LEIDSCH DAGBLAD 1 Jlifc Haags politieteam schiet man dood Alles begon te schudden Bouwen bij openbaar vervoer Geslaagde noodlanding op Schiphol Bij arrestatie van zes overvallers in Leiden VRIJDAG 20 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39296 Prijs fl. 1,35 Bom ontploft in Londense beurs LONDEN (Rtr) - In de Londense beurs is vanmorgen een bom ont ploft, die een brand veroorzaakte. Volgens de brandweer waren er geen gewonden, wel was er veel schade. De beurs was twintig minu ten eerder ontruimd na een bom melding bij een internationaal pers bureau in Londen. De handel in op ties werd opgeschort. In een anoniem telefoontje eiste een man de aanslag op in naam van het Ierse Republikeinse leger (IRA). De man zou met een Iers accent hebben gesproken en zou het wachtwoord van de organisatie hebben gebruikt. MANILA/HOOFDDORP (GPD) - "Een wonderbaarlijke redding", zegt Pieter van Steenbergen uit Hoofddorp. Hij overleefde de zware Filipijnse aardbeving van maandag dank zij een toeristisch uitstapje. Van Steenbergen lo geerde samen met zijn vrouw Nancy en zoon Elton in het Luxe Hyatt Terrace Hotel in Baguio, het centrum van het rampgebied. Nu ligt zijn hotel als een ineen- gedrukte harmonica op zijn kant. Vele mensen liggen nog altijd be dolven onder het puin. Van Steenbergen was kort voor de verwoesting begonnen aan een autotochtje. Zijn bagage ligt nog onder het beton. "Alles begon te schudden. Mensen renden in pa niek de straat op. Veel gegil. Een Hoofddorps gezin overleefde aardbeving wachthokje langs de weg stortte in. Een vrouw werd daaronder be graven. Later in de nacht is ze er uitgehaald; dood", zegt Van Steenbergen. "De ravage is enorm. Vracht wagens met lijken komen voor bij. Om drie uur 's morgens kre gen we nog een zware naschok". Ook in de daarop volgende dagen zijn nieuwe lichtere aardbevin gen voelbaar. „Die naschokken veroorzaken nog steeds veel scha de", aldus de Nederlandse onder nemer op vakantie. Duizenden overlevenden sla pen in het stadspark of op straat. "Van dekens en lappen improvi seren ze onderkomens. In het park werd uren gebeden en ge zongen. Dat was fantastisch. Ik heb nog nooit gezien dat een volk zo religieus samen steun probeert te zoeken". "Het gebrek aan drinkwater en voedsel is een groot probleem. We hebben veel cola gedronken, maar winkeliers houden angst vallig hun voorraden vast. Van officiële hulp of doktoren heb ik weinig gezien", zegt Van Steenbergen, die woensdag uit het onheilsoord wist weg te ko men. „De eerste uren was er niets. Het was pikkedonker. De elektri citeit viel uit. Pas 13 uur later be gonnen de bergingsoperaties". De Filipijnse hulpverleners zijn absoluut niet toegerust voor het karwei. "Wat ze al hebben, is ver ouderd materiaal. Het is echt om te huilen". Het meest reddings werk wordt verzet door Ameri kaanse militairen. Te voet zijn de Steenbergens af gedaald naar de bewoonde we reld. Na ruim vier uur bereikten zij het laagland. „Al klauterend over de weg naar beneden heb ben we woensdag mijn zoons 15de verjaardag gevierd. Blij dat we in leven zijn gebleven". El ders, in de ravijnen beneden, lig gen nog toeristenbussen op hun kant. Ze zijn al vier dagen onbe reikbaar voor reddingswerkers. Van e r verslaggevers LEIDEN - Een nog onbekende man is gisteravond dood geschoten bij een actie van het arrestatieteam uit Den Haag in het Leidse Morskwartier. Het politieteam arres teerde 6 mensen, die worden verdacht van een reeks overvallen in de Haagse regio. Een verdachte trok een revolver en werd door twee leden van de Haagse politie neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. Een tweede verdachte brak zijn bovenarm bij de aanhouding. Vijf verdachten werden in de Barn- Volgens de Haagse politiewoord- steenstraat bij de Dr. Lelylaan voerder Schaepman sloeg de ver klemgereden in hun auto (een Opel dachte, die later werd doodgescho- Kadett) die eerder op de avond in ten, op de vlucht. Hij zou zich tij- Den Haag was gestolen. De zesde denS" het weglopen hebben omge- verdachte werd later gepakt onder draaid en een revolver hebben ge- het viaduct van de rijksweg A44 op trokken. Daarop is door twee leden de Plesmanweg in een tweede auto. van het arrestatieteam gericht ge- Hij was vermoedelijk de bestuurder schoten. De gewonde verdachte zou van de vluchtwagen. leden van het arrestatieteam te lijf De Haagse politie hield het zestal zijn gegaan. "Bij de worsteling die al langer in de gaten en volgde ze al toen ontstond, is zijn arm gebro- dagen met een observatieteam, om- ken", zegt Schaepman. Behalve de dat ze worden verdacht van een se- revolver is ook nog een pistool aan- rie gewapende overvallen op vooral getroffen bij de verdachten, benzinestations die sinds juni zijn Schaepman wilde niet reageren gepleegd. Bovendien houdt de poli- op de beschuldiging van omwonen de hen verantwoordelijk voor een den dat de politie zeer handhandig overval op een juwelierszaak in de optrad. Hij bleef overigens het ant- Haagse Hobbemastraat waarbij de woord op veel vragen schuldig om- eigenaar werd doodgeschoten. "Het dat er een gerechtelijk vooronder- gaat dus niet om een paar ongevaar- zoek loopt en het openbaar ministe- lijke jongens", aldus de Haagse rie dan voorlichting geeft over straf- persofficier van justitie mr. H. Vos. bare zaken. "Bovendien geven wij Vermoedelijk waren de zes gister- fee? informatie over de methoden, avond opnieuw van plan een over- ?„lS.Vek die het arres" val te plegen, waarschijnlijk op het toepast benzinestation aan de Leidse Dr. De gewonde overvaller is met een Lelylaan. "Je staat als politie dan ambulance overgebracht naar het - T W noon rio„ ziekenhuis. De rest van de verdach ten werd met een kap over het hoofd afgevoerd. Het lijk bleef nog tot diep in de nacht liggen tussen de voor de keus! Laat"je~het gaan -De rest van de verdach- heb je de zaak rond. Dht is een aa trekkelijke gedachte. Maar wordt bij de overval iemand neergescho- ten, dan is het verhaal dat wij moe- D°sJes- ten vertellen heel wat minder aar dig. Daarom is besloten de verdach ten aan te houden", aldus Vos. Een overzichtopname na de schiet partij in de Barnsteenstraat. Rechts op de voorgrond de gestolen auto waarin vijf overvallers zaten. Daarachter de auto's van het Haag se observatieteam, dat het gezel schap in de gaten hield. In het afge bakende plantsoen bij het pijltje het afgedekte slachtoffer van de schiet partij. (foto Dick Hogewoning) Overheid scherpt beleid beperkmg autogebruik aan Fiscus haalt niet langer schuld van teruggave af Opvallend genoeg was de Leidse politie niet op de hoogte van de ac tie van het arrestatieteam. De poli tie uit de Sleutelstad werd gebeld door buurtbewoners die de schiet partij meldden. Vandaag begint de rijksrecherche met een onderzoek naar de gang van zaken rond de schietpartij. Er wordt sectie verricht op de onbe kende man en de verdachten wor den gehoord. Ze zijn allen ingeslo ten op Haagse politiebureaus, (pagina Leiden: "Het is de IRA") ders (vrom), Maij (verkeer), Ritzen (onderwijs), d'Aricona (wvc) en staatssecretaris Bukman (economi- werkdocu- De mogelijkheden die de wet op DEN HAAG - Bedrijven en voor- SCHUTTER OVERMEESTERD zieningen met veel werknemers en Gewapende agenten van de Hilver- bezoekers mogen zich alleen nog sumse politie hebben gisteravond vestigen op plekken die goed met sche zaken) gisteren een 31-jarige man overmeesterd, die het openbaar vervoer te bereiken ment. De Verenigir.0 - vanuit het raam van zijn woning zijn. Locaties die alleen met de auto landse Gemeenten en het Interpro- den verscherpt om ongewenste ont- pistoolschoten loste. Bij de schiet- bereikbaar zijn moeten gereser- partij vielen geen gewonden. De veerd blijven voor bedrijven die op schutter is een Hilversummer, die dit vervoermiddel zijn aangewezen, ruim 4 jaar geleden een 19-jarige zoals transportondernemingen. Dat Bussumer doodschoot en daarvoor is het principe van het 'locatiebe- tot 2,5 jaar celstraf kreeg. De man leid' dat de overheid wil gaan ment. De Vereniging van Neder- de ruimtelijke ordening biedt a landse Gemeenten en het Interpro- den verscherpt om ongewenste vinciaal Overleg hebben hieraan wikkelingen tegen te gaan. Verder ook meegewerkt. had bij zijn aanhouding een schou derholster om met daarin een gela den pistool. Als startschot De komende jaren wordt fors in het openbaar vervoer geïnvesteerd. Met hun locatiebeleid willen de be windslieden bereiken dat die inves- bij het treffen r de uitvoering teringen optimaal worden benut, gen geluidhinder. zullen locaties waar de voorgestelde aanpak wordt gevolgd, voorrang krijgen bij verbetering van het openbaar vervoer, bij de verwijde ring van bodemverontreiniging en maatregelen te- i publiceerden de ministers Al- doordat bedrijven zich vestigen op DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van Amelsvoort heeft de be lastingdienst opgedragen te stop pen met de automatische verreke ning van openstaande belasting schulden met bedragen die belas tingplichtigen terugkrijgen. Vaak ging dat om verrekening van de on- roerend-goedbelasting met de te ruggave inkomstenbelasting. De praktijk werd op 1 juni inge voerd op basis van de toen van kracht geworden nieuwe Invorde- ringswet. Dat gebeurde totaal on verwacht. De nieuwe bepalingen werden alleen aangekondigd in de Staatscourant. Talloze belastingbe talers belden na 1 juni met hun in spectie om te vernemen waarom zij ineens minder terugzagen van te veel betaald belastinggeld, dan hen eerder was beloofd. Naar aanleiding van alle commo tie werd op Financiën besloten de belastingbetalers begin juni alsnog via een vouwblad in te lichten. Op het ministerie werd niet al te zwaar aan de bezwaren getild, omdat de belastingplichtige er uiteindelijk niet slechter werd. Van Amelsvoort meent nu dat de praktijk kan worden gestopt omdat de Belastingdienst zelf steeds snel ler te veel betaalde belasting terug betaalt, zodat het snel verrekenen van belastingschulden vrijwel niets meer oplevert. De overheid gaat het goede voor beeld geven. Ziekenhuizen, univer siteiten en overheidskantoren wor den gevestigd bij het openbaar ver voer. Niet alleen wat betreft de locaties voor de vestiging van bedrijven, werd gisteren een stap gezet in de richting van het openbaar vervoer en het milieu. Alders ontving ook de nota 'De Randstad op weg naar 2015' waarin het woningbouwbe leid voor de komende 25 jaar wordt uitgestippeld. De half miljoen wo ningen die tot 2015 moeten worden gebouwd, worden zo veel mogelijk in en bij de bestaande steden neer gezet. Het groene hart in de Rand stad blijft groen en de bereikbaar heid per openbaar vervoer en fiets is doorslaggevend voor de keuze. LEpTOUR ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 18e etappe Chiappucci (Ita) 79.23.38 LeMond (VS) 0.05 Breukink (Ned) 3.31 Delgado (Spa) 3.42 Lejarreta (Spa) 5.29 Bugno (Ital) 7.29 Chozas (Spa) 7.49 Criquielion (Bel) 8.40 Hampsten(VS) 9.34 Parra (Col) +11.30 Breukink draait Delgado n loer Erik Breukink blijkt ook op het vlakke goed uit de voeten te kunnen. Na een betrekke lijk rustige etappe brak 20 ki lometer voor de meet in Bor deaux door een tempoversnel ling van de eindelijk weer eens fit ogende Steven Rooks het peloton. Terwijl Pedro Delgado ergens achterin zat te slapen, reden de 'groten' van de Tour zomaar weg. Hoe hoog het tempo ook lag, het lag niet hoog genoeg voor Erik Breu kink. Hij rook zijn kans om Delgado een loer te draaien en trok er samen met Gianni Bug- nó en een knecht van de Giro winnaar tussenuit. Op de meet was Breukink geen partij voor de rappe Bugno, maar dat zou hem een zorg zijn. Zijn doel was bereikt. Delgado kwam 19 seconden later over de streep en dat betekende dat Breu kink de 3de plaats in het alge meen klassement weer van de Spanjaard Autokraker helpt baby bevrijden ALKMAAR (GPD) - Een autokra ker heeft in Alkmaar een baby uit een afgesloten auto bevrijd. De ba by was door zijn ouders in de auto achtergelaten. Ook de autosleutels waren in het auto achtergebleven. Doordat de zon scheen, liep de temperatuur binnen snel op en raakten de ouders in paniek. Te hulp gesnelde politie kreeg de deu ren niet open. Een voorbijganger schepte op binnen 5 seconden de auto open te kunnen hebben, wat hem lukte. Niet zo verwonderlijk want hij staat bij de politie bekend als autokraker. Verkrachter (22) in Utrecht gearresteerd UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie arresteerde gistermiddag een 22-jarige man uit Utrecht we gens een poging tot verkrachting en een verkrachting die hij 's ochtends had gepleegd. De man was in maart vrijgekomen nadat hij een jaar cel straf had uitgezeten voor hetzelfde misdrijf. In de vroege ochtend werd een 22- jarige vrouw in haar woning onder bedreiging van een schroevedraaier verkracht. Een half uur eerder had dezelfde verdachte in een bedrijf geprobeerd een andere vrouw te verkrachten. Daarbij dreigde hij met een schaar. De scheefgezakte Fokker Friendship temidden Mankement aan landingsgestel Britse Fokker Friendship Aanhoudend zonnig Heldere nacht en minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur van 22 graden aan zee tot 28 graden plaaste- lijk in het binnenland. Matige noord oosten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zonnig en middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Na het weekeinde kans op meer bewolking en iets lagere temperaturen. 22 PAGINA'S SCHIPHOL (GPD) - Een Fokker 27 Friendship van de Britse lucht vaartmaatschappij Air UK, maakte gisteravond om half negen een ge slaagde noodlanding op de luchtha ven Schiphol. Het toestel had pro blemen met het rechter landingsge stel, dat tijdens de noodlanding zwaar beschadigd werd. Niemand van de inzittenden raakte gewond. Bij de nadering van Schiphol merkte de gezagvoerder dat het rechter landingsgestel niet vergren deld kon worden. Het systeem waarmee het gestel wordt behoed voor terugklappen tijdens de lan ding bleek niet te werken. Op de luchthaven werd direct groot alarm geslagen: brandweer, ambulances en het Slotervaartzie- kenhuis werden in paraatheid ge bracht. Acht schuimbluswagen van de brandweer slaagden er binnen enkele seconden in een beginnend daar een tijdlang rondje te draaien ven lag 10 minuten stil. Gezagvoer en overtollige brandstof te lozen. In- der Holtcroft wilde niet op de oor middels kon op de grond de nood landingsprocedure worden voorbe reid. De landing gebeurde volgens ha- zaak van het mankement ingaan "Daarvoor moeten we het onder zoek afwachten", zo luidde zijn kor te commentaar. Schiphol toonde zich vanochtend zeer tevreden over -MELKA - BAUMLER -JEUNE EUROPE -BRAX - DORMEUIL -VALMELINE -VANGILS -GARDEUR vJ - SALKO brandje te blussen, dat ontstond venmeester Ric van Wessum met de hulpverlening toen bij de landing een vleugeltip een snelheid van 100 kilometer per het asfalt van de baan raakte. uur. "Zeer langzaam en op een keu- Het Britse vliegtuig was afkom- rige manier". Direct na de landing de Fokker Friendship voor vertrek stig van Stanstead bij Londen. Deze sprongen de passagiers - onder wie van Stanstead nog helemaal gecon- vlucht wordt 4 keer per dag uitge- een aantal Nederlandse zakenlie- troleerd en in orde bevonden. Met voerd. Toen captain Des Holtcroft den - en bemanningsleden uit het de F-27 kunnen maximaal zo'n 50 de problemen meldde werd hij door toestel, een hoogte van ongeveer 1,5 personen worden vervoerd. In to- de verkeerstoren naar een gebied meter. boven de Noordzee gedirigeerd om Het vliegverkeer op de luchtha- BLEYLE CORNELIANI HUGO BOSS KING TORINO BY KONEN ARROW WINDSOR POINT E D I N G N_LENSEEL HAARLEMMERSTRAAT 175-177 LEIDEN - TEL. 071-122823 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1