Brons afknapper voor Italië Cruijff: 'Dit was WK van de angst Engelse voetballers als echte helden ingehaald Bakker Mondiale Peter Shilton stopt ermee 'Held' ViaUi bijt van zich af Winst op Engeland kan gastheer niet boeien MAANDAG 9 JULI 1990 die het in Bari zonder hun eigen ve dette Paul Gascoigne moesten stel len. Roberto Baggio zette halverwe ge de tweede helft Engeland's doel man Peter Shilton voor joker, toen deze in de veronderstelling verkeer de dat hij alleen in de doelmond was achtergebleven en de bal met de voet naar de rand van het straf schopgebied wilde rollen. De oud ste speler van het WK deed nog een ultieme poging de situatie te redden door eerst Baggio en vervolgens Schillaci te torpederen, maar zelfs drie verdedigers op de doellijn kon den niet meer voorkomen dat Bag gio (kort daarvoor in buitenspelpo sitie aangespeeld!) de bal in het dak van het doel schoot. Engeland was daarna even de kluts kwijt, maar herstelde zich naarmate het tweede bedrijf vorder de voorbeeldig. De volgelingen van Bobby Robson hebben zich tijdens het wereldkampioenschap ontpopt als ware toernooivechters. Evenals tegen Egypte, België en Cameroun sloegen de Britten kort voor het ein de toe. David Platt rondde een voor zet van Tony Dorigo, die de gedesil lusioneerde Stuart Pearce verving, met het hoofd fraai af. Oordeel Engeland maakte zich op voor de vierde achtereenvolgende verlen ging, maar zover kwam het niet. Niemand minder dan Toto Schilla- chi velde het oordeel over de Engel sen en hielp Italië aan brons, nadat hij vanaf elf meter Peter Shilton het nakijken had gegeven. Het was doelpunt nummer zes van de kleine Siciliaan met zijn boevengezicht, die daarmee het record van zijn illu stere voorganger Paolo Rossi (WK 1982) evenaarde. „In Schillaci", zou Bobby Robson later zeggen, „heeft Italië een fantastische kampioen ge vonden. Ik denk Vicini zich geluk kig mag prijzen met zo'n kanjer, die de komende jaren nog heel wat mensen zal verbazen". De Engelse bondscoach mocht zelf de verrassende ontwikkeling van Paul Gascoigne van dichtbij meemaken. Het deed Robson zicht baar pijn dat de geblokte midden velder uit Newcastle tegen Italië FINALE Argentinië - Bondsrepubliek -Duitsland 0-1 (0-0). 83. Brehme 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Codesal (Mex). Toeschou wers: 73.603. Rode kaart: 63. Monzon (Arg. neerschoppen tegenstander), 86. De- zotti (Arg. slaan tegenstander). Gele kaart: 6. Dezotti (Arg). 51Vóller (BrD), 82. Troglio (Arg), 86. Maradona (Arg). Argentinië: Goy- cochea; Serrizuela, Simon, Ruggeri (46. Monzon) en Lorenzo; Sensini, Troglio, Bur- ruchaga (51. Calderon) en Basualdo; De zotti en Maradona. Bondsrepubliek: lllgner; Berthold (71. Reuter), Kohier, Buchwald, Augenthaler en Brehme; Hëssler, Matthëus en Littbarski; Klinsmann en Vóller. Om derde plaats Italië - Engeland 2-1 (0-0). 71Baggio 1-0, 81. Platt 1-1,85. Schillaci 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschou wers: 35.000. Italië: Zenga; Bergomi, Bare- si, Vierchowod en Maldini; Ferrara, De Agostini (67. Berti). Ancelotti en Giannini (90. Ferri); Schillaci en Baggio. Engeland: Shilton; Stevens, Wright (72. Waddie), Par ker en Walker; McMahon (72. Webb), Ste ven, Dongo en Platt; Lineker en Beardsley. TOPSCORERS 1. Schillaci (Ita) 6 2. Skuhravy (Tsj) 5 3. Michel (Spa). Matthèus (BrD). Lineker (Eng) en Milla (Cam) 4 7. Vóller (BrD), Klinsmann (BrD), Brehme (BrD) Platt (Eng) 3. 10. Caniggia (Arg), Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Bra), Redin (Col). Baggio (Ita) allen 2. 22. Bein (BrD), Littbarski (BrD). Kubik (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Giannini (Ita). Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Ekeke (Cam), Kunde (Cam), Rincon (Col), Valder- rama (Col), Caligiuri (VSt). Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strómberg (Zwe), Flores (CRi), Medford (CRi), Cayas- so (CRi), Gonzalez (CRi). Wright (Eng). Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Ronald Koeman (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Bur- ruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Fonseca (Uru), Protas- sov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobrovolski (Sov), Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) allen 1. RODE KAARTEN 8 juni Argentinië - Cameroun: Kana Biyik en Massing (beiden Cam), 10 juni Verenigde Staten Tsiechoslowakije: Wynalda (VSt), 13 juni Argentinië Sovjetunie: Bessonov (Sov). 17 juni België Uruguay: Gerets (Bel), 19 juni Joegoslavië - Verenigde Ara bische Emiraten: Ghamm Mubarak (VAE), 21 juni Oostenrijk - Verenigde Staten: Art- ner (Oos). 21 juni Zuid-Korea - Uruguay: Yoon-Deuk-yeo (ZKo), 24 juni Brazilië - Ar gentinië: Gomes (Bra), 24 juni Bondsrepu bliek Duitsland Nederland: Vóller (BrD) en Rijkaard (Ned), 30 juni Argentinië-Joego- slavié: Sabanadzovic (Joe), 1 juli Tsjechos- lowakije - Bondsrepubliek Duitsland: Mo- ravcik (Tsj), 3 juli Argentinië - Italië: Giusti (Arg), 8 juli Argentinië Bondsrepubliek: Monzon (Arg), Dezotti (Arg). GELE KAARTEN Argentinië: Sensini, Monzon (2), Caniggia (2), Maradona (2), Serrizuela (3). Battista (2). Goycochea, Giusti, Olarticoechea (2), Troglio, Burruchaga, Troglio. Simon, Rug geri, Dezotti. Bondsrepubliek: Brehme (3), Berthold, Matthëus, Klinsmann, Vóller. Bra zilië: Mozer (2), Branco, Dunga, Jorginho, Rocha, Galvao. Cameroun: N'Dip (2), M'Bouh (2). Onana (2). N'Kono (2). Kana Biyik (2). Milla (2). Massing. Colombia: Her- rera. Gabriel Gomez. Alvarez, Pera. Costa Rica: Jara, Gomez (2), Marchena (2), Gon zales. Engeland: McMahon, Beardsley, Gascoighe (2), Pearce, Parker. Egypte Ahmed Ramzy, Shobeir, Abdelghani, Ibra him Hassan. IerlandMorris, Aldridge, Mc- Grath, Moran. Italië: Ferri, Baggio, Berti (2), De Agostini, Giannini. Joegoslavië: Stojko vic, Brnovic, Sabanadzevic, Pancev, Kata- nee, Vujovic, Vulic. Nederland: Kieft, Rijk aard, Wouters, Van Basten. Oostenrijk: Herzog, Peel (2), Zsak (2), Pfeffer, Streiter (2), Aigner, Lindenberger, Reisinger. Roe menië: Lacatus (2), Klein, Hagi (2). Lupes- cu, Lupu. Schotland: McPherson, Johnsto ne, MacLeod. Sovjetunie: Tsjidiatoelin (2), Sigmantowitsj, Protassov. Spanje Jime nez, Villaroya, Roberto, Chendo. Tsjechos- lowakije: Kubik (2), Kadlec, Moravcik, Skuhravy, Chovanec, Hasek, Kocian, Stra- ka, Bilek, Knoflicek. Uruguay Perdomo (2), Francescoli, Sosa, Osloazza, Paz, Sadalha, Alvez, Herrera, Gutierrez. Ver. Ar. Emiraten: Eisa Meer Abdulkrahman, Moha- med (2), Abbas, Ibrahim Meer Abdulrah- man. Verenigde Staten: Meola, Trittschuh, Banks (2), Caligiuri, Murray, Windisch- mann. Zuid-Korea: Soon-ho Choi, Chung, Yoon, Hwangbo, Lee, Kang-Hee Choi. Zweden: Nilsson, Them, Strómberg, Schwarz. IK KIJK NIET Zondagmiddag, een paar uur r de WK-finale. Waar is de gids? Vreemd dat ik niet uit het hoofd weet hoe laat er begonnen wordt. Geen interesse. De teerling is, waar het de beoordeling van 'Italia 90' betreft, al lang gewor pen. In alle toonaarden is beschre- x hoe slaapverwekkend het eve nement was. Eigenlijk zou er straks helemaal geen finale ver speeld mogen worden, bedenk ik. 'Helaas', verklaart de FIFA, 'heeft geen der teams voldaan aan de normen die gesteld heeft voor het deelnemen aan de finale'. Dat oor deel zou gebaseerd moeten zijn op een ander beoordelingssysteem. Jury's: dat zou wat zijn. Stoeltjes langs het veld, met mannen en uwen met bordjes. Bordjes die een wedstrijd onverbiddelijk aangeven hoe het met de uitvoe ring was gesteld. Of de voetjes een beetje bij elkaar zijn gebleven. Als dat zou kunnen. Argentinië wint door één idiote uitval van Brazi lië. Maar de jury geeft voor het ne gatieve gekluns op eigen helft niet >.r dan een 3.3. Inpakken en wegwezen naar Buenos Aires. Zou dat niet zalig zijn? Ergens moeten al die knappe koppen in de FIFA toch zo'n puntensysteem kunnen bedenken. Ik doe ze de suggesties wel aan de hand, hoor. Ik heb er nóg één. We gaan ge bruik maken van de zegeningen der techniek en we inktalleren een 'thuisjury'. De FIFA selecteert 'all over the world' een huiskamerju ry, die direct na de wedstrijd via een open kanaal een beoordeling doorgeeft. Het 'kijkcijfer' dat zo ontstaat, laten we ook meetellen. Ach, wat een gelukzalige mijme ring voor de zondagmiddag. Hoe kan ik dat versieren, dat ik vanavond niet hoef te kijken? Want ik heb geen lust om nog eens negentig minuten te verdoen. Als ik het eens over de WK-coaches heb? Is dat wat? Ik lees dat de Ar gentijnse coach Bilardo plots een schaker is, een strateeg, die zo kundig negen pionnen heeft ge posteerd om Maradonna, zijn paard, loper en koningin tegelijk. Onzin. Bilardo verkoos Pompido aanvankelijk boven zijn redder Goycoechea en liet ook zijn enige aanvaller van formaat, 'Canig gia, buiten de basis. En die Bilar do staat niet alleen in zijn gestun tel. Dit is inderdaad een onder werp. Ik noteer de namen. Been hakker: al genoeg over gezegd. Beckenbauer: verkeerde opstel ling tegen Nederland. Te verdedi gend, geen antwoord op Winter, had, mits niet geholpen door plot selinge gekte bij Rijkaard, eind punt voor 'der Mannschaft' kun nen zijn. Vicini: laat tegen Argen tinië zijn elftal uiteenvallen in 'jagen op 2-0' en 'de 1-0 vasthou den'. Robson: laat een overjarige keep staan en komt pas door bles sures achter de juiste opstelling. Kan ik nog beginnen over de Bra ziliaanse medicijnman Lazaroni, die gewoon maar vergeet de handrem van zijn elfcilinder te halen. Keurig, ik hoef vanavond niet te kijken. Die rampspoed ga ik me besparen. Want nu al weet ik wat me te wachten staat. Ik ga naar de krant, maak mijn ver haaltje en haal er een notaris bij, die de machine verzegelt, waarop ik zondagmiddag vijf uur schrijf, dat het 1-0 voor Duitsland gaat worden door een dubieuze straf schop een paar minuten voor het einde. Het kan natuurlijk zijn dat ik ernaast zit. Als de notaris mor genochtend de verzegeling ver breekt, kan allang vaststaan dat het een spetterende 4-0 'sieg' voor Duitsland is geworden en voor de ze ene keer zonder gehuil en gerol en kaartenaansmeerderij. Maar ik acht dat ondenkbaar. Nee, dat risico neem ik. Het wordt 1-0 en ik kijk niet. Ik bespaar me de erger nis, die al inzet bij 'Deutschland, Deutschland über alles'. THEO BAKKER BARI Het zoet der over winning smaakte de Italia nen niet. Een derde plaats op het erepodium (dankzij de 2- 1 zege op Engeland) bracht de bevolking in de laars van Europa zaterdagnacht welis waar andermaal tot uitzinni ge daden, maar bondscoach Azeglio Vicini en zijn volge lingen hielden slechts een kater over aan het wereld kampioenschap in eigen land. „Ik ben blij en trots dat dit elftal in een geweldige wedstrijd afscheid heeft genomen van het Italiaanse publiek. Tegelijkertijd voel ik me echter belazerd omdat de realiteit leert dat we met dertien punten uit zeven wedstrijden geen wereld kampioen zijn geworden", bekende Vicini in een emotionele bui na af loop van het duel met Engeland. „Het is een afknapper", vervolg de hij, „wanneer je zo goed speelt, zoveel te bieden hebt, door iedereen als het beste elftal van het WK wordt beschouwd en genoegen moet nemen met brons. De enige pleister op de wonde is het feit dat het laatste duel één van de mooiste wedstrijden om de derde en vierde plaats in de geschiedenis van het WK is geworden". Vicini zal minstens twee jaar moeten wachten voordat zijn team een grote prijs kan pakken. Hoewel er na de halve eindstrijd tegen Ar gentinië in de Italiaanse media even een golf van kritiek over hem heen spoelde, staat zijn positie niet ter discussie. Voorzitter Matarrese van de Italiaanse voetbalbond liet zater dagavond weten dat het contract van de Italiaanse bondscoach zal worden verlengd. Vicini: „Natuur lijk blijf ik aan. Ik neem nu even een paar weken vakantie en ga mij daar na voorbereiden op een groots Eu ropees kampioenschap". Met het jeugdige koningskoppel van Juventus Salvatore Schillaci en Roberto Baggio in huis heeft Italië alle reden om hoopvol naar de volgende grote voetbalshow uit te kijken. Zowel Baggio als Schillaci heeft op het WK een geweldige in druk achtergelaten en beiden weten dat hun sterren nog verder zullen rijzen. Joker Samen waren zij verantwoordelijk voor de overwinning op de Britten, (door een schorsing) naast hem op de bank moest plaatsnemen. Niet alleen omdat 'Gazza' met na me het eerste uur node werd gemist in het middenrif van Engeland, maar ook omdat de toekomstige coach van PSV medelijden had met de man die een groot aandeel heeft gehad in de successen van Enge land. „Na zijn tweede gele kaart te gen West-Duitsland is hij helemaal van de kaart geweest. Tranen met tuiten heeft hij gehuild. Het heeft een half uur gekost voordat we hem in de kleedkamer weer een beetje hadden opgelapt. Zijn hele WK- droom stortte afgelopen week in. We misten de finale èn hij mocht de laatste wedstrijd niet eens meer meedoen". Toch vindt Robson dat Gascoig ne kan terugkijken op een subliem toernooi. „Hij is de beste speler die we na het winnen van de wereldtitel in 1966 hebben gehad. Hij is de man rond wie mijn opvolger (Graham Taylor, red.) het nieuwe Engelse elf tal moet gaan bouwen. Natuurlijk ga ik volgende week maandag met veel plezier in Eindhoven aan de slag, maar ik beken eerlijk dat het me pijn doet om mijn werk bij de Engelse voetbalbond neer te leg gen. Ik had met veel plezier naar het volgpnde WK, in Amerika, willen toewerken. Maar het heeft niet zo mogen zijn". Bobby Robson heeft tot op heden amper tijd willen maken voor PSV. Na de botsingen met de Britse schandaalpers op het eiland Sardi nië en de rel rond de Italiaanse hos tess in het spelershotel, achtte hij het verstandiger een ontmoeting met Kees Ploegsma en Hans Dorjee in het trainingskamp van de Engel sen af te zeggen. Daardoor is Rob son nauwelijks betrokken geweest by het aantrekken van nieuwe spe lers. Gascoigne Wat de 57-jarige Brit betreft is Paul Gascoigne echter één van de Eu ropese toppers die hoog op het ver langlijstje komt te staan. Het con tract van Gascoigne met Tottenham Hotspur loopt volgend jaar af. Dan is hij wellicht betaalbaar voor de Nederlandse bekerwinnaar. Rob son: „Op dit moment moet hy een vermogen kosten. Ik denk dat PSV eerst een heel elftal zou moeten ver kopen voordat men Gascoigne van de Spurs kan overnemen". Als zijn contract afloopt, kan de middenvel der voor maximaal 3 miljoen Zwit serse franken vertrekken MARCEL VAN DER KRAAN Een beteuterde Peter Shilton: de Engelse doelman ging tegen Italië duchtig in de fout. (foto ap> BARI (GPD) Peter Shilton lachte zaterdagavond als een boer die kies pijn heeft. De vrolijke taferelen in het Engelse en Italiaanse kamp na de ce remonieën rond de prijsuitreiking (een bronzen medaille en een armoedig bosje bloemen voor de Italianen) gingen volledig aan hem voorbij. Wat een fraai afscheid van het internationale platform had moeten worden, werd om twee redenen een dramatische avond. De eerste was zijn blunder, die Engelands ondergang inleidde. De twee de was zijn aankondiging dat hy na 125 'caps' een punt zette achter zyn in terlandcarrière. Shilton, in oktober 41 jaar en sinds dit WK wereldrecord houder wat interlands betreft, beweerde zyn beslissing ruim van tevoren te hebben genomen. Desondanks bleek het niet eenvoudig in Bari alle emoties de kop in te drukken. „Het doelpunt had er niks mee te maken", beet Shilton tegenover kriti sche journalisten van zich af. „Drie weken geleden heb ik Bobby Robson al ingelicht. Myn familie wist het al en reserve-keeper Chris Woods was op de hoogte. Het is mooi geweest, ik heb een geweldige carrière achter de rug en hoop nu nog twee jaar bij Derby County vol te maken. Het is jammer dat myn WK-droom niet is uitgekomen". Naast Shilton houdt ook Terry Butcher het voor gezien. DEN HAAG (GPD) - Johan Cruijff heeft het WK voetbal de afgelopen weken met stijgende verbazing en irritatie gevolgd. Vanuit zijn vakantiehuis in de bergen van Barcelona kwam ook hij het afgelopen weekend tot de nauwelijks verrassende conclusie dat het evenement 'niks nieuws' heeft opgeleverd. Sterker nog, de voet balwereld is de nieuwe dimensie die voor de ogen van een miljardenpubliek toe gevoegd had kunnen worden bewust uit de weg gegaan. "Alle ploegen", aldus 'De Verlos ser', "hebben de nadruk op de ver dediging gelegd, en zijn van daaruit verder gaan kijken. Vijf verdedi gers, vier middenvelders en een eenzame spits... Negatief voetbal, slecht voetbal. Ik heb misschien ze ven, acht aardige duels gezien. Dat is dus te weinig op een totaal van BARI (RTR) - Gianluca Vialli heeft zijn frustraties over zijn mislukte wereldkampioenschap afgerea geerd op bondscoach Azeglio Vici ni. De spits van Sampdoria had de held van Italië moeten worden, maar kreeg tijdens de eindronde geen voet aan de grond. Vialli deed zaterdag in Bari geen moeite zijn boosheid te verbergen. "Vicini be handelt me als een werkpaard", brieste Vialli. "Ik ben een verbitterd man. Hij gebruikt me alleen als hij een ezel nodig heeft. Vroeger was ik zijn belangrijkste speler, maar nu ben ik één van de 22. Ik ben voor hem niet langer onvervangbaar". Vialli, die vandaag 26 is gewor den, geeft de Italiaanse pers deels de schuld van zijn verstoorde relatie met Vicini. "De journalisten den ken en schrijven dat ik jaloers zou zijn op het succes van Schillaci", gromde Vialli. "Het tegendeel is waar. De mensen hebben van my een verkeerd beeld gekregen, als mens en als voetballer. Onbewust heeft dat er toe geleid dat Vicini het vertrouwen in mij verloor". Paolo Rossi toonde begrip voor de kritiek van Vialli. De topscorer van het toernooi in 1982 viel na het veroveren van de wereldtitel in een diep gat. Ook Rossi verspeelde bij pers en publiek veel krediet. "Vialli moet zich voelen als een filmster die in de spiegel kijkt en de eerste rim pels ziet", gaf Rossi aan. De wereldtitel is hem ontgaan, maar SalvatoVe Schillaci viel toch een zeer bijzondere onderscheiding ten deel. Zelden zal namelijk een Ti betaanse knorbuffel naar een voet baller zijn vernoemd. Bergbeklimmer Reinhold Mes- sner, die er een hele kudde van die beesten op na houdt omdat dat hem aan zijn avontuurlijke tochten in de Himalaya herinnert, vindt dat zijn jongste buffeltje net zo vurig uit zijn ogen kijkt als 'Toto'. ruim vijftig. Dit was het WK van de angst. Angst voor de tegenstander, angst voor de uitschakeling, angst voor de hitte. Ik heb vaak gedacht dat ik naar handbal zat te kijken. Ie dereen rond de cirkel, en wachten op dat ene moment waarop een ver dediger in de fout gaat. Nee, ik ben als supporter naar de tv gaan kijken. En ik ben dus ook net als die sup porter zeer teleurgesteld". Voor de camera's van Eurosport wilde de coach van Barcelona het afgelopen weekeinde niet al te veel kwijt over het Nederlands elftal. Hoewel de opmerking over de be ruchte stemming binnen de Oranje- selectie rondom de opvolger van u Thijs Libregts veelbetekend was. eb vaak ge- "Hoe kun je in Godsnaam vijftien dachJ spelers laten stemmen?", aldus Cruijff met de nadruk op het aantal. kijken "Zodra de waterdragers champag nedragers worden is het over. Dit móet je aan de vedetten binnen het elftal overlaten". Met andere woor den: had de KNVB alleen een me ning gevraagd aan het Milanese trio, en bij voorbeeld Ronald Koeman en Jan Wouters, dan had de weeg schaal voor honderd procent naar de kant van Cruyff doorgeslagen. En had er serieus onderhandeld kunnen worden over een interim- functie van de voormalige nummer- veertien in Italië. Cruijff had, zo liet hij doorschemeren, in dat geval di rect ingegrepen. "De grootste fout bij Oranje was dat het al maanden scheef zat, en daar weinig aan ge beurde". Met uitzondering van Italië ("De enige ploeg die, onder druk van het thuispubliek, wel de aanval zocht en onverdiend is uitgeschakeld"), toonde Cruijff weinig medelijden met de deelnemende ploegen. "Bra zilië heeft met het verdedigende spel zijn traditie verloochend, en is daar ook op stuk gelopen. Argenti nië is nooit in zijn spel gekomen, met name dat land heeft me in voet ballend opzicht teleurgesteld. West- duitsland niet nee. Beckenbauer verdient alle lof dat hij er in ge slaagd is dit team aan te praten dat ze beresterk zijn. Er zit geen extre me kwaliteit in de ploeg, maar het evenwicht was goed. Zeker met een man als Matthaus op het midden veld. Die jongen heeft een constant toernooi gedraaid". Nieuwe vedetten zijn volgens Cruijff ook niet opgestaan de afge lopen weken. "Een paar goede voet ballers, maar geen vedetten". Hij liet wat dat betreft zijn oog vallen op Gascoigne, Burrachaga, Valdo en Schillacci ("De meest positieve ver rassing"). „Verder praat je over Rq- ger Milla, een voetballer van 38 jaar. Dat zegt voldoende". Roberto Baggio omspeelt Paul Parker en tekent, in duidelijke buitenspel, voor de eerste Italiaanse treffer. LONDEN (GPD) - De voetballers van het Engelse nationale elftal zijn gis teren als helden ingehaald. Op de luchthaven van Luton bij Londen wer den zij door 10.000 fans verwelkomd en de weg naar de stad voerde door een enorme zee van mensen. Toen duidelijk begon te worden dat toen zaterdagavond het Engelse de spelers niet de geplande route volkslied werd gespeeld, en conclu- rond de luchthaven konden afleg- deerde: „Dat is wat we hebben be- gen, braken duizenden supporters reikt". door de versperringen en bestorm- David Platt zei te hopen dat de den de bus. Duizenden anderen, die Engelse voetbalclubs nu weer tot de vele uren op de luchthaven hadden Europese toernooien worden toege staan wachten om een glimp op te laten. „Dat zou geweldig zijn", al- vangen van hun helden, werden te- dus de speler van Aston Villa, leurgesteld. Sommige supporters zaten tien meter boven de grond in lantaarn palen, anderen hadden zich op me tershoge reclameborden genesteld. Het golfijzeren dak van een benzi nestation langs de route dreigde te bezwijken onder het gewicht van een dansende menigte, maar uitein delijk bleef het aantal gewonden be perkt tot twee meisjes. Zij waren in zwijm gevallen. Dat Engeland de troosfinale had verloren, deed er niet toe. Vele sup porters droegen t-shirts met daarop de woorden: „Allemaal helden. En gelands trots hersteld. Italië 1990". De spelers waren vol lof over het gedrag van de Engelse supporters in Italië. „In het buitenland wordt meer over het Engelse elftal gespro ken dan over de hooligans", zei Shilton. De doelman, zie zaterdag in de troostfinale blunderde, prees de Italiaanse fans voor hun applaus

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15