Op zoek naar de geheimen van de Lutine 'Oplossing voor Etiopië gaat generaties duren' Staatsbureau voor kerk in DDR dicht GEESTELIJK LEVEN iREPORTAGEi Coördinator voedselhulp Nederland toch optimistisch DEN BOSCH - November 1984. Uitgeputte mensen verzamelen zich rond een lijkenhuisje op een heuvel in het vluchtelingenkamp Bati. Ze leven nog. maar hun geest is al dood. Ze 'melden' zich alvast aan. Een paar jaar later. Jongeren klampen in Wukro westerse journa listen aan om precies die afschuwe lijke verhalen te vertellen, waarop de pers zit te wachten. De Etiopiërs raken bedreven in het lospeuteren van hulp. November 1989. De internationa le hulporganisaties slaan opnieuw alarm. Als er niet snel iets gebeurt in het door burgeroorlog en misoog sten geteisterde land, zullen miljoe nen mensen omkomen van de hon ger. Er komt een actie, maar die slaat niet echt aan. Blijkbaar zijn de Nederlanders het zat om elke paar jaar weer in de buidel te moeten tasten voor Etiopië. Toch is de hulp nodig, al is van een echte hongersnood op dit mo ment geen sprake. En John Wiaters verwacht ook niet dat die komt. Hij coördineert al vier jaar de voedsel hulp voor een vijftal christelijke hulporganisaties (JRP), waaronder de Nederlandse stichting Mensen in Nood. Wiaters blijft optimistisch. Nadat het lange tijd levensgevaarlijk was om met voedselkonvooien op weg te gaan, kregen hulpverleners in maart van zowel leger als de Tigray- se verzetsorganisatie TPLF garan ties voor een vrije doorgang in Ti- gray. Vanaf de aanvoerhaven Assab kon het voedsel naar de stad Dese in Wollo. Op 20 maart vertrok het eer ste konvooi vanuit de stad Dese in Wollo naar het hongerlijdende noorden van deze provincie. Een maand later bereikte een stoet van 74 vrachtwagens ongeschonden de stad Mekele in Tigray. Voedselhulp blijft voorlopig nodig. Volgens schattingen zit Etiopië met een structureel voedseltekort van 400.000 ton en dat zal voorlopig niet veranderen. Door de ontbossing verdwijnt ook nu nog elk jaar een miljard ton vruchtbare grond, (foto gfd> Sindsdien is een smalle corridor van veertig kilometer breed tussen Assab, Dese en Mekele een enclave van vrede, waar op negentien plaat sen voedsel wordt uitgedeeld. Per maand wordt nu vijftienduizend ton aangevoerd, genoeg voor onge veer 1,1 van de 2,2 miljoen inwoners in het gebied. Vrede, geen voedsel Bovendien, zegt Wiaters, heeft de enclave een bredere uitstraling: blijkbaar is vrede in Etiopië moge lijk. "Een regeringsfunctionaris zei me onlangs: we zijn jullie heel dank baar voor de hulp. Maar wat we het meeste nodig hebben is geen voed sel. maar vrede". Medio 1990 lijken er veranderin gen op til. De vredesonderhandelin gen tussen het bewind van presi dent Mengistu Haile Mariam en de verzetsorganisaties EPLF (Eritrea) en TPLF schieten niet op, maar de militaire en politieke situatie is sterk veranderd. President Mengistu heeft politieke en econo mische hervormingen aangekon digd in zijn marxistisch-leninisti- sche eenpartijstelsel, hoewel dat waarschijnlijk als vlucht naar voren was bedoeld. Want drie maanden la ter nog altijd niet duidelijk wat hem precies voor ogen staat. Het noordelijk gelegen Eritrea, dat al bijna dertig jaar strijdt voor onafhankelijkheid staat feitelijk on der controle van het EPLF. Alleen om de stad Asmara wordt fel ge vochten. In Tigray heerst het TPLF, terwijl het verzet steeds verder op rukt. Weggespoeld Maar Mengistu is niet het enige pro bleem. Belangrijker is de desolate toestand van het milieu. Begin deze eeuw was veertig procent van de Etiopische hooglanden bebost, an no 1990 is dat geen twee procent meer. De bewoners hadden het hout nodig om te koken, zich te war men en om een schamele cent bij te verdienen. De bevolkingsexplosie, in Etiopië niet minder dan elders in Afrika, deed de rest. De weinige vruchtbare grond kwam braak te liggen, en werd weg geblazen door de wind en wegge spoeld door de regen. Ook nu nog verdwijnt elk jaar een miljard ton vruchtbare grond. Campagnes van het bewind-Mengistu, milieuactie van het TPLF en het EPLF en her- bebossings- en energiebesparings projecten van het JRP hebben daar toe nu toe weinig aan kunnen veran deren. "Volgens schattingen zit Etiopië met een structureel voedseltekort van 400.000 ton. Een groot deel van het landbouwpotentieel is nog on gebruikt, maar laten we niemand voor de gek houden: het is onzin om te zeggen dat Etiopië met vijf jaar vrede wel uit de problemen is. Dat is een zaak waar generaties over heen gaan", aldus Wiaters. Een VN-deskundige zei nog kort geleden dat in Etiopië eigenlijk ge woon te veel mensen zijn in verhou ding tot wat het land kan opbren gen. Wiaters: "Wat moeten we dan? We moeten ze toch in leven houden. Als je mensen laat verhongeren, vernietig je de basis voor een betere toekomst Misschien kun je op ra tionele of economische basis zeg gen dat er teveel mensen zijn, maar als kerken nemen we de beslissing om te helpen op een morele basis, niet op een economische". Glimlachen Wordt hij desondanks nooit moede loos? "Waarom? Natuurlijk, je kunt weinig doen. Maar elk gered leven is er een. Er had na 1984/1985 opnieuw een grote hongersnood kunnen uit breken, maar dat is mede dankzij de hulporganisaties niet gebeurd. En als je een kind ziet glimlachen, hon gerig maar niet zo erg dat het niet eens meer kan glimlachen, zoals in 1984, dan is dat een reden om opti mistisch te zyn. Zolang de Etiopiërs zelf de hoop niet hebben verloren, waarom zouden wij dat dan doen? Uiteindelijk moeten zij de last dra gen, niet wij". NEW YORK - De oecumeni sche patriarch Dimitrios, gees telijk leider van wereldwijd zo'n 250 miljoen or thodoxe christe nen, maakt van af een boot een zegend gebaar richting Ellis Is land (New York), de plek waar in de vori ge eeuw miljoe nen orthodoxe immigranten de Verenigde Sta ten binnenkwa men. Dimitrios (75) is de eerste leider van de Orthodox Chris telijke Kerk, die Amerika be zoekt. (foto AP) Symbolisch einde aan spanningen BERLIJN (KNA) - De re-, gering van de DDR heeft' het staatsbureau voor kerkzaken opgeheven. In plaats van het bureau komt er met ingang van I oktober een afdeling voor godsdienstige aangelegen heden bij het bureau van de minister-president. De nieuwe afdeling krijgt aan zienlijk minder bevoegdheden dan het vroegere staatsbureau. Zij zal niet verantwoordelijk zijn voor de contacten met de Rooms- Katholieke Kerk en de Evangeli sche Kerk, maar uitsluitend ge sprekspartner zijn voor de kleine re kerken en godsdienstige ge meenschappen. Voor het contact met de twee grote kerken zal de DDR-regering gedelegeerden be- Met de opheffing van het staats bureau, waarvan de activiteit sinds de val van de muur al niet veel meer voorstelde, komt er symbolisch een einde aan een tijdperk dat werd gekenmerkt door spanningen tussen de athe ïstische staat en de kerken. Het bureau voor kerkzaken werd op 1 april 1957 door de DDR-regering opgericht. De sta linist Werner Eggerath ging het leiden. Zijn benoeming is vaak als oorlogsverklaring aan de kerken gezien. Niet ten onrechte, want onder zijn leiding namen de con flicten tussen kerk en staat sterk toe. Onder zijn opvolger Hans Sei- gewasser, die het bureau negen tien jaar zou leiden, had er een koerswijziging plaats. Seigewas- ser streefde naar een vreedzaam naast elkaar bestaan van staat en kerk. Op deze manier hoopte hij te bereiken, dat christenen mee zouden gaan werken aan de op bouw van het socialisme. Zijn 'caoutchouk-beleid' bestond in een mengeling van toegeeflijk heid en dreigementen. In 1979 volgde Klaus Gysi Sei- Geen vrouwen op preekstoel bij adventisten INDIANAPOLIS (EPD) - Er ko men geen vrouwelijke predikan ten bij de Zevendedagadventis ten. Met 1173 tegen 377 stemmen wezen de deelnemers aan de vijf jaarlijkse wereldconferentie van de Zevendedagadventisten in In dianapolis een voorstel af om ook vrouwen tot het ambt van predi kant toe te laten. De rond de tweeduizend deel nemers kozen de Amerikaanse predikant Robert S. Folkenberg tot president van de General Con ference, de wereldorganisatie van Zevendedagadventisten. De Zevendedagadventisten ontstonden in het midden van de vorige eeuw in de Verenigde Sta ten. Zij vieren de sabbat op zater dag, kennen geen kinderdoop en onthouden zich van alcohol, ta bak en narcotica. Zij verwachten een spoedige wederkomst van Christus op aarde. De adventisten behoren tot de snelst groeiende protestantse kerken. Sinds 1985 is volgens al gemeen secretaris G. Ralph Thompson van de General Confe rence het aantal leden van 4,4 mil joen tot 6,2 miljoen gestegen. Vooral in de ontwikkelingslan den valt een toenemende belang stelling voor het kerkgenoot schap te signaleren. In Nederland zijn er ongeveer 4.000 leden. Zagen de gevestigde protes tantse kerken de Zevendedagad ventisten vroeger als sekte, tegen woordig zijn steeds meer kerken bereid hen als kerk te erkennen. In Indianapolis waren waarne mers van meer dan 20 kerken en christelijke organisaties aanwe zig, waaronder de Wereldraad van Kerken, de Lutherse Wereldfede ratie en de Rooms-Katholieke Kerk. De volgende wereldconferentie wordt in 1995 in Utrecht gehou den. gewasser op. Gysi, die ambassa deur in Italië en bij het Vaticaan was geweest, verraste zijn partij genoten en de kerkleiders met zijn onconventionele uitlatingen, zoals: "De belangrijkste waarden van socialisten zijn niet van die van christenen te scheiden". Gysi werd om zijn hardnekkig ijveren voor betere betrekkingen tussen christenen en marxisten door de kerken soms gewaarderd en in ieder geval gerespecteerd. Toen hij in 1988 aftrad, officieel om gezondheidsredenen, maar waarschijnlijk ook omdat hij het niet eens was met de censuur van kerkbladen en andere maatrege len van de regering tegen de ker ken, had zich in de kerken allang de oppositie verzameld die twee jaar later een beslissende rol zou spelen in de omverwerping van het communistische regime. De benoeming van Kurt Löf- fler, die met harde hand wilde in grijpen, kwam te laat om de ker kelijke oppositie te bedwingen. Toen de huidige minister-presi dent van de DDR, Lothar de Mai- zière, in november 1989 aan het hoofd van het staatsbureau kwam te staan, moet hij Löffler het kan toor uit gejaagd hebben. Ook al hadden de leiders van het staatsbureau een hoge positie binnen de communistische partij, zij waren daar toch altijd van af hankelijk. De belangrijkste be slissingen op het gebied van de kerk werden door de commissie voor kerkzaken van het centraal comité of de secretaris-generaal van de partij genomen. In het dagelijks leven werd de relatie tussen het bureau en de kerken bepaald door 'zakelijke kwesties'. De kerken konden zon der toestemming van het bureau vrijwel niets ondernemen. Reizen naar het buitenland van kerkelij ke vertegenwoordigers of de komst van buitenlandse gasten, altijd moest het bureau toestem ming geven. Het bureau hield zich evenzeer bezig met kerkelijke bouwplan nen als met de invoer van boeken en brochures of de uitvoer van hulpgoederen. Maar de kerken konden ook hun bezorgdheid over het lot van individuen die op grond van hun godsdienstige overtuiging op school of in hun werk werden gediscrimineerd, bij het bureau aanhangig maken. Het zal wel altijd het geheim van de onderhandelaars blijven, hoe veel mensen op die manier zijn geholpen. Lezing christelijk Egypte. De Koptisch orthodoxe monnik Abuna Samuel uit het klooster van de Syriër in de Egyptische woestijn, houdt morgen een le zing in Leiden, met als thema: 'Beelden van christelijk Egypte'. De avond begint om acht uur en vindt plaats in het faciliteitenge bouw van de Rijksuniversiteit (Cleveringaplaats 1). Kathedraal. Protestanten in Nicaragua verzetten zich tegen het voornemen van de regering om de bouw van een kathedraal in Managua te subsidiëren. Zij verwijten president Chamorro 'bevoordeling' van de RK Kerk en vermoeden dat de president op deze manier de RK Kerk wil belo nen voor de steun aan haar kandi datuur bij de presidentsverkie zingen van begin dit jaar. Zij vin den het onbegrijpelijk, dat Cha morro juist in een tijd van econo mische crisis en sociale onrust de bouw van een kathedraal finan cieel wil steunen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen het beroep van de synode voor het pasto raat onder de buitenlandse studenten in Oost-Nederland drs. H. T. Wagenaar kand. Wageningen; aangenomen naar Hasselt A. van Herk Sint-Annaland; bedankt voor Streekgemeente Fivel- land (Loppersum c.a.) A. Kobus Roor- dahuizum en Idaard (part-time). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Rijswijk (ZH) drs. J. C. Don- ner predikant aldaar voor het vor- mings- en toerustingswerk. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Hoek (Z) drs. J. Schoemaker kand. Kampen. Nederlands Geref. Kerken: beroep baarstelling drs. C. P. Kleingeld, Loen- horst 49,2402LV Alphen aan den Rijn, tel: 01720-33562. 12 Ik vond dat ik het er goed van af had gebracht. Tamelijk tevreden haalde ik een diepvriesmaaltijd uit het vriesvak van de koelkast om die eens smakelijk te gaan ontdooien en ik opende een fles rode wijn. Ik schonk mijzelf een glas in en hief het schuin omhoog naar het zuidoosten, in de richting van het Zwitsers ber glandschap waar Lizzy nu waar schijnlijk aan de maaltijd zat met haar vriendin Ingrid. Het was wel eens goed, dacht ik, om een tijdje van elkaar gescheiden te zijn, als de basis van het huwelijk maar stevig is. En die was wel in orde. Een paar jaar geleden hadden we nog een cri- sisje gehad, maar dat was vanzelf overgewaaid. Het kwam vooral door Lizzy. Ze verveelde zich, ze wil de veranderingen, verhuizen, rei zen, geld. Vooral geld, meer geld en dat moesT ik verdienen, natuurlijk. Ik had haar uitgelegd dat ik nooit echt rijk zou worden, maar dat we in ieder geval financiële zekerheid hadden en een goed pensioen. Ik zorgde dat ze over wat meer zakgeld kon beschikken. Ze ging wat vaker uit en ik hoorde haar er nooit meer over. EEN AVONDJE STAPPEN Ons leven was prettig en overzich telijk. Tot de afgelopen nacht. Het was gek, maar plotseling drong alles wat er gebeurd was als een natuurramp tot me door en be gon ik te trillen over mijn hele li chaam. Ik pakte een sigaret. Ik moest mijn kop erbij houden. - Door de komst van de inspecteur was ik er niet toe gekomen verder na te denken over Alders, de importeur. De eerste man uit het boekje van Ka rin de Leeuw. De man met f.10.000 p/m achter zijn naam. Ik had me af gevraagd wat je niet allemaal uit- gevroten zou moeten hebben om voor dat bedrag gechanteerd te worden. Ik kon niets verzinnen, maar bij im port van vrouwen kon ik me wel wat voorstellen. Ik wilde er met Bert over praten. Honger had ik niet meer. Ik flikkerde de diepvriesmaaltijd in de vuilnisbak en liep de deur uit. Ik stapte over het belachelijke erfschei- dinkje en belde aan bij Bert. Schol ten Import, stond er op de deur. Ik had het al honderden keren gezien, maar nu associeerde ik het ineens met dat andere bord. Het bord waar ik die middag met mijn neus voor had gestaan. Ik belde nog maar eens een keer. Ik kon me niet voorstellen dat Bert niet thuis was. Een halfuur geleden had ik hem nog gewaarschuwd voor de komst van die politieman en bo vendien stond zijn auto voor. Eindelijk ging de deur open. Het zag er naar uit dat Bert zich snel had aangekleed. "Kom binnen, kerel. Sorry, dat je moest wachten. Ik was even gaan liggen, na een lange werkdag, je weet wel". Ik weet van niks, want ik ga nooit even liggen na een lange werkdag, maar ik knikte en ik zei lacherig. "Als ik jou was zou ik maar op je naambord zetten wat je impor teert". "Hoezo?" Bert keek me verbaasd "Ik ben vanmiddag op die Alders afgegaan. Alders Import, staat er op zijn deur". "Vertel op. Wat had hij te vertel len". "Hij was gevlogen", zei ik wijs. Dat hoorde ik van de barman in de kroeg waar hij boven woont". "Dat is curieus", zei Bert. "Wan neer?" "Eergisteren. Weet je wat hij im porteerde?" "Toch geen schoenen, zoals ik?" Bert liep me voor naar zijn zitka mer. Hij pakte de inmiddels zo ver trouwde jeneverfles, die al aardig leeg begon te raken, vulde twee gla zen en reikte mij er een aan. "Nou?"vroeg hij. "Nee, hij importeerde geen schoe nen, maar vrouwen". "Vrouwen? Meen je dat? Maar man! Dan heb je beet!" riep Bert op gewonden. "Die heeft vast een boel te verber gen. Als hij geen motief heeft! Bo vendien is hij ondergedoken. Wat wil je nog meer?" "Daarom denk ik er over om dit verhaal aan de inspecteur te vertel len", zei ik. "Dan kan hij daar zijn energie aan wijden en dan vergeet hij ons misschien". Bert schudde zijn hoofd. "De in specteur zal zich afvragen hoe je aan die wijsheid komt. je kent Ka rin immers niet? Laat staan dat je weet dat ze chantage pleegde. Als je dan ook nog met een van haar slachtoffers op de proppen komt, dan geef ik geen cent meer voor jouw onschuld. In de ogen van de politie, bedoel ik natuurlijk", voeg de Bert er aan toe, waarschijnlijk omdat hij zag dat ik bij ieder woord van hem verder in de puree zakte. "Ach man", zei hij ten overvloede. "Wat zit jij in de nesten". "En jij dan?" vroeg ik kwaad. "Ik ben niet wakker geworden naast het lijk van een blondine", zei Bert correspondent Arnoud Cornelissen DEN HAAG - Haast geen enkel ander schip in de historie kan op zo'n belangstelling bogen als het Engelse marine schip Lutine. Het oorspronkelijk Franse fregat dat in de vroege ochtend van 10 oktober 1799 voor de rede van Ter schelling met een kostbare lading goud en zilver verging, doet bijna 200 jaar later nog van zich spreken. Volgens de overlevering moet nog het meerendeel van het fortuin in de zandbodem voor Terschelling ver borgen liggen. Tien jaar na de laatste mislukte bergingspoging doorwoelen opnieuw duikers de zanderige bodem. In de ogen van deze Nederlandse amateurarcheo logen koortst echter niet de hunker naar goud. De duikers die onder lei ding van de Harlingse tandarts A.J. Duijf in het afgelopen weekeinde bij Terschelling in alle stilte naar de bodem doken, hadden andere mo tieven. Zij willen antwoord op een brandende vraag: wat gebeurde er precies met de Lutine toen dit schip in die late negende oktober 1799 voor Terschelling in moeilijkheden kwam. De oorspronkelijk op Terschel ling geboren Duijf ontwijkt de pu bliciteit. "We willen eerst in alle rust gaan duiken. Daarna zien we wel weer verder", aldus Duijf, die wel kwijt wil dat de Britse BBC uiterst belangstellend is naar het onder zoek. Goudkoorts Die vraag naar de ondergang van het fregat hebben zich al die ande ren die ooit aan een operatie Lutine zijn begonnen, ongetwijfeld nooit gesteld. De dag na de scheepsramp werden bergers al besmet met de goudkoorts. Britse marinefregatten probeerden hun nationale bezit aan de Hollandse golven te onttrekken. De Bataafse Republiek eiste de la ding namelijk op als oorlogsbuit. Niet dat het iets uitmaakte. Want pas in 1801 kwam goud, zilver en munten uit de wrakstukken naar boven. En toen was Lloyd's of London al officieel eigenaar van schip en lading, nadat aan de reders een aanzienlijk bedrag was uitbe taald. Volgens officiële meldingen kwa men ook in 1859 en in 1938 kleine delen van de lading naar boven. En natuurlijk die beroemde klok die thans eenmaal stemmig luidt als weer een schip op zee gebleven is. Juist door die weinige officiële bergingen blijft het vermoeden le vend dat het grootste deel van de la ding die thans tussen de 60 en 250 miljoen gulden waard zou zijn, nog op een eerlijke vinder ligt te wach ten. En tot 1980 aan toe deden steeds opnieuw duikers pogingen de schat te vinden. Hoewel ze op Terschelling beter weten. Vissers Een paar Eilanders zijn er heilig van overtuigd dat Nederlandse vissers zich al kort na de ramp over de schat hebben ontfermd. In de zich immer rusteloos bewegende Noordzeebo dem zou niet meer liggen dan nog wat scheepsbeslag, wapentuig en enkele munten. Voor de duikende amateurarcheologen van het team Caranan uit Harlingen zouden dat echter vondsten zijn van onschatba re waarde. Thijs Maarleveld, hoofd afdeling archeologie onder water van het mi nisterie van WVC vertelt: "weten schappelijk gezien heeft dit onder zoek vrij weinig waarde. Het is een detailstudie. Maar natuurlijk voegt het iers toe aan de kennis die wij op- De Lutine. Volgens Terschellingers doen bij onderzoeken naar scheeps wrakken. En dit duikteam bestaat uit hele serieuze amateur-archeolo gen". De amateur-archeologen mogen uitsluitend onderzoek doen onder leiding van het ministerie. Inde praktijk komt het er echter wel op ner, dat het team vrijwel zelfstandig de zaken aanpakt. Belangrijk is dat er vooral zeer nauwkeurig opmetin gen worden gedaan, zodat alle vondsten goeed herleid kunnen worden. Want al willen de duikers zeker niet gaan schatgraven, voor het welslagen van hun operatie is het van groot belang dat er iets van de Lutine wordt opgedoken. Als zy op bepaalde plekken voor werpen zouden ontdekken, bete kent dat een bevestiging van hun theorie. Want het team heeft op pa pier de martelende ondergang van het fregat al gereconstrueerd. Zou die zekerheid uit de duikgangen naar boven komen, dan kan in ieder geval een conclusie gesteld worden: Kapitein Skinner was een goed zee man. Hij wist zijn Lutine urenlang in het geweld van de golven op de wind te houden waar andere sche pen soms in luttele minuten naar de kelder gingen. iebben vissers zich over de schat ontft De Lutine was op weg naar Ham burg toen het rond middernacht op die negende oktober voor de vijan delijke Nederlandse kust .in moei lijkheden kwam. Er stond een ster ke noord-noordwestelijke storm. De buitengronden van Terschelling waren toen al berucht. Het lukte echter Kapitein Skinner niet het schip in volle zee te houden. Hij raakte aan lager wal en strandde op een van die verradelijke zandpla ten. Skinner wilde tegen elke prijs voorkomen dat het schip op het strand van Terschelling zou worden geslagen. Hij liet ankers uitgooien en hield de Lutine met de kop in de wind. De situatie leek nog enigszins gunstig. Het getij was aan het keren en de vloed zou het schip misschien nog uit zijn penibele situatie kun nen redden. De nood moet aan boord groot ge weest zijn. Er waren vuurpijlen af geschoten. Maar de Eilanders kon den of wilden op dat moment niet te hulp komen. Om kwart over drie braken de masten en viel het tuiga ge overboord. Daardoor verloor de storm de vat op het zwaarbescha- digde schip. Helaas hielden de an kers het niet goed. De Lutine kwam over de gronden in net diepe water van het IJzergat terecht. Daar werd het fregat door de sterke vloed- stroom gepakt en dwars op de gol ven gekeerd. Daarmee was het doodvonnis na een strijd van uren getekend. Fataal Was Skinner niet zo'n goede zee man geweest, dan was de Lutine al binnen een half uur vergaan. Het heeft niet mogen baten. De vloed- stroom werd ook hem fataal. Slechts een man troffen de Eilan ders die morgen om zes uur levend aan, zich geheel verkleumd vast klampend aan de resten van het eens zo trotse scheepstuig. En op die plaats speurt het duikteam Ca ranan. Als daar overblijfselen van de Lutine worden gevonden, heeft de ramp zich inderdaad afgespeeld zoals de amateurarcheologen den ken. Voorlopig blijft het nog afwach ten. Over anderhalf jaar hoopt het team het onderzoek te hebben afge sloten. Dan zal ook bij Lloyd's of London het dossier Litine definitief gesloten kunnen worden. Want een goudschat, nee, daar gelooft eigen lijk niemand meer in.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2