Grootste deel Overveerpolder Oegstgeest moet groen blijven 'Kan er niet wat van die heuvels 'Skateboarden is voor ons een manier van leven' PAGINA 12 REGIO LEIDEN VRIJDAG 20 JULI 199( Gemeente praat pas over zwembadterrein na garantie provincie OEGSTGEEST - Pas wan neer de provincie toezegt dat de Oegstgeester Overveer polder grotendeels groen mag blijven en alleen het buitenbadterrein bebouwd zal worden, gaat de gemeen te met projectontwikkelaar IBB verder praten over de woningbouw die geld moet opleveren voor een beter (binnen)bad. Dit heeft de meerderheid van de ge meenteraad vannacht om half twee besloten. Verhitte debatten en veel schorsin gen waren daaraan vooraf gegaan. Al snel werd duidelijk dat alle par tijen de polder tussen Abtspoelweg, Haarlemmertrekvaart en Lange Voort groen of grotendeels groen willen houden. Verschil van me ning was er over de vraag met welke garanties de gemeente genoegen kan nemen. De WD wilde in navolging van de eigen wethouder H.A. Rijks pra ten met de provincie èn de project ontwikkelaar die de beste totaalvi sie voor de hele polder maakte en daarom de uitgeschreven prijsvraag won. Deze opzet ging een stapje ver der dan het collegevoorstel, dat het alleen over overleg met IBB Kon- Marathonzitting voor droogzwemmers OEGSTGEEST - De tachtig buitenzwemmers die gisteravond waren afgekomen op de behandeling van de plannen met Poelmeer en omge ving. moesten eerst drie uur 'droogzwemmen' voordat ze hun applaus machine en boegeroep uit de kast konden halen. Weliswaar was het be wuste agendapunt iets naar voren gehaald, maar de voorjaarsnota werd eerst behandeld door de gemeenteraad: "Dan maakt u ook een stukje politiek mee", noemde burgemeester Scheenstra dat. De behandeling van de voorjaarsnota duurde tot half elf, vijf minu ten nadat de eerste belangstellenden luidruchtig waren vertrokken en anderhalf uur nadat sommigen om een glaasje fris vroegen. Het was bloedheet in de raadzaal en de koffie kwam met grote tussenpozen om dat het verbruik groter dan ooit was. Om half tien was er al twintig liter leut doorheen gejaagd en toen moest de derde koffieronde nog komen... Zo'n vijftien mensen zaten de behandeling tot half twee uit en ver lieten de raadzaal met gemengde gevoelens. Ze merkten dat het bui tenbad door de vele pressie zichtbaar populairder is geworden bij de raadsleden en dat de wil is afgenomen om het binnenbad de door zwemmers verafschuwde toeters en bellen te geven. Maar of het vol doende is, zal na de zomer blijken. Het college presenteert dan de plan nen met het zwembad. Tegen die tijd willen de buitenzwemmers, die inmiddels 1600 hand tekeningen hebben verzameld voor het behoud van het grote buiten bad, met de gemeente praten over de oprichting van de Vereniging Vrienden van Poelmeer. Deze vereniging geeft de gemeente adviezen over het zwembadbeheer en neemt enkele verantwoordelijkheden op zich. dor had. Maar de andere partijen (CDA, PvdA, Groen Links en D66) vonden het liberale pad te gevaar lijk. Ze voerden aan dat de gemeente vast zit aan IBB Kondor zodra ze met dat bedrijf gaat praten over het zwembadterrein en het een bod laat uitbrengen. Als de provincie vervol gens eist dat ook de rest van de Overveerpolder bebouwd moet worden, zit de gemeente niet alleen aan woningbouw vast maar moet ze tevens IBB zwembad Poelmeer la ten opknappen. Voor oppositiepartij D66 kwam daar nog bij de partij ook duidelijk heid moet zijn over het bebouwen van de andere polders in de ge meente en het hele volkshuisves tingsbeleid. De partij wilde dan ook wachten met een beslissing tot dit najaar. Groen Links pleitte ervoor om maximaal vijf jaar te wachten. In die tijd kan de gemeente wat geld sparen, andere financieringsvor- men voor Poelmeer-aanpassingen zoeken en precies op een rijtje zet ten wat er met het zwembad moet gebeuren. Verzieken Wethouder sport en financiën, J.P. van der Reijden, voelde daar niets voor. Hij weigert het zwembad ver der te laten 'verzieken' en liet drei gend weten dat het bezoek aan het buitenbad dit jaar bij lange na niet aan de verwachtingen voldoet. Vol gens de gemeentebestuurder kan het zwembad alleen een impuls krij gen door het ligweide-terrein voor 5,8 miljoen gulden te verkopen als bouwterrein. Daar komt nog bij dat de zwembad niet voldoet aan de ei sen van de Wet Veiligheid en Hygië ne Zwembaden. Omdat de provin cie de indruk heeft dat Oegstgeest het zwembad wil aanpakken, ge doogt ze de situatie al enige tijd. Wanneer de gemeente achterover gaat leunen, kan dat de provincie moeilijk gaan doen. Wel valt er met de wethouder te praten over verschillende, nader te onderzoeken, zwembadvarianten. Zo pleitte de WD voor een bad met een schuifdak en schuifwand, ter wijl CDA en D66 meer alternatieven verlangden voor het buitenzwem- men. Geen van de partijen bleek be hoefte te hebben aan de toeters en bellen in het binnenbad waar B en W zich sterk voor maakten en echte zwemmers zich tegen afzetten. Zo liet de PvdA weten dat Poelmeer 'niet almaar beter, groter en concur- rerender moet worden'. Wethouder Van der Reijden wei gerde echter 'de illusie te wekken' dat het grote buitenbad kan blijven bestaan. Erg leek hij dat niet te vin den: "Ook een zwembad van 25 bij 14 is nog echt een lekker bakkie hoor", zei hij onder luid protest van de goed gevulde publieke tribune. En: "De meesten van ons vinden de hele breedte van een zwembad al een hele afstand". Over de soort woningbouw valt met het college te praten, antwoord de wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck op vragen van PvdA en de D66. De ze partijen pleitten goedkopere wo ningen dan de villa's waar IBB het over heeft en weigerden ruimte te het volgebouwde Oegst- Schorsingen Op één punt hielden burgemeester en wethouders lange tijd hun poot stijf: er moest eerst met de project ontwikkelaar worden gepraat. Zo riep burgemeester Sj.H. Scheenstra ruim na middernacht dat er geen tijd te verspillen is en Oegstgeest niet om IBB Kondor heen kan. Na zijn opmerkingen vroeg de CDA- fractie om een schorsing. Ze bleef ook daarna vasthouden aan de eis dat de gemeente eerst van de pro vincie moet horen dat het grootste deel van de polder groen kan blij ven voordat ze verder praat over het gebied op en rond de ligweiden. De burgemeester bleef zich over de opstelling opwinden, ook omdat door het 'oponthoud' de zaak niet voor half een afgerond kon worden. Het ontlokte CDA-fractieleider P. Hellinga de opmerking dat afhame ren en jakkeren niet op zijn plaats is na drie jaar praten over het zwem bad. Ronduit geïrriteerd raakte hij door Scheenstra's vraag of het CDA nog iets aan het zwembad doet wan neer de provincie vasthoudt aan het bebouwen van de héle Overveerpol der. "Daar wil ik niet op vooruitlo pen", antwoordde het raadslid on der instemmend geknik uit de lin kerhoek. "Ook wij zijn bereid de aanpassingen te financieren, het CDA-fractieleider P. Hellinga: ..'jakkeren'..(archieffoto) gaat ons alleen om extra garanties". Na die woorden had PvdA-wethou- der Kohlbeck behoefte aan een schorsing, maar hij moest lang pra ten om de burgemeester zo ver te krijgen. Na terugkeer meldde Scheenstra dat het 'een zeer ernstig beraad was geworden'. Zijn college was in de richting van het CDA op geschoven al constateerden vooral de linkse partijen een duidelijk ver schil. Wilde het CDA na de gesprekkep met de provincie terugkoppelen naar de raad alvorens met IBB Kon dor te onderhandelen, het college leek die tussenstap te willen over slaan. Omdat dat slecht viel in de vergadering, beloofde Scheenstra de gemeenteraad zo snel mogelijk op de hoogte te houden. Of dat tij dens een speciale raadsvergadering zou moeten, zoals D66 vooorstelde, liet hij in het midden. Over de Broek- en Simontjespolder, de pol der tussen Overveer en Merenwijk, hoeft hij in die gesprekken met de provincie nog geen helderheid te hebben. Het stelde Groen Links en D66 diep teleur omdat zij ook daar woningbouw vrezen. Zoeterwoude in actie tegen uitstel j aanleg All-oost ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse raadsfracties willen in een brief aan de Tweede Kamer protes teren tegen het aangekondigde uit stel van het Zoeterwoudse deel van de Rijksweg 11-oost. Dat maakte wethouder A.J. Ringersma (Pro gressief Zoeterwoude) gisteravond duidelijk tijdens de raadsvergade ring. Het gaat om het deel dat tussen de rijksweg Leidschendam-Amster- dam en de Burgemeester Smeetsweg zal liggen. Enkele maanden geleden werd bekend dat het stuk weg in 1993 gereed zou zijn, maar de minister van verkeer en wa terstaat heeft verklaard het karwei i tot 1995 uit te stellen. Voor bewo- ners van Zoeterwoude-Rijndijk en de bedrijven in de Grote Polder is het uitstel een tegenvaller. Zij heb ben dagelijks te maken met files. Het industriegebied is hierdoor slecht bereikbaar. De hoofdoorzaak van het uitstel is volgens Ringersma de wens van de gemeente Leiderdorp om te onder zoeken of de rijksweg Leidschen- dam-Amsterdam over Zoeterwouds grondgebied kan worden omgeleid. Deze variant wordt door Zoeter woude categorisch afgewezen. Het Zoeterwoudse college heeft al overleg gevoerd met de gemeente Leiden en de Kamer van Koophan del. Ook proberen de raadsfracties om hun geestverwante kamerleden te» beïnvloeden. Ringersma hoopt dat er genoeg bezwaren komen om de vaste kamercommissie ervan te overtuigen dat uitstel niet gewenst is. De wethouder roept de bevol king het protest nog meer kracht bij te zetten. BRANDSTICHTING - Een poort tussen een woning en een pakhuis aan de Warmondse Lockhorstlaan is gisteravond even voor acht uur in brand gevlogen. Een omwonende belde de brandweer, die het vuur snel onder controle had. Omdat er naast en boven het pakhuis wonin gen zijn, had de brand volgens de politie makkelijk kunnen over slaan. De politie denkt dat het vuur is aangestoken en zoekt getuigen. Bijdragen: Hans Jacobs, Ruud Pattiapon. Eric Dressen geeft een demonstratie op de Wassenaarse baan. woto J»n WASSENAAR - Namen als Jason Jesse, Sören Aaby, Eric Dressen, Bod Boyle, Steve Alba en Robby Buttner zullen de doorsnee Nederlander maar weinig zeg gen. Op het professionele skate- boardgebied betekenen ze echter wel het één en ander. Drie Ameri kanen, een Deen, een Engelsman en een Nederlander lieten gister middag zien waartoe ze op de skateboardbaan in staat zijn. Op uitnodiging van Sport- en Skateshop Mol deden de leden van de professionele ploeg Santa Cruz in hun toernee door Europa Was senaar aan. "Dit is één van de bes te banen in Europa", complimen teerde de vriendelijke maar wei nig spraakzame Eric Dressen (22). "In de States noemen we de baan een 'ramp' en de vorm van deze baan een 'halfpipe'. We kun nen hier heel goed figuren als Air, Grind, Rock 'n Roll, Backside Air en Slam op maken, wat voor het publiek heel spectaculair is". Dressen is de enige 'streetska- ter' van het gezelschap en specia list op de kleine 'halfpipe'. "Dat is geen probleem", vindt hij. "De baan hier in Wassenaar is dan misschien wat groter dan ik ge wend ben maar hij is van goede kwaliteit. Met een beetje durf kan je heel ver komen". Santa Cruz is vrijwel het gehele jaar op toernee en ook Dressen ziet er niet tegenop om zolang van huis te zijn. "Ik vind het heel leuk om in Neder land te zijn en daarom mis ik thuis helemaal niet. Voor mij is skaten namelijk al een soort 'way of life', want ik doe het al sinds mijn zevende jaar". De enige Nederlandse vertegen woordiger in het gezelschap is de in Suriname geboren Roy Buttner die door Santa Cruz is ingehuurd om de skateboards van dat merk in Nederland te promoten. "Ik ben twee keer Nederlands kampioen geworden. Toen die Amerikanen mij een keer hebben zien skaten vroegen ze mij om bij het team te komen". Ook hij is best te spreken over de kwaliteit van de 'ramp'. "Deze baan is niet gevaarlijk. Er zijn veel snellere banen die daar door soms oncontroleerbaar wor den. Dat kan best wel eng zijn. Voor de jongens uit de buurt is de ze baan in Wassenaar echter heel goed om het skaten te leren". Bloememnarathon kiest opnieuw voor zwaar parcours in Zuid-Limburg NOORDWIJK - "We blij ven steeds meer en steeds langer in het zuiden van het land. Daar is gewoon veel meer enthousiasme en belangstelling voor de bloemenmarathon". Wed strijdleider Wim van Dui- venbode houdt daarom dit jaar de negende editie van de internationale rolstoel- of wheelerwedstrijd vijf van de acht dagen beneden de grote rivieren. Alleen voor de start (Rijnsburg) en de slotacte (Noordwijk) blijft de bloemenmarathon op 'traditioneel' terrein. "Rijnsburg hoort erbij", verklaart Van Duivenbode de keuze voor het bloemendorp als vertrekpunt van de achtdaagse tocht door Ne derland en een stukje België. "We moeten alleen nog met de ge meente praten om te zien of het parcours voor de proloog op de Vliet nog wat veiliger kan worden gemaakt. Maar zo lang het in Rijnsburg goed gaat, gaan we er niet weg". Datzelfde geldt in min dere mate voor Noordwijk, waar het deelnemersveld van zo'n 52 rolstoelatleten op 11 augustus wordt verwacht. "Het zit wel goed met Noord wijk", zei Van Duivenbode, die zijn gehoor tijdens een persconfe rentie in de badplaats herinnerde aan de grandioze ontvangst een jaar eerder. "De boulevard zag zwart van de mensen. Dat moeten we hebben. Als organisatie zoe ken we bewust het publiek op. Vandaar dat Katwijk dit jaar uit de route is geschrapt. Aan Kat wijk hebben we gewoon niet zo veel. Dat is niet dat interessant, dus rijden we nu op de slotdag vanuit Wassenaar via Leidschen- dam, Voorschoten, Leiden, Oegstgeest en Voorhout naar Noordwijk". Uitsloven Noordwijk heeft zich echter wel moeten uitsloven om weer finish- plaats te zijn. "Wat dat betreft zijn we net als de Tour de France. We kijken naar de meest aantrekke lijke aanbieding. De Efteling bij- Jan de Jong is de oudste deelnemer aan de negende bloemenmarathon. De rolstoelatleet wordt geflankeerd door wedstrijdleider Wim van Duivenbode en een Rijnsburgs 'bloemenmeisje'. (foto Holvast) voorbeeld hebben we niet meer in de route opgenomen. Daar is wel veel publiek, maar commercieel kunnen we in Kaatsheuvel niet uit de voeten. Dat telt mee, want er zijn met de organisatie van dit evenement nu eenmaal veel kos ten gemoeid", aldus Van Duiven bode in een toelichting. Noordwijk heeft dan ook geen garantie dat de bloemenmara thon er volgend jaar weer finisht. Zoetermeer geldt als belangrijk ste concurrent vanwege de daar te houden Floriade. "Het eerste jaar is de marathon ook op de Flo riade in Amsterdam geweest. De link metde bloemen is duidelijk", zegt Van Duivenbode, zelf man van het eerste uur van het nog steeds groeiende evenement. Trots kondigde Van Duivenbo de aan dat zich voor de proloog op 4 augustus een rolstoelploeg uit Algerije zal melden. "Je weet het natuurlijk pas zeker wanneer die lui er ook staan, maar ik heb be grepen dat de visa al zijn gere geld. Er komen dit jaar ook Ame rikanen, er is een Tsjech en ver der doen er weer Belgen en Duit sers mee. Als ik zo naar het deel nemersveld kijk, denk ik dat de r uit het buitenland zal ko- Temeer omdat Huib Nelis- se, de winnaar van de vorige twee afleveringen er niet bij is", aldus Van Duivenbode. Zwaar De besnorde wedstrijdleider heeft een zwaar parcours uitge zet. Iedere dag rijden de deelne mers tussen de dertig en veertig kilometer. Op het vlakke land is dat geen zware opgave, maar in Zuid-Limburg betekent het af zien. De Leidse wielerliefhebber volgt op een aantal plekken, waaronder de vervaarlijke Cau- berg, getrouw de route van de na tionale wielerkampioenschap pen. Veel klimwerk voor de rij ders, met naast de Cauberg (142 meter hoog) in Valkenburg onder meer ook de Slingerberg, de Raarberg en de 140 meter hoge Klimmenheuvel. "De rolstoelat leten herstellen van zo'n tocht sneller dan de organisatie", be weerde Van Duivenbode giste ren. De aanwezige deelnemers bij de perspresentatie leken echter niet overtuigd. "Had je niet wat van die heuvels af kunnen scha ven?", vroeg Jan de Jong uit Ter Aar, de oudste uit het veld. Van Duivenbode lachtte erom en in gedachten bij de Pyreneëen. Dat is pas echt klimmen. VRIJDAG 20 JULI Alphen soos Stichting Homosexualiteit Alphen. vanaf 20.00 uur in ge bouw SHA, Prinses Marijkestraat. clips op een groot beeldscherm Katwijk - concert door Charles de Wolff op het Van den Heuvelorgel Noordwijk bridgedrive georganiseerd door De Vuurbaak, aanvang 20.00 uur, inschrijven vanaf 19.15 uur in De Rank, Golfbaan. Warmond 'Jazz Behind The Toll', mmv The Square Jazz Band' in de Sa loon, 'Gold Hom Hot Dance So ciety' in De Zon. 'Frits Katee' in Stationskoffiehuis en Trio Rob Agerbeek' in het Wapen van War mond, aanvang 21.00 uur. Wassenaar disco in Time Out, Deijlerweg 153, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 21 JULI Alphen film: 'Als een dief in de nacht', aanvang 20.30 uur in de Sions- kerk, Meteoorlaan. optreden The Little Steam- band', aanvang 22.00 uur in Dick- 'sies, Hooftstraat. Katwijk stoomtreinritten door de dui nen, ieder uur tussen 10 en 17.00 uur vanaf de Vriesche Wei. duinwandeltocht Lions, van 9.00vtot 13.00 uur. start bij strand paviljoen Kees van Duyn. openlucht-schaken, schaak plein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. muzikaal optreden door de Ko peren Boeren Kapel, van 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. vuurwerk op de Boulevard, aanvang 22.30 uur. Leiden film over de leefwereld van de Egyptische vrouw: 'Dochters van de Nijl', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum van Volkenkunde, Steenstraat. Warmond creatieve zomermarkt, met o.a. sieraden, tekenen van portretten, keramiek decoreren, van 11.00 tot 16.00 uur op het pleintje bij De Pomp. 'Jazz behind the Toll', optreden The Square Jazz band' in de Sa loon; 'Gold Hom Hot Dance Band Society' in De Zon; 'Frits Katee' in Stationskoffiehuis; Trio Rob Agerbeek' in het Wapwen van Warmond, aanvang 21.00 uur. Landzicht, Veriaatweg, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 22 JULI Katwijk openluchtschaken op schaak plein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. film over de leefwereld van de Egyptische vrouw: 'Dochter van de Nijl', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Leiderdorp dressuurkampioenschappen in Manege Liethorp, Sportpark De Bloemerd, aanvang 13.00 uur. Noordwijk toeristische zomermarkt op het Vuurtorenplein, van 13.00 tot 18.00 uur. Oegstgeest familiewedstrijd bij golfclub 'De Voskuyt'. vanaf 10.00 uur. concert door Herman van Vliet, op het Bfltzorgel van de Vredes- kerk, aanvang 20.15 uur. Leiden film over Suriname: "Verdron ken pand', migratie van bosne gers tengevolge van de aanleg van een stuwdam, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat. Noordwijkerhout wereldkampioenschappen Paalzitten, Oosterduinse meer: touwtrekwedstrijd (19.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12