Ziekenhuis mag zelf oordelen over kunstmatige bevruchting Verminderen forensenverkeer moet het Groene Hart sparen BaGD werpt het bierviltje in de strijd tegen onveilig vrijen Rechter: geen sprake van discriminatie Inspectie kan gemolesteerde Alphense arts niet helpen 'Plaag met gemanipuleerde planten in bestaand milieu niet uitgesloten' Dub ilicutos DINSDAG 17 JULI 1990 REGIO pagina 11 Meer werkgelegenheid nodig in slaapsteden Alphen en Leiden Van onze redacteur Meindert van der Kaaij UTRECHT - Het krampachtig vasthouden aan het Groene Hart is nadelig voor de natuur. Terwijl iedereen pleit tegen het bebouwen van het Groene Hart, zegt onderzoeker F.R. Bruinsma dat juist rond Alphen aan den Rijn meer moet worden gebouwd en de wegenca paciteit moet- worden vergroot. Alphen moet zelfs een internationaal distributiecentrum worden. En dat allemaal om het milieu te sparen. De Utrechtse onderzoeker stelt nadrukkelijk dat hij beslist geen voorstander is van het dichtslibben van het Groene Hart, de groene kern tusen de grote steden in de Randstad. Maar door het opofferen van minder belangrijke gebieden zoals weilanden, zouden meer garanties voor het behoud van de natuur in de Randstad kunnen worden verkregen. "Kijk", zegt Bruinsma verduidelij- kend, "het plassengebied ten noor den van Leiden moet behouden blijven. Kan geen twijfel over be staan. Dat gebied heeft een unieke landschappelijke waarde. Anders ligt dat met het weidegebied inge sloten tussen rijksweg 11-oost en de SW-7 tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. Dat is weliswaar groen, maar is geen onvervangbaar na tuurgebied". De reden waarom de regio's Lei den en Alphen aan den Rijn ver sterkt moeten worden, wordt dui delijk uit cijfers over het woon werkverkeer in de Randstad. Dage lijks gaan er 35.000 mensen uit deze twee regio's op pad naar hun werk in de grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Daarentegen komen uit deze centra maar 20.000 mensen deze kant op. Het negatieve pendelsaldo van 15.000 duidt er vol gens Bruinsma op dat Leiden en Al phen verworden zijn tot slaapste den. Miserabel De remedie is volgens Bruinsma simpel: versterking van de werkge legenheid in Leiden en Alphen aan den Rijn. Hierdoor zullen mensen dichter bij hun werk wonen en min der van die heilige koe gebruik ma ken. Zo wordt de natuur weer een beetje gespaard. Bruinsma die als sociaal-geograaf werkzaam is bij het Economisch Sociaal Instituut van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, kwam tot bovenstaande conclusies na een on derzoek naar het effect van verbete ring van infrastructuur op de werk gelegenheid. Met andere woorden, hoeveel nieuwe banen leveren de aanleg van wegen of telefoonaan sluitingen op. Dan gaat het niet om het werk dat de aanleg zelf mee brengt, maar om het aantal bedrij ven dat zich hierdoor kunnen ont plooien. Bij dit onderzoek nam Bruinsma drie gebieden onder de loupe, waar onder Leiden. Hij ging op zoek naar knelpunten in het gebied. Een rond gang bij bedrijven in de omgeving leerde dat aan de telecommunicatie nog heel wat kan verbeteren. "In staan Leiden vreselijk oude centra les en de leidingen zijn vaak nog van koper en dat is storinggevoelig. Vandaar dat alle leidingen in de Randstad zo snel mogelijk van glas vezel gemaakt moeten worden", al dus Bruinsma. Een ander manco is de miserabe le verbinding tussen Utrecht, Al phen aan den Rijn en Leiden. "Daar ligt vanaf Woerden een enkel spoor lijntje, om je rot te lachen. Dat moet heel snel een dubbel spoor worden. Essentieel voor Leiden en Alphen is de komst van de rijksweg 11-oost die de-steden voor de internationale verbindingen en het oostelijk deel van de Randstad moet ontsluiten". Twijfelachtig Kijkend naar de kaart van de Rand stad is het volgens Bruinsma zo simpel. "Werknemers van bij voor beeld een computerbedrijf maken vanuit Utrecht veel meer kilome ters dan vanuit Leiden of Alphen. Doordat die steden veel centraler liggen, neemt het aantal kilometers die monteurs maken ook af. Regio's die zo gunstig centraal liggen en niet optimaal gebruikt worden, dat is een gemiste kans". Bruinsma ziet tussén de twee ste den ook een duidelijke taakverde ling. Leiden moet zich richten op de zakelijke dienstverlening. "De stad heeft daarvoor nu al een ideaal imago, door de aanwezigheid van een universiteit, bio-sciencepark, academisch ziekenhuis en een reeks grote bedrijven die onlangs naar Leiden zijn gekomen". Alphen daarentegen moet zich richten op de transportsector. "De stad krijgt enorme kansen wanneer een goederenspoorlijn wordt aange legd naar Schiphol. Je ziet dat in het luchttransport het gebruik van con tainers toeneemt. Wanneer het tracé doorloopt tot de landingsbaan kun nen in één overslag goederen naar Alphen en van daaruit verder gedis tribueerd worden. Opslagdepots op Schiphol zijn peperduur. Het kan daarom voor bedrijven financieel aantrekkelijk zijn zich in Alphen te vestigen". Het voordeel daarvan is weer dat de verkeersassen elders in de Rand stad ontlast worden. "Kijk naar het gebied rond Schiphol waar het fo renssisme een enorm probleem is. Elke morgen reizen daar 31.000 mensen naar toe. Reden genoeg om juist activiteiten daar weg te halen en in Alphen te plaatsen". Of de provincie Zuid-Holland het eens is met de theorieën van Bruin sma is zeer twijfelachtig. Onlangs werd samen met de drie andere Randstadprovincies duidelijk ge steld dat vóór alles het centrum groen gehouden moet worden. Uit breiding van Alphen, aan de rand van het Groene Hart, werd daarbij pertinent uitgesloten. Onleefbaar Bruinsma begrijpt die houding wel, maar vindt het tevens te beperkt. "Ik weet ook wel dat wanneer de politiek 20 jaar geleden zich niet sterk voor het Groene Hart had ge maakt, het een groot stedelijk, on leefbaar gebied geworden zou zijn. Maar ik denk dat er nu redenen zijn om daar incidenteel vanaf te stap pen". Bruinsma zegt dat het scheiden van wonen en werken uit de tijd is. "Door de creatie van slaapsteden zijn mensen verpicht te reizen. De groei van vervuilende industriën is afgenomen en met de opkomst van de 'schone' dienstverlening kunnen we streven naar integratie van wo nen en werken. In de Leidse/Alp- hense regio kan nog heel wat werk gelegenheid bijkomen door de ver voersmogelijkheden uit te breiden en het gebied voor de rest van de randstad bereikbaar te maken". De onderzoeker heeft een hard hoofd in het alternatief waarop de provincie al haar kaarten zet: drasti sche verbetering van het openbaar vervoer. "Natuurlijk moet dat beter worden, maar wanneer werpt dat zijn vruchten af? Met het opzetten van een nieuw net met metro en sneltram zijn vele jaren gemoeid. Onderzoeken naar grootschalige kantorencomplexen bij stations wijzen uit dat slechts een gering deel gebruik maakt van openbaar vervoer. Automobilisten krijg je heel moeilijk de auto uit". Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN/ALPHEN - Bierviltjes lijken goede boodschappers in de strijd tegen geslachtsziekten. No dig, zo blijkt. Syfilis en gonorrhoe - twee vormen van geslachtziekte - nemen angstwekkende vormen aan. Viltjes met het opschrift 'veilig vrijen' moeten aanzetten tot' voor zichtige seks. De Basisgezondheidsdienst be gint deze week met het verspreiden ervan. Terrassen bij zwembaden worden nu voorzien, daarna café's, bars en discotheken. Volgende maand richt de BaGD zich vooral op eerstejaars studenten en sport kantines. Later komen club- en buurthuizen en jongerencentra aan de beurt. Kortom, die plaatsen waar vooral jeugd samendromt. Over het waarom van het biervil tje zegt Henny Vermaas van de BaGD, dat barbezoekers of disco- theekgangers dikwijls met de vil tjes spelen. Maar ook dat het drin ken van alcohol een belangrijke fac tor vormt bij het hebben van onvei lige seksuele contacten. De afwij kende vorm, opdruk en kleur zor gen ervoor dat bierviltje opvalt tus sen de gangbare viltjes. Ervaring heeft de BaGD geleerd dat ze in het begin als een grap worden be schouwd maar dat er later toch seri eus over wordt gepraat. Veilig vrijen lijkt nog maar met een korreltje zout te worden geno men. Een symposium, eind juni van dit jaar, gaf dat al aan. Zo is er onder homoseksuelen in Amsterdam een explosieve stijging van aids. "Velen vallen terug in hun oude gewoon ten. Kennelijk", denkt Henny Ver maas, "verwachten veel mensen dat de oplossing van het probleem aids dichtbij is". Ton Vooralsnog heeft de BaGD hon derdduizend bierviltjes laten be drukken. Kosten: zo'n vierduizend gulden. Maar eigenaars van een uit spanning waar alcohol wordt ge schonken krijgen de viltjes voor niets. De horeca reageerde in de meeste gevallen positief. Het hoofd sportzaken van de gemeente Lei den nam enkele duizenden exem plaren mee om ze in sporthallen te verspreiden, de afdeling voorlich ting van Leiden distribueert ze in de stad onder café- en barho.uders en de gemeenten Alkemade en Zoeter- woude zorgen zelf voor distributie. De actie van de Basisgezond heidsdienst richt zich naast Leiden, Alkemade en Zoeterwoude ook op Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten. De BaGD in Alphen voor ziet tien dorpen in de Rijnstreek van de bedrukte bierviltjes waarop niet alleen een aansporing tot voorzich tige seks is afgedrukt, maar tevens het telefoonnummer van de ge- slachtziektenlijn (071-143604). En dat blijkt nodig, zegt Henny Vermaas, omdat mensen daar met hun verhaal terecht kunnen. "Seks- gedrag zit in de taboesfeer, daar praat je niet zo gauw met iemand over. Want dan geef je jezelf bloot. We hebben met kraampjes op bij eenkomsten gestaan om voorlich ting te geven. Misschien dat één op de twintig mensen naar ons toe kwam. Dus namen wij zelf het ini tiatief om naar hen te stappen. Je moet de informatie bij de mensen brengen want halen doen ze het ab soluut niet". Bellen Voor Leiden en wijde omgeving is het bierviltje met 'veilig vrijen' een nieuw verschijnsel. Den Haag nam het initiatief, Zeeland ontwierp een eigen viltje, Leiden volgde het voor beeld. De BaGD verwacht dat de ge- slachtsziektentelefoon meer zal worden gebeld als het viltje een maal is ingeburgerd. Nu is dat nog een bandje, maar, zegt Jacky Vos kuil (verpleegkundige geslachts ziekten), het is de bedoeling dat er twee keer per week een spreekuur wordt gehouden. Een spreekuur waarvoor via de telefoon een af spraak kan worden gemaakt. De ge dachte is om daarmee in augustus te beginnen. "We willen de drempel zo laag mogelijk maken", zegt ze. Als het viltje positief werkt wordt WAGENINGEN/LEIDEN - Het te len van transgene gewassen zoals aardappelen, tarwe, bieten en kool in het gebied waar de oorspronkelij ke plant thuishoort, leidt waar schijnlijk tot kruising met wilde verwanten. Zolang de effecten hier van niet voldoende kunnen worden voorspeld, is de introductie van transgene (genetisch gemanipuleer de) gewassen in gebieden van oor sprong nog niet aan te raden. Dat concluderen de aan de vak groep fytopathologie van de Land bouwuniversiteit Wageningen ver bonden onderzoekers ir. A. Even huis en prof.dr. J.C. Zadoks in hun rapport 'Mogelijke gevaren van transgene planten voor wilde plan ten'. Er is volgens hen grote behoef te aan een methode waarmee de de actie volgend jaar herhaald, ver telt Jacky Voskuil. De BaGD is van plan na verloop van tijd enkele gele genheden te bezoeken waar de bier viltjes zijn verspreid om naar de re acties erop te vragen. "Aan de snel heid waarmee ze worden afgeno men kunnen we zien hoe groot de belangstelling is. Wat we uiteinde lijk willen bereiken is een gedrags verandering. Maar dan moet je er wel constant mee bezig blijven. Op een prettige en positieve manier de boodschap overbrengen, daar gaat het om. Eigenlijk moet je de men sen net zo lang bestoken als is ge beurd in de anti-rookcampagne. Zeggen dat de mensen rekening met elkaar moeten houden en soci aal verantwoord voor elkaar zijn. Dan wordt het op den duur gewoon om veilig te vrijen. Ach, natuurlijk is dit niet dé oplossing voor het pro bleem, maar wel één van de manie ren om de mensen op de gevaren te wijzen". eventuele gevaren van het telen van transgene planten in het veld be-, paald kunnen worden. Transgene gewassen zijn met biotechnologi- sche methoden beter resistent ge maakt tegen ziekten, plagen en kli matologische omstandigheden of verbeterd wat smaak en voedings waarde betreft. Er is volgens de on derzoekers nog onvoldoende be kend over het gedrag op de lange duur van transgene planten in het DEN HAAG/LEIDEN - Een ziekenhuis mag tot op grote hoogte zélf bepalen of een echtpaar al dan niet een behandeling voor reageer buisbevruchting ^krijgt. In vitro fertilisatie valt niet bin nen het ziekenfondspakket en de behandeling is me disch gezien niet noodzake lijk. Het Academisch Zie kenhuis in Leiden heeft dan ook het recht een bepaald echtpaar van ivf uit te slui ten. Zo beargumenteerde rechtbank president mr. A.H. van Delden van morgen zijn uitspraak in het kort geding dat een Haagse vrouw tegen het AZL had aangespannen. De vrouw eiste een behandeling voor milieu en over de aard en omvang van mogelijke schadelijke effecten. Het wordt niet uitgesloten dat het nieuw geïntroduceerde gen vanuit de cultuurplant terecht komt in wil de verwanten, waarna deze transge ne bastaarden tot een plaag kunnen worden. Ook kan het nieuwe gen vanuit de cultuurplant terecht ko men in een niet verwant organisme, waarna die uitgroeit tot een plaag. Zij pleiten voor experimenteel reageerbuisbevruchting. Volgens de vrouw discrimineert het zieken huis en is er sprake van willekeur. Zij en haar man zouden van ivf zijn uitgesloten omdat haar partner ge detineerd is geweest, meende de Rechter Van Delden vindt echter dat het AZL in deze zaak geen wille keurigheid kan worden verweten. Het behandelend team heeft 'uit voerig en serieus onderzocht' of aan de vraag om een zogenaamd in vitro fertilisatie-behandeling kon wor den voldaan. De beschuldiging van de raadsvrouw mr. C.M. Zeijl van de vrouw dat het AZL gediscrimi neerd zou hebben omdat de partner een strafblad heeft, vond de rechter dan ook ongegrond. Een belangrijk aspect van de rea geerbuis-behandeling is dat beide partners verschillende keren, de veldonderzoek op kleine schaal om voldoende informatie te verkrijgen ten behoeve van een complete risi co-analyse. Pas daarmee zijn naar hun mening ook grotere risico schattingen te maken en kunnen normen aangelegd worden voor wat wel en niet aanvaardbaar is. Vorige week vernielden leden van de actiegroep 'De Woedende Escorts' in Ede en Emmeloord proefveldjes met genetisch gemani- De advocate van de vrouw voerde aan dat haar cliënte door de positie ve uitkomst van het medisch onder zoek bij het AZL, de verwachting was gewekt dat zij dus ook behan deld zou worden. Volgens de rech ter heeft het ziekenhuis echter van begin af aan voldoende duidelijk gemaakt dat aan meerdere voor waarden voldaan moest worden. Daarnaast stelde de rechtbank president dat de vordering niet spoedeisend is. De vrouw is 29 jaar oud en reageerbuisbevruchting is mogelijk tot een leeftijd van 40 jaar. Bovendien had de vrouw volgens Van Delden al geruime tijd geleden een bodemprocedure kunnen aan spannen. Zij wist in mei 1989 al dat het AZL haar niet wilde behande len. Tot slot meende de rechter dat nauwe samenwerking tussen het paar dat behandeld wil worden en behandelaars van wezenlijk belang Het academisch ziekenhuis rea geerde vanmiddag verheugd op de puleerde aardappelen van het Leid- se bedrijf Mogen. De acties waren bedoeld om aandacht te vragen voor de risico's van genetische ma nipulatie. Directeur A. Breure van het Leidse bedrijf verklaarde daar na dat deze risico's gering en be kend zijn. Vanochtend wilde Breure nog geen commentaar geven op het rap port uit Wageningen. "Ik wil eerst dat rapport van hen volledig bestu deren. Zij hebben immers de risi co's onderzocht". Hij wil wel kwijt dat de angst voor rampen in de oor- spronggebieden van cultuurplan ten, zijn inziens ongegrond is. "Die mening kan echter pas volledig worden onderbouwd zodra alle we tenschappelijke gegevens me be kend zijn". voor rijden niet bij uitstek ge schikte gelegenheid wegens smalheid, groote, ongelijke steenen en helling, brak heden het tuig der twee paarden, ge spannen voor een rijtuig, dat dienst had gedaan bij eene trouwplechtigheid, maar dat ge lukkig de deelnemers daaraan reeds had afgezet. Het rijtuig bleef op den walkant staan, maar de paarden, nu vrij, gin gen er vandoor. Het eene ge raakte in de Middelstegracht, bij den Ouden Rijn, te water; het andere in de Heerengracht. Zij werden beide gered. De koetsier lag onder het rijtuig, doch bleef ongedeerdHem werd terstond door een bewoner aan de gracht een glas water aangeboden. - Een arbeider te Laren wilde on langs aan eene som gelds, groot 35 in papier, eene zeer veilige plaats geven, en koos daarvoor zijne bedstede uit. Na een paar dagen kwam hij tot de treurige ervaring, dat zijn schat onge veer geheel door de muizen was vernield. Vijf en twintig jaar geleden: - Meisje van 13 wordt monteur In Foxhol woont een voortvaren de tiener, die het in haar sproeti ge hoofdje heeft gehaald om met ingang van 1 september te gaan leren voor automonteur. Het is een wel zeer mannelijk beroep dat de 13-jarige Maria Gezina Ellens uit Foxhol heeft uitgeko zen en het is dan ook in de ge- schiedenid van de technische school in Nederland een vrij uniek geval. - Afluister-verbod. President Johnson heeft het aftappen van telefoongesprekken door federa le bureaus streng verboden. Het mag alleen als de landsveilig- heid op het spel staat en dag nog met uitdrukkelijk goedkeuring van het ministerie van Justitie. ALPHEN AAN DEN RIJN De inspectie van de volksgezondheid kan niets doen aan de problemen van de Alphense huisarts P. Hert zberger. Pas als hij fouten gaat maken en zijn cliënten dupeert, kan de inspectie ingrijpen. "Maar zolang dat niet het geval is, kunnen wij heel weinig doen. Het is aan het college van B en W om maatre gelen te treffen", aldus inspecteur F. Hazelzet van de regionale in spectie. De brief die Hertzberger aan de inspectie heeft geschreven is nog altijd niet beantwoord. Hertzberger schreef zijn noodkreet naar aanleiding van de café-overlast in de Hooftstraat. De komende en gaande cafébezoekers maken zoveel kabaal dat de arts niet kan sla pen. Enige tijd geleden werd hij door een groepje jongeren zelfs in elkaar geslagen. Dat gebeurde toen hij hen betrapte terwijl ze te gen zijn huis urineerden. In uiterste nood heeft Hertzberger zich tot de inspectie gewend, omdat hij naar eigen zeggen niet meer ver antwoord zijn praktijk kan uitoefenen. Inspecteur Hazelzet spreekt van een uniek verzoek, maar hij kan Hertzberger niet helpen. "Ik kan er heel weinig aan doen. De prak tijk van de arts ligt nu eenmaal in de buurt van horecabedrijven. Overlast is dan onvermijdelijk. En ik kan niet zorgen voor een an dere praktijkruimte. B en W zijn de aangewezen instantie die maatregelen moeten treffen. Het enige dat ik kan doen is aandrin gen bij het Alphense college op snelle maatregelen". kans dat een bevruchting slaagt is namelijk slechts tien procent, on middellijk beschikbaar moeten zijn. Het AZL kon volgens Van Del den niet beoordelen in hoeverre in de toekomst op de partner van de vrouw kon worden gerekend. Strafblad De partner van de vrouw zat eind 1988 gevangen en daarover is vol gens de rechter geen openheid ge weest. Aangezien al eerder was ge bleken dat de man verslaafd was ge weest aan alcohol en drugs mocht volgens de rechter deze openheid wel worden verlangd. Mr. Zeijl meende vorige week dat er wel openheid van zaken moet zijn, maar dat haar cliënte toch ook recht op privacy had. Zij zei dat op de achtergrond het strafblad van de man onmiskenbaar een rol speelde en dat de artsen hem als ouder on geschikt vonden. "Zij gaan daar mee op de stoel van onze lieve heer zitten", zo zei zij. uitspraak van de rechter. "Wij zijn blij te horen dat we zorgvuldig bezig zijn geweest", aldus een woordvoer der. "Het probleem is toegespitst op het feit dat het echtpaar geen garan ties kon geven ten alle tijde beschik baar te zijn. Die garantie is essen tieel en absoluut noodzakelijk voor een dergelijke behandeling. Hij zei niet te weten hoe vaak het voorkomt dat tegen hun wil vrou wen door het ziekenhuis een kunst matige bevruchting wordt gewei gerd. "Het zal ook vaak voorkomen dat na veel gesprekken vrouwen toch overtuigd worden door de art sen. Vanzelfsprekend hopen wij niet dat deze zaak zich vaker gaat herhalen". Honderd jaar geleden stond in de krant: - Op de Middelstegracht, eer weidegebied met een geringe landschappelijke waarde versterkt volgens sociaal-geo- Zicht op Alphen vanuit het Groene Hart. Bebouwing graaf F. Bruinsma de natuur in de Randstad.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11