'Beslissing over bouw 36 dure woningen uitstellen' 'Kinderen passen hun leefwijze Accommodatie Voorschoten wordt halve ton duurder 'Mensen zijn stug dan bij hier minder ons in Olst' Collegepartij Zoeterwoude boycot eerste paal nieuwbouw raadhuis Veel kritiek op Warmonds college WARMOND - Een meerderheid in de Warmondse gemeente raad wil pas na de zomervakan tie praten over de overeen komst die een projectontwikke laar het recht geeft 36 luxe wo ningen te bouwen in de omge ving van de Teylingerkade. In ruil voor de door omwonenden verafschuwde woningbouw zou de Lissese projectontwik kelaar Polyproject de gemeente 760.000 gulden geven. Voor dat geld kan Warmond op een ande re plek sociale woningbouw mogelijk maken. Om project ontwikkelaars niet wakker te schudden wil het college deze plek nog even geheim houden. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde commissievergade ring, twee dagen voor de beslissen de raadsvergadering. Alleen de WD gaf de overeenkomst alle steun. Progressief Warmond voelt niets voor dure woningen pp de plek van de jachtwerf Hou welingen KPM en zeilmakerij Vreeken en wil eerst een voorlichtingsavond orga niseren voor omwonenden. Het CDA had om zo'n avond gevraagd, maar liet gisteravond wel weten ak koord te zijn met de voorgestelde wijziging van het bestemmings plan. Deze wijziging moet woning bouw mogelijk maken op de plek aan de doorgaande Leede. Gisteravond bleek dat de omwo nenden niets voor de plannen voe len. Bewoners van de Teylingerka de en de Norremeerstraat hadden massaal gehoor gegeven aan een op roep van PW om de vergadering bij te wonen. Ze namen het de gemeen te kwalijk dat de vergadering tij dens de laatste avond van de Kaag- week werd gehouden. Twee ploe gen die zouden meedoen aan het touwtrekken, hadden zich moeten afmelden om hun stem te laten ho- Omwonenden klaagden vooral over het gebrek aan inspraakmogelijk heden. De gemeente heeft twee jaar overleg gevoerd met de projectont wikkelaar en omwonenden al die tijd niet ingelicht. Pas vorig week hoorden ze van de plannen die de gemeenteraad donderdag in e tra vergadering zou moeten keuren. De boze Warmonders opperden dat gemeente en projectontwikke laar expres hebben gekozen voor de verrassingsaanval. "De bestem mingsplanwijziging ligt al gereed, de tekeningen zijn klaar, licht op groen en heien maar", aldus P.M. Wassenaar in een vlammend betoog namens omwonenden. Een boot- eigenaar die de haven liever niet ziet verdwijnen, suggereerde dat de ge meente de vergadering in de Kaag- week houdt om zo min mogelijk protesten te horen van booteigena ren. Een deel van het publiek maak te door middel van applaus duide lijk er net zo over te denken. Dit soort aantijgingen ging burge meester mevrouw G.W. van der Wel te ver: "Als u niet ophoudt met ap- plaudiseren laat ik de publieke tri bune ontruimen". Ze probeerde de on wonenden keer op keer duidelijk te maken dat B en W hebben geko zen voor vergaderingen tijdens de Kaagweek in verband met haar va kantie volgende week. Door de ver-, gaderingen voor de vakantie te hou den wilden de collegepartijen tege moet komen aan de belangen van toekomstige bewoners, de project ontwikkelaar en de huidige eigena ren van de grond. Ze zei een in schattingsfout te hebben gemaakt door te denken de zaak nog voor de vakantie af te kunnen ronden. De burgemeester bleef de woning bouwplannen echter verdedigen tot verdriet van de omwonenden. Zij voerden aan dat de 37 wonin gen hun vrije uitzicht belemmeren. Ook vinden ze de wijkontsluiting onaanvaardbaar en vragen ze zich af waar groen- en speelvoorzieningen moeten komen. Ze zien liever een andere jachtwerf verschijnen in het gebied. goed- Voorlichtingsavond Het CDA stelde zich aanvankelijk op als voorstander van woning bouwplannen in het gebied. Na de bezwaren van de omwonenden te hebben aangehoord, krabbelde de collegepartij terug. PW verzette zich van het begin af aan tegen de bouw van luxe vrije-sectorwonin- gen. De woningen zouden te duur zijn voor Warmondse woningzoe kenden en de doorstroming niet be vorderen. De partij kon op luide bij val vanuit het publiek rekenen. "Ik heb acht kinderen, maar geen één kon een huis in Warmond betalen. Ik betreur dat minder draagkrachti- gen voor deze woningen niet in aan merking komen", aldus een omwo nende. Alleen de WD bleef pal achter de plannen staan. Fractievoorzitter C.A.M. Saris vindt het plan welis waar 'wat krap' maar vindt dat het gebied er alleen maar op vooruit kan gaan als er straks een 'leuke woonwijk' komt. De bezwaren van omwonenden zouden later in de procédure aan de orde moeten ko men. Ze wees de belangstellenden er op dat de gemeente weinig kan zeggen over de woningen, omdat de grond niet van de gemeente is. De burgemeester zou zich beraden op de adviezen van de raad. Donder dag komt de kwestie tijdens de raadsvergadering aan de orde: VOORSCHOTEN - Het toe komstige multi-functioneel centrum aan het Aletta Ja- cobsplantsoen in Voorschoten gaat de gemeente geen 2,2 maar 2,7 miljoen gulden kosten. De prijsverhoging is te wijten aan een uitbreiding met ruim 15 procent. De gemeente heeft tot deze uitbreiding van 900 naar 1.100 vierkante meter'besloten om aan de wensen van gebrui kers tegemoet te komen. Dat bleek gisteravond tijdens een informatie-avond in het gebouw De Ontmoeting aan de Jan Evertsen- laan. Welzijnswethouder mevrouw M.J. Breunesse (PvdA) maakte dui delijk dat haar gemeente alle wen sen van de gebruikers heeft gehono reerd. Het toekomstige centrum is onderverdeeld in drie gedeelten: een kinderspeelzaal, kinderopvang en buurthuis. Het buurthuis kan straks beschikken over een grote zaal in het centrum dat uit een enke le bouwlaag zal bestaan. Het hoog ste punt is ongeveer vijf meter. Er komen achttien parkeerplaatsen. Als bezwaren uitblijven, kan de bouw begin volgend jaar een aan vang nemen. F. Cornelisse, voorzit ter van buurtvereniging Noord-Hof land, had geen commentaar op de plannen. Hij was vol lof over archi tect en ambtenaren. Circa twintig andere buurtbewo ners hadden de moeite genomen de informatie-avond te bezoeken. Ze waren minder tevreden, omdat ze verwachten' dat het centrum extra verkeer zal aantrekken. De omlig gende voetpaden worden nu ille gaal als fietspaden gebruikt. Straks zullen zij officieel als gescheiden voet/fietspad functioneren. Een buurtbewoonster was bang voor overlast van brommers. Ze ver wacht gevaren voor kinderen die de scholen bezoeken. De familie Lughtmeier op de cam NOORDWIJK - "De mensen zijn hier veel spontaner, minder stug dan bij ons. Het valt mij op dat ze iets tegen 'elkaar zeggen en elkaar groeten op straat. Dat zal wel een streekeigenschap zijn". Rolf Lughtmeier uit Olst is en thousiast over zijn vakantie op camping Club Soleil aan de Kraaierslaan in Noordwijk. Hij arriveerde met zijn vrouw Ine en drie kinderen vorige week woens dag in Noordwijk met de grote kampeerbus. De familie, die ook in 1985 al een keer de Noordwijkse camping heeft bezocht, heeft een plekje vlak bij de ingang van de camping gekregen. Daar worstelt Rolf met een windscherm, zodat ze in de luwte buiten kunnen blijven zitten. Sinds ze in Noordwijk zijn aan gekomen, hebben ze alleen maar mooi weer gehad. Gisteren stak de wind een beetje op. "We heben geen regen gezien. We zijn naar het strand geweest en gaan veel fietsen. De omgeving hier aan de kust is schitterend. Alleen zou er ping in Noordwijk. (foto Dick Hogewoning) wel wat meer bos mogen zijn", meent de Sallander, die gister middag van plan was naar de net geopende Space Expo te gaan. De familie is tevreden over de voorzieningen in de directe omge ving en op de camping. "Noord- wijkerhout is een erg gezellig plaatsje. Daar kun je ook goed te recht voor de boodschappen. Ver der gaan we naar Noordwijk, lek ker naar de Boulevard". Ine Lughtmeier vindt het wel jammer dat bij het strand geen groot pa viljoen met terras is. "Dat mis ik wel een beetje. Maar ja, voor de kinderen is het hier fantastisch. Op het strand vermaken ze zich toch wel en op de camping wordt ook van alles gedaan om de jeugd bezig te houden. Er is hier een re creatieteam dat elke dag activi teiten op touw zet. Als je dat wilt, worden de kinderen de hele dag beziggehouden". Voor dat laatste voelt het echtpaar uit Olst overi gens weinig. Ine: "We hebben alle bei een baan. In de vakantie is het juist leuk om gezamenlijk op pad te gaan". Vakantiekampen Oegstgeest in trek OEGSTGEEST "De kinderen hebben zelden heimwee, het zijn meestal de ouders die twijfelen of alles wel goed gaat. De meeste kinderen houden fantastische herinneringen over aan onze zomerkampen". José van Trier, coördinator van de zomerkampen voor kinderen en tieners van de SJJO, beleeft weer drukke dagen. De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest organi seert in juli en augustus een aantal vakantiekampen voor kinderen en jongeren in de leeftijd van zes tot en met ze ventien jaar. "Aanvankelijk zijn we met de kampen begonnen als alternatief voor kinderen van mensen die om welke reden dan ook niet met va kantie gingen", vertelt Van Trier. "Die doelgroep hebben we steeds bereikt, maar er gaan tegenwoor dig ook kinderen mee die soms nog twee of drie keer per jaar met hun ouders op stap gaan. Het is opvallend dat we door mond tot mond reclame ook aanmeldingen krijgen van kinderen die niet in De SJJO organiseert dit jaar een boerderij-, een tenten-, een huifkar- en een zeilkamp. Groe pen van ongeveer 20 tot 25 kinde ren gaan met gemiddeld vijf bege leiders een week de Brabantse na tuur in om gezamelijk allerlei ac tiviteiten te ontplooien, zoals speurtochten in het bos, het ma ken van kampvuren en het koken van de eigen maaltijd. "Het leuke is dat kinderen uit dezelfde leef tijdsgroep samen dingen .doen zonder dat daar een duidelijke va der- of moederfiguur bij is", weet Van Trier. Eigen plekje "De kinderen moeten hun leef wijze aanpassen, hun eigen plekje in de groep zien te vinden. Vaak is dat moeilijk, bijvoorbeeld als er kinderen van speciale scholen meegaan. Aan de andere kant is het voor de kampleiding vaak juist een uitdaging. Een kind dat een beetje verlegen is in een groep moet je verantwoordelijk- heid geven, bijvoorbeeld scheids- rechter laten zijn in een onderling partijtje handbal of softbal. Zo'n kind zie je in zo'n week groeien". Toerfiets favoriet ALPHEN AAN DEN RIJN - De toerfiets heeft het stalen huis-, tuin- en keukenros verdrongen: zo'n 75 procent van de in totaal 1477 deelnemers aan de Laura in Alphen reed gisteren de eerste dag op een moderne variant uit. "Dit jaar fietsen er 100 deelne mers meer mee dan vorig jaar", vertelt P. Langerhoff, lid van het organisatiecomité. "Het meren deel rijdt in groepen, geformeerd om een bedrijf of iets dergelijks. Die zijn ook gezelliger. Groepen zijn de gangmakers". Zo'n 60 pro cent van de fietsers behoort tot de 'oude hap' en heeft de Laura al eens een keer gereden. 40 procent van de deelnemers zijn nieuwko mers. (foto Ben de Bruyn) Bijdragen: Roza van der Veer, Eric-Jan Weterings "Je ziet een kind in zo'n week groeien". De kampleiding bestaat uit vrij willigers die ten minste zeventien jaar oud zijn. Van elke groep zijn de begeleiders tenminste driejaar ouder dan de leden van het kamp. Zo heeft de leiding overwicht, zonder dat een gróte afstand tus sen kampleiding en jongeren ont staat. Een vaste groep begeleiders komt uit het jeugdwerk van de SJJO en verder is er elk jaar vol doende aanwas van nieuwe vrij willigers uit het Oegstgeester ver enigingsleven en uit persoonlijke contacten van de kampleiding. "Natuurlijk bekjjken we of ie mand het aan kan en daarom stu ren we ook nooit meer dan één of twee nieuwe mensen mee met een groep. Ook omdat we altijd vroeg in het seizoen beginnen om de tocht en de begeleiders voor te bereiden, hebben we tot nu toe (foto Jan Holvast) nooit problemen gehad", zegt de coordinator. Om zowel ouders als kinderen op hun gemak te stellen is er vooraf een kennismakings bijeenkomst. "Vooral ouders jongere kinderen willen graag weten met wie ze hun kroost week lang'op pad sturen". Trein smalspoorwegstichting rijdt weer in Katwijkse Zuidduinen KATWIJK - Dit weekeinde kun nen de liefhebbers van stoomlo comotieven en oude treintjes hun hart weer ophalen. Misschien wel voor het laatste seizoen rolt het rijdend materieel van de Neder landse Smalspoorweg Stichting (NSS) in de Katwijkse duinen over de oude spoorbaan van de Energie- en Watervoorziening Rijnland. Het is de bedoeling dat de smalspoorweg volgend jaar wordt verplaatst naar het Valken- burgse meer, waar ook een smal spoormuseum zal worden ge bouwd. Staatsbosbeheer en de provincie Zuid-Holland hebben al enkele jaren aangedrongen op het verdwijnen van de populaire spoorweg uit het duingebied. De trein wordt getrokkken door groene stoomlocomptiefjes die door vrijwilligers van de NSS geheel in hun oude staat zijn her steld. De locomotieven hebben vroeger dienst gedaan op de smal spoorwegen van steenfabrieken en van aannemers. Zij maken i deel uit van de uitgebreide ver2 meling voertuigen die de NSS sinds de oprichting in 1970 heeft vergaard. Deze verzameling c vat onder meer veertien stoom- en veertig diesellocomotieven verschillende rijtuigen en wagens voor smalspoor. Dit jaar worden er ritten ge maakt op 21,28 juli, 4,11,18 en 25 augustus, 1, 8 en 15 september. De vertrektijden zijn om het uur tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags. De rit met de stoomtrein duurt ongeveer vijftig minuten. Onderweg wordt van lo comotief gewisseld, zodat schillende locs aan het werk kun nen worden gezien. Het vertrek punt is de 'Vrieze Wei' in de Kat wijkse Zuidduinen, nabij de Soefi-tempel. WOENSDAG 18 JUU Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Katwijk zomeravondzang mmv de 'Blij de Stemmen' olv Gerda Schone- veld, "aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leióen natuurwandeling IVN, in Pol derpark Cronesteijn, start om 19.30 uur bij waterspeelplaats na bij spoorbrug. open dag schooltuincomplex Marnixstraat, van 19.00 tot 21,00 informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 071- 121554. lezing d Koptisch orthodoxe monnikAbuna Samuel, thema: 'Beelden van Christelijk Egypte', aanvang 20.00 uur, Faciliteitenge bouw, Cleveringaplaats. Noordwijk optreden EgerlSnder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.3Q uur voor De Red- schuur, Koningin Wilhelmina Bou- woensdagavondzang mmv Het Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate', aanvang 20.30 uur in de Oude Kerk, Hoofdstraat. Noordwijkerhout viswedstrijd bij de Leidsevaart, aanvang 18.45 uur, inschrijven vanaf 18.00 uur bij HSV de Sport visser nabij Fagelenbrug. Valkenburg concert door Valkenburg's Har monie, (bij goed weer) in de tuin van het gemeentehuis, aanvang Warmond optreden Gold Horn Hot Dance Society, in de Saloon, aanvang 21.00 uur. DONDERDAG 19 JULI Katwijk open avond in botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. zomerbridge-drive Leiderdorp- se Bridgeclub, Bernhardstraat 3, 19.45 uur. strandloop Rabo/Novo, start 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boulevard. Oegstgeest vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Warmond vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. optreden Mikey and the Mashed Potatoes, aanvang 21.00 uur in de Saloon. Wassenaar skateboard-demonstratie door Califomische groep 'Centa Cruz', Zoeterwoude vergadering van d« raad, aanvang 20.001 VRIJDAG 20 JULI Alphen fancy fair in ppenbare basis school De Hobbitstee, van 9.30 tot 11.00 uur. soos Stichting Homosexualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in ge bouw SHA, Prinses Marijkestraat. clips op een groot beeldscherm van o.a. Iron Maiden en Pink Floyd, vanaf 21.30 uur in Het Kas teel. Katwijk concert door Charles de Wolff op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Noordwijk bridgedrive georganisserd door De Vuurbaak, aanvang 20.00 uur, inschrijven vanaf 19.15 uur in De Rank, Golfbaan. i het Zoeterwoudse raadhuis, slaat wethouder R. Hogenelst de eerste (foto Jan F ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse CDA-wethou- der R.L.G. Hogenelst heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van het gemeente huis. De progressieve wethouder van openbare wer ken, A.B. Ringerma, liet het afweten omdat zijn fractie zulke gemengde gevoelens over de nieuwbouw heeft dat feestelijkheden niet op zijn plaats werden geacht. Voor de verkiezingen had Progressief Zoeterwoude (PZ) zich fel verzet tegen de nieuwbouw, maar tijdens de college-onderhandelingen ging de partij overstag. De nieuwbouw mocht zelfs 200.000 gulden duurder worden van PZ. Voor dat extra geld krijgt de nieuwe voorgevel, die enkele meters dichter bij de straat komt te liggen, een 'vriendelijker voorgevel'. Volgens wethouder Hogenelst heeft zijn CDA de collegepartner 'op rationele gronden kunnen overtui gen'. Het kiezersvolk toonde gisteren echter louter on begrip. "Kiezersbedrog", vatte een toekijkende Zoe- terwoudenaar de wending van PZ kernachtig samen. "De houding van PZ is niet goed duidelijk", bekriti seerde een ander de opstelling van de partij die bij de verkiezingen een zetel won en de oppositiebankjes verruilde voor een zetel in het college. "Het was voor ons simpelweg kiezen of delen tussen een half ei en een lege dop", liet PZ-fractieleider W.T.M. Ooijendijk door de telefoon weten. "We heb ben toen maar gekozen voor een half ei want nu kun nen we nog invloed uitoefenen". Wethouder Ringers- ma viel hem bij. "Er is een principiëlè keuze gemaakt omdat we anders een heleboel andere punten niet had den kunnen realiseren. We hopen echter dat we ande re belangrijke zaken nu wèl voor Zoeterwoude kun nen bewaren". Omdat de beide progressieven vinden dat de houding van PZ enige uitleg behoeft gaan ze huis aan huis een folder verspreiden: "En eventueel gaan we het de mensen persoonlijk uitleggen". Hogenelst meent dat de tegenstanders wel zullen bijdraaien als het nieuwe gebouw er eenmaal staat. Frappant is wel dat het oude gebouw een aardige kans had gemaakt om op de van gemeentewege op te stel len lijst van beeldbepalende panden te komen. Dus de beslissing om de nieuwbouw door te laten gaan is net op tijd gekomen? "Het is gemeen om dat te zeggen", antwoordde Hogenelst. "Laten we zeggen dat de tijd heeft meegewerkt dat het zo is gelopen is".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12