'Bevoordeel vrouwelijke sollicitanten' Leiderdorpse politiek worstelt met emancipatie «mgffliil Raad stemt in met gevecht voor afsluiting parallelweg WD Leiderdorp: Ook dit seizoen zomeractiviteiten op Katwijkse strand REGIO LEIDEN DINSDAG 17 JULI 199K LEIDERDORP - De WD Leiderdorp wil dat de gemeente vrouwen meer voorrang geeft bij het opvullen van vacatu res. De liberale fractie wil verder gaan dan het tot nu toe ge voerde beleid om vrouwen voorrang te geven bij 'gelijke ge schiktheid van kandidaten'. Mevrouw P.F.A.M. Kolman (WD) vroeg het college van B en W gisteravond tijdens de raadsvergadering om vrouwen reeds bij 'gebleken ge schiktheid' aan te stellen. Ook D66 lijkt het emancipatiebe- leid wat te willen aanscherpen. Hoe wel de fractie niet reageerde op de vragen van Kolman, heeft D66-wet- houder mevrouw J.F.W. Veldstra (ruimtelijke ordening/milieu) in het college ook de nodige problemen gehad met het begrip 'gelijke ge schiktheid'. Dat werd vooral duide lijk bij het aanstellen van een nieu we huisarts in de huisartsenprak tijk in de Hoofdstraat. Ondanks tegenstemmen van D66 en WD, besloten B en W onlangs dat daar een tweede mannelijke huisarts moet komen. WD-raads- lid mevrouw Kolman noemde de beslissing gisteravond onterecht. Wethouder mevrouw C. Kerner (welzijn) antwoordde dat de manne lijke kandidaat op wie de keuze is gevallen, beter was dan de vrouwe lijke kandidaten voor de functie. Ër was volgens haar geen sprake van 'gelijke geschiktheid' en B en W hebben daarom voor een man geko zen. Ze zouden daarmee het beleid volgen dat onlangs is vastgesteld in de emancipatienota. Kerner zegde toe in het college te willen bespreken of advertentie teksten in het vervolg niet wat aan gescherpt kunnen worden: "Wij willen blijven bevorderen dat er meer vrouwen komen". Emancipatie-wethouder mevrouw C.A. Huigen (WD) zei dat er binnen de raad blijkbaar 'verschillende op vattingen bestaan over het begrip gelijke geschiktheid'. Zij was, sa men met D66-wethouder mevrouw J.F.W. Veldstra, in het college van mening geweest dat tussen de vrou welijke sollicitanten wèl een ge schikte kandidaat zat. Tijdens de collegebehandeling voorafgaande aan de raad steunde burgemeester A.J.A.L. Bruggeman de opvatting van mevrouw Kerner, waardoor de stemmen staakten. De stem van een burgemeester mag in zo'n geval dubbel tellen om een uit eindelijk college-standpunt te for- WD en D66 meenden dat een, benoemde, burgemeester voorzich tig moet zijn met zijn stemgedrag in het college. "Een meerderheid van het gekozen deel van het college was voor de vrouwelijke kandi daat", zei WD'er J. de Waard. Om die reden zou Bruggeman zich beter achter het standpunt van die twee wethouders kunnen scharen. De burgemeester zei in dit soort kwes ties liever achter het standpunt van de portefeuillehouder te willen staan. L.J. Grootaarts (D'66) vroeg de burgemeester in het vervolg bij po litiek gevoelige zaken eerst de frac tieleiders te raadplegen alvorens een standpunt in het college in te nemen. Bruggeman voelde hier weinig voor. Hij zei vast te willen houden aan de in de gemeentewet vastgelegde mogelijkheid om als burgemeester de beslissende stem uit te brengen. De CDA-burgemeester verklaar de dat 'partij-politieke overwegin- BRANDJE - In een schuurtje bij een woonhuis aan de Vogellaan in Leiderdorp is gisteravond een brandje uitgebroken. Bewoners hadden een nasmeulende barbecue in de schuur gezet. De gealarmeer de brandweer bluste het vuur bin nen enkele minuten. gen' geen rol hebben gespeeld bij het uitbrengen van zijn stem in het college. Hij zou gewoon hebben vastgehouden aan de term 'gelijke geschiktheid' uit de door de raad vastgestelde emancipatienota: "Het is zeker niet zo dat ik vrouw-on vriendelijk ben of politiek-compro- mitterend bezig ben geweest". Fractievoorzitter van de PvdA, V.J.H. Molkenboer meende dat de hele discussie het gevolg is van een te vage emancipatienota. Als de ge meente echt wat wil doen aan de achterstandssituatie van vrouwen, dan zouden volgens hem in de toe komst alleen vrouwen moeten wor den uitgenodigd om te solliciteren. LEIDERDORP - Jong en oud lekker lui in het zonnetje. Op e tijdens warme zomerdagen. Daar hoefje echt niet voor nc LEIDERDORP - De Leiderdorp- se liberalen lijken niet te weten wat ze met het gemeentelijke emancipatiebeleid aan moeten. Een maand geleden waarschuw de de WD nog voor 'discrimina tie van de man', nu wil de fractie vrouwen meer voorrang geven bij het opvullen van gemeentelijke vacatures. WD-raadslid P.F.A.M. Kolman zei in de com missie welzijn van juni nog 'kip- pevel' te krijgen van het idee om, zoals in Leiden, alleen vrouwen uit te nodigen bij sollicitatiepro cedures. Maar met haar gister avond gedane voorstel om vrou wen bij 'gebleken geschiktheid' aan te nemen, komt ze dicht in de buurt van het Leidse emancipa tiebeleid. Leiden stelt vacatures voor lei dinggevende functies in principe alleen open voor vrouwen. Door deze tijdelijke maatregel moet de achterstandssituatie van vrou wen in hogere banen ingelopen worden. In Leiden genieten vrou wen de voorkeur bij 'het voldoen aan de gestelde functie-eisen'. Ook D66 Leiderdorp is van me ning veranderd. Toen mevrouw J.F.W. Veldstra in de vorige colle geperiode nog burgerlid in de commissie welzijn was deed ze haar beklag over de emancipatie nota, die te veel een 'vrouwenno ta' zou zijn. Ze sloot zich aan bij WD-er Kolman, die niet tevre den was over 'al die speciale rege lingen voor vrouwen, die juist rol- bevestigend werken'. Huisarts Veldstra is inmiddels wethouder (ruimtelijke ordening, milieu) en lijkt nu voor een aangescherpt emancipatiebeleid te zijn. Tijdens een vergadering van B en W stel de ze voor een vrouwelijke huis arts aan te stellen, ondanks het unanieme advies van de vesti gingadviescommissie om een an dere, mannelijke kandidaat aan te nemen die beter geschikt zou zijn. Het geharrewar over 'gelijke- geschiktheid' en 'gebleken ge schiktheid' maakt in ieder geval duidelijk dat dergelijke termen door velen anders geïnterpre teerd worden. Kolman zegt vrou wen bij gebleken geschiktheid te willen aannemen en lijkt dus voor 'positieve discriminatie' te kie zen. Maar misschien verstaat ze onder 'gebleken geschiktheid' toch weer iets anders dan de ge meente Leiden. Leiden voerde vroeger overi gens een voorrangsbeleid vol gens het principe van gelijke ge schiktheid, een principe dat nu ook in de Leiderdorpse emanci patienota staat. De cijfers toon den na verloop van tijd aan dat dit niet werkte. In 1988 koos emanci patiewethouder H. van Dongen (PvdA) voor een 'hardere aan pak'. Leiderdorp voerde tot voor kort helemaal geen emancipatie beleid. Pas eind vorig jaar werd voor het eerst gesproken over maatregelen om de positie van vrouwen te verbeteren. De ge meente wil voor 1994 op alle ge meentelijke niveaus dertig pro cent vrouwen in dienst te hebben. Hoe dat zou moeten gebeuren is tot nu toe onduidelijk geweest. In de commissie personeelzaken- /emancipatie van juni werd ge sproken over 'actieplannen' en 'toets- en meetpunten', maar een echte keuze werd niet gemaakt. Politiek De opwinding over de keuze voor een mannelijke huisarts wordt vermoedelijk gedeeltelijk veroor zaakt door achterliggende partij politieke redenen. Na de affaire met de afgetreden CDA-wethou- der Den Boeft en de nodige strub belingen tijdens de college-on derhandelingen, botert het nog niet zo goed tussen het CDA ener zijds en D66 en WD anderzijds. De drie collegepartijen zitten el kaar tot nu toe danig in de weg. Dat nu juist de. CDA-burgemees ter 'partij heeft gekozen' voor de CDA-wethouder, zit D66 en de WD waarschijnlijk niet lekker. Geruchten over niet goedkeuren stortplaats Does niet bevestigd LEIDERDORP - De Raad van State heeft nog geen definitieve beslis-i sing genomen over het beroep te-I gen de procedures rond de wijzi ging van het bestemmingsplan van het Leiderdorpse Doesgebied. Er is wel een vertrouwelijk advies uitge-| bracht, maar de inhoud daarvan isl het Leiderdorpse college van B en' W niet bekend. Dat antwoordde wethouder me vrouw J.F.W. Veldstra (ruimtelijke ordening/milieu) gisteravond tij dens de raadsvergadering op vra-| gen van Groen Links. J. Janssen van Groen Links zegt dat er 'ge ruchten de ronde gaan' dat de Raad van State de bestemmingsplanwij ziging niet heeft goedgekeurd. Vol gens Veldstra is de gemeente echter nog steeds in afwachting van een definitieve uitspraak hierover. De minister van volkshuisvesting ruimtelijke ordeming en milieu moet nog een standpunt innemen over deze zaak. Raad van State: nieuwe normen te streng voor 'garagebedrijf WASSENAAR - Het garagebedrijf aan de Wittelaan 15a in Wassenaar krijgt voorlopig geen aangescherp te hinderwetvergunning. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State; Het bedrijf kan niet voldoen aan de strenge geluidsnormen die B i en W hebben gesteld en houdt voor- I lopig de oude, minder strenge ver gunning. In het bedrijf, dat aan drie zijden wordt omsloten door woningen, i worden vrachtwagens gestald en gerapareerd. Na een uitbreiding van het bedrijf vond het college een nieuwe hinderwetvergunning op zijn plaats. In de nieuwe vergun ning stonden strengere geluidsnor men dan in de oude. Desondanks te kenden 27 omwonenden bezwaar aan. Ze zien het bedrijf het liefst verdwijnen. Ze ondervinden ge luidsoverlast en voeren aan dat de garage voor een verkeersonveilige situatie zorgt. De Raad van State stelt vast dat er in het bedrijf vooral 's avonds en 's nachts wordt gewerkt. Wanneer er één vrachtwagen langs de wonin gen aan de Van Bommellaan rijdt, worden de aangescherpte geluids normen al overschreden. Omdat het bedrijf daardoor niet normaal kan werken, heeft de Raad van State de nieuwe vergunning vernietigd. De instantie had Wassenaar ook kun nen vragen de normen te versoepe len, maar heeft de gemeente het ini tiatief gelaten. Het college moet op nieuw een hinderwetvergunning opstellen of ervoor zorgen dat het bedrijf verdwijnt. Wassenaar tegenover Rijkswaterstaat WASSENAAR - B en W van &r Wassenaar mogen via de Raad ÏSÏf" van State alsnog proberen toe stemming te krijgen om de pa rallelweg langs de Rijksstraat- de afsluiting de Rijksstraatweg kunnen Volgens burgemeester P.H. Schou- i hoopt het busvervoer te te, die vóór 11 juni naar de Raad van stimuleren omdat de afsluiting niet State stapte, is het niet erg tactisch bussen geldt. Rijkswaterstaat verzet zich tegen i het weggedeelte Het leek hem beter direct het uit de hand weg tijdens de ochtendspits af tussen Maaldrift en de gemeente- springen te sluiten in de richting van hun grens met Leiden omdat de afslui- loopt, op de parallelweg. Zijn colle- gemeente De gemeenteraad tin2 bedrijfsterrein Maaldrift slecht ge heeft namelijk de bevoegdheid heeft gisteravond ingestemd bereikbaar zou maken. Anders dan om binnen 24 uur maatregelen te met het inmiddels ingestelde de gemeente verwacht de instelling nemen wanneer de verkeersveilig- .1™ ni niet dat de omleidingsweg rond held gevaar loopt. Daar komt nog protest tegen het nee van Valkenburg voor extra sluipverkeer bij dat de maatregelen zoals de CDA zal zorgen op de parallelweg. Als dat die voorstelden de problemen op onverhoopt toch mocht gebeuren, het bordje x Rijkswaterstaat. Als de gemeente Wassenaar haar zin krijgt, moeten automobilisten in de ochtendspits hier rechtsaf de rijksweg op. Rechtdoor, over de parallelweg, mogen dan alleen autobussen. (foto wim Dijkman) Wassenaar wil met de afsluiting tus- moet de gemeente sen half acht en half tien het sluip- natieven zoeken, verkeer door de gemeente indam men, vindt dat automobilisten veili- de omwonenden leg- alter- gen. En die zouden het toch al moei lijk hebben. Gisteravond leidde het summiere raadsvoorstel niet tot discussie in KATWIJK - Voor het tiende achtereenvol gende jaar is in de zomermaanden op en rond het Katwijkse strand een spelleider ac tief. Met een uitgebreid programma voor al lerlei activiteiten op het gebied van de sporr tieve recreatie richt hij zich op toeristen, dagjesmensen en de eigen inwoners van de kustplaats die naast het bruinbakken in de zon ook weieens wat willen bewegen. De 22-jarige Joop van Diepen, zojuist afge studeerd aan het CIOS in Overveen, is dit seizoen door de gemeente Katwijk aange trokken om het programma te leiden. De uit Pijnacker afkomstige Van Diepen is voor dertig uur per week toegevoegd aan de afde ling sport en recreatie van het raadhuis, maar heeft zijn werkterrein voornamelijk langs de vloedlijn van het strand. Volgende week dinsdag begint hij offi cieel met de eerste activiteiten, maar de afge lopen periode heeft de sportleider al besteed aan allerlei voorbereidingen. Het sport- en spelprogramma dat hij heeft opgezet is voor een deel gebaseerd op (succesvolle) ervarin gen van zijn voorgangers, aangevuld met nieuwe elementen voor die onderdelen r de belangstelling wat terugliep. Bij de uitvoering van zijn taak legt Joop van Diepen de nadruk op het vrijblijvende karakter van de activiteiten. "Ik ben er niet om mensen uit hun luie stoel te trekken", zegt hij. "De rustzoekers hebben wat dat be treft niets te vrezen". Wel probeert hij door de samenstelling van het programma zoveel mogelijk doel- en leeftijdgroepen te berei ken. "Natuurlijk bestaat het overgrote aantal deelnemers uit kinderen, zo is de ervaring uit voorgaande jaren, maar ook voor oude ren zijn er genoeg mogelijkheden", meent de sportleider. Hij wijst in dit verband onder meer op onderdelen als de jeu de boules- competitie, de open kano-avond en het vol- leybaltournooi. Specifiek op de jeugd ge richt zijn onder meer onderdelen als het straattekenen, het schatgraven en de spelen- kermis. Wijksport Bij de uitvoering van het programma krijgt Van Diepen alle medewerking van de strandexploitanten, die beurtelings als 'gast heer' voor de activiteiten optreden. Bij slecht weer kan worden uitgeweken naar de Omdat de argumentatie Rijkswaterstaat zwak zou zijn, heer- de gemeenteraad, ste in de raadscommissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenhe den eerder deze maand een soort overwinningsroes. Alleen het CDA wist die roes even te verstoren. sporthal RijnsoeVer of de Boorsmazaal. Het Weliswaar wilde deze collegepartij activiteitenprogramma wordt steeds be- vechten voor de genoemde afslui- kendgemaakt in de regionale-en plaatselijke ting van de parallelweg, maar zo- pers en is ook bekend bij de VW. Via het te- lang de gemeente daar geen toe- lefoonnummer 50505 (het raadhuis) kan stemming voor had moest er wat an- eveneens informatie worden ingewonnen. ders gebeuren. De uitspraak van de Raad van State kan namelijk jaren Naast het gemeentelijke programma met op zich laten wachten, sport- en spelactiviteiten wordt dit jaar ook Ze stelde daarom voor om het weer een aantal wijksportavonden afge- stukje Ammonslaan tussen parallel- werkt. De organisatie hiervan is in handen weg en Deijlerweg af te sluiten voor van het plaatselijke verenigingsleven. De autoverkeer en de stoplichten bij de eerste avond is op 24 juli in de recreatie- Rozenweg zo onvriendelijk af te strook aan de Groen van Prinstererweg en stellen dat het verkeer van de paral- begint om 19.00 uur. Er wordt dan een Su perstars Meerkamp gehouden, met een aan tal atletiekonderdelen. Aan het eind van de avond krijgt iedere deelnemer een diploma. lelweg wordt weerhouden sluiptocht door het dorp. Het was een suggestie die ook door Rijkswa terstaat werd gedaan. Kunstwerk aan Wassenaarse Slag WASSENAAR - Bij de rotonde van de Wassenaarse Slag komt dit jaar een kunstwerk te staan. Het materiaal is bestand tegen zand, wind en zout en kost de gemente 30.000 gulden. Als ook de provincie over de brug komt, is er meer geld beschikbaar. Tijdens de gemeenteraadsver gadering stelden raadsleden gis teravond tevens geld beschik baar voor andere kunstwerken. In totaal gaat er de komende vijf jaar 200.000 gulden naar 'kunst in de straat'. toeristenmarkt in het PAC-cen- trum, tot 21.00 uur. bridgen bij bridgeclub De Brug, partycentrum De Roskam, Rijn straat, inschrijven tot 19.45 uur. lezing Maharishi Vedisch Insti tuut: "Meditatie voor gezondhei en vrijheid van stress", door F. Lame- ris, aanvang 20.00 uur in Tripodia, Hoornesplein. orgelconcert Klaas Jan Mulder op het Bötzorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 Ter Aar demonstratie zelfverdediging door karate-specialist Margot Gordeau, voor vrouwen vanaf 14 jaar. van 20.00 tot 21.00 uur in gymzaal Langeraarseweg. Voorschoten informatieavond over multi functionele accommodatie, aan vang 20.30 uur in De Ontmoeting, Jan Evertsenlaan. Warmond gecombineerde gadering, aanvang 20.00 het gemeentehuis. 20.00 uur op het Maharishi Ve disch Instituut, Groot Haese- broekseweg 10. WOENSDAG 18 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. zomeravondzang mmv de 'Blij de Stemmen' olv Gerda Schone- veld. aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. i Pol derpark Cronesteijn, start om 19.30 uur bij waterspeelplaats na bij spoorbrug. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gererstraat 20, tel: 071- 121554. bouw, Cleveringaplaats. Leiderdorp kennismaking met de bow- lingsport bij Parabowls, ssport- complex De Does, van 12.00 tot 15.00 uur. Noordwijk optreden Egerl&nder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.30 uur voor De Red- schuur, Koningin Wilhelmina Bou- Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate', aanvang 20.30 uur in de Oude Kerk, Hoofdstraat. Valkenvburg concert door Valkenburg's Har monie, (bij goed weer) in de tuin van het gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Warmond optreden Gold Horn Hot Dance Society, in de Saloon, aanvang DONDERDAG 19 JULI Katwijk open avond in botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktnerapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. zomerbridge-drive Leiderdorp se Bridgeclub, Bernhardstraat 3, aanmelden voor 19.45 uur. aanvang 20.15 uur in de Grote of St. Jeroenskerk, Voorstraat. strandloop Rabo/Novo, start 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boulevard. Warmond optreden Mlkey and the Mashed Potatoes, aanvang 21.00 uur in de Saloon. Wassenaar skateboard-demonstratie door Californische groep 'Centa Cruz', aanvang 20.00 uur op de skate- boardbaan aan de Hofcampweg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10