NASA in problemen na 'rampweek' Ritzenmoet armoe onder studenten verdelen I REPORTAGE i 'Politiek voor Raad van Kerken minder moeilijk dan geloof DONDERDAG 5 JULI 1990 GEESTELIJK LEVEN Onderwijseconoom: alleen vaste budgetten zijn beheersbaar Margreet Veri uien DEN HAAG - Is het bezuinigings pakket van minister Ritzen (onder wijs) 'gebakken lucht', zoals Wei- tenberg van het Christelijk Werkge versverbond onlangs opmerkte? "Deels wel", meent ook onderwijs econoom Hans de Groot, "Ik had op een doortastender pakket gehoopt. En vergeet niet: met dit pakket is nog niet de helft van het probleem opgelost!" De Groot was wetenschappelijk medewerker van Ritzen, toen die nog hoogleraar in Rotterdam was. Dezelfde De Groot hield, op ver zoek van minister Ritzen, de Onder wijsbegroting tegen het licht. Terwijl de Tweede Kamer debat teert over de studiefinanciering ont popt de Groot zich als een heuse to venaarsleerling, "Het is simpelweg een kwestie van optellen en aftrek ken", aldus de econoom. "Er ligt een probleem van 1,8 miljard in 1994. De ingrepen in het beurzen stelsel en het pakketje voorstellen voor de wachtgelden leveren samen 740 miljoen op in 1994. Ik kom dus nog ruim één miljard tekort. Ik ben erg benieuwd waar Ritzen nog meer mee komt, want de tijd begint wel te dringen". Bevriezen De Groot had 't verstandig gevon den als Ritzen het parlement een De Groot: "In een land als Ameri ka dragen studenten 40 procent bij aan de kosten van hun opleiding". pakketje had voorgelegd de ergste pijn op de begroting snel weggenomen had kunnen worden. Zo vindt De Groot dat Ritzen de HBO-scholen op dezelfde moet financieren als de universitei ten. "Dat wil dus zeggen: een vast budget, ongeacht de vraag of er zich meer studenten melden. Zo werkt het bij de universiteiten ook". Het werken met budgetten - waarvan de scholen alles moeten betalen van salarissen tot potloden - is de enige manier om de Onder wijsbegroting beheersbaar te ma ken, meent De Groot. "Je kunt in dit geval het budget van de HBO- scholen gewoon voor pakweg vier jaar bevriezen. Dergelijke maatre gelen zijn ongetwijfeld niet altijd leuk. Maar het pakket dat Ritzen nu op tafel heeft gelegd is ook niet leuk. En dan hebben we nog niet eens gesproken over het miljard aan bezuinigingen dat er nog aan zit te komen". Volgens de Rotterdamse econoom is er eigenlijk maar één manier om rigoreus op Onderwijs te besparen. "Dat is het drukken van de kosten die iedere student voor de overheid met zich meebrengt. Een student in het Hoger Onderwijs kost 10.000 gulden per jaar, aan on derwijskosten. In Nederland komt daarvan 84 procent voor rekening van de overheid terwijl de student zelf 16 procent betaalt in de vorm van collegegeld. In een land als Amerika dragen studenten 40 pro cent bij aan de kosten van hun op leiding". De juiste verdeelsleutel bepaalt de politiek, niet de wetenschap. Maar de Groot vindt dat de bestaan de verdeelsleutel niet 'heilig' ver klaard moet worden. "Het bedrag dat universiteitsstudenten bij voor beeld privé in hun studie steken, verdienen ze later drie keer terug". Collegegeld De verhoging van het collegeld met 500 gulden in vijf jaar valt volgens De Groot in de categorie 'beschei den stapjes'. "De bijdrage van stu denten aan de opleidingskosten stijgt daardoor van 16 procent naar 22 procent". "Wat ik wil zeggen is dit: het ba sisonderwijs, zodat iedereen kan le zen en schrijven, is voor de volle 100 procent een overheidstaak. Onze moderne maatschappij stort in el kaar als de onderdanen niet kunnen lezen en schrijven. Maar de finan ciering van het hoger onderwijs is een gedeelde verantwoordelijk heid, vooral ook omdat de privé-op- brengst voor afgestudeerden erg groot is. De politieke discussie over die verdeelsleutel moet eens ge voerd worden. Want de vraag naar onderwijs zal blijven stijgen in deze hoog-ontwikkelde samenleving. Ook werknemers zullen zich steeds meer laten her- en bijscholen. Het is de vraag of de overheid het leeuwe- deel van die kosten moet blijven dragen". Het leeuwedeel van de bezuini gingen denkt Ritzen binnen te sle pen door de studieleningen onder te brengen in een aparte organisatie. "Weinig elegant", noemt De Groot deze boekhoudkundige truc waar door de uitgaven van de studie-fi nanciering straks buiten de onder wijsbegroting om lopen. "Maar het levert tweederde van het totale be zuinigingsbedrag op. Dus je moet het wel doen", vindt De Groot die er echter op wijst dat de totale uitga ven voor studiefinanciering er in werkelijkheid natuurlijk geen cent door omlaag gaan. "Je leent bij een ander loket, dat is- alles". Bevriezen "Het is misschien vloeken in de kerk", vervolgt de Groot, "maar de uitgaven voor studiefinanciering hoeven niet altijd automatisch te stijgen als het aantal studenten stijgt. Oftewel: de post studiefinan ciering hoeft niet per se een open einde-regeling te zijn. Je kunt de uitgaven een tijdje bevriezen en de armoe verdelen over de studenten!" "Met andere woorden: verlaag de studiebeurzen als de studentenaan tallen stijgen. Mensen met lage in komens kunnen in zo'n geval ge compenseerd worden. Het klinkt misschien wat onaangenaam, maar wees eerlijk: Ritzen bezuinigt nu ook op de beurzen van de individue le studenten. Een open einde-rege ling bij studiefinanciering is geen garantie dat er niet op de studiefi nanciering bezuinigd wordt". WASHINGTON - Een ruimte vaart-organisatie als de NA SA heeft per definitie de taak ver vooruit te kijken. De toe komst, daar draait het alle maal om, en de NASA mag zich er gaarne mee bezighou den. Ideeën genoeg, dromen genoeg. Zo zijn er plannen ontwik keld om een Aards Observatie Systeem op te zetten, waar mee globale veranderingen in klimaat en milieu kunnen worden waargenomen. Kos ten: 30 miljard dollar. Al jaren liggen de plannen klaar voor een permanent bewoond ruimtestation. Kosten: 37 mil jard dollar. Dat ruimtestation is bedoeld als niet meer dan een tussenstap voor een volgend, veel groter project: be mande reizen naar de Maan en Mars. President Bush sprak er vorig jaar met vochtige ogen over. Maar hij vergat de kosten te noemen. Die zijn, naar een voorzichtige schat ting: 400 tot 500 miljard dollar. Dat is ontzettend veel geld, zeker als men er rekening mee houdt dat Amerika nu al jarenlang worstelt met een hardnekkig begrotingste kort en bovendien de voornaamste prikkel om veel aan ruimtevaart te doen, de competitie met de Sovjetu nie, niet langer aanwezig is. Niettemin, toen president Bush begin dit jaar zijn begroting voor het belastingjaar 1991 indiende, stond daarop een extraatje voor de NASA, speciaal met het oog op de aanloopkosten voor het ruimtesta tion. Het begint de vraag te worden of het Congres, dat de begroting nog moet goedkeuren, daar veel voor voelt.Want de NASA, die nog maar net was opgekrabbeld van het deba cle rond de ramp met de shuttle Challenger, heeft vorige week in twee klappen weer veel van haar zo moeizaam bijeengeschraapte ge loofwaardigheid verloren. Foutje Eerst bleek, dat de twee maanden geleden gelanceerde Hubble ruim tetelescoop - kosten: 1,5 miljard dol lar - het niet goed doet omdat er een foutje in een van de spiegels zit. En vrijdag werd het hele shuttle-pro gramma op non-actief gezet omdat bij twee shuttles lekkende brand stof-ventielen werden ontdekt. Afgelopen vrijdag was er een hoorzitting waar senatoren dingen zeiden als: "De ogen van de NASA zijn groter dan haar maag", en "De NASA heeft een permanent gebrek aan kwaliteitscontrole". In die sfeer EEN AVONDJE STAPPEN I Het was meer schrik dan schade en wat nog mooier was: de dode vrouw in de andere auto leek be hoorlijk aangeschoten. Ze had al thans een kegel die ik zelfs rook en ze modderde behoorlijk met haar pa pieren en een schadeformulier. „Moet u eens luisteren", zei ik. „Zo te zien is het alleen een deuk in de bumper bij u en ik wil liever m'n no- 'claim houden, dus als ik u nou eens tweehonderd gulden geef..?" Ze keek me even verbaasd aan, grote ogen in een wat opgeblazen ge zicht. „Of driehonderd". Ik had m'n portefeuille al in m'n hand en greep drie bankbiljetten van honderd, stak ze haar glimla chend toe, knikte toen zij dat deed. „Enudan?" „Da's niks", zei ik. „Dat deuk ik wel uit". Ik stond alweer bij m'n open por tier. „Sorry", zei ik, „maar ik heb nogal haast. Ik kom net van een be zoek aan vrienden in een dorp en ik ben toch al verdwaald in deze buurt, dus eh..." Dat leek me wel goed. Als ze zich iets van me zou herinneren, zou dat een man zijn die de weg kwijt was. Als ze zich iets zou herinneren. Ik wachtte niet tot zij als eerste weg was, maar stapte in, knikte nog een keer, en reed vervolgens weg, m'n lichten aan, gematigde snelheid. Een halfuurtje later reed ik tame lijk rustig m'n eigen straat in. Tot m'n vreugde bibberden m'n knieën niet erg meer en was ik in staat om m'n gedachten te kanaliseren. Wat had ik dan gedaan? Niets. Ja, o.k., ik was bij een andere vrouw in bed beland en hoewel ik niet eens fysiek in staat was geweest tot iets anders dan slapen, zou het me verdomd veel moeite kosten om Lizzy daarvan te overtuigen. Maar de enige mensen buiten mezelf die hier iets van af wisten waren Scholten en Moniek en als ik hen... Ik zat roerloos achter het stuur. Er was natuurlijk nog iemand! De voetstappen die ik gehoord had! Plotseling zat m'n keel weer dicht omdat ik me nu pas realiseerde dat die voetstappen toebehoord moesten hebben aan degene die de vrouw had vermoord. Er had iemand nog geen meter van me af gestaan toen hij die Karin doodstak! Öf was dat niet zo? Had ik me het geluid verbeeld? Dat droge, staccato geluid, de voordeur die dicht werd gedaan? Was het wel in die flat ge weest? Niet ernaast, erboven? Het zweet prikte als naalden in de huid onder m'n hoofdhaar terwijl ik de auto naar m'n huis toedraaide. Ik maakte me geen enkele illusie dat degene die de vrouw had doodgesto ken mij niet gezien zou hebben. En dus... Het kleine licht in m'n ooghoek deed me opkijken en tot m'n verras sing zag ik dat er op de eerste ver dieping van Scholten's huis een lamp brandde. Dus hij was thuis! Plotseling kreeg ik haast. Ik par keerde, sloot de auto af en holde naar z'n tuinpad. Belde aan terwijl ik op m'n horloge keek. Het was half vier. Wat deed Scholten dan nu nog op? Was hij er wel? De voordeur ging open en hij grijnsde z'n regel matige gebit verbaasd bloot. „Max! Ook een toeval! Ik bel de hele tijd al naar Karin!" „Hè?" Ik herinnerde me de telefoon in die donkere kamer. „Kom binnen man! Hallo, je ziet eruit alsof je drie dagen in het water hebt gelegen!" „Bert, luister..." „Eerst naar binnen. Kan je nog een borrel aan of moet ik thee of zo iets maken?" „Een borrel", zei ik en liep achter hem aan naar z'n woonkamer waar hij enkele lampen ontstak. „Ben jij allang thuis?" „Ja, sinds middernacht..." Hij grinnikte. „Jij had hem zo om dat ik dacht dat het beter was om je maar bij Karin te laten en met een taxi naar huis te gaan. Hallo...!" Hij keek me nieuwsgierig aan. „Koje nog wat oféh...?" „Zeur niet! Hoe kwam ik bij die Karin?" „Weet je dat ook niet meer?" Hij schudde z'n hoofd en stak een siga ret aan. Schonk me een forse borrel in en vertelde toen wat ik al had ge dacht. Karin was een bevriende buurvrouw van Moniek en ze was daar gekomen toen ik lavenloos in een stoel had gehangen. „Man, je was blind op haar, herin ner je je?" „Nee..." „Blind!" Hij glimlachte veront schuldigend. „Ja, hallo, Max, ik weet dat je een goed huwelijk hebt, maar eh, nou ja, ik ben dan niet mijn broeder's hoeder, dus eh..." „En zij dan?", vroeg ik onzeker „Karin? Vraag maar aan Mo niek. Het leek wel alsof er een vonk tussen jullie spatte. Snotver ju man, ik wist niet dat..." „Ze is dood, Bert", zei ik toonloos. Z'n mond bleef half open hangen, dus knikte ik maar. „Vermoord", zei ik, „terwijl ik naast haar lag!". Gereformeerde afgevaardigde Borman: LEUSDEN De Raad van Kerken komt makkelijker tot uit spraken over maatschappelijke vraagstukken, dan over ge loofsvragen. De politieke onderwerpen staan dan ook veel va ker op de agenda van de Raad dan geloofszaken. Dit schrijft drs. A. Borman, gere formeerd afgevaardigde in de Raad, in het blad Kerkinformatie, het officiële orgaan van de Gere formeerde Kerken. "Je bent ge neigd te zeggen: naarmate het spreken van de Raad meer poli tiek van aard is, des te gemakke lijker gaat het hem af', aldus Bor- Hij illustreert dit met een lijst van onderwerpen waarmee de Raad het afgelopen jaar 'vrij snel' klaar was, onder andere: de be trokkenheid bij de ontwikkelin gen in Oost-Europa en 'Europa 1992', de mensenrechten, de rela tie met joden en Palestijnen, 'de arme kant van Nederland', het rapport 'Kerken en Landbouw' en het alternatieve beleggings fonds. Anderzijds heeft de Raad gerui me tijd zitten zweten boven een advents- en een pinksterbrief, ter wijl hij uiteindelijk besloot de ge zamenlijke vastenbrief te schrap pen. Het gevaar is volgens Bor man "niet denkbeeldig dat het spreken over samenlevingsvra- gen een alibi wordt omdat je het over de andere vragen minder snel of in het geheel niet eens wordt". Het is volgens Borman maar de vraag in hoeverre de lidkerken zich herkennen in de uitspraken van de Raad. "Want daar is het wat de volgorde betreft juist om gekeerd! Niet dat men intern geen problemen heeft met ge loofsvragen (de plurale kerk). Maar de boot is pas goed aan wan neer de kerk overgaat tot het doen van politiek getinte uitspra ken". 'Pastoraat meer dan huisbezoek' LEUSDEN (ANP) - Een belang rijk deel van het pastoraat speelt zich al lang niet meer af in de ver trouwde kerkelijke kaders. Her vormde en gereformeerde kerke raden moeten goed beseffen dat pastoraat meer is dan huisbezoek en af en toe bezoekje van de de dominee. Pastoraat krijgt in toenemende mate vorm in allerlei vrouwen groepen, jongerengroepen, rouw- verwerkingsgroepen, zelfhulp groepen en bijvoorbeeld het ano nieme radiopastoraat, schrijft het hervormd-gereformeerde Sa menwerkingsorgaan voor het pastoraat in zijn beleidsnota 1990. "Deze vormen van pastoraat dienen te worden gezien en geho noreerd, omdat veel mensen zich juist in deze kaders gekend en ge steund voelen in het zoeken van de weg die God met hen wil gaan. Zulke diverse alternatieve vor men van pastoraat passen goed in onze zeer gedifferentieerde sa menleving en cultuur", aldus het Samenwerkingsorgaan, dat in 1988 in het leven werd geroepen. De traditionele vorm van het pastoraat krijgt ten onrechte nog steeds bijna alle aandacht van de kerkeraden, aldus de gerefor meerde ds. H. Kuyk, één van de opstellers van de nota. "En de rest hangt er maar een beetje bij. Wij willen de kerken oproepen hun beleid ook af te stemmen op de al ternatieve vormen". Kuyk schat (met de natte vinger) dat 20 tot 30 procent van alle pastorale activi teiten in het alternatieve circuit plaatsvindt. De affaire rond de opstelling van de Raad ten opzichte van de Palestijnen, leert volgens Bor man hoe gevoelig de relatie soms ligt met de lidkerken. De zoge noemde 'dubbele solidariteit' in de PLIO-verklari ng en de PLO- spreekbeurt van Raad-voorzitter dr. D. C. Mulder, vorig jaar, ver oorzaakten een storm van protest. Borman constateert op grond van onder meer deze ervaring dat de spanningen voelbaar worden als dingen concreet worden. "Dan ervaar je de verschillen: theologische en emotioneel". De Raad wil zelf daarom 'absoluut' geen 'superkerk' zijn. "Hebben 'de kerken' gesproken als de Raad spreekt?" Volgens Borman is het antwoord nee. "Dat is de zwakheid van de Raad, maar tegelijk zijn kracht. Want omdat de Raad niet 'de' stem van 'de' kerken kan zijn, kan hij ook méér zeggen dan waartoe de kerken afzonderlijk in staat zijn. Zo niet als een stem van de kerken, dan toch als een kerkelij ke stem". Borman: "En wat dat alibi be treft: voor ieder in de Raad staat vast dat ook sociale vragen ge loofsvragen zijn. Wie al te be zorgd is zich als kerk met de sa menleving in te laten, maakt zich al snel schuldig aan een piëtisti sche versmalling van het evange- Brief bisschoppen: samen studeren op mysterie van kerk UTRECHT (ANP) - De rk bis- schoppen van Nederland vinden dat er een oecumenische studie moet komen naar het mysterie van de kerk. Zo'n studie kan de kerken verder helpen op hun weg naar eenheid, schrijven zij aan drie protestantse kerken en de Oud-Katholieke Kerk. De brief is een wat late reactie op het rapport 'Maaltijd des He ren en kerkelijk ambt', dat in 1988 na zes jaar studie werd afgerond. Dit rapport was opgesteld door een commissie van rooms-katho- lieken, oud-katholieken, her vormden, gereformeerden en lu theranen. "Het gelovig verstaan en bele ven van de Kerk als de gemeen schap van Christus-gelovigen" heeft volgens de bisschoppen di rect te maken met de twee onder werpen van de studiecommissie. Deze kwam na bestudering van li turgische teksten tot de conclusie dat er op het gebied van eucharis tie/avondmaal en het ambt meer toenadering tussen de vijf kerken mogelijk is. De bisschoppen herhalen dat zij gezamenlijke viering van de Maaltijd des Heren moeten afwij zen, omdat hierdoor een eenheid wordt gesuggereerd die niet aan wezig is. Ook op de opmerkingen over het ambt reageren zij terug houdend. Het is huns inziens be ter de oecumenische dialoog nu toe te spitsen op "het geloofsarti kel aangaande de Kerk zelf'. Onafhankelijke orthodoxe kerk Oekraine groeit MOSKOU (EPD) - De orthodoxe kerk in de Oekraine, die zich in ju ni officieel onafhankelijk ver klaarde van het patriarchaat van de Russisch-Orthodoxe Kerk, heeft inmiddels miljoen leden. De onafhankelijke (autocefale) kerk telt ongeveer duizend overgelo pen Russisch-orthodoxe pries ters. Tijdens een concilie begin vori ge maand in Kiev besloten twee duizend gedelegeerden en tien bisschoppen tot de heroprichting van de onafhankelijke kerk. De autocefale kerk werd tijdens de dictatuur van Stalin net als de Oekrains-Katholieke Kerk ge dwongen op te gaan in de Rus sisch-Orthodoxe Kerk. De breuk met de Russisch-Or thodoxe Kerk werd tijdens het i de autocefalen die in de Vere nigde Staten in 'ballingschap' le ven, tot 'patriarch van Kiev en ge heel de Oekraine'. De positie van de Russisch-Or thodoxe Kerk is in de Oekraine inmiddels danig verzwakt. Ook de weinig toeschietelijke hou ding ten opzichte van de Katho lieke Kerk heeft de kerk veel goodwill, leden en geestelijken gekost. Haas. De omstreden bisschop Wolfgang Haas van het Zwitserse Chur heeft opnieuw een onpopu laire maatregel genomen. In het plaatselijke priesterseminarie St. Luci zijn niet-gewijde theologen binnenkort niet meer welkom. Een gesprek tussen de leiding van het seminarie en de bisschop heeft niets geholpen. Het bestuur van de school heeft nog enige tijd om zich te beraden, omdat het programma voor het komend stu diejaar al vast stond voordat Haas benoemd werd. De veranderin gen kunnen op zijn vroegst in 1991 ingaan. Sinds Haas in mei werd benoemd, is er een storm van protest losgebarsten in de Zwitserse kerk. Een van de eerste maatregelen van de bisschop was het ontslag van de vicaris-gene raal van Zürich, Gebhard Matt, die inmiddels vervangen is door een geestverwant van Haas. Beroepingswerk Doopsgezinde Broederschap: aange nomen het beroep van Haarlem als geestelijk verzorger van het Van Leeu wenhoekziekenhuis te Amsterdam L. C. M. Blomous-Mailette de Buy zal er weinig bereidheid zijn de NA SA andermaal vele miljarden dol lars toe te vertrouwen zodat de ruimtevaartorganisatie kan begin nen met haar ruimtestation. De rampweek kan dan ook grote gevol gen gaan krijgen. Wat is er precies fout gegaan? In het geval van de Hubble is in ieder geval technisch duidelijk wat er mis is. De ruimtetelescoop werkt met twee spiegels: een grote, met een doorsnee van bijna 2,5 meter, die het zwakke licht van verre sterren opvangt, en een kleinere, van 30 centimer doorsnee, die de opgevan gen beelden concentreert. Beide spiegels werken individu eel goed, zo was door uitgebreide testen vantevoren al vastgesteld. Maar door een fout in een van de spiegels werken ze niet goed samen. De resultaat zijn vage beelden. Het is zoiets als een ernstig bijziende sportverslaggever zonder bril naar de WK voetbal sturen. Had dat dan niet vantevoren moe ten worden getest? Ja, eigenlijk wel. Maar dat was niet gebeurd, zo verdedigde de NASA zich vorige week, omdat dat de constructie van opnieuw honderden miljoenen dol lars kostende apparatuur zou heb ben gevergd. Maar experts bij het Amerikaanse ministerie van defen sie zeiden eind vorige week dat het Pentagon over apparatuur beschikt i spionage-satellieten wor den getest. Met die apparatuur had de Hubble ook doorgemeten kun nen worden. Duurste Het inmiddels gestarte uitgebreide onderzoek zal dit soort fouten en misvattingen wel aan het licht bren gen, maar een feit blijft een feit: de NASA stuurde twee maanden gele den het duurste wetenschappelijke object dat ooit is gemaakt de lucht in zonder dat apparaat grondig te hebben getest. Is de ramp met de Hubble onom keerbaar? Nee, misschien niet. Met behulp van lenzen kan de fout wor den gecorrigeerd, net zoals je met een bril bijziendheid kan opheffen. Maar die lenzen moeten worden ontworpen, gemaakt, er moeten as tronauten worden getraind die de lenzen in de Hubble moeten zetten, etcetera. Met een speciale shuttle- vlucht zou pas op z'n vroegst in 1993 de correctie kunnen worden aange bracht. Dat betekent dat de Hubble een-vijfde deel van z'n geschatte le vensduur op minder dan eenderde van zijn kracht zal moeten werken. En dan moet er dus nog wel in 1993 een shuttle naar toe kunnen gaan. Juist vorige week werden ook achter het shuttle-programma weer vraagtekens gezet toen bleek dat bij twee van de drie shuttles die de NA SA heeft eenzelfde brandstofventiel lekt. We hebben het hier over een potentieel catastrofaal soort lek. Het ventiel lekt hoogst brandbaar waterstofgas, hetzelfde soort gas dat destijds de Hindenburg verteer de. Experts zeggen dat het lek een ramp ais die met de Challenger had kunnen veroorzaken. Anders dan bij de Hubble weet de NASA nog niet eens, wat er precies mis is met het ventiel. Misschien gaat het om een foutje dat met zo iets eenvoudigs als een andere pro cedure bij het binnenpompen van de brandstof kan worden verhol pen. Maar misschien is het ook wel iets structurelers, een constructie fout. Met de drie shuttles die de NASA heeft - een vierde; de Endeavor, wordt op dit moment gebouwd - hadden dit jaar tien vluchten moe ten worden gemaakt. Dat is al terug gebracht naar acht, en van die acht zijn er nu, halverwege het jaar, nog maar drie gemaakt. Daarmee komt de NASA onder grote druk te staan. Te veel, te gauw Want het ruimtestation-programma staat of valt bij vlekkeloos verlopen de shuttle-vluchten gedurende de komende tien jaar. Zal het Congres, nu die garantie niet gegeven kan worden, nog zin hebben miljarden De twee maan den geleden ge lanceerde Hub ble ruimtetele scoop die het niet goed doet omdat er een foutje in een van de spiegels zit. Het duurste (1,5 miljard dollar) wetenschapelij- ke object a lier tijden, maar nooit goed ge test. (foto AFP) dollars in dat programma te stop pen? Daar komt bij dat het ruimtestation- programma uitgaat van het idee dat het mogelijk is geheel nieuwe, zeer gecompliceerde technologie direct te laten werken. Van precies die ge dachte werd ook uitgegaan bij het shuttle-programma en bij de Hub ble. Om bij dat laatste apparaat te blijven: de NASA heeft nooit proe ven genomen met eenvoudiger, kleinere ruimte-telescopen, en zo ervaring opgedaan. Nee, direct werd de Hubble, wel het technisch meest gecompliceerde stukje werk genoemd dat ooit mensenhanden verlaten heeft, gelanceerd. Hier raken we de kern van het probleem. Met name in de late jaren '70, vroege jaren '80, wilde de NASA te veel te gauw. Het is niet toevallig dat in die jaren het shuttle-program ma werd opgestart en met de con structie van de Hubble werd begon- Tijdsdruk, financiële druk en overmoed door de succesvolle Apollo-vluchten waren de oorzaken van de haast (en de slordigheid). Het onderzoek naar de ramp met de Challenger, dat al een verbijsteren de onachtzaamheid aantoonde, liet een van de gevolgen zien. De afgelo pen week toonde twee i volgen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2