LEIDSCH DAGBLAD Kabinet schrapt in subsidieregelingen NODIG! Akkoord over Pools-Duitse grens 'Reinigingsrechten lopen in veel gemeenten uit de hand' Atletiekcoach VS geschorst voor het leven WOENSDAG 18 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39294 Prijs fl. 1,35 CBR neemt 100 examinatoren in vaste dienst RIJSWIJK (GPD) - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen geeft op korte termijn 100 part-ti me examinatoren een volledige baan om de onverwachte en aan houdende toename van het aantal examen-aanvragen te kunnen verwerken. Met name voor het motor-exa men is de belangstelling zo groot, dat het CBR, ondanks veelvuldig overwerken te weinig capaciteit heeft. De nieuwe full-time exami natoren zullen worden geworven onder part-timers en contractan ten. Het CBR wil daarmee de structurele overwerksituatie en de achterstand van 50.000 rij-exa- mens, op korte termijn wegwer ken. Het verzadigingspunt (het maximale aantal mensen dat een rijbewijs wil halen) is inmiddels opgelopen tot tegen de 95 pro cent. Bovendien stijgt het aantal motor-examens jaarlijks met on geveer 40 procent en examens voor vrachtwagens met 10 pro cent. Met de 100 nieuwe komt het aantal examinatoren op 360 in vaste dienst en 200 part-time. ROTTERDAM (GPD) - Van alle georganiseerde loterijen en kans spelen in Nederland biedt de Staat sloterij de deelnemer de grootste kans om iets te winnen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. De Algemene Loterij Nederland (via bank of giro) en de Nationale Postcode Loterij geven de minste kans op een prijs. De Staatsloterij keert 66,5 procent van de totale inleg uit aan prijzen. De ALN en de postcode-loterij respec tievelijk 25,4 procent en 17,6 pro cent. De bond onderzocht de belang rijkste Nederlandse en Duitse kans spelen op bruto en netto uitkerings percentage (na belastingen) en de kans op een hoofdprijs. Naaste de Staatsloterij komen ook de casino spelen en de paardentotalisator als vrij gunstige gokterreinen uit de bus. De Consumentenbond wijst er echter op dat bij deze spelen de kans op het verspelen van grote sommen geld veel groter Duitse loterijen vallen ondanks hun vrij forse prijzen lichtelijk uit de boot. Zij kennen een uitkeringsper centage van tussen de 42 en 55. De Consumentenbond heeft het ministerie van justitie inmiddels ge vraagd een bepaling in de Wet op de Kansspelen op te nemen, waarin moet staan dat het uitkeringsper centage moet worden vermeld in re clamemateriaal, folders en op de lo ten. Zo'n vermelding is volgens de De kans om een prijs(je) in de Ne derlandse en Duitse kansspelen te winnen, varieert van 1 op 2 tot 1 op 162,4. De Consumentenbond wijst er tot slot op dat mensen die zich louter en alleen door economische motieven laten leiden, beter hele maal niet kunnen meedoen. "Er wordt immers per definitie minder uitgekeerd dan door de deelnemers is ingelegd". Na 16 uur beraad eens over bezuinigingen in 1991 DEN HAAG (GPD/ANP) Er zal komend jaar voor ruim een miljard gulden extra worden bezuinigd. Omdat een deel van deze bezuinigingen zal leiden tot lagere premies, zal een be perkte lastenverhoging in 1991 noodzakelijk zijn om de maatregelen ten goede van de schatkist te laten komen. Dit is de uitkomst van een ruim zestien uur durend beraad bin nen het kabinet over de uitgaven in 1991 dat vannacht rond half drie werd afgesloten. NCWmakkelijke weg Het kabinet heeft gekozen voor de gemakkelijkste uitweg bij de oplos sing van de begrotingsproblemen voor 1991. Echte keuzes gaat het ka binet uit de weg, aldus de christelij ke werkgevers. De korting van sub sidies met een vast percentage ge tuigt volgens het NCW van gebrek aan bestuurlijke creativiteit. CNV: voor zijn beurt Met een bezuiniging van 100 mil joen gulden op de kosten voor ar beidsongeschiktheid praat het ka binet voor zijn beurt, aldus het CNV. Regering en sociale partners hebben in het Voorjaarsoverleg af gesproken later dit jaar te praten over nieuw beleid inzake beperking van de kosten van de arbeidsonge schiktheid. FNV: natte vingerwerk De FNV noemt de kabinetsvoorne mens 'een beetje natte-vingerwerk'. Er moet wel iets worden gedaan om de kosten voor de arbeidsonge schiktheid te. vermihderen. Maar we komen daar nog over te praten", aldus een woordvoerder. Verder is het de FNV volstrekt onduidelijk is hoe de bezuinigingen vorm zullen krijgen. NWR: afblijven subsidie De Nationale Woningraad (NWR), de grootste koepelorganisatie van corporaties, vindt dat niet mag wor den bezuinigd op de individuele huursubsidie. Als er toch moet wor den gesnoeid dan moeten er maar minder premie-A-woningen wor den gebouwd. Ook de premiehuur sector en de koopwoningen met eenmalige bijdrage (premie-C) ko men eerder in aanmerking. In Monster resten Ijzertijd ontdekt DEN HAAG (ANP) - Bij de aanleg van een gasleiding in Monster zijn archeologen gestuit op de resten van twee nederzettingen uit de Ijzertijd. Aardewerkscherven, overblijfselen van palen en sporen van greppels en akkers geven aan dat er mensen hebben gewoond tus sen ongeveer 300 voor Christus en het begin van de jaartelling. De vondst is gedaan als gevolg van werkzaamheden van de Neder landse Gasunie. Die graaft een gleuf van 21 kilometer van Monster tot Gaag voor de aanleg van een gaslei ding. Het team bestaat uit mede werkers van de Haagse dienst Stadsbeheer, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek en de Leidse universiteit. ZEG MAAR(p;:. TEGEN Tm" KAMSTEEG OCCASION Iets warmer Wolkenvelden. In de loop van de dag vooral in de zuidwestelijke helft van het land flinke perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur van 18 graden in het Waddengebied tot 23 graden in het zuiden van het land. Overwegend ma tige noordwestenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Droog weer. Flinke pe rioden met zon maar vooral tijdens het weekeinde ook wolkenvelden. Mid dagtemperatuur eerst rond 23 graden tijdens het weekeinde iets lager. 22 PAGINA'S Op subsidies wordt komend jaar het gaat om curcussen, zal in de toe miljoen gulden bezuinigd. Daarvan komt het leeuwedeel voor rekening van verkeer en waterstaat miljoen gulden). (38 miljoen), VROM (60 miljoen) en economische zaken (24 miljoen). Al- Van het totale bedrag le ministeries moeten 1 procent op nigingen zal een groot deel gebruikt hun subsidie-uitgaven bezuinigen, behalve Onderwijs en Landbouw. Deze ministeries dragen 100 mil joen bij via eigen maatregelen. Bij Onderwijs gaat het c kunnen worden om het financie ringstekort terug te brengen 4,75 procent in 1991, zoals eerder overeengekomen. Een deel op de bijdragen aan universiteiten. korting de bezuinigingen komt echter te recht in de sociale fondsen volksgezondheid. Het gaat 500 miljoen gulden. De bewindslieden mogen zelf be palen op welke subsidies zij de kor tingen aanbrengen. De kinderbij- vallen. Gedacht wordt slag uitgezonderd. Voor volkshuis- lijktijdige daling van premies vesting geldt dat oude verplichtin- stijging van belastingen. Plan: gen buiten schot blijven. Het is nog voor hogere accijnzen of btw niet duidelijk waar Heerma zal gaan daarbij nog niet definitief snijden. Het snoeien op de individu- baan. ele huursubsidie wordt nog niet uit- (Pa gesloten. Dat kan aanleiding geven die-circuit) tot politieke problemen, omdat de PvdA bij monde van woordvoerder De Pree heeft laten weten dat dit voor zijn fractie "niet onderhandel baar" is. zomervakantie nadere besluit (Pagina 3: CDA richt vizier op subsi VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gel trui na de 16e etappe Chiappucci (Ita) 69.27.50 LeMond (VS) 0.05 Delgado (Spa) 3.42 Breukink (Ned) 3.49 Lejarreta (Spa) 5.29 Bugno (Ital) 7.48 Chozas(Spa) 7.49 Criquielion (Bel) 8.40 Hampsten (VS) 9.34 Pensee (Fr) 11.12 sm\ W-S Breuldnk door het ijs gezakt Erik Breukink zakte gisteren op de bloedhete flanken van de Tourmalet en de Luz Ardiden door het ijs. De Nederlander kende voor het eerst in de Tour een minder goede dag en daar van profiteerde Greg LeMond onmiddellijk. De tweevoudig Tour-winnaar zag niet in gele truidrager Chiappucci. maar in de 25-jarige Breukink zijn grote concurrent voor de eind zege. Toen de Nederlander zicht baar moeite had om het tempo te volgen, ontketende LeMond een geweldig offensief. Uit eindelijk bleef hij op 5 tellen van de gele trui staan, maar had hij zowel Breukink als een andere concurrent. Pedro Del- gado, op minuten gereden. Erik Breukink zakte van de 2de naar de 4de plaats in het algemeen klassement, maar heeft de hoop op een podium plaats nog niet opgegeven. Samen met Steven Rooks en de etappe-winnaars Sollevcld, Nijdam en Maassen komt Breukink overigens volgende woensdag naar Noord wijk om deel te nemen aan het traditio nele criterium over de boule vard. Ook de in de Tour debu terende streekgenoot Martin Schalkers is van de partij, evenals Maarten Ducrot, Jos van Aert en Peter Winnen. Bezuinigingen in de sociale ze kerheid van 250 miljoen gulden. Van dit bedrag moet 100 miljoen gulden gevonden worden door het terugdringen van het aantal ar beidsongeschikten (wao). De rest moeten minister De Vries en staats secretaris Ter Veld via andere maat regelen binnenhalen. Dat kan door een reeds eerder aangekondigde be zuiniging op de algemene wedu wen- en wezenwet (aww). Bezuinigingen op volksgezond heid door een trager bouwtempo en snijden in de uitgaven voor fysio therapie. Opbrengst 120 miljoen. Vermindering van de uitgaven bij Onderwijs van 200 miljoen gul den. Beroepsonderwijs, voor zover DEN HAAG - De reinigingsrechten 1 juni moeten de gemeenten n; beginnen in veel gemeenten uit de lijk het kwijtscheldingsbeleid hand te lopen. Dat concludeert de Rijksbelastingsdienst volgen. En Konsumenten Kontakt r.a een ver- dat gelijking van de tarieven die ver- nor: schillende plaatsen de komende ja- hebben gehanteerd, ren willen heffen. Volgens de con sumentenorganisatie worden voor al mensen met de laagste inkomens naar de Tweede Kamer gestuurd, de dupe van de verhogingen. Sinds De organisatie meent overigens dat de verhogingen veel lager hadden kunnen uitvallen als de gemeenten meer haast hadden gemaakt met stuk minder soepel dan de het gescheiden inzamelen van afval, die veel plaatsen tot nog toe Dergelijke maatregelen kunnen de D1EMEN - Met deze gestolen vrachtwagen hebben twee ge wapende bank overvallers van ochtend de pui van het hoofd kantoor van de NMB in Diemen eruit geramd. Een personen wagen, die werd gebruikt als vluchtauto, is later in de och tend terugge vonden in een parkeergarage in de Amster damse Bijlmer. Met hoeveel geld de bankrovers zich uit de voe ten maakten is nog niet bekend. (foto ANP) hoeveelheid vuil die moet worden Konsumenten Kontakt heeft in- verbrand of gestort - en dus de kos- middels een notitie over deze zaak ten - aanzienlijk verminderen. De stijgingen zijn vaak noodzakelijk om het ophalen van huisvuil kos tendekkend te maken en om de bouw van nieuwe, en de sluiting van oude, vuilverbranders te kun nen bekostigen. De consumenten-organisatie heeft de tarieven bekeken van 70 ge meenten, waaronder Leiden, Al phen en Haarlemmermeer. Gemid deld stijgen de reinigingsrechten in die 70 plaatsen met 10 procent. De gemeente Velzen is uitschieter met een verhoging van 154,1 procent - van 111 naar 282 gulden per jaar. Leiden, waar de reinigingsrechten volgend jaar met 66 gulden stijgen, is één van de koplopers. Konsumenten Kontakt heeft voor deze gemeente overigens geen stij gingspercentage aangegeven. Een vergelijking tussen het oude en nieuwe tarief is volgens haar niet goed mogelijk omdat Leiden een deel van de reinigingsrechten via de onroerend-goedbelasting int. Al phen en Haarlemmermeer, waar de reinigingsrechten de komende ja ren met ongeveer 10 procent om hoog gaan, 'scoren' gemiddeld. 19 JULI OPENING FILIAAL LEIDEN - Design - Voordelig 2-z.is 950,- 3-üt» 1200,- LEIDEN-C: Haart» 127509 Cruqulus: Woonboulevard (l H'dorp. Heemstede) Spaarneweg 16F 285698 Amsterdam: Willem vao Weidt laan 11. Gelderiandplem (Buitenveldert] 440510 Amsterdam-C: Molsteeg 12 hk straal. 020-259866 Vlaardingèn-C: INDIANAPOLIS (Rtr) - De Ameri kaanse atletiekbond heeft de vroe gere coach Chuck Debus voor het leven geschorst omdat hij atleten aanmoedigde verboden spierver- sterkende middelen te gebruiken. Het onderzoek door een speciale commissie duurde meer dan een jaar. De commissie baseerde het oordeel onder meer op verkaringen van Steve Scott (1500 meter) en To- nie Campbell (110 meter horden), die werden aangespoord tot illegaal gebruik en 400-meterloper Darryll Robinson, die van DeBus middelen ontving. DeBus, die van 1971 tot 1988 coach was bij de Los Angeles Track Club en aan twee universteiten in Los Angeles doceerde, ontkent alle beschuldigingen. WEST-BERLIJN (GPD/Rtr/DPA) De twee Duitslanden, de vier ge allieerden en Polen zijn het gisteren in Parijs eens geworden over.de Poolse grens met een verenigd Duitsland. Daarmee is de laatste hindernis voor de eenwording van Duitsland weggenomen. Polen stemde ermee in om na de hereniging een grensverdrag en een vriendschapsverdrag met Duits land te tekenen. De Poolse minister van buitenlandse zaken Skubis- zewski liet zijn eis voor garanties over de Oder-Neisse grens in een eerder stadium varen in ruil voor economische samenwerking. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher verklaar de in een gesprek met Skubis- zewski dat het nieuwe parlement van het herenigde Duitsland als een van de eerste daden een verklaring over de Poolse grens zal afleggen. Daarna wordt onderhandeld over een uitgebreider verdrag, waarin ook economische hulp voor Polen aan de orde komt. De twee Duitse ministers van bui tenlandse zaken en hun ambtgeno ten van de Sovjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn nu al de uiteindelijke tekst aan het voorbereiden waarmee het zelfbe schikkingsrecht van Duitsland wordt erkend. VS-minister van buitenlandse za ken Baker heeft alle 35 landen die deelnemen aan het Weense overleg over veiligheid en samenwerking in Europa, uitgenodigd voor een spe ciale bijeenkomst in New York in oktober. Dan wordt de tekst bespro ken die op 19 november op de top conferentie over veiligheid en sa menwerking (CVSE) in Parijs moet worden aangenomen. Als de CVSE- landen hun fiat geven staat de Duit sers niets meer in de weg om op 2 De Oostduitse premier Lothar de Maizière heeft de parlementariërs van zijn Christen Democratische Unie (CDU) gisteren opgedragen nog eens goed na te denken over hun voorstel om de DDR op 1 de cember te laten samengaan met de Bondsrepubliek. Hij zou de een wording tot na de verkiezingen wil len uitstellen om de communisten en de kleine linkse partijen in de DDR de kans te geven door te drin gen tot het naderhand te t zamenlijke parlement. Nieuw dodencijfer bij kamp Auschwitz WARSCHAU (AP) - De dodencijfers op de gedenkplaten bij het voormali ge concentratiekamp Auschwitz-Birkenau zijn aangepast Recent onder zoek wees uitdat er in het kamp 1,1 miljoen slachtoffers zijn gevallen, van wie 960.000 van joodse afkomst. Eerder spraken de gedenkplaten van 4 miljoen doden. Dat cijfer werd genoemd door een Sovjet-commissie die in februari 1945, een week na de bevrijding, in het kamp aankwam. In naoorlogse publicaties werd het aan tal omgebrachte joden vaak op 2,5 miljoen gesteld, waardoor het verkeer de beeld werd opgeroepen dat de nazi's meer dan 1 miljoen niet-joden in Auschwitz-Birkenau ombrachten. Historici hebben nu vastgesteld dat er naast de 960.000 joden tussen de 70.000 en 75.000 Polen, 21.000 zigeuners en 15.000 Sovjet-krijgsgevangenen het leven hebben gelaten. De overige slachtoffers hadden een andere na tionaliteit. Joodse historici juichen de aanpassing toe. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor tiet abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats- -Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, N^y^ei^g^ L^ntgj^ bgjjgn: Q^-1£yo(^

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1