Bouw half miljoen huizen in westen s»- Minister verbiedt gemeenten boycotbeleid tegen apartheid Jankende jet-ski plaag voor recreanten Minister wil concentratie nieuwbouw in steden: Vacatures deeltijd-chauffeur in trek VRIJDAG 20 JULI 199( PAGINA 13 DEN HAAG De groei van de woningbehoefte in de heT,?,iïï:w 7 Randstad moet de komende jaren zoveel mogelijk bin- u nen de steden worden opge- derde kan gerealiseerd worden op vangen. Tussen 1995 en 2015 u'tbreidingslocaties. Leiden zou moeten hier 500 000 wonin- ^pir^^^femfn noo? september getenteerd de Vierde Nota Extra die een gerichte besteding van njksgel- dit aspect streng gaan toetsen. provinciaal bestuur uit van verdere - den voor wegen en openbaar ver- Geen van de provincie-bestuur- groei van de steden en de handha- ,hei, aanta ,n"'u- ™er aan v°or die plaatsen welke in ders was vanmorgen voor commen- ving van het groene hart. Bereik- we woningen moet binnen de ge- de nu gekozen filosofie het best sco- taar-op de ambtelijke nota bereik- baarheid met het openbaar vervoer meenten worden gebouwd Een ren. Dat geldt ook voor de besteding baar. Volgens een woordvoerder staat voor het provinciaal bestuur rd worden od van fielden ten behoeve van fietsDa- wnrdt Hr»r>r H» nrnvinmo ta, - - - uitbreidingslocaties. van gelden ten behoeve van fietspa- wordt door de provincie een notitie voorop. De provinciale nota ow den en dergelijke. Om het bouwen over de stedelijke ontwikkeling in het verstedelijkingsbeleid wordt i gen worden gebouwd. Dit delijke richting moeten worden uit staat in het ambtelijk advies gebouwd. Het betreft hier de Broek- 'De Randstad op weg naar T Simontjespolder, eigendom van 901 S' Hat minister Alriprc de gemeenten Warmond en Oegst- "linist1er A1öers geest en al enige jaren in discussie (VROM) gisteren kreeg aan- als uitbreidingsgebied voor Leiden, geboden. Doel van het be leid is het autogebruik terug te dringen. Bij het zoeken ^men^lr naar bouwlocaties zijn de bereikbaarheid per baar vervoer en fiets door- slaj?eevend Hpiripn 7011 vnl Kan ae K°PPeiing via ae noipie Siaggevena. Leiden zou vol- lijn of buitenom via Zoetermeer «1 gens dit advies in noordellj- Rotterdam-oost worden gemaakt, ke richting toe moeten uit- Bij gescheiden ontwikkeling van de breiden. twee steden zou Den Haag zich in de richting van de kust kunnen uit- breiden en Rotterdam in de richting De benodige 500.000 huizen - de Barendrecht-Smitshoek. Evenals Alders gaat het Supergewest »n Rotterdam moeten öf soort superstadsgewest öf zich gescheiden van el- open- kaar verder ontwikkelen. Bij 'sa mensmelting' van de twee steden kan de koppeling via de Hofplein helft is nodig om de groei van het i Utrecht krijgt een extra schil woneraantal op te vangen, de ande- zich heen. Probleem hierbij re helft om tegemoet te komen aan glastuinbouwgebied Vleuten-De de behoefte om ruimer te gaan wo- Meern dat tegen de stad aanligt. Het nen-moeten de komende 25 jaar al- Landbouwschap heeft inmiddels lemaal in de randstad zelf worden zijn bezwaren tegen een eventuele gebouwd. Het groene hart van Ne derland moet groen en open blijven. Het rapport geeft een aantal moge lijkheden aan voor de manier waar op de half miljoen woningen over de randstad kunnen worden ver spreid. In de nota worden nog geen Oost. aantasting van de glastuinbouw ter plaatse kenbaar gemaakt. Amsterdam moet kiezen tussen een oostelijke of een zuidwestelijke uitbreiding, dus wel of geen ontwik keling van Amsterdam-Nieuw- Alkmaar, Amersfoort keuzen gemaakt. Dat moet gebeu- Dordrecht moeten elk binnen het eigen stadsgewest 'plaats maken' voor 15.000 tot 20.000 huizen om in de eigen behoefte te voorzien. In het Gooi zijn geen grootschalige bouw locaties aanwezig. Zijn in het Gooi geen kleinschalige bouwlocaties Wijziging vliegroute Schiphol gevraagd van verkeer gevraagd om de uit- AmerstooIt vliegroute van de Kaagbaan bij Schiphol te wijzigen. Volgens de ge meente gaat de route over bestaan de en toekomstige woonwijken. De uitvliegroute va baan ging tot voor kort delijk deel van het dorp Nieuw- denmg, het Nationaal Milieube- Vennep. Nu vliegen vliegtuigen leidsplan en het Structuurschema Meer aandacht voor preventief optreden Politie schrijft minder bonnen uit Den Haag (waaronder Leiden en een groot aantal regiogemeenten valt) werd eind vorig jaar al afgesproken dat het aantal processen verbaal moet worden beperkt omdat het parket niet in staat is alles te verwerken. Ook in de regio Haarlem (waaronder Lisse en Hille- gom) is een dergelijke afspraak gemaakt met de politiekorpsen. Persofficier Vos van het arrondissement Den Haag: "Wij hebben vorig jaar vastgesteld dat het parket aan zijn tax zit. Het heeft geen zin bonnen uit te schrijven wanneer die vervolgens moeten worden weggegooid. Kijk, als de politie een uurtje op willekeurig welk kruispunt gaat staan, zijn er voldoende bonnen uit te schrijven. Maar je kan ook anders gaan optreden. Preventief, laat je zien". Het is de bedoeling dat in de Haagse regio het aantal processen verbaal voorlopig het aantal dat in 1988 naar het parket werd opge stuurd, niet overstijgt. Eind dit jaar worden nieuwe richtlijnen vastgesteld. Vorig jaar vroeg het parket in Haarlem de betrokken politiekorp sen ook al om minder bonnen uit te delen. Dit had te maken met de overschakeling op een geautomatiseerd systeem en de vakantiepe riode. Verschillende politiekorpsen reageerden toen publiekelijk verbaasd over de brief die plotseling in de bus viel. Dit jaar zijn er vooraf afspraken gemaakt tussen Justitie en politie. Volgens persofficier Hemmes van het Haarlemse parket bete kent vermindering van het aantal processen-verbaal niet dat de po litie minder zal gaan optreden. „Er is alleen gekozen voor een^ande- re invalshoek. De politie gaat meer de nadruk leggen op preventie; door staande houden, door vliegende controles. Verkeersgedrag is ook heel goed en creatief te beïnvloeden zonder alleen maar pv's in te sturen. Dat is niet de enige remedie". Honderden schepen onderzocht maar 'kaarsvetlozer' nog spoorloos Werkdocument Dit zogenoemde Werkdocument dat minister Alders aan de Kamer de Kaag- hfeeft voorgelegd is een uitwerking de Vierde nota ruimtelijke De gemeente Leiden zou in noordelijke richting moeten uitbreiden in de Broek- en Simontjespolder. Op de ach tergrond van de foto de woningen in de Merenwijk. (foto Holvast) het gebied tussen Hoofddorp verkeer en vervoer. In al deze stuk en Nieuw-Vennep. De Rijkslucht- ken werd aangekondigd dat het ves- vaart Dienst (RLD) zou de route tigingsbeleid beter zou worden af- hebben gewijzigd mede op verzoek gestemd op openbaar vervoer-voor- van Haarlemmermeer zelf. De ge- zieningen om zo het autorijden, meente ontkent dat echter. Het gemeentebestuur heeft mi nister Maij nu gevraagd de situatie weer terug te draaien. Haarlemmer- °°k gemeenten meer zegt er samen met de RLD werkten, in 1991 voor te willen zorgen dat de geluid hinder in Nieuw-Vennep beperkt wordt. daarmee de milieuvervuiling, terug te dringen. Het beleid moet op basis het Werkdocument, waaraan provincies mee- praktijk worden gebracht. Naast het bouwbeleid van de rijksoverheid kondigt de minister Zender MTV komt op kabel LEIDEN - De muziekzender MTV is vanaf 1 augustus via de kabel te ontvangen. Het sta tion, dat 24 uur per dag uit zendt, richt zich op jongeren van 12 tot 35 jaar. De program ma's van MTV bestaan vooral uit video-clips en popconcer ten. Daarnaast verzorgt ze ook nieuwsuitzendingen en enkele filmprogramma's. MTV is te zien in Leiden en Leiderdorp. schepen die die dag op de Noordzee Veel gemeenten namen zelf de hebben gevaren, zijn er inmiddels schop ter hand en schoonden de honderden gecontroleerd. Van zes- drukke stranden. Zij kunnen de tig schepen moet nog worden nage- kosten verhalen, trokken welke havens zij hebben aangedaan en welke ladingen zij hebben geladen en gelost. Het on derzoeksteam Noordzee-delicten naarstig op zoek naar de dader. Het hoopt in de loop van de volgende *eam. samengesteld uit mensen van week het onderzoek te kunnen net ministerie van justitie, rijkswa- afronden. terstaat, de douane en de kust- De 500.000 kilo kaarsvet die vorig wacht, bezoekt havens in het Euro- week op de strand van Nederland Pa- "We stoppen pas met het onder- aanspoelde, is vermoedelijk door zoek als de dader is gevonden of als duidelijk wordt dat we het bewijs onmogelijk kunnen leveren. Zo ver is het echter nog niet", aldus R.C. Schriel, hoofd operationele zaken van de directie Noordzee van Rijks waterstaat. DEN HAAG - Minister Dales Binnenlandse Zaken verbiedt ge- ken. Doen meenten een economisch voor- minister in. keursbeleid te voeren tegen de De LOTA heeft inmiddels zeer te- apartheid in Zuid-Afrika. Ze heeft ieUrgesteld gereageerd. De organi- dit de organisatie LOTA (Lagere satie hoopte over dit beleid Volgens de Arnhemse wethouder G. Velthuizen, vice-voorzitter van de LOTA, is het ministerie zo bot in haar standpunt dat de organisatie het maar moet opgeven. "Ik be schouw het persoonlijk een beetje als een nederlaag. Maar je blijven verzetten is een heilloze weg. We nisterie^dit^wildfT Staatsecretaris «ft»*» Overheden Tegen Apartheid) brief laten weten. Daarmee valt belangrijke peiler weg onder het nl5lerle U1L wlmc. ti-apartheidsbeleid van zo n 30 ge- De Graaf-Nauta riep de gemeenten compromis sluiten met minister Dales. Ze geloofde ook dat het LEIDEN (GPD) De actie van het omdat de nieuwe dienstroosters vervoersbedrijf Centraal Nederland veel part-time werk bevatten. Voor- om door middel van stickers achter op de bus (part-timè) chauffeurs te werven, is een groot succes. Een groot aantal kandidaten, onder wie veel vrouwen, heeft belangstelling getoond voor de functie van part-ti me chauffeur. Er zijn inmiddels al zoveel aanmeldingen binnen dat personeelsfunctionaris W. van Pelt naar eigen zeggen met twee 'gek ge worden' medewerkers personeels zaken zit. Centraal Nederland is nog niet zo lang geleden gestart met de actie. Van Pelt verwacht dat de r e naar aanleiding van de stickers de regio West bestaat een te- reageren, niet voor september met kort aan chauffeurs. De adverten-p de opleiding kunnen beginnen in ties achterop de bussen van Cen-verband met de aanmeldingsproce- traal Nederland roepen mannen en dure en eventuele opzegtermijnen vrouwen op om te solliciteren. bij huidige werkgevers. Aan het Geïnteresseerden moeten in het aantal gegadigden wordt geen li- bezit zijn van het rijbewijs B. Door miet gesteld. In de toekomst zal de middel van een inleidend gesprek, inzet van part-time chauffeurs in de een psychologische test en een me- spits steeds belangrijker worden, dische keuring wordt bekeken of zij geschikt zijn. Is dit het geval dan Van Pelt: "Niet iedereen komt door volgt een afrondend gesprek, wordt de sollicitatieprocedure heen, maar formule- meerhënTn Nederiand - waaronder ^EJ^piaatsen willen bedrijven als ëHSSlr ook andere ondeme- voordat het overleg is afgerond, doet stel je weer een hele machine- SngendfeinTuiÏMriirelnvësre- ^Dales' niTeS? beslagen": werking". Velthuizen stelt wel ren - dwingen zich uit dit land terug men r>e LOTA vindt dat de minis- gemeenten het recht blijven be te trekken door juist bedrijven te ter zich nu 'halsstarrig' heeft opge- 5°udin om produkten te boycotten bevoordelen die geen enkele band ste.d en Vnj onfatsoenlijk'heeft ge- dienstverband aangeboden volgt een opleiding. goede kandidaten laten niet lopen". met Zuid-Afrika hebben. Minister Dales stelt nu dat ze alle raadsbe sluiten waarin dit soort maatrege len worden afgekondigd, zal voor dragen voor vernietiging bij de Kroon. Ze doet dit omdat ze, zo scjirijft ze, 'onoverkomelijke be zwaren heeft' tegen een voorkeurs beleid van gemeenten. De betrok zeker ken plaatsen hebben tot 15 septem- handeld. Nederlaag Een definitief standpunt over het besluit van de minister heeft de or ganisatie nog niet. Daarover vergar dert ze eind augustus. Het ziet er echter naar uit dat de LOTA de aan gesloten gemeenten zal adviseren het voorkeursbeleid op te geven. De gemeente Leiden kon vanoch tend geen commentaar leveren op het besluit van de minister. De ge meente Leiderdorp, die er voor voelt om met de LOTA mee te doen, is nooit van plan geweest om een economisch voorkeursbeleid te voeren, aldus een woordvoerster. "We hebben op zich dus ook niet veel last van het verbod". Meer leerlingen in bouw aan werk DEN HAAG De provincie Zuid-Holland laat de komende jaren meer huizen bouwen en opknappen door leerling-bouw vakkers. Van de gesubsidieerde huizen die in 1991 en 1992 in de provincie worden gebouwd, mogen er respectievelijk 230 en 250 door leerlingen worden neergezet. Dit jaar wordt aan 190 woningen door leerlingen 'mee- gebouwd'. De provincie werkt met de vergroting van het aantal bouw plaatsen mee aan het meeijaren- programma leerlingbouwplaat sen opgesteld door een speciale werkgroep. Dat programma is bedoeld om het tekort aan goe de bouwvakkers op te lossen. Verschillende werkgevers en de ministeries van vrom en sociale zaken betalen mee aan de leer lingbouwplaatsen. De huizen worden onder leiding van vak lieden gebouwd. Omdat leerlin gen 'op de woningen mogen oe fenen' kost de bouw meer tijd en dus meer geld. LEIDEN - Waterscooters dreigen een plaag voor het watertoerisme te worden. De recreanten die de wa terkant opzoeken om tot rust te ko men, worden danig gestoord door de vaartuigjes die pijlsnel, met flink veel golfslag en een jankend geluid over het water scheren. Jet-skiën is bovendien niet zonder gevaar. Twee weken geleden deed zich op de Maas bij Maasbommel een dode lijk ongeval voor tussen een wa terscooter en een speedboot. In deze regio zijn er wel klachten in verband met geluidsoverlast, maar tot gevaarlijke confrontaties tussen zwemmers en skiërs is het (nog) niet gekomen. Zowel voor de zeestrook voor de kustplaatsen als voor de plassen van de Braassem en De Kaag zijn strenge regels voor het gebruik van jet-ski's opgesteld. Jet-skiën vormt een relatief nieuw verschijnsel in Nederland. In de Verenigde Staten, Canada, -Thai land en Japan'heeft deze tak van watersport zich al wel een vaste plaats verworven. Een jet-ski is te omschrijven als een stoeltje op wa terski's aangedreven door een mo tor. Deze mini-bootjes scheren al snel met een snelheid van 50 kilo meter per uur over het water. Juist omdat Nederland nog niet gewend is aan jet-skiërs krijgt de rijkspolitie te water steeds meer klachten van rustiger ingestelde recreanten langs de waterkant. Over het aantal Nederlanders dat een waterscooter bezit zijn geen be trouwbare gegevens voorhanden. Op veel meer dan vijfduizend wordt hun aantal niet geschat. Het vaar tuig is bij de massa nog niet bekend, het is duur in aanschaf en gevoelig in onderhoud. Zaagmachine Volgens waarnemend groepscom mandant van de groep Aalsmeer van de rijkspolitie te water, A.A. Ei bers, neemt het aantal jet-skiërs op het Braassemermeer en de Kager- plassen zeer snel toe. "Vorig jaar zag je er nauwelijks een, nu tientallen". De waterscooters mogen op bepaal de stukken van het water varen. Zo kan er op het Norremeer en de Die- perpoel van De Kaag worden gera- ced. 'Vorig jaar zag je er nauwelijks een, nu tientallen' "De mensen die vaak komen en die we dus kennen, houden zich pri ma aan de regels. Het probleem is echter dat de scooters redelijk mak kelijk te vervoeren zijn. Vreemden die hier komen varen, leveren nog wel eens wat overlast op", zegt Ei bers. De snelle speedboten zijn vol gens hem echter nog steeds een gro ter probleem op de plassen. Eibers erkent wel dat zowel de zich netjes gedragende als de gevaarlijk varen de skiër, geluidsoverlast veroor zaakt. "Het lijkt op het geluid van een zaagmachine. We zijn daarom aan het bekijken of we geen regels kunnen opstellen om die geluid- overlast te beperken". In Nederland geldt op de meeste plaatsen een maximum vaarsnel- heid langs de oevers van 9 kilometer per uur die in de vaargeulen kan op lopen van 12,5 tot 16 kilometer. "Het probleem ligt hem meestal in de ty- ,pes die deze vaartuigen kopen", zegt een woordvoerder van de rijks politie in Lelystad waar men vooral op het IJsselmeer met een toene mend aantal klachten wordt gecon fronteerd. "Die willen vaak de show maken en laten zien dat ze met zo'n jet-ski kunnen omgaan. Toch schrij ven wij de meeste bekeuringen niet uit vanwege geluidsoverlast of hin derlijk varen, maar omdat de boten niet zijn geregistreerd.. Wa terscooters vallen onder het regle- De moter scooter in actie: "Het maakt het geluid van een zaagmachine en vaart bijna 50 kilometer per Waterkampioen) ment voor snelle motorvoertuigen en moeten zich aan die voorschrif ten houden". In Noordwijk is in elk geval de ge- luidoverlast voor de zonnebaders op het strand beperkt. De kust plaats heeft varen met jet-ski's op minder dan 15 meter uit de kust ver boden. Vorig jaar gold dit verbod nog niet. Juist toen werd duidelijk dat scooters en zwemmers niet al tijd goed 'samengaan'. Starten vanaf of landen op het Noordwijkse strand is vanaf dit jaar verboden. "Dat maakt zwemmen voor de Noordwijkse kust niet al leen een stuk veiliger, maar ook een stuk rustiger", aldus hoofdagent E. van Rijn die in de zomermaanden de Noordwijkse strandpost be mand. Katwijk staat coulanter tegen over de jetskiërs. De politie geeft (namens de gemeente) vergunnin gen uit voor het gebruik van de scooter voor één dag of het hele sei zoen. Starten mag tot 10.00 uur en alleen vanaf de betonnen plaat die voor de strandpost van de Katwijk- se politie ligt. Aanlanden is toege staan ten zuiden van de watering. Hoofdagent J. Klinkenberg hier over: "De scooters zijn redelijk zwaar en je hebt een behoorlijke steiger nodig om te kunnen starten. Het is dan ook nagenoeg uitgeslo ten dat hier iemand zonder vergun ning vanaf ons strand de zee op gaat. We kunnen immers iedereen die de betonnen baan gebruikt pri ma in de gaten houden en elders de zee op gaan is eigenlijk onmoge lijk". De Katwijkse politie heeft tot nu toe tien seizoensvergunningen voor jet-skiërs afgegeven. Ook de badgast in Katwijk neemt de skiër niet zomaar voor lief; de Katwijkse politie krijgt met grote regelmaat klachten over het lawaai. Klinkenberg relativeert de klach ten: "Over moterboten wordt ook altijd geklaagd". De veiligheid vindt hij een hoofdstuk apart. Het afgelopen weekeinde was het Kat wijkse strand overvol. "We konden daardoor niet erg veel aandacht be steden aan de jet-skiërs. Achteraf hoorden we dat er een paar te dicht in de buurt van het strand waren ge weest. De komende tijd zullen we daaraan dus meer aandacht moeten besteden". In Wassenaar is er werkelijk geen enkel probleem: Jet-skiërs zijn daar gewoon helemaal verboden en vol gens de Wassenaarse politie is er ook nooit eentje geweest. "Ik heb er ooit een op een paar kilometer af stand gezien, maar daar blijft het bij. Overlast van die dingen hebben wij dan ook zeker niet", aldus een woordvoerder van de politie. OltÖÏllClrtltó Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit de Bredasche gemeente raad. De voorzitter, de heer Van Aken: „Ik open de vergadering. Ik heb dezen morgen bericht van de burgemeester ontvangen, dat hij wegens ziekelijke omstandig heden verhinderd is de vergade ring bij te wonen. En hier heb ik een briefje van deheer Guljé. Wil de secretaris dit even voorle zen?" De secretaris leest een briefje voor, waaruit blijkt dat de heer Guljé verhinderd is ter vergadering te komen. De heer De Booy: „Uw ke+en, me neer de voorzitter!" De voorzitter: „Ja, ja! Die heb ik wel. Die zit hier in dit doosje en die zal ik omhangen zoodra er ruzie komt." (Hilariteit.) Vijf en twintig jaar geleden: - Knal. Bewoners van de Jan van Houtkade werden gister middag omstreeks drie uur op geschrikt door een harde knal. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek al gauw hoe de explosie is ontstaan. Personeel van een van de Leidse laboratoria had namelijk ge oxideerd natrium in het water gegooid, waardoor de klap ont stond. Er bestaat verder geen en kel gevaar, ook niet voor de vis sen, zo verzekerde de politie. - Emmink zingt niet alleen voor blanken. De zanger Herman Emmink uit Hilversum heeft het aanbod van een Duits artiesten bureau afgewezen om zestien weken in Zuid-Afrika op te tre den in gelegenheden die uitslui tend voor blanken toegankelijk zijn. De zanger heeft het contract om principiële redenen gewei gerd. Hij kan zich niet verenigen met de apartheids-clausule. - Paus met vakantie. Paus Paulus die vermoeid is en wie door zijn eigen kardinalen aan geraden is om rust te nemen, is gisteren in zijn vakantieoord Castel Gandolfo aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13