'Besluit VS geen bijdrage aan de vrede' Helmut Kohl geeft Duitsers zelfrespect terug Irak haalt olie bij ons weg' Franse ambassade in Libanon centrum van wapensmokkel Crisis in kabinet DDR over de verkiezingen Cuba verspeelt steun Spanje VRIJDAG 20 JULI 1990 PAGINA 7 Kritiek in Azië op Cambodja-beleid BANGKOK/PEKING/MOUSKOU/DEN HAAG (AP/AF- P/Rtr/ANP/IPS) - Het besluit van de Amerikaanse regering de verzetscoalitie in Cambodja niet langer te erkennen als de legitieme Cambodjaanse regering en een dialoog te be ginnen met Vietnam, is in verscheidene Aziatische landen slecht gevallen. Alleen Vietnam, dat de regering van Hun Sen in Phnom Penh steunt, reageerde positief. Een Thaise functionaris verklaarde werken aan een duurzame algehele dat de coalitie in een politiek isole- vredesregeling, inclusief vrije en ment wordt gedrongen en mogelijk eerlijke verkiezingen in Cam- tot gevolg heeft dat die zich steeds bodja", aldus de woordvoerder. Wat r gaat toeleggen op een militai- Nederland betreft hoort de Rode Khmer bij voorkeur niet bij die 'be trokken partijen'. Grenswachten in India schieten 34 moslims dood PARIJS - De Franse ambassade in Bayrut was meer dan vijf jaar het uitgangspunt van een uitge breide wapensmokkel. Ze werd bedreven door tien leden van de Franse CRS, de oproerpolitie die voor de veiligheid van de ambas sade zorgt. Een gigantische han del in wapens die via de diploma tieke post plaatshad en de kisten die via de CRS-kantine van Bay rut naar Frankrijk werden ge stuurd, moet de smokkelaars al miljoenen hebben opgeleverd. De zaak kwam aan het licht toen in november vorig jaar een 25-jarige CRS-er in Marseille ver scheen om zijn hart te luchten. De onthullingen van deze Philippe Nino kwamen de politiemannen echter zo ongeloofwaardig voor, dat ze hem eerst voor een ziekelij ke fantast aanzagen. Niet alleen bekende Nino dat hij bij een illegale autohandel was betrokken, maar ook dat hij een lading zware wapens had ontvan gen die door collega's in Bayrut naar hem waren gestuurd. Wat er in feite gebeurde, aldus Nino, was dat de CRS-ers die de ambassade in Bayrut bewaakten in hun vrije tijd oorlogsmateriaal goedkoop opkochten en het via diplomatie ke kanalen naar het moederland stuurden, waar het werd doorver kocht. Nieuwe namen kwamen te voorschijn en de politie begon twee collega's te schaduwen, die vlak vóór de 14de juli uit Libanon waren teruggekeerd. Een van hen is Patrick Schalker. Hij werkte sinds 1978 op de Franse ambassa de in Bayrut. Bij hem thuis wer den ongeveer dertig wapens ge vonden, waaronder Amerikaanse M 16-geweren, een aantal Kalach- nikovs, raketwerpers, Tsjechoslo- waakse pistolen en munitie. Schalker en zijn maat, de politie man Bessonnot, hfbben de wa penhandel intussen bekend. Ze laten echter weinig los over de op bouw van het smokkelnetwerk. De grote vraag is niet zozeer hoe de mannen van de oproerpo litie er toe kwamen in wapens te gaan handelen (ze kochten ze ge middeld voor zo'n zeshonderd gulden en deden ze voor het tien voudige weer van de hand), maar hoe het mogelijk was dat deze handel zich jaren achtereen op de ambassade voltrok zonder dat ie mand er kennelijk lucht van kreeg. Ook is het bijna onvoor stelbaar dat de diplomatieke koe riersdienst vijfjaar lang kon func tioneren zonder dat iemand in de gaten had wat allemaal werd overgestuurd. De politie in Marseille begint zich af te vragen of er verband be staat tussen deze wapenhandel en de reeks van vijftien perfect uit gevoerde aanslagen op geldtrans porten die sinds 1985 in de omge ving zijn gepleegd. De vrachtwa gens waren aangevallen met het zelfde soort wapens dat nu in de smokkelaffaire aan het licht is ge komen. Vermoed wordt ook dat de los lippige Nino niet helemaal de achterkant van zijn tong heeft la ten zien. Is hij verbonden met een veel gecompliceerder netwerk van smokkelaars en handelaars in Marseille, bij voorbeeld die in ver dovende middelen? Het onder zoek wordt volgens dat deel van de politie dat niet bij de smokkel is betrokken ernstig gehinderd door voortijdige onthullingen in de media, waardoor de leiders van de bende zich wellicht uit de voeten hebben kunnen maken. De grootste verlegenheid heerst natuurlijk onder de diplo maten op de Franse ambassade in Bayrut. Zijn er bij die aan de han del direct of indirect hebben mee gedaan? Ambassadeur Ren Ala gaf tot nu toe alleen als reactie: "Ik weet van niets". re oplossing van het conflict. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Ali Alatas zei dat de zes ASEAN-landen die bij het Cambodjaanse vredesproces zijn betrokken, van mening zijn dat 'een dergelijke stap' van de VS geen bijdrage levert aan het bereiken van een voor alle partijen aanvaardbare oplossing. Prins Norodom Sihanouk, leider van een van de drie groeperingen die samen de verzetscoalitie vor men. sprak van 'een daad van grote onrechtvaardigheid'. Hij riep alle bevriende regeringen op zich in te zetten voor het behoud van de zetel die de verzetscoalitie in de Verenig- NEW DELHI/ISLAMABAD (AP) - Indiase grenswachten hebben 34 moslim-separatisten gedood die deel uitmaakten van twee groepen die vanuit Pakistan Kashmir wil- - ^en binnenkomen. Dat hebben In de Naties bekleedt. China maakte diase functionarissen gisteren ge- sprak er zijn twijfels c de Amerikaanse stap een bijdrage aan het tot stand brengen van vrede in Cambodja. De Rode Khmer heeft gezegd door te vechten zolang de guerrilla strijders van een politieke regeling worden uitgesloten. De Rode Kh mer speelt een overheersende rol binnen de verzetscoalitie. Tijdens het regime van deze communisti sche guerrillabeweging, dat duurde van 1975 tot en met 1978, werden één a twee miljoen Cambodjanen om het leven gebracht. De vrees dat de Rode Khmer opnieuw aar} de macht zou kunnen komen, moet een van de redenen zijn geweest waarom de Verenigde Staten er woensdag toe besloten de politieke steun aan de verzetscoalitie op te zeggen. De financiële steun aan de verzet scoalitie hebben de VS echter nog niet stopgezet. Op dit moment krij gen de twee niet-communistische guerrillagroeperingen binnen de coalitie jaarlijks twintig miljoen dollar van de VS. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Igor Rogatsjov prees gisteren de 'constructieve' houding van Washington. Ro gatsjov is van mening dat 'de nood zaak van het bijeenroepen van de Hoge Nationale Raad nu steeds dringender wordt'. Hij'suggereerde dat vooral de Rode Khmer toegeef lijker moet worden. De Sovjetunie is overigens niet van plan de samen werking met de bondgenoten Viet nam, Cambodja en Laos te beëindi gen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde gisteren mee dat Ne derland de Amerikaanse beslissing 'beoordeelt als een belangrijke stap bij de pogingen van de internationa le gemeenschap om te trachten te voorkomen dat de Rode Khmer de macht overneemt in Cambodja'. "De Amerikaanse beleidswijziging is tevens belangrijk omdaf daarmee hopelijk de betrokken partijen kun nen worden gebracht tot het mee- Buitenland kort Etnische onlusten Het dodental tijdens de etnische on lusten tussen twee moslim-groepen in het grensgebied van de Sovjet-re publieken Kirgizië en Oezbekistan is opgelopen tot 212, zo heeft het Sovjet-persbureau TASS gisteren bekendgemaakt. Premier Peru De toekomstige president van Peru, Alberto Fujimori, heeft de land bouwdeskundige en econoom Juan Carlos Hurtado Miller tot premier benoemd. Daarnaast krijgt de als behoudend te boek staande Hurta do economische zaken onder zijn hoede. Het nieuwe kabinet wordt 28 juli geïnstalleerd. Betoging Roemenië In de Roemeense stad Timisoara hebben gisteren meer dan tiendui zenden mensen gedemonstreerd voor het vertrek van president Ion Iliescu en het aftreden van de rege ring van premier Petre Roman. De betogers eisten tevens de vrijlating van studentenleider Marian Munte- anu, die vorige maand werd gear resteerd na bloedige onlusten in de hoofdstad Bukarest. Busongeluk Bij een ongeluk met een dubbel dekkerbus, die even buiten de En gelse universiteitsstad Oxford om sloeg, zijn twee Amerikaanse scho lieren om het leven gekomen en zijn 56 anderen gewond geraakt, zo heeft de politie bekend gemaakt. Vier gewonden zouden er ernstig aan toe zijn. r uit of rustige gebied is gisteren zonder r sultaat geëindigd. Wel kwamen In dia en Pakistan overeen binnen twee weken weer rond de tafel te gaan zitten. Het incident, dat werd omschre ven als het grootste vuurgevecht sinds de opstand in Kashmir begin dit jaar weer aanwakkerde, deed zichwoensdag voor. Met een van de groepen zou zeven uur slag zijn ge- OKA - Een gewapende Mohawk-indiaan houdt de wacht bij een omvergeworpen politieauto in Oka, veertig ki lometer ten westen van Montreal. In dit gebied verzetten de indianen zich tegen de plannen van blanken om een golfbaan uit te breiden. Dat gaat ten koste van land van de indianen. De Mohawks willen de kwestie voorleggen aan het Internationale Hooggerechtshof in Den Haag. (foto afpi b'ucfc" reveil uui oias iijit 6c- -> Sen^oenfdag'lefReactie Kuwayt op dreigementen i Indiase paramilitaire militie o toen zij in een hinderlaag liepen. In de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir hebben moslim-separatis ten gisteren het vuur geopend op een groep hindu-pelgrims die in een open-lucht-restaurant zaten te eten. Bij de aanslag kwamen volgens de politie twee hindu's om het leven en raakten acht anderen gewond. de Arabische Liga verzocht tussen beide te komen in het conflict met Irak over olieprijzen en grondge- Kuwayt heeft gisteren bied. De Iraakse president Saddam -- Husayn beschuldigt de Kuwaytis van samenzweren met Amerika om de olieprijzen laag te houden, van oliediefstal en van het bezet houden van Iraaks grondgebied. BAGUIO - Een Japans reddingsteam i zoeken naar nog levende slachtoffers h Hotel. 37 overlevenden gevonden onder puin in Manila MANILA (Rtr/DPA/UPI/ANP) - Op de Filipijnen zijn gisteren uit het puin van een hotel in de noordelijke plaats Baguio toch nog 37 overle venden gered van de aardbeving van maandag op het eiland Luzon. Van officiële zijde wordt het doden tal op 700 geschat, maar gevreesd wordt dat dit tot 1.000 oploopt. Sinds de aardbeving maandag zijn in het gebied rond de stad Ba guio, zo'n 200 kilometer ten noor den van Manila, al meer dan 200 na schokken gevoeld, aldus Filipijnse functionarissen. De EG-commissie in Brussel heeft gisteren besloten 200.000 ecu ias gisteren nog druk bezig met het („yirn 4Rn nnn 01,i,i0r^ „;t troi,i,0n de ruines van het Hyatt Terraces (fot 1 ANP) aardbeving. Het antwoord van Kuwayt kwam gisteren in de vorm van een brief van minister van buitenlandse za ken sjeik Sabah aan de secretaris generaal van de Arabische Liga, Chadli Kli. De Iraakse beschuldiging dat Ku wayt er op uit is de Iraakse econo mie te ondermijnen wijst Sabah als 'ongegrond' van de hand omdat zijn land in de loop van de jaren tachtig evenzeer te lijden heeft gehad van lage olieprijzen. De Kuwaytse mi nister schrijft verder dat de steun van zijn land voor Irak 'bekend' is en dat het daarom 'werkelijk ver drietig' is dat dit wordt genegeerd ten behoeve van 'verwrongen doel einden'. In de brief ontkent sjeik Sabah dat Kuwayt delen van Irak bezet houdt. "Integendeel. Irak heeft een lange geschiedenis van opdringen op Kuwayts grondgebied". De be schuldiging van oliediefstal weer legt de minister door te verklaren dat alle olie-operaties van zijn land plaatshebben binnen de grenzen. Irak daarentegen 'boort naar olie op Kuwayts grondgebied, en het ver oorzaakt daardoor ernstige schade aan Kuwaytse oliereserves en olie velden'. Sjeik Sabah doet een be roep op de Arabische Liga een arbi tragecommissie in het leven te roe pen om de grensgeschillen met Irak tot een oplossing te brengen. Van onze correspondent Wim Bisschop OOST-BERLIJN - In de brede coalitie in de DDR is een crisis ont staan over de vraag wanneer de DDR zich bij de Bondsrepubliek moet aansluiten. De liberalen bin- het regeringskamp hebben ge dreigd de samenwerking in het ka binet van Lothar de Maizière op te zeggen als de premier blijft bij zijn voornemen van aansluiting na de verkiezingen van 2 december. Daarnaast verschillen de coalitie partners van mening over de vraag of de Oostduitsers afzonderlijk moeten stemmen voor een deel van het toekomstige parlement of geza menlijk met de Westduitsers voor het gehele parlement. De Maizière meent dat snelle aan sluiting elke invloed van de DDR op het tweede staatsverdrag, waarin de DDR een aantal eigen opvattingen wil terugzien, wordt ondergraven. Een uitspraak over aansluiting vóór de verkiezingen betekent naar zijn mening ook dat op dit moment aÜe macht feitelijk al aan Bonn wordt overgedragen. De premier stuit echter ook bin nen zijn eigen fractie op verzet. Bin nen de DDR-CDU heeft hij met af treden gedreigd als leden van de fractie een voorstel over de snelle aansluiting aan een meerderheid zouden helpen. De liberalen in de coalitie willen de aansluiting vóór de verkiezin gen, omdat dan overal in het nieuwe Duitsland een verkiezingsdrempel van vijf procent van kracht is. Dat betekent dat de kleine partijen, die de vreedzame revolutie zijn begon nen, geen zetels meer krijgen in de nieuwe vergrote Bondsdag. Die ou de DDR-partijen zouden in Oost- Duitsland ruim dertig procent van de stemmen moeten halen om voor het hele land tenminste over de kiesdrempel van vijf procent heen te komen. En dat is vrijwel onmoge lijk. De liberalen voelen er echter niets voor om via gescheiden ver kiezingen in de DDR groeperingen in het leven te houden die naar hun mening hun dienst al hebben ge daan. Gescheiden verkiezingen be- Dode bij gevecht in Suriname PARAMARIBO (GPD) - Het Suri naamse leger heeft gisteren gevech ten gemeld met het junglecomman do aan de bovenloop van de Suri- namerivier, waarbij een krijsgevan gen militair later om het leven is ge bracht. Nu Ronnie Brunswijk na zijn be zoek aan Nederland is teruggekeerd in Suriname, wil de regering zo snel mogelijk nieuwe vredesbesprekin gen voeren met het junglecomman do. tekenen ook dat de PDS, de opvol ger van de communistische SED, in de nieuwe Bondsdag zou komen. Bij verkiezingen in een verenigd Duitsland zou die partij de drempel vermoedelijk net niet halen. Bij hun opstelling hebben de libe ralen de steun van de sociaal-demo craten in de DDR en in de Bondsre publiek. Ook de SPD in de DDR dringt aan op gemeenschappelijke verkiezingen. MADRID/HAVANA (IPS /AFP/DPA) - Cuba heeft door het diplomatieke conflict met Spanje zijn belangrijkste gesprekspartner in Europa verloren. Woensdag riep Spanje zijn ambassadeur uit Hava na terug en gisteren besloot Madrid tot het opschorten van de economi sche, culturele en wetenschappelij ke samenwerking met Cuba. De snelle verslechtering van de betrekkingen tussen Havana en Ma drid is het gevolg van het geharre war rond de vier asielzoekers die hun toevlucht hebben gezocht in de Spaanse ambassade in Cuba. Een andere Cubaan werd door de politie het terrein van de Spaanse ambas sade afgesleept, waarmee Cuba in breuk maakte op de diplomatieke onschendbaarheid. Bij de beschul digingen over en weer gebruikte Havana deze week krachttermen als 'koloniaal heerser' en 'historisch geheugenverlies', in verwijzing naar de Spaanse minister van bui tenlandse zaken. Volgens diploma tieke bronnen in Madrid kon een antwoord hierop niet uitblijven. Dertig jaar geleden, tijdens de dictatuur van generaal Francisco Franco, was Spanje een van de wei nige industrielanden die de door Washington afgekondigde boycot tegen Cuba doorbrak. Na de demo cratisering in Spanje was de nieuwe premier Adolfo Suarez de eerste Westeuropese regeringsleider die Havana bezocht. Een jaar later was Suarez' opvolger, Felipe Gonzalez, de eerste Westeuropese regerings leider die de Cubaanse president Fi del Castro ontving. Met die 'brugfunctie' van Spanje lijkt het nu gedaan. De Spaanse staatssecretaris voor internationale samenwerking, Luis Yanez, ver klaarde gisteren in Brussel dat Spanje niet alleen de eigen samen werking met Cuba heeft opgeschort maar ook overweegt de Europese Gemeenschap (EG) te vragen de contacten met Cuba te bevriezen. De vijf Cubanen die zich sinds een aantal dagen verschansten in het huis van een Tsjechoslowaakse diplomaat in Havana hebben dit gisteren verlaten. Zij werden weg gevoerd in een politieauto. WEST-BERLIJN - Over vijf maan den wordt Helmut Kohl opnieuw Bondskanselier van Duitsland. De coalitie waarmee hij regeert is de enige combinatie die een meerder heid zal hebben in de Bondsdag. Zijn tegenspeler Oskar Lafontaine die in zijn loopbaan alleen maar overwinningen heeft geboekt bij verkiezingen, zal op 2 december zijn eerste en zijn belangrijkste neder laag moeten erkennen. Daarna is zijn rol op landelijk niveau vermoe delijk ook uitgespeeld, want binnen de SPD wordt hij maar voor een deel gesteund en voor een ander deel gedoogd. Kohl wordt de kanselier die Duitsland heeft verenigd en die in elk geval de eerste termijn de baas zal zijn in de Bondsrepubliek. Als soevereine primus inter pares, de man met het grootste land, zal hij ook de toon zetten in Europa. Het Duitse weekblad Der Spiegel vraagt zich al jaren verbaasd en geërgerd af hoe het in godsnaam mogelijk is dat een man met de mentaliteit van een dorpsburge meester, zich in de wereldpolitiek staande kan houden. Na zijn terug keer uit Stavropol het afgelopen weekeinde gaf hij een persconfe rentie over het akkoord van de Duit se eenheid, dat hij had bereikt met Michail Gorbatsjov. In het nieuws in de Duitse bladen was dat ak koord hèt item. In alle commenta ren was het belangrijkste punt dat de Bondskanselier op zijn personfe- rentie zo gepast bescheiden was. Het was een ware opluchting voor de media dat Kohl zich fatsoenlijk had gedragen. Er schijnt een soort permanente vrees te zijn dat de bon kige Pfalzer het internationale poli tieke porcelein aan diggelen zal slaan. Zelfrespect Desondanks lijkt zijn herverkiezing in december nauwelijks meer een vraag. Kohl heeft de Duitsers zelf respect teruggegeven omdat het land nog vóór de verkiezingen weer een zelfstandige natie in de volle be tekenis wordt. De bezetters staan hun bevoegdheden af en de Duit sers hebben hun eigen lot volledig in handen. Kohl heeft bovendien een eind gemaakt aan het gehate hek bij de Elbe en aan de muur om Berlijn. Hij heeft internationaal lof geoogst voor de politieke initiatieven die hij heeft genomen waardoor het moge lijk werd dat die symbolen van be voogding en onderdrukking uit het landschap zouden verdwijnen. Daarmee stijgt hij binnen het Duitse nationale bewustzijn waar schijnlijk tot nog grotere hoogte dan Konrad Adenauer, die Duits land internationaal weer een fat soenlijk aanzicht gaf. Kohl gaf het land méér door de eenheid en de zelfstandigheid te herstellen. Hij gaf het land het internationale ge wicht dat past bij een natie die vrij wel alle landen economisch ver ach ter zich laat. Lafontaine kan tegenover al die successen van Kohl alleen maar zijn gelijk inbrengen. Hij heeft daarbij echter het trieste nadeel dat het niet geeft wie gelijk heeft, maar wie ge lijk krijgt. En dat is weggelegd voor Helmut Kohl, de man die met het uitdelen van bananen en met de on weerstaanbare verkiezingsleus van 'welstand voor iedereen' een mon steroverwinning in de DDR heeft behaald. Lafontaine beloofde de Oostduitsers niets. Daarmee heeft hij de slag in de DDR verloren en daarmee ook de greep op de politie ke ontwikkelingen. Banen Lafontaine wilde het allemaal heel voorzichtig. Alle initiatieven in het proces dat nu tot hereniging van beide Duitslanden heeft geleid, zijn van de heersende coalitie gekomen. Lafontaine vond een snelle samen voeging van beide staten veel te ris kant. Het zou economisch een cha os worden, zo verkondigde hij. Hij hield Kohl voor dat hij met zijn gro te haast een kapitale fout maakte. Er zou een sociale wanorde onstaan in de DDR met miljoenen ontmoe digde mensen omdat de 'welstand' die Kohl had beloofd, pas veel later zou komen. Lafontaine vertelde dat verhaal ook, en hij heeft vermoede lijk gelijk. De 250.000 werklozen die de DDR deze week registreerde, zijn nog maar een fractie van het aantal werklozen dat er later dit jaar wordt bijgevoegd. Van de 8000 bedrijven in de DDR, waar zes miljoen men sen werken, is een derde deel nu al ten dode opgeschreven. Dat zijn twee miljoen mensen die hun baan kwijt raken. Van de overige bedrij ven is de helft rijp voor een drasti sche sanering. Dat betékent ook honderdduizen den mensen die naar ander werk moeten uitkijken. Die ontwikkeling wordt nog versterkt door het optre den van de Westduitse vakbonden door de formidabele cao-afspraken die uit de bus zijn gekomen. Nog bedreigender voor de weder opbouw van het bedrijfsleven zijn de afspraken over ontslagbescher ming die zijn gemaakt. In veel cao's staat dat werknemers de eerste twee jaar niet op straat mogen wor den gezet. Dat geeft een vals gevoel van veiligheid, omdat de bedrijven er niet gezonder van worden. Ze worden alleen maar onaantrekkelij ker voor westerse bedrijven om ze over te i in de DDR. De adviseurs uit de Bondsrepubliek proberen zieltjes te winnen door hoge eisen te stellen* aan de vermolmde bedrijfstakken. Er worden forse loonsverhogingen geëist en ze worden gegeven. Dat zal het proces van afbraak van be drijven in de DDR versnellen. De ontwikkelingen op dat front zijn verontrustend. De DDR dreigt zich compleet uit de markt te prijzen Lafontaine had vanaf het begin de vrees dat de ontwikkelingen to taal scheef konden lopen bij een plotselinge overschakeling van een veilige maar karige planeconomie naar een overdadige maar onzekere markteconomie. Zijn waarschuwin gen hebben hem alleen maar tot een verdacht politicus gemaakt binnen de DDR. Hij zou de Oostduitsers op afstand willen houden. Kohl was de enige die hen gastvrij ontving. De dankbaarheid daarvoor bleek uit de grote verkiezingsoverwinning in maart. Verkiezingen Sindsdien staat Lafontaine wat bui ten het politieke krachtenveld. De verkiezingsoverwinning in maart en de stroomversnelling in de her eniging van beide Duitslanden heb ben de durfal Kohl in het centrum van de gebeurtenissen geplaatst. De Saarlander Lafontaine kan weinig anders dan toekijken en wat ach teraf commentaren geven. Deze week was hij bij protesterende bouwvakkers in Oost-Berlijn, die vrezen dat hun werk ook al ver dwijnt, omdat de overheid het geld niet heeft om de woningbouwpro jecten waaraan ze werken af te ma ken. Lafontaine reageerde traditio neel sociaal-democratisch. Hij vond dat de overheid de zorg had voor goede huisvesting en als moest wor den bezuinigd dan in elk geval niet op projecten die toch noodzakelijk zijn. Het was allemaal weinig in drukwekkend. Zijn echte verhaal is veel scherp zinniger. Lafontaine wilde de Duit se hereniging veel meer dan Kohl, tot een totaal Europees onderwerp maken. Lafontaine wilde geen kapi talistische gok in de DDR, maar een verandering waarbij niet meteen al les zou worden gesnoeid wat niet aan kapitalistische maatstaven vol doet. Een verandering, waarbij er ook. voor DDR-bedrijven kansen bleven en het land niet compleet zou worden overgenomen door westerse bedrijven die er de kren ten uitpikken en de overheid met het probleem laten zitten van de overtollige rommel. Dat was een verhaal waar in elk geval over was nagedacht. Maar het oorspronkelijke 'Wij zijn het Volk' in de DDR, waar nog een stuk zelf standigheid in zat, was veranderd in de leus 'Einig Vaterland', waarbij geen tegenspraak werd geduld. La fontaine heeft daar nooit opportu nistisch op ingespeeld, hoewel hij in zijn opstelling in de Bondsrepu bliek gokte op opportunisme onder de kiezers. Hij wilde immers de muur weer sluiten om de ongeregel de instroom uit de DDR in te dam men. Dat opportunisme heeft hem ook niet geholpen, omdat de de monstraties in de DDR de Duitse politiek dicteerden en niet omge keerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7