De burgemeester als wegwijzer voor de bevolking Eeuwige overlast wordt Voorschotenaren te veel Bruggeman: 'Te veel mensen beschouwen me als baas van de gemeente' 'Lakse' gemeente bestookt met boze brieven en telefoontjes PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 21 JULI 1990 Van onze redacteur Erna Straatsma LEIDERDORP - Hij wil liever niet als 'de burgemeester' worden gezien. Een ambtsketen dragen op Koninginnedag vindt A. J.A.L. Bruggeman uit Leiderdorp bijvoorbeeld wat overdreven. "Ik ben een moderne bestuurder, geen ouder wetse burgemeester. Niet iedereen hoeft mij met André aan te spreken, maar als ik ergens ben wil ik gewoon ongedwon gen kunnen rondlopen. Als een van de inwoners van dit dorp". Volgens de man, die vijf jaar burgemeester is van Leiderdorp en onlangs 60 werd, lukt dit aardig. Maar er zijn toch ook nog veel mensen die hem beschouwen als de 'baas van de gemeente'. De geboren Brabander heeft het naar zijn zin in Leiderdorp. De over stap die hij in 1985 maakte van het agrarische Schipluiden (7000 inwo ners) naar het forensendorp Leider- is en de beslissing in het collegebe- leid past dan kies ik de kant van de portefeuillehouder. In dit geval was dat mevrouw Kerner. De twee ande wethouders handelden in feite dorp (23.000 inwoners) is hem goed buiten het door de raad vastgestel- bevallen. Dat hij als burgemeester de beleid om". Bruggeman doelt hiermee op een paragraaf in de emancipatienota waarin staat dat vrouwen bij gelijke geschiktheid de daar voorkeur genieten boven mannen. wil Volgens Bruggeman en Kerner was er in dit geval van 'gelijke geschikt heid' geen sprake. Bruggeman heeft in de voormali- Lissese burgemeester Th.M.J. de i grotere gemeente perkte, niet politiek-gevoelige por tefeuille heeft, deert hem niet, "Dat wist ik van tevoren en heb ik absoluut vrede mee. Ik wil als burgemeester vooral coördine rend optreden en een wegwijzer zijn voor de bevolking. De afstand tus- de gemeente moet zo klein mogelijk zijn. In Graaf altijd zijn grote voorbeeld g Schipluiden was die afstand heel Bruggeman werkte twintig klein. In Leiderdorp heb ik de ba- jaar bij de gemeente Lisse en had lans nog niet opgemaakt". Toch als chef algemene zaken lange tijd van het dorp: "Dat loopt dwars door guur, een rasbestuurder. Hij liet de politiek en het verenigingsleven veel zaken aan mij over en riep mij heen. Eerlijk gezegd geniet ik daar op een gegeven moment bij zich. Ik vind dat jij burgemeester moet wor den, zei hij. Tot dat moment had ik ook 1 Omstreden Hoewel Bruggeman zegt vooral 'c ordinerend' te willen optreden daar niet echt dacht". "Ik had nogal veel burgemeesters bracht hij onlangs toch een beslis- meegemaakt die redelijk autoritai- sende stem uit tijdens een college vergadering over de aanstelling van een tweede huisarts in de Hoofd- regenteske bestuurders Daarbij stond de persoon dan erg centraal. Als ik dat zeg veroordeel ik straat-praktijk. De stemmen staak- dat niet, want dat hoorde bij die tijd. Het sprak mij alleen niet zo aan". De Graaf, die later in Nijmegen ner. Zij koos voor de mannelijke, burgemeester zou worden, wees 'meest geschikte' kandidaat. De Bruggeman er op dat het burge- overige twee wethouders hadden meesterschap als gevolg van de de- de voorkeur voor een vrouw. Brug- mocratisering in de jaren '60 en '70 gemans beslissende rol tijdens die flink vergadering werd hem maandag raad door de meerderheid van de ge meenteraad niet in dank afgeno veranderen. Na lang be- overleg met zijn vrouw koos hij voor het burgemeesterschap en in 1976 kon hij aan de slag in Schipluiden. "Als burgemeester kijk ik drie dingen. Als er voldaan is aé procedure, er voldoende informatie In zijn eerste gemeente heeft hij Portefeuille A.J.A.L. Bruggeman: "Oudjes ziei kening mee houden". drie raadsperiodes volgemaakt en alle portefeuilles een keer beheerd. De eerste vier jaar Vielen onderwijs en sociale zaken onder zijn beheer, daarna ruimtelijke ordening/volks huisvesting/milieu en in de laatste periode was hij verantwoordelijk voor financiën en economische za ken. In Leiderdorp heeft Brugge man behalve zijn wettelijke taken (openbare orde/veiligheid) het be de burgemeester toch als iemand met een ambtsketen om de nek. Daar kun je niets a heer over een Novib-project, voor lichting, Europa 1992 en het overleg met de plaatselijke ondernemers. "Met de opvatting dat een be noemde burgemeester sowieso geen gevoelige portefeuille mag hebben ben ik het niet eens", zegt de eerste burger. "Dat kan van ge meente tot gemeente verschillen. Maar in Leiderdorp is het goed gere geld. We hebben hier voldoende be kwame bestuurders. Dat ik in de vo rige colleperiode minder taken had, heeft er mischien ook mee te maken alles. Vaak ook kinderen die mij brieven schrijven over speelveldjes. Wat ik dan niet begrijp is dat ouders leerkrachten dat foute beeld dat de fracties eerst de kat uit de het gemeentebestuur niet verande- boom wilden kijken". ren. Het is toch de gemeenteraad die de gemeente bestuurt. De bur- Hij vindt het vreemd dat veel in- gemeester is een uitvoerder. Op woners een burgemeester nog school wordt wel verteld hoe de steeds zien als de 'baas van de ge- Tweede Kamer werkt maar weinig aandacht besteed aan lokale poli- meente'. "Ze benaderen me met v VOORSCHOTEN - Bewoners van de Valkeweg in de Voorscho- tense wijk Bijdorp zitten al zes jaar in de rommel en pikken het niet langer. Op dit moment zorgt het bouwverkeer, bestemd voor de in aanbouw zijnde wijk Star- renburg, voor geluidsoverlast, rotzooi en stank. In brieven aan de gemeente eisen ze dat vracht wagens met bouwmaterialen en zand omrijden via de Rouwkoop laan. Een van de bewoners, me vrouw E. van der Meché, woont al zes jaar in de straat, die al maan den is bedekt met een laag zand. Al vanaf het begin heeft zij, even als de andere bewoners, klachten: "Eerst kwam er op de braaklig gende grond tegenover ons een tijdelijke stortplaats voor zand en aarde. We hebben toen geklaagd, want zoiets trekt crossmotoren Een jaar later hadden de bewo ners volgens de Voorschotense veel last van bouwverkeer door de aanleg van het laatste stuk van 'hun' Bijdorp, tegenover de Val keweg. Toen deze straten een maal waren aangelegd, kregen de bewoners te maken met het bouwverkeer dat via hun straat naar'de nieuwe wijk Starrenburg rijdt. Deze laatste grote Voor schotense nieuwbouwwijk ligt straks ingeklemd tussen de wijk Bijdorp, de Vliet en de doorgaan de Veurseweg. Het bouwverkeer rijdt over de Valkeweg, omdat dit straks de of ficiële toegangsweg naar Starren- burg wordt. Via de Zwaluwweg, de Valkeweg en een stukje van de kloostertuin van Huize Bijdorp kan het verkeer de nieuwe wijk bereiken. Aan de zuidkant van de laatste Voorschotense nieuw bouwwijk verschijnt over enkele jaren een tweede weg, die onge veer uitkomt tegenover de Karei Doormanlaan. Die weg is er ech ter nog lang niet. Overlast De bewoners van de Valkeweg verwachten dat de overlast tot midden jaren negentig zal voort duren en hebben in verschillende brieven aan de gemeenteraad hun grieven op een rijtje gezet. Vrachtwagens zorgen niet alleen voor geluids- en stankoverlast, maar houden ook de schaarse parkeerplaatsen bezet. Verder zou de rijweg geregeld worden geblokkeerd door vrachtwagens en bouwmaterialen. Wat Van der Meché vooral dwars zit is het feit dat de vracht wagens vanuit Starrenburg kei hard over de brug de helling af denderen de Valkeweg op. Ze noemt het levensgevaarlijk voor kinderen: "In deze wijk wonen veel piepjonge kinderen. Er zijn hier geen speelplaatsen, waar door ze alleen maar op de stoep kunnen spelen". De bewoners hebben de ge meente bestookt met telefoon tjes, maar hebben niet het idee dat dat veel helpt. "Wij vinden de Bewoners van de Voor schotense Val keweg, de nieuwe toe gangsweg naar Starren burg, zijn het zat om al zes jaar in de rommel te zit ten. Links me vrouw E. van der Meché. (foto Jan gemeente nogal laks. Toen de hui zen tegenover onze straat werden neergezet kregen we keurig een bloemetje van de bouwers. Van de gemeente horen we niets". Eigendomsrecht De bewoners willen dat het bouwverkeer via de Veurseweg en de Rouwkooplaan naar het bouwterrein in Starrenburg rijdt. Een gemeentewoordvoerder maakt direct duidelijk dat dit niet mogelijk is, omdat de bedrijven aan de Rouwkooplaan deze weg in eigendom hebben. Zelfs de noodweg en de brug naar Starren burg die daar nu liggen, leverden al problemen op. De gemeente heeft met de bedrijven afgespro ken dat er geen zand- en bouwma terialen via de Rouwkooplaan worden vervoerd. Alleen wat klei ner materieel mag via deze weg worden aangevoerd. Wanneer het bouwverkeer dan toch via de Valkeweg moet rijden, vinden de bewoners dat dit alleen tussen 07.00 en 20.00 uur mag ge beuren. Nu 'zouden ze ook 's nachts uit hun slaap worden ge haald door ronkend vrachtver keer. De wagens zouden boven dien niet harder dan vijftien kilo meter per uur mogen rijden. Bouwmaterialen, bouwketen en voertuigen zouden een plekje moeten krijgen. Meer politietoe zicht moet ertoe leiden dat dit daadwerkelijk gebeurt. De gemeentewoordvoerder verwacht dat het ergste leed vol gende week geleden is, omdat er in het verlengde van de Valkeweg een brug met een duiker is geko men. Ook ligt er al een halfverhar- de weg in de nieuwbouwwijk. Hoewel de vrachtwagens via de Valkeweg blijven rijden, kunnen ze alvast parkeren in Starrenburg en hoeven ze de schaarse parkeer- wagens van bewoners van de Val keweg niet meer te gebruiken. Bovendien kan het bouwbedrijf de materialen nu op het bouwter rein kwijt. "Met het begin van de bouwvakvakantie keert de nor male toestand terug", aldus de woordvoerder. Hij verwacht dat dat voorlopig zo zal blijven tot de weg wordt ge asfalteerd. Dat kan nog een paar jaar duren. Zo rustig als de bewo ners het vroeger hadden wordt het echter nooit meer, zo maakt hij duidelijk. "Vroeger was het een doodlopende straat, nu is het een doorgaande weg". tiek. Terwijl de meeste mensen toch eerder in confrontatie met hun ge meente komen". Kettingdrager Zijn voorganger M.A. van der Have stond bekend als 'burgervader'. Hij was altijd overal en fungeerde zelfs als biechtvader en raadsman. Van der Have was een gemoedelijke burgemeester en kettingdrager die op de hoogte was van de persoonlijk problemen van 'zijn onderdanen'. Een man van de 'oude stempel' te genover de moderne Bruggeman. Kan zo'n 'moderne burgemeester' toch een burgervader zijn? "Het past mij niet om over mijn voorganger een oordeel te vellen. Laat ik zeggen: ik ben er niet bij ge weest. Maar ik heb rekening te hou den met het feit dat veel mensen de burgemeester toch als 'de baas' be schouwen. Oudjes zien de burge meester toch als iemand met een ambtsketen om de nek. Daar kun je niets aan veranderen. Dat moet je ook niet proberen, want dan maak je iets stuk. Maar het liefst wil ik on gedwongen met mensen omgaan. Ook met jongeren, die je toch vooral zien als grijze duif. Ik ben ook maar als eenvoudige jongen geboren en fiopelijk ben ik dat gebleven". Sinds een paar maanden maakt Bruggeman deel uit van een college dat alleen vrouwelijke wethouders telt. "Ik zie toch wel enig verschil tussen mannelijke en vrouwelijke bestuurders. Tja, hoe zeg ik dat nou zonder discriminerend ten opzichte van mannen over te komen... Vrou wen hebben andere antennes dan mannen. Zij vangen signalen op die aan mannen misschien voorbij gaan. Ja, dat is inderdaad wat vaag, maar het is moeilijk om concreet te zeggen wat vrouwen aan waarde toevoegen. Mannen zijn meer op ex terne situaties gericht dan vrouwen denk ik". Geruchten Begin dit jaar deden de geruchten in Leiderdorp de ronde als zou de burgemeester zwaar overspannen te bed liggen. Een aantal weken is hij uit de roulatie geweest maar dat wijt hij louter en alleen aan een te hoge bloeddruk. Op doktersadvies moest hij het rustig aan doen. Brug geman had in die tijd graag willen werken, maar kon er niet bij zijn toen in februari CDA-wethouder J. den Boeft werd weggestuurd door een meerderheid van de raad. De bestuurder, die verantwoordelijk was voor ruimtelijke ordening, werd verweten de raad onvoldoen de te hebben ingelicht over de ver breding van de A4. "Het hinderde me dat ik op dat moment niet mijn functie kon uit oefenen. Als onafhankelijk voorzit ter van de raad was het misschien beter geweest als ik erbij was ge weest. Mijn functie brengt met zich mee dat je een klankbord bent. Ik had tijdens die bewuste vergade ring bepaalde zaken misschien be ter kunnen belichten. Het is beslist niet zo dat ik kritiek heb op de loco burgemeester (wethouder C.A. Hui gen, red.) maar die is toch minder onafhankelijk dan ik". "De kwaliteiten van Den Boeft waren overigens onomstreden. Hij heeft vele malen complimenten ge had van de raad. Alleen heeft hij een inschattingsfout gemaakt in zijn re actie op de kritiek van de raad over zijn A4-beleid". Jazz In Warmondse cafés spelen vanavond in het kader van 'Jazz behind the Toll' ver schillende jazzgroepen. The Square Jazz Band treedt op in de Saloon aan de Dorpsstraat 82, de Gold Horn Hot Dance Society maakt zijn opwachting in café de Zon aan de Dorpsstraat 114. Fritz Katée speelt in het Stationskoffiehuis aan de Herenweg 1 en het Trio Rob Aegenbeek treedt op in het Wapen van Warmond aan de Dorpsstraat 90. De bands spelen tussen 21.00 en 01.00 uur 's nachts. Dartstoernooi In café Landzicht aan de Verlaatweg 5 in Zoeterwoude wordt vanavond een darts- toernooi gehouden. Gekozen is voor de spelvorm 501, 'best of three'. Er wordt een verliezers- en een winnaarsronde gehouden. De wedstrijden beginnen om 20.00 uur. VOORSCHOTEN - Geboren: Nona S. d.v. R.J. Stoeltie en Th.J. van Duijvenvoorde, Ted dy R.A. z.v. L.A. van der Valk en H.E.M. Nieu- wenhuis, Flora d.v. M. Farsi en M. Babaei Ga ven, Roosmarijn d.v. M.J.J.M. Malmberg en F.B. Hart, Jelmer z.v. A.C. Laernoes en Th.A.M. van Hage. film over de leefwereld van de Oegstgeest van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- Noordwijkerhout VA Egyptische vrouw: 'Dochter van familiewedstrijd bij golfclub 'De 254654. A VA de Nijl', aanvang 15.00 uur in het Voskuyl', vanaf 10.00 uur. film over Suriname: "Verdrom wereldkampioen: W Rijksmuseum voor Volkenkunde, ken pand', migratie van bosne- Paalzitten, Oosten «8A Steenstraat. DINSDAG 24 JULI gers tengevolge van de aanleg touwtrekwedstrijd VA Katwijk van een stuwdam, aanvang 15.00 voorstellen paalzitte BÊ U Leiderdorp toeristenmarkt in het centrum, uur in het Rijksmuseum voor Vol- start kampioenscha ^B van 14.00 tot 21.00 uur kenkunde, Steenstraat. K mk dressuurkampioenschappen in concert d00r Herman van Vliet. Rioom9«rHLSnw?nnSi?nn?mr°e °Phet Bötzor9el van de Vredes- Noordwijk Wassenaar Bloemerd, aanvang 13.00 uur. kerk, aanvang 20.15 uur. toeristische zomermarkt in de B Hoofdstraat, van 10.00 tot 22.00 lezing: 'Meditatii Om NoorawijK Lelden uur. nieus gedrag', door ^B Apn*% h toeristische zomermarkt op het telefonisch spreekuur Belan- groot vuurwerk t.h.v. Koningin ris. Maharishi Ved V mF Nil A Vuurtorenplein, van 13.00 tot genburo Gezondheidszorg, voor Wilhelmina Boulevard, aanvang Groot Haesebroeks ULIlUn 18.00 uur. vrijblijvend advies en informatie, 23.00 uur. vang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10