TAD LEIDEN Overeenstemming over stationsgebied 'Het is oudmaar het werkt nog steeds LEIDSCH m DAGBLAD Gemeente en AZL begraven de strijdbijl 'Politie niet te streng tijdens Lakenfeesten' Automobilist vernielt fiets DRIE WEKEN ZONDER STROOM Boggia nieuwe directeur WBL Apottoschool nu helemaal over op Montessori-onderwijs Onderscheiding brandweerman s LEIDEN - De gemeente Lei den en het Academisch Zie kenhuis Leiden hebben overeenstemming bereikt over de ontwikkeling van het stationsgebied aan de kant van het ziekenhuis. Het AZL krijgt toestemming voor de realisering van een MediPark op het terrein waar nu nog de ziekenhuis gebouwen staan. Het zieken huis betaalt de aanleg van een busroute over het eigen terrein. Met het bereiken van de overeenstemming tussen de gemeente en het AZL is een belangrijke stap gezet in de ontwikkeling van het stationsgebied. De gemeente en het AZL hebben bijna een jaar met elkaar in de clinch gelegen over de ontwikke ling van het ziekenhuisterrein. In de oorspronkelijke plannen werd er vanuit gegaan dat er kantoorvilla's, een hotel en een congresgebouw zouden worden gebouwd op het ter rein. Maar het AZL heeft zich daar steeds tegen verzet. Het heeft een voorkeur voor de aanleg van een MediPark waar aan het ziekenhuis LEIDEN - Hoofdcommissaris H. Mostert vindt niet dat de Leidse po litie te streng is opgetreden tijdens de Lakenfeesten die de afgelopen tien dagen werden gehouden. Orga nisator Hugens stelde gisteren in de krant dat politie te snel reageert op klachten over overlast. "Ze zijn niet altijd even soepel, ik zou willen dat ze dat wel waren", zo zei Hugens. Hij doelde daarmee op het stil leg gen van een show op de Molen De Valk, maar er waren ook veel klach ten over parkeerbekeuringen die waren uitgedeeld rond de Pieters-' kerk. Daar was op dat moment Lei den Culinair aan de gang. Veel deel nemers vonden een bon achter hun ruitenwissers. "We hebben hetzelfde beleid ge voerd als andere jaren", aldus Mos- LEIDEN Een nog onbekende au tomobilist heeft gisterochtend de racefiets vernield van een 20-jarige Leidenaar. Die fietste rond elf uur over de Hooigracht. Hij zag een auto die vanaf de Nieuw'e Rijn de Hooi gracht op reed niet op tijd en raakte het voertuig. De nogal fors uitgevallen chauf feur stapte uit en bedreigde de fiet ser. Die ging ervan door maar werd enkele tientallen meters ingehaald door de automobilist, die de twee- wieier pakte en op een vuilnisbak legde. Vervolgens stampte hij de fiets in elkaar. De Leidenaar was on- dertussn op de vlucht geslagen. Het kenteken van de auto is bij de politie opgegeven maar 'we hebben de indruk dat dat niet klopt', zei een woordvoerder vanochtend. tert. "De show bij Molen De Valk moest om negen uur zijn beëindigd. Als om tien uur het optreden nog plaatsheeft en er al vele klachten zijn binnengekomen, moetje als po litie de vele belangen afwegen. We kiezen dan niet de 'regel-is-regelbe* nadering', maar constateren zelf of er sprake is van hinder of overlast die onaanvaardbaar is". In het geval van de show bij de Molen De Valk bleek dat het geval. "Ik heb ook gelezen dat de organi sator vindt dat de mensen toleran ter moeten zijn. De een zegt: het zijn maar tien dagen. Maar de ander zegt: het zijn tien dagen", aldUB Mostert, die vertelt dat er elke avond klachten waren over de La kenfeesten. "het stond er niet bol van, maar toch waren er elke avond een aantal klachten. Vaak concen treerden die zich op één punt, of één activiteit". Ook de stelling dat politiemensen te snel het bonnenboekje grepen om foutgeparkeerde auto's te note ren bestrijdt Mostert. Hij weet niet of er extra is gecontroleerd rond de Pieterskerk, maar denkt dat het heel goed mogelijk is. "De bereik baarheid van de binnenstad is uit gangspunt bij deze controles. Het centrum moet bereikbaar blijven voor de brandweer", zo verklaart, hij. Navraag leert dat er zaterdag volop is gecontroleerd door de par keerpolitie en dat er ook acht auto's zijn weggesleept in de Nieuwstraat en op de Langebrug. Zij stonden zo geparkeerd dat een brandweerwa gen er niet door zou kunnen. De au to's die bij Leiden Culinair fout stonden kregen een bon, omdat bij controle bleek dat er op het Rapen burg voldoende parkeerplaatsen beschikbaar waren. Daar konden de auto's tegen betaling worden ge parkeerd. verwante bedrijven kunnen worden gevestigd. Overeenstemming met het AZL bleef uit omdat de gemeente in eer ste instantie vasthield aan woning bouw. Dat standpunt is nu verlaten. Afgesproken is dat het ziekenhuis uit de opbrengsten van het Medi Park de busroute over het terrein aanlegt. Het uitblijven van overeenstem ming tussen het AZL en de gemeen te ae twee andere partners, de NS en het NZH, waren al eerder ak koord betekende een vertraging voor de ontwikkeling van het hele stationsproject. Er kon geen subsi die worden aangevraagd bij het rijk, zolang er geen overeenstemming was. Het ging daarbij vooral over de route van de bus en de aanleg van de Terweetunnel die onder de spoorlijn doorgaat en speciaal be stemd is voor het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. Uit de intentieverklaring die het AZL en de gemeente Leiden van middag hebben ondertekend blijkt dat de Terweetunnel in ieder geval wordt aangelegd. Ook de aanleg van de tweede tunnel die voor het sta tion langs komt, lijkt onvermijde lijk. Er blijft door de bouw van het nieuwe station te weinig ruimte over voor al het verkeer dat nu van de weg gebruik maakt. Het is nog onduidelijk hoe de tunnels worden gefinancierd. De gemeente wil zelf maximaal 15 miljoen gulden in de verkeersmaatregelen steken. Ge hoopt wordt daarom op forse subsi dies van het rijk. LEIDEN Bewoners van het studentenhuis Oude Rijn 27 zitten al drie weken zonder gas en lichtPogingen van be- woonster Olga van der Valk om dit ongemak te verhelpen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Het energiebedrijf (EWR) heeft het pand afgesloten toen het huis in juni van eigenaar veranderde. Volgens de nieuwe eige naar, W.G.H. Janssen, is het energiebedrijf tot af sluiting overgegaan om dat de leidingen zich in zeer slechte staat bevin den. Normaal gesproken sluit het EWR niet af als een huis van eigenaar verandertmaar de bewo ners hetzelfde blijven. Maar in dit geval vond het EWR het wel noodza kelijk". Een woordvoerder van het energiebedrijf zegt echter dal het EWR pas tot afsluiting overgaat, in dien de vorige eigenaar het contract voor energie levering opzegt"Vaak gaat dat in overleg tussen koper en verkoper". Een van de bewoners, Olga aan der Valk, is ver bijsterd dat het huis nu al drie weken zonder gas en elektra zit. "Ik kan niet begrijpen dat dat anno 1990 nog mogelijk is dat het weken moet duren voordat alles weer is aan gesloten. Er is nu nautoe- liiks te leven in ons huis. We kunnen niet afwassen, niet stofzuigen en 's avonds moeten we kaar sen aansteken". Eigenaar Janssen vindt het flauw dat de be woners de publiciteit heb ben gezocht over de afslui ting. "Ik vind het zelf ook era vervelend dat het zo gelopen is. Ik heb ook lie ver dat het goed loopt. Ik doe mijn best om het zo snel mogelijk te regelen". De bewoners brengen intussen de avond nog bij kaarslicht door. Olga van der valk hoopt dat het energiebedrijf morgen bouwstroomaanlegt. (foto Ellen Martens) LEIDEN - Jeroen Boggia (41) wordt de nieuwe directeur van de Woning bouwvereniging Leiden. Hf) volgt Auke Mulder op die enige tijd gele den lid werd van het college van be stuur van de Amsterdamse hoge school voor de kunsten. Boggia is nu diBtrictBmanager van het district Overschie bij het Gemeentelijk Wo ningbedrijf Rotterdam. Boggia is al acht jaar in dlenBt van het Rotterdamse woningbedrijf. Hij begon als hoofd huurderszaken en werd in 1987 benoemd in zijn huidi ge ftmctie. Het contract met tussen de nieuwe directeur en de woning bouwvereniging werd gisteren ge tekend. Wanneer hij begint in Lei den, kon vanmorgen nog niet wor den verteld. Geld van Italiaanse hotelgast gestolen LEIDEN Onbekenden hebben een hoeveelheid geld gestolen uit een kamer van een hotel aan het Ra penburg. Het geld, 900 dollar, 500 gulden en 20.000 lire, behoorde toe aan een 30-jarige vrouw uit Rome. De Italiaanse gast van het hotel ver klaarde dat de deur van de kamer op slot zat. Na de diefBtal was deze geopend. De diefstal is vorige week gepleegd; gisteren deed de vrouw aangifte. Inbraak in caravan LEIDEN Uit een caravan die staat gestald aan de Smaragdlaan zijn een kleurentelevisie, een anten ne, een radio, een accu. een koffie zetapparaat en een krat bier gesto len. De voorruit van de caravan was ingeslagen. De 28-jarige eigenaar had de caravan op het terrein van de voetbalvereniging aan de Smaragd laan gezet om hem schoon en reis- klaar te maken. Van ome redacteur Janet van Dijk LEIDEN - Soms zijn er mensen die tegen ouders zeggen: "Zit je kind op de Montessorischool? O, dat is niet zo erg, hoor". Het is di recteur Hanneke Lagendijk van de Apollo-Montesso- rischool die deze anekdote vertelt en die meteen twee misverstanden uit de wereld wil helpen: "Mensen denken dat het een school is voor moeilijk lerende kinderen of dat het een school is waar al les mag. Dat is dus niet zo". Op de school aan het Strausspad is vijfjaar geleden het Montessori-sys- teem ingevoerd. Dat was nieuw voor Leiden. Lagendijk: "De ge meente wilde zo'n school in het be stand opnemen. Er waren al derge lijke scholen in OegBtgeest, Wasse naar en Leiderdorp. Vanwege de ligging, dichtbij Voorschoten, werd de Apolloschool uitgekozen". Leer krachten die niet aan de verande ring wilden meewerken, konden el ders terecht. Een van hen was de kleuteijuf, voor wie Hanneke La gendijk in de plaatB kwam. Het onderwijzend personeel volg de speciale cursussen en in de laag ste groepen werd het systeem inge voerd. "We vonden dat we niet van vandaag op morgen de hele school konden veranderen. Voor kinderen is dat geen probleem, die stappen daar heel gemakkelijk overheen. Kinderen die van buiten komen zijn hier ook binnen een week lngebur- gerd. Maar we hadden het de ouders eloofd". De overgangsfase is nu afgerond: vanaf augustus wordt in alle groe pen leB gegeven volgens de uit gangspunten van Maria Montessori, de arts die volgens Lagendijk onge veer honderd jaar geleden door middel van observatietechnieken ontdekte dat kinderen op een spe ciale manier veel kunnen leren. Ze paste haar methoden in eerste in stantie toe op geestelijk gehandi capte en weeskinderen. Later kre gen ook andere kinderen les vol gens dit systeem. "Het is oud, maar net werkt nog steeds. Ik ben ervan overtuigd dat kinderen hierdoor ge weldige mogelijkheden krijgen". Kralen Bij Montessori-onderwijB spelen materialen een grote rol. Verder is het opvallend dat kinderen in hun eigen tempo en veel in groepjes werken. De Apolloschool kent al leen combinatieklassen. "Zo zijn al le kinderen een keer de oudsten, en een keer de jongsten in de klas. Ze helpen elkaar, overhoren elkaar", vertelt Lagendijk. Voor groep 3/4 staat elke dag min stens een keer 'vrij werken' op het programma. De leerlingen werken dan zelfstandig aan een of meer op drachten. De een rekent sommen uit, de ander leest een boekje. Een derde zit op de grond en zoekt de juiste zinnen bij bepaalde plaatjes: 'Hans komt uit bed', 'Hans poetst zijn tanden'. Het meisje dat ermee bezig is, vindt het 'een leuk spelle tje'. Net zo leuk als verstoppertje", zegt ze vol overtuiging. Een jongetje is bezig met de re- kendoos. Hij moet 8000 delen door 4. Zet vier groene pionnetjes neer, en verdeelt 8 blokjes van 1000 over die vier pionnen. De, OolthS,Si! mrfhuta J1*' Pe8'w" wHeefl Leiien alTdiB in <k greep. Kinderen uil de wijk Pan- die PochtenddmoeteVdoen!nTlfe" -O?' hcbb?" m't b"'P "an de omgevmgevaklieden een muurtekemng vervaardigd aan de Uiterste Gracht kaart, kleine rekenkaart, spellings- (foto J»n Hoi vaat) kaart/doosje, leeskaart, materiaal. Directeur Hanneke Lagendijk temidden van leerlingen van de Leidse Apollo-Montessorischool: "Ieder kind werkt in zijn eigen tempo "Dat moet ik allemaal af maken", verklaart een jongetje. Klaar is -ie voorlopig nog niet, in tegenstelling tot zijn buurman, die vertelt dat hij met zbn laatste sommen bezig is. "Ieder kind werkt in zijn eigen tempo. Voordeel is dat snelle leer lingen zich niet gaan vervelen en dat trage kinderen niet onrustig worden legt Lagendijk uit. De 'gouden kralen' zijn haar trots. Daarmee leren de kleuters al reke nen. Met de rode kralen kan de tafel van 1 worden neergelegd, met de gouden kralen de tafel van 10. Leerlingën van groep 3 zijn eigen lijk nog niet aan tafels toe. Maar ze leren hier spelenderwijs mee om gaan. Later moeten ze dan net als op een gewone school de tafels uit hun hoofd leren", vertelt de onderwijzer van de combinatieklas 3/4. Hanneke Lagendijk toont ook kaartjes waarop letters staan aange geven in ruwer materiaal. Door over die letters heen te strijken, raken kleuters al vertrouwd met letters. "Kinderen die "Met Kerst zit ledereen op hetzelfde niveau". "Het klinkt allemaal heel vrijblij vend", beseft de directeur. "Maar dat is het niet. Kinderen moeten be paalde opdrachten af hebben, en daardoor worden ze vrij zelfstandig. Ze durven ook vragen te stellen als ze met een probleem zitten. Dat blijkt ook uit de Cito-toetsen, lande lijk gezien is het zo dat onze kinde ren beter scoren als het gaat om zelf redzaamheid, het zelf oplossingen zoeken". De school is de afgelopen laren 'enorm gegroeid', vertelt de direc teur. "Vijf jaar geleden hadden we 145 leerlingen en nu zijn het er 200". Niet voor alle ouders is echter het Montessorl-systeem de reden waar om ze voor de Apolloschool hebben gekozen. "Het is de enige openbare school ln de wijk", verklaart een moeder. "De school bevalt me pri ma, hoor, maar ik zie niet echt ver schil met andere scholen". Een moeder uit Voorschoten ziet dat anders. Zij volgde zelf enige tijd "Kinderen die er interesse voor Montessori-onderwijs, haar oudste hebben, kunnen op hun vijfde al le- dochter zat op een gewone' basis zen. Maar ook kinderen die nog niet zo ver zijn, hebben toch ook voor deel. "Door eraan te snuffelen, er naar te kijken, gaat er een barrière weg en dat scneelt heel veel ln groep 3". Volgens haar leidt dat overigens niet tot grote verschillen ln een klas: dochter zat op school en nu heeft ze een kind op de Apolloschool. "Als het goed loopt kan een kind hier zijn eigen tempo bepalen, onder begeleiding van de onderwijzer. Er wordt veel in groep jes gewerkt en dat vind Ik heel goed". "Ongeveer 70 procent van de kin- (foto Jan Holvast) deren komt uit de wijk. De rest uit andere delen van de stad en uit Voorschoten", vertelt Hanneke La gendijk. Zij heeft het idee dat steeds meer mensen gaan kiezen voor an dere vormen van onderwijs: "Door de hele rompslomp rond het onder wijs gaan mensen toch bewuster kiezen voor een school. Dat is een goed punt van de bezuinigingen en rellen, dat mensen erachter komen dat er meer vormen zijn dan tradi tioneel onderwijs". LEIDEN H. van Blerk heeft gis termiddag uit handen van burge meester Goekoop een koninklijke onderscheiding gekregen omdat hij vervroegd uittreedt bij de Regiona le Brandweer Rijnland. De Hage naar, die ruim veertig jaar in ambte lijke dienst heeft gewerkt, ontving de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Orarvje Nassau tij dens een afscheidsreceptie in de ka zerne aan de Gooimeerlaan. De scheidende brandweerman werkte jarenlang bij de Dienst Be scherming Bevolking. Toen dit or gaan werd opgeheven, kwam hij te recht bij de regionale brandweer. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9