Nederlandse Max is een echte roadster Vierde generatie van VW-bus Veilige en functionele ladensystemen Eigentijdse sieraden vari wat restjes leer vanF^a7=ed„ent Jongeren rijden te snel, ouderen begaan meer voorrangsfouten VISSPORT Straks één bond voor hengelaars Aluminium-profielen hebben ook beurt nodig VRIJDAG 20 JULI 1990 PAGINA 9 Ouderen maken andere brok ken op de weg dan jongeren. Be paalde ongevallen, bijvoorbeeld als gevolg van een te hoge snel heid, komen eerder bij jongeren voor dan bij ouderen. Omgekeerd maken ouderen fouten die jonge ren weer minder snel maken. Professor Benedikt von He- benstreit uit München is in een onderzoek voor Volkswagen na gegaan, welke zwakke en sterke punten de autorijder in de loop van zijn leven aan de dag legt. Hieruit komen twee groepen on gevallen naar voren waarin in veel gevallen de oudere automo bilist verwikkeld is. In de eerste plaats gaat het om het voorrang geven. Oudere rijders begaan va ker dan jongeren overtredingen van de voorrangsregels. Uit een onderzoek blijkt dat in bijna twee van de drie gevallen degene die voorrang heeft, te laat werd opgemerkt. Bij bijna een op de vijf aanrijdingen werd de af stand van de naderende wagen fout ingeschat, in ongeveer 10 percent van de gevallen werd, on danks beperkt zicht, te snel een kruispunt opgereden. En tot slot negeerden oudere rijders in onge veer 8 percent van de gevallen de voorrangsregels. De snelheid van de waarne ming, de kwaliteit van de bewust wording en de verwerking van optische informatie is in de eerste plaats gebaseerd op het zichtsver- mogen ('te laat opgemerkt') en eveneens op de foutieve inschat ting van de afstand (bijziend heid). De verminderde waarnemings snelheid bij het ouder worden houdt echter ook verband met het concentratievermogen, dus uit eindelijk met een goede door bloeding van de hersenen. Waar in het ene geval de bril uit komst biedt, kan het in het ande re geval verstandig zijn om op die dagen waarop men zich minder goed voelt te overwegen of deel name aan het verkeer beslist noodzakelijk is. Stress Aan het haastig oprijden van een voorrangsweg ligt vaak een ge voel van stre.c van de oudere mens ten grondslag, die tijdens het turbulente gebeuren nerveus en met het typische ongeduld van de oudere reageert. Het negeren van de voorrangs regels is overigens niet een on deugd van alleen de ouderen; ook de jongere rijders zijn er, vooral bij gecompliceerde en onover zichtelijke kruisingen, niet altijd goed van op de hoogte wie nu ei genlijk eerst mag gaan rijden. Het wegrijden en het uit een op rit rijden, het afbuigen, keren en van rijbaan verwisselen is niet de sterkste kant van de oudere auto mobilist. De bliksemsnelle blik naar opzij, waarbij hoofd en hals snel en vgr genoeg gedraaid wor den, blijkt bij stijgende ouder dom steeds bezwaarlijker te wor den. Er ontwikkelt zich een zeke re stijfheid van nekspieren en halswervels, waarbij nog een ver mindering van het gezichtsveld komt. Oefeningen Een controle door de oogarts is derhalve voor de automobilist bo ven de 60 jaar van tijd tot tijd be slist nodig. Vanaf het 50ste jaar zouden gymnastische oefeningen zoals het draaien met het hoofd en het rollen met de schouders dagelijkse oefeningen moeten zijn. Als troost voor de ouderen moet ook opgemerkt worden dat er heel wat ongevallen zijn, waar bij de automobilist van boven de 60 jaar met een opvallend gerin ger percentage betrokken is. Vol gens de statistieken gaat het daar bij bijvoorbeeld om het rijden on der invloed. Het motto ,,wie dr inkt, rijdt niet en wie rijdt, drinkt niet" schijnt de oudere automobi list van rond de zestig meer ter harte te gaan dan de jonge rijders en rijdsters, die ook meer dan de ouderen de gezelligheid buitens huis zoeken. overkomt de Max-rijder voortdu rend. En dat is eigenlijk het voor naamste wat de Max toevoegt aan de markt: exclusiviteit in een prijs klasse waarin exclusiviteit zeld- Daarbij is de auto door zijn ver schillende kunststof carrosserie-de len vernieuwend te noemen. De pick up, stationwagen, coup met hardtop en de cabriolet) komen bin nenkort in produktie. Ook bestaan er plannen voor meer motorvarian ten. Pittig en wendbaar De Max manifesteert zich als een pittig en wendbaar wagentje. De AX GT 1360 cc motor onder het om hulsel biedt meer dan voldoende kracht. Zonder meer soepel scha kelt de vijfversnellingsbak. Wel merkten we enige rammeltjes in on ze testwagen en waren er onderlin ge verschilletjes in afwerking. Maar dat zal spoedig tot het verleden gaan behoren, zo verzekerde de ont werper van dit sportwagentje, Eric Spronk. Max Motors heeft niet be zuinigd op het interieur. Er zitten goede sportstoelen in en als optie kan men suède bekleding krijgen. De Max is te koop van ƒ49.250, maar er is een lange lijst van extra's die tegen meerprijs de sportwagen kunnen sieren. De Nederlandse fa brikant heeft vijf dealers in Neder land. Disselslot uitstekend tegen diefstal Hoeveel caravans, boottrailers en andere auto-aanhangers jaarlijks worden gestolen is (nog) niet in statistieken verwerkt. Vast staat echter dat een groot aantal van deze veelal kostbare bezittingen in verkeerde handen valt. Een uitstekende beveiliging tegen diefstal is het disselslot. Het heeft de vorm van de trekkogel. Wanneer de kogel in de dissel is geklemd kan de verbinding met een sleutel worden geborgd, zodat ontkoppe ling onmogelijk is. Achter de beide koppelschalen zetten zich, bij het (tweemaal) omdraaien van de sleutel twee gehard-stalen pennen vast. spitsneuzige Caravelle is alweer de c Na 40 jaar produktie van de Volkswagenbus, een idee van de Nederlander Ben Pon, zal eind september een geheel nieuwe vierde generatie van 'dit populaire (be- drijfs)transportmiddel op de markt komen. Het type Caravelle is vooral bedoeld voor het luxe vervoer van meerdere personen. De Transporter bestaat uit een schier eindeloze serie van combi's gericht op diverse branches van het bedrijfsleven. Met een totaalverkoop van bijna 7 miljoen stuks is de VW-bus beslist een succesnummer gebleken. De nieuwe modellen zullen dat in een steeds sterker, met name van Japanse zijde, concurrerende markt nog moeten bewijzen. Verdwenen is het vjakke voorfront, dat heeft plaats gemaakt voor een spitse neus. En de grootste noviteit in de Volkswagen is de motor voorin, nog voor vooras en met de aandrijving op de voorwielen. Het resultaat is minder luchtweerstand, comfortabeler en veiliger vervoer en meer ruimte voor de bestuurder en passa giers. Er komen twee basisuitvoeringen: een korte wielba sis van 292 cm en een lange wielbasis van 332 cm. De laadvermogens zijn 800,1000 en 1200 kilogram. Verder komen er nieuwe pick-ups, een met dubbele-cabine, een gesloten bestelwagen, een chassis-cabine en een basis voor een camperopbouw. Veel beenruimte is er in de VW-bus ontstaan door de toepassing van een vooras met dubbele dwarsdraagar- men. De koppeling van deze armen met torsiestaafve ren in de lengterichting maakt een compacte opbouw mogelijk, waardoor het interieur maximale maten kan krijgen. De speciale achteras zorgt ervoor dat de bela den Transporter of Caravelle maar weinig door zijn ve ren gaat. De bodemvrijheid is liefst 18 centimeter, iets dat voor de latere types met 4WD ook aantrekkelijker Er zijn vijf motorvarianten: twee diesels en drie ben zineversies. Achtereenvolgens zijn dat, 1.9/45 kW - 2.4/57kW (vijfcilinder) - 1.8/49kW - 2.0/62kW - 2.5/81kW (vijfcilinder). Standaard hebben alle uitvoeringen van de nieuwe VW-bus een 5-versnellingsbak. De laad vloer van de korte versie meet 2485 x 1620 x 1415 mm en de lange versie heeft als maatvoering 2885 x 1620 x 1415 mm. Leeg wegen ze respectievelijk 1537 kg en 1637 kg, voorzien van de 2.4 ltr dieselmotor. Van onze correspondent Nol van Bennekom Twaalfhonderd sportwagens wil de Nederlandse onderneming Max Motors bv in Helmond straks elk jaar produceren. Maar de startende fabrikant, met aan het hoofd alge meen directeur Gert Jonkhans, windt er geen doekjes om dat het proces van de prototype-fase naar de serieproduktie hem niet meege vallen is. De produktie start dan ook later dan oorspronkelijk de bedoe ling was. „Sinds de presentatie van ons al lerteerste prototype op de RAI is er veel gebeurd. Voor we aan seriepro duktie konden beginnen bleek er veel te moeten worden veranderd. Zo zijn er nieuwe mallen gekomen voor de deuren en voor het dash board. En het chassis van de nu ge presenteerde Max sportwagen is al weer de derde generatie. Een nieu we industriële las-mal voor het chassis vergt alleen al drie maan den. Daarop hebben we ons wat ver keken", aldus Jonkhans. Maar nu is de Max toch zover dat we konden proefrijden. De Max is een echte roadster, een open twee- zitter met als technische basis een 'rollend chassis' plus aandrijving van PSA (Citroën AX GT of Peu geot 205 XS). Dat betekent een motor van 80 pk met monopoint inspuiting en gere gelde driewegkatalysator. Met een rijklaar gewicht van 765 kilo brengt de Max het tot een topsnelheid van 190 kilometer per uur. Inmiddels heeft de fabrikant de typegoedkeu ring van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in huis. „Dat was niet zo moeilijk met de bekende PSA- techniek", zegt Jonkhans. Rij-impressie Rijden met de open Max-cabriolet betekent zonder meer plezier. Het plezier overigens van verreweg de meeste roadsters: een combinatie van zon en wind, sportiviteit en ge zien worden. Vooral dat laatste DOOR BRAM VAN LEEUWEN gebleven. Met de ruim 3000 leden die de bond op het ogenblik telt is het ook verreweg de grootste deelnemer in het CNHV. In te genstelling tot de andere aange slotenen heeft de Leidse bond tot dusver de samenwerking met de NWS afgewezen. Op de laatste jaarvergadering gebeurde dat vooral in verband met de te ver wachten contributieverhoging. Was er toen nog sprake van een directe toetreding tot de NWS nu is er sprake van een over gangsperiode van twee jaar waar in Leiden nog de handen vrij heeft. In september zal er een bij zondere ledenvergadering wor den uitgeschreven waarin de le den de kans krijgen zich opnieuw uit te spreken over de kwestie. Samenwerking betekent dat de leden ook de beschikking krijgen over de Grote Vergunning en dat de wedstrijdvissers kunnen mee doen aan de selectiewedstrijden van de NWS voor deelname aan nationale en internationale toer nooien. Onduidelijk is op dit mo ment nog of de leden ook het maandelijkse NWS Visblad krij gen. In de komende twee jaar zal in elk geval geen sprake zijn van contributieverhoging. Uiterlijk 1 juli 1992 moet Leiden definitief beslissen. Of de bond gaat in zee met de NWS of de Leidse henge- laarsbond gaat verder als een zelf standige organisatie. Of dat laatste verstandig is, valt te be twijfelen. Vooral voor pacht, huur en machtiging van viswateren komt tegenwoordig nogal wat kij ken en het is belangrijk wanneer in conflictsituaties gebruik kan worden gemaakt van de juridi sche kennis die bij de NWS aan wezig is. Verder verricht de NWS belangrijk werk als het gaat om het beheer van het viswa ter en de controle van de water kwaliteit. Een belangrijk punt bij de ko mende samenwerking zal de in breng van het 'Leidse' viswater in de Grote Vergunning zijn. De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken heeft de beschikking over een uniek waterareaal en geeft daaraan jaarlijks een be langrijk deel van haar inkomsten uit. Voor de huur van de Kager- plassen wordt bijvoorbeeld jaar lijks een bedrag van 18.000 gul den betaald. Dat viswater maakt Leiden tot een interessante partner en vraagt van het bestuur tegelijker tijd een kritische waakzaamheid omdat het om grote belangen kan gaan. De besturen in Alphen bijeen voor de ondertekening van de samen werkingsovereenkomst. V.l.n.r. H.J. Karsten (seer. CNHV),A.J. Sweep (voorz. CNHV), A.A. v. Overveld (voorz. NWS) en J.M.C. Joosten (secr. NWS). (foto Ben dé Bruyn) Binnen de georganiseerde hen gelsport staan grote veranderin gen op stapel. De eerste forse stap daartoe werd gistermiddag gezet tijdens een feestelijke boottocht met een van de Avifauna-rond vaartboten vanuit Alphen aan den Rijn. Aan boord waren de be sturen van de beide landelijke hengelsportorganisaties de Ne derlandse Vereniging van Sport vissersfederaties (NWS) en het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond (CNHV). Tijdens de tocht tekenden zij een overeenkomst om de komen de twee jaar nauw te gaan samen werken. In die twee jaar krijgen de bij het CNHV aangesloten ver enigingen de mogelijkheid om zich aan te sluiten bij een van de federaties van de NWS. Als alles volgens plan verloopt zal het CN HV per 1 juli 1992 ophouden te bestaan en telt ons land nog een grote landelijke overkoepelende hengelsportorganisatie. Vooruitlopend daarop zal op 1 januari 1991 het CNHV-bonds- blad Piscator na een lange histo rie ophouden te bestaan. Het maandblad verscheen niet min der dan 61 jaar. De samenwerking betekent overigens dat op meer terreinen van historische veran deringen in de hengelsportwe reld kan worden gesproken. In het verleden hebben het CHNV en de NWS (en de voorlo per de Algemene Hengelaars Bond van voor 1975) dikwijls met elkaar in de clinch gelegen. Je hoeft de oude periodieken er maar op na te slaan en je treft daarin felle polemieken aan over eikaars tegengestelde standpun ten. Belangrijkste verschil van opvatting is steeds de kwestie van de zogenaamde vrije hengel ge weest. Het CNHV heeft zich in de loop der jaren steeds als pleitbezorger voor dit oude historische recht opgesteld. In verhouding tot de NWS is het CNHV steeds een kleine bond geweest waar het werk als een soort 'liefdewerk oud papier' werd uitgevoerd. Vooral na de omvorming van AHB tot NWS is de laatste orga nisatie meer professioneel te werk gegaan met een aantal gesa larieerde krachten. Verder kwam er een zogenaam de Grote Vergunning tot stand waarin alle belangrijke wateren van de aangesloten verenigingen zouden worden ondergebracht. Dat laatste is altijd een heikel punt gebleven omdat niet alle aangesloten clubs hun viswater wilden of konden inbrengen. De tegenstellingen zijn vooral de laatste jaren watvervaagd door geregelde contacten tussen beide besturen. Verder speelde een rol dat de overheid in hengel sportkwesties graag met een ge sprekspartner aan tafel wilde zit ten en ook dat het CNHV in de wereld van de schaalvergroting een te kleine organisatie werd. De Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken is de laatste decennia het CNHV steeds trouw De Nederlandse Max is een pittig wagentje met een goede wegligging. De uitrusting is luxe. (foto GPD) In de moderne inbouwkeuken komen we niet al- laden met een uittreksysteem op rolgeleiders dat past aan de op te bergen voorraden, die keurig op leen de gebruikelijke besteklade tegen, maar ook tegen een stootje kan. zijn plaats blijven, ook als de lade half gevuld is. een keur van lade-elementen, uittrekkasten voor Zo is er een systeem met horizontale en verti- Gewerkt wordt met verplaatsbare breedte-gelei- pannen (soms een dubbele onderkast breed), cale rollagers, aan vier kanten bevestigd en met ders die klemvast aan de zijrail geklikt worden, voor het bergen van flessen en voorraden (vaak een halfautomatisch sluitsysteem. Dit voorkomt Niet alleen praktisch maar ook veilig, vooral als dubbel zo diep als de conventionele lade) en zelfs ongelukken door uitstekende laden, hoeken en kinderen onbesuisd een lade uittrekken, voor stokbrood. kanten. Laden voor pannen en voorraden in potten of Het interieur van laden en uitschuifelementen Dit soort interieursaccessoires voor uittreke- blik hebben wel een behoorlijk gewicht te dra- is heel efficiënt uitgerust met uitneembare rails, lementen treft u in verschiUende merken luxe gen en zijn daarop dan ook afgestemd. Degelijke waardoor de indeling exact kan worden aange- keukens aan, onder meer bij Poggenpohl. Van restjes leer en enkele 'versierseltjes' uit uw bewaardoosje tovert u vrij snel en op een heel simpele manier de meest originele sieraden. Restjes leer zijn in alle mogelijke kleuren en prints te koop in vrijwel iedere handenarbeidszaak. Daar koopt u dan ook de basisvor men voor de sieraden, namelijk me talen plaatjes met een opstaand sierrandje. Er is een ruime keuze in goud- en zilverkleurige plaatjes, in velerlei vormen en kwaliteiten, ge schikt voor het maken van broches, armbanden, oorhangers, ceintuur gespen enz. Afhankelijk van soort en uitvoering betaalt u vanaf 3,50 voor een broche en oorclips tot 17,50 voor ceintuurs. Het leer en de versieringen wor den op het metalen plaatje gelijmd. Neem daarvoor een goede lijm, bij voorbeeld Bizon Tix. Dat is welis waar een contactlijm, maar bij het plooien van het leer laat het zich ook goed als 'normale' lijm gebrui ken. Werkwijze Alle sieraden worden op dezelfde manier gemaakt of eigenlijk 'be kleed'. Zoek eerst de versiersels die u erop wilt hebben, bij elkaar. Dat kan bijvoorbeeld een mooie knoop en enkele kralen zijn, maar ook een plat stuk halfedelsteen met lover tjes, pailletten enz. Kijk of alles mooi in vorm en kleur bij elkaar past. Knip een stuk leer in de vorm van het metalen plaatje maar wel zo dat het flink wat groter is dan de basis vorm. Smeer de plaat in met wat lijm en leg het leer erop. Het mooi ste en grootste sierstukje dat erop moet komen vormt de 'kern' van het sieraad; lijm dat op het leer. Smeer nu op de overgebleven achterkant van het leer een beetje lijm en plooi het leer om de kern; de hoeveelheid en dikte van de plooien hangt af van de grootte van het stuk leer zelf. Wilt u dus veel grillige plooien dan knipt u het stuk leer dat op het metalen plaatje komt extra groot. Zorg ervoor dat bij het plakken van de plooien het leer bij de randen mooi aansluit. Duw met de punt van een cocktailprikker het leer tegen de rand aan en duw daarmee ook de- vorm van de plooien naar uw zin. Laat het werkstuk drogen. Verf Verf eventueel de randen van de plooien sommige stukjes daar tus senin, met goud- of zilververf. Doe dat beslist niet te overdadig en houd rekening met de verdere versierin gen. Lijm ten slotte die versieringen op het leer; een kraaltje, paillet, kunstbloemetje of wat u maar mooi vindt. Laat daarbij de plooien dui delijk uitkomen. Zoals gezegd hebben de metalen plaatjes bijna altijd een opstaand randje; soms is dat echter niet het geval. Sla dan 5 mm van het leer om het plaatje heen en lijm dat aan de achterkant vast. Knip vervolgens de vorm van het plaatje precies na van leer en lijm dat stukje als afwer king op de achterkant. Voor informatie inzake verkoop adressen van de benodigde materialen: fa. Rayber, 05490-64446. ZONDER OPLOSMIDDELEN - Fabrikant Citin heeft onder! de naam "t Groene Hart' een reeks schoonmaakmiddelen ontwikkeld die onschadelijke, snel afbreekbare stoffen bevatten. De reeks omvat produkten voor vloeren, sanitair, glas, het toilet enz. Prijzen tussen de 4 en 7 gulden. Een voorbeeld van hoe aardig restjes leer kunen worden verwerkt. Tijdens het opknappen van de bui tenboel ontmoet je vaak alumini um-profielen. Om een mooi schil derresultaat te verkrijgen is het raadzaam deze te betrekken in de verfklus. Nadat de aflaklaag op het hout werk is aangebracht, zie je pas goed dat die profielen in de loop der jaren toch wat verpieterd zijn. In het algemeen kunnen de pro fielen het best verwijderd worden voordat het schilderwerk wordt aangepakt. Monteer ze pas weer met aluminium nageltjes als de af laklaag volkomen uitgehard is. Profielen die een groezelige pati- nalaag vertonen, worden weer mooi door ze te 'poetsen' met fijne staal- wol of heel fijn waterproof schuur papier 380. Daarna met terpentine afnemen en afwerken met een weer- bestendige blank lak. Een heel apart effect geeft het af werken met 'Hammerite Silver Grey'. Dat levert een decoratieve hamerslagfinish op, die bovendien lange tijd beschermt tegen de ont sierende patina-vorming. Wilt u alu minium-profielen overschilderen in de kleur van deuren en kozijnen, ge bruik daarvoor dan geen verf op wa terbasis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9