re machtrenner. Net als Bernard Hinault draait Lemond een enor me versnelling. Dat verklaart ook het feit dat Hinault en Lemond veel tijdritten wonnen. Zij trap pen versnellingen die de rest van het peloton nauwelijks rond krij gen. Daar werd in die ploeg ont zettend op getraind. Met succes, want Hinault en Lemond hebben toch een paar gele truien bij el kaar gefietst. Hinault molde z'n knie door dat enorme verzet, ik denk dat Lemond het geluk heeft gehad er twee jaar uit te zijn ge weest. Hij zelf ziet dat anders. Als ik dat jachtongeluk niet had ge had', zei hij vorige week Tour nog tegen me, 'had ik die Tour straks voor de vijfde keer gewonnen'. Niet dat het hem wat uitmaak te, want, voorspelde hij, ik win die Tour gewoon nog twee keer. Hij is er toe in staat. Lemond kennende is dat geen grootspraak. Het vechtertje uit Uboldo, Varese, weet dat hij de Tour, als hij die van middag definitief uit handen moet geven, op een deel van het Tourpar koers heeft verloren, waar hij zeker ook alleen stond: vorige zaterdag, in de rit naar Saint Etienne. Waar hij en zijn Carrera's blind trapten in de val, die de Z's van LeMond hadden opgezet met Pensee. „Dat was dom van me", erkent hij nu, „ik had er nooit achter moeten rijden. Ik had moeten weten, dat de rest tegen mij zou gaan samenspan- En een beetje gelijk heeft hij wel. De gevestigde orde staat nooit klaar om nieuwkomers met gejuich te ontvangen. LeMond/Delgado, of LIMOGES Steven Rooks gaat de Tour van 1991 heel anders aanpak ken. Een deel van zijn voorberei ding komt in Mexico te liggen, waar de kopman van Post van plan is een paar weken op hoogtestage te gaan. Rooks, dit jaar hopeloos falend, en eindigend op 40 minuten van de winnaar, kondigde deze week al aan, dat hij volgend seizoen slechts één grote ronde op zijn programma neemt, de Tour. „Ik heb gemerkt, dat ik dit jaar te weinig reserves had om tegenslag te overwinnen. Die wil ik nu in de voorbereiding gaan opsparen". In januari is een drieweekse stage gepland op 2800 meter hoogte in Mexico. Hij is er over getipt door zijn Oostduitse ploegmaat, groene- truidrager Olaf Ludwig. Ludwig heeft er destijds met de DDR-selec- tie een olympische voorbereiding afgewerkt. „Het is op een goeie hoogte, maar toch met voornamelijk vlakke we gen. Ik wil er met een man of vier heen. Van Poppel is al in, en Theu- nisse ongetwijfeld ook. We moeten nog een vierde vinden, dat is mak kelijker met trainen". Na de hoogtestage rijdt Rooks een aantal voorjaarsklassiekers, vervolgens gaat hij een poos naar Sankt Moritz, Oostenrijk, om zich voor te bereiden op de Tour. Rooks hoopt dezer dagen ook weer zo snel als mogelijk contact te hebben met Theunisse, die een tijd je in Val Thorens heeft vertoefd. „Ik wil wel eens weten wat zijn preciese plannen zijn". Door Peter Ouwerkerk en Dick Heuvelman LIMOGES Als het ergens aan ontbreekt in deze Tour de France, is het wel aan werkgelegenheid voor sprinters. De rappe jongens rijden een beetje voor spek en bonen door het land van Marianne, De één, zoals Jean-Paul van Poppel, wordt daar moedeloos van, de ander gaat op zoek naar an dere wegen die naar 'Rome' leiden. De Italiaan Guido Bon tempi bijvoorbeeld, ploeggenoot van gele truidrager Clau dio Chiappucci. Hij liet zich gisteren in de snikhete Li mousin omscholen van sprinter tot solist. Bontempi, vanwege zijn imposante gestalte ook wel 'de buffel' ge noemd, slaagde meteen. Cum laude zelfs. Hij gaf liefst negentien min of meer serieuze achtervolgers op ver bluffende wijze het nakijken in Li moges. Sinds zijn debuut bij de profs, in 1981, had Bontempi zich nog nim mer aan een eenmansactie ge waagd. Zijn zegepralen pleegt hij aaneen te rijgen via razendsnelle rushes naar de meet. Op die manier streek hij 66 keer de eerste prijs op. Voor de verandering, en wijs gewor den door het sprinterséchèc in deze Tour, wilde hij het in Limoges eens anders doen. Bontempi: „Toen we met die twintig man weg waren, merkte ik dat er van enige samen werking geen sprake was. Daarom heb ik het maar eens alleen gepro beerd. Voor het laatst heb ik dat in mijn amateurtijd gedaan". Bugno De triomf van Bontempi in Limo ges accentueerde nog eens de hoog conjunctuur die het Italiaanse wiel rennen momenteel doormaakt. Het wielerjaar '90 zal, dat staat nu al vast, ingaan als het jaar van de 'cor ridori Azzurri'. Eerst, via Argentin en Bugno, dominant in het klassie ke voorjaar. Dan nog eens Bugno, die na zijn onbedreigde zege in de Ronde van Italië de nieuwe aan voerder van de wereldranglijst' is geworden. En nu, tijdens het abso lute hoogtepunt van het seizoen, is het weer prijs. Tot dusver hebben Italianen het grootste deel van de Tour-koek opgeëist. Met vijf ritze- ges Bugno (2x), Argentin en Ghi- rotto gingen Bontempi voor voe ren ze het landenklassement aan. Nederland is met eentje minder een eervolle tweede. En dan is daar nog Claudio Chiap pucci, de gele hartendief van deze ronde die pas wellicht vandaag van zijn troon zal worden gestoten door Greg LeMond. In schril contrast hiermee staat de depressie die het Franse cyclisme bestookt. Voor het eerst sinds 1925 staat er geen Fransoos in de top-10 van het klas sement. Men moet het doen met de veertiende plaats van de jongeheer Philipot. Wederopstanding De wielerwereld toont zich zeer in genomen met de wederopstanding van de Italiaanse wielrennerij. Een verdienste van vooral Francesco Moser. De laatste echte 'campionis- simo' vond het maar niks dat zijn collega-landgenoten liever de ge makkelijkste weg plachten te kie zen. Moser probeerde hen ervan te overtuigen dat je als prof het moei lijke werk niet diende te schuwen. Moser hield het niet bij woorden, in daden ging hij ook voor. Zo won hij drie keer in successie (1978-1980) het bonkende gevecht tegen de kas seien die tussen Parijs en Roubaix liggen. Het baanbrekende werk van Moser kreeg geruime tijd maar wei nig respons. Ex-wereldkampioen Fondriest was na Moser een van de weinigen die zich niet afliet schrik ken door hardere Westeuropese koersen. Fondriest ging zelfs nog verder. Hij ging een cursus volgen die hem de Franse taal, de voertaal binnen het professionele peloton, machtig maakte. Dit jaar lieten ook Argentin en Bugno zich meer bui tenshuis gelden. Por Geheel vrijwillig doen ze dat trou wens ook weer niet. De heren krij gen af en toe een por in de rug van hun sponsors. In het verleden wa ren dat niet al te grote bedrijven, Erik Breukink vult zijn vochtgehalte aan in de Ftanse hitte. Persfotograaf wordt dupe van boze herders LIMOGES (ANP) - De Tourkara vaan is gisteren weer gehinderd door demonstranten. In het plaatsje Flavignac, op 23 kilometer van Li moges, hadden protesterende her ders de weg gebarricadeerd met hooibalen, boomstammen en trac toren. De wielrenners hebben niets van de manifestatie gemerkt. De Tour directie greep, zoals in de eerste week van de Ronde van Frankrijk, tijdig in en leidde het peloton om. De Nederlandse fotograaf Rien Zilvold werd echter het slachtoffer van een aantal verhitte herders, die spullen uit zijn auto wilden slepen op het moment dat hij foto's van de actie wilde maken. Toen hij verhaal ging halen, sta ken ze een band lek en beschadig den met een mes de lak van zijn voertuig. De fotograaf heeft aangif te gedaan bij de commandant van de Gendarmerie die de Tourkara vaan begeleidt. De herders hielden de demon stratie uit onvrede over het feit dat prijs van een kilo schapevlees tot 6 Franse francs is gedaald. Delgado sneller LIMOGES (ANP) - In de drie ritten tegen het horloge blijkt Erik Breu kink vier tellen langzamer te heb ben gereden dan de Spanjaard Pe dro Delgado. In de proloog in Futu- roscope won hij één tel op de num mer drie van het algemene klasement, in de tijdrit tussen Vittel en Epinal was hij 35 secondenlang- zamer dan 'Perico'. De klimtijdrit van Fontaine naar Villard de Lans won Breukink met 30 seconden voorsprong op de Tourwinnaar uit 1988. Zaterdag verdedigt Breukink aan het meer van Vassivière op heuvel achtige wegen over 45,7 km een voorsprong van elf seconden op Delgado. „Ik heb het vandaag rustig aan gedaan", liet de Nederlander gisteren in Limoges weten. „Ik heb mijn krachten gespaard voor zater dag. Ik moet zeker van Delgado kunnen winnen." In 1985 werd op hetzelfde traject ook een race tegen de klok gehouden. Winnaar werd Greg LeMond in 1.02.51 (gem. 43,627 km/u). veelal actief in de ijs- en koelkast branche. Vandaag-de-dag zijn de geldschieters van Italiaanse ploe gen groter en bovendien ook inter- nationaler georiënteerd. Zij haken gretig in op het beleid van de Neder landse wielerbobo Hein Verbrug- gen, die zich al enkele jaren profi leert als geesteskind van de mondialisering van de wielersport. De Italiaanse wielerwereld, conser vatief als die is, stond daar aanvan kelijk zeer gereserveerd tegenover. Die houding heeft men sinds kort laten varen en levert, tot vreugde van de tifosi, allesbehalve windeie ren op. Bontempi was ook een van de renners die wel heil zag in de lijn Moser. De man die in 1986 met drie overwinningen in de Tour en liefst vijf in de Giro tot sprintkoning werd gekroond, toog dat jaar ook naar West-Europa. Daar kwam hij tot de ontdekking dat er in regen, wind en voorjaarskou ook hele leuke dingen voor hem binnen bereik lagen, zoals de klassieker Parijs-Brussel ën Gent-Wevelgem. Buffel De afgelopen twee jaar leek Bon tempi (30) op zijn retour. In 1989 slaagde hij er zelfs niet in ook maar een wedstrijdje te winnen. Dit sei zoen is 'de buffel' weer vanouds sterk, getuige zijn zes laureaten tot nu toe. Als het op pure, explosieve sprintsnelheid aankomt, heeft hij zonder meer ingeboet. Toch was hij in Le-Mont Saint-Michel, de enige keer in deze Tour waar de sprinters een beetje aan hun trekken konden komen, een goede tweede achter de verrassende Belg Johan Museeuw. In de negentiende etappe van de Tour de France 1990 ontdekte Bon tempi op zijn 'oude wielerdag' dat hij meer kan dan alleen sprinten. Zijn solonummer mocht er wezen, aldus Jelle Nijdam, een van de ren ners die vergeefs jacht had gemaakt op de Italiaan. Nijdam: „Die vent moet bere-, beresterk hebben gere den. Ik heb het geprobeerd, maar kon er doodgewoon niet bijkomen. Dan moet je toch hard gaan". Patstelling Kelly LIMOGES (ANP) - Tussen Sean Kelly en PDM is een patstelling ont staan. Afgelopen dagen onderhan delden manager Krikke en ploeglei der Gisbers met de zaakwaarnemer van de Ier over een contractverlen ging. De partijen kwamen niet tot over eenstemming. Belangrijkste knel punt is dat PDM het basis-salaris wil verlagen, maar als compensatie een premiestelsel invoert. 21e etappe lu^rou^ PARIJS rhotQoirf«rtChavillen° Meudoni2i,5to Chaleaufort ^Pne.skm 102,5 km YvelinesOy^ BRETIGNY aZr SURORGE 78km Oy fS AngervilliersO 71 km A Dourdan f ö'5ta0N-or> Sl Villeconins?,5km XV Etréchy «.5 km _32llm I n CrtriA Aliif

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13