Landbouwafspraken: vooral woorden Katholiek forum wil kern vormen I REPORTAGE i KOSHER Doorbraak GATT op handelsgebied is nog ver weg VRIJDAG 20 JULI 199C GEESTELIJK LEVEN De eerste onderneming in ons nieuwe winkelcentrum was een zelfbedieningsrestaurantmet op de gevel in quasi-Chinees schrift 'Pikan-Sien'. Mijn buren reageerden gegeneerd, zoals bewoners van een Aerdenhoutse villawijk die op een ochtend merken dat 'Het Smulpaleis' in hun domein is doorgedrongen. Ikzelf had medelijden met de Chinese ondernemer die vanuit Taiwan of Singapore naar Tel Aviv moest zijn gekomen om hier zijn zakelijk Waterloo te vinden. Want dat er in oyis half af gebouwde wijkje onvoldoende klandizie zou zijn stond als een paal boven water. 'Pikan-Sien' kwam op de openingsdag met een niet te versmaden aanbieding: een volledige maaltijd voor nog geen zes gulden. De stunt, opgediend op een kartonnen bord, bleek een portie opgebakken rijst (we waren STANDPLAATS Jeruzalem Ad Bloemendaal tenslotte in een Chinees restaurant) onder een kwak zoetzure kipsalade. Wat de smaak al deed vermoeden werd met een blik op het personeel zekerheid: geen Chinees te bekennen. De eigenaar, zo bleek bij navraag, was een joodse inwoner van de ultra-orthodoxe voorstad Bnei Brak, die in zijn woonplaats succes had geoogst met het eerste 'Pikan-Sien' restaurant. Een ingelijste verklaring van het rabbinaat verzekerde de clientèle van de nieuwe vestiging dat ze ook hier strikt kosher te eten kreeg. Omdat mijn vrouw en kinderen na het eerste etentje vage maagklachten registreerden. vermeden we onze koshere buurtchinees enige tijd. Ondertussen bleek mijn scepsis over de levensvatbaarheid van de eetgelegenheid voorbarig. De rij wachtenden voor het zelfbedieningsbuffet reikte uiteindelijk tot op de parkeerplaats Konden dag aan dag zovelen het mis hebben? We waagden het er weer op. Het menu bleek een uitbreiding te hebben ondergaan. Behalve de kipsalade waren er nu ook schalen met mais- en sesamzaadgerechten. En daarnaast stond een bak met grote verse garnalen. Garnalen! Krom gebogen wit vlees in een gebroken zalmkleurig jasje, uitnodigend opgetast in een omgeving van ijsblokjes. Nu pas viel het me op dat naast de verklaring van het rabbinaat een nieuw plakkaat hing, waarop een amateur met viltstift een schets had gemaakt van de garnaal in zijn natuurlijke domein. "Koshere garnalen", stond erbij en, ten overvloede, 'Nieuw!' Ik was verbijsterd. Vijfduizend jaren joodse geschiedenis gingen in een flits voorbij: de Uittocht uit Egypte, deStenen Tafelen, de Tempel, de Nieuwe Staat, de Zesdaagse Oorlog, de Operatie Entebbe en dan nu, met Gods hulp, de Koshere Garnaal Ik liet me uitleggen dat de nep- garnalen waren gemaakt van het vlees van geschubde en dus koshere vis, waaraan kleur- en smaakstoffen waren toegevoegd. Sinds kort waren ze ook in de vriesbakken van de supermarkt te vinden. Voor de vrome joden onder de klandizie van'Pikan-Sien' leek deze eerste stap in de richting van het varken van rundvlees een vanzelfsprekende verworvenheid van de joodse genialiteit. Ik zag ademloos toe hoe een bebaarde man met een zwarte hoed een garnaal aan zijn plastic vork prikte en met smaak toehapte. Weer had ik mijn niet bij me. Het economische overleg tussen de zeven grootste industrielanden (G-7), leverde deze maand de afspraak op tussen de Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap dat beide han delsblokken hun zwaar gesubsidieer de landbouw aan zullen pakken. De afspraken zijn nog vaag, maar het is de bedoeling aan beide kanten van de oceaan het mes te zetten in de vaak ondoorzichtige regelingen en exportsubsidies. Vooral de VS willen er van af. Of daarmee een stap is gezet naar een doorbraak op handelsgebied waar ook de ontwikkelingslanden van kunnen profiteren, zal eind dit jaar blijken als de zogenaamde 'Uruguay-ronde' van de GATT (die gaat over internationale akkoorden inzake tarieven en handel) in Brussel wordt afgesloten. Er is een goede kans dat in de perio de tot de geplande afsluiting van de overlegronde, begin december, een aantal kleine stappen voorwaarts kan worden gezet. Volgens Louis Emme- rij, de directeur van het Ontwikke lingscentrum van de OESO in Parijs, is hiervoor wel vereist dat de betrok ken partijen met de beide benen op de grond staan, en zich rekenschap geven van de ware aard van de onder werpen die ter discussie staan. Gezien de grote meningsverschil len ten aanzien van tal van onderwer pen moet men, gezien de korte tijd die rest om tot een vergelijk te ko men, zich ermee verzoenen dat een beperkt akkoord al beter is dan hele maal geen akkoord. Nu na meer dan drie jaar van onder handelingen over een aantal crucia le handelsproblemen is het goed te kijken naar de "echte wereld" en niet op de "wereld van de woor den". Neem de GATT, die er nooit in is geslaagd om een greep te krij gen op meer dan 10 procent van alle internationale handel en geldstro men. De internationale diensten sector heeft hier nooit deel van uit gemaakt, en de handel in agrarische produkten is er feitelijk buiten ge bleven, omdat de rijke industrielan den nooit in de praktijk hebben ge bracht wat ze hebben gepredikt. Onder de GATT valt in feite al leen de internationale handel in in- dustrieprodukten, maar zelfs hier zijn uitzonderingen gemaakt, zoals het Vezel-Akkoord, dat de afgelo pen 20 jaar steeds is vernieuwd, zo dat de handel in textielgoederen buiten GATT blijft. In feite is het eerder een over- dan een onder schatting om te stellen dat de GATT tien procent van in de internationa le handel beslaat. Het is nodig zich dergelijke ele mentaire feiten te realiseren, wil men het belang onderkennen van de huidige Uruguay-ronde, die ten doel heeft te voorzien in scherpere regelgeving in de agrarische sector en in akkoorden over de diensten sector en textiel. De Uruguay-ronde is van essentieel belang voor ieder een die meent dat liberalisering van de handel essentieel is voor de we reld-economie, en dit verklaart waarom van zoveel kanten de na druk wordt gevestigd op de nood zaak van het welslagen van de Uruguay-ronde. Ramp De redenering is, dat protectionis me ons juist een stap dichter bij het einde van het bestaan van een echte wereld-economie zou brengen. Dit zou voor iedereen een ramp zijn, in die zin dat iedereen daar slechter van zou worden. In het verlengde van deze redenering ligt dat protec tionisme en regionalisme ook in strijd zijn met de duidelijke algeme ne tendens tot een wereld-econo mie. Het regionalisme bestaat natuur lijk echter al, en wel vooral in de OESO-landen: het vrijhandelsge- bied in Noord-Amerika, het Europa van 1992, en de 'Vliegende Wilde Ganzen' in Oost- en Zuidoost-Azie, met Japan aan de leiding, gevolgd door Hongkong, Singapore, Zuid- Korea, Taiwan, en de Asean-landen. Er bestaat een groot verschil tus sen de wereld van woorden en de wereld van de realiteiten. Wil de Uruguay- ronde slagen, dan moeten voor eind juli de akkoorden over de moeilijkste onderwerpen zijn be reikt, om de ministers begin decem ber in Brussel in staat te stellen de overeenkomst te bezegelen. Succes betekent in dit verband dat er een akkoord komt over de liberalisering van de landbouw, alsmede een ak koord over een vrijer verkeer van diensten. De landbouw is daarbij het moeilijkste onderwerp is. Overproduktie De absurde situatie die er momen teel in de landbouwsector bestaat, blijkt uit het volgende overzicht: In de Verenigde Staten betaalt de regering de boeren om geen graan te produceren. In de Europe se Gemeenschap krijgen de boeren hoge prijzen, ook al produceren ze een overschot, en in Japan krijgen de rijstboeren het drievoudige van de prijs op de wereldmarkt. Er wordt zoveel verbouwd dat een deel van de gewassen wordt verkocht als veevoeder, tegen de helft van de prijs op de wereld markt. De boeren in de Europese Gemeenschap ontvangen voor hun suiker een prijs die het drievoudige is van de prijs op de wereldmarkt, maar tegelijkertijd importeert de EG suiker tegen een hogere prijs dan de wereld-marktprijs. In bijna alle geïndustrialiseerde landen worden de melkprijzen hoog gehouden, met als gevolg overproduktie. Canadese boeren zijn bereid om acht keer de prijs van een koe te betalen, alleen om vervol gens het recht te krijgen om de melk van die koe te verkopen tegen een door de regering gesubsidieer de prijs. De Verenigde Staten subsidi ëren irrigatie- en landontginnings- projecten, en betalen vervolgens de boeren om dat land niet te gebrui ken voor de verbouw van gewassen. Omzeilen Teneinde de bestaande GATT-voor- schriften inzake de landbouw te omzeilen, wordt in veel landen veel nadruk gelegd op de binnenlandse beleidsdoelen, zoals veiligstellen van de nationale voedselvoorzie ning. Bovendien bestaan er bepa lingen in de GATT-regeling die lan den in staat stellen een afwijkend landbouwbeleid te voeren, zoals door importbeperkingen en toepas sing van export- en produktiesubsi- dies. Het wemelt inmiddels van de voorstellen en oplossingen om aan deze situatie een einde te maken. De Verenigde Staten, die voorstander zijn van een marktgerichte benade ring, hebben opgeroepen de im portbeperkingen en alle landbouw subsidies die direct of indirect de handel beinvloeden binnen tien jaar op te heffen. Washington roept ook op harmonisering van de ge- zondheids- en sanitaire bepalingen, voorzover daardoor de veiligheid van planten, mensen en dieren niet in gevaar komt. De Europese Gemeenschap legt vooral de nadruk op de noodzaak tot een beter evenwicht tussen vraag en aanbod. Daarin is in een la tere fase voorzien in uitwisseling van concessies, en geleidelijke ver mindering van de negatieve effec ten van de landbouwsubsidies op de internationale markten. Deze vermindering van de steun aan de landbouw zou zich in twee stappen moeten voltrekken. In eerste instantie is een aantal maatregelen die ten doel hebben de spanning op de markt voor graan- en graanvervangende produkten, suiker en zuivelproduk- ten te verminderen. Het gaat dan om prijsbeperkingen en maatrege len om de geproduceerde hoeveel heden te verminderen. In de tweede fase zouden in onderlinge samen werking de subsidies moeten wor den verminderd, onder gelijktijdige aanpassing van de protectiemaatre- gelen, om de wereldmarkt te stabili- Liberalisering Dan is er nog het voorstel van de 'Cairns-Groep', bestaande uit Ar gentinië, Brazilië, Canada, Chili, Colombia, Hongarije, Indonesië, Malaysia, Nieuw-Zeeland, de Fili- pijnen, Thailand en Uruguay. Deze landen streven vooral naar volledi ge liberalisering van de handel in agrarische produkten, afschaffing van 'vervormend' landbouwbeleid, en verscherping van de betreffende regels en disciplines onder GATT. Het voorstel van Japan legt de na druk op de noodzaak om op lange termijn stabiliteit op de wereld markt te bereiken ten aanzien van de handel in agrarische produkten, en om voor alle landen de voedsel voorziening veilig te stellen. Dit zou op korte termijn moeten worden be reikt door een blokkering van alle export-subsidies, gevolgd door een geleidelijke opheffing daarvan, on der versterking van de voorschrif ten voor andere andere handelsver- vormende subsdies. Veel ontwikkelingslanden die voedsel importeren roepen öp tot maatregelen van de kant van de ont wikkelde landen, teneinde te ko men tot een welwillende behande ling van de export door de ontwik kelingslanden. De ontwikkelings landen vinden dat de rijkere landen invoertarieven en andere drempels voor hun goederen moeten afschaf fen. Andere ontwikkelingslanden hebben speciale aandacht gevraagd voor de nauwe relatie tussen het ontwikkelingsproces en de agrari sche produktie. Ver uiteen Uit dit alles blijkt dat de uitkomst van het huidige GATT-overleg voor wat betreft de landbouw verre van duidelijk is. De standpunten liggen ver uiteen. Tussen de geindustriali- seerde landen en de ontwikkelings landen, maar ook nog steeds tussen bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. Ten aanzien van de dienstensec tor zijn er ook de nodige problemen, zij het minder dan bij de agrarische sector. Veel ontwikkelingslanden vrezen dat ze zullen worden over spoeld door buitenlandse banken, adviesbureaus en dergelijke. Deze landen willen iets extra's zien als ze besluiten hun dienstensector te li beraliseren, een sector waarin de belangen van de geïndustrialiseer de landen veel groter zijn. Hoewel het een wonder zou zijn als er een echte doorbraak zou plaatsvinden in het GATT-overleg, zou het toch belangrijk zijn als er een paar kleine stapjes worden ge zet naar een meer rationeel agra risch- en handels beleid, en een ak koord over de dienstensector. De vier jaar die waren uitgetrokken voor de zeer gecompliceerde Uruguay-ronde zijn zeer kort ge weest. Dus, laten we eerlijk zijn, een beperkt akkoord is beter dan hele maal geen akkoord. Louis Emmerij is directeur van het Ontwikkelingscentrum van de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in Pa rijs, een organisatie van 24 rijke indus trielanden. 15 Ik had spijt van de diepvries maaltijd die nu ruimschoots zou zijn ontooid in de vuilnisbak. Hon gerig inspecteerde ik de koelkast. Een paar gebakken eieren leek me het meest geschikt, onder de omstan digheden. Ik schonk nog een glas wijn in, dronk en at haastig en zon der vreugde en ging naar bed. Daar, in het halflege bed probeerde ik mijn situatie helder onder ogen te zien en- ik kwam tot de conclusie dat ik bij de politie onder ernstige verdenking moest staan. Ik kon mij niet veroor loven werkloos af te wachten en het risico te lopen dat mij een moord in de schoenen zou worden geschoven door de werkelijke moordenaar. Ik had hem - of haar - horen wegren nen, maar hij - of zij - had mij gezien terwijl ik mijn roes uitsliep naast het stoffelijk restant van Karin en daar kon hij of zij het mij knap moeilijk mee maken. Even overwoog ik om toch het rode boekje aan de inspecteur te geven. "Alstublieft, vijf potentiële verdach ten. Kiest u er maar een uit". "Hoe komt u aan dat boekje?" zou de inspecteur vragen. "Gewoon. Ge- EEN AVONDJE STAPPEN I vonden naast het lijk, inspecteur". Nee. dat leek me niet verstandig. "Gevonden, op straat, inspecteur. De moordenaar heeft het verloren". Dat zou misschien een mogelijkheid zijn. Ik viel in slaap. Midden in de nacht moet ik even half wakker zijn geweest. In ieder geval herinner ik me dat ik mijn arm uitstrekte. Naar mijn wettige echtgenote. Maar die zat immers tussen twee bergen in Zwitserland? Of lag ze er toch en was ze ineens van een bru nette veranderd in een blondine? Ik voelde een substantiële nattigheid waar het niet hoorde, ergens tussen haar schouderbladen. In paniek schoot ik overeind. Ik deed het licht aan en keek naar mijn handen. Bloed verwachtte ik te zien. Maar mijn handen waren schoon en het bed nast mij was erg leeg. Ik viel weer in slaap en toen ik wakker werd was het bijna negen uur. Ik besloot de rugklachten die ik de vorige dag had opgevoerd als re den tot arbeidsongeschiktheid, te prolongeren. Ik belde naar de bank en klaagde. Er was veel begrip. Ik moest het warm houden, zei mijn chef. Dan kwam het wel weer in or de. Ik kleedde me snel aan, maakte koffie, at wat en stapte in de auto, want ik was van plan mijn af spraak met Linda de Leeuw te hou den. Het duurde even voor het tot me doordrong dat het enorme sierhek, waar ik al een paar keer langs was gereden en waarachter ik door over vloedig groen een riante villa had zien schemeren, het nummer droeg van het adres waar ik moest wezen. Ik stopte in de berm om dat even te verwerken. Ik dacht er hard over om weer naar huis terug te rijden, of mijn gefingeerde spit overboord te zetten en naar de bank te gaan om te werken. Maar mijn nieuwsgierig heid won het van mijn schroom en ik reed het hek door, de oprijlaan in. Ze deed zelf open. Leek ze op haar zuster? Ik zou het niet weten. Daarvoor zou ik haar blote schouderbladen moeten zien. Wel had ze net als Karin, blond haar. Waarschijnlijk was ze een stuk ouder. Haar ogen waren helder blauwgrijs, haar gezicht was scherp getekend en om haar mond hing het lachje dat ik door de telefoon had ge hoord. "Kom maar binnen", zei ze. Ze was een prachtige vrouw en ze wist het. Ze maakte trouwens de in druk dat ze alles wist. Ook dat ik diep onder de indruk was, al was ze een hoofd kleiner dan ik en liep ze in een spijkerbroek met een noncha lant t-shirt, waar ik even ademloos inkeek. Ze bracht me naar een ruime, lich te zitkamer. Behalve een paar stoe len en een boekenkast stond er niet veel meer in dan een vleugel en een tekstverwerker. Ze wees me een stoel aan, ging zelf zitten, stak een sigaret op, keek naar me en zei: "Vertel het "Ik kom voor een vriend", zei ik. Het was het eerste dat me te binnen schoot. "Zo...", zei ze en ik zag aan haar gezicht dat ze me niet geloofde, maar ik zette door. "Hij kende Ka rin goed en hij reageerde net als u, jij" - tutoyeren kon ik ook -. "Hij zei dat hij haar gewaarschuwd had", fantaseerde ik verder, "maar dat ze niet wilde luisteren. Karin had slechte contacten, zei hij. En u schijnt daar meer van te weten". Dat laatste was eens schot in de rood, dat zag ik aan haar reactie. Ze werd alert als een rofdier en haar ogen verhardden zich toen ze vroeg: "Hoe heet die vriend". "Dat wil ik nog even in het mid den laten", zei ik zo losjes als ik kon. Veel rk organisaties kennen elkaar niet VUGHT (ANP) - Enkele rooms-katholieke organisa ties hopen in september het Forum van Katholieken in Nederland op te richten. Het forum moet een plek van ont moeting, overleg en vorming voor alle katholieke organisa ties worden en zal 'ideolo gisch noch vernieuwend, noch behoudend' zijn, zo staat in een voorbereidende nota. De honderden rk organisaties we ten van elkaar nauwelijks wat zij doen of willen dat niet weten, schrijft drs. W.F.C.M. Derkse. Hij is directeur van de Radboudstich- ting, die samen met onder meer de Thomas More Academie en het Verband van Katholieke Maat schappelijke Organisaties tot de oprichters van de stichting be hoort. Het initiatief hiervoor is en kele jaren geleden genomen door de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS). In het complexe en veelkleuri ge rooms-katholieke wereldje zijn al wel vele mogelijkheden voor overleg en ontmoeting, geeft Derkse toe. Hij wijst op activitei ten van de Acht Mei Beweging, het Contact Rooms-Katholieken, de Mariënburgvereniging en de KRO. Waar het echter aan ont breekt, is "een kern, een ontmoe tingspunt, waarin deze veelkleu rige staalkaart van activiteiten tot overleg en gezamenlijk gedragen inspiratie komt". Het is niet de bedoeling dat er in Nederland 'een grootschalige herzuilingsoperatie' in gang wordt gezet, aldus Derkse. Het fo rum wordt 'een bescheiden maar levenskrachtige organisatie' die katholieken wil samen binden en gezamenlijke initiatieven wil sti muleren. Na een aantal jaren moet de stichting worden omge zet in een vereniging. Dr. P.A. van Gennip, secretaris van de KRKS, zegt dat het forum 'hetzelfde paraplumodel' krijgt als de Acht Mei Beweging, waarin ruim honderd katholieke organi saties deelnemen. "Het wordt echter geen clustering van kerk- vernieuwende organisaties, maar van alles wat katholiek is". Wel zal grote nadruk liggen op het werk van de leek en op de maat schappelijke verantwoordelijk heid van katholieken. Van Gennip denkt daarbij voorzichtig aan het Centrale Co mité van Duitse Katholieken, de Westduitse lekenbeweging. Hij weet ook wel dat dit machtige or gaan 'zwaar gestructureerd' is, handen vol geld kost en op een geheel eigen traditie kan bogen, maar vindt toch dat Nederlandse katholieken van hun oosterburen kunnen leren. "Het is een plek waar conservatieven en progres sieven elkaar treffen", aldus Van Gennip. Hij hoopt dat ook het Neder landse forum erin slaagt de kerke lijke verdeeldheid te overstijgen. Helemaal gerust is hij er niet op: "Er bestaat grote zorg dat de rich tingenstrijd toch los zal bran den". Aan de andere kant krijgt van Gennip steeds vaker de in druk dat "de angel uit deze strijd begint te raken". Katholiek Ne derland is volgens hem de ver deeldheid "een beetje beu. Men weet onderhand ook niet meer de strijd gaat". Dominee vermoord DEN HAAG (ANP) - De 36-jari- ge Hongaarstalige hervormde predikant Istvan Kulcsar uit Mi- neu in Roemenië is woensdag vermoord. Zijn lijk werd gevon den in een vuilnisvat bij het sta tion van Baia Mare. Dat is in krin gen van de hervormde kerk in Hongarije vernomen. Kulcsar was woensdagmorgen uit Mineu vertrokken naar het station van Baia Mare, waar hij de trein naar zijn geboorteplaats wil de nemen. Daar wilde hij het graf van zijn onlangs overleden schoonzuster bezoeken. Binnen de Hongaarse hervorm de kerk wordt vermoed, dat Kul csar het slachtoffer is geworden van nationalistische Roemenen, die vrezen, dat de Hongaarse min derheid in Roemenië streeft naar afscheiding van Transsylvanië, de rijkste provincie van Roeme nië. Kulcsar schreef regelmatig artikelen in een Hongaarstalige krant, waarin hij opkwam voor de rechten van de Hongaarse min derheid. Ook in Bulgarije bijbelgenootschap SOFIA (IDEA) Bulgarije krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis een bijbelgenootschap, zo heeft de synode van de Bulgaars-Or thodoxe kerk besloten. De pro testantse kerk in het land zal in het genootschap deelnemen. De orthodoxe kerk, die naar schatting bijna 40 procent van de negen miljoen Bulgaren verenigt, wil dit jaar nog 300.000 bijbels la ten drukken. Het papier daarvoor is ter beschikking gesteld door de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen. De bijbels worden ge drukt door dezelfde drukkerij die in 1983 al eens 30.000 bijbels heeft vervaardigd. De synode besloot verder tot een nieuwe vertaling van de bij bel in het Bulgaars. Behalve ver tegenwoordigers van de ortho doxe en protestantse kerk zullen ook deskundigen van de Bulgaar se academie van wetenschappen bij de vertaling worden betrok ken. Yaticaan betreurt Israels voornemen verkoop speklapje sterk te beperken JERUZALEM (RTR) - De cultu reel attaché van het Vaticaan in Israël heeft er bij het Israëlisch parlement op aangedrongen de verkoop van varkensvlees niet aan banden te leggen. Mgr. Richard Mathes waar schuwde dinsdag een parle mentscommissie, dat aanneming van een wetsvoorstel van ultra-or thodoxe parlementsleden, dat de verkoop van varkensvlees aan banden wil leggen, een eerste stap op de weg van beperking van de godsdienstvrijheid betekent. Als het voorstel wordt aangeno men, zou de wereld Israël kunnen vergelijken met Saudiarabië, al dus Mathes na zijn ontmoeting met de commissie. "Daar mogen joden en christenen bijvoorbeeld geen wijn drinken. Het is daar verboden". Volgens de joodse spijswetten is het eten van varkensvlees ver boden. Toch beschouwen vele Is raëli's een karbonade of een speklapje als een bijzondere lek kernij. Mathes leidt in Jeruzalem het Notre Dame of Jeruzalem Centre, een opvanghuis van het Vaticaan voor toeristen in het Heilige Land. Hij onderstreepte, dat hij niet namens het Vaticaan had ge sproken. De leiding van de RK Kerk heeft geen mening over het wetsvoorstel. De indieners van het wetsvoor stel willen het fokken van var kens of de verkoop van varkens vlees in joodse gebieden verbie den. Omdat ook moslims geen varkensvlees mogen eten, zouden liefhebbers van varkensvlees voortaan zijn aangewezen op sla gers die behoren tot de zeer klei ne christelijke minderheid in Is raël. Duitse kerken: 1992 bijbeljaar STUTTGART (IDEA) - De ker ken in de Duitse Bondsrepubliek hebben 1992 uitgeroepen tot jaar van de bijbel. De kerken willen de Duitsers opwekken zich met de bijbel bezig te houden en hem te lezen. In verband met het bijbeljaar zal dit najaar een Nieuw Testa ment met een leesplan en een handleiding bij de tekst verschij nen. "Het is de hoogste tijd dat het boek der boeken door zoveel mogelijk mensen met nieuwe ogen wordt gelezen", aldus de voorzitter van de Westduitse rk bisschoppenconferentie, Karl Lehmann. Het is de eerste keer dat zoveel kerken in de Bondsrepubliek ge zamenlijk het lezen van de bijbel willen bevorderen. Volgens het coördinatiebureau van het bijbel jaar in Stuttgart zullen de kerken in de DDR vermoedelijk aan de actie meedoen. In 1992 zijn de bei de Duitse staten naar alle waar schijnlijkheid herenigd. Aan de actie nemen alle kerken deel die zijn aangesloten bij de Westduitse Raad van Kerken, als mede diverse kerkelijke organi saties. Algemeen coördinator is Siegfried Meurer van het West duitse Bijbelgenootschap. Bisschop weg na onthullingen. Aartsbisschop Penney van Saint- Jean in Canada heeft de paus zijn ontslag aangeboden, nadat een onderzoekscommissie hem on christelijk gedrag had verweten bij de behandeling van klachten over seksueel misbruik van jon gens door ongeveer twintig pries ters en andere leden van de RK Kerk. Penney (65), sinds 1979 aartsbisschop, maakte zijn be sluit bekend tijdens een perscon ferentie waarop het rapport van de door hem ingestelde commis sie werd gepresenteerd. Volgens de commissie ontving het aarts bisdom al sinds 1976 klachten over ontucht met jongens, voor namelijk van een weeshuis bij Saint-Jean. Het aartsbisdom stel de de autoriteiten echter niet op de hoogte en schoot de slachtof fers op geen enkele wijze te hulp. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Lan- gerak M. van Duijn kand. Katwijk aan den Rijn; aangenomen naar Am- stelveen-Buitenveldert (nieuwe predi kantsplaats) J. Maas Zetten/Andelst, naar Sellingen J. L. Ravesloot Wester- haar. Nederlands Geref. Kerken: aangeno men naar Alphen aan den Rijn (full-ti me) M. Janssens te Alphen aan den Rijn (part-time) en Rotterdam-Ovear- schie (part-time).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2