Ombuiging voor ruim een miljard Wij gooien het" roer nog verder om. Mateman: autominnend enfant terrible van CDA Nieuwe vertaalcomputer ook door leek te bedienen ONDER DE ROOK VAN LEEUWARDEN IRA-verdachten herkend als bewoners Haags pand Twee Tsjechen land uitgewezen DINSDAG 17 JULI 1990 DEN HAAG (GPD) Onenigheid tussen premier Lubbers en vice-premier Kok over bezuinigingen bij onderwijs heeft gisteravond een akkoord over bezuinigingen voor 1991 bin nen het kabinet geblokkeerd. De ministerraad zal nu van daag knopen moeten doorhakken, alvorens op vakantie te gaan. Zoals bekend worstelde het kabinet met drie problemen: een financieel gat van 800 miljoen gulden in 1991, financiële claims van diverse minis ters tot 300 miljoen en nog niet inge vulde bezuinigingen bij diverse de partementen. Gisteravond lag binnen het kabi net het volgende pakket aan maat regelen ter tafel om uit de proble men te komen. Subsidies. Een bezuiniging van gemiddeld 1 procent op enkele sub sidieregelingen aan gezinnen en be drijven. Daarbij zullen geen inko mensafhankelijke subsidies gekort worden. Opbrengst circa 230 mil joen gulden. Volksgezondheid. Een bezuini ging van 120 miljoen gulden op de uitgaven voor huisartsen, apothe kers en geneesmiddelen. Nog eens 40 miljoen gulden zal gevonden moeten worden in de premie ziekte kosten voor particulieren. Hoe de bezuinigingen ingevuld moeten worden moet het kabinet nog be slissen. Onderwijs. Minister Kok (fi nanciën) wil een gat van 200 miljoen op de onderwijsbegroting dichten door delen Van het beroepsonder- Diosynth hoeft pas in '92 te voldoen aan milieu-eisen DEN HAAG (ANP) - De farmaceuti sche industrie Diosynth in Oss, een werkmaatschappij van Akzo Phar- ma, heeft van de Raad van State een jaar uitstel gekregen voor het aan passen van de installatie aan de milieu-eisen van de provincie. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceer de uitspraak. Volgens de milieunormen die de provincie Noord-Brabant Akzo Pharma heeft opgelegd moet Dio synth de uitstoot van koolwater stoffen terugdringen met 90 pro cent ten opzichte van 1986. Het pro vinciebestuur had het bedrijf daar voor nog tot januari a.s. de tijd gege ven, maar volgens de Raad van Sta te hoeft die reductie pas op 1 januari 1992 te zijn bereikt. Dan moeten de koolwaterstoffen door een luchtbe handelingsinstallatie worden ge leid. De Raad van State vindt overi gens niet dat de eisen van de provin cie te streng zijn, zoals Diosynth had geklaagd. Met name de reductie van 90 procent stuit bij het farma ceutische bedrijf op grote bezwa ren. De Raad is er ook "op voorhand niet van overtuigd dat de geëiste emissiereductie in technisch op zicht niet haalbaar is". Directeur P. Baart van Diosynth wijst erop dat het om een voorlopi ge uitspraak gaat. "In de loop van 1991 buigt de Raad van State zich opnieuw over deze zaak. Dan zal op nieuw de reductie-eis van 90 pro cent aan de orde komen", aldus Baart, die overigens zegt met de (voorlopige) uitspraak te kunnen le ven. "Ons verzoek om de termijnen te verruimen voor een groot aantal maatregelen is ingewilligd". Binnenland kort Justitie sneller Voor het eerst sinds 1981 zijn mis drijfzaken vorig jaar vlotter afge handeld dan in voorgaande jaren. Het Openbaar Ministerie had vorig jaar gemiddeld 122 dagen nodig voor de afhandeling van een mis drijfzaak. Voor zaken die de recht bank afhandelde gold een gemid delde doorlooptijd van 268 dagen. In 1981 duurde de afhandeling van een strafzaak door het OM gemid deld nog 96 dagen. Bij de rechtbank was dat toen 192 dagen. Het aantal nog niet afgedane strafzaken steeg echter met 13 procent tot 145.000. Heroïnesmokkel wijs (vooral cursussen), ten laste te laten komen van de werkgevers. Premier Lubbers is daar tegen. Hij wil dat minister Ritzen het bedrag zelf door extra bezuinigingen op brengt. Ritzen meent dat dit niet meer kan. Een compromis waarbij Ritzen zelf de helft van de 200 mil joen gulden opbrengt en de overige ministers de rest, is in de maak. Sociale zekerheid. Minister De Vries denkt 150 miljoen gulden te vinden binnen zijn begroting via een besparing op de algemene we duwen- en wezenwet (aww). Ten tweede moet de bewindsman 100 miljoen gulden bezuinigen op de uitgaven voor de arbeidsonge schiktheid (wao). De groei van het aantal arbeidsongeschikten, nu 40.000 per jaar, moet in 1991 stop pen. Ten derde moet hij 100 miljoen bezuinigen op de uitgaven voor de werkloosheid (ww). Dat kan, nu er meer dan 40.000 vacatures zijn. De besparingen op wao, aww en ww moeten overgeheveld worden naar de rijksbegroting door het kor ten van rijksbijdragen in de sociale fondsen of een verhoging van de ac cijnzen in 1991, onder gelijke pre miedaling. Zonder oplossingen ko men de besparingen in de sociale fondsen terecht en dat helpt minis ter Kok niet. Vaststaat dat alleen Algemene Zaken, Justitie en Buitenlandse Za ken meer geld krijgen: te zamen 50 miljoen gulden, waarvan 30 miljoen gulden naar Justitie (reorganisatie rechterlijke macht) en 15 miljoen naar Buitenlandse Zaken (hogere salarissen diplomaten). ZEIST (ANP) - De Vogelwet uit 1936 en de Jachtwet uit 1954 vol doen allang niet meer aan de ei sen van deze tijd en stroken ook niet met de voorschriften van Eu ropese Gemeenschap. Dat schrij ven natuur- en dierenbescher mingsorganisaties in een brief aan minister Braks (natuurbe heer). Zo moeten er verboden komen op de handel in kievitseieren, op het bezit van de slechtvalk en op het importeren van dieren als de Amerikaanse bruikikker die een bedreiging kunnen zijn voor in- UTRECHT (ANP) - Na ruim tien jaar intensieve studie is het zover: het systeemhuis BSO in Utrecht is er naar eigen zeggen als eerste in de wereld in geslaagd een door elke leek te bedienen vertaalcomputer te ontwerpen, waarop in principe alle talen kunnen worden aangesloten. Het prototype voor het vertalen van het Engels naar het Frans is klaar en thans rijp voor industriële toepas sing. De voor het vertaalprogramma verantwoordelijke directeur K. Schubert vertelt erover: "Elke se cretaresse of bedrijfsmedewerker kan er op haar of zijn PC mee wer ken. Het is voor degene die het ap paraat bedient niet nodig de taal waarin hij een tekst moet omzetten, te kennen". Bovendien is het sys teem wereldomvattend. "Iemand in Leiden tikt op zijn toetsenbord een bericht in, waarna geadresseerden in Moskou en Bangkok het op hun eigen schermen kunnen lezen in respectievelijk het Russisch en het Thai". Esperanto Dit is mogelijk doordat BSO met zijn systeem gebruikt maakt van een tussentaal, namelijk het Espe ranto. In bovengenoemd geval wordt de Nederlandse tekst eerst omgezet in de tussentaal. Deze ver sie in het Esperanto gaat via het net werk naar het ontvangend station om automatisch in het Russisch en het Thai vertaald te worden. Het ge bruik van het Esperanto maakt het mogelijk elke willekeurige taal op het systeem aan te sluiten. Het grote verschil met de huidige vertaalsystemen die op de markt zijn of worden ontwikkeld, is dat de Nederlandse vertaalcomputer een uitgewerkte en betrouwbare tekst aflevert, zonder dat iemand de vreemde taal hoeft te kennen. "De andere systemen leveren slechts een ruwe tekst af, die nog helemaal moet worden bijgewerkt. Daar is een geroutineerde vertaler voor no dig. Voorts kan iedereen het sys teem overal bedienen. De thans bij bedrijven en instellingen in gebruik zijnde elektronische systemen zijn geschikt voor ons vertaalprogram ma", aldus Schubert. Dat het systeem met alle talen uit gebreid kan worden, biedt grote voordelen. De BSO-directeur legt uit: "De Europese Gemeenschap bijvoorbeeld werkt met 9 talen. Wil je dit automatiseren en je werkt met andere automatische vertaalcom- puters, dan heb je in totaal 72 ver taalprogramma's nodig. Met de Ne derlandse vinding zijn dat er nog maar 18." Vragen De mens achter het scherm blijft overigens onmisbaar. Voordat een vertaling tot stand komt, moet hij eventueel vragen van de computer beantwoorden. Dit komt voor, als het systeem een nadere toelichting wil of twijfelt welke betekenis aan een bepaald woord gegeven moet worden. De vragen worden alle maal in de eigen taal gesteld. Ande re elektronische vertaalsystemen vergen nog veel meer werk, omdat dan een geroutineerde vertaler ach ter het scherm plaats moet nemen om het ruwe vertaalwerk te corrige- Wie een vertaalcomputer van BSO eenmaal in huis heeft, zal na verloop van tijd merken dat het steeds makkelijker gaat. Schubert: "Het systeem leert van zijn eigen fouten en steekt veel op van de ant woorden die het op de gestelde vra gen krijgt". De vertaalmachine is namelijk voorzien van een kennis bank die meer is dan een woorden boek. Er worden tevens vergelij kende teksten en voorbeelden van bepaalde tekstconstructies in opge slagen. Telkens als er een vertaling wordt gemaakt, neemt de computer nieuwe voorbeelden van bepaalde constructies of betekenissen, die hij nog niet kent, in het systeem op. De toevoeging van een kennis bank aan het systeem biedt volgens de directeur nog meer voordelen: "Bij een notaris of een advocaat bij voorbeeld zal de vertaalcomputer zich op den duur geheel specialise ren in juridische teksten. Bij ge bruik in de geneeskunde ontwik kelt het systeem zich tot deskundi ge in de medische terminologie. En dat geldt natuurlijk ook voor allerlei andere vakgebieden". Kwart miljoen Bij de ontwikkeling van het vertaal systeem kreeg het software-huis in Utrecht hulp van de Europese Ge meenschap, die in de beginfase met een kwart miljoen gülden over de brug kwam. Later honoreerde het ministerie van Economische Zaken de veelbelovende ontwikkeling met een subsidie van 7,6 miljoen gulden. BSO stak zelf ruim 9 miljoen gulden in het project. Zowel in eigen land als daarbui ten krijgt Schubert veel belangstel ling voor zijn vertaalcomputer. Met diverse ondernemingen zijn al on derhandelingen gaande. Het proto type dat BSO heeft ontwikkeld, is "gespecialiseerd" in technisch En gels. De vliegtuigindustrie kan het bijvoorbeeld gebruiken bij het sa menstellen van handboeken. Het werkterrein is omvangrijk: jaarlijks geven bedrijven en instel lingen in de gehele wereld ongeveer 50 miljard gulden uit aan techni sche en wetenschappelijke vertalin gen. Dit bedrag groeit jaarlijks met 10 tot 15 procent. Als dit met de hand uitgevoerde werk voor een groot deel automatisch verricht kan worden, zal dit tijd en geld sparen. Vogelwet (1936) en jachtwet ('54) sterk verouderd heemse diersoorten. Verder moet de bescherming van vogelnesten in gebouwen worden gerégeld. De organisaties willen ook van Braks weten hoe hij de handel in bedreigde dier- en plantesoorten denkt aan te pakken als de Eu ropese binnengrenzen op 1 janua ri 1993 wegvallen. In hun brief manen Vogelbe scherming, Kritisch Faunabe heer, Natuurmonumenten, Traf fic en Natuur en Milieu minister Braks tot maatregelen op korte termijn. In de Jachtwet en Vogel wet gaat het in een aantal geval len om aanpassingen die Neder land feitelijk al in 1981 had moe ten doorvoeren. Het Europese Hof heeft ons land al enkele ma len veroordeeld omdat dit nog niet is gebeurd. LEEUWARDEN - Veehouder Tjib- be Kaastra uit Tietjerk kan nu zijn melk nog kwijt aan de zuivelfa briek, maar daar kan spoedig ver andering in komen. In Friesland is vandaag begonnen met een onder zoek naar de hoeveelheid dioxine in de melk van koeien die in de omge ving van de afvalverbrandingsin stallatie in Leeuwarden grazen. De installatie werd gisteren onmiddel lijk gesloten nadat in de verbran dingsgassen een hoeveelheid dioxine werd aangetroffen die de toegestane norm duizend keer over schrijdt. (foto ANP) vier de verdachten aangetroffen. Tegelijk met de inval werden vrij dagavond zes mensen aangehou den, waarvan er twee het pand be wonen. Een bewoner van de tweede etage werd samen met zijn vriendin en twee vrienden aangehouden, toen zij op weg waren naar het Nor th Sea Jazzfestival. De 32-jarige Paul Marchall, een Engelsman die inmiddels vijftien jaar in Nederland woont, werd met zijn 27-jarige vriend David Leunis- sen uit Den Haag in zijn auto aange houden. Zij dienen woensdag een klacht in bij de politie over de ruwe manier waarop zij door de politie zijn aangehouden en behandeld. Man die grootouders oplichtte krijgt spijt WINSCHOTEN - Vijf jaar na het misdrijf heeft een berouwvolle man uit Beverwijk alsnog bekend dat hij zijn opa en oma in Ter Apelkanaal heeft opgelicht. Samen met een vriend reed de man op 23 september 1986 naar Oost-Groningen, waar hij zijn grootouders 20.000 gulden af handig maakte dat was verstopt in een geldkistje onder de vloer. De diefstal zorgde binnen de fa milie voor veel commotie. De poli tie slaagde er echter niet in de zaak op te lossen. In november vorig jaar bekende de man alsnog zijn daad. Zijn grootvader is inmiddels overle den. Gistermiddag stond de vriend van de man voor de rechter (de zaak tegen hemzelf is verdaagd. Politie rechter mr. J.H. Praktiek legde hem zes weken celstraf op. DEN HAAG (ANP) - Bewoners van de Pletter ij straat in Den Haag her kennen twee IRA-verdachten, die naar aanleiding van de IRA-aanslag op 27 mei in Roermond in België werden aangehouden, als bewoners van het pand waar een Haags arres tatieteam vrijdagavond een inval deed. De vrouwelijke IRA-verdachte Donna Maguire (24) is volgens hen de vrouw, die al een aantal maanden de eerste etage van het huis aan de Pletterijstraat bewoont. De betrok ken bewoners verklaarden dit te genover journalisten, die in de buurt rondgingen met officiële, des tijds ook aan de pers verstrekte poli tiefoto's. Volgens de buurtbewoners die de inval hebben gezien, droegen de po litiemensen na de inval dozen met levensmiddelen en grote plastic zakken naar buiten. Er zouden speurhonden bij de inval zijn ge bruikt. Wapens hebben de buurtbe woners niet gezien. De politie wil in belang van het verder onderzoek niet ingaan op de aard van de aange troffen goederen. De inval gebeurde op de eerste etage van een pand aan de Pletterij- straat, dat al een groot aantal jaren per kamer wordt verhuurd. Hoe lang die etage aan de huidige huur ders werd verhuurd, wil de beheer der van het huis niet zeggen. Er was reeds eerder een verband tussen de IRA-verdachten en Den Haag gelegd. De rode Opel die bij de aanslag in Roermond werd ge bruikt, bleek onder valse naam op 21 mei dit jaar bij een autobedrijf in Den Haag te zijn gehuurd. In de au to werden vingerafdrukken van alle ADVERTENTIE Tegen drie mannen die in april 45 kiló heroïne vanuit Turkije naar Ne derland hebben vervoerd, of dat mogelijk hebben gemaakt, is giste ren voor de rechtbank in Den Bosch driemaal zes jaar gevangenisstraf geëist. De heroïne was verstopt in holle balken van een vrachtwagen combinatie. Een rechercheteam van de Eindhovense politie was dankzij intensief speurwerk en vele telefoontaps lang van tevoren op de hoogte van de aankomst van de harddrugs die een straatwaarde van circa tien miljoen gulden vertegen woordigen. SER openbaar Premier Lubbers en minister Dales (binnenlandse zaken) hebben er geen bezwaar tegen de Sociaal Eco nomische Raad en de andere orga nen van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie onder de werking van de wet openbaarheid van be stuur te brengen. Zij schrijven dit aan de Tweede Kamer. V&D maakt schoon schip. Vele artikelen, waaronder videobanden, kleding en tuinmeubelen, gaan tegen spotprijzen de deur uit. Herenshirt. 12,50 Stapelstoel "Tropica". Van 19,95 voor 15,- Chambray herenshirt. Van 39,95 voor 25,- Stapelstoel "Vela". Van 25 - voor 19,- Select herenpolo. Van 29,95 voor 19,- Tuintafel "Disco". Van 59,- voor 49,- Diverse damesblouses. Vanaf 15,- Tuintafel "Sirlo". Van 79,- voor 65,- Diverse damesrokken. Vanaf 19,- Koepeltent "Ameland". Van 399,- voor 325,- Diverse damespantalons. Vanaf 19,- Hibachl barbecue. Van 12,95 voor 10,- Diverse damestruien. Vanaf 39,- Hibachi barbecue. Van 59,- voor 39,- Diverse tassen. Vanaf 19,- Tuinstoelkussens. 25% korting Diverse Swatch horloges. Van 85,- voor (geldt niet voor de collectie 1990) 49,- Videoband "Animal Crackers". Van 29,95 voor 7,95 Lederen schoenen. (D Van 79,-/69.- Videoband 'Tour de France". 39,95 voor SerieVan 25 CD's* Nubuck sandalen. Van 49,95 voor 29,- "De Karajan Edition". Perstuk 17,50 Canvas schoenen. Vanaf 7 (op DDG) Nu 2 voor 29,95 Diverse tafelkleden. Tot 30% korting Op onze huishoudmarkt artikelen tot 50 korting.®© tikelen waarbij (D of aangegeven staat, kunt u kopen in V&D-vestigingen waar deze letter bij de ingang is vermeld. Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 21 juli of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D. DEN HAAG (ANP) - Twee Tsjechische diplomaten die werkten op de ambassade in Den Haag zijn terugge keerd naar hun land nadat het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken daarop had aangedrongen. Het tweetal zou volgens Buitenlandse Zaken activitei ten hebben ontplooid "die niet strookten met hun sta tus". Dat is diplomatieke taal voor spionage. De eerste diplomaat was overigens al teruggekeerd voordat Nederland officieel vroeg om het terugroepen van de medewerkers. De tweede is begin vorige maand teruggekeerd naar Praag, aldus een woord voerster van Buitenlandse Zaken. Ze wilde niet zeg gen welke functies de mannen vervulden. Een helder beeld van het aantal personen dat terug geroepen of uitgewezen wordt is niet te krijgen omdat het ministerie van buitenlandse zaken het niet meldt. Met enige'regelmaat komen via andere bronnen ech ter gevallen van uitwijzing in de openbaarheid. Sedert 1975 zijn er bijvoorbeeld minstens elf Sovjet-burgers door de Nederlandse regering tot ongewenst persoon verklaard. In veel gevallen spioneerden zij op het gebied van elektronica en computers. In 1988 werd bovendien in Londen een Nederlander aangehouden wegens spio nage voor Tsjechoslowakije. Hij is inmiddels veroor deeld tot tien jaar celstraf. DEN HAAG (GPD) - Willem An- toon Mateman (52), van beroep ka merlid, afkomstig uit de CHU, is verzot op autorijden. Dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Twee jaar geleden nog vervloekte hij het Haags gemeentebestuur dat auto's ging weren uit de binnenstad. Te genover de toenmalige kamervoor zitter Dolman beklaagde Mateman zich erover "dankzij het gemeente bestuur twintig minuten door de stad heen te moeten slingeren om vervolgens te moeten wachten ach ter stilstaande vrachtwagens alvo rens je arbeid te kunnen verrich ten". Gezeten in zijn witte Saab pen delt Mateman zelf elke week tussen Aalten (Gelderland) en Den Haag (afstand: ruim 200 km.). Maar ook voor spreekbeurten her en der in het land neemt hij zijn voiture. En Mateman spreekt graag en veel in het openbaar. De trein kent hij alleen van verha len van collega's en dat wil hij ook zo houden. Van een verplichte ov- jaarkaart voor kamerleden gruwt hij. "In de Staten-Generaal werken tweeduizend mensen. Deze mensen komen echt niet allemaal met het openbaar vervoer, dat legt men zelfs in de Sovjetunie niet op". Botsing Het is dan ook geen wonder dat juist hij in botsing is gekomen met minister Maij-Weggen (verkeer), die er een hoofdonderdeel van haar be leid van heeft gemaakt het autover keer de komende jaren terug te dringen. In een ingezonden brief in Trouw, een truc die hij overigens al eerder toepaste, blies Mateman de loftrompet over de heilige koe. Al eerder, bij de presentatie van het mobiliteitsscenario, kon Mate man zich niet inhouden. Hij ver weet de bewindsvrouwe "denklui- heid, want er worden weinig crea tieve oplossingen verzonnen". Maij liet het toen bij het sturen van een bloemetje aan Mateman. Aan het boeket hing een venijnig kaartje met de tekst 'Een bekering komt nooit te laat'. Die bekering laat nog even op zich wachten, zo bleek dus vorige Mateman: in botsing met Maij- Weggen. (foto anp> week in een paginagroot verhaal in Trouw. Mateman verwijt Maij voor al de mensen met lage inkomens te duperen door het autorijden duur der te maken. Ook de emancipatie van de vrouw zou door Maijs maat regelen vertraging oplopen. "Wie tegen mobiliteit kiest, jaagt de vrouw weer achter het aanrecht". Achterban Met dergelijke kreten hoopt het ka merlid de spreekbuis te worden van autominnend Nederland. Maar vooral komt hij op voor zijn eigen achterban in het Gelderse. Daar is het openbaar vervoernet minder goed dan in de Randstad, waardoor de burger meer is aangewezen op de automobiel. Mateman weet aan wie hij zijn positie heeft te danken en is, gelijk zijn Limburgse collega's, al tijd gespitst op de belangen uit zijn regio. De kritiek van Mateman is bij Ma ij in het verkeerde keelgat gevallen. Zij zegt met regelmaat op de korrel te worden genomen door het recht se blok binnen het CDA. "Maar uit brieven van kiezers blijkt dat het kabinetsbeleid veel groter aanhang heeft dan een aantal Kamerleden denkt". Een stevige ruzie lijkt een feit. Het is overigens niet de eerste keer dat de mascotte van de conser vatieve vleugel binnen het CDA in opspraak komt. In het verleden werd hij door partijgenoten bekriti seerd vanwege 'verboden' reisjes naar Taiwan en Zuid-Afrika. Ook werd hij niet moe te herhalen dat het CDA zich meer naar rechts moest profileren. De spreekbuis 'van al wat rechts is in het CDA' volgde de (tijdelijke) opbloei van de WD met argusogen. De kritiek op zijn persoon mocht hem niet beletten steeds zijn eigen gang te gaan en zijn eigen mening te ventileren. "Ik ga geen dingen ver kondigen waar ik het oneens mee ben en ik voel er evenmin iets voor een kopie van Lubbers te worden", vertelde hij in april 1986. Hij ver weet de toenmalige partijvoorzitter Bukman als een sergeant-majoor de partij in het gelid te brengen. "Er worden steeds meer klonen van de partijleider naar voren geschoven". Die kritiek kostte hem bij de verkie zingen in '86 een hoge klassering op de CDA-kandidatenlijst. Op het matje Veel lijkt hij er niet van geleerd te hebben. Nog geen twee jaar later moest toenmalig fractievoorzitter De Vries hem op het matje roepen toen Mateman liet weten geen heil te zien in de belastinghervorming volgens Oort. En ook nu mag voor man Brinkman opdraven om het dreigend binnenbrandje tussen Ma ij en Mateman te blussen. Beide kemphanen moeten de ruzie maar eens onder het genot van een pilsje uitpraten. Het CDA volgt intussen de lijn zoals die is uitgezet door Ma ij- Rest de vraag of Mateman en zijn 'rechts-conservatieven' alleen staan in zijn CDA, zoals Maij stelt? Of snijdt de bewering van voormalig PvdA-kamerlid Kombrink nog steeds hout. "Als Mateman op zijn manier iets zegt, kun je er gif op in nemen dat er bij het CDA iets aan de knikker is". Zeker als gedacht wordt dat Mateman bij de laatste' formatie hoge ogen gooide als staatssecretaris op Defensie. Waak hond voor een al te 'linkse' minister Ter Beek (PvdA). Maar die coup durfde men zelfs in het CDA niet

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3