EG-projecten voor werklozen om zeep Klant merkt nog weinig van ABN/Amro-fusie EG verdeeld over steun aan Roemenië 'Vastgelopen in bureaucratie' Regering trotseert staking Griekse leraren Wellicht nieuwe kans DAF op Spaanse vrachtwagens Fuserende banken lokken aandeelhouders met premies DINSDAG 17 JULI 1990 ATHENE De conservatieve rege ring Mitsotakis in Griekenland zag gisteren haar eerste honderd dagen bekroond met een succes: de eind examens van de middelbare scho len, die ze na een maand uitstel had doorgedreven ondanks een staking van de leraren, hadden een onver wacht rustig verloop. De leraren staken al twee maan den om een loonsverhoging binden van de socialistische rege ring Papandreou. Gisteren waren de rollen omgedraaid, toen de mi nister van onderwijs besloot na we ken van aarzeling de eindexamens DEN HAAG (ANP/GPD) Bureaucratische rompslomp bij de Europese Commissie leidt ertoe dat talloze scholingsprojecten voor werklozen in de twaalf EG-landen, waaronder Nederland, op de tocht staan of zijn geschrapt. 18.000 drachmen (200 gulden) per toch te laten doorgaan. Aankomen- maand die hun bezoldiging tot het de en gepensioneerde leraren werd peil van andere ambtenaren moet ingezet en leerlingen in grotere lo- optrekken. Door de eindexamens kalen ondergebracht. Zo moesten bij deze staking te betrekken, heb- alle leerlingen van de Cycladenei- ben ze ontegenzeglijk sympathie landen voor de examens naar Athe- verloren, vooral bij de ouders van ne. de 150.000 kinderen die er zo lang voor hadden gewerkt. Twee jaar geleden steunden de Gevreesd werd dat de eerste dag geheim van dat zonodig de mobiele eenheden zouden worden ingezet. Ook waren allerwege officieren van justitie gemobiliseerd om ordever stoorders op heterdaad te betrap pen, hetgeen onmiddellijke celstraf inhoudt. Helm Eén krant raadde de leerlingen aan, behalve de toegestane thermosfles en waaier (tegen dorst en hitte) ook een helm mee te nemen. Maar het Van de 23 miljard gulden die voor de zogenaamde 'structuurfondsen' (projecten op sociaal, regionaal en landbouwgebied) op de EG-begro- ting voor 1990 zijn uitgetrokken, is thans, terwijl meer dan de helft van het jaar om is, hooguit 10,8 procent toegewezen voor projecten. Dat zegt de PvdA-Europarlemen- tariër Wim van Velzen. Hij verwijt de Europese Commissie ernstige nalatigheid. Oorzaak voor de pro blemen is volgens Van Velzen de 'bureaucratische rompslomp' bij het Europees Sociaal Fonds (ESF). Daaruit wordt geld beschikbaar ge steld voor individuele projecten die jongeren en langdurig werklozen aan de slag kunnen helpen. De soci alist noemt het een schandalige si tuatie in een tijd dat ruim de helft van de werklozen in de EG langdu rig zonder werk zit. Het gaat dan vooral om projecten in regio's met een relatief hoge werkloosheid, waaronder voormali ge industriële gebieden als de mijn streek in Zuid-Limburg. In 1989 kreeg Nederland 334 miljoen gul den voor diverse projecten in pro bleemregio's zoals Limburg, Twen te en Friesland. Voor 1990 en de ko- Administratie arbeidsbureaus dit jaar op orde DEN HAAG (ANP) Een speciale werkgroep moet er op toezien dat voor eind november de Financiële administratie bij de 64 arbeidsbu reaus en 33 centra vakopleiding op orde is. Minister De Vries van socia le zaken heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Accountants hebben geweigerd de jaarafrekening over 1989 goed te keuren wegens allerlei ongerechtig heden. De Vries verwacht verbete ring van een nieuwe geautomati seerd systeem van financiële admi nistratie. Dit systeem is in de jaren 1987-1989 ingevoerd. In de loop van dit jaar komt het volledig in wer king. De speciale werkgroep moet let ten op een goede opzet en afronding van het systeem en de controle daarop. Mede voor dit werk worden deskundigen van buiten de over heid ingeschakeld. Dé arbeidsbu reaus en centra vakopleiding krij gen tijdelijk extra medewerkers om de achterstanden weg te werken. mende twee jaar is voor ons land bijna 600 miljoen gulden gereser veerd. Gezien de vakanties verwacht Van Velzen dat het cijfer van 10,8 procent in september niet veel ho ger zal liggen. Volgens de meest op timistische cijfers van de Europese Commissie is 18 procent van de pro jecten toegewezen. Om geld uit de structuurfondsen te krijgen moet elk EG-land een zo genaamd masterplan indienen bij de Europese Commissie. Die goed keuring is nodig alvorens er geld voor concrete projecten kan wor den toegewezen. De kritiek van de socialist geldt ook de nationale ministeries van so ciale zaken. In veel gevallen hebben zij geweigerd projecten voor te schieten hoewel zij welke bedragen ongeveer uit Brussel zullen komen. Ook verwijt Van Velzen de nationa le bewindslieden er te weinig toe zicht op te hebben gehouden dat de plannen ook daadwerkelijk werden uitgevoerd. Van Velzen, die voorzitter is van de commissie voor sociale zaken van het Europees Parlement, gaat de kwestie aankaarten bij de Euro pees Commisèaris voor sociale za ken, mevrouw Vasso Papandreou, en bij de Nederlandse bewindslie den van sociale zaken, minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld. Van Velzen zullen daarin hooguit minimale wijzigingen worden gebracht. conservatieve Nieuwe Deijnocratie met onlusten, waarbij de leraren gepaard zou gaan verliep gisteren allemaal veel kal- begeven. Hier en daar kwam het tot verhitte confrontaties tussen sta kers en ouders, maar gevechten ble ven achterwege. De leerlingen moesten gisteren een opstel schrij ven over milieupolitiek. De lerarenorganisatie houdt vol dat de examens onder deze omstan digheden een parodie zijn en de uit slagen niet kunnen worden erkend. Degenen die er niet doorkomen en dat is meer dan de helft zullen dit wijten aan het uitzonderlijk ka rakter ervan. De vertraging van de eindexa mens die nog twee weken voort duren veroorzaakte ook grote veranderingen in het openbare le ven. Normaal gesproken is Athene half juli allang leeggelopen. Nu is er een voor juli ongewone dosis lucht vervuiling en ook ongewenst veel waterverbruik bij de nadering i het leegraken der reservoirs in als oppositiepartij de leraren bij dergelijke staking, die ten slotte met succes werd bekroond door in- 3 voorspeld, doordat de november. Hotel- pensioneige- r de examenscentra te i het land klagen al dat het binnenlandse toerisme niet op gang is gekomen. BERLIJN (DPA) - DAF krijgt wel licht een nieuwe kans om de Spaan se vrachtautofabrikant Enasa over te nemen of daarin deel te nemen. Het Westduitse kartelbureau heeft waaronder DAF, Volvo de Westduitse vrachtwagenprodu- co, uit de boot. centen Daimler-Benz en MAN ver- Eind mei al verklaarde ee boden Enasa over te nemen. Begin woordvoerder van het bureau dat e de Spaanse regering de voorkeur aan de combinatie van Daimler- Benz en MAN. Daarmee vielen an dere vrachtwagenfabrikanten, Fiat/Ive- december van het afgelopen jaar gaf Ter Veld: ioaz en ioaw afschaffen bijstand verruimen negatieve uitspraak kon den verwacht. Het kartelbureau heeft vooral bezwaren tegen de af spraken die MAN en Daimler-Benz hebben gemaakt voor de overne ming van Enasa (producent van het merk Pegaso). Daimler-Benz zou 20 procent overnemen en verantwoordelijk worden voor de vrachtwagens tot 7,5 ton. MAN zou via zijn dochteron- Economie kort Olieprijzen De olieprijzen zijn gisteren geste gen. De markt vertrouwt erop dat de lidstaten van de OPEC (Organi satie van Olie-Exporterende Lan den) nu stappen hebben genomen die leiden tot een vermindering van de olieproduktie. De meest verhan delde oliesoort ter wereld, Brent uit de Noordzee, steeg maandag in Londen met 0,45 dollar in prijs tot 17,87 dollar per vat (159 liter). McDonnell Bij het Amerikaanse vliegtuig- bouwconcern McDonnell Douglas moeten dit jaar 14.000 tot 17.000 ba nen verdwijnen om kosten te bespa ren, elf procent van het personeels- Tapie heeft geld voor overneming Adidas bij elkaar PARIJS (AFP/UPI) - De Fran se zakenman Bernard Tapie heeft de financiering voor de overneming van de Westduitse sportartikelenfabrikant Adidas rond, zo is gisteren in Parijs be kendgemaakt. Hij moet onge veer 1,6 miljard frank (ruim 500 miljoen gulden) op tafel leggen. De onderneming van Tapie, Bernard Tapie Finance SA, zal voor 600 miljoen frank (200 mil joen gulden) nieuwe aandelen uitgeven en een miljard frank (330 miljoen gulden) bij de ban ken lenen. De totale kosten van de overneming van Adidas kun nen weieens veel hoger uitval len. Het Westduitse concern heeft de laatste paar jaar teleur stellende resultaten behaald. Adidas' jaaromzet beloopt 4,6 miljard mark, er werken 9500 i miljoen gulden staan olifantjes: aldus is het werk van ivoorsnijder Lee Lam te om schrijven, die in een Hongkong se fa briek ivoren olifantjes snijdt uit een slagtand. Met ingang van vandaag eindigt de ontheffing die Hongkong had op het wereldwijde verbod op handel in ivoor. Het land, de groot ste producent van bewerkt ivoor en eigenaar van de grootste ivoorvoor- raden ter wereld, blijft daardoor of de^hulp zitten met zo'n 120.000 slagtanden. (foto EPA) Effectenbeurs doet 'boek open' AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs is gisteren begonnen met de handel via het Open Order Boek, een professio neel systeem voor de meest recente staatsleningen. Doel is vooral de in het verleden naar Londen vertrok ken in Nederlandse staatsobligaties terug te halen naar Amsterdam. In de eerste fase van het Open Or der Boek-systeem (OOB) kunnen commissionairs gelimiteerde or ders van ten minste 2,5 miljoen gul den in een computersysteem in brengen. Er zijn elf staatsleningen geselecteerd, waaronder de jongste lening. BRUSSEL (GPD) - De twaalf EG- landen zijn vérdeeld over de vraag de samenwerking met Roemenië weer moet worden hervat. Binnenkort gaat een hoge diplomatieke delegatie naar Alba nië om de situatie te bestuderen en de regering in Tirana over te halen tot democratische concessies. Dat werd gisteren duidelijk na de bijeenkomst van de ministers van ouitenlandse zaken van de EG in Brussel. Volgens minister Van den Broek moet eerst sprake zijn van duidelijke verbeteringen alvorens de banden van de EG met Roeme nië weer kunnen worden aange haald. Maar niet iedereen deelt die op vatting. Frankrijk, Italië en Grie kenland willen de steun aan Roe menië zo snel mogelijk hervatten. Nederland, Engeland, België en Duitsland voelen daar echter niets Toch wil minister Van den Broek de deur op een kier houden. Uit het verslag van de diplomaten is geble ken dat ook de oppositie in Roeme- DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) denkt wAM V jaarlijks 212 miljoen gulden te kun- nen besparen op de sociale zeker- y heid. Daartoe wil zij de regelingen voor oudere en gedeeltelijk arbeids- r,ornor' ongeschikte werklozen (ioaw) en voormalig zelfstandigen (ioaz) af schaffen. Dat levert jaarlijks ruim 1 miljard op. tevens moet de bijstand voor deze groepen worden ver ruimd (kosten: 812 miljoen gulden). Het afschaffen van de ioaz en de ioaw is een gevolg van de herzie ning van de algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw). Volgens de Raad van Beroep (de rechter voor uitkeringszaken) werden deeltijd werkers gediscrimineerd in de rege ling. Zij krijgen een lagere uitkering nië niet wil dat de EG hun land iso- dan de andere aaw-verzekerden. De leert. "Roemenië heeft bovendien financiële gevolgen van deze uit- geen enkele democratische tradi- spraak waren voor Ter Veld aanlei- tie", aldus Van den Broek. "Mis- ding om de aaw te veranderen, schien moeten we het daarom wat Vanaf volgend jaar juli komen al- meer de tijd geven". Nederland leen arbeidsongeschikten die inko- heeft er daarom voor gepleit even men verliezen door hun handicap in 'pas op de plaats te maken', omdat aanmerking voor een aaw-uitke- er ook weinig verbetering merkbaar ring. De anderen moeten naar de is. bijstand. Tegelijkertijd moeten dan De EG stuurt een delegatie van de ioaz en ioaw verdwijnen, diplomaten uit Italië, Ierland en Om de problemen voor voormali- Luxemburg (de huidige, vorige en ge aaw'ers, ioaz'ers en ioaw'ers te volgende voorzitters van de EG, de ondervangen, wil Ter Veld de bij- zogenaamde 'Troika') naar Albanië, standswet verruimen. Zo zou echt- De delegatie zal de situatie daar be- paren moeten worden toegestaan kijken en de Albanese regering erop 25.000 in plaats van 16.200 gulden ei- wijzen dat de recente gebeurtenis- gen te bezitten, met een evenredige sen in strijd zijn met de beginselen verhoging voor alleenstaanden en van de akkoorden van Helsinki, die eenoudergezinnen. Daarnaast over- de basis vormen van de CVSE. weegt de bewindsvrouwe het ver- Albanië heeft gezegd te willen mogen in een eigen huis voor een toetreden tot deze Conferentie voor ruimer bedrag vrij te laten. Veiligheid en Samenwerking in Eu- Ter Veld heeft haar voorstellen ropa. Het is het enige Europese land voor advies naar de Sociaal-Econo- dat er nog geen lid van is. Maar dan mische Raad gestuurd. In 1989 ont moet Tirana wel de beginselen van vingen 18.000 mensen een ioaw-uit- de CVSE onderschrijven en nale- kering en waren er 2400 ontvangers ven. van een ioaz-uitkering. procent kopen en de zware vracht van Enasa onder zijn hoede Het kartelbureau hanteert als argument voor zijn bezwaar hiertegen dat deze verhouding op elk willekeurig moment kan wor den veranderd en dat het dan niet meer kan ingrijpen. Wat de transactie zou hebben ge kost is niet duidelijk. In Spanje is gezegd dat het om omgerekend 700 miljoen gulden zou gaan. Enasa is nu nog eigendom van de staats- houdstermaatschappij INI, die 20 procent van de vrachtwagenfabri kant in handen zou houden. DAF liet gisteren weten het nog te vroeg te vinden om te reageren op het besluit van het kartelbureau. Van de plannen van Daimler-Benz om Enasa eventueel op te nemen in een groter verband van Europese vrachtwagenfabrikanten "zijn we op de hoogte". Japan lost laatste restje schuld af bij Wereldbank WASHINGTON (UPI) - Japan heeft gisteren de laatste schuld aan de Wereldbank afbetaald, zo heeft de bank bekendgemaakt. Japan leende in de jaren vijftig en zestig geld van de bank voor de wederop bouw van het land na de tweede we reldoorlog. Japan heeft in totaal 862,9 miljoen dollar geleend van de Internationa le Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling, zoals de Wereldbank of ficieel heet. Japan behoorde in 1952 met een inkomen van 200 dollar per hoofd van de bevolking tot de arme landen. Vanaf die tijd heeft Japan lenin gen ontvangen voor de ontwikke ling en ondersteuning van de staal industrie en de automobielindus trie. Ook de beroemde Shinkansen- trein, lange tijd de snelste trein ter AMSTERDAM De cliënten van de ABN en de Amro Bank zullen vooralsnog weinig merken van de fusie tussen de twee banken die eind augustus haar beslag zal krij gen. Onder het personeelvallen geen ontslagen. En aandeelhouders bestand. McDonnell Douglas krijgt ^ie ^un stukken omwisselen tegen minder opdrachten als gevolg van de geringere groei in de begroting van het Amerikaanse ministerie van defensie. Benzineprijs De benzineprijzen gaan morgen drie cent per liter omhoog. De ad- vies-literprijzen (zelftank) komen daarmee op 168 cent voor loodvrije super, 164 cent voor euro loodvrij en 172 cent voor gelode superbenzine. De richtprijs van diesel stijgt naar 99,8 cent per liter. Pilotenstaking aandelen ABN-Amro Holding mogen rekenen op een extra voor delige 'aanbieding' in september. De bankenfusie komt tot stand binnen een halfjaar nadat de eerste contacten erover werden gelegd. In maart werd er voor het eerst over gesproken, half augustus sluit de termijn waarbinnen de aandeelhou ders hun aandelen ter omwisseling kunnen aanbieden. De fusie gaat door als van beide banken ten min ste 90 procent van de aandelen is aangeboden ter omwisseling tegen aandelen in de ABN-Amro Holding. Een en ander werd gisteren bekend- Een 24-uursstaking van de Zweedse gemaakt kort nadat de raden piloten heeft gisteren het vliegver keer in Zweden ernstig verstoord. De luchtvaartmaatschappij SAS ge lastte tweederde van haar binnen landse vluchten en eenderde van haar Europese vluchten af. Charter vluchten en intercontinentale vluchten ondervonden geen hinder van de staking. AID 'pakt' De Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie en visserij heeft 400 melk veehouders opgespoord die gefrau deerd hebben met hun melkpro- duktie om zo het betalen van super heffing te ontduiken. In totaal is met de fraude een bedrag van 5 mil joen gulden gemoeid. Argentinië De economie van Argentie is vorig jaar met 4,6 procent gekrompen. Dat blijkt uit de officiële cijfers over de Argentijnse' economie. In 1988 boekte het land ook al een negatieve economische groei en 1989 is sinds 1980 het vijfde jaar waarin een nega tief groeicijfer wordt gerealiseerd. bestuur hun handtekening onder de fusie-overeenkomst hadden ge zet. Elk aandeel ABN geeft recht op één aandeel in de holding; voor elk aandeel Amro Bank worden twee aandelen in de holding geboden. Op hun beurt geven deze aandelen na de totstandkoming van de fusie recht op de aankoop van een prefe rent aandeel. De ABN-Amro Hol ding zal er vijf gulden met geld van de Wereldbank. Gisteren maakte Japan het laatste bedrag van 7 miljoen dollar over naar Washington. Dit bedrag maakte deel uit van een lening wereld, werd deels gefinancierd Van het personeel wordt daarte- m„, „H H„ genover verwacht dat het bereid is van functie of standplaats te veran deren en eventueel op andere tijden te gaan werken. Werknemers van wie de functie door de fusie vervalt, „„„„„„J,, e,n75 miljoen dollar uit 1965 voor de U k mveal aPaneeboden b°UW V3n ?e" StUk Va" ee" Sne'WBg lyk niveau aangeboden. tussen Tokyo en Nagoya. 400 miljard De ABN-Amro Bank zal een ba lanstotaal hebben van ruim 400 mil jard gulden. ABN en Amro dragen daar in ongeveer gelijke mate in bij. De combinatie zal in het binnen land actief zijn met 1473 vestigingen en in het buitenland in 52 landen met 375 vestigingen. Van de in to taal 57.000 personeelsleden werken er zo'n 15.000 in het buitenland. Amro-topman mr. R.J. Nelissen wordt de eerste president EG wil komende jaren 7 miljard in DDR steken BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel wil dat de Eu ropese Gemeenschap in de komen de drie jaar in totaal 3 miljard ecu combinatie In het voorjaar (een kleine 7 miljard gulden) uit- 1992, wanneer hij met pensioen trekt voor hulp aan de dan met de gaat, wordt hij opgevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland verenig- huidige topman van de ABN, r de DDR. Ze heeft haar steunplan Hazelhoff. Tot zo lang zal Hazelhoff gisteren in Brussel voorgelegd c :-president zijn. De raad a stuur van de ABN-Amro Bank be staat voorlopig uit 14 man. Allengs de EG-ministers van buitenlandse zaken. Omdat Nederland ongeveer vijf moet het bestuur echter beperkt procent van de EG-begroting be- worden tot tussen de 7 en 10 leden, taalt kunnen de kosten voor de Ne- De nieuwe ABN-Amro Bank zal derlandse schatkist op 350 miljoen straks een instelling van wereldfor- gulden worden geraamd. i bij elkaar tijdens e nog hebben stok achter de deur om hun vragen, deelhouders een zetje te geven acht er 1,3 miljard gulden ABN-Amro Holding zal in septem ber op de gewone aandelen door binnen te krijgen. De nieuwe preferente aandelen sentijds (interim-)dividend uitke mogen worden gezien als een lok kertje voor de aandeelhouders tocii vooral hun ABN- en Amro- s+.ukken ter omwisseling aan te bie- dat overeenkomt met wat de twee banken afzonderlijk gewoon waren te doen in augustus. Allengs zullen de twee banken in elkaar worden geschoven totdat ze uiteindelijk één nieuwe bank vor men en de holding niet meer nodig is. Al in een betrekkelijk vroeg sta dium worden de beeldmerken ver vangen door dat van de gefuseerde bank. Er zijn al ideeën ontwikkeld die i oplossing kunnen bieden a maat zijn. De fuserende banken wachten door hun samengaan een vergroting van hun vermogensba- s, hun deskundigheid en hun s' De Europese Commissie wil met het extra geld de bedragen van de Europese 'structuurfondsen' (het sociale, het regionale en het land- neelsleden in Nederland is overeen- vaardigheid. De te bereiken schaal- bouw-fonds) verhogen. Uit die gekomen, zal het aantal arbeids plaatsen in de nieuwe bankcombi- natie op den duur sterk afnemen. De bankenspecialist bij de Dien stenbond FNV, Han Noten, schat toekomst mogelijk de internatio- fondsen krijgt de DDR dan geld projecten die het aan een effi- punt voor verdere internationale ciënter landbouw en een gesaneer- uitbreiding en maakt het ook in de de industrie moeten helpen. den. Op de preferente aandelen zal De fuserende banken zullen vborlo- het verschijnsel dat ABN en Amro een dividend worden betaald waar van de hoogte wordt berekend aan de hand van het effectief rendement van de vijf langst lopende staatsle ningen, verhoogd met een aantal dat de afzonderlijke namen Amro en ABN uit de koerslijsten van de opslagen. Als het dividend naar de effectenbeurzen zullen verdwijnen situatie van gisteren zou zijn bere- en dat er nog slechts zal worden ge kend, zou het dividend 9,5 procent handeld in de aandelen van de hol- Het is overigens de bedoeling naast elkaar, hebben. Men denkt er over om in het ene kantoor gespe cialiseerde diensten aan te bieden, terwijl het andere voor het 'gewone' werk extra wordt uitgerust. Hoewel met de vakbonden een sociaal plan voor de 42.000 perso- dat het om zo'n 15.000 banen zal gaan. Dat cijfer werd onlangs ook berekend door het Britse adviesbu reau PA Consulting Group in een studie over de toekomst van het bankwezen. Om de vermindering tot stand te kunnen brengen is een groot na tuurlijk verloop nodig (pensione ring, vertrek naar een ander bedrijf, Volgens een rapport naai georiënteerde ondernemingen Westduitse ministerie van wereldwijd te blijven bedienen. Aandeelhouders van ABN en Amro kunnen vanaf morgen hun aandelen ter omwisseling aanbie- port maakt melding den. De aanmeldingstermijn sluit de orderportefeuilles het sche zaken zal de Duitse e na de hereniging met de DDR blij- bloeien. Het ministeriele rap- goedgevul de West- op 17 augustus om drie uur 's mid- duitse industrie, van een op volle dags. Uiterlijk 26 augustus zal de toeren draaiende produktie overlijden). Noten zegt er niet zeker worden ingeschreven op de preferente aandelen holding. volgende dag, 27 augustus, kan dan ringen zijn vooral gericht op uitbrei ding, wat weer mogelijkheden biedt voor meer produktie en werkgele genheid.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5