VI=u=I:mh:M Gedrag van kometen onvoorspelbaar grillig Ongeluk met kind vaker thuis dan in het verkeer Verrassingen bij proef met kernsmelting J =4h I stfaasssass arswsSBB* 'Groene reclame niet interessant voor man' Afspraken met buren handiger dan procederen Muggenverdrijver werkt geheel niet Van onze correspondent Ben Apeldoorn In december van het vorige jaar ontdekte de Nieuwzeelandse amateursterrenkundige Rodney Austin een zwakke komeet aan de zuidelijke sterrenhemel. Zoals te doen gebruikelijk werd de komeet genoemd naar zijn ontdekker: komeet Austin was een feit. Uit de koers die de komeet in de richting van de zon beschreef kwam naar voren dat hij begin april 1990 zijn kleinste afstand tot de zon zou bereiken ('perihelium' genoemd) om zich daarna weer van de zon te verwijderen, maar dat hij gedurende een aantal weken toch nog betrekkelijk dicht bij de aarde zou blijven. De baan van de komeet was bovendien zodanig dat hij gedurende zijn grootste helderheid (tijdens en rond de datum van het perihelium) voor bewoners van het Noordelijke Halfrond goed aan de sterrenhemel zou zijn te zien. DINSDAG 17 JULI 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS Verheugend feit daarbij was dat de komeet al op grote afstand van de zon flink helder begon te worden. Dat kon, zo redeneerde men, nog wat worden tegen de tijd dat de ko meet zijn kleinste afstand tot de zon had bereikt en theoretisch op z'n helderst zou moeten zijn. De meeste astronomen maakten zich dan ook op voor de verschij ning van een prachtjge vooijaarsko- meet die tijdens het eerste ochtend gloren in april als een vlammende toorts boven de Oostelijke horizon zou prijken: komeet Austin zou, na zijn illustere voorganger komeet West in maart 1976, ongetwijfeld een 'hele grote' worden. Minstens zo helder als de helderste sterren en met een prachtige, majestueus uit waaierende staart die als een misti ge sliert een groot deel van de he melkoepel zou moeten opsieren. Vijftig Maar dat bleek bitter tegen te val len. Geen 'vlammende toorts' en van een met het blote oog zichtbare, grote kometenstaart was al hele maal geen sprake. De komeet is, ze ker voor bewoners van steden, nau welijks met het blote oog te zien ge weest en al met al bleef de maxima le helderheid die de komeet begin april van dit jaar bereikte maar liefst een factor vijftig achter bij de voor spelde waarde! Hoe kan dat? Sommige sterrenkundigen had den overigens vlak na de eerste be richten dat de komeet van Austin misschien wel dè komeet van de eeuw zou worden, gewaarschuwd voor al te groot optimisme. Zij we zen op het simpele feit dat sommige kometen die, vanuit de verre diep ten van de ons omringende ruimte, de zon voor het eerst met een be zoek vereren (en om die reden 'nieu we kometen' worden genoemd in tegenstelling tot 'periodieke kome ten' die regelmatig terugkomen) al op grote afstand behoorlijk veel ma terie kwijtraken. Door het daar op vallende zonlicht is zo'n komeet dan al flink helder maar naarmate de afstand tot de zon kleiner wordt stagneert door één of andere oor zaak de materieproductie. Daar door neemt de helderheid minder snel toe dan was voorspeld of wordt soms zelfs lager. De astronoom Richard M. West, verbonden aan de Europese Zuide lijke Sterrenwacht (ESO) en de ont dekker van de heldere komeet van maart 1976, wijst er in het ESO-or- gaan 'The Messenger' van juni 1990 op dat soortgelijke voorspellingen in 1973 ook tot grote teleurstellin gen leidden. De al op grote afstand van de zon relatief heldere komeet van Kohoutek zou eind december- /begin januari 1973/1974 een adem benemende verschoning hebben moeten worden. De komeet was, net als de komeet van Austin, nau welijks met het blote oog te zien. Oorzaken West denkt dat er twee oorzaken zijn voor dit onvoorspelbare gedrag van met name 'nieuwe' kometen ook de komeet van Austin Hij schrijft de grote helderheid op grote afstand van de zon in de eerste plaats toe aan het dan«=al, onder in vloed van de zon, uit een dun bui tenlaagje van de komeetkern vrij- Arm6ti6NCJ komen van bevroren waterdamp, koolzuursneeuw en stof. Niet voor niets staat een komeetkern al tien tallen jaren bekend als een 'vuile ijs berg'. Zodra zo'n oeroude mate- rieldomp, na zich wellicht honder denmiljoenen jaren lang te hebben opgehouden in de inktzwarté, peil loze en ijzig koude verten, binnen de invloedsfeer van een ster (in dit geval onze zon) komt dan begint dat buitenlaagje te verdampen. Het ijzi ge materiaal dat de slechts enkele kilometers grote 'ijsberg' als een ge weldig uitgestrekte, ijle 'pluizenbol' omgeeft, weerkaatst relatief veel zonlicht en de komeet als geheel kan daardoor onverwacht helder worden. Het dunne buitenlaagje is al na enkele weken geheel verdampt waarna de materieproductie ver mindert en de helderheid van de ko meet begint achter te lopen bij de gemaakte prognoses. De tweede oorzaak voor de teleur stellende verschijning van de ko meet van Austin zou, volgens Ri chard West, gelegen kunnen zijn in grote onderlinge verschillen in de stofvoorraden. De ene komeetkern herbergt veel meer stof dan de an dere zodat ook de helderheden on derling sterk kunnen variëren. Bo vendien vermoedt West dat de stof voorraden van sommige 'nieuwe' kometen veel dieper in de kern lig gen opgeslagen en het stof dus niet of mondjesmaat door het brosse materiaal naar buiten kan komen om. daar door de 'zonnewind' te worden verspreid. Stof vormt, naast gas, een belangrijke factor voor de helderheid van een komeet; hoe meer stof er geproduceerd wordt des te intenser het zonlicht gereflec teerd wordt. - Een artistieke impressie van een komeetkern, gehuld in stof- en gasnevels. De processen op en in de kern, waarbij stof en gas vrijkomen, zijn onvoorspelbaar en bepalen hoe helder een komeet wordt. (foto gpd> zo armetierig tijdens de periode, de ste ochtendgloren als een opvallen- wel vaker gebeurt spotte ook hier eerste helft van april, waarvan was de, lichtende 'plumeau' boven de de natuur zelf met aardse voorspel- voorspeld dat de komeet bij het eer- Oostelijke horizon zou staan. Zoals lingen. Stellingen Aangezien de natuurlijke bron nen op aarde begrensd zijn, kan economische groei nooit eeuwig voortduren. Het huidige wel- vaarts- en welzijnsniveau zou in de westerse wereld aanleiding moeten geven tot rechtvaardige verdeling en niet tot het streven naar economische groei. (S. de Jong, Univ. van A dam) De enige pooi waar de langdurig werkloze zijn hoop op heeft ge vestigd is de voetbalpool. Het vertoonde spel en de weinig succesvolle doelpogingen van sportclub Feyenoord het afgelo pen seizoen geven blijk van een ritualistisch handelen dat welis waar doelrationeel kan zijn, doch nauwelijks doeltreffend is geble ken. Het mag dan ook een pu bliek geheim genoemd worden dat van sportieve vernieuwing in de Kuip onder impuls van een commissie Moulijn voorlopig weinig verwacht kan worden. (P. Renooy, Univ. van A'dam) De komeet van Austin, nu inmid dels alleen nog met telescopen waarneembaar aan de zuidelijke sterrenhemel, was vrijwel zeker een stofarme komeet. Daarom oogde hij De afgelopen 14 jaar is 44 keer een moedwillig ongeluk met een Ameri kaanse kerncentrale veroorzaakt, waarbij twee keer een kernsmelting is opgetreden. Het gaat hier om ge plande ongelukken met de LOFT- onderzoekcentrale op het terrein van Idaho National Engineering La boratory in de staat Idaho. Het doel van dit onderzoek is na te gaan wat er bij verschillende typen ongeval len gebeurt. Daarbij zijn onver wachte verschijnselen aan het licht gekomen die de kernenergiewereld een paar jaar zullen bezig houden. Dat staat in het onlangs verschenen onderzoeksverslag. Bij het begin van de ontwikkeling van kernenergie ging de Atoom energiecommissie van de Ameri kaanse overheid er van uit dat een kernsmelting op zou kunnen treden als koeling van de reactorkern niet mogelijk was. Daarom gaf deze commissie in 1962 de opdracht tot de bouw van een kerncentrale waar mee storingen gesimuleerd konden worden die de koeling verhinder den. Deze kerncentrale kreeg de naam LOFT (Loss of Flow Test, ver lies van koelmiddel test). Toen de LOFT-centrale in 1976 gereed was, hadden de kerncentra les in aanbouw noodkoelsystemen. Het doel van LOFT werd veran derd. Nu zou het moeten gaan om een beter begrip van wat zich af speelde bij ongelukken. De centrale heeft een vermogen van 12 Mega watt (Borssele telt 450 en Lingen 1200 Megawatt) en de 225 brandstof- staven zijn 1,7 meter hoog, ongeveer de helft van de standaardlengte. De aanvankelijke onderzoeken gingen uit van een situatie waarbij een grote pijp met koelwater in één keer breekt. Bij het ongeluk met de kerncentrale te Harrisburg in 1979 bleek echter dat te weinig bekend was van ongevallen door kleinere lekkages van pijpen. Dergelijke on gevallen werden vervolgens in de LOFT-centrale nagebootst. Deze onderzoeken werden in 1981 afgerond. Er ontstond een dis cussie over de toekomst van LOFT,. temeer daar de vaste kosten jaar lijks 100 miljoen gulden bedragen, onafhankelijk van het aantal onder zoekingen. Daarop besloot de Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling, OECD, een samenwerkingsverband van de rijke westerse landen, de LOFT- centrale over te nemen. Vanaf 1983 zijn er acht proeven gedaan'. De laatste twee proeven waren de belangrijkste, omdat daarbij radio actieve stoffen zijn vrijgekomen. Op 19 december 1984 werd een on geluk nagebootst dat zou leiden tot kernsmelting. Het was de bedoeling dat 22 brandstofstaven zouden bar sten. Bij een temperatuur van 1000 graden zou de noodkoeling worden aangezet. De proef mislukte aanvankelijk, omdat een wijzer aangaf dat een klep niet functioneerde. Daarop stopte men de proef. Later bleek de wijzer echter fout te zjjn. Kort daar op werd de proef herhaald, maar door een bedieningsfout ontstond een gasbel, waardoor de noodkoe ling aansprak, veel eerder dan ge pland. Slechts acht van de 22 brand stofstaven waren gebarsten. Boven dien faalde het systeem gedeeltelijk Verdere analyse Bij het laatste ongeluk, dat op 3 juli 1985 werd gesimuleerd, leek alles volgens de OECD goed te hebben gewerkt. Men heeft echter een paar jaar nodig gehad om een model te maken waarmee het precieze ver loop van het ongeval kon worden beschreven. Het probleem was na melijk dat de temperatuur op het eind van het ongeval onverwacht toenam tot 2.800 graden. Dit paste niet in de modellen waarmee tot dan het verloop van ongevallen werd beschreven. De modellen moesten daarom eerst worden aangepast. Uit de me tingen blijkt dat de brandstofstaven ernstig zijn beschadigd. Zo'n 16 tot 19 percent van de radioactieve in houd is daarbij vrijgekomen uit de kern en opgevangen in de reactor gebouwen. Hoewel bijna vijfjaar op de resultaten van deze moedwillige kernsmelting is gestudeerd, is men er nog niet uit. Samenstelling Raymond Peil Van onze correspondent Mar Groen Tijdens het jongste congres van de katholieke bond voor EHBO zijn onrustbarende cijfers genoemd over het aantal ongevallen dat kinderen van 0 tot 14 jaar thuis overkomt. Ruim 200.000 kinderen moeten in Nederland jaarlijks medisch geholpen worden wegens letsel; tien procent van hen belandt in het ziekenhuis en ongeveer 220 kinderen overlijden aan de gevolgen. Het aantal thuis- ongelukken' beloopt 94 procent, tegen 6 procent in het verkeer. In hoeverre de genoemde cijfers be rusten op exacte tellingen valt eenvoudig aan te brengen door de )n het toilet opsluit: houd het sleu- doe-het-zelver. Kleine ingrepen teltje waarmee een toiletdeurslot kunnen al een heleboel narigheid Van buiten af ontgrendeld kan voorkomen. Op de trap maakt bij- den, altijd binnen bereik, voorbeeld een schaarhekje het on gezien beklimmen of afdalen c Keukenkastje Veel schoonmaakmiddelen bevat- ten giftige of agressieve stoffen. On kleine kinderen niet worden ontslo ten. Een harde vloer onder aa trap: een dik tapijtje maakt eventuele val minder hard. derin het keukenkastje is de gevaar lijkste plek die ervoor te bedenken mogelijk maken dat een peuter raken vaak met een (metalen) voorwerp in gaat be^7u"sln deur en kozijn. Sta- peuteren Pannen met borrelende inhoud maken dat op het gasfornuis kunnen grote gelukken veroorzaken als nieuwsgierig kind ze eraf trekt de inhoud over het lichaam krijgt, kijken, zoekt pele apparaten die het onmogelijk deur met een klap sluit zijn eveneens in de handel. Een kleine die nog net over de rand van de balkonbalustrade kan iets Er bestaan afschermplaatjes die wel de vlam als de pannen afscher- het op kan klimmen. Houd zulke dingen ver van het balkon verwijderd. Plaats zo nodig enkele rijen strak gespannen draad boven de ba lustrade. Er zijn nog meer risicosituaties in Er zijn gevallen bekend moeilijk te achterhalen. Maar zelfs kinderen, over de rand van de clo- als het om veel lagere aantallen zou gaap, is dat voor ouders een signaal r om ^anzienijk meer alert te zijn op plaatsen kan, tot op zekere leeftijd vert beslist nog andere aankno- huis (lichaamslengte) onbevoegd betre- pingspunten op. In veel baby-spe- den van het toilet verhinderen^ ciaalzaken zijn ook allerhande setpot hangend, daarin terecht kwa- een huis te vinden. Een grondige De deurkruk ondersteboven 'inspectie' .op kinder-veiligheid le- alle verborgen gevaren die bevat. Kinderen zijn nu eenmaal speels, Voorkom ook dat ondernemend en uitermate nieuws- gierig. Ze halen fratsen uit die aller lei nare gevolgen kunnen hebben. Waar Een dreumes die pas geleerd heeft de eerste stapjes te zetten, zal onver mijdelijk vele malen vallen, dat hoort er nu eenmaal bij. De vraag is echter: waar komt een kinderhoofd je tegen terecht? kind zichzelf ligheidsprodukten verkrijgbaar. De meeste ongelukken met kinderen gebeuren binnenshuis. Eenforn rekje kan het verbranden van kindervingertjes eenVoudig voorkomen. De reclame-race voor 'groene pro- dukten' heeft er nu ook toe geleid dat een reclamebureau zich gaat specialiseren om voor produkten of bedrijven een groene reclamecam pagne te bedenken. Het Amster damse bureau TBWA, advertentie makers voor onder meer Nissan en Buil, probeert met een uiteraard in groen opgemaakte brochure van deze strekking nieuwe klanten te trekken. Hart van de brochure is een tien tal raadgevingen voor bedrijven die zich groener-dan-groen'aan de con sument wensen te presenteren. Het milieu, zo waarschuwt het reclame bureau in zijn jargon, mag nu nog een opvallende stimulans voor de verkoop zijn, zonder groene recla me raakt men 'binnen de kortste ke ren' zijn produkt niet aan de straats tenen kwijt. De eerste vuistregel raadt recla memakers aan 'de mannen maar even te vergeten'. "Zij zijn nog te druk bezig met macht en geld. Richt je op vrouwen en als eerste de huis vrouwen", schrijven de Amster damse reclame-makers. Maar kort daarachter dient zich een nieuwe pressiegroep aan: de kinderen. "Ecologisch bewustzijn wordt er te genwoordig op school met de paple pel ingegoten", De mogelijke klanten zijn wel de gelijk geïnteresseerd in reclame voor groene produkten, maar vol- gens TBWA vaak niet meer dan op- pervlakkig geïnformeerd. Elders in dit brochure wordt dit gegeven nog gpd) eens fijntjes omschreven: "Behan del de consument als een intelligent wezen, maar besef dat hij op dit mo ment nog wat verward is." TBWA meent dat in reclame voor groene produkten een aantal niet mag worden vergeten. De klant moet 'emotioneel gerust gesteld' worden,.het eigenbelang van het be drijf moet onderstreept worden, en de 'trots' van de consument mag ge streeld worden. "Geef ze het gevoel deel uit te maken van de groene be weging." Het reclamebureau schrijft een deel van zijn kennis over het belang van het milieu ontleend te hebben aan regelmatige bezoeken aan het buitenland, zoals aan Europese buurlanden. De Consumentenbond waarschuwt in het juninummer van de Consu mentengids voor de elektronische muggenverdrijver van de fima TPS Holland in Etten-Leur. De bond heeft het apparaatje (dat 24,95 of 29,95 gulden kost) getest en conclu deert dat het helemaal niet tegen muggen werkt, een conclusie die de bond bij een onderzoek in 1982 ook al eens trok. De bond verwijst ook naar het vakblad Parasitology Today dat bij onderzoek naar deze apparaten in 14 gevallen zich geen vermindering van het aantal opgelopen muggebe ten voordeed. dicht op elkaar wo- kans op conflicten. In het Burgerlijk Wetboek is dan ook een groot aantal artikelen aan het 'bu renrecht' gewijd: het geheel aan rechten en plichten die eigenaars van aangrenzende stukken grond Harde vloeren (plavuizen), scherp hebben. In het juli/augustusnum- haar maandblad De Woon- i om daarover afspraken te i gerande en gehoekte tafels, laag ge plaatste ruiten en vele andere harde consument zet de vereniging Eigen en scherpe dingen in huis kunnen Huis de rechten en plichten op een simpele val- of struikelpartij rijtje, doen eindigen in soms ernstige wondingen. Niet alleen de kinderkamer, r Kappen muur, schutting of heg die dient tot ken. Kan men het niet eens worden Bevinden bomen of struiken zich afscheiding van twee erven ge- dan kan het kadaster de precieze toch binnen de genoemde grenzen meenschappelijk is. Onderhoud, grenzen vaststellen. Daar zijn wel dan kan de buurman eisen dat ze reiniging en vernieuwing gebeuren i verbonden; aangeraden worden verwijderd. Voor het kap- op kosten van beide eigenaars. Als prijs- pen van bomen zal soms een ver- de zijmuur van een huis grenst Volgens de wet heeft recht om voor bepaalde werkzaam heden gebruik te maken van de tuin of het huis van de buren, bijvoor beeld i plaatsen. opgave te vragen. Het kadaster zal gunning nodig zijn. Dient een heg een stuk grond dan is de muur niet daardoor ontstaat moet worden overigens niet in alle gevallen be- tot afscheiding dan gaat de wet er gemeenschappelijk. De fundamen- goed. Ook moet de buren tijdig Zo heeft de eigenaar van een stuk grond onder meer het recht zijn ei- het hele huis moet in feite zodanig gendom met een muur, hek of heg ingericht zijn dat (vooral kleine) af te sluiten. De afsluiting moet op reid zijn als scheidsrechter op te tre den. Wat beplanting betreft is het ïheta kinderen i veilig mogelijke eigen grond staan. Het kan zijn dat omgeving hun gang kunnen gaan Dit hoeft niet te betekenen dat de vergunning van hele woninginrichting drastisch is- Dat hangt af veranderd moet worden. Er zijn tal bouwverordening, van mogelijkheden om de meest van het bestemm voor de hand liggende gevaren te ook een rol spelen ondervangen of minstens te beper ken. de erfafscheiding een bouw de gemeente nodig de plaatselijke Voorschriften het bestemmingsplan kunnen uit dat deze gemeenschappelijk ten mogen niet uitsteken eigendom is. Op grond van een ge- grenzende erf. meentelijke verordening of plaatse- Wanneer een bouwsel geheel of worden gemaakt, beginsel niet toegestaan hoog op- üjke gewoonte kunnen de kleinere gedeeltelijk op het erf van een ander Mensen zijn schietende bomen of heggen te afstanden van 2 meter en 50 centi- is gebouwd, dan kan de ander niet over hun eerfte laten, als geen ande respec- meter verplicht zijn. zonder meer afbraak eisen. Wel 50 geval centimeter van de grens tussen bei- ken en doorschietende wortels kan zijn plaats. e uitweg i: i overhangende tak- een schadevergoeding mogelijk op schikt is of als er geen toegang" Als huizen niet even hoog zijn dan wordt aangenomen dat de scheids- de ander. de boom of heg tot de grens tussen gebreke dan mag men de wortels en muur gemeenschappelijk is tot de beide erven. Als een gemeenschap- takken zelf verwijderen. De afge- hoogte van het minst hoge huis of ip Prpns vnrmt halrto tolrlran an iwArialc afhouw F.llfP mpHp.pippnaar map AanVUII0nQ i de buurman sommeren deze te vijderen. Blijft hij daarmee in Eenvoudig De-beveiliging i veel gevallen Soms is niet bekend hoe de gren- geldt als grens de zijde zen van naast elkaar gelegen gron- of sloot die den lopen. Het is dan aan de eigena- grenst. peijk nuur of sloot de grens vormt hakte takken en wortels en eventue- gebouw. Elke mede-eigenaar mag jde van de muur le vruchten moeten aan de eigenaar- tegen de gemeenschappelijke muur het andere erf worden teruggegeven. bouwen en er zaken in aanbrengen De wet gaat er van uit dat een tot de halve dikte van de muur. mogen afspreken. Alleen afwijking van de wet wat betreft de noodweg, het ladderrecht en 'gevaarlijke be lendingen' (bijvoorbeeld een muur het die op het erf van de buren dreigt in te storten) is niet toegestaan. De wet biedt wel de mogelijkheid om rechten of plichten aan een stuk ladder of steiger te grond te verbinden, zogenaamde Eventuele schade die 'erfdienstbaarheden', bijvoorbeeld het recht van overpad. Deze moeten bij de notaris worden geregeld en in behoorlijke wijze mededelen het- kadaster worden opgenomen, dit 'ladderrecht' gebruik zal Wanneer men een woning met het recht van overpad verkoopt heeft hun buren de koper hetzelfde recht. geen ande- In koopcontracten zijn erfdienst- toegang niet ge- baarheden soms summier aange duid. Dat kan vervelend worden als men een huis koopt en de grond niet mag ophogen omdat de buur man recht heeft op afwatering van regenwater. De koper is zelf in zeke re mate verplicht naar het bestaan van erfdienstbaarheden te speuren, De meeste wettelijke regelingen bijvoorbeeld in het kadaster. Infor- dan mag men gebruik maken 'noodweg' over het terrein i r burenrecht laten toe dat buren bij de nieuwe buren kan i bij overeenkomst de zaken anders tuurlijk ook uitkomst bieden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12