si Fokker bouwt mee aan astronomische satelliet Hét antwoord op de grote vraag in de genetica Leven rond scheepswrakken in Noordzee geeft inzicht in vervuiling van zeewater Voor 50 miljoen stuursystemen en zonnepanelen ZATERDAG 21 JULI 1990 REGIO PAGINA 11 AMSTERDAM/LEIDEN - Fokker Space Systems (FSS), dat zich over enkele jaren in Leiden vestigt, heeft een contract gesloten voor de bouw van enkele belang rijke onderdelen van de as tronomische satelliet SAX. Deze kunstmaan moet on derzoek doen naar röntgen- bronnen in de ruimte. Fok ker ontwerpt voor de satel liet, die in de loop van 1993 wordt gelanceerd, het zoge heten standregelsysteem en de zonnepanelen. Met de opdracht is een be drag van zo'n 50 miljoen gul den gemoeid. Het geld wordt betaald door de Ne derlandse ministeries van onderwijs en wetenschap pen en economische zaken. In ruil voor de bijdragen mo gen Nederlandse weten schappers 15 procent van de waarneemtijd van de satel liet gebruiken. SAX is bedoeld om wetenschap pers meer inzicht te geven in een groot aantal kosmische onderwer pen in het Melkwegstelsel en daar buiten. De satelliet zal vooral kijken naar dubbelster-systemen waarvan één van de sterren is ingestort tot een zwart gat of een zogeheten neu tronenster. Deze ingestorte sterren trekken het gas weg uit de andere ster, dat door de enorme zwaarte krachtwerking vervolgens zo wordt verhit dat het röntgenstraling be gint uit te zenden. Althans, zo is de theorie. SAX moet duidelijk maken of een en ander inderdaad zo in zijn werk gaat. De satelliet zal bovendien de ker nen van melkwegstelsels onderzoe ken. Wetenschappers vermoeden dat zich daarin zwarte gaten (objec ten die zo zwaar en compact zijn dat zelfs licht er niet uit'kan ontsnap pen) bevinden die tot honderden miljoenen keren zwaarder zijn dan de zon. Ook in de buurt van deze zwarte gaten wordt zeer krachtige röntgenstraling geproduceerd. Verder wordt SAX gericht op en kele röntgenbronnen die soms plot seling beginnen te stralep, om daar na weer even plotseling uit te doven. Wetenschappers hopen dat de satelliet gegevens oplevert die dit verschijnsel kunnen verklaren. Verontreinigen Eén van de belangrijkste onderde len van de satelliet - behalve uiter aard de instrumenten waarmee de röntgenstraling kan worden geme ten - is het standregelsysteem. Met behulp van deze apparatuur kun nen de wetenschappers de kunst maan nauwkeurig op de verschil lende bronnen richten en vervol gens in de juiste positie houden. Iets wat overigens, ook in de nage noeg luchtledige ruimte, geen een voudige zaak is. "Het standregelsysteem is het CULEMBORG Scheepswrak ken, die op de bodem van de Noord zee liggen, lijken gunstig te zijn voor de visserij en geven bovendien een beter inzicht in de stand van het zeemilieu. Onderzoek - uitgevoerd door in genieursbureau Hans Waardenburg in Culemborg - geeft een duidelijke aanwijzing in die richting. In en rond de wrakken leven grote scho len kabeljauw. Ze zoeken er be scherming, vertelt Waardenburg. Zijn bureau doet onderzoek naar wrakken voor de Nederlandse kust. De overheid gaf hiertoe opdracht. Scheepswrakken, constateert hij, zijn prettige woonoorden voor vis- Hoewel Waardenburg nog niet echt hard kan maken dat er nabij de wrakken meer kabeljauw zwemt dan op andere plaatsen in de Noord zee, denkt hij dat de kans vrij groot is dat hiervan sprake is. Volgens zijn zeggen heeft de zeebodem de kabeljauw niet die faciliteiten te bieden, die een scheepswrak wel heeft. Een verhaal, dat ook voor an dere zeedieren op gaat. Inmiddels hebben de Culemborg- se onderzoekers 25 wrakken één of meermalen onderzocht. De feiten - zeker voor wat de kabeljauw betreft - liegen er niet om: de vis was in alle gevallen in ruime mate vertegen woordigd. Waardenburg noemt de ze constatering van belang voor de visserij omdat er rond de wrakken met betrekkelijk goedkope stalen netten kan worden gevist. De vis sersschepen hoeven niet groot te zijn en kunnen meteen betrekkelijk licht motorvermogen op dure ka beljauw vissen. Zware netten hoe ven niet te worden voortgetrokken. Nadelen Nadelen zijn er ook, zegt hij. Sport vissers met zeewaardige jachten zijn er achter gekomen dat het vis sen op kabeljauw bij wrakken een lucratieve bezigheid is. Waarden burg sprak eenmaal zo'n sportvis ser die hem vertelde dat hij op één dag niet minder dan twintig kisten kabeljauw had gevangen. Allemaal voor zichzelf, zei hij. Ingewijden weten beter. De vis wordt beneden hart van elke satelliet", zegt Eric Boom, groepsleider standregeling bij FSS. "Zonder dit systeem is de kunstmaan onbestuurbaar en zijn er dus ook geen waarnemingen mo gelijk. Zo simpel ligt het". Eén van de bekendste methoden om een kunstmaan in positie te hou den, zijn stuurraketjes. Die worden bij SAX echter niet gebruikt. Boom: "Ze zijn niet nauwkeurig ge noeg, ze kunnen met hun uitlaatgas sen de meetinstrumenten verontrei nigen en, ook niet onbelangrijk, ze hebben slechts een beperkte le vensduur. Is de brandstof voor de raketjes op, dan is de satelliet onbe stuurbaar en dus waardeloos ge worden". Bij SAX is voor een systeem ge kozen dat dergelijk nadelen niet kent. "In deze satelliet wordt een stelsel van zogeheten reactiewielen ingebouwd. Dat zijn een soort vlieg wielen die met behulp van elektro magneten versneld en vertraagd kunnen worden. Wanneer zo'n wiel versneld wordt en dus, zeg maar, een zet krijgt in één richting, zal de satelliet zich langzaam in de tegen overgestelde richting bewegen". "Door zowel in de lengte-, hoogte als breedte-richting reactiewielen te plaatsen, kan een satelliet heel nauwkeurig worden gericht. Het aardige is ook dat het systeem een vrijwel onbeperkte levensduur heeft. Het enige wat je nodig hebt om het te kunnen laten draaien is elektriciteit, en die wordt in ruime mate geleverd door de zonnepane len - die voor deze satelliet trouwens ook door Fokker worden ontwor pen". Het systeem dat FSS heeft ontwik keld, is volgens Boom redelijk uniek. Het is namelijk in grote mate 'zelfdenkend' "De computer die bij dit systeem hoort, is zo geprogram meerd dat het zelf doelen kan op zoeken en zelf ongewenste bewe gingen kan compenseren. Iets der gelijks is overigens al vaker in Ame rikaanse satellieten toegepast, maar zelden of nooit in Europese. Dat komt omdat wetenschappers hier toch liever zelf de touwtjes in han den willen houden. Ze hebben de angst dat, wanneer de computer de beslissingen voor een belangrijk deel neemt, ze het risico lopen dat de zaak op tilt gaat en de satelliet op een gegeven moment reddeloos verloren is". "Dat is natuurlijk nooit helemaal denkbeeldig. Maar wij geloven dat dit risico toch betrekkelijk klein is. De computerprogramma's die wij gebruiken zijn inmiddels zodanig uitgewerkt en uitgetest dat we de garantie kunnen geven dat de zaak vlekkeloos zal verlopen. De Eu ropese wetenschappers zijn dat uit eindelijk ook gaan beseffen". Met het ontwerp en de bouw van het standregelsysteem is een be drag van om en nabij de 60 miljoen gulden gemoeid. De kosten zijn zo hoog, aldus FSS-voorlichter Erwin Kroll, omdat het een eenmalig sys teem is dat van begin af aan moet worden opgebouwd. "Dit soort ap paratuur kun je niet in serie bou wen. Elke satelliet stelt namelijk an dere eisen". Bij FSS zelf wordt ove rigens niets gebouwd. Het bedrijf ontwerpt en controleert en assem bleert de onderdelen. De fabricage wordt uitbesteed aan andere onder nemingen. De satelliet SAX die in de loop van '93 wordt gelanceerd. Opwinding over Britse ontdekking van nieuw gen LEIDEN - "Het is een uiterst be- de Peter Goodfellow stelden de A1 een groot aantal jaren is be- met twee X-chromosomen, die ei- langrijke wetenschappelijke ont- Britten vast welk gen hoogstwaar- kend dat de chromosomen - de dra- genlijk een vrouw had moeten wor- TTfiitfiliil/1 ic WiorTYiQQ oün (.rtUiirtiiïir imi.on+,irAAr/lainlr ie *mnr ?6rs van erfelnk materiaal in de cel- den. tocb een men. Of omgekeerd* LEIDEN - "Het is een uiterst be langrijke wetenschappelijke ont dekking. Feitelijk is hiermee één van de eerste, grote vragen van de genetica beantwoord: waardoor wordt het geslacht van een dier of een mens bepaald. Dit ene gen dus". De Leidse antropogenetici dr. E. Bakker en drs. M.C. Wapenaar zijn enthousiast over de ontdekking van een groep onderzoekers van het Londense Imperial Cancer Re search. Onder leiding van de geleer de Peter Goodfellow stelden de Britten vast welk gen hoogstwaar schijnlijk verantwoordelijk is het geslacht van mensen, en moge lijk ook dieren. "Daarmee wordt een heel nieuw veld van onderzoek ontsloten. Als dit gen ook inder daad het juiste is, tenminste. Het lijkt de meest aangewezen kandi daat, maar er zal nog nader onder zoek moeten worden verricht voor dat we definitieve zekerheid heb ben", stelt Bakker. Directie: OR-Ursula niet gepasseerd WASSENAAR De directie van de Robert Fleurystichting ontkent de ondernemingsraad van de Ursula-kliniek in Wassenaar te hebben ge passeerd bij de plannen voor de sluiting van deze klniek. "Wat nu op tafel ligt is een voorgenomen besluit van de directie. De ondernemings raad kan daarop advies geven. Pas na de advisering wordt het besluit bekrachtigd", aldus economisch directeur H.J. Willemsen. Begin deze week schortte de ondernemningsraad het overleg met de directie op uit onvrede met de gang van zaken. Het personeel van de kliniek werd vorige week ingelicht over de sluiting, de ondernemings raad was toen officieel nergens van op de hoogte. Volgens Willemsen was er sprake van misverstanden. Vanmorgen zou naar zijn zeggen duidelijk zijn geworden dat een aantal onderne mingsraadsleden er niet van op de hoogte was dat zij afgelopen dins dag offcieel zouden worden ingelicht. "Dat misverstand is nu uit de weg geruimd en na de vakantie nemen we het overleg weer op". De OR overleg maandag met het personeel. Vooralsnog handhaaft de OR het besluit het overleg op te schorten. groot aantal jaren is be kend dat de chromosomen - de dra- erfelijk materiaal in de cel kernen - op een essentieel punt ver schillen. Vrouwen hebben twee zo geheten X-chromosomen, mannen een X- en een Y-chromosoom. Wat nu echter precies de verschillende geslachtskenmerken veroorzaakt, was tot nog toe niet duidelijk. "Er was een heel scala van mogelijkhe den", geeft Bakker aan. "Het kon zijn dat een reeks van genen (kleine onderdelen 'van de chromosomen - red.) hiervoor verantwoordelijk wa ren, of slechts één gen. Nu is vrijwel zeker geworden dat inderdaad één gen op het mannelijke Y-chromo- soom de bepalende factor is". Versmelten Bij hun onderzoek hebben de Britse geleerden 'gebruikgemaakt' van pa tiënten met een betrekkelijk zeldza me ziekte. Wapenaar: "Het komt voor dat bij de versmelting van een zaadcel en een eicel een deel van de chromosomen op een verkeerde plaats aan elkaar hechten. Gebeurt dat precies op de plaats waar het ge- slachtsbepalende gen zit, dan kan dit worden uitgeschakeld of wor den overgedragen naar het vrouwe lijke X-chromosoom". "Als dat gebeurt, wordt een mens met twee X-chromosomen, die i genlijk een vrouw had moeten den, toch een man. Of omgekeerd; een individu met een X- en een Y- chromosoom - feitelijk een man dus - ontwikkelt zich tot een vrouw. In Engeland hebben ze aan de hand van die patiënten stukje bij beetje het Y-chromosoom afgezocht totdat ze het bewuste gen te pakken had den". Volgens Bakker kunnen straks, als er definitieve zekerheid is, mo gelijk ook andere erfelijke afwijkin gen nader worden onderzocht. "Dit gen bepaalt niet in zijn eentje alle geslachtskenmerken. Die worden weer bepaald door andere genen. Ze worden echter wél door dit ene gen aan het werk gezet. Nu we dit weten, kunnen we stap voor stap achterhalen hoe de hele ontwikke ling plaats heeft". Onvruchtbaarheid Wapenaar en Bakker vinden de ont dekking vooral van belang voor de wetenschap. Veel toepassingen zien ze nog niet. "Op één gebied na. Men sen bij wie het geslacht is 'omgewis seld', mannen met XX- en vrouwen met XY-chromosomen zijn on vruchtbaar. Lichamelijk zijn er bij hen vaak geen afwijkingen te ont- dekken, waardoor de oorzaak van hun steriliteit onduidelijk kan blij ven. Aan de hand van dit gen kan dit wél worden vastgesteld". Wapenaar: "Dat betekent echter nog niet dat er ook iets aan die on vruchtbaarheid kan worden ge daan. De erfelijke fout heeft al heel vroeg gevolgen; al in de achtste week na de bevruchting. Daarvóór kun je nog ingrijpen. Als je dat zou willen tenminste, want dergelijke handelingen bij mensen zijn op z'n zachtst gezegd zeer omstreden. Maar hoe dan ook, na de achtste week is er niets meer aan te doen". In de Britse pers zijn inmiddels opgetogen artikelen verschenen, waarin ook wordt gespeculeerd op een nieuwe vorm van genetisch ma nipulatie bij bijvoorbeeld runderen. Door het gen bij pas verwekte stier tjes te blokkeren, en het geslacht dus te veranderen, zouden aanmer kelijk meer koeien ter wereld ge bracht kunnen worden. Wapenaar en Bakker zien weinig heil in dit soort zaken. "Ook dit ligt zeer ge voelig. Bovendien zijn er wel een voudigere methoden te bedenken", meent Wapenaar. "Het belang van deze ontdekking zit 'm toch vooral in het fundamenteel wetenschappe lijk onderzoek". Archeologische vondsten-dokter onderzoekt potten en scherven LEIDEN - ledereen die een tuin heeft, is het wel eens overkomen: niets vermoedend sta je een beetje te spitten en dan opeens stuit je op een scherf. De fantasie slaat op hol. Dit kon best eens een bijzondere vondst zijn. De scherf komt op de schoor steen te staan en wordt meestal langzaafn maar zeker vergeten. Alle 'toevals-archeologen' kunnen de komende weken hun vondsten ter beoordeling voorleggen aan een ar cheoloog. Tijdens de tentoonstelling 'Wat een vondst' die tot en met 12 au gustus in de Hortus Botanicus in Leiden wordt gehouden, is elke zon dag- en woensdagmiddag een 'ar cheologische vondsten-dokter' te consulteren. De dokter zit in de Orangerie van de universiteitstuin waar ook de expositie te zien is. De eerste zondag (morgen) treedt mevrouw Suurmond, hoofd, afde ling archeologische bodemonder zoek directie civiele werken van de gemeente Leiden als dokter op. De archeologen hebben wisseldiensten: elk woensdag en zondag zit een an dere archeoloog of kunsthistoricus klaar om vragen te beantwoorden. Hortulana Carla Teune zegt niet te kunnen inschatten hoeveel men sen op het 'spreekuur' zullen komen. "Archeologie leeft bij heel veel men sen". Teune zegt er nadrukkelijk bij dat het spreekuur bedoeld is voor mensen die in hun tuin een scherfje of muntje heben gevonden. "Het is dus niet de bedoeling dat mensen die ergens een oude vaas hebben ge kocht, die bij ons laten taxeren". Tot half augustus wordt in de orangerie materiaal uit de 14e tot en met de 17e eeuw dat door de dienst archeologisch bodemonderzoek van de gemeente Leiden in de stad is ge vonden, tentoongesteld. Teune vindt het herbergen van een oudheidsex- positie in de Hortus volstrekt voor de hand liggend. "De tuin is zelf een oude scherf'. Bovendien worden in het deel van de tuin dat titssen de Witte Singel en de 5e Binnenvestgracht ligt, nog ge regeld scherven aangetroffen. Eeu wen geleden zijn er huisjes gesloopt om plaats te maken voor de hortus. "We leven hier dus op de oudheid", aldus Teune. De expositie van oud heden is gratis te zien en de dokter is gratis te consulteren. Een normaal hortuskaartje, a raison van één gul den, moet wel worden aangeschaft. Extra kanaal voor nieuwe televisie-zender LEIDEN - Voor de komst van de te levisiezender MTV-Europe hoeft geen bestaande zender op het ka belnet te wijken. Omdat de 18 tele visiekanalen van Stadskabei Lei den volledig zijn gevuld, wordt MTV een kanaal beschikbaar ge steld dat tot nu toe werd vrij gehou den voor digitale radio-uitzendin gen. Een woordvoerder van Stads kabei verwacht de eerste jaren geen ontwikkelingen op dat terrein. MTV is nu al te zien in Leiderdorp en vanaf half september ook in Lei den. De gemeente Warmond twij felt nog over de toelating van deze zender. De andere regiogemeenten MTV niet toe te laten. Tienduizenden gezonken schepen bewijzen vissers goede diensten - L. -"'Hf li ■ih-rtfrttw-i *i J rJ Naar schat ting liggen er meer dan vijf tigduizend wrakken op de bodem van de Noordzee waar van tienduizend op Nederlandse bodem. Een aan tal wordt regel matig onder zocht. (foto GPD) de gangbare prijs aan de handel ver kocht. En dan nog is dat een aardige bijverdienste. Inmiddels hebben de beroepsvissers er bij de minister op aangedrongen om tegen deze illega le vangst en handel passende maat regelen te nemen. Vissen met stalen netten rond de wrakken heeft nog een nadeel. Waardenburg zegt dat grotere die ren er soms in verstrikt raken en doodgaan. Als voorbeeld noemt hij bruinvissen en kleinere walvissen die andere onderzoekers erin heb ben aangetroffen. Het is het Culemborgse bureau niet alleen om de kabeljauw te doen. De vraag waarop Waarden- burg en zijn team antwoord moeten geven is wat er in, op en nabij de scheepswrakken leeft. Daarvan hebben zij zich inmiddels een aar dig beeld kunnen vormen. Vier jaar lang struinden zij de gezonken schepen af. Hun conclusie: er leven meer dan honderd grotere diersoor ten rond de wrakken. dar> op de zeebodem zelf. Met die naar boven gehaalde informatie be paalt de overheid of wrakken moe ten worden opgeruimd of dat er wellicht kunstmatige eilanden moe ten worden aangelegd waar dan eenzelfde klimaat ontstaat als rond de gezonken schepen. Bezaaid De 25 wrakken die Waardenburg en zijn team hebben onderzocht, zijn maar een fractie van de hoeveelheid die er op de zeebodem ligt. Alleen op de Nederlandse bodem liggen er zeker tienduizend. Over de hele Noordzee moeten dat er meer dan vijftigduizend zijn schatten de des kundigen. De wrakken zijn een unieke onderbreking van de zeebo dem die aan een saai zandlandschap doet denken. Een verlaten vlakte die de intensieve visserij elk jaar ze ker twee keer helemaal afgraast. De gezonken schepen zijn daarom een stevig houvast voor allerlei wezens, zo is uit het onderzoek duidelijk ge worden. Eén wrak herbergt net zoveel le ven als vele hectaren zeebodem. "Zie het maar als een kunstmatig rif', legt Hans Waardenburg uit. "Van alles leeft er. Dus ook kabel jauw die juist daar volop wordt ge vangen. Ik weet dat ze in Japan met opzet afval als autobanden en au towrakken in zee gooien. Op die ma nier ontstaat er een vergelijkbaar kunstmatig rif, dat veel meer voed sel produceert dan de zee uit zich zelf doet". Hans Waardenburg hoopt via het onderzoek ook wat meer aan de weet te komen over het milieu in de Noordzee. Niet alleen wordt zij om ringd door industrielanden, tevens komen er enkele vuile rivieren (denk aan de Rijn) op uit. Wanneer er diersoorten zijn die op alle wrak ken leven dan kan hun 'gezondheid' wellicht als maatstaf gelden die iets meer zegt over de kwaliteit van het water. Duikers volgen en inventari seren het leven rond de scheeps wrakken nu vier jaar. Oude en nieu we wrakken komen aan bod. Nieu we worden elk jaar weer bezocht. Zo kan worden bekeken welke ver anderingen zich in de loop der jaren voordoen. Het werken bij wrakken die in de Tweede Wereldoorlog tot zinken zijn gebracht is niet zonder gevaar., Dikwijls ligt er munitie. Koperen granaten die nog net zo glimmen als vijfenveertig jaar geleden. De erva ring van Waardenburg is dat rond praktisch elk wrak vissers netten hebben verspeeld. Bijzondere din gen heeft hij eigenlijk nooit aange troffen. Of het moet een duikboot uit de oorlogsjaren zijn. Maar een geldkist is hij nooit te gengekomen. Zoeken ze er wel naar? "Nee", zegt hij, "daar heb je geen tijd voor. Je kunt maar dertig minuten onder water blijven. Dus moet je je tijd zo efficiënt mogelijk besteden. Uitkijken naar aardig heidjes hoort daar niet bij hoewel de verleiding soms groot is. De men sen die duiken zijn heel zorgvuldig geselecteerd en weten wat ze moe ien doen als ze onder water zijn. Ach, het komt wel eens voor dat ze met een bordje onder de arm naar boven komen. Maar dat kwamen ze dan toevallig tegen. De loop van een kanon doorzagen of een patrijs poort zorgvuldig losschroeven, nee, dat is er echt niet bij". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In het begin der volgende maand zal het getal bakkerijen te dezer stede weder met één wor den vermeerderd. Het perceel Haarlemmerstraat No. 214, vroeger woonhuis, is daartoe verbouwd geworden. In dat pand zal dan gevestigd zijn eene brood, beschuit- en kleingoedfa- briek, onder den naam van „het Anker". Het voorste gedeelte is tot winkel hervormd, waar de verschillende artikelen zullen voorhanden zijn; verder bevat het een lokaal, voor de koekbak- kerij bestemd, en daarachter grenst, waar vroeger tuin was, de brood- en beschuitbakkerij. Het bakken geschiedt door mid del van een heetwateroven met dubbele bakvloer, van zeer grooten omvang, voor het doel geheel nieuw ingericht. Het ge heel is naar de nieuwste eischen der tijds uitgevoerd en ontwor pen door den heer D. Veilbrief, den bekenden architect alhier. - Van hier is hedenmorgen naar Den Helder overgebracht een 16- jarige jongen, die, om kermis te houden, zijn ouderlijke huis was ontloopen, maar spoedig weer opgespoord werd. Vijf en twintig jaar geleden: - Vijfdaagse schoolweek. Voor Leidse openbare en bijzondére kleuter- en lagere scholen. Voor de Leidse openbare en bij zondere kleuter- en lagere scho len krijgt de vijfdaagse school week een permanent karakter. Nadat met deze schoolweek in de zomermaanden een proef was genomen, hebben de gemeenten en de schoolbesturen van het her vormd, gereformeerd en r.-k. on derwijs thans besloten om voor alle scholen gedurende het gehe le cursusjaar de vrije zaterdag door te voeren. ULO blijft zes dagen. Van deze regeling profiteren ook de leer lingen van de openbare en bij zondere b.l.o.- en v.g.l.o.-scholen. Voor het u.l.o. blijft evenwel de zesdaagse schoolweek gehand- haaft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11