LEIDSCH DAGBLAD Topdrukte aan NODIG! Optimisme over compromis Duits NAVO-lidmaatschap Fusie ABN-Amro volledig rond Massale trek naar het strand zorgt voor 50 kilometer file Haagse woning was uitvalsbasis van IRA FIORELLA IJSBERGSLA EN RUNDERTARTAAR Vuilovens in Leeuwarden dicht r - g i m i Kokanje: nieuwe column Gerrit Jan Zwier MAANDAG 16 JUL11990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39292 Prijs fl. 1,35 Kermisgangers even vergeten ROTTERDAM (GPD) Twee bevriende echtparen zijn za terdagavond van een koude kermis thuisgekomen toen zij tegen het middernachtelijk uur een ritje maakten in het reuzenrad in het Rotterdamse pretpark Rivoli. Eenmaal bo venin het rad kwam het ge vaarte tot stilstand. Het vier tal zag even later tot hun schrik de lampen van de ker mis beneden doven. De exploi tant had niet in de gaten dat er nog mensen in zijn attractie zaten. Het duurde ongeveer 20 mi nuten voordat de Rotterdam mers de aandacht konden trekken van het kermisperso- neel. Zij werden vervolgens naar beneden gelaten. Toen de vier weer vaste grond onder de voeten hadden, werden zij ge confronteerd met een nogal 'korzelige' exploitant. De ker misexploitant toonde nauwe lijks begrip voor de opgewon den reacties. Het liep uit op een ordinaire vechtpartij, waarbij de politie tussenbeide moest komen. AMSTERDAM (ANP) - Eind augus tus komt de fusie tussen de ABN en de Amro Bank tot stand. De bank- besturen maakten vanochtend be kend een definitief akkoord te heb ben bereikt over een volledig sa mengaan. Aandeelhouders ABN en Amro kunnen met ingang van morgen tot en met 17 augustus hun aandelen omwisselen. Eén gewoon of een preferent aandeel ABN geeft recht op één gewoon aandeel ABN Amro Holding en één gewoon aandeel Amro geeft recht op twee gewone gen door de fusie vallen onder het aandelen ABN Amro Holding. De nieuwe combinatie krijgt een balanstotaal van ruim 400 miljard gulden. Zij zal in Nederland actief zijn met 1473 vestigingen en in het buitenland (52 landen) met 375 ves tigingen. De gezamenlijke perso neelssterkte omvat 57.000 mensen, van wie 42.000 in Nederland en 15.000 in het buitenland. Met de vakorganisaties is over eenstemming bereikt over een soci aal plan. Uitgangspunten daarvan zijn dat er geen gedwongen ontsla- voorbehoud dat de werknemers be reid moeten zijn van functie, stand plaats en/of werktijden te verande- ABN en Amro menen door hun samengaan een "uitstekend uit gangspunt" te verkrijgen voor ver dere internationale expansie. Mede door besparingen op belangrijke kostenposten zullen de winstge vendheid en de groeimogelijkhe den toenemen, zo verwacht de nieu we bankgigant. KUSTSTREEK Het warme, zonnige weer zorgde giste ren voor een topdrukte aan de Noordzeestranden. Dat leid de in de ochtenduren tot 50 kilometer files op de grote we gen naar de kust. De politie telde 9 aanrijdingen: in Amstel veen raakten 5 personen gewond bij een ongeluk. Noordwijk en Katwijk liepen vroeg gen op Zoom ontstonden in de in de ochtend al vol. Tienduizenden avonduren nog wel enkele files, dagjesmensen zorgden ervoor dat ivlet de verwachte verkeersdrukte de twee dorpen, inclusief de straten j van begjnnende vakan- ver van het strand verwijderd, een ties viel het ook erg mee De uit. zee van blik werden. Op de toevoer. tocbt van vakantievierders leidde wegen naar het strand, zoals de zaterdag wel tot extra drukte, maar Leidsevaart .stonden de gebruike- echte verkeersopstoppingen deden lijke files. Echte problemen zoals op zich niet voor Een woordvoerder de snelwegen in het Westland de- van Schiphol zegt dat de vakantie. den zich volgens woordvoerder drukte op de iuchthaven zonder Nieuwenburg van de rijkspolitie veej probjemen verwerkt is. Van de hier niet voor. Ook Wassenaar beleefde het het drukste strandweekeinde van het jaar. Gisterochtend om 10 uur wa ren alle 900 parkeerplaatsen bij het strand bezet en stond er een file tot aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat, ter hoogte van attractiepark Duinrell. Tussen kwart over 10 en 4 uur reden er constant twee pendel bussen van de NZH tussen de Was- senaarse Slag en Rijksdorp, de wijk aan de voet van de eerste duintop. Deze wijk werd met hulp van agen ten omgetoverd tot één grote par keerplaats, waar 600 auto's een plaatsje vonden. Ook langs de Kat- Tour 90 voor Rooks mislukt Steven Rooks stond gisteren op het punt de Tour te verlaten. De miljoenenaankoop van Peter Post, die al twee weken ver geefs zoekt naar zijn vorm, be leefde zulke moeilijke uren, dat hij zijn fiets op het dak van de ploegleidersauto wilde gooien. Rooks was zaterdag ook al ten val gekomen, waarbij hij zijn linkerknie, zijn elleboog en rib beschadigde. Gevolg was dat hij opnieuw de slag, op poten gezet door Erik Breukink en Greg Le- Mond, miste. Zondagochtend klaagde Rooks ook over pijn in de milt, en begon zich een ont steking aan zijn zitvlak te open baren. Rooks (18de nu op 16.5 min) beschouwt zijn Tour 1990 als mislukt. De Pyreneeënrit naar Luz Ardiden, morgen, is mo menteel veel te hoog voor hem gegrepen. Met Erik Breukink is het heel wat beter gesteld. Hij klom naar de tweede plaats in het klassement, achter gele truidrager Chiappucci. Zijn ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 14e etappe Chiappucci (Ita) 58.02.03 Breukink (Ned) 1.49 LeMond (VS) Delgado (Spa) Pensee (Fr) Bugno (Ita) Lejarreta (Spa) Alcala (Mex) Criquielion (Bel) Hampsten (VS) achterstand op de taai volhou dende Italiaan moet de komen de dagen zijn in te lopen. Breu kink weet Greg LeMond als ge vaarlijkste man achter zich: op De weekeinde! appes waren een groot succes voor de Span jaarden van de ploeg Once. Za terdag won Chozas, zondag Le jarreta. Na jaren weer Leids zwemkampioen Voor het eerst sinds Edward Maasdijk een decennium gele den successen vierde, heeft Lei den weer een Nederlands kam pioen zwemmen bij de senioren. Het is de 21-jarige Antoine van Weerde die gisteren in Amers foort beslag legde op de titel 200 meter schoolslag. De laatbloeier van LZ'86, die pas serieus met zwemmen be gon op zijn zestiende versloeg tot zijn grote verbazing in de fi nale de favoriet Ron Dekker. Het verschil bij het aantikken bedroeg éénhonderdste secon de. De mogelijkheid bestaat nu dat Van Weerde, die zeven da gen per week anderhalf uur per dag traint, een uitnodiging krijgt om toe te treden tot de nationale selectie die zich voor bereidt op het WK. "Dat zou mooi zijn", vond ook Van Weer de. "Maar voorlopig voel ik me, met die titel op zak, al heel erg lekker". DEN HAAG/ROERMOND (GPD) Bij een inval in een woning aan de Pletterijkade in de Haagse binnen stad heeft het recherchebijstands- Zaterdag was het al flink druk op het strand, zoals deze in Noordwijk gemaakte foto laat zien, maar zondag wc er werkelijk sprake van een topdrukte. (foto Dlck HogewoniE MOSKOU (GPD) - De Sovjetunie staat op het punt de bezwaren tegen een Duits lidmaatschap van de NAVO te laten vallen. Die indruk werd gisteren in Moskou gewekt, waar onafhankelijk van elkaar twee Westduitse politici op bezoek wa ren: bondskanselier Kohl en NAVO-secretaris-generaal Wörner. Gorbatsjov en Kohl toonden zich gisteren optimistisch na een eerste onderhandelingsronde. "Er zijn nog een paar nootjes te kraken, maar we hebben een goed gebit", grapte Gorbatsjov. Kohl stond glimla- Ontmoeting Kohl met Gorbatsjov het militaire hoofdkwartier i publiek en de ex-DDR in totaal 700.000 militairen een burgerbaan moeten bezorgen. Gerassimov: "Het Duitse leger zal voldoende Brussel te'bezoeken, sterk zijn voor verdedigende taken en te klein voor aanvallende". Gorbatsjov zei gisteren met batsjov met NAVO-secretaris-gene raal Wörner gesproken over de toe komstige militaire status van een herenigd Duitsland, maar volgens Wörner zelf is dat niet aan de orde geweest. Hij benadrukte de betere betrekkingen tussen NAVO en War schaupact, met als uitvloeisel daar van het acceptereren door Gor- batsjov van de NAVO-uitnodiging lemaal zonder problemen Op de A 9 auto': Zaterdag kwam de drukte wat la ter op gang. De parkeerplaatsen in de duinen waren toen 'pas' om 11 uur vol en een half uur later liet de NZH de eerste pendeldienst rijden. De politie van de kustplaatsen nam alleen in geval van excessen, maatregelen tegen de vele foutpar- keerders. Een automobilist in Noordwijk maakte het echt te bont: hij parkeerde zijn auto nabij de Vuurtoren zó voor een huis dat de bewoonster ervan onmogelijk meer naar buiten kon. De auto is wegge sleept. De langste files stond gistermor gen op de A 20 voor Hoek van Hol land. De verkeersdienst van de Rijkpolitie noteerde rond 10 uur een file van 10 kilometer. Op de A15 stond voor de Maasvlakte een file van 4 kilometer. De strandgangers keerden vol gens 'Driebergen' vrij laat huis waarts, maar het verliep vrijwel al- op wijzen dat het pand door IRA- terroristen werd bewoond. Waar het om gaat, wil de politie nog niet zeg gen. Het technisch onderzoek zal Tientallen doden bij aardbeving Filipijnen MANILA (Rtr) - Een krachtige aardbeving heeft vanochtend Ma nila en het noorden van de Filipij nen getroffen. Zeker 39 mensen zijn daarbij gedood en 46 perso nen raakten gewond. De meeste doden vielen in Ca- banatuan, 90 kilometer ten noor den van Manila, waar een vijf ver diepingen tellend schoolgebouw instortte en 30 studenten omkwa men. In Guimba stortte ook een school in en daar vielen 9 doden. In Manila braken enkele bran den uit en viel de stroom uit. De beving had een kracht van 6,2 op de schaal van Richter, duurde 45 seconden en daarna volgden nog enkele na-schokken. nog enkele dagen in beslag nemen. De inval werd gedaan op verzoek van de Roermondse politie, die on derzoek doet naar de IRA-aanslag, eind mei, op twee Australische toe risten in Roermond. Nadien zijn 4 IR A-leden gearresteerd, van wie er een in België is opgesloten. Na de aanhouding kreeg de politie infor matie dat een woning in Den Haag mogelijk als uitvalsbasis diende. In de nacht van vrijdag op zater dag viel het landelijk bijstands team, ondersteund door de Haagse WASSENAAR - Een 3-jarige jongen UITVERKOOP tot 50 korting o.a. Oilily, In-W ear, Soap-Studio, Bogie Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. Jongetje (3) ernstig gewond bij barbecue politie, de woning binnen. Zes r uit Wassenaar gisteravond die in de buurt van de woning zorgwekkende toestand afgevoerd verbleven, zijn korte tijd vastgehou den. Het waren medebewoners van het appartementencomplex. Zij bleken echter niets met de IRA te maken te hebben. Een van de gearresteerden, een 32-jarige politie een klacht in over de hard handige behandeling door het bij barbecue in de tuin ouderlijk huis aan de Narcislaan. Over zijn gehele lichaam had hij zware brandwonden en hij verkeer de in een shock. Vanuit het AZL in Leiden is de diende bij de Haagse jeugdige Wassenaarder direct door gestuurd naar het brandwonden centrum in Beverwijk. De vader standsteam. De man werd uit zijn had brandwonden aan gelaat e auto gesleurd en naakt in een cel ge- derarmen, maar kon wél worden ge gooid, waar hij enkele uren heeft holpen in het AZL. Een woordvoer- vastgezeten. De Haagse politie geeft der van de politie wijt de brand aan toe dat de man "op een ongebruike- een fles spiritus die vlak naast de lijke wijze" is aangehouden. "Wij barbecue stond. Op het moment dat dachten met een zware jongen te deze fles met een steekvlam ont maken te hebben", aldus de woord- plofte, stond het jongetje in de chend naast hem en hoorde hoe druk dat aan westerse hulp aan zijn Sovjet-woordvoerder Gerassimov land geen voorwaarden kunnen tegen journalisten zei dat er over- worden verbonden. Sprekend over eenstemming te verwachten valt het Internationaal Monetair Fonds, over het Duitse NAVO-lidmaat- dat een studie gaat doen naar de schap. economische noden van de Sov- Volgens Gerassimov zal de over- jetunie, verwees Gorbatsjov naar de eenkomst de omvang van een toe- voormalige Hongaarse leider Ka- komstig Duits leger limiteren. Hij dar. "Er kwam een brief waarin verwees naar cijfers in de Sovjet- stond wat Kadar moest doen. Dat is pers, waar melding werd gemaakt onaanvaardbaar", van 350.000 man, hetgeen zou bete- Kohl was op de recente top in kenen dat de voormalige Bóndsre- Houston de pleitbezorger voor om- vangrij ke westerse hulp aan de S ov- jetunie, gericht op versterking van de positie van Gorbatsjov. Bonn heeft Moskou al toegezegd bij een akkoord over de Duitse eenwording ruim 5 miljard gulden aan kredieten te verstrekken en nog eens 1,5 mil jard ter financiering van de geleide lijke terugtrekking van de 380.000 Sovjet-militairen in de DDR. Dat laatste aanbod geldt slechts tot eind 1990 en wordt volgens Duitse zegs lieden niet herhaald. Volgens de Sovjet-pers heeft Gor- Treinverkeer gestremd UTRECHT (ANP) - Door een breuk in de bovenleiding is het treinver keer tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn vanochtend even na 11 uur gestremd geraakt. De reparatie- werkzaamheden zouden vermoede lijk enkele uren in beslag nemen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, per krop Rundertartaar, *1 QQ 100 g ®®<s® 1&9 J.iO«/ LEEUWARDEN (GPD) - De met de bemonstering van koemelk dienst af te wachten. Dioxinen en Leeuwarder vuilverbranding is bij 8 veehouders, die hun bedrijven dibenzofuranen gelden als uiterst vanwege de uitzonderlijk hoge ten oosten van de vuilverbranding giftige stoffen, die al dioxine-uitstoot op last van milieu- hebben, minister Alders direct gesloten. De snelle sluiting werd geringe con centraties schadelijk kunnen zijn. Het provinciaal bestuur zocht dit TNO heeft in de rookgassen van de gen bekend gemaakt door milieu- weekeinde koortsachtig naar een PREMIEWONINGEN - - Van de ruim 20.000 premie-A-woningen van het bouwprogramma van 1989, was eind juni pas 60 procent ver kocht. Dat blijkt uit cijfers van de Bemiddelende Organen, die advise ren over gemeentegaranties. Vol gens dit orgaan worden vrijwel geen premie-A-huizen zonder ge meentegarantie verkocht. Vannacht in het oosten nog kans op een bui. Overdag droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur circa 13 graden, middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in het zuiden. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. 20 PAGINA'S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. norm overschrijdt, die sinds augus- huis. Tegelijkertijd werd de Tweede twee weken zal de Weperpolder bij tus 1989 geldt. Kamer geïnformeerd. Volgens Bak- Oosterwolde nog uitkomst bieden. De dioxine-emissies in Leeuwar- ker was het niet verantwoord de Daarna zal worden gezocht naar den zijn aanmerkelijk hoger dan die melkmonsters van de keurings- stortplaatsen buiten Friesland, van de vuilovens in Zaanstad en Alkmaar, die al eerder door de mi nister werden gesloten. In de bo dem van 400 vierkante kilometer rond de Leeuwarder installatie zou de dioxinebelasting tienmaal het landelijke gemiddelde bedragen. Dat blijkt uit de evaluatie die het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne van de TNO- meetresultaten heeft gemaakt. De Rijkskeuringsdienst van wa ren is nog vanochtend begonnen Gerrit Jan Zwier (43) is vanaf van daag de vaste columnist van deze krant. Hij volgt de enkele maan den geleden plotseling overleden Nico Scheepmaker, die vele jaren de rubriek 'Trijfel' schreef, op. Van Zwiers hand verschenen vanaf 1978 verhalenbundels, es says en ook romans, die vooral gaan over verre streken, de tuur, de mensen. Zwier is geo graaf en antropoloog en hij stu deerde ook biologie. Het observe ren van mensen, planten en ren is zijn specialiteit. Hij is er niet bijster romantisch of idealis tisch door geworden. Zwier: "Reizen is over het alge meen een zinloos gebeuren. Je moet voortdurend allerlei prakti sche zaken regelen, er zijn altijd dingen die niet doorgaan of je wordt de verkeerde kant opge stuurd. De kans datje iets bijzon ders meemaakt is heel gering." Toch trok de Groninger (hij woont in Zuidhorn) zich daar niet al te veel van aan. Hij bezocht IJs land, Lapland, Groenland, de Far Oer. Zijn verhalen spelen zich af in Marokko en Spanje, op de Shetlands, Spitsbergen en op de Waddeneilanden. Zwier is nieuwsgierig naar het gedrag van mensen, hun reacties op gebeurtenissen om hen heen. En hij schrijft daarover in licht ironische bewoordingen, in een wat ingehouden en daardoor krachtige stijl. Vijf maal per week onder de titel 'Kokaixje'. Deze ouderwetse term voor 'Luilekkerland' heeft Zwier geko zen omdat hij caleidoscopisch van aard is: er is van alles onder te vangen. Zwier is gehuwd met Djuke Houweling, lerares Engels. Zij hebben een zoon en een doch ter. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week IÜB kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis!, (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden, U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1