TAD LEIDEN is de IRA' 'Het Gevelisolatie Valeriusstraat afgeblazen LEIDSCH DAGBLAD College komt de eerste toezegging in kader van sociale vernieuwing niet na 500 gulden boete voor man die 'op seksueel gebied los sloeg' Overvallers in Leiden gearresteerd Commissaris onderzoekt bomauto zelf Nu ook groot onderhoud op de tocht Journalist aangehouden Amerikaanse jongeren bezoeken Leiden 'Bomen staan hier netjes op een rij' s VRIJDAG 20 JULI 199C LEIDEN "Je moet maar zien wat er van al die mooie praatjes terechtkomt", was de reactie van een Slaaghwijkbewoner na een voorlichtingsavond van de ge meente over sociale vernieuwing in de wijk. En die sceptische reac tie was zeer op zijn plaats. Er wer den tijdens de bijeenkomst twee toezeggingen gedaan aan bewo ners, en de eerste de beste wordt al niet nagekomen. Het college van B en W heeft deze week wèl besloten dat er een tijdelijke kinderspeelplaats wordt aangelegd, nog voordat de zomervakantie begint komt er een klimtoren en worden wat speelwerktuigen neergezet die de gemeente nog in voorraad heeft. Al jaren vragen ouders om een dergelijke voorziening en ze wer den boos toen wethouder De la Mar in eerste instantie zei dat de speelplaatsen er na de vakantie zouden komen. Om de bewoners tegemoet te komen is nu gekozen voor een tijdelijke voorziening. Probleem 1 is opgelost, maar probleem 2 niet. Sterker nog, daar is nog helemaal niet over gespro ken door het college. 'Je moet maar zien wat er van die praatjes terecht komt Bezoekers van de gemeentelij ke informatie-avond vestigden de aandacht op de gevaarlijke ver keerssituatie bij de scholen in hun wijk. Al in 1983 zou gevraagd zijn om verkeersdrempels, maar die zijn er nooit gekomen, on danks toezeggingen van ambte naren. De bewoners zeiden het idee te hebben dat hun proble men niet serieus worden geno men, dat ze als het ware worden gediscrimineerd. Dit omdat er in andere delen van de Merenwijk wel verkeersdrempels zijn aange bracht. sinds 1983 over wordt gesproken. Dat moet veranderen, want van zeven jaar praten word je ook niet veel wijzer. Door de sociale ver nieuwing wordt het onmogelijk om je ergens achter te verschui len. Ambtenaren kunnen zich niet meer achter het college ver schuilen en het college kan zich niet meer achter ambtenaren ver schuilen", wees wethouder De la Mar op de grote veranderingen die het gevolg zouden zijn van de sociale vernieuwing. Wethouder Van Dongen pakte vervolgens de microfoon en zeg de de aanwezigen enthousiast toe dat ze vrijdag het probleem meteen aan de orde zou stellen tij dens de vergadering van het col lege. Er zou dan over nooddrem- pels gesproken worden, bena drukte ze. Plotseling kwam ze er achter dat ze zich op het terrein van verkeerswethouder Walen kamp bevond. "O, ik zit geloof ik namens jou te spreken". Walen kamp haastte zich te zeggen dat hij dat helemaal niet ernstig vond en zich volledig bij haar woorden aansloot. Vorige week vrijdag was er een collegevergadering, maar over verkeersdrempels werd niet ge sproken. "Het was de laatste ver gadering van het voltallige colle ge voor het zomerreces. We had den een waslijst aan punten en aan een aantal zijn we niet toege komen, we hebben ook niet over de verkeersdrempel gesproken. Het was puur een kwestie van een te vol bord", luidde de verklaring van wethouder Walenkamp. Op de vraag of de zaak niet door de directie verkeer en vervoer kon worden uitgezocht, ant woordde Walenkamp: "Ik heb het ook bij hun op het bordje gelegd maar ik vind dat het eerst in B en W aan de orde moet komen. Waar het om gaat is dat er volgens de bewoners toezeggingen zijn ge daan en dat wil ik eerst natrek ken. Ik wil even nagaan hoe het precies is gegaan, soms liggen za ken net even anders dan mensen denken. Ik probeer het dinsdag aan de orde te steden". Maar ook toen werd er niet over de verkeersdrempel gesproken, liet Walenkamp weten. "Eerst moet de directie verkeer en ver voer het uitzoeken en misschien hoeft het dan helemaal niet in de collegevergadering aan de orde te komen", zei hij toen. Die verkeersdrempels komen er dus voorlopig nog niet. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse de rechter dat er eerder drugs in het vrouw was zich doodgeschrokken. spel waren geweest. Verklaring van Tijdens het wegzetten van haar fiets kennissen van de verdachte dat hij in de tuin zag ze in de tegenover lig- wel eens drugs gebruikte, versterk- gende tuin een jongeman provoce- te die indruk, rend staan masturberen. De vrouw Volgens de verdachte was hij nu vloog het huis in en deed de deur op wel van de alcohol en drugs af en slot. De man kwam haar achterna deed hij veel aan sport. De Leide- bonsde nog op de deur. Ze belde de politie die de hevig met zijn ar men en benen zwaaiende man even later inrekende. De 24-jarige Leidenaar die gister middag ook bij een psychiater ge weest die concludeerde dat wan neer hij alcohol gebruikte op seksu eel gebied los sloeg. De man kreeg van de rechter een zijn daden terecht boete van 500 gulden stond, begreep dat hij de stuipen op het lijf had gejaagd. Hij verklaarde dat hij zich niet meer goed kon herinneren wat hij op 7 september vorig jaar precies had uitgehaald. Wel wist hij dat hij tij dens de barbecue-avond van zijn werkgever een halve fles rum had gedronken. Omdat de agenten die hem des tijds hadden aangehouden geen al cohol hadden geroken, vermoedde LEIDEN - "Het is de IRA. Ik heb het zelf op de politiera- dio gehoord", zegt een van de omstanders met grote stelligheid. Het is een van de geruchten die onmiddellijk de ronde doen na de schiet partij op de Barnsteenstraat, op de hoek van de Dr. Lely- laan, nabij het Diamant plein. En nog geen uur later stellig door politiemensen wordt ontkend. LEIDEN - De meeste politie mensen waren vannacht om even na twee uur net terug op het bureau aan de Leidse Lange- gracht toen er opnieuw massaal moest worden uitgerukt. Een auto die op de Boommarkt stond recht voor hotel Nieuw Minerva zou binnen drie minu ten ontploffen. De opbeller ver telde dat het ging om een Ren ault met een Frans nummer bord. Politiemensen rukten onmid dellijk uit en hielden al het ver keer op de Boommarkt, de Apo- thekersdijk en de aangrenzende stegen tegen. Hotel Nieuw Mi nerva werd gebeld en opgedra gen alle gasten uit de kamers aan de kant van de Boommarkt te verwijderen. In spanning werd op geruime afstand afge wacht. De Renault met het Fran se nummerbord stond er inder daad. Na drie minuten volgde er geen knal. Er werd nog een tijd je gewacht, waarna enkele agen ten op de Apothekersdijk voor zichtig de auto naderden. Zij bleven op enkele tientallen me ters afstand aan de overzijde van het water staan en bekeken de bomauto in het licht van hun zaklataarns. Besloten werd nog maar even af te wachten. Tot hun verbazing wandelden aan de overzijde op de Boom markt hoofdcommissaris Mos- tert in gezelschap van het hoofd justitiële dienst Wijnschenk ge moedelijk naar de auto. "Dit is tegen alle regels in. Dit is ge woon een zaak voor de Explo sieven Opruimings Dienst", zei een verbouwereerde agent. "Als die auto de lucht ingaat, is het Leidse korps zijn complete top kwijt". Bij de auto aangekomen be gonnen Mostert en Wijnschenk aan een uitgebreid onderzoek. De auto werd van alle kanten be keken, waarna Mostert aanbel de bij Minerva. De eigenares bleek in het hotel gehuisvest en gaf de autosleutels. Na een on derzoek van de binnenkant, eveneens door de twee hoge po litiemensen, bleek dat er geen bom in de auto zat. "Het is ge woon weer zo'n ettertje geweest, die wist dat we het druk had den", concludeerde een van de agenten. De actie van het Haagse arrestatie- ter door politiemensen gesom- team, waarbij een verdachte werd meerd geen flitslicht doodgeschoten en vijf den aahgehouden, trekt belangstelling. "Het is anders rustige wijk, er gebeurt nooit iets", verzucht een vrouw die het schouw spel vanaf de galerij slaat. De aanhouding v worcïen verdacht van een serie ge wapende overvallen, verliep gister avond in een flits. Taeke de Jonge het lijk. De was op weg naar zijn woning aan de weggehaald. Saffierstraat toen het arrestatie team in actie kwam. "De auto van te ge bruiken. "De speurhond wordt er grote zenuwachtig van. En het is een bijt- grage", verklaart een agente. De speurhond is ingezet voor het vinden van partoonhulzen. Het on- haar gade- derzoek lijkt niets op te leveren. Re chercheurs zijn inmiddels bezig le zes, die met het technisch onderzoek. De plaats van de auto's wordt met verf aangegeven, 'evenals de plek van wordt na drie uur onmiddellijk acht of tien agenten uit met kogelvrije vesten aan en ge trokken wapens", vertelt hij. De mogen niets zeggen", is het meest gehoorde antwoord. Buurtbewoners melden dat de Jonge vluchtte zijn flat in en hoorde ongedeerde overvallers werden af- slechts de twee schoten. Doffe knallen Een buurtbewoner, die net als vele gevoerd met een kap over hun hoofd. Onduidelijk blijft op dat mo ment hoeveel verdachten er zijn. Sommigen spreken over drie of vier, van wie er twee op de vlucht andere getuigen anoniem wil blij- zijn geslagen. Anderen hebben het zag dat er werd geschoten, Politieagenten onderzoeken de plaats waardelijke straf van twee weken. Kilo softdrugs in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag ruim een kilo soft drugs in beslag genomen in koffie shop Happy aan het Noordeinde. Twee jochies van een jaar of vijftien maakten twee surveillerende agen ten er opmerkzaam op dat zij in de koffieshop een joint aangeboden hadden gekregen. De agenten besloten daarop een onderzoek in te stellen en troffen in de zaak verschillende hoeveelhe den hasj aan, bij elkaar meer dan een kilo. De drugs werden in beslag genomen. Er zijn, in afwachting van verder onderzoek, geen aanhoudin gen verricht. De straatwaarde van de drugs wordt geschat op enkele duizenden guldens. Congresbureau wees zelf Shell af LEIDEN Het afblazen van het Shell-congres komt niet uit de ko ker van dee gemeente, maar is een besluit dat het Leids Congres Bu reau (LCB) zelfstandig heeft geno men. Dit heeft het college laten we ten in antwoord op vragen van WD-raadslid Geertsema. Enige maanden geleden werd be kend dat Shell het congresbureau had benaderd met de vraag een con gres in Leiden te organiseren. Volgens B en W heeft het LCB wel informatie ingewonnen over het collegestandpunt inzake betrek kingen met ondernemingen die ac tief zijn in Zuid-Afrika. "Het bureau heeft daarna geheel zelfstandig be sloten het gemeentestandpunt te volgen". "Twee jongens gaven zich direct over, twee anderen gingen een andere auto vandoor Dat aantal blijkt later juist te zijn. met Vijf verdachten, onder wie de man twee die werd neergeschoten, zaten i: gingen lopend op de vlucht. Ik Opel Kadett die in de Barnsteen- hoorde twee doffe knallen en zag de straat werd klemgereden. Een half vallen. De ander werd door po litiemensen gepakt". Getuigen van direct na de schiet partij zijn er voldoende. Een buurt- later wordt de zesde verdachte aangehouden in een Ford Taunus aan het einde van de Plesmanlaan ohder het viaduct van de rijksweg bewoonster zag de worsteling tus- A44 en vertrekt het arrestatieteam sen de politiemensen en de ver dachte. "Hij werd op de grond ge smeten en onder schot gehouden. Toen werd zijn arm gebroken. Hij lag op de grond en agenten gingen op zijn arm staan. Ik moet het zeg gen, want het is de waarheid: ze hebben zijn arm kapotgetrapt ter wijl hij op de grond lag. Kennelijk lag hij niet stil genoeg". LEIDEN - Een 42-jarige Leidse free- De schietpartij ging ook te snel lance-journalist is vannacht door de voor de Leidse politie. Op het bu- Leidse politie aangehouden wegens reau kwamen telefoontjes binnen belemmering van het onderzoek deeld: negen voor en negen tegen. Op grond van deze uitslag heeft het algemeen bestuur van Ons Doel besloten een streep te zetten onder LEIDEN - De gevelisolatie van 120 woningen van Ons Doel aan de Va- lerisustraat en omgeving gaat niet door. Ee enquête onder de bewo ners heeft uitgewezen dat precies de helft van de ondervraagden niet de isolatie onderdeel akkoord is. Ons Doel heeft daarom besloten van de ingreep af te zien. Het is zelfs de vraag of het hele groot-onderhoudsproject wel door staan vochtproblemen in de wonin gen. Directeur M. Glazer van Ons Doel betreurt het dat de gevelisolatie niet het plan voor gevelisolatie. Omdat doorgaat. Dat ook het groot onder van de houd in de ijskast is gezet, is daar van een logisch gevolg, zo meent zij. oorspronkelijk plannen subsidie is gegeven, moet een "Alle deskundigen zeggen dat dit nieuw plan worden ingediend bij de vochtproblemen oplevert". Glazer gemeente. Voor 1 september, de benadrukt dat deze beslissing niet dat er werd geschoten bij het Dia- de schietpartij in de Barn- vaste indieningsdatum, lukt dit vol gens het bestuur niet meer. Het ge volg is dat op z'n vroegst in het mantplein. "We scheurden erheen steenstraat. De man was herhaalde- op alles voorbereid. Op het moment lijk over de afzetting geklommen vlakbij waren, hoorden i pas dat het de Haagse politie was die had geschoten", zegt een agent. Flitslicht de Barnsteen die de politie in de omgeving plek waar de schietpartij plaats vond, had aangebracht. Na de zoveelste waarschuwing over zijn hinderlijke gedrag pakte de politie de man op en werd hij vastgezet in het bureau Na maandenlange discussies al dan niet afpleisteren van de bui- groot onderhoud, tenmuren, werd de afgelopen we ken een opiniepeiling gehouden on der de bewoners. Tevoren was afge sproken dat de uitslag bindend genomen om de tegenstribbelen de bewoners te straffen. "We zou den ze juist straffen als we ze een jaar 1991 wordt gestart met het slecht plan voorlegden", •oot onderhoud. Glazer heeft persoonlijk de in- Maar de kans is tevens aanwezig druk dat veel bewoners tegenstem dat het hele groot onderhoud wordt den omdat ze hoopten dat de isola- afgeblazen. De directie volkshuisvesting tie dan wel gratis zou worden aange- de boden. Dat is volgens Ons Doel uit zijn, zelfs met de kleinst mogelijke gemeente en technische adviseurs gesloten. "De gemeente heeft ons meerderheid hebben de uitvoering van groot c i elf uur onmiddel- Langegracht. De Leidenaar lijk na de schietpartij afgesloten. Fotografen die foto's maken vanachter de afrastering worden la- steld. de loop van de dag, na verhoor, op vrije voeten worden ge- Uit het onderzoek bleek dat 54 derhoud zonder gevelisolatie ontra- flatbewoners tegen de gevelisolatie den. De verwachting is dat in dat ge- zijn, en exact hetzelfde aantal er- val vochtproblemen ontstaan, om- Twaalf bewoners waren niet dat door het gebruik van betere ma- laten weten dat we in dat geval pre cedenten scheppen, straks denken alle huurders dat ze geriefsverbete- ringen gratis kunnen krijgen". De directeur meent dat de wonin gen nog niet in zo'n slechte staat verkeren dat groot onderhoud op korte termijn noodzakelijk is. Ons Doel hoopt dat over enkele jaren, als het groot onderhoud echt moet worden uitgevoerd, de subsidiemo gelijkheden voor de isolatie wat rui mer zijn. De bewoners hoeven er dan minder voor te betalen. "Want het staat vast dat gevelisolatie on derdeel moet zijn van het groot on derhoud", aldus Glazer. Van de bewonerscommissie, die de enquête opstelde in nauw over leg met de woningbouwvereniging, was vanochtend niemand bereik baar voor commentaar. Woordvoerder Leupe van de 'al ternatieve bewonersgroep' vindt dat de bewonerscommissie zich nu sterk moet maken het groot onder houd toch spoedig rond te krijgen. Hij is blij dat de isolatie is afgewen teld. "Maar ik volg de ontwikkelin gen de komende maanden met ar gusogen, ik zie het verlate groot on derhoud als straf omdat we tegen de isolatie hebben gestemd. De strijd is zeker nog niet afgelopen". LEIDEN Dat de bomen hier netjes op een rij staan, dat er weinig vrijstaande huizen zijn, de grach ten, de kleine winkeltjes, de ver schillende mensen en het koffie drinken bij de buren. Dat valt de Amerikaanse jongeren die deze week Leiden' bezochten het meest op. Het is een groep van vijftien jon geren uit Michigan, Grand Rapids. Ze verblijven vijf weken bij gastge zinnen in Nederland, vier jongeren wonen tijdelijk in Leiden. De uit wisseling is georganiseerd door de Christelijke Emigratie Centrale in samenwerking met de Dutch Inter national Society. Woensdag stond een bezoek aan Leiden op het programma. Na een ontvangst in en een rondleiding door het stadhuis werd de Pieters kerk bezocht, waar de jongeren in formatie kregen over de Pilgrim Fathers, de voorouders van de Ame- De groep Amerikanen, die gisteren Leiden bezocht. Op de foto ook de Nederlandse jongeren bij wie de Amerikanen verblijven. (foto Jan rikanen die tijdelijk in Leiden ver bleven. "Ik wist niet dat de Pilgrim Fathers in Leiden hebben ge woond", vertelt de 16-jarige Kevin Verspoor die bij gastouders in de sleutelstad verblijft. Hij bezocht een paar jaar geleden ook al eens de Pieterskerk, maar vindt het leuk om er nog eens geweest te zijn omdat president Bush vorig jaar ook in de Pieterskerk was: "Ik zag dat op het nieuws". Lesley Vander Molen wist niet dat Bush enkele uren in Leiden heeft doorgebracht, maar ook op haar maakte het bezoek aan de Pie terskerk en het verhaal van de Pil grim Fathers indruk. Verder vindt ze het erg leuk om door Leiden te lo pen, de kleine winkeltjes in te gaan en te kijken naar 'al die verschillen de mensen'. Kevin Verspoor vindt dat de leef wijze van de Nederlandse jongeren niet zo veel verschilt van die van de Amerikanen: "Wij doen meer aan sport". "En de Nederlanders zijn veel serieuzer bezig met hun stu die'', vullen twee Amerikaanse meisjes hem aan. "Dat ze niets drin ken bij het avondeten, dat vind ik het grootste verschil. Wij drinken altijd water of melk bij het eten", al dus Kevin. Feestdag op veld Telderskade LEIDEN - Ter gelegenheid van het open houden van het veld op de hoek van de Telderskade en de Hof- laan wordt zaterdag 21 juli een feest dag gehouden op het terrein. Op de rol staat onder meer een modelboten-show, die de hele dag duurt. Voorts is er een demonstratie van een sportschool en zijn optre dens van live-bands geprogram meerd. Rond 18.30 uur gaat een hete luchtballon van de hartstichting de lucht in. Ten slotte worden verschil lende loterijen gehouden, voor de kinderen is er een rad van avontuur. De feestdag op het veld begint om 11.30 uur, het einde wordt verwacht rond 21.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11