Monsterverbond favorieten Ritwinnaar Mottet berust Knecht Jakobs effent weg voor Breukink Rooks in de Ronde TOUR'90 Ontsnapte Chozas halt toegeroepen Van Poppel wanhoopt niet DINSDAG 17 JULI 1990 PAGINA 13 'Ui zal de Tour nooit winnen' REVEL Nadat Charly Mottet gisteren in Revel de 15de Touretappe had gewonnen, kwam hij met een enigszins verrassende ontboezeming op de proppen. "Ik", sprak Mottet met de schuchterheid die hem kenmerkt, "zal de Tour nooit winnen". Niet dat deze mededeling als een bom insloeg, maar het was toch een uitspraak die het noteren waard was. Immers, Mottet was deze Tour de France inge gaan als één van de favorieten. Begin dit jaar, tijdens de presentatie van zijn RMO-ploeg, riep direc teur-sportief Bernard Vallet met veel poeha uit: "Dit wordt het jaar van Mottet". Dat bleek veel te hoog van de toren geblazen. Mottet is amper nog in beeld geweest. Ja, in de Ronde van Romandië, waarin hij twee ritten won alsmede het eindklassement. En hij was ook nog primus inter pa res in de Koninginnerit van de Ron de van Italië, dank zij een gulle bui van Giro-winnaar Bugno. Mottet werd in de eindstand een zwakke tweede, die geen moment het duel zocht met Bugno. Hij scoorde ech ter genoeg FICP-punten om als nummer twee de wereldranglijst (achter Bugno) te sieren. Als excuus voor zijn 'flauwe' manier van rijden in de Giro voerde Mottet aan dat hij slechts present was ter preparatie voor de Tour. Eindelijk zou hij, na vele mislukte voorstellingen, eens gaan vlammen in La Grande Bou clé. Alleen in 1988 was er sprake van een geslaagd Touroptreden. Hij ein digde tóen als vierde en droeg zelfs gedurende zes dagen de gele trui. Schaduw Nadien bleef Mottet tegenvallen. Één van de vele talenten die een be lofte niet kan inlossen. Daardoor bleef hij steeds in de schaduw staan van zijn leermeester Fignon. Het Franse volk kan dan ook niet warm lopen voor de wielrenner Mottet. De pers net zo min, omdat er meestal geen boeiende teksten uit zijn mond komen. Mottet gaat daar ove rigens niet onder gebukt. Het zal hem worst wezen hoe er over hem wordt gedacht. Mottet: "Wat maakt mij het nu uit of het publiek mij wil TOULOUSE Ze kennen elkaar al een jaar of tien. Vanaf de ju nioren. Samen in de nationale selecties, samen in de 100 km-ploeg op de Spelen van Los Angeles, 1984. Buiten de koers met elkaar bevriend, beider vrouwen komen uit dezelfde provincie, Drente. Toch werken Erik Breukink en Gert Jakobs pas vanaf dit seizoen voor dezelfde werkgever, PDM. De één als kopman, de ander als beschermheer, een beter bij Breukink passend woord dan 'body guard'. Naar status betaald ook, heeft Jakobs wel eens onthuld. 'Meesterknecht' Jakobs heeft een visioen: "Zoals Knetemann tien jaar geleden met Zoetemelk in Pa rijs over de streep reed, ik was nog maar een manneke van zestien zo zou ik zondag op de Champs nou ook eens graag m'n handen Opste ken". Jakobs, jarenlang één van de mannen in de fameuze sneltrein voor Jean-Paul van Poppel, maar nu het tweede paar ogen voor de klassementsrenner Breukink. "Ik doe het met liefde, met tweehon derd percent. Heel anders, mijn ei gen kansen kan ik opnieuw verge ten, maar ik vind het als ervaring fantastisch. Bovendien, voor Erik werken is goud". Jakobs ging destijds niet mee met Van Poppel, naar Post. Hij had nog een contract bij Raas, en hij zag het welslagen van Van Poppel bij Panasonic ook niet meteen zitten. "Ik heb direct gezegd: als je geen acht man om Van Poppel heen zet, zal het toch anders worden. En bij Post kan dat niet, die wil ook voorin het klassement". Een beetje uitgekeken op de sfeer bij Raas zocht Jakobs een jaar later zelf contact met PDM, waar 'toeval lig' ook Breukink onder dak ging komen. "Ik ken mijn beperkingen zo onderhand, ik kan goed voor een ander werken, Breukink had ie mand voor het vlakke nodig, dus dat was gauw gepiept". Tegen meer dan een ministerssa laris, dat wel. "Dit soort werk wordt tegenwoordig terecht goed be taald". Jakobs had Breukink zo de afge lopen jaren eens geobserveerd, en had het eigenlijk 'een beetje zielig gevonden', zoals hij daar rond reed. Een grote renner heeft toch een mannetje naast zich nodig, om het vuile werk op te knappen? "Ik kon moeilijk zeggen: ga maar in mijn wiel zitten, ik reed voor een andere ploeg. Maar als ik het er wel eens met hem over had, begon hij dat ook in te zien. Hij verspeelde veel te veel kracht, wat hij later moest bekopen". Jakobs had gehoopt, dat hij dit voorjaar in de eendagswedstrijd ook zelf wat meer kans zou krijgen, maar regelmatig terugkerende griepjes verpestten die ambities. In de Vuelta kon hij zichzelf eveneens vergeten, verviel hij zowaar zelfs in de rol van finale-turbo voor, ditmaal Uwe Raab. Resultaat: vier Oostduit- se ritzeges. Waarna zijn én Breukinks belang rijkste opdracht aanving: de Tour de France. "Breukink had de eerste week vooral schrik, hing constant achterin het peloton, net als Del- gado. Dat soort jongens is bang om te vallen, ze zijn van nature geen kwakkers en gooiers. Maar je valt achterin net zo gauw als voorin. Bo vendien, achterin loop je tegen de verschillen op". Het was Jakobs' taak Breukink dan naar betere posities te loodsen. "Niet bij de eerste twintig, maar wel in de eerste helft van het peloton. Als je in dat begin door een lullig- heidje een minuut verliest, kan het je wei eens de eindzege kosten, als het mét seconden wordt beslist". Zo'n extra paar ogen, armen en benen voor Breukink is'nog niet zo'n simpele opgave, weet Jakobs nu. "Breukink durft niet in het wiel te zitten. Als Kelly lek rijdt, en je gaat hem ophalen, ben je binnen an derhalve minuut weer op je plek. Die tikt ze gewoon tegen de broek, en roept dat hij er door moet". "Breukink laat steeds een gaatje vallen. Die maakt plaats als er een ander tussendoor komt schaatsen. Daar moet ik halfweg weer naar zoe ken. Hij moet veel meer op tafel slaan. Maar ja, van een rustig mens maak je niet in een paar weken een wildebras". Toch is Breukink aan het veran deren. Beste voorbeeld is wat dat betreft zijn uitval tegen de Frans man Cornillet, in de Alpenetappe tussen de Glandon en l'Alpe d'Huez, toen de PDM-kopmannen waren verrast door LeMond/Del- gado. Cornillet begon een ellebo- gengevecht met Breukink, die hem accepteren als een topper of niet, het enige dat voor mij telt zijn de prestaties". Van tijd tot tijd mogen die er in derdaad ook zijn. Zo triomfeerde hij al drie keer in de Grand Prix des Na tions, de individuele tijdrit met het meeste prestige op de profkalender. In 1988 maakte hij indruk met een winnende solo in de Ronde van Lombardije. Gisteren voerde Mottet net zo'n nummer op. Zelfs de gebundelde oppositie van Cornillet, Calcaterra, Ekimov en Van Hooydonck kon hem niet klein krijgen. Als Mottet zijn dag heeft, is hij niet te houden. Drie weken achter elkaar hardfiet- sen is echter niet voor hem wegge legd, blijkt in deze Tour weer eens. Mottet viel al in de eerste tijdrit, toch zijn specialisme, finaal door de mand. In het algemeen klassement staat hij 33ste, op 26 minuten en 20 seconden van Chiappucci. Mottet heeft inmiddels dus ook ingezien dat hij, althans voor wat de Tour betreft, geen ideale kopman voor zijn sponsor RMO is. "Ik ben gewoon te licht voor het grote werk. Ik kom ook nooit weer terug in de Tour voor het rijden van een klasse ment. Daarin moet ik eerlijk zijn, zo wel tegenover mezelf als tegenover mijn sponsor". Dat hij de Giro wel aan kan, is volgens Mottet simpel verklaarbaar: "De Tour is veel en veel zwaarder. Ik zal me in de toe komst richten op de klassiekers, de wereldbekerwedstrijden en de klei ne ronden". De kleine professional uit Sallan- ches, getrouwd met een onderwijze res met boekhoudkundige gaven (zij regelt zijn administratie), won in Revel voor de eerste keer een Touretappe. Dat deed hem erg veel Fignon deugd. Mottet: "Voor mij is dit meer Die trek- dan een troostprijs. Na het echec als meteen een 'Lee Towers' terug gaf. Waar hij wilde werken, moesten an deren hem dat niet onmogelijk ma ken. Jakobs: "Zo moet-ie veel meer zijn. Hij moet ze gelijk ven', dan weten ze wie h en LeMond doen net 2 ken een grote smoel op, en dan gaat klassementsrenner, was er mij alles de rest vanzelf uit de weg. Moet ook aan gelegen op deze wijze nog iets te kunnen vind ik, van zulke gasten laten En als zoiets dan lukt, geeft dat heel veel voldoening". "Er is verdorie deze Tour iedere dag wel een of andere malloot die er aan trekt. Denk je een rustige dag te kunnen hebben, een beetje bij te kunnen komen en. dan vlie gen ze er weer als gekken in. Ze rijden elkaar zo langzamerhand echt de vernieling in. Je ziet in het peloton dat er al heel veel renners er helemaal door zitten. We beta len een hoge tol voor die krankzin nige snelheid waarmee we door Frankrijk scheuren. Robert Mil lar is het zoveelste slachtoffer en ik denk dat er nog veel zullen vol gen. Ik ben daar, hoop ik, niet bij. Ik heb een heel vervelend weekeinde gehad, maar gisteren ging het een stuk beter. Ondanks het hoge tem po. De eerste twintig kilometer gingen heerlijk rustig. Met de handen op het stuur. Maar toen kwam er een tussensprint en het hele peloton sloeg op hol. Er is er altijd wel eentje die eventjes door trekt. Net zo lang tot er een beslis sing is gevallen. Met als gevolg een razend tempo. Ik kon goed vol gen. Mezelf af en toe weer eens van voren laten zien. Natuurlijk voel ik die pijn. Maar op dit moment is daar mee te leven. Nee, aan af stappen denk ik nu niet meer. Ik wil Parijs halen. Maar wel in één stuk, gezond en wel. De Pyreneeën. Ik weet niet wat me te wachten staat. Ik kan er ei genlijk geen zinnig woord over zeggen. Ja, dat ik niet met de eer sten omhoog ga, mag duidelijk zijn. Maar hoe het me zal gaan, het is afwachten. Dat is voor iedereen. Breukink, Delgado en Lemond, ook zij weten absoluut niet wat er gaat gebeuren. De vorm van de dag, zoals dat mooi heet; daar gaat het c Maar vorm is ongrijpbaar. Je weet nooit, zelfs bij halverwege de koers niet, hoe ver je kunt gaan. Het zal er keihard aan toegaan tussen die drie. Ze zullen elkaar afslachten, kapot proberen te ma ken. Delgado gaat, dat is zeker. Die is in zijn eigen bergen niet te gen te houden. Dan is de vraag wie er mee kunnen. Wie zijn wiel kan houden. Eerlijk gezegd z Lemond daar eerder toe in staat dan Breukink. Lemond geeft niet op, nooit. Die pakt het wiel en laat dat nooit meer los. Een Ameri kaan, een vechter. Bovendien is hij toch de betere tijdrijder. Ik denk dat Lemond de Pyreneeën twee dagen gaat counteren en volledig vertrouwt op de tijdrit van zaterdag. Hij heeft dat al eerder geflikt. Vorig jaar nog. Eerst reed hij zich in de Alpen het licht uit de ogen om he 1 wiel van Fignon te houden en in Parijs kwam hij na die tijdrit ge woon 'dood' over de finish. Maar hij pakte wél de gele trui. Daarom is Lemond mijn favoriet. Breu kink tweede, Delgado derde. Maar wat is zeker? Ik dacht dit jaar ook aardig mee te kunnen blazen. En nu, nu mag ik al blij zijn als ik Parijs haal. Zo snel kan het omslaan". Charly Mottet: "Voor mij is dit meer dan een troostprijs". Door Peter Ouwerkerk en Dick Heuvelman REVEL De Franse Midi had gisteren veel weg van een broeikas. De koperen ploert trok, onbarmhartig als hij kan zijn, al zijn registers open en joeg het kwik in de thermome ters naar tropische hoogte. Typische omstandigheden voor een ouderwetse, met veel grappen en grollen gelardeerde wandeletappe in de Tour de France. In het'moderne cyclis- me is echter geen tijd meer voor dat soort fratsen. Het pelo ton wordt tegenwoordig opgejaagd door sponsors. Die wil len publiciteit geld) en die wordt alleen maar behaald als er krachtig op de pedalen wordt geduwd. Aangezien er van 22 ploegen liefst 12 in deze Tour nog niet in de prij zen zijn gevallen, werd er gisteren en daar wat 'jasjes worden uitge trokken', zoals dat zo mooi in het jargon heet. Oftewel dat Mottet zorgde andermaal vo moyenne van dik veertig per het kan haast niet anders of zondag in Parijs cord worden gevestigd. Bauer, Roche en Rooks zijn of niet en meer in koers, of zijn in het klasse- zal ment op hopeloze achterstand gere- rondere- den. Gisteren ging een man als Mil de bijl. De Schot, als gang- Tot dusver staat de Spanjaard Pe- maker van Pensee één van de uit- dro Delgado als snelste Tourrenner blinkers op l'Alpe d'Huez, bleek in de statistieken genoteerd. Hij volledig aan het eind van zijn latijn. kwam in 1988 tot 38.905 kilometer Een toch wel gevoelig verlies voor De huidige gele trui-drager, de ploeg van LeMond, die Millar de Italiaan Chiappucci, staat menteel op plus veertig. Zo'n moor dend tempo zorgt er voor dat er hier Oud-bondscoach Miguel Munoz van Spanje overleden MADRID (Rtr) Miguel Munoz, oud-bondscoach van het Spaanse elftal, is gisteren op 68-jarige leeftijd overleden. En kele dagen eerder was hij in een ziekenhuis in Madrid opgeno men met inwendige bloedingen in het darmkanaal. Munoz was een gerespecteerd man in de voetbalwereld. Zowel in zijn actieve loopbaan als in zijn carrière als trainer/coach van Real Madrid en het nationa le elftal van Spanje. Als speler van Real Madrid won hij in de jaren vijftig vier keer de Europese beker voor landskampioenen. Als trainer- /coach was hij veertien jaar werkzaam bij de 'Koninklijke', van 1960 tot 1974. In die periode werd hij twee keer kampioen van Europa. Onder zijn leiding werd Real Madrid negen keer landskampioen. Vijf keer op rij, 1961-65, en in 1967,1968,1969 en 1972. Na 1974 was hij achtereenvol gens werkzaam bij Granada, Las Palmas en Sevilla. In 1982 werd hij aangesteld als bonds coach. In 1984 bereikte hij de eindstrijd van de Europese titel strijd. Daarin verloor Spanje van Frankrijk. In Mexico 1986 haalde het Spaanse elftal de laatste acht in de eindronde van de wereldtitelstrijd. In 1988 werd hij opgevolgd door de hui dige coach, Luis Suarez. Als international droeg hij ze ven keer het nationale tricot. Hij debuteerde als middenvelder in 1948 in de wedstrijd tegen Zwit serland. best had kunnen gebruiken i Pyreneeën. Toch moet de waarde van derge lijke assistentie in de cols ook weer niet worden overtrokken. Immers, vorig jaar, toen LeMond in een wel heel gammele ploeg (het Belgische ADR) reed, bleek hij het ook in zijn eentje af te kunnen. Curieus was het dat een ploeggenoot Millar over de rand van het ravijn duwde. Losbol De boosdoener heette Bruno Cor nillet. Die zou gisteravond wel eens een flinke uitbrander gekregen kunnen hebben van Roger Legeay, de directeur-sportief van Z. Door na krap 60 kilometer aan de voet van de 1020 meter hoge Col de Sie spe lenderwijs te demarreren, bracht de Franse losbol onbewust een interes sant spel op de wagen. Achttien renners zochten het wiel van Cornillet op. Onder hen man nen als Roche, Mottet, Ekimov, Van Hooydonck en Simon, allen smach tend naar een aansprekend succes. Die wilden er daarom wel een 'snok' aan geven. Stilletjes was echter ook de Spanjaard Chozas meegeslopen. Hij bracht in het peloton alarmfase 1 in werking, toen de kopgroep uit liep naar een voorsprong van acht minuten. Als nummer elf van het klassement, op 10.31 van Chiap pucci, bleek hij binnen de kortste keren naar het geel te snellen. Dus lag een reactie van de 'groten' voor de hand. Men kon het zich, na de blunder op de eerste dag en waar van Chiappucci nog altijd profijt trekt, niet permitteren zich voor de tweede keer aan dezelfde qteen te stoten. In eerste instantie nam de ploeg van LeMond de verantwoording van de achtervolging op zich. Toen dat echter te weinig rendement op leverde, werd er achter de ruggen van de renners gauw topoverleg ge voerd. Dat gebeurde door een select gezelschap ploegleiders in de volg auto's. Legraey (ploeg LeMond), Echavarri (Delgado), Stanga (Bug no) en Gisbers (Breukink) hingen Italianen doen Rudy Dhaenens lucratief aanbod REVEL (ANP) - Rudy Dhaenens heeft een lucratief aanbod van Ariostea op zak. De 29-jarige wegka pitein van Jan Gisbers kan bij de Italiaanse ploeg, waar Argentin en Baffi voor rijden, het dubbele ver dienen. Dhaenens, dit jaar tweede achter Argentin in de Ronde van Vlaande ren, heeft binnenkort een gesprek met ploegleider Gisbers en mana ger Manfred Krikke. "Eens kijken wat zij mij te bieden hebben", aldus de Belg. Volgens Gisbers valt er weinig te praten, omdat de Belg ook volgend jaar nog aan PDM vastzit. En vol gens de ploegleider willen de Italia nen geen afkoopsom betalen. Tijdens de Tour de France wordt veel gespeculeerd over mogelijke transfers. Zo zou Dimitri Konisjev, die een mondelinge overeenkomst met TVM heeft, ook zijn jawoord aan Carrera van gele truidrager Claudio Chiappucci hebben gege ven. De vice-wereldkampioen heeft overigens laten blijken liever in Ita lië te willen blijven. De Italianen zouden bovendien bereid zijn Poelnikov (vierde in de Giro) en Ivanov (ritwinnaar in de Vuelta vorig jaar) onder contract te De Zwitser Tony Rominger, in dienst van Chataeau d'Ax, staat op het punt een contract bij Toshiba te ondertekenen. Hij moet bij de Fran se ploeg kopman 'Jeff Bernard gaan steunen. In plaats van Romin ger trekt de Italiaanse formatie Mar co Giovannetti, de winnaar van de Vuelta, aan. Giovannetti hield het al in de eerste Tourweek voor gezien. de Ingeklemd tussen Andrew Hampsten en Greg LeMond lest Claudio Chiappucci zijn dorst. De klassementsleider liep in de verzengende hitte drie seconden uit op de concurrentie. (foto ap> koortsachtig pratend uit hun pjes en na ampel beraad werd sloten de handen ineen te slaan. Gisbers: "We moesten wel, anders zou die Chozas denk ik wel 25 minu ten hebben gepakt. En zou de Tour ton. kapot zijn geweest. Dus moesten wij als ploegleiders van de favorie ten samen iets ondernemen". aanvoerderspositie met drie luttele Monsterverbond Van een herenakkoord wilde Gis bers niet weten. Met een subtiel ge voel voor zelfspot, antwoordde hij op deze suggestie: "Nou, een heren akkoord? Heren heb je niet onder de ploegleiders. Zeg maar dat het een monsterverbond was". Hoe dan ook, nog voor halfkoers waren de zaken keurig geregeld en werd er eensgezind jacht gemaakt op de 'gluiperige' Chozas. Die hield op de meet iets meer dan twee minuten over, net genoeg voor een sprong in de top-10 (achtste). Het gejakker in de hitte kwam Breukink eigenlijk niet van pas. Daags tevoren had de Nederlandse Tourfavoriet gehoopt op een rustig dagje. Desondanks stelde Breukink tevreden vast, dat hij niet veel had geleden. "In elk geval niet meer dan de anderen. Ik heb natuurlijk niet op de kop hoeven te rijden. Dat doen je ploeggenoten. Dus zat ik steeds uit de wind. Maar je moet na tuurlijk wel flink doortrappen". In de afdaling naar de finish moest Breukink nog even met Le Mond in de slag. De Amerikaan ging weer eens op de bluftoer en trachtte wat seconden te sprokke len. De kopman van PDM gaf hem Pyreneeën, voor vandaag heeft voor aardig wat druk op Breu kinks ketel gezorgd. "Ja, wat wil je?", bevestigt de Gelderlander, "nu je zover bent gekomen in het klasse- Breukink nam dat voor kennisge- ment, wil je dat natuurlijk niet meer ving aan. Chiappucci zal hem een prijsgeven. En helemaal gerust ben zorg zijn. LeMond en Delgado, zo je nooit. Een iets mindere dag in de heten zijn kluiven. Vandaag zal hij bergen kan fataal zijn". REVEL (ANP) - Jean Paul van Poppel 'wacht nog steeds op de eerste overwinning in de Tour de France sinds hij in dienst is van Peter Post. Twee jaar geleden ging de sprinter in de kleuren van Superconfex van Jan Raas vier keer als eerste over de streep in Frankrijk. Sinds zijn overstap naar de Panasonic-ploeg heeft de Bra bander van origine vorig jaar twee ritten van waarde gewonnen in de Giro d'Italia. Hij behaalde in 1989 tien overwinningen, waaron der ook twee in de Ronde van Ne derland. Dit jaar is zijn erelijst karig ge vuld, slechts twee etappes won hij in de Vierdaagse van Duinker ken. In de Tour dreigt hij op nieuw mis te grijpen. Vandaag en morgen is hij al tevreden als hij de finish haalt. Van Poppel heeft nog drie kansen. Donderdag, vrijdag en zondag. "Toch wanhoop ik niet, ik hoef me niets te verwijten. Ik doe mijn uiterste best. Het is al een opste ker voor me dat ik de tocht d.oor de Alpen redelijk heb doorstaan. Het heeft me zelfvertrouwen ge geven. Ik sta al met een half been in Parijs. En ik voel de vorm te rugkomen. Alleen is het verdom de moeilijk zoals gisteren de zaak bij elkaar te houden. Ze rijden als gekken". Van Poppel (27) houdt zich groot, maar toch moet de onze kerheid aan hem knagen. De tweede sprinter in de ploeg van Post heeft wel al een rit op zijn naam staan. Olaf Ludwig heeft voorlopig de verwachtingen inge lost. En met een beetje mazzel brengt hij de groene trui ook nog naar Parijs. "Het zal niet gemakkelijk wor den, maar als ik vandaag naar Luz Ardiden net zo goed, relatief ge zien, klim als naar l'Alpe d'Huez, dan denk ik dat tricot in Parijs nog in bezit te hebben". Ludwig heeft 38 punten voor sprong op de Belg Museeuw. 17e etappe 18 juli 150 km PAU'o Lasseube V LOURDES '£>-0-"O'0,3515km I I Pardies-Pietat Marie Blanque J U^oBielle67km 1 78 km Aubisque 1 Bidden voor gele trui REVEL (ANP) De moeder, vrieh- din en supporters van Claudio Chi appucci zijn vandaag in Lourdes. In het bedevaartoord gaan zij bidden dat hun oogappel de helse Pyre- neeënrit over de Aspin en Tourma- let overleeft. En dat hij in de gele trui in Luz Ardiden wordt gehul digd. Door de hitte verliezen de cou reurs ontzettend veel vocht. "Drie liter raak ik in een rit zoals vandaag kwijt", liet Breukink gisteren in Re- vel weten. Het verhaal dat LeMond zondag naar Millau dertien liter water zou hebben gedronken, noemde Breu kink een fabeltje. "Ik heb steeds bij hem in de buurt gereden. Dus heb ik enig idee van zijn waterverbruik gekregen. Ik houd het op de helft. Maar goed, overdrijven is Amerika nen eigen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13