Milieugroepen voor boycot elektronica Nederland moet op zondag uit luie stoel opveren Schadelijk stoffen in apparatuur Cóte d'Azur: high tech concurrent van toerisme Vrachtrijder Berbée in handen vervoersreus ETOM Oliecrisis bedreigt Oost-Europa WOENSDAG 18 JULI 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Milieuorganisaties willen vanaf september de consumenten oproe pen geen elektronica aan te schaffen waarin stoffen zijn verwerkt die brand vertragen. Bij verbranding in afvalinstallaties zorgen deze stoffen (bromides) voor een forse dioxine-uit stoot. NICE (Rtr) De Cöte d'Azur, de Franse zuidkust die vooral bekend is om haar stranden en casino's, is hard op weg om het predikaat 'tech nologiecentrum van Europa' te ver dienen. Via een geavanceerd onder zoekscentrum, Sophia-Antipolis genaamd, hypermoderne telecom municatie, goede luchtverbindin- gen en een vrijwel perfect klimaat is er in de laatste vijftien jaar een hoogwaardige technologiesector opgebouwd die economisch gezien het toerisme evenaart. De technologie in het zuiden van Frankrijk was vorig jaar goed voor een omzet van 20 miljard frank (7 miljard gulden), evenveel als het toerisme opleverde. Het ziet er naar uit dat de Franse regering slaagt in haar streven om van' Frankrijk het technologische centrum te maken sie te maken van Silicon Valley, het Parfum technologiecentrum in de Ameri kaanse staat Californië. Silicon Val ley heeft aan de wieg gestaan van menig vooraanstaand computer- concern en is een grote bron van in komsten gebleken voor Californië. Twee jaar geleden bouwde de Ame rikaanse Rockwell International zijn eerste research-centrum buiten de Verenigde Staten in Sophia-An- vrijwel geen industrie, afgezien van de parfumindustrie. Sophia-Anti polis is gebouwd op een braaklig gend stuk land en kijkt uit over het stadje Antibes. De Rivièra is geko zen onder meer om de industriege bieden bij Parijs niet nog meer te belasten. Het technologiepark tweeder de van het terrein van 2300 hectare moet volgens de voorschriften groen blijven beschikt nu over het modernste telecommunicatie netwerk ter wereld. Er ligt onder tipolis. Kortgeleden kondigde Digi- meer 500 kilometer glasvezelkabel het ISDN-systeem, het digitale de het onderzoek De Cöte d'Azur is er het best in ge- reldomvattende activiteiten te laten telecommunicatiesysteem slaagd Silicon Valley te imiteren. Er plaatsvinden in dit Franse high- toekomst waarmee beeld, spraak tech-centrum. staan nu meer dan 3000 bedrijv en onderzoekscentra op het gebied van technologie. Er staan meer on derzoekslaboratoria dan produktie- punt bedrijven en daarmee heeft het ge- ties i de markt zonder grenzen die de bied een voordeel boven bijvoor- Dit heeft woordvoerder A. Klingen- berg van de stichting Natuur en Milieu gisteren meegedeeld in Tros Aktua. De milieugroeperingen wil- ten jaarlijks 3000 ton vaarlijke stof verwerkt. Mocht het tot een boycot-actie ko men dan denkt Klingenberg aar Europese Gemeenschap na 1992 i_. Frankrijk heeft zich ten doel ge- steld van zijn zuidkust samen met goed minder het noorden van Italië het Zuid- europese hoofdkwartier te maken de ontwikkeling van hoog- len dat het ministerie van milieube- een oproep a heer uiterlijk volgende maand een drijven om verbod op het gebruik van deze dukten te kopen van een bepaald stoffen uitvaardigt. Gebeurt dat merk, waar die brandvertragers in Volgens hem moet de overheid kele Duitse bedrijven en import uit deze ge- vallen kun je net schadelijke stoffen toepassen. En de verre toekomst kun je denken het gebruik van andere soorten waardig technologische'onderne- beeld Schotland en Ierland, die genlijk alleen maar dienen als as- semblagebedrijven voor grote bui tenlandse computerconcerns. IBM heeft nu een onderzoekscentrum aan de Cóte d'Azur, evenals onder nemingen als Thomson SA, France Sophia-Antipolis is het middel- i de technologische aspira- de Cóte d'Azur. Er zijn on geveer 700 bedrijven gehuisvest en er werken 10.000 mensen, van wie een kwart zich bezighoudt met on derzoek. De meeste technologie centra in de wereld zijn gevestigd i: data gelijktijdig kunnen worden verzonden, wordt er op grote schaal toegepast. Veel verder groeien kan Sophia- Antipolis niet. In de omgeving er van zijn al enkele andere centra ge opend. De snelle groei heeft voor de nodige problemen gezorgd. Het ver keer in het gebied zit vaak vast, vooral in de zomer als er duizenden de buurt van een vooraanstaande toeristen aan de Cóte d'Azur zitten, universiteit of bij elektronicacon- De prijzen van huizen zijn plastics, waarin die brandvertragers mjngen. Een aantal Europese lan- Telecom, Texas Instruments helemaal niet worden toegepast den heeft geprobeerd een eigen ver- Dow Chemical. met een verbod komen omdat de de Aziatische landen. Bij de boycot dustrie niet thuis geeft bij oproepen moet je duidelijk een combinatie om de toepassing van de brandver- leggen tussen een merknaam en een tragende stoffen in te dammen. Het gevaarlijke stof. Daar zullen die be- ministerie heeft inmiddels laten x ten niet voor september met e verbod te komen. De schadelijke, kankerverwek kende stoffen zitten vooral in televi sies, cd-spelers, computers en een aantal huishoudelijke apparaten. De stoffen voorkomen dat het kunststof makkelijk in brand vliegt, bij voorbeeld door kortsluiting. Al leen al in Nederland wordt bij de produktie van elektrische appara- drijven niet blij mee zijn" Volgens Klingenberg kan de brand vertrager vrij gemakkelijk worden vervangen door minder ge vaarlijke stoffen. "De Duitse indus trie heeft al aangegeven dat ze met ingang van dit jaar is gestopt met de toepassing van die gevaarlijke brandvertragers. Er zijn ook alter natieven gevonden. In sommige ge vallen hoef je de brandvertragers niet eens te gebruiken. In andere ge- LEIDEN Het vrachtvervoerbe- Berbée, dat geen commentaar drijf Berbée in Hillegom is overge- gaf, heeft 60 vrachtauto's die onder nomen door het vervoersconcern meer zuivel, landbouwprodukten Europa Transport Ontwikkelings- waaronder bloembollen en in- maatschappij ETOM uit Rotterdam, dustriegoederen vervoeren door Het familiebedrijf Berbée, dat een heel Europa. Het bedrijf is gespe- jaaromzet van ongeveer 20 miljoen cialsieerd in het zogeheten 'groupa- gulden heeft, blijft zelfstandig ope- ge-vervoer', waarbij één vrachauto reren onder de eigen naam. Etom op verschillende adressen goederen wil niet bekendmaken voor hoeveel aflevert. geld Berbée is overgenomen. De vervoersbond FNV is positief over de overname van Berbée, waar zo'n 130 mensen werken. "De on derhandelingen zijn goed verlopen en onze eisen zijn ingewilligd. De werkgelegendheid blijft behouden evenals de functies van de werkne- mers. Het enige wat verandert eigenaar". De nieuwe eigenaar ETOM jaaromzet ongeveer 160 miljoen gul den is een bundeling van 12 mid delgrote vervoersbedrijven in Ne derland, België en West-Duitsland. De dochterondernemingen, die bij elkaar 900 werknemers hebben, Top Peru oneens over beziiinigingen LIMA (IPS) Vier economische de adviseurs van de aanstaande presi dent van Peru, Alberto Fujimori, hebben gisteren hun ontslag inge diend. Zij zijn het niet eens met de harde economische maatregelen waarmee Fujimori de Peruaanse economie gezond denkt te maken. De nieuwe president heeft een economisch beleid uitgestippeld opereren allemaal zeer zelfstandig dat het stempel draagt van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF), waarmee Peru al jaren overhoop ligt wegens wanbetaling. Daaron der vallen forse bezuinigingen in de overheidssector, met de mogelijk heid van massaontslagen, devalua tie van de Peruaanse munt, de inti, en aanzienlijke belastingverhogin gen en prijsverhogingen. De vier economisch adviseurs vinden de maatregelen te ver gaan, zij staan een meer geleidelijke aanpak voor. Fujimori wist eerder dit jaar de presidentsverkiezingen wist te win nen door zich tegen harde maatre gelen te keren. binnen het vervoersconcern. ETOM wil naar eigen zeggen flink groeien en is voortdurend op zoek naar overname-kandidaten. Over de motieven om het Hillegomse be drijf Berbée te kopen wil ETOM niet meer kwijt dan het "een goed bedrijf' is. cerns. De Cóte d'Azur heeft geen be langrijke opleidingsinstituten en gestegen en de ooit zo schilderachti ge heuvels bij Antibes bieden nu plaats aan grote supermarkten. Sovjetunie beperkt exporten PRAAG/BRUSSEL (Rtr/AP) - Een oliecrisis bedreigt de Oosteuropese landen nu de Sovjetunie geleidelijk zijn olie-exporten naar de ex-com- munistische staten beperkt. Dui zenden Tsjechoslowaakse automo- blisten hebben gisteren voor goed kope benzine uit de Sovjetunie in de rij gestaan bij pompstations, om dat er een prijsstijging op komst is van zo'n vijftig procent. De Hon gaarse premier Antall heeft gisteren de vorming van een Europees fonds bepleit waarmee de Oosteuropese economieën tekorten aan olie en an- Werkloosheid blijft dalen dere goederen die tot voor kort door de Sovjetunie werden geleverd kunnen ondervangen. De Tsjechoslowaakse minister van financien Klaus wilde gisteren niet zeggen wat de exacte prijsstij ging zal zijn en wanneer die wordt ingevoerd, maar minister van eco nomische zaken Dlouhy zei maan dag dat het 'een kwestie van een paar dagen is'. Volgens Klaus is de olietoevoer oorzaken," uit de Sovjetunie sinds het begin van dit jaar met eenderde gedaald. Hij zei dat de vooruitzichten voor de rest van het jaar tamelijk onzeker zijn. Tsjechoslowakije importeert jaarlijks 16,6 miljoen ton ruwe olie uit de Sovjetunie, de enige leveran cier van olie en aardgas van het land. olie is sinds kort "De toevoer DEN HAAG (ANP) In de eerste afgenomen. De enige manier helft van 1990 bedroeg het aantal ge- verbruik terug te dringen registreerde werklozen gemiddeld prijzen te verhogen," 355.000,46.000 minder dan in de eer- huidige prijs a ste helft van vorig jaar en 92.000 minder dan het eerste half jaar van olie-levering aan Hongarije in het derde kwartaal van dit jaar met een derde heeft verminderd. Hij zei in Brussel er rekening mee te houden dat de aanvoer ook in het vierde kwartaal omlaag zou gaan. "Wij steunen financiële hulp aan de Sov jetunie en zijn voor de westerse steun aan Gorbatsjov, maar wij moeten oplossingen vinden voor de schade die de Sovjetunie kan ver- Antall. Automobilist moet bewijzen gasvrij te rijden i het DEN HAAG (ANP) De automobi list die geen extra wegenbelasting wil betalen voor het rijden op gas, liter benzine moet zelf aantonen dat de lpg-ir Tsjechoslowakije bedraagt negen kronen (1 gulden). Een gemiddeld maandinkomen in Tsjechoslowa kije is gelijk aan nog geen 400 gul den. stallatie in de auto inderdaad niet meer in gebruik is. De Hoge Raad stelde gisteren een automobilist in het ongelijk, die bezwaar had tegen een dergelijke lpg-toeslag. De automobilist kreeg een nahef- Dat blijkt uit de geregistreerde werkloosheid bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Die is gebaseerd op gegevens uit de regi- Omdat Tsjechoslowakije geheel stratie van de arbeidsbureaus en de afhankelijk is van de Sovjetunie fing van de belastingdienst, toen enquête beroepsbevolking. De uit- wat betreft olie, bleef het land ge- een belastinginspecteur in zijn auto spaard voor de twee oliecrises in de een gasinstallatie vond. De automo- jaren zeventig. "Op dit moment en bilist kwam daartegen in het ge- met name volgend jaar als geïmpor- weer, omdat hij niet meer op gas teerde goederen uit de Sovjetunie reed. De vorige eigenaar van de auto komsten zijn niet gecorrigeerd seizoensinvloeden. Vooral het aantal werkloze man nen vertoont een dalende tendens. In het eerste helft van 1990 bedroeg met klinkende munt moeten i had volgens hem gezegd dat de a 71.000 lager dan in het eerste half voorbij zijn gegaan," zei Klaus. De Comecon, de door de Sovjetunie ge- Eén bod op Aerolineas Argentinas Economie kort Winst Wereldbank De Wereldbank heeftin het op 30 ju ni afgelopen boekjaar ruim een mil jard dollar verdiend aan de krediet verstrekking aan ontwikkelingslan den. De nettowinst kwam uit op 1,046 miljard dollar tegen 1,094 mil jard dollar in het vorige boekjaar. Guyana en Honduras hebben hun betalingsachterstand afgelopen jaar volledig ingelopen, terwijl Nicara gua, Panama en Zambia met een deel over de brug zyn gekomen. VS textiel De Amerikaanse Senaat heeft giste ren tegen de uitdrukkelijk wens van het Witte Huis in zijn goedkeuring gegeven aan een beperking op de voormalig verslaggever bij Nieuwe ERITH Paul Russel bekijkt een T-55 tank van Russische makelij uit 1966 bij een sloperij in de Britse plaats Erith. Deze tank is de eerste BUENOS AIRES (DPA/UPI) - De Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe- ria wil de Argentijnse luchtvaartmaatschappij Aerolineas Argentinas ko pen voor in totaal 2,6 miljard dollar (4,8 miljard gulden). Het door haar ge leide consortium is de enige bieder op de internationale inschrijving, die werkt tot landbouwgereedschappen deei uitmaakt van het Argentijnse plan om staatsbedrijven te verkopen. en-voertuigen en stalen balken. Ver- Het consortium, waarin verder First Boston Bank en de Argentijnse on'rtnn °rS^ n»nenr\r\T °™9ei?eef Cielos del Sur deelnemen, krijgt 85 procent van het aandelenkapitaal van n nnr\ 7/1 /inn i dg maatschappij. yijf proCent blijft in handen van de Argentijnse regering en tien procent wordt verkocht aan werknemers. 10.000 Warschaupact- tanks die naar Groot-Brittannië kunnen komen om te worden i 20.000 pond (zo'n 70.000 gulden). Het gerechtshof van Arnhem gaf man hierin gelijk, omdat niet het gemiddeld aantal werklozen het leide handelsorganisatie, is over- duidelijk was of er wel geen verbin- afgelopen half jaar 137.000, 20.000 eengekomen om vanaf 1 januari ding was tussen de motor en de gas- 1991 over te gaan op westerse valu- installatie. De belastingdienst ging ta. daarop in hoger beroep bij de Hoge Raad, die gisteren het vonnis van De minister van financiën zei dat het Hof vernietigde en de fiscus ge er besprekingen op til staan met Ve- üjk gaf nezuela, Iran en Irak om de oliete korten op te vangen. Ondanks de De belastingcontroleur had een huidige crisis zei Klaus te geloven bruikbare gastoevoerleiding gesig- dat de Sovjetunie op de lange ter- naleerd en daarmee was de kous mijn de olieproduktie op hetzelfde voor hem terecht af, meent de Hoge peil zal houden en een van de be- Raad. Met de verklaring langrijkste leveranciers van ruwe olie voor Tsjechoslowakije zal blij- Bij de lager dan twee jaar eerder. In de maanden april tot en met ju ni bedroeg het gemiddeld aantal werklozen 340.000, van wie 208.000 mannen en 132.000 Hongarije Voormalig Revu-verslaggever zet plan voor zondagskrant door Van onze ANP-correspondent Voorbeelden: "Vrijdag's verga- Jannie Roos dert de ministerraad. De nasleep AMSTERDAM "Er moet weer daarvan valt vaak in het weekeinde, eens wat gebeuren in de journalis- Op zaterdag zijn er veel bijeenkom- tiek in Nederland. Er is behoefte sten en manifestaties, er komen ge eigenaar en de bewering van de nieuwe eigenaar dat de auto altijd op benzine reed kon niet worden volstaan, meent de Hoge Raad. Daarmee legt de Hoge Raad de Ook de Hongaarse premier Antall bewijslast meer bij de eigenaar dan verklaarde dat de Sovjetunie de bij de ambtelijk controleur. Wie eni- -ge kans wil maken onder de lpg-toe- slag uit te komen moet in het ver volg de aanwezigheid van de een werkende, met de motor verbonden gasinstallatie, ter plekke overtui gend bestrijden. Ook als dat lukt en het gewicht van de auto door reste rende onderdelen van de gasinstal latie het normale gewicht over schrijdt moet de automobilist reke ning houden met een verhoogde motorrijtuigenbelasting. Defensief wat nieuws, waardoor we opve- branden en andere rampen uit de luie stoel". Pieter Storms, De zondagskrant zal het daarnaast -gever bij Nieuwe voor een groot deel van onder- oktober komt de zoeksjournalistiek moeten hebben, /aartoe hij het ini- het boven water halen van dingen tiatief heeft genomen en waarvan die de betrokkenen liever bedekt hijzelf uitgever wordt. Uitgever vol- houden, gens Engels model, die 'met één poot in de redactie staat'. Er is sinds kort al een kantoor doen fungeert voorlopig ook als te lefoniste en secretaresse. Zij meldt zich met 'Krant op zondag', maar dat blijkt bij nader inzien een werk titel te zijn. "We hebben een lijst lig gen met wel honderd namen", zegt De voorbereidingen zijn in volle gang. Met de Britse Observer is al een contract gesloten, dat inhoudt dat de Nederlandse zondagskrant artikelen en nieuws kan overne men. Met buitenlandse persbureaus als Reuter zijn onderhandelingen gaande, evenals met het ANP. Er komen twintig journalisten in vaste dienst en twintig gaan op free-lan- cebasis meewerken. Namen wil niet Storms nog niet noemen, ook niet als van de hoofdredacteur die er vol- verslaggever van Nieuwe Revu ging gens hem al is. Zwart geld hij "under cover" als zakenman de banken langs om te zien of zij ge- invoer van textiel. Zou ook het Huis van Afgevaardigden binnenkort ook akkoord gaan met het ontwerp, dan kan dit ernstige gevolgen heb ben voor de internationale handels besprekingen in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Windpark Het windpark van de IJsselmij in de Noordoostpolder wordt verdub beld tot vijftig molens, samen goed voor een vermogen van 15 mega- Watt. Het energiebedrijf heeft daar- «.e* «,-J voor een contract getekend met storms. "Engelse titels, die klinken hele idee voor de zondagskrant haalbaar achten, Windmaster Nederland in Lelystad, z0 mooi, maarals je ze vertaalt is het een dochteronderneming van het njets Het moet een titel worden die journalistiek Belgische HMZ dat de eerste 25 uitdrukt wat de krant wil zijn". ver kan", windturbines heeft geleverd. Met Wat de krant moet zijn is voor hem glashelder. Het moet een nieuwskrant worden. Actueel, met nieuws dat zich voordoet en nieuws geven dat de journalisten zelf maken. Een Als je kwaliteitskrant. "Ik wil het niet on- j i uzu i r» i middellijk vergelijken met NR- De handelsrechtbank in Brussel c/Handelsblad of De Volkskrant, heeftg.sterenbepaald dat Sabena maar dat niveau moet hij elk ge. Grote uitgevers zoals de VNU makkelijk zwart geld accepteerden toonden volgens Storms geen enke en hij legde de banden bloot tussen le belangstelling, naar hij denkt niet Veronica en RTL Veronique. "Het omdat zij hele idee voor de zondagskrant haalbaar ac komt voort uit de gedachte dat de defensieve houding. Als zij allemaal Nederland agressie- zondagskranten beginnen uit te ge- dan zal dat ongetwijfeld ten de uitbreiding is een investering ge moeid van 21 miljoen gulden, waar van 8 miljoen wordt gesubsidieerd door de overheid. Klacht tegen Sabena koste gaan van de advertenties op zaterdag. Als zij in die zes dagen de zelfde advertenties kunnen binnen halen, waarom zouden ze het dan in zeven doen, zo is ongeveer zijn rede nering. val World Airlines (SWA) haar aantal starts en landingen (slots) op de Bel gische luchthaven Zaventem bij Brussel voorlopig moet bevriezen, dagochtend. Tot twaalf uur zater- Ze wees hiermee de eis toe van de dagnacht kan kopij worden gele- Luikse chartermaatschappij Trans verd, om één uur begint het druk- spronkelijk de bedoeling European Airlines (TEA). De recht- ken. Dat gebeurt in België bij de krant was: een produkt om nieuws bank ging echter niet in op de eis drukkerij Hoste. De redactie zal te brengen. Als je op het moment de van TEA om SWA te gelasten haar daarom 's zaterdags in Brussel activiteiten onmiddellijk stop te telen in de burelen v« "Ik durf te zeggen dat Nieuwe Re- als enige echt aandacht heeft ge- onderzoeksjournalistiek, ar Engeland en Amerika kijkt dan zie je dat het daar wel een journalistieke activiteit van belang is. Maar hier is sinds 1946 geen nieu we krant meer uitgegeven. Dat ver klaart de weinig competetieve cul- worden. De markt vertoont volgens hem genoeg groei om gewoon een graantje te kunnen meepikken. Bo- "We moeten terug naar wat oor- zaterdagkranten ziet, dan is het ech- 'Het Laatste te nieuwsgedeelte maar klein. De Nieuws'. rest zijn features en tijdloze verha- Storms verwerpt de suggestie dat len. Die kranten zijn toch eigenlijk geworden tot verdichtsels van re clame-uitingen". zetten. NiCcir<igU<i er .s zaterdags niet veel gebeurt Nicaragua heeft gisteren zijn een krant mee te vullen krachtig, munteenheid met 4,8 procent gede- Dat lijkt volgens hem maar zo, om- valueerd ten opzichte van de dollar, dat de bestaande kranten alsmede Er gaan^ nu 420.000 cordoba in een het persbureau ANP in het week- punt vendien wil hij zich niet te veel op de adverteerders, maar juist op de lezers richten. Het is de bedoeling dat twee derde van de inkomsten Uit de verkoop van het blad komt en een derde uit de advertenties. Een jaarabonnement gaat 130 gul den kosten, per nummer wordt het 100.000 abonnees Pieter Storms: "Die zaterdagkranten zijn geworden tot verdichtsels van reclame-uitingen". (foto anp> rstringente eisen gebon- dollar. De koers op de zwarte markt einde met een beperkte bezetting den. Het blad gaat minimaal veertig ligt rond de 480.000 cordoba. werken. pagina's tellen en ten hoogste drie- oplage van 225.000. Dat moet Van de negen financiers zijn er leiden tot tussen de 60.000 en twee bekend: de zakenman Joep 100.000 abonnees na ongeveer een van den Nieuwenhuyzen en het ef- 2,50 gulden. En daaruit kan volgens jaar. Dan al zal de krant na de aan- fectenhuis Intereffekt. De overige loopverhezen quitte moeten kun- willen hun naam niet in de publici- nen spelen. Vervolgens hoopt hij teit gebracht zien. Het garantiekapi- door te groeien naar ongeveer taal bedraagt 10 miljoen gulden. 225.000 abonnees. Marktonderzoek Storms: "We zijn in staat die krant heeft volgens jStorm aangetoond uit te brengen. Ik denk dat we een iÉ tussen zeer lezenswaardige kjrant kunnen maken". hem ook nog het dure distributie apparaat worden betaald dat de krant op zondag uit België naar de Zijn eigen krant wordt op dat verkooppunten en de abonnees moet brengen. In het begin krijgt een geselec teerde doelgroep de krant gratis bij Pensioenfonds NS zelfstandig UTRECHT (ANP) - Het Spoor wegpensioenfonds (SPF) komt op eigen benen te staan. Het ka binet heeft besloten om binnen enkele jaren het pensioenfonds in principe te verzelfstandigen. Dat heeft het ministerie van bin nenlandse zaken meegedeeld. Verzelfstandiging van het SPF (54.000 deelnemers) bete kent dat NS en vakbonden dan zelf hun pensioenvoorziening kunnen regelen. Nu heeft de overheid nog het laatste woord. Bovendien zijn straks de NS- werknemers niet meer via het rijk voor hun invaliditeitspen sioen zijn verzekerd. De NS'ers vallen dan ook on der de in het particuliere be drijfsleven geldende werkne mersverzekeringen en moeten daarvoor premies gaan betalen. Dat betekent dat hun lonen bru to moeten worden verhoogd om te voorkomen dat ze er netto op achteruit gaan. Dat heeft weer tot gevolg dat NS wordt gecon fronteerd met een aanzienlijke verhoging van de loonkosten. NS becijferde twee jaar geleden die loonkostenstijging op tien procent, ofwel 157 miljoen gul den. Die loonkostenstijging kan worden gecompenseerd door een verlaging van de pensioen bijdrage die NS momenteel aan het SPF betaalt. Twee jaar gele den liet NS echter weten daar geen trek in te hebben. De spoorwegen vonden dat het rijk maar een duit in het zakje moest doen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5